Stavebním firmám začínají chybět dělníci


Není to tak dávno, kdy se prognózy českého stavebnictví jevily velice černě a ani odborníci nevěštili lepší budoucnost nejméně po dobu tří sezón. Zdá se, že se odborníci opět spletli.  

20.11.2014, Zdroj: CEEC Research (http://www.studiestavebnictvi.cz/)

Kapacita stavebních společností je aktuálně naplněna na rekordní úroveň 90 procent. Část firem pracujících na železnici je již dokonce přetížena.

Jejich ředitelé plánují nábor nových pracovníků, aby byly firmy schopny uspokojit rychle rostoucí poptávku po stavebních realizacích v této oblasti. Naopak na silnicích a dálnicích je práce ještě stále podstatně méně, chybějí připravené projekty, a ani výběrová řízení nejsou ve větším objemu dokončena. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2014 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společnosti KPMG Česká republika.

Počty zaměstnanců ve stavebních firmách a i celkový počet zaměstnaných osob ve stavebnictví v posledních letech konstantně klesá. Od roku 2008, kdy stavebnictví dosahovalo maximálních výkonů, jich z oboru odešlo přibližně 45 tisíc. V současné době ale stavebních zakázek přibývá. Největším zadavatelem stavebních zakázek je stát (cca 30 – 40 %). Za prvních deset měsíců letošního roku se zvýšil počet i objem veřejných výběrových řízení na výstavbu a rekonstrukce až o 27 procent a byl nejrychlejší za poslední tři roky. Zásobník práce firem s více jak 50 zaměstnanci oproti minulému roku vzrostl až o 24 procent na aktuální hodnotu 178 mld. Kč. Část firem (42 %) proto již začíná hledat nové zaměstnance a pro rok 2015 plánuje zvyšování svých kapacit. Těchto 42 % firem plánuje zvýšit své kapacity a počty pracovníků v průměru o 13 procent. Polovina firem (50 %) plánuje zachovat současný personální stav (50 %). Snižování počtu zaměstnanců, které bylo rozšířené napříč celým stavebním trhem v předchozích letech, plánuje v roce 2015 již jen 8 procent společností. „Stavební společnosti v této první vlně oživení sektoru mají největší zájem zejména o dělnické profese a THP profese, jako jsou např. stavbyvedoucí. Chtějí si zachovat co nejvyšší konkurenceschopnost, kterou dosáhly po zefektivňování v posledních pěti letech krize. I proto většina firem zatím neplánuje zvyšovat mzdy, aby tak udržely co nejnižší provozní náklady,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. „Plán stavebních společností ohledně zvýšení počtu pracovníků je dobrou zprávou pro pracovní trh. Je ale třeba vzít v úvahu, že stavební společnosti zažily roky snižování svých nákladů a hledání vnitřních efektivit a své obezřetnosti se budou zbavovat jen pomalu. Předpoklad růstu je velmi křehký a primárně závislý na kontinuitě a stabilitě v přístupu hlavních zadavatelů,” upozorňuje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti, KPMG Česká republika.

Nejčastěji budou nové pracovníky najímat velké stavební společnosti a firmy, které se zabývají inženýrskými a dopravními stavbami. Ty také zaznamenávají největší růst nových zakázek a další očekávají v příštím roce. Rozšiřování svých týmů potvrdilo 70 procent respektive 55 procent ředitelů. Současný počet zaměstnanců by měl stoupnout o 8 procent respektive o 18 procent. Plány na téměř pětinový (17-ti procentní) růst kapacit potvrdila třetina (32 procent) zástupců středních a malých firem. Více než třetina (37 procent) společností, které se převážně zabývají pozemním stavitelstvím, počítá s přijetím dalších 11 procent nových zaměstnanců. Karel Branda, výkonný ředitel společnosti Trigema Building a.s., doplňuje: „Současný stav našich kapacit je plně vytížen. Vzhledem k uzavřeným kontraktům na příští období počítáme se zvyšováním kapacit THP pracovníků na pozicích mistr nebo stavbyvedoucí.“

