Nechte lidi, aby byli šťastni podle svých představ


Občas si připadám jako autor tohoto hesla. Ale nejsem. A ani nevím, kdo je tím pravým ani  neznám doslovné znění. Jen s ním souzním.

Trochu jsem se tím citátem dostal do mezinárodních vztahů, ale ono platí i na tak malém písečku, jako je ten mušinec na globusu zvaný Česká republika. Aby bylo jasno hned na počátku, nemám nic proti dodržování zákonů tohoto státu a vím, že to má platit pro všechny osoby zde žijící bez rozdíl rasy, věku, víry či pohlaví.

Jako vždy je tu nějaké to „ale“. Částečně tkví v zákonech, částečně v něčem, co by se dalo nazvat „místní mentalita“. Často se například dostávám do rozporu s Lexem či Petrpavlem v situaci, kdy popisuji nějakou místní událost. Zejména Petrpavel jako Pražák se na to dívá svýma očima a ne vždy chápe, o co mi vlastně jde.

Podobné je to při tvorbě zákonů. Vybojovat v zákonech cokoli, co by chápalo specifika malých obcí a vesniček je někdy nemožné. Zákonodárci totiž většinově pocházejí z větších měst či přímo Prahy, Plzně, Ústí (© I.Mládek) a vesnicemi pouze omylem projíždějí. Takže neznají a zákony se tvoří podle měst. Dokonce ani Svaz měst a obcí není schopen se oprostit od městského vidění. Proto je nám zde na vesnicích vnucováno něco, co vůbec neodpovídá místním realitám. Například letošní komunální volby byly vůbec první, kdy si situace s vesnickými „jednotnými“ kandidátkami všimlo naše veřejnonesvéprávné oblbovadlo.

Podobné je to s obecním majetkem. Obec s několika málo stovkami stálých obyvatel nemá vůbec možnost některé části obecního majetku ani udržovat, natož opravovat. Ale s ohledem na rozpočet nemá možnost ani požádat o dotaci, protože se nemá z čeho podílet. Třeba most v majetku malinké obce je předem odsouzen k havárii. Viz nedávno zmiňovaný historický dřevěný most v obci s necelými dvěma sty stálých obyvatel.  Přitom obci by nikterak nechybělo, pokud by patřil někomu, kdo je movitější. Jenže městem vychovaní zákonodárci si myslí, že obec je z tohoto či podobného majetku štěstím bez sebe.

A uvedu ještě jeden příklad z mého Prácheňska. Katovice jsou městysem s nějakými čtrnácti stovkami obyvatel a necelou desítkou sídlících firem. I rozpočet podle toho vypadá. Na území městysu leží dva mosty. Jenže leží na průtazích, tedy jsou ve správě Kraje. Kdysi jim patřil ještě jeden, který překračoval přes Březový potok, tvořící hranici mezi katastry Katovic a Dolního Poříčí. Před lety došlo k regulaci potoka a posunu hranice tak, že onen most zvaný Žižkův se dostal do katastru Poříčí. A po plyšovém podvodu tím pádem i do majetku obce s počtem obyvatel o více než tisícovku menší. Je logické, že tak malá obec nemá dostatek financí na jeho opravu. Zvlášť když je vlastníkem jiného mnohem důležitějšího, leč mimo hlavní tah ležícího mostu.

Doufám, že teď už Petr Pelikán pochopí, co to znamená nechat lidi být šťastnými podle jejich vlastních představ.

Bavor podpis_rex

______________________________________________________________

fejeton Jardy Hudce

Pan volič? Pěkná svině, co?
(speciálně pro Cecha)

Každé proto má své proč
Kromě Prahy a jejího magistrátu se v jiných městech mnohdy na politické strany až tak moc nehraje. Tam se jedná daleko častěji o osobní vztahy, přátelství a nepřátelství, zkušenosti. Politický boj idejí ve smyslu pravice versus levice dělají z komunální politiky jen tzv. „vrcholoví politici“ a samozřejmě – média. Spíše pražské redakce, ne ty regionální.
V uplynulém volebním období vládla v Plzni koalice ODS + ČSSD. Z pohledu levice i pravice pěkná sviňárna, když se oni i tamti dohodli, jak budou krást společně. Když navíc v pozadí ODS stojí zloduch kmotr Jurečko a ČSSD vede nevzdělaný, jen vyučený obráběč kovů Zrzavecký.

Osoby a obsazení
Romanovi Jurečkovi (ODS) přidělil přízvisko „kmotr“ čistý a průhledný Topolánek. Skutečnost? Na rozdíl od mnohých jiných politiků nemá za sebou „kmotr“ Jurečko žádné trestní stíhání, žádnou kauzu „ProMoPro“, žádnou vytunelovanou firmu, žádné zneužité evropské fondy. Žádné Tvrdíkovo ČSA, žádnou Opencard, žádný tunel Blanka. Má ale za sebou těžké osobní nepřátelství s Vítkem Bártou – sami posuďte, zda to svědčí v jeho osobní prospěch nebo naopak.
Osobní dojem: Znám ho skoro deset let. Ačkoliv nejsme přímo blízcí osobní přátelé (nechodíme spolu na pivo), jsme určitě kamarádi. Je to chlap, pro kterého platí slovo dané rukoudáním. Ačkoliv postrádá formální vzdělání a schopnost citovat klasiky, přirozená inteligence je zřejmá. Velký zákulisní hráč.

Martina Zrzaveckého (ČSSD) znám podstatně méně. Jednal jsem s ním osobně jen jednou asi před deseti lety a měl jsem ho za blba. Ale když nastupoval do funkce ekonomického náměstka primátora před čtyřmi lety, najednou se na mě valily jen pozitivní reference od všech lidí, k nimž mám důvěru (moc jich není). Selský rozum a schopnost vnímat odborníky. Ochota nechat si poradit od úředníků, kteří na magistrátu v oboru hospodaření a financí pracují léta (mohl bych jmenovat, ale nechci jim uškodit).

Výsledky bývalé koalice
Co zůstalo za čtyřmi lety vlády předcházející koalice ODS + ČSSD? Oponenti říkají, že dluhy. Skutečností je, že Plzeň patří stále k těm nejméně zadluženým městům v ČR. Nové divadlo – podle mě osobně zbytečnost, podle jiných ne. Každopádně něco, co tu zůstane, nikdo ho neodveze do Karibiku. Druhé nejlevnější teplo v republice (odebírá 75% občanů). Superluxusní veřejná doprava (a skvěle fungující Plzeňská karta). Město kultury 2015 – podle mě osobně také pitomost, ale jiní jsou nadšení (někdo holt holky, jiný vdolky). Žádná aféra, žádné trestní stíhání. Ve městě nízká nezaměstnanost, budování obchvatu….. fakt se tu nežije špatně.

Podhoubí
Dosud vládnoucí koalice měla po dobu čtyř let celou řadu oponentů. Jen stručně:
TOP 09                       – korektní a legitimní oponent. Vesměs samí noví lidé, spíše mladší, spíše bez zkušenosti řídit větší celek či kolektiv, z čehož pramení jejich určitá naivita (možná předstíraná, nevím).
KSČM                                    – korektní a legitimní oponent. Stárnou. V podstatě už mají jen pár akceschopných lidí rozumného věku (Valenta – poslanec a zastupitel, Štekl – člen rady Plzeňského kraje a zastupitel). S Václavem Šteklem se celkem dobře znám osobně, působí neprůbojným dojmem, ale to je jen zdání. Zdejší komunisté jsou velmi racionální.
Pravá volba pro Plzeň  – korektní a legitimní oponent čistě lokálního charakteru. Vzdělaní až „převzdělaní“, zásadoví a tudíž bez velké veřejné podpory.
Občané.cz                   – vesměs bývalí členové ODS. Ona bývala ODS v Plzni tak silná, že neměla vážného soupeře. Proto se členila do různých frakcí, v nichž se jednotliví vlivní členové a jejich klaka přelévali z jedné do druhé – jako ta měňavka. Některým se říkalo „pinglové“ (především Jurečkovi a Petrovi Štruncovi – ostatně i s tím se dobře znám). Jasně – byli to kluci, kteří vzešli z vekslácko/hospodského prostředí, ale tam je učil sám život. Pracovali na sobě a vyčítat jim dnes, že nemají vystudovaný Oxford, je úplně mimo. Bojovníci. Tady líčím realitu a nikoliv jak bych si já představoval politickou stranu – aby bylo jasno. Jednou za čas byla nějaká ta skupina exkomunikována a odeslána do politického záhrobí. Její členové se sešli právě ve formaci Občané.cz (Rösch, Maříková – bývalá starostka třetího obvodu, Rödl – bývalý primátor atd.). Celou dobu bylo jejich cílem škodit té pozůstalé oficiální ODS, sami jsouce vlastně ODS „B“.

Ideovou vůdkyní Občanů.cz byla politická a mediální lobbyistka Katarína Janková. O té bych mohl napsat disertaci, ale pro stručnost jen heslovitě. Nikdo nemůže za své rodiče, ani Kateřina. Dcera normalizačního exponenta, slovenského socialistického básníka Milana Laičjaka, mnohaletého velvyslance ve Švýcarsku. Zasloužilého umělce, prvního náměstka Čs.filmu v Praze…. Kateřina, z níž je teď už stará nepěkná bába, bývala kdysi hezkým děvčetem. Tak hezkým, že popletla hlavu Vlado Mináčovi, slovenskému prozaikovi a publicistovi (jak píše encyklopedie z 80.let). Národnímu umělci, členovi ÚV Komunistické strany Slovenska. Začala mu rozbíjet rodinu (jak se tak ti prominenti pářili mezi sebou – dnes to není jiné) a řešil to ÚV KSS. Milou Katarínu odeslali na opačný konec ČSSR do Plzně, kde „pracovala“ jako zpravodajka Čs.rozhlasu a už jako „Kateřina“ se proