Bývali Čechové…


Bývali i umělci. Ale ne švarní jonáci, leč avantgarda v myšlení. Malíři, sochaři, fotografové i herci vždy uměli postihnout nešvary doby. A za svou odvahu trpěli i nezájmem těch, kterých se umění dotýkalo. I v době nedávno minulé bylo mnoho umělců, kteří se opravdu dokázali vcítit do nálad lidí a jejich mnohovýznamová tvorba dokázala oslovit kdekoho.

Jenže doba se změnila a ti, kteří uměli, jsou dnes nahrazeni těmi, co jen kecají. A připomínajíce zaseklou gramodesku opakují stále stejné moudrosti, jež staly se již častým opakováním hloupostmi. Dnes vychvalují dobu morálního i ekonomického úpadku a rozkrádaček a haní dobu, kdy se ekonomice daří jakýkoli  růst. Zaseklí ve svém zapšklém antikomunismu neustále připomínají tehdejší zlodějíčky, přehlížejíce současné velkozloděje a tuneláře. A pokud zrovna nepomlouvají tu tehdejší „hrůzu“, která jim přinášela popularitu, vymýšlejí pomluvy na ty, pod jejichž vedením se daří napravovat svinstva způsobená právě těmi velkozloději. A nejsou schopni dojít k podobnému poznáním jako před několika lety za Kalouskovy vlády učinil Jiří Suchý. Když se jej ptali na rozdíl mezi dobou před a po plyšovém podvodu, pravil, že je to dnes lepší, ale horší než očekával. Jenže Jiří Suchý si toto asi může dovolit. A také vyjádření Marty Kubišové k popularitě své Modlitby bylo velice smutné. Pořád se lidu slibuje a stále se nic neděje.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 reakcí na Bývali Čechové…

 1. cobolik pacholik napsal:

  u mna jediny KRAL KRYL,co nestratil dusu a cit k svojej holote,jeden z mala ktory s nimi bandu bil,jak pepikov hajil,tak aj tu cobolsku holotu co ho nemenej milova jak pepicka a potom s tou bandou nechcel kurvit ideal,pre ktory zil,pre dobro svojich to sa mu po zem klaniam bo KRAL.toho dobry cech bude este dlho pamatat a ty druhy velky umelci budu okolo neho len zaprasena suita,bo charakter ten, tak maly cech s velkym citom pre slusnost svojej holoty, nepredal za skurvenych 30 striebornych,taky to bude naisto vrypany hlboko v kameni ceskej historie.

  To se mi líbí

 2. Witch napsal:

  Umělci, to nejsou jen výtvarníci a zpěváci, i když jejich projevy a díla jsou jaksi přímo dostupná, osloví vás, aniž byste museli extra přemýšlet. Mám pocit, že se zvedá už hodně dlouho vlna lidí, co jsou schopni se sebevyjádřit, hledat a nacházet ve všech oblastech. Povyšují na umění tvorbu všedního dne. Pominu-li jakoukoliv psaveckou polívčičku (ze které znám hodně), přesto nacházím kolem sebe velkou bohatost dění. Druhou záležitostí je angažovanost. Není potíž do lecčeho fundovaně kecat, s noblesou a přehledem, jak se popisuje (už celkem mizející) kavárenské filosofování. Často mám pocit, že jsem zachytila tep doby právě ve „všednostech“, v činnostech drobných, které posouvají všechno dopředu. A spousta umělců, i těch, co to o sobě neříkají, v tom jede.

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Umění by asi mělo být sebe vyjadřování umělce k probíhající realitě. No ale marná sláva ne nadarmo se říká, že má hlad jak herec.

  Proto většina současných hvězd, vědoma si tohoto přísloví na své budoucnosti usilovně a hlavně angažovaně pracuje.
  Dnes prakticky opravdu neexistuje stranicky neangažovaný umělec např :
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vidime-politika-citime-prase-Prodame-hlas-za-tri-koblihy-Dal-jsem-cervenou-Zemanovi-promluvil-slavny-umelec-u-Drtinove-352043

  Proto je nutné si zvyknout na angažovanost umělců, kteří za nemalý peníz prosazují tu kterou šablonu masmediální manipulace.
  Vezmeme li v úvahu jak se Jirkovi Mádlovi a Marthe Issové oplatilo za ty prachy přemlouvat bábu, kde Jirka Mádl získal více jak slušnou tlačenku v USA a dodnes prakticky těží ze svého klipu.

  Proto je nutné posuzovat současné umělce především z tržního hlediska a zapomenout na nějakou nostalgii.

  Chceme li se uměním zabývat hlouběji musíme vzpomenout oba profesory ze střední umělecké školy Zámeček a to jak Karla Švugera tak i Jiřího Světlíka, kde v galerii Visio Art se snažili prodat jak Kundu z Lán tak i Vulvu Laudis.
  Nakonec se podařilo za tuto angažovanost odměnit Kundu z Lán od Karla Švugera a to cca. asi za 42 000 Kč.
  Nějaká reakce veřejnosti :
  „Lidi vyhrožují a nadávají jen virtuálně, anonymně, do očí nikdy nic neřeknou,“ sdělila galeristka Toušová.
  Proto je nutné si především uvědomit, že současné umění není pro lidi ale současné umění se dělá především pro zisk !
  Proto do současného umění nemají lidé co kecat.
  Tož tak.

  To se mi líbí

  • Witch napsal:

   To jsou opět výtvarníci a herci. 😉
   A také, co to je, taková angažovanost? Spojujete ji s obchodem a výprodejem popularity. já koukám po smysluplných věcech. Zkuste si zjistit třeba cosi o Kláře Smolíkové a její práci s dětmi… 😉
   Takových je hodně, jen se kouknout mimo ty „hvězdy“, ozářené reflektory.

   To se mi líbí

  • Jos napsal:

   Cechu, zaměňujete umění s mediální masáží. To, čeho je všude tolik, není a nebude umění. Je to ubyčejné svinstvo,provozované hlavně neumětely, které zavaluje prostor takovým způsobem, že se z toho zvedá žaludek. A hlavně – vyhnalo to z veřejného prostoru prakticky do ilegality skutečné hodnoty.A je naší chybou, že jsme ty masážníky, ať už se jmenují Mádl, Issová, David i ten masírovač z článku,Klus nevypískali. Že mohou klidně bez obav pokračovat.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    Enšpígl *****
    „Dlouho jsem přemýšlel jestli na film Pojedeme k moři mám jít, protože Jirka Mádlo mě příliš nepřesvědčil ani lidsky ani herecky, ale nakonec jsem si řek, že každej by měl dostat šanci a rozhod jsem se udělat na tenhle film trek. A musím hned na začátku říct, že nelituju jediný minuty stravený u filmu ani jediný koruny investovaný do vstupenky. Jirkovi jako režisérovi bych vyčetl snad jen zbytečně dlouho scénu hopsání kluků pří západu sluníčka, jenže pochvala je mnohem větší, protože Jirkovi se podařilo dát do filmu užasnou atmosféru, skloubit dětský svět s dospělým, dal do filmu spoustu kreativních,hravých prvků a práce s dětskejma hercema se mu povedla na rovněž na výbornou. Pokud jde o Jirku jako scénaristu, tak tam nemám absolutně co vyčíst, příběh má ohromnou dynamiku, lehkost a finále, který umí na diváka zafoukat správným směrem. Pokud jde o herecký výkony, tak kluci byli vynikajcí, Lucie rovněž a Ondra si absolutium pokazil závěrečnou scénou, přišlo mě, že si s tou emoční scénou nevěděl příliš rady a tak to vyznívalo jako přehrávání i když Ondra má svůj herecký projev takto velmi často nastaven a mě se líbí, sem se nehodil, ale jinak i Ondra celou dobu hraje skvěle. Být opravdu maximálně objektivní dám 4*, ale protože českým filmařům nesmírně fandím, protože mě Jirka za 90 minut dokázal přesvědčit o svým talentu a protože je to vlastně jeho debut, dám do hodnocení i srdce a prásknu Mádlíkovi hvězdičkovou pěti palbu.“

    http://www.csfd.cz/film/346920-pojedeme-k-mori/

    To se mi líbí

    • Jos napsal:

     No jo, pokleslí masážníci už ovlivnili svým pokleslým vkusem hlavně mladé publikum.

     To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      to překvapí,že jste to viděl

      To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       to nepřekvapí,že jste to neviděl

       To se mi líbí

      • Jos napsal:

       Nu čtenáři, co naděláte. Ta trojka, P.Mádl, M. Issová a P.Zelenka, co spáchala ten nechutný a vůči spoustě našich spoluobčanů hrubě urážlivý klip a pilně přemlouvala bábu, té naprosto nevadí si od lidí jimž se vysmívá nechat platit sladký život. Takový P.Zelenka měl v té době tučný milionový grant, jejich divadlo dostávalo veřejnou podporu od pražského magistrátu a on za to s Issovou přemlouvali bábu. Jsou to obyčejní vyžírkové.