Ve stavebnictví chybí především ruce. Dvě třetiny firem (66 procent) chtějí v příštím roce 2015 najímat dělníky. Společnosti budou rovněž hledat nové THP pracovníky například stavbyvedoucí. Naopak management a administrativní zázemí společností se bude rozšiřovat podstatně méně. To potvrzuje iMilan Valenta, obchodní ředitel PRŮMSTAV a.s.: „Vzhledem k současné naplněnosti našeho plánu pro rok 2015 je předpoklad, že budeme schopni plán obratu ještě navýšit. Proto velmi pravděpodobně také dojde k náboru nových stavbyvedoucích, mistrů a dělnických profesí.“ Zároveň ale na problémy s kvalifikací upozorňuje Jiří Pohloudek, obchodní ředitel RD Rýmařov s.r.o. „Na trhu začíná být nedostatek odborných profesí, poptávka po nich začne být vysoká. Je velmi obtížně navyšovat kapacity prostřednictvím jakékoliv kvalifikované lidské práce.“ Totéž potvrzuje Luboš Tomášek, ekonomický ředitel Viamont DSP a.s.: „Komplikace s umístěním výrobních kapacit vystřídá ve větší míře problém nedostatku kvalitních řemeslníků a odborníků v technických oborech.“

Mzdy a zaměstnanecké benefity by ale měly růst jen pozvolně. Jejich zvyšování plánuje pouze 33 procent stavebních společností. Naopak dvě třetiny firem chtějí udržet stávající úroveň a zachovat si stávající míru své konkurenceschopnosti vytvořenou v průběhu krizových let.

Kvartální analýza českého stavebnictví Q4/2014 bude představena na Setkání lídrů českého stavebnictví 2014/ H2, které se koná 25. listopadu v budově ČNB. Více na www.ceec.eu

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebnictví se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 reakcí na Stavebním firmám začínají chybět dělníci

 1. Slim napsal:

  OT.
  Tady Prouza šikovně zaprovokoval. Náš PR odborník na práci „s masami“ JGH to určitě ocení
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/354907-zadne-vyhody-pro-ceske-valecne-letce-tajemnik-vlady-zkritizoval-cameronuv-imigracni-plan.html

  To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  „…Největším zadavatelem stavebních zakázek je stát..“
  „…Nejčastěji budou nové pracovníky najímat velké stavební společnosti a firmy, které se zabývají inženýrskými a dopravními stavbami. …“
  Jednoduše řečeno : stát se bude stále víc a víc zadlužovat. Nezaměstnanost řešit zvyšováním zadluženosti? Proč bychom měli jásat?
  Trochu mi to připomíná nápis u nás na Potravinách v padesátých létech : „Kyselé zelí na skladě! Další rána válečným štváčům!“

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Co je lepší? Platit nezaměstnané a nemít ani žádnou produkci, nebo zainvestovat, zajistit práci několika lidem, kteří ovšem na sebe „nabalí“ další? Uvědomte si, že na stavební firmu je navázáno nejvíce dodavatelů ze všech průmyslových odvětví. Protože všichni něco pro tu stavbu vyrábějí nebo dodávají. Takže vzniká řetězová reakce a peníze „zadlužené“ státem se vrátí z naprosto jiných směrů. Jednak ve výběru daní, jednak v úspoře na sociálních dávkách. Jen je třeba ty peníze umět vybrat. A zdá se, že tohle Babišovi jde.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Nejsem stavař ani ekonom. Mě po těch 25-ti létech budování monster typu Blanka na dluh připadá taková představa blahobytu společnosti spíš jako neuskutečnitelná pohádka pro nadšené plátce daní. Byly-li by to tak lukrativní stavby jistě by se do nich s radostí pouštěli soukromí investoři. Proč to nedělají? Sliby ekonomů v podobě lepších zítřků za neustálého zadlužování nevidím jako realistické počínámí. Po krátodobém účinku vždy pak následuje rozčarování a pád. Níž. Ale jak říkám, nerozumím tomu, jenom mám možnost sledovat výsledky.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     V tomto směru máte pravdu, tam se utopilo Kolibřích peněz. A co se týká podobných staveb jako soukromých investic, tak soukromý investor by to možná postavil levněji, ale od uživatelů by si to nechal o to dráže zaplatit. Veřejné stavby musí stavět stát právě proto, aby byly veřejně uživatelné. Soukromí investoři ať budují obytné domy, výrobní prostory, prostě cokoliv, kde je přístup veřejnosti logicky zpoplatněn. Všechny ty PPP projekty jsou jen Highway To Hell.

