Litevci nás předběhli


V našich českých médiích jste se mohli stejně jako já dozvědět, že Litevci vstoupili od Nového roku 2015 do eurozóny a začali platit eurem.

Zatímco v případě zavedení eura v ČR jsem zapřisáhlým nepřítelem takového kroku, u Litevců nevím, zda je to pro ně špatně, dobře, nebo zda je to v jejich případě úplně jedno. Neznám jejich situaci.

Dikce českých médií vyznívala v tom smyslu, jací jsou Litevci kabrňáci a kam se na ně hrabeme. Náhodou jsem ale narazil na průzkum eurokritické aliance Europeans United for Demokracy (EUD), který mě velmi zaujal. Beru ho s rezervou, jako všechny průzkumy, ale přece jen, posuďte sami:

49 % Litevců prý nesouhlasí s rozhodnutím své vlády přijmout euro, zatímco s rozhodnutím souhlasí pouze 26 % (5 % rozhodně souhlasí, 21 % spíše souhlasí).

57 % Litevců si myslí, že přijmout euro bez referenda nebylo správné.

atd.

Jeví se mi to jako pro teritorium EU charakteristický rys. Co vám?

Celý průzkum můžete najít na http://www.europeansunitedfordemokracy.org/

JGH

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

33 reakcí na Litevci nás předběhli

 1. Petr napsal:

  Euro, podle mého názoru, nikomu moc nepomůže. Pouze je tak vložena další moc do rukou EU. Pokud pak jde o průzkum, který zmiňujete, je smutné, že lidé v něm byli zřejmě tázáni na něco co s přijetím eura nesouvisí. To co vypadá jako rozhodnutí vlády přijmout euro je ve skutečnosti povinnost ke které je stát vázán Lisabonskou smlouvou. ČR nevyjímaje.
  Bohužel kromě Svobodných (a skromně dodám že i několika článků na mém blogu) na tento fakt prakticky nikdo neupozorňuje.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Přechod na € v Litvě je naprosto logický a nutný, ne snad z ekonomického hlediska ale kvůli pozdějšímu vyúčtování.

  Předseda informačně-analytického centra Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Andrej Lysenko oznámil, že Litva konečně předala ukrajinské armádě západní vojenskou pomoc o kterou již dříve žádala své západní spojence.
  „Ukrajinskou armádu podporují naši západní spojenci:
  Ministr Litevské republiky Juozas Oleskas potvrdil, že Litva předala ukrajinské armádě západní zbraňové prvky a komplety, o které již dříve žádala“.
  Litva Ukrajině – > „bude poskytovat tuto vojenskou pomoc do budoucna již průběžně podle potřeby“.
  No a jak by jste chtěl tuto západní pomoc Ukrajině pane Hudec později vyúčtovat, při tom totálním krachu hřivny ?

  To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  I. Švihlíková včera opakovaně razila názor, že „je pochybné, jestli evropské elity slouží zájmům Evropanů“. (Akorát jí chybělo vysvětlení komu tedy).

  Zase OT
  http://www.blisty.cz/art/76045.html

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Pokud by jste poslouchal pořad pozorně slyšel byste doslova: američanům! Dokoce řekla i proč : a) z hlouposti, b) jsou zaplaceni, c) obojí.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Podobně reagoval i Keller u Moravce

    To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Byste.
    Poslouchal jsem docela dobře, abych zaregistroval, že to sama s jistotou neví a proto dává různé hypotézy. Máte to moc zjednodušené ty vaše „kauzality“. (Říká se tomu „prokurátoská logika“). Vítám vás zpět ze Světa Ticha. 🙂

    To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Ano Slime mé zjednodušování a „prokurátorská logika“ jsou účelové, v naději že i účelné a účinné. Na někoho ale nestačí ani palice, i to vím.
    Děkuji za přivítání. Raděj bych se ale zase loučil 🙂 . Ta slabá povaha, ramštajn mi to určitě zase nandá.
    To co jsem psal skutečně říkala, možná v jiném čase než vy máte na mysli, ale říkala. Máte pravdu, ty hypotézy byly tři, jak jsem napsal 🙂 .

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Říkala, ke konci, slyšel jsem jen druhou půli. To děvče to nemá snadné, je to svým způsobem Johanka z A..
     Co jste tomu říkal jako Muž? Éra rozhlasu by jí svědčila líp.

     Mimochodem, měl jsem v jedné chvíli pocit, že se jí klepejtko bojí

     To se mi líbí

     • Petrpavel napsal:

      Jo, jo, jo! – Klepetko se mi taky jevil nadmíru shovívavý. A jednou ho musela potěšit když dokonce s jeho vývodem souhlasila – což se mu nestává často. Holka to umí. A že má podbradek? Má, ale od té doby co jsem ji naposledy viděl naživo se vylepšila. Jak to říkají ekonomové? Trend je důležitý!

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       😀

       To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       Strach, nestrach. K. dvakrát ji oslovil přímo a vždycky jen jako paní Š. Na této úrovni, byl to nedostatek slušnosti anebo záměr. Vzhledem k tomu, že K. je takový slušňáček bych byl ochoten spíše věřit tomu druhému. Hele teď nám tady řekne svý moudra ňáká švehlíková. Jsem přesvědčený, že kdyby na její židli seděl kdokoliv z party kluků co spolu mluví, jistě by žádný titul nevynechal. Nedovedu si dost dobře představit, že by oslovoval jinak než pane profesorere a určitě by mu neříkal pane Klausi. Ale možná je to jen moje „schýza“. 🙂

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Ještě že jste nenapsal profesosere

       To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       🙂

       To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Ty jeho tituly jsou tak „zasloužené“, že by zasloužil, ve stylu Stalina, titul profesor-sorry.

       To se mi líbí

    • vonrammstein napsal:

     Proč? Vy to zvládnete sám, silná rudá povaho.

     To se mi líbí

  • Cech napsal:

   To jste myslel toto ?
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Teda-tohle-je-hodne-divoke-vydechl-moderator-Ekonomka-Svihlikova-vykladala-divakum-CT-o-vyderacich-z-USA-a-o-tom-co-ma-na-svedomi-Kalousek-353103

   Docentka ekonomie paní Ilona Švihlíková jednoznačně totiž nepochopila postavení Ing. Miroslava Kalouska v naší společnosti.
   Pokud takto a to naprosto bez znalosti onoho „výsadního postavení“ Ing. Miroslava Kalouska v naší společnosti prohlásila :
   „Argument opozice je zvláštní. Zejména když Kalousek má na svědomí třetinu státního dluhu.“
   Těch neznalostí paní I. Švihlíkové je tam celá řada = > prostě I. Švihlíková řeší ekonomii a možnosti ekonomického řešení v návaznosti na současnou struktůru naší společnosti ji totálně obcházejí.
   V tomto bodě s Vámi souhlasím pane Slim.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Stejně jako placeným ekologem se člověk může stát teprve tehdy až začne tvrdit že život jednoho skokana obecného je důležitější než život deseti lidí, stejně jako placeným referentem stavebního úřadu se člověk může stát teprve tehdy až začne tvrdit že váš dům nesmí být ani o centimetr vyšší ani nižší než ten vedle vás, tak placeným a uznávaným ekonomem se může stát člověk teprve tehdy až začne tvrdit, že deflace je pro občana škodlivá a bez jeho, a státní (což je totéž), zadlužení u bank by nebyl žádný Růst, a tedy žádná nirvána

    To se mi líbí

 4. Jos napsal:

  Pokud si připomenu zběsilé škůdcovství M.Singera a ČNB, které už stálo občany spoustu peněz nelze než Litevcům závidět. Rada ČNB už podrazila zemi vícekrát.

  To se mi líbí

  • Netuším, jak velké či malé škůdce měli Litevci v jejich CB. Ale u tak malé země jeden dobrý důvod k přechodu na € existuje – malinká litevská ekonomika se může snadno stát obětí i středně velkého hedge fondu…

   To se mi líbí

 5. Slim napsal:

  Důvody proč bude mít €-zóna potíže popsal už skoro před 20 lety Rudi Dornbusch ve slavném článku ve For_Aff (a podobně jiní AMERIČTÍ ekonomové)

  K tomu je ovšem nutné podotknout, že prosazování role jedné centrální banky v USA trvalo nějakých 50 let a to za existence jedné centrální vlády a v relativní izolaci od světa. Tyhle výhoda EA nemá a politika ECB je v současnosti v příkrém rozporu s duchem DeutscheBank, který ovládá německou vládu (jak jsem tu onehdy přirovnával na příkladu letadla).

  Tady by se spíš hodil (na SRN) výraz „škůdcovství“, které tady nevhodně zběsile používá jeden diskutér. I tam ovšem jde o bezděčný důsledek jistého mylného přesvědčení.

  The most likely scenario is that EMU (Economic and Monetary Union of the European Union) will occur but will neither end Europe’s currency troubles nor solve its prosperity problems.
  (Rudiger Dornbusch, „Euro fantasies“, Foreign Affairs, vol. 75, n. 5, p. 113, September/October 1996.
  http://heinonline.org/HOL/LandingPage?collection=journals&handle=hein.journals/fora75&div=82&id=&page=

  To se mi líbí

 6. Hudec napsal:

  Pane Bavore, ten orel sice není holohlavý (a měl by být) a tváří se dost dravě a nepřátelsky (což by naopak neměl) – ale jinak se Vám povedl.
  Ono najít orla malého tlustého plešatého laskavého je úkol nad lidské síly 🙂
  Díky.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Máte pravdu. Toto byl nejvhodnější nalezený exemplář. Akorát jsem ještě neviděl orla, který se tváří přátelsky – kromě vás osobně 🙂

   To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Co Eagle Edwards?

   To se mi líbí

   • Miluše napsal:

    A já jsem myslela, že jde o rozzlobeného labuťáka, chránícího svoji milovanou Labuť a on to orel 🙂

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Nebo zvědavý pštros, hledící jak husa do flašky.
     Slime, třeba do flašky z Chateau Sainte Eulalie (Minervois). Nakoupil jsem onehdy docela obyčejně v Makru a za tu cenu (206,- včetně DPH) velmi velmi slušné.

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Jasně, říkám to furt, že Languedoc je dosud nepřeceněná oblast. A hlavně, nebarikujou to tolik jako v Bordeaux.
      Na Minervois mám pěknou „vzpomínku“: asi před deseti lety mě someliér v jedné velké pařížské samoobsluze upozornil na víno z Veyranu (ani nevím, bylo-li to „château“ V, spíš domaine.) Cena byla těsně pod 4€, takže bych o něj neopřel ani kolo v domnění, že je to laciný šunt.
      Bylo skvělé, hutné. jednoduché, , barvy tuše. Asi rok jsem ho pak rád popíjel.

      Jednou se nás tam sešlo víc, kolegů, a na pořadu večírku byla směs lahví z Bordeaux, tak 7-10€. Jako hostitel jsem jim dal ochutnat z už (krátce předtím) otevřené láhve V., pak se vypily ty 2x dražší sorty a na konci jeden z těch mladíků povídá: máš eště to první víno? 🙂 Už nebylo.

      * * *
      No, a jsme v době deflační, pánové

      To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Jo, to byl borec! Jsem s ním jak z jednoho vrhu, ještě bychom mohli přibrat Járu Cimrmana… 🙂

    To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No já nevím já se domníval, že se jedná o holuba od bývalého holubáře a ne nějakého dravce.
   Prostě ta představivost v ČR opravdu selhává, díky promyšlenému výcviku našich mediálních trenérů.

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Situace se stává průserovou. Sarkozy vymyslel likvidaci Líbye, protože se mu nechtělo platit Kaddáfimu dluhy za ropu, předtím Bush nechal roztřískat Irák za to, že Husajn chtěl obchodovat mimo petrodolar a o Afghanistánu škoda mluvit. A my v tom jedeme taky, protože naši vojáci si tam porůznu smočili také, např. v Kábulu jsme údajně bojovali za Prahu ( já jsem asi v zeměpise chyběl ). Výsledkem jsou statisíce mrtvých v muslimském světě a nenávist až za hrob. Co s tím? Pokud neuzavřeme hranice, tak je průser otázka času.

   To se mi líbí

 7. Strejda Olin napsal:

  Mě nějaké euro v Litvě vůbec, ale vůbec nezajímá. Naopak mě velice zajímá stále víc narůstající problém imigrační. Vedle desetitisíců uprchlíků (před čím prchají a kdo to zavinil?) ze severní Afriky přes Středozemní moře, se do západní Evropy hrnou tzv. jihovýchodní cestou desítky tisíc uprchlíků z Afghánistánu, Sýrie, Kosova a Albánie. Za poslední 3 roky požádalo o azyl v EU 145 000 Syřanů (kromě jiných). V Maďarsku požádalo o azyl v r. 2012 19 tisíc uprchlíků, v roce 2013 již 35 000! Jen vyjímečně mají uprchlíci platné doklady (!?). Z Kosova odcházejí téměř celé vesnice. Stovky uprchlíků se snaží dostat na západ přes ČR. Tady jsou zadrženi, umístěni do tábora v Bělé a posléze dopraveni zpět do Maďarska. Za čas se zase vracejí a nastává „kolotoč“. Kolik nás to ubytování, stravování, lékařská péče a letenky ročně stojí?

  Ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Malá: „Jsem přesvědčená, že Evropa musí uprchlíky přijímat. Bude to zřejmě znamenat, že se všichni budeme muset uskromnit a budeme o něco chudší.“ Názor většiny občanů je však opačný. V jedné čtenářské anketě se na otázku jestli by mělo Česko přijímat uprchlíky ze Sýrie se pro NE vyslovilo (k tomuto času) 19 356 a pro ANO 2 110 čtenářů. Podle mě se problém poskytování azylu občanům Blízkého a Středního východu, Balkánu a Afriky v Česku bytostně dotýká všech občanů a žádná vláda by neměla bez referenda rozhodovat.

  Co se týká USA, mají dostatek velkokapacitních lodí a letadel k tomu, aby si uprchlíky odvezli k sobě domů. Oni tu budou válčit, šířit svobodu a demokracii, slíznou smetanu a občané EU zaplatí následky.

  To se mi líbí

 8. Rosťa napsal:

  Ale musíme to brát z té lepší stránky. Ten nejlepší z nás se dostal až do mausolea. A o co lepší je tam poslat jen gypsovou hlavu, než složitě vycpanou celou figuru, která se musí každý týden přepudrovat, aby byl “ stále živý „. Tak ho stačí občas opucovat mokrým hadrem od mušinců a pokud do toho mausolea neprší, tak tam vydrží navěky.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.