Úředník a nadúředník


O Služebním zákoně jsem si vždy myslel, že má chránit zaměstnance úřadů před svévolí nadřízených a jejich nadřízenějších. A zároveň vytvářet podmínky pro služební postup, stejně jako stanovit, co  a jak musí ten úředník splňovat, aby mohl zůstat, případně i povýšit, a za co už může být propuštěn. Služební zákon dle mé naivní představy prostě měl zamezit šikaně úřednictva a zároveň chránit občany před úřední šikanou.

Ó, jak jsem byl hloupý. Teprve teď, kdy se po mnoha bojích, prohrách a vítězstvích dostal zmíněný zákon do praxe, objevuji jeho dělení na úředníky, kterých se ale vůbec netýká, a nadúředníky, kteří pod něj spadají. A ti nadúředníci dostanou nejen ochranu, ale i platové nadlepšení, které si prý zaslouží neboť dřou jako kobyly, ale úředníky můžeme dále šikanovat, ponižovat, přetěžovat a vyhazovat, takže někteří z nich si zase budou svoji frustraci kompenzovat na klientech.

A tak ministerští a jim na roveň postavení nadúředníci bez ohledu na věk a zkušenosti budou nadále vytvářet nesmyslné předpisy, či přetvářet nesmyslná nařízení EU do nařízení ještě nesmyslnějších. A ti úředníci je budou muset uvádět do praxe a často i ze strachu před vyhazovem dbát na striktním dodržování něčeho, čemu sami mnohdy ani nerozumí.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Úředník a nadúředník

 1. Strejda Olin napsal:

  Nevím co se tím zákonem změní, zákon o státní službě neznám a ani ho číst nebudu. Pro mě jako občana se tím pravděpodobně nic nezmění. Státní byrokracie vždy byla, je a bude přebujelá, otravná, ale nutná. Státní úředník by měl být loajální ke státu a nikoli k vládě, protože stát není vlády ale občanů. Vlády jsou partajní a mění se, kdežto stát zůstává. Takže úředník by měl mít svoji neměnnou agendu, kterou by měl svědomitě spravovat bez ohledu na změnu vlády nebo počasí. Tak jako pekař peče chleba nebo lékař léčí celý život bez ohledu na to, jestli je vláda pravá, levá nebo všlijak pomíchaná. Kontinuita práce a zkušenost je k nezaplacení. Měl by mít potřebnou kvalifikaci a má-li svoji agendu richtig, měl by mít své jisté. Pak ani nemusí mít vysoce nadstandardní plat, protože stát mu to vynahradí jinde a jinak. Třeba jistotou zaměstnání a ve stáří přiměřenou penzí. Měnit úředníky každé čtyři roky je blbost. Já, kdybych jako úředník měl jen čtyřletou perspektivu, asi bych se snažil z funkce vytěžit maximum a nějak to přežít. Takový přístup k práci není dobrý pro stát, ani pro občana.

  To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Do vyšších úřednických sfér nevidím, ale s těmi ve „frontové linii“, se kterými jsem v posledních letech přišel do styku, ti byli s výjimkou Úřadu práce velmi vstřícní (Úřadu práce se v souvislosti se mnou nelekejte, nevyřizoval jsem tam nic pro sebe 🙂 a jejich určité „komisnosti se ani moc nedivím).
  Mám na mysli výměnu občanky a pasu, přihlášení a odhlášení auta a podobně. Bez problémů, při rezervaci prostřednictvím internetu bez čekání.
  Finanční úřad, sociálka a podobně sice s čekáním, ale žádné drama a také celkem vstřícně.

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Pokud použijeme hlavní teze Pikettyova výzkumu pro Česko, tak v naprostém souladu s právě probíhající realitou zřetelně vidíme, že naše moderní kapitalistická společnost v zásadě bleskově změnila a stále ještě mění své sociální uspořádání směrem k oligarchickému řádu.

