Ropná válka


Po shlédnutí reportáže v naší předražené oblbovací mne přepadla  (Obrana se nepovedla) myšlenka Ropná válka jako obrana islámu. Země OPEC se vůbec nebojí poklesu cen. A naopak pro jeho další pokles dělají hodně. Ale není to zaměřeno ani proti USA natož Rusku. I pro Saudy, Katar či Omán je větším nebezpečím islámský fanatismus. A protože  ISIL ovládá irácká ropná pole, ze kterých získává peníze na financování svého boje, vychází jednoduchá matematika. Čím levnější ropa, tím  méně peněz pro ISIL.  A že se to dotkne i někoho jiného? Co je jim do nich, stejně jsou to nevěřící psi. Včetně USA a jejich krakování.

Že je to příliš fantastické? Možná, ale pokud OPEC nezajímá, že i Americký ropný průmysl má problémy, a snížení těžby OPEC nechystá, je to docela snesitelná fantasie.

Toto jsem psal 23.prosince. Den na to jsem narazil na článek, který s mou teorií nesouhlasí. http://www.novinky.cz/ekonomika/357168-opec-neomezi-tezbu-ropy-ani-kdyz-zlevni-na-20-dolaru-za-barel.html

Ale i přesto si užívejte klidu svátků, ať už je považujete a křesťanské (Narození), pohanské (slunovrat) nebo jen pro sváteční dny samy.

Bavor podpis_rex2

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Ropná válka

 1. strejda napsal:

  Zajímavý názor ale patrně velice spekulativní. To je jako pouštění krve na léčení nemocí. Tuto metodu již lidé dávno opustili jako nejen neužitečnou, ale i výrazně škodlivou. Proč se udržuje poměrně nízká cena za ropu je opravdu otázka. Nejlépe je se na ní dívat jako na neviditelnou ruku trhu. Každopádně se této metodě silně blíží.
  Naprostá většina článků a analýz o ceně roky je zcela bezcenná a byla uveřejněna jen pro peníze – honoráře autorů. Čtenáře to zajímá a je možné vymyslet množství analýz.
  Poučením je, že je nutné mít velkou diverzifikaci zdrojů a nezaměřovat se jen na jednu komoditu či jen omezený trh. A tam se ukazuje, že EU selhává. Ale to není žádná novinka. Velký a silný byrokratický aparát žije svým vlastním životem nevnímajícím jemnosti reality v členských státech. Jakoby hlavním cílem EU bylo najít prebendy pro politiky. Ale ani to není nic nového. Nové není ani to, že taková cesta vede ke konfliktům, které občas zvrátí společnost.
  Olejová krize přišla z mnoha důvodů, z podobných důvodů není v současné době řešitelná a svět si na ní zvykne. Komu poslouží a komu ne poznáme až poté. A dost pravděpodobně se budeme divit. Ale i o tom se dnes v tom galimatyáši názorů píše. Ale kde???

  To se mi líbí

  • kočka šklíba napsal:

   Myslím, že zasvěceně zajímavě o tom píše Kchodl pod článkem Vážení politici.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tahle spekulace mne napadla právě podle reportáže v TV. A vůbec si nekladu za cíl mít pravdu a nic než pravdu. Nakonec,jak pravil starý rabín, všechno je jinak.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Přesně tak. Ale poučení z toho není žádné.

   Snížení ceny ropy má mnoho důvodů, ale většina z nich jsou zpětné racionalizace. Ve skutečnosti nikdo neví, jak se to přesně stalo, který důvod byl ten hlavní a jak to vlastně začalo – ani jak to skončí. „Analýz“ se dá vyprdnout z fleku mraky, když to někdo platí.

   To je jako přesně říci, proč začala první světová válka – o tom jsou desetitisíce knih, každá tvrdí trochu něco jiného. Jak napsal Boris Vian, „masy se mýlí, zato jednotlivec má vždy pravdu“.

   Určitě dva hlavní důvody byly snaha OPECu zaříznout IS a malé konkurenty, stejně jako dát facku americkému břidlicovému letadlu; z USA strany snaha zaříznout Rusko – američtí neokoni jsou tak ideologičtí a blbí (u nás jim říkáme pravdoláskaři a je to stejné), že nic lepšího než Reaganovi ekonomové přes 35-ti lety nevymysleli – ale svět se mezitím změnil, Rusko už se ropou skoro neživí (jen cca 18% rozpočtu a snadno to mohou nahradit vývozem něčeho jiného) a víceméně je to střelba do vlastního amerického kolene (a britského, norského, …).