       To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      Победители 5-го фестиваля молодого европейского кино VOICES:

      Гран-при и лучший фильм – „Натюрморт“ Уберто Пазолини
      Приз зрительских симпатий – „Желание жить“, Мацей Пепшица
      Лучший актер – Эдди Марсан, „Натюрморт“
      Лучший актерский ансамбль – „Волк“ – Амар Чемседдин, Марк Катуогно, Стеф Кёйперс, Слиман Дази, Насрдин Дхар, Якоб Дервиг, Марван Кензари, Мишель Кнаап, Бо Маертен, Бьорн Ниссен
      Лучший оператор – Ксения Середа, „Безкожи“
      Лучший семейный фильм (приз от киностудии им. Горького) „Поездка к морю“, Иржи Мадл

      Grand Prix and Best Film – „Still Life“, Uberto Pasolini
      Audience Prize – „Life Feels Good“, Maciej Pieprzyca
      Best Actor – Eddie Marsan, „Still Life“
      Best Cast – „Wolf“ – Chemseddine Amar, Mark Catuogno, Steef Cuijpers, Slimane Dazi, Nasrdin Dchar, Jacob Derwig, Marwan Kenzari, Michael Knaap, Bo Maerten, Bjorn Niessen
      Best Director of photography – Ksenia Sereda, „Skinless“
      Best Family Film (Prize from Gorky Film Studio) – „To See the Sea“, Jiri Madl

      https://ru-ru.facebook.com/voicesfestival

      To se mi líbí

      • Jos napsal:

       I kdyby dostal Oskara, tak stále patří mezi spodinu a zmetky. Ale to vy asi nepochopíte.

       To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       ano,to nepochopím,
       protože odděluji politické názory herců od jejich tvorby.
       Nemám s tím oddělováním problém ani u herců,kteří jsou politicky nalevo.

       To se mi líbí

      • Jos napsal:

       Odkdy jsou ponižování, urážky, vulgarita a hrubost politickým názorem?

       To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       tak tedy takto,

       ano,to nepochopím,
       protože odděluji ponižování,urážky,vulgaritu a hrubost herců od jejich tvorby.
       Nemám s tím oddělováním problém ani u herců,kteří jsou politicky nalevo.

       PS:nemám s tím problém ani u Jiřiny Bohdalové,která při své nehodě pronesla tuto větu.
       „Už toho mám plné zuby, jsme opravdu národ udavačů.“
       není to snad urážka celého národa?

       To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     koukám,že minirecenze nicku Enšpígl již vyfasovala pět palců dolů,což hovoří o tom,že…
     A) těch 5hodnotících ten film vidělo a nesouhlasí s touto minirecenzí.
     B) těch 5hodnotících ten film nevidělo,ale protože Mádl,tak palec dolů.

     PS: namísto palců bych rád znal názory PRO anebo PROTI tomuto filmu.
     Anebo snad těch 5palců dolů je částečně shodných s těmi 4palcy nahoru,které dostal Jos za komentář o pokleslých masážnících,kteří se svým pokleslým vkusem ovlivnili mladé publikum?

     To se mi líbí

    • Jeff napsal:

     u tzv. filmů na hraně (69-72%) jsou tam ti zavedení a citovaní hodnotitelé stejně angažovaní, jako Rejžek svého času v Melodii nebo ta hrůza Spáčilová ýdnes na Stouna..i kdyby se vys**al na plátno, tak protože je to pravej republikán, tak „nelituju jediný koruny“.. debil uplacenej koupenej.. 🙂

     To se mi líbí

 4. Hudec napsal:

  Myslím, že mnohdy je třeba odlišit umělce od jeho díla, neb jistě existuje několik variant. Namátkou:
  – i idiot může vytvořit něco geniálního (prostě se mu to přihodí)
  – i génius může vytvořit něco úplně blbého
  – i génius může vytvořit něco geniálního
  – i idiot může vytvořit něco idiotského
  Znám jedno z těch dvou Cechem jmenovaných umělců, Jiřího Světlíka, a je to docela dobrý kluk (s vyhroceně pravicovým smýšlením ve věcech obecných). V jeho případě bych se přikláněl k možnosti:
  – někdo celkem normální může vytvořit něco idiotského.

  Osobně je mi mnohdy milejší umělec tvořící pro zisk (z něčeho žít musí), než sebestředný blbec, malující ve svém potřeštění bez zisku na cizí domy.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Pro ilustraci vašeho DRUHÉHO BODU, pane závodčí 🙂

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Levé křídlo, pravé křídlo, centr…
    Kadete Bieglere, vy hrajete fotbal?

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     😀 V mém vydání (Karel Synek, 1949) je ještě football.

     Tuhle zhůvěřilost napsal Béťa poté, co zavrhl Napoleona, kterému kdysi chtěl věnovat
     Ero(t)iku.. Hrálo se to taky na Vídeňském kongresu.
     Ani on neměl s „angažovanou tvorbou“ štěstí. Anglický král, kterému to věnoval, mu nakonec nic nedal

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      To měl blbý, ale co čekat od Anglánů….
      Já jsem hudebně nevzdělaný (a už nevzdělavatelný), takže skutečných názorů v tom oboru jsem prost. Mohu maximálně tvrdit co se mi líbí a co ne, zcela subjektivně, bez nároku na obecnou platnost. Ale moje Labuť říká, že skládal hudbu velmi snadno srozumitelnou (nikoliv jednoduchou) a proto a tudíž tak převelice oblíbenou.
      Rozumí jí i vojáci, jak vidno. Hezky se při ní pochoduje i střílí.
      Nechci tahat politiku do všeho, i sem (což právě činím), ale umíte si představit, že by podobné představení předvedli Rusové? To bychom se hned něco dočetli…… 🙂 .

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Beating Retreat je velká prdel. Dlouhý červnový večer se postupně smráká a na Horse Guard Parade baletí koně za zvuků takovéhle užitkové hudby.. Podobná „bejkárna je Trooping the Colour. Tamtéž ale ve dne.

       Není divu, že i tuhle hudbu sestrojili Angláni.

       Relax, Ladies and Gentlemen 🙂 , dosti měl rok na svém trápení.

       To se mi líbí

 5. Strejda Olin napsal:

  Je naprosto paradoxní, že divadelní herci, přestože naprostá většina z nich se za tržní ekonomiku bijí jak lvi a při každé příležitosti kritizují sociální politiku levice, by bez dotací z veřejných peněz byla na dlažbě. Pro pravici jsou ochotni se angažovat a mediálně podporují politiky požadující „slabý“ stát. Chtěli by svobodnou tvorbu, aby jim do umění nikdo „nekecal“, ale za peníze státu a měst. Ať si tedy svobodně tvoří, ať si agitují proti čemu a proti komu chtějí, ale za peníze, které si vydělají nebo dostanou od soukromých sponzorů. Komu z vás stát dotuje mzdu?
  Podrobně se o názorech na dotace umělcům dočtete zde: http://www.reformy.cz/zpravy/o-divadlech-zavislych-na-verejnych-dotacich/

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Stará věc. Téměř stoprocentně volí doprava, sockami vesměs pohrdají, ale peníze z jejich daní jim nesmrdí. To pazoury ve státní kase mají až po ramena. Něco je tu v nepořádku.

   To se mi líbí

 6. Miluše napsal:

  Včerejší PRÁVO hodnotilo kulturní události 2014- pro zajímavost uvedu. Je to pouze názor jednotlivých hodnotitelů/kritiků a tak to nemusí být obecně „směroplatné“ 🙂

  Nejlepší knihy podle Františka Cingera
  1. Petr Prouza – Psychiatr
  2. Radka Denemarková – Hřbitovní kvítí na smetaně
  3. Sylwia Chutniková – Potvory
  4. Alice Horáčková – Beatnická femme fatale
  5, Jussi Adler Olsen – Marco

  Nejlepší české filmy podle Věry Míškové:
  1. Tři bratři
  2. Cesta ven
  3. Díra u Hanušovic
  4. Fair Play
  5. Století Miroslava Zikmunda

  Divadelní zážitky Radmily Hrdinové:
  1. Leoš Janáček: Aus einem Totenhaus Staatsoper in Schiller Theater Berlin
  2. Leoš Janáček: Věc Makropulos, ND Brno
  3. Peter Schaffer: Amadeus, Divadlo na Vinohradech Praha
  4. Vít Peřina a kolektiv: O beránkovi, který spadl z nebe, Naivní divadlo Liberec
  5. Jan Duchek: Il Congelatore, Divadlo ad Hoc

  Koncerty roku podle Vladimíra Říhy:
  1. Berlínská filharmonie, klavír Ivo Kulhánek, Smetanova síň v Praze
  2. San Francisco Symphony Orchestra, housle Julia Fischer, Smet. síň Praha
  3. Magdalena Kožená se souborem La Cetra v programu C. Monteverdi a jeho doba, Rudolfinum,
  4. Jonas Kaufmann, zahajovací galakoncert MHF Český Krumlov
  5. Danny Eltmann, Tim Burton, ČNSO, Smetanova síň Praha

  Nejlepší výstavy podle Petera Kováče
  1. El Greco – Toledo
  2. Pompeje – Mnichov
  3. Od Caravagia ke Canalettovi – Budapešť
  4. Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800-1300, Praha
  5. Reynek a Chagal – Praha

  Domácí alba podle Jaroslava Špuláka
  1. Lenka Dusilová, Baromantika – V hodině smrti
  2. Zrní – Následuj kojota
  3. Aneta Langerová – Na radosti
  4. Vypsaná fixa – Krásný smutný den
  5. Kocáb, Proudfoot, Donati, Sheehan – Aftershocks

  To se mi líbí

 7. Slim napsal:

  MOŽNÁ SE NĚKDO UMÍTE DOSTAT NA TENTO ČL. Z DNEŠNÍHO Práva.. ?

  USA-Rusko očima amerického diplomata
  Nejenom u nás se vede spor, do jaké míry leží odpovědnost za krizi ve vztazích k Rusku na Putinově politice nebo na změnách politiky Spojených států. I v USA převládá názor, že vinu má jednoznačně Putin. Přesto existuje skupina expertů, kteří věc vidí odlišně.

  Václav Žák

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Ano, to je dobré a zajímavé.
   Ale už mě to nebaví (hrách na zeď), tak jsem to vyhodil. Do tříděného odpadu.
   Zdá se, že některé události jsou neodvratné, osudové. Máme s mým nejlepším/jediným kamarádem ve chvílích nebezpečí, není-li boj už nadějný, ba jeví-li se jako spíše beznadějný, společné heslo. Zakuklit.

   To se mi líbí

 8. taras2 napsal:

  Lidi vždycky překvapí, když se ukáže, že vynikající až geniální umělec je v osobním životě pěknej hajzl. Asi by to chtělo nebádat příliš v autorském prádle a média by jim neměla dávat prostor pro vyjadřování ve věcech politických a společenských, stejně, jako ho nedávají uklízečce či bezdomovci. Napadá mě, že v poslední době se jako nositelka průměrných názorů dojičky z JZD projevila umělkyně Pavlína Filipovská.

  To se mi líbí

 9. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 😉

  To se mi líbí

 10. cobolik pacholik napsal:

  kazda doba pepici, ma nejakych umelcov,roznorodych zanrov od vsetkeho,co sa nazyva umenie z tej priehrste co je jak piesku na sahara desert,ale pozor v tom piesku su presvinsky drahe kamene ja takych volam ,ze premohli cas a mozem uistit,ze havel airport,to jak dramaturg nebude,ale ten charles bridge a kopou veci v pepikove to uz storocia,taky moji paragani,co odkrutili kurve z reichu sisku,ci ten bedrich s vltavou a nemozno nespomnut svejka,ci lidice,o kutnej ani nehovorim bo tu poznaju lepsie zlutasky,jak nejaky cobol,toto to naisto premohlo cas,bo toto poznaju aj lovci lebiek,dnes uz maju mobily a televizory bo u mna taky umelec to musi uderit nie len doma aj vonku,bo aj doma to len holota vie ocenit jak umelca,ked roura,co som videl zo zozkova umelecke dielo,aj paracka z south korea kukala jak puk.

  To se mi líbí

  • Miluše napsal:

   Také si myslím, že máme z čeho čerpat. Naštěstí máme taková díla, na která lidé umějí v těžkých dobách patřičně reagovat. Vzpomeňme na F. L. Věka, Čapkovu Matku, Alšův Špalíček, Haška a všechny ty básníky a české muzikanty, kteří zůstávají s námi v naší kultuře a stávají se znovu angažovanými. Vždyť osudy lidstva se opakují.
   Lenka Procházková (mimochodem. už jsem o ní delší dobu neslyšela) v jednom projevu řekla: Karel Kryl, jak víte, zemřel smutkem z poznané pravdy, kterou viděl dřív než my. Protože básník vnímá svět srdcem. Jeho proroctví jsme pochopili až později. Ale ještě pořád není pozdě na to zastavit mlýny lží, které nás mají semlít do nemyslící hmoty.

   To se mi líbí

 11. pepano napsal:

  O našem současném umění vypráví současné pořady v bedně. Kolik tam dávají současných pořadú? Většinou jsou to pořady a filmy z těch hrozných dob, kdy se snad ani žít nedalo, anebo z dob před válkou. Současná díla tak dají jen jednou a tím to končí, viz např slavné Odcházeni. Asi by tím nenaplnili sledovanost.

  To se mi líbí

 12. Slim napsal:

  VVP nastoupil jako prezident dnes v poledne – 16 let tomu nazad

  To se mi líbí

  • Miluše napsal:

   Всего доброго В. В. Путину. С Новым годом, с новым счастьем!
   В.В. поет Блю беры хил… 🙂

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.