Pojištění


Přišel mi domů roční výpis z úspor ve třetím pilíři. Nutno předeslat, že  jsem  v tomto směru takový přizdisráč, dávám si pouhý základ, abych ještě dostal něco ze státní podpory. A také už jedu poslední pětiletku, protože je holý nesmysl, aby si důchodce šetřil na důchod.

Dostal jsem tedy onen výpis a po chvíli pátrání jsem objevil tři pro mne důležité údaje. Stav konta (nic moc), státní příspěvek (odpovídá mé platbě) a konečně roční zhodnocení. V finančním vyjádření mne to nějak neporazilo, ale když jsem viděl, kolik to je procent,  zajásal jsem nad svou moudrostí, že jsem se rozhodl ještě chvilku se uskrovňovat. Výnos totiž dělá celých 0,39%. Ne, není tam překlep. Je to skutečně 0,39%.  Ještě, že na těch penězích závislý nejsem. Když si totiž představím, že bych šetřil nějakých 40 roků a při nástupu do důchodu by mi fond zhodnotil spoření o 0,39%, to by snad nebylo ani na ten pověstný hák a řetěz (pro toho vola, který tam 40 roků peníze cpal).

Ale v souvislosti s tím mne napadlo, že stát opět falešně informuje o živnostnících. A nejen o nich. Jakožto „prase“ – tedy pracující senior – si musím platit zdravotní pojištění. Sice jako za důchodce jej platí stát, ale já (a se mnou spousta jiných podobně postižených) přesto musím platit také. Takže za každého, kdo při důchodu ještě pracuje, dostává systém dvojí platbu.

Ó Velvary, ó Velvary, kde jsou mé tolary?

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

22 reakcí na Pojištění

 1. cobolik pacholik napsal:

  nieco podobne,je tu v tej riti k dochodku a vola sa to 401K,co za skratka neviem,len viem,ze sa s tym spekuluje na burze,nie kazda firma to ma,vlastne len velke firmy so statnymi zakazkami,ja platim 70$ na tyzden ,co mi stiahnu z check a to pred danou,potom,ked dovrsim duchodovy vek,mi zdania a bud vyplatia na ten hrb,co budem mat naraz,alebo tyzdenne,ci mesacne,kolko som nahonobil,treba pripocitat k tym mojim 70$ firma dava ku kazdemu mojmu 1 $ 0.35centov,predtym bolo 0.50 centov,ale big boss povedal ,ze slabo ide a firma vecsia za ostatne 3 roky o polovicu,tiez mi pride nejaky papierik,myslim raz za kvartal od spekulanta z burzy a ukazuje,kolko mam takze platim asi 19 mesiacov,70$ kazdy tyzden dal som tam slabe 5000$ od oka som strelil cifru a minuly tyzden mi prisiel papierik od spekulanta,ze mam tam nacisto slabe 12000$,cisto len moje prachy,plus,co mi dala firma a plus,co spekulant naspekuloval to vsetko dokopy tych 12000$,vobec sa nejak o to nezaujimam bo tie prachy to len loteria.

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  trochu musim opravit,a nefandit si,bo duchodu vobec nemusim dozit,co je velka pravdepodobnost.

  To se mi líbí

 3. brtnikvbrlohu napsal:

  Mojí maličkosti ani tak že platím ZP i ze živnosti nevadilo – coby bočák při zaměstnání a posléze při důchodě – spíš jsem měl srandu z toho že oněch cca 25 – 50 korunek co dostali posledních několik roků – ročně – jim nezaplatí ani to úřadování – spíš mi vadilo zastropování které se prakticky nevalorizovalo.

  To se mi líbí

 4. jaa napsal:

  Mno, pane z Bavorů, ono je u toho spoření víc zajímavého. když to byl Penzijní fond… dělal „zisk“ 249,- ročně, další várka 570,- ročně čistého. Jo a bylo to s zcela jednoduchým přehledem., , – tedy včetně daní.U té třetí várky – po kalousově změně na „Penzijní společnosti“ už to bylo jen 356,- . Navíc změnili účetní systém, taže se nedozvíte zda je či není zdaněno. No dožiju-li, docela jsem zvědavá, jaké nám společnosti připraví vyúčtování. Ony ty moderní bankovní styly – nebo umění spravovatelů našich financí se mění m jako u všeho – směrem dolů….No jo svět se mění.. lde jsou ty časy – ldyž peníze v bankách vydělávaly….

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Peníze v bankách stále vydělávají. Sice už ne jejich majiteli, ale banky si na zisky z peněz klientů nemohou stěžovat. 🙂

   To se mi líbí

 5. Bavor V. napsal:

  OT 90 let uplynulo od narození Kojaka https://www.youtube.com/watch?v=wNVvlLAvswg
  a 74 let od narození Placido Dominga https://www.youtube.com/watch?v=INe9AXdVYys

  To se mi líbí

 6. Kutil napsal:

  No, zdravotní pojištění je na marodění a asi se vychází z předpokladu, že když důchodce pracuje nebo si k důchodu přivydělává, je větší riziko, že bude potřebovat doktora, než kdyby jen vysedával na zápraží před chalupou a nic nedělal. Ale čert ví…

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nojo, ale jak k tomu přijdu v porovnání s důchodcem, který nevysedává, je čipera, ale nešika a každou chvíli se poraní?

   To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Já bych to spíš bral, že nejde o pojištění ale o druh daně která v sobě má vertikální přerozdělování (viz Gočev) – z tohodle pohledu je zdanění JAKÉHOKOLIV výdělku na místě, nesystémovost je pak v jeho zastropování. Platba státu za důchodce, studenty atp. je z tohodle pohledu také systémovým řešením (přelévání z jiných daní), i když úprava parametrů a zrušení zastropování by tohle udělalo zbytečným.
   Rozsah služeb je politický problém a měl by stát na celkovém společenském konsensu – žádná společnost totiž nemá na to zajistit služby v rozsahu který umožňuje současná medicína, věcí diskuse je i účelnost poskytování služeb v jednotlivých případech (kdo rozhodne – dneska rozhoduje zpravidla peněženka, dřív předpis – třeba věkový limit nebo kontraindikace i nádorů i dialýzy).
   Nazvání toho všeho pojištěním je jen mlžením.

   To se mi líbí

 7. moskyt napsal:

  Výrok k zapamatování:
  „Koncentrační tábor v Osvětimi osvobodili Ukrajinci.“ G. Schetyna ministr zahr. věcí Polska dne 21. 1. 2015

  To se mi líbí

  • moskyt napsal:

   «1. ukrajinský front a Ukrajinci osvobozovali. Takže v tento lednový den tam byli ukrajinští vojáci a oni otevírali vrata tábora.“ G. Schetyna
   Podle této „železné“ logiky se vůbec Rusové VVV nezúčastnili. Neexistoval nikdy žádný ruský front.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Dal jsem si větičku pana ministra do vyhledávání a strejda Google vytáhl v této souvislosti další roztomilou informaci:
   „Lotyšsko zahájilo své předsednictví EU zákazem výstavy, která měla v sídle UNESCO v Paříži nabídnout pohled na holocaust očima dětských vězňů lotyšského koncentračního tábora Salaspils.“
   http://www.literarky.cz/politika/svet/19121-osvtim-osvobodili-ukrajinci-a-dali-novinky-z-2-svtove-valky
   To kdyby se někdo ještě chtěl divit, jak si EU pěkně notuje s každou fašistickou sběří.
   A skoro by se mi chtělo panu ministrovi a odborníkovi na překrucování historie vzkázat, že „Ukrajinci osvobodili polský koncentrační tábor Osvětim.“

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Je to tak, Rusové vůbec za II.světové války nebojovali, jen Ukrajinci a Bělorusové. Žádný ruský front nebyl, jen nějací mužici z Voroněže a stepi. 1.ukrajinský front osvobodil, možná brzy budeme psát, dobyl Osvětim a pak se ti zdivočelí Ukrajinci vrhli na Berlín. Tak, že ne Rusové, jak řeční Porošenko a Merkelová modře pokyvuje hlavou, ale Ukrajinci provedli invazi do Německa. Fuj. No, máme se co těšit na nové dějiny. Chudáci naše děti a vnukové.

    To se mi líbí

 8. čtenář napsal:

  Kdo vsadil na nové penzijní spoření s fondy, vydělal

  Dynamické účastnické fondy zaznamenají pro rok 2014 velice nadstandardní výnos, který až několikanásobně překoná výnosy u transformovaných fondů.

  http://www.mesec.cz/clanky/kdo-vsadil-na-nove-penzijni-sporeni-s-fondy-vydelal/

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.