   Komoditní a další burzy jsou tak iracionální, senzitivní a volatilní, že je možné úplně všechno. Většina obchodů se nedělá přímo, ale přes velmi složitý software, který „umí“ prodat/nakoupit/zaručit/pojistit_rizika_přes_deriváty optimalizovaně, třeba s utajením prodejce/kupce … A k tomu na tom jedou všichni HFT (high-frequency-trading, tedy „vysokofrekvenční obchodování“) přes další systémy a snaží se vydělávat na mikropohybech cen/kurzů/hodnot. Je to zcela neregulovatelný systém, už pár let všichni čekají, kdy to celé vyletí do luftu.

   Stejně tak iracionální jsou systémy velkých organizací, korporací, EU, …
   Žije to svým vlastním životem téměř bez sledování nějakého cíle. Hlavní vazby nejsou oficiální – hierarchické ani horizontální – všude funguje „vláda ve vládě“, jakési „plány v plánech jiných plánů“ jak z Herbertovy Duny. Zajímavě o tom píše třeba Valenčík, ten tomu říká „struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad“. Jinak řečeno, „hoši, kteří spolu mluví“, „zednáři“, „skulls and bones“, „kdo s kým píchá kdo s kým chlastá kdo s kým krade“…

   Rozhodovací procesy jsou pak nutně poněkud podivné.
   V korporaci na poradě řeknete, že nějaký subprojekt nejspíše podle Vaší analýzy brzy krachne, že jeho šéf není ekonom z London school of economics, ale vyučený kuchař, který si diplom vyrobil pomocí pečetě z brambory a výsledek: management si místo černých BMW koupí bílá Audi. Nikdo neví proč, ale dokážeme to výborně „analyzovat“. Přesně takhle to funguje.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Zní to nepovzbudivě pravdivě 😦

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Pravda je určitě ještě mnohem horší a syrovější. 🙂

     Nedá se vyloučit, v souvislosti s ropou, že primárním důvodem byl inside job: pár potentátů vlastnilo deriváty na pokles ceny a teď přes spřízněné firmy kasírují desítky miliard. Bude z toho válka ? No a co. Války jsou furt.
     Všechny ty geopolitické blbiny mohly být jen zástupný důvod pro takovou prima akci.

     Snížení cen ropy přesune zajišťovací úvěry ropných firem z kategorie „super“ do kategorie „odpad“, což postihne penzijní fondy, američtí důchodci budou jíst trávu.
     Sníží to ceny břidlicových firem – malé krachnou, velké jsou zajištěny deriváty, což zaplatí banky – opět jejich akcionáři, fondy, malí vkladatelé, kteří si přes akcie spoří na vzdělání dětí a na důchody – ti budou oškubáni. Velké břidlicové firmy požerou ty malé. Tomu se eufemisticky říká konsolidace.

     I při 9/11 kdosi neodolal a inkasoval miliardy z poklesu akcií aerolinek. Kdo to byl, to se samozřejmě nevyšetřilo (protože se to ani skutečně nevyšetřovalo).

     Byla válka ve Vietnamu „zadržováním komunismu“ ? Pokud jo, tak se to nepovedlo.
     Ale povedlo se něco jiného: firma KBR zajišťovala 99% nebojových potřeb US Army. Jedním z beneficientů byl jakýsi Lyndon Johnson, toho času prezident USA.

     Byla invaze do Iráku vývozem demokracie ? Jestli ano, nevyšlo to.
     Ale v Iráku dělala (mimo KBR) všechno nevojenské Halliburton, kde zase fungovali kluci kolem Dicka Cheyneyho. Další „praví neokonzervativci“ zase měli podíly na různých privátních vojenských službách – ochrana, hlídání cest a zásobování – vlastně všechny vojenské věci kromě primárního boje. V Iráku z 9-ti miliard dolarů na rekonstrukci (z irácké ropy, účet spravovaný pro Irácký okupovaný stát) stála přes 4 miliardy „ochrana“, cca ročně.

     Když US velvyslanec začne mluvit o boji s korupcí, dostávám záchvaty (cynického smíchu). Ami věrchuška si dnes tak povolila burzovní zákony – přes deriváty, že za co šel před 20-ti lety ve filmu „Wall Street“ Gordon Gekko do báně (samozřejmě jen filmově), dnes je běžná praktika.

     Saša Vondra je také neokonzervativec, ale vzhledem k tomu, že ProMoPro stálo jen asi $25 mega, tak docela maličký neokonzervativec.

     Etc, etc.

     To se mi líbí

 2. Rosťa napsal:

  Někde jsem četl, že Rus prodává Číňanovi barel za 88 dolarů a dolar je už za 52 rublů. Jestli je to pravda, tak to na bankrot nevidím a čeleď fištejnovitých v ČT bude muset vymyslet jinou plivací taktiku. Ale když se poradí s Plavcem štětináčem, na něco přijdou.

  To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Cena ropy a petro_$ vůči ČLDR.

  Levná ropa by měla příští rok zvýšit růst čínské ekonomiky až o 0,5 – 0,9 % nad odhad 7,1 % tj na 7,6 – 8 % .
  Následná výměna pouze mezi RF a ČLDR bez použití $, při zachování ceny ropy tj.do 60 $ umožní kurz 1$ = 25 rb.
  Pokud se zadaří a v celé BRIKS se začne pouzívat bez_$ plateb, je možné že se poměr $ x rb ještě změní.
  Jaký to bude mít dopad na naši ekonomiku, to je spíše otázka pro Slima.
  Doufejme že prudce klesající ceny ropy zasáhnou banky úvěrově angažované v ropném sektoru a měny dalších ropných vývozců.
  Pokles cen a výkyvy směnných kurzů snad povedou k růstu averze k rizikovým aktivům.Zde je podstatné jestli to břidlice vydrží minimálně 4 roky. Jinak při prasknutí břidlo_bubliny si směnný kurz $ x rb. neumím odpredikovat.

  To se mi líbí

 4. kchodl napsal:

  ISIL (IS) ze všeho nejvíce připomíná jakousi variantu islámských Husitů. Odmítají totiž saudsko-arabský wahábismus, jestli tam nějaký směr převažuje, je to saláfismus, což není zdaleka to samé.
  A jak známo, nejhorší nepřítel není ideologický protivník, ale ideologický soupeř (bolševik proti trockistovi, například). Takže první na řadě bude Saudská Arábie, bezpochyby – až se IS etabluje v Levantě a Iráku.

  Co se mi zdá na tom všem pozoruhodné, vojensky a technicky to vedou bývalí Sadámovi důstojníci a vysoce vzdělaní experti (inženýři, lékaři, manažeři), které americký psychopat Brennan (dělal v Iráku šéfa okupační „vlády“ – říkal si „místokrál“ – dnes ten magor prokličkoval až na šéfa CIA) hned po invazi do Iráku (2003) vykopnul do postavení nezaměstnatelných páriů a jelikož to většinou byli členové BAAS – sekulární socialistické strany – tak se nejedná o nějaké náboženské horlivce. Jde spíše o to, že v té situaci jaká tam je, se spojily všechny sunnitské síly na bázi nejmenšího společného jmenovatele – a tím je sunnitský islám. Ortodoxní varianta, beze všech obezliček a zlořádů. Prostě více než co jiného je to národní (původně irácké) sunnitské povstání plus pokus o reformu víry, směrem ke kořenům. Takový islámský Tábor, to je dnes na území západního a severního Iráku směrem k Sýrii a dále Rakka, už na území Sýrie. Hranice tam nikdy nebyla ostrá, lidé volně přecházeli z jedné země do druhé.

  Irák byl totiž nejsekulárnější arabskou zemí (spolu se Sýrií), kde koexistovali sunité, šíité, Kurdové, křesťané atd. Vládnoucí irácká vrstva byli většinou sekulární sunité, z historických důvodů – měli největší vzdělanost, byli nejméně nábožensky aktivní – a tudíž schopni kompromisu. Většina obyvatelstva v Iráku byli ovšem šíité, na JV země, nevzdělaní zemědělci. Jsou tam také největší šíitské svatyně (šíitská „Mekka“). Od šíitského Íránu je oddělovalo hlavně to, že Íránci jsou většinově Peršané (tedy úplně jiný národ než Arabové), navíc Írán byl regionální velmoc, mluví se tam jiným jazykem (farsí) atd.

  Sadám Husajn byl (až na svoje excesy loupežníka z loupežnické oblasti Tikrítu) skvělý vládce – nekradl (tolik), byl to budovatel, takový irácký Stalin. Každý Iráčan řekne, že Sadám byl samozřejmě hrozný, ale … vybudoval, … postavil, … založil (přesně jak z Monty Pythonů Život Briana: „Co pro nás udělali Římané, kromě … silnic, … vodovodů, … škol, … nemocnic, …“).

  Irák měl z ropných zisků ještě v roce 1980 nejlepší infrastrukturu z arabských zemí, nejlepší vzdělávací soustavu (skoro plná gramotnost, nejlepší univerzity), nejlepší zdravotnictví, elektrifikační soustavu, … největší svobodu, … bezpečnost – prostě na arabské poměry nejvyspělejší země – v té době byly proti tomu Emiráty nebo Saudská Arábie zanedbané blešince a nesmírně tuhé vražedné diktatury. Hlavní výhoda Iráku byla v jeho sociálních výhodách, byla to podivná kombinace diktatury, socialismu, vlažného náboženství. Postupně se Sadámovi povedlo konstruovat irácký národ, na sekulárním základě. Což se projevilo třeba ve válce proti Íránu – největší irácké ztráty měli šiité (iráčtí) proti šiitům (íránským).

  Americký okupant použil rozděl-a-panuj a výsledkem je konec iráckého národa, rozdělení na náboženském a etnickém principu. Taková je holá pravda, Irák už není, byl zabit. Nejhroznější je, že to Američané (koalice) učinili z dobrých pohnutek, aby pomohli (většina z nich).

  Že byl Sadám občas nekompromisní vrahoun, to není nic vyjímečného – to je v těch zemích každý vládce, i demokratura (ta vraždí mnohonásobně více). Naopak, ve srovnání s dnešním stavem vypadá proti dnešním vrahounům u vesla jako totální lidumil. Že to média podávají úplně opačně neznamená, že mluví pravdu – naopak. Že zabil Kurdy plynem – jednak to není úplná pravda (bylo to mnohem komplikovanější, médii zveličené, většinu obětí měli na svědomí Íránci), druhak demokratůra vytloukla celá města fosforem a kobercovým bombardováním, kontejnerovými bombami, palivo-vzdušnými bombami, … a ani pes neštěkne. Válka s Íránem byla na rozkaz amerických mírotvorců, Sadám byl do ní vmanipulován všemi stranami (hodně Saudama). Amíci si tu válku vyloženě užívali – zablokovali dva lokální hegemony proti sobě, takže mohli pěkně nerušeně vysávat ty další – a mnohem horší – arabské diktatury (SA, Katar, Bahrajn, …), podporovali obě strany. Následné peripetie – Kuvajt, první i druhá válka v Zálivu, to bylo ještě horší.

  Pokud vás to někoho zajímá, existuje mnoho relativně neprolhaných knih o tom, co se tam dělo a děje (většinou jen anglicky). Poměrně otřesná je třeba Chandrasekaran, Rajiv – Zelená zóna (vyšlo i česky, kupodivu – protože je to nevyřčená obžaloba amerického okupanta Iráku). To je o americké „okupační rekonstrukci“, roky 2003-2005. Šílený nadutec a psychopat Brennan, vypatlaný „mikromanažer“ v hlavní roli „místokrále“.

  Vznik IS(IL) není nic neočekávaného. Zpočátku dělali amíci svoji vražednou politiku jako z Afghanistánu – podporovali spolu se Saudskou Arábií wahábisty (pobočka Al-Kajdy Al-Nusrá a další „umírnění“ řezači hlav), proti nim šiíty a Kurdy, ale pak se jim to značně vymklo, IS se obrátil „proti všem“. Prostě islámští husité. Rakka je jejich Tábor. Má to i stejné excesy, mají také svoje Adamity, … mesiáštví (islámskou verzi). Podobně jako s husity s nimi okolní moc mnoho nesvede – jsou vojensky velmi úspěšní – a pro všechny okolní náboženské režimy jsou ideologicky extrémně nebezpeční.