     To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  zdá se,že se odborníci opět spletli.

  To je citát z uvedeného dílka, nebo z Bavora?
  Pokud se pamatuji, tehdy jste s těmi černými vidinami souzněl, ačkoliv bylo jasné, že po noci přijde ráno

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ano, Slime, souzněl, protože skutečný vývoj byl pro insidera tristní. A že po noci přijde ráno, to ví každý, ale mělo to trvat déle. A stav uvnitř tomu nasvědčoval. Ostatně ke zlepšení došlo právě jen díky nečekané (pro nepolitika) akci – tedy zhroucení Kalouskova systému.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    S tím Kalousem souhlasím. Po noci ráno, hm, to nemusí.
    Prostě prognózy jsou o budoucnosti a ta je nejistá – ex definitione. Jak ironicky poznamenal Niels Bohr.
    Prediction is very difficult, especially if it’s about the future.

    Ale vzdát se prognóz (třeba o počasí ( 🙂 ), to může jen nihilista.
    Nebo budhista, ale pak musí být budhistou ve všem.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Slime
     někdy mám pocit, že počasí nejlépe předpovídal televizní Svatý Petr v dobách televizně plenkových. Od té doby, čím lepší technika, tím méně mozku.

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Můj tip je čt asi před 5 (a o něco více) lety.
      Ten nový numerický model, ani „formát“ pořadu tomu moc neprospěl.

      To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Ono se postupně přechází na trochu nový model prezentace předpovědi pro veřejnost, který se ne každému bude líbit.
      Jde o podobu (zjednodušuji):
      Drobný déšť – pravděpodobnost 20%
      Jasno – pravděpodobnost 0%
      Polojasno – pravděpodobnost 5%
      Zataženo – pravděpodobnost 95%
      atd.
      Zda to bude spotřebitelsky příznivější, „přátelštější“ – to si nejsem jist. Klade to na posluchače/diváka/čtenáře přece jen nějaké (byť minimální) intelektuální nároky. Takže nevím, zda se to prosadí.
      Slime – s těmi numerickými modely je jistě problém, protože začaly příliš dominovat.

      To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Netušil jsem, že ten roztomilý citát je od Nielse Bohra. Občas ho používám, ale ne vždy je posluchačem pochopen 🙂 .

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Tak ještě 1 zajímavý, mistře Godote, pro vaše sobotní zabavení.

      Donald RUMSFELD (osoba pro nás dosti odiózní) jednou na tiskové konferenci zaperlil touto docela hlubokou úvahou (na ministra určitě!).

      Existují známé známé, to o čem víme, že to známe. Existují také známé neznámé.. tj. víme, že existují jisté věci, které neznáme. Pak ale existují ještě neznámé neznámé, tedy to, o čem nevíme, že to neznáme.

      Jestlipak do té poslední kategorie nepatří, že po jedné noci nepřijde ráno (či naopak)?
      Ale tam to ostatně víme, jen nevíme KDY.

      Pěkný večer s českým Satchmem!
      (
      A ač se to sem nehodí přidám s dovolením jednu pěknou věc. Kdysi to v sobotu večer jí mívali jako znělku Brňáci u báječného pořadu Na shledanou v sobotu. Doufám, že si to správně pamatuju…

      )

      To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Škvorecký píše v jedné své povídce o sólu na altku jako o „existecialismu v nenapsaných notách…“.
       A Ramsfeld dobrej!

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Už jsem se na to jednou ptal jedné brněnské rozhlasové dámy.
       Čím to, že v Brně dělali/ají tak inteligentní rozhlas?
       Dřív Přidal, Skácel.., dneska Ostrý, Veselý. Nebo jsou to jen jejich špičky?

       To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Jj, myslí si to i Andrej.

    „Důležité je, že jsme proti Kalouskovým škrtům v roce 2013 změnili atmosféru. Pustili jsme investice, navýšili jsme platy a důchody. Lidé mají pocit, že se daří, nebojí se nakupovat, což ve výsledku znamená větší příjem z daní. ..“

    http://www.novinky.cz/domaci/354954-babis-poprve-o-politicke-budoucnosti-sobotka-hrad-ja-strakovku.html

    To se mi líbí

 4. brtnikvbrlohu napsal:

  Ukazuje se jistá rozpornost koblihy, vzhledem k jeho curiculum vitae je namístě značná obezřetnost, taky se dají předpokládat další koniny – v podobě zametání schodů odspoda – otázka je čí je zásluha větší – jeho nebo hochů od zvadlé růže. Uvidíme co dál.
  Jisté je jedno – na rozdíl od dnešních mladých frikulínů (třeba co vykvikují na zelpage.cz) – musel koblížek na vše skládat zkoušku z Marxe 🙂 🙂 🙂

  To se mi líbí

 5. Jos napsal:

  Nějak ten „tržní“ mechanismus nefunguje. „Ve stavebnictví chybí především ruce. Dvě třetiny firem (66 procent) chtějí v příštím roce 2015 najímat dělníky“ a naproti tomu „Mzdy a zaměstnanecké benefity by ale měly růst jen pozvolně. Jejich zvyšování plánuje pouze 33 procent stavebních společností. Naopak dvě třetiny firem chtějí udržet stávající úroveň“.
  Vzhledem ke známé úrovni a výši mezd v této zemi navrhuji, ať si mažereři oněch firem. které „si chtějí zachovat stávající míru své konkurenceschopnosti vytvořenou v průběhu krizových let“ udělají tu práci sami!

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tržní mechanismus funguje. Ceny stavebních prací jsou o několik procent nižší než v době před krizí a s nárůstem se moc nepočítá. Takže na ty mzdy není moc kde brát. Ostatně snaha investorů je stlačovat i tak nízké ceny stále dolů. A firma, aby přežila, musí na mnohé přistoupit. Takže se nebude ani přeplácet mezi firmami, protože není z čeho.

   To se mi líbí

   • Jos napsal:

    Obávám se, že funguje tak nejvýše ve smyslu že někomu umožňuje si pořádně „trhnout“. Je to pár let co se objevilo srovnáním ceny za stavbu 1km dálnice o kolik ja taková stavba v ČR dražší než v Německu. Ovšem s platy je to obecně a dramaticky naopak. Za 25 let po pádu komunismu jsou platy v podstatě na komunistické úrovni. Vyjma několika málo vybraných skupin, kterým bylo umožněno si „trhnout“ a té skupině které bylo umožněno dosáhnout stavu, který Keller ve svých Třech sociálních světech popsal, a stav nazval brutální nesouměřitelností. Jak a kam ve firmách tečou peníze díky „obchodnímu tajemství“ (které umožňuje zakrýt kdejaké svinstvo) nikdo neví. Komunisti platili mzdy, které stačily tak na prostou reprodukci pracovní síly. A za uspořené peníze platili spoustu veřejných výdajů jako jsou stavby dálnic, policie, armáda atd. Dnes je stav horší. Kapitalista, ohánějíce se plkáním ideologických nesmyslů, platí spoustě lidí stejně nízké platy jako komunista, které stačí zase sotva tak na prostou reprodukci pracovní síly , ale uspořené prachy mizí nenávratně v soukromých kapsách. Proto peníze dnes všude chybí a vzhledem k nízkým platům je i daňový výnos malý. To je základ vykořisťování v současné době. A základní krédo českého občana by mělo být – chci dostat řádně zaplaceno za svou práci. A výše platů v ČR řádným zaplacením práce v drtivé většině není ani vzdáleně. .

    To se mi líbí

 6. Strejda Olin napsal:

  Čánek se v podstatě dotýká dvou témat – zaměstnanosti a kvalifikace.

  Téma zaměstnanost: S příchodem svobodného podnikání a obchodu jsme paradoxně ztratili práci a získali zboží. Bez práce ale nejsou peníze a bez peněz si nic nekoupíme. Jak to vidím já? Lidi a stavební firmy v daních dají peníze státu, stát dá peníze do stavebnictví, které zaměstná lidi a dá jim peníze. Lidé dají peníze obchodníkovi. Obchodník za peníze nakoupí zboží v zahraničí. Peníze končí za hranicemi. V celém „kolotoči“ neustále peníze ubývají a nutně vzniká dluh.

  Problém vidím v tom, že stavebnictví produkuje neobchodovatelné zboží, které se nedá prodat nebo směnit v zahraničí a že v obchodě převažuje import nad exportem. Těžko budeme někdy schopni konkurovat takovým ekonomickým kolosům jako je Německo, Čína, USA aj. Nejsme natolik atraktivní, aby významnou část státního rozpočtu naplňoval turismus a jiné zdroje. Podíl primárního a sekundárního sektoru klesá, terciální naopak roste. To je celosvětový trend a mrzí mě, že tomu nerozumím. Tuším ale, že v tom je skryta příčina krizí, sociálních a politických problémů. Abyste nemuseli hledat, uvedu procentuální (bez desetin) podíl sektorů na HDP (primární/sekundární/terciální):
  Svět 6% / 31% / 63%
  ČR 2% / 37% / 60%
  Německo 1% / 28 % / 71%
  USA 1% / 22% / 77 %
  Francie 2% / 18% / 80%
  Čína 10% / 49% / 43%
  Ve vyspělých ekonomikách je primární sektor utlumen, sekundární stagnuje a terciální dominuje. Co z toho vyplývá? Jestliže bohaté státy produkují minimum potravinových a nerostných surovin, výroba a průmysl stagnuje a těžiště veškeré zaměstnanosti a práce se soustřeďuje do služeb a obchodu, životodárnou energii pro uspokojování svých potřeb musí odněkud čerpat. A protože poptávka je větší než nabídka, musí se o ni bojovat. Kdo lépe ovládá zdroje a trhy, ten lépe prosperuje. Bezohledný boj na život a na smrt, až do této fáze vývoje tržní ekonomiky jsme se dostali. Zákon džungle, silnější přežije. Do takového boje jsme se před 25 lety dobrovolně zapojili. My, bezvýznamní pěšáci s holýma rukama na bitevním poli superarmád.

  Kvalifikovaný dělník a zaměstnanec. Z výše uvedeného bych řekl – k čemu? K čemu investovat ohromné peníze do kvalifikace dělníků, inženýrů, techniků a řemeslníků, když práce ve výrobě a průmyslu nemá perspektivu? Vždyť ten trend je u nás od převratu jasně zřetelný. Zemědělská produkce přestala téměř existovat (od roku 1989 ubylo 250 tisíc hektarů orné půdy, 2 miliony kusů skotu, 3 miliony prasat, 11 milionů drůbeže), byly zlikvidovány hutní, strojírenské, textilní a jiné průmyslové podniky a pokud existují, pak jsou zdrojem zisků zahraničních majitelů. Že je „hlad“ po stavebních a souvisejících kvalifikovaných profesí není trvalý trend, ale momentální stav. Za pár let z nich budou námezdní dělníci nebo nezaměstnaní.

  Buržoazie nebyla vedena humanistickými ideály a nestvořila kapitalistický systém a stát k prospěchu celé společnosti, ale k tomu, aby jí sloužil. Demokracii, svobodu a lidská práva potřebuje buržoazie ke svému přežití, z nouze udělala ctnost. Proto je tak zarytě brání, proto jim vymezila jasné hranice. Má je pevně ve svých rukou, ovládá je.

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Abych nezapomněl na mé oblíbené klasiky. Názory staré 160 let:
   „Potřeba stále více rozšiřovat odbytiště pro své výrobky štve buržoazii po celé zeměkouli … Tím, že těží ze světového trhu, učinila buržoazie výrobu a spotřebu všech zemí kosmopolitickou … Prastará národní průmyslová odvětví byla zničena a jsou denně dál ničeny“.

   „Levné ceny jejího zboží … nutí všechny národy, aby přijaly buržoazní způsob výroby, nechtějí-li zaniknout; nutí je, aby u sebe doma zaváděly tzv. civilizaci … zkrátka, tvoří si svět podle svého obrazu“.

   „Buržoazie stále víc odstraňuje roztříštěnost výrobních prostředků, majetku i obyvatelstva … zcentralizovala výrobní prostředky a soustředila majetek v rukou několika málo lidí. Nutným důsledkem toho byla politická centralizace. Nezávislé svazky, různé zájmy, vlády a zákony byly stmeleny…“.

   „Děsíte se, že chceme zrušit soukromé vlastnictví. Ale v nynější vaší společnosti je soukromé vlastnictví zrušeno pro devět desetin jejich členů; existuje právě proto, že pro devět desetin neexistuje … Komunismus nebere nikomu možnost přivlastňovat si společenské výrobky, bere jen možnost zotročovat si tímto přivlastňováním cizí práci“.

   To se mi líbí

 7. moskyt napsal:

  V roce 1913 se dolar dostal do soukromých rukou (Fed). Soukromník jako ten nejlepší hospodář ho za sto let zhodnotil takto. http://investcafe.ru/static/media/ckeditor/11924/2014/11/20/612b4ac3e72459ced6639b8f81652e4d.jpg
  Vzápětí jsem se dočetl, že jedna z nejúspěšnějších bank v USA je veřejnoprávní Bank of North Dakota. Proč? „…veřejný bankovní model je prostě ziskovější a efektivnější než soukromý model. Zisky, nejsou ulévány do offshorových daňových rájů, jsou vkládány zpět do banky, státu a společností.
  BND má extrémně nízké náklady: žádné přehnaně placené pracovníky; žádné bonusy, poplatky nebo provize; pouze jedinou pobočku; velmi nízké výpůjční náklady; a žádné FDIC pojistné (stát, nikoli FDIC garantuje vklady).
  To jsou funkce, které odlišují banky ve veřejném vlastnictví od soukromých. Kromě toho jsou tyto banky bezpečnější pro vkladatele a umožňují státům rozvoj infrastruktury.“ http://www.truth-out.org/news/item/27560-wall-street-journal-reports-bank-of-north-dakota-outperforms-wall-street

  To se mi líbí

 8. moskyt napsal:

  Finacial Times: Po krizi vrací národní stát úder. Autor píše o renesanci národního státu, o kterém se v posledním čtvrt století tvrdilo, zprava i zleva, že je mrtvý. Autor (Mark Mazower) vidí potvrzení svých tezí v Rusku, Maďarsku.
  26. 11. měla Sára Wagenknechtová (Linke) jako vždy perfektní vystoupení v Bundestagu. „Kde jste žila paní Merkelová posledních dvacet let?“ Odkaz na vystoupení v němčině s ruskými titulky. https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zcmTfRkWN18

  To se mi líbí

 9. Strejda Olin napsal:

  Názor na mladou generaci, který stojí za to si přečíst:
  http://www.zvedavec.org/komentare/2014/11/6241-prilis-inteligentni-a-prilis-lini.htm

  To se mi líbí

 10. Gábina napsal:

  Tak co se týče firem pracujících na železnici, tak to je „nová“ práce založená na minulém podvodu. Když se stavěly koridory pro větší rychlost, tak se pláň železničního svršku rozšířila na zemině, jež vznikla z uhelného mouru a dalších nečistot, jež se za desetiletí při práci automatických strojních podbíječek nahromadily podél původní pláně železničního tělesa, postaveného na tělese z doby Pernera a na tomto „novém“ nestabilním podloží byly udělány dole gabiony a nahoře zalomené pravoúhlé prefabrikované zídky a na tom postavené sloupy pro trolej a další zařízení. A to vše, jelikož se do tohoto všelijakého odpadního materiálu stahuje voda a ta pracuje, takže v zimě se utvoří ledové čočky a trolej je včetně sloupů jako kytky ve větru. A to vše se nyní za velké peníze bude „předělávat“, tj. odtěžovat zemina, nahrazovat jinou a vše samozřejmě nejprve odstrojit, takže 1km asi 50 E6 kč. Takže obyčejný podvod, kde „nová“ práce je založena na draze zaplacené a nedbalé předchozí práci.
  Spíš bych to viděla takto . Zrušit polovinu úředních příživníků, sice by přišlo o práci 150 000 lidí ale jiných 300 000 tisíc by ji našlo. Nebýt těchto úředních škůdců, kteří jim pošetilými nápady vlastně hází klacky pod nohy, měli by ji dávno.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.