  Chceme li definovat budoucí oligarchické uspořádání v Česku, tak je nutné připomenout že to bude systém ve kterém ovládá všechny rozhodující ekonomické, sociální a politické oblasti prostřednictvím finanční, hospodářské a politické moci obrovsky malá vrstva velmi mocných a velmi bohatých lidí (našich oligarchů, je možné jmenovitě ale zase v rámci vlastní bezpečnosti je lépe nejmenovat).
  To naprosto nejpodstatnější je, že tato obrovsky malá vrstva našich současných oligarchů si svou moc musí uchovat a také uchová i přes příští generace.
  No a to je ta zásadní podstata proč vznikl „náš specifický služební zákon“.
  Proto také „náš specifický služební zákon“ je dle mého názoru přesně takový paskvil, jaký bude v budoucnu tj. u nás při oligarchickém uspořádání Česka použitelný.
  § 235
  Přechodné období systemizace podle tohoto zákona bylo ve všech dotčených správních úřadech stanoveno od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2015.
  Proto byla v tomto případě tj. při prohlasování “ našeho specifického služebního zákona“ použita naprosto stejná technologie převálcování.
  Na chlup shodná s NečasKaloskovým hlasovacím strojem.
  Protože použití toho co zde již existovalo tj. že úředník, pokud se osvědčí, je definitivně jmenován po šestileté zkušební době.
  Poté postupuje ve svém postavení v závislosti na odpracované době a dosaženém vzdělání. Zaměstnanec má v rámci své kategorie zaručeno postupné zvyšování platu.
  Kde státní zaměstnanci samozřejmě podléhali zvýšené trestní, civilní a disciplinární odpovědnosti.
  No a tato organizace, tedy stanovení definitivy pro 76 % úřednictva, jako to bylo v bývalé ČSR je v oligarchické organizaci státu naprosto nepřípustná.

  Bezesporu se setkáme s manipulačně mediálním tvrzením, že jedině manažerský systém je ten nejlepší a nebo, že prostě je nutná kombinace :
  – 2- 4 % na definitivě a zbytek na mana.
  Nebo, že vše vyřeší zástupce oligarchy tj. supr_úředník, který bude jeho myšlenky transformovat tak aby v několika dalších volebních obdobích, nezávisle na tom zdali náš oligarcha je, či není ve vládě jeho moc nebyla zbytečně oslabována.
  Proto také je možné povedať slovy klasika:
  Ono to zvonku vyzerá, že sa vraciame do feudalizmu a oni to naši oligarchovia len budujú svoju vysnívanú spoločnosť.
  Tož asi tak nějak v tom novém sl_zákoně.

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Ano, ona si to již oligarchie (ta skutečně mocná a vládnoucí) tak posichruje, že bez násilné revoluce k žádné změně nikdy nedojde. To mj. říká M-L a proto nepřestává být pro oligarchii oním strašidlem. Proto každý, kdo nevěří v buržoazní demokracii jako nástroje upevnění její moci, je bolševickým teroristou.

   To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  OT.
  To je zajímavé, zatím to VYPADÁ, že se Varoufakisovy celkem daří. No uvidíme, jak dopadne ve Frankfurtu a Berlíně

  http://www.blisty.cz/art/76335.html

  http://krugman.blogs.nytimes.com/2015/02/02/whos-unreasonable-now/?module=BlogPost-Title&version=Blog Main&contentCollection=Opinion&action=Click&pgtype=Blogs&region=Body

  To se mi líbí

 5. pepano napsal:

  Tudíž další podařený zákon typu Občanského zákoníku. A hlavně , že o všem budou rozhodovat MAMRDi (Mladí Ambiciozní Manažerští Rychlokvašení Debilové).

  To se mi líbí

 6. lujjza napsal:

  OT, ale připadne mi to zajímavé….
  http://www.novarepublika.cz/2015/02/velka-americka-slepa-ulicka.html
  Alexander Rogers začíná svůj článek slovy:

  „Ještě jednou se pokusíme vzít to globálně a objasnit složité jednoduchým jazykem: proč se v USA rozjíždí (a skutečně stejná, jako v r. 2008, avšak odložená) krize a proč ji nelze zastavit penězi, jako minule.“

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.