  Celkově to povede k islámské reformaci – je to první krůček. A toho se všichni ti diktátoři bojí.
  V delší perspektivě je to velmi pozitivní vývoj.

  Dnes je nebezpečí hlavně v tom, že husité mohli své „rejsy“ dělat leda s vozy a na koních, takže se daleko nedostali. Ale v nynější době mohou isilovci šířit tu „pravou víru“ mnohem efektivněji. Takže jsem absolutně proti imigraci, proti islámu v ČR, proti mešitám, proti „pomoci“ nebo jakékoliv angažovanosti v arabském světě – ať se tam vyblbnou, snad jim reformace toho náboženského fašismu (islámu) nebude trvat 300 let jako nám křesťanům. S kalašnikovy v ruce to snad půjde rychleji. Když člověk vidí, co se děje v západní Evropě, napadá mě, že zbourání „železné opony“ na západních hranicích bylo poněkud předčasné. Západní Evropu čeká občanská válka proti islámu, do 10-ti let to vypukne naplno (a to je pořád lepší varianta, dovede si někdo představit, že by se kozomrdi demokraticky zmocnili britských nebo francouzských jaderných zbraní ?).

  Takže celkově – ano, snížení cen ropy může být prioritně (ze strany OPECu) cíleno hlavně na IS, aby jim podřízli zdroje. Amíci si k tomu samozřejmě připojili svoji snahu poškodit Rusko – jenže už nejsou 80. léta, poškodí tím hlavně sebe a Západ. Dokonce to může vyvolat „černou labuť“ a zhroucení derivátového kasina. Rusko to ustojí, dokonce jim to pomůže – vyvolá to tlak na diverzifikaci průmyslu, vlastenectví a dobrovolnou práci pro matičku Rus.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   americký psychopat Brennan (dělal v Iráku šéfa okupační „vlády“ – říkal si „místokrál“ – dnes ten magor prokličkoval až na šéfa CIA)

   Šéfem v Iráku byl Paul BREMER, kdežto šéfem CIA je John BRENNAN

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Slime, díky. Máte samozřejmě pravdu, už je to holt nějaký čas, co jsem tu knížku četl.
    V Iráku byl Bremer. Vyšplhal nahoru lezením do zadku Kissingerovi, coby jeden z tajemníků jeho poradenských firem.
    Ovšem Brennan je psychopat a primitivní nadutec zrovna tak, takže rozdíl v tom praktický není. Úplně stejná neokonzerva.

    To se mi líbí

  • strejda napsal:

   kchodle, nejsmutnější na tom Vašem psaní je fakt, že odpovídá realitě. Je to katastrofa protože se nejedná jen o Irák. Ten je jen jedním z dílů celé velké skládanky bílého muže. Můžete tak rozebírat Afghánistán, kde to začalo, až po Sýrii dneška. Výsledek je stejný.

   To se mi líbí

  • Petr Pelikán napsal:

   Moc toho, Kchodle, o Blízkém východu nevíte. Mícháte to dohromady, páté přes deváté. Povrchní, populistické a plné předsudků.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    🙂

    To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Z vašeho krátkého, ale úderného entrée jsem vyrozumněl, že vy toho o Blízkém východu víte víc. Předpokládám, že sem šoupnete kvalitnější analýzu. Nezamíchanou, hlubokou, odbornou a nezaujatou.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Petře Pelikáne, „vím že nic nevím“.
    Poučte mě prosím, znalče Blízkého východu. Oponujte. Vysvětlujte.

    Ohledně Blízkého východu a amerického angažmá je evidentní, že rozpoutaný chaos byl záměr, jakkoliv o tom bezprostřední aktéři asi neměli ponětí. Vše bylo nastaveno tak, aby nemohli uspět. Například na privatizaci iráckého průmyslu měla okupační správa TŘI lidi, pseudo-experty (neokonzervativní akademiky z nějaké americké univerzity), kteří to viděli jak Hurvínek válku. Kolik lidí na tom dělalo u nás ? Nevím, ale myslím že docela hodně. Třeba v Německu na privatizaci Východního Německa prý dělalo cca 8000 expertů. Proč nepoužili zkušenosti z transformace střední a východní Evropy ?

    Na transformaci zdravotnictví byl maličký tým z Michiganu, který se tam pokoušel změnit státní solidární systém (irácký vycházel z francouzského, československého, … modelu) na americký privátní, který je jeden z nejhorších na světě. Prostě „experti“ zcela bez rozhledu. Stejně tak v energetice, dopravě, … Nemohli uspět, i když se poctivě snažili.

    Výsledkem byl rozklad všeho a katastrofa. Následná občanská válka byla pak už jen ta poslední „jahůdka na hotovém dortu“.

    Když jsem pak přečetl mnoho těch „politologických“ knih, Brzezinského, Kissingera, Wolfowitze, Kagana, … přikláním se názoru, že je to všechno širší záměr – je to schválně.
    Včetně importu islamistů do EU. Americká ambasáda u nás platí program pro základní školy, adorující islám. Atd.

    To se mi líbí

    • Petr Pelikán napsal:

     Kchodle,

     je velmi zajímavé, že jste svůj komentář začal oním známým, ale zkráceným a často nesprávně interpretovaným citátem z Platónovy „Obrany Sókrata“.

     Zkuste si zjistit jeho pravý význam. Možná Vám to příště při Vašem posuzování pomůže.

     To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Tak Petře Pelikáne čekáme :), bezobsažná kritika je tak hodně ubožáků a to přece nejste, že?

    To se mi líbí

 5. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, pošta… 😉

  To se mi líbí

 6. jaa napsal:

  NO ale – proč IS potom bombardují, vždyť by stačilo, kdyby ropu od nich nekupovali… nebo ne????

  To se mi líbí

  • jaa napsal:

   a ještě něco – po pádu Iráku se povídalo, že kontrolu na jejich ropnými podniky převzali amíci s anglány….. proč tedy si své zdrióje nechrání a dovolili Is je údajně zabrat… to jen tak, když jsem si vzpoměla jak se „omylem“ trefili amící s dodávkopu zbraní pro kurdy přímo k Is „-:/!nebode spíš platit úůvpdníé verze.. a nev ymýšlejí si aby svět zblbli????Vždyť i Saudy arto musí bolet, na své dluhy při výstavbě novodobých Semramidek musáí dodávat o to víc, ty se nesnížili…..

   To se mi líbí

 7. cobolik pacholik napsal:

  mna len zaujima,kto kupuje od tych spravnych alah akbar tu ropu a plati im,kto kontroluje platby a jak sa dostanu klukum od islamu na konta,kde tie konta maju,sak to sa nepredava v bagdad,ci na tej street na nejakom blsaku,bo na kazdu zasranu vojnu treba penize,peniaze a penezi,sak ropa a velky biznis ide cez velmi slusne bankove domy a nie niekde na ulici,jak par gramov koky.

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Předpokládám, že to je jen akademická otázka.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    🙂

    To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    ja jak vesnickej buran a nevymachany pysk,neviem jaky rozdiel akademicka otazka ci pytanie holoty mojho razenia so zakladnou fiancnou gramotnostou ktora u mna je,ze 1 plus jedna vzdy dva a nie 35 jak ma uzernicka kurva,bo hned ma napadane,ze znizit ceny ropy o 46% co sledovanim na burze a cenamy na benzinkach nemusim mat matematicku fakultu,aby som vedel a napadlo ma,ze ten isil ked sa to urobilo koli nemu,co velice,ale velice tazko pochybujem co moze suvisiet pohlad s mojou financnou negramotnostou,mi pripada jak by isil vlastnil ropne plosiny a terminaly o moci 50% svetovej produkcie,ak saudi arabia koliska a chuva radikalneho alah akbar,pristupila na taky krok,bo mne pripada,ze vostry hosi z isil su ich neposlusne dietatko,tak jak sion brothers pre usa,lebo ked vidim toho chazarika netanuyahu,jak diktuje najmocnejsiemu velitovy us army s istotou svojej prevahy,co u sion brothers normalka,ze nemaju respekt pred nikym bo ich sion dream the best,prave pozeram na spravne channels,cely cas ten film interview,ale preco cena dole to take mlzenie a krutenie tych od financnej gramotnosti,ktorych ja pokladam za ich politickych ideologov,aby vodili holotu po vode a sucha zostala,ze za boha neviem,jak je mozne,ze take prijmy pre kluky od alah akbar su mozne,ked uzernik drzi vsetko pekne v rukach,napada ma len jedno,ze uzernik hoci aj s miskou na siske serie na vsetko,bo nijaky peniaz nesmrdi a z neho krev netece,trochu upravne na moj styl a rozsirene o moje umelecke pohlady,lez v celku jedoduche vysvetlenie,bo ja seriem na politickych od demokracie,ktory drista a je vacsia kurva lakirnicka,jak ten z tej komuny,co ma predtym lakoval shalom.

    To se mi líbí

    • Strejda Olin napsal:

     Yes!

     To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      mi pripada strejdo,ze ma mas za totalneho burana,co mi zily nikdy trhat nebude,ked pises tak velmi strucne,tak to rozsir aby som v tom mal right a comprende,ktora bije.

      To se mi líbí

      • Strejda Olin napsal:

       Hele čobolíku, uklidni se a dej si žváro. Tak teď si jako buran připadám já. Dokonce tě někdo palcem nahoru podpořil. Napsal jsem „Ano“ jako vyjádření mého souhlasu s tím, co píšeš. Prostě jsem neměl k tomu co dodat a rozvíjet to, co je nám jasné. Jen bych to opakoval jinými slovy. Jen dodám, že tvé názory na sion brothers mi v uších lahodně znějí. Ještě o tomto vyvoleném národu uslyšíme. A to tak, že líbit se nám to nebude. Holocaust neholocaust.

       To se mi líbí

 8. Strejda Olin napsal:

  Moje sváteční zamyšlení, zdánlivě nesouvisející s ropnou válkou.
  Peníze jsou bohem a moc je jeho náboženstvím. Věří v něj katolíci, židé, pravoslavní, evangelíci a křesťané vůbec, muslimové, hinduisté, buddhisté, taoisté, sociální demokraté, komunisté, liberálové, fašisté, nacionalisté, anarchisté, teroristé i ateisté. Každý věří, že právě oni jsou těmi vyvolenými a také se kvůli tomu neustále perou a vraždí. Politiváníhodným zbloudilcem je ten „revolucionář“, který toto nepochopil. Je tak odsouzen k žití v bludu, boji proti větrným mlýnům a pláči na cizím hrobě.

  Už už se zdálo, že dvoumiliardová armáda křesťanů, vedená Ježíšem (ale kupodivu jím nesjednocená) má vítězství na dosah. Také se podle toho ve světě chovají. Ve své samolibosti a nadutosti přehlédli, že armáda 1,6 miliardy muslimů vůbec „nespí“. Naopak, uvnitř to již hezkých pár století pěkně vře. Sunnité a šíitové si jdou pěkně po krku.

  Momentálně nejvíc řinčí zbraněmi parta fundamentálních sunnitů pod praporem Islámského státu. Že prý je třeba vydobýt nadvládu nad všemi muslimy a nastolit chalífát ve všech zemích, které bývaly v historii (i když nakrátko) muslimské. Jak se sami propagandisticky chlubí, řídit své životy přísně a dogmaticky podle Koránu by se měli muslimové v Iráku, Sýrii, Palestině, Jordánsku, Libanonu, Turecku, Španělsku, Portugalsku, Saúdské Arábii, Emirátech, Ománu, Kuvajtu, Afghánistánu, Kazachstánu,Uzbekistánu, Turkmenistánu, Pákistánu, Indii, Kurdistánu, Íránu, Maroku, Alžíru, Tunisu, na Balkáně, Rakousku (!), Slovinsku, Maďarsku (!), Krymu, Jemenu, Abcházii, Arménii, Ázerbajdžánu, Gruzii, Jižní Osetii, Náhorního Karabachu, části Ruska, Egypta, Libye, Súdánu, Etiopie, Nigérie, části Indie a zřejmě i jinde. Hoši z Islámského státu nejsou žádní troškaři.

  Nevěřím pravdoláskařům, havloidům, multikulturalistické Národní frontě a podobným pomatencům, že islamisté jsou mírumilovné, neškodné „svíčkové báby“, folklorní kroužek obdivující Alláha, lidé družní a přátelští. A že si prý těch asi 360 veršů učení Koránu o nenávisti k nevěřícím a jejich vraždění špatně vykládám, nevidím v souvislostech a vůbec tomu nerozumím. Raději budu xenofobem, klidně i rasistou, než multikulturalistou bez hlavy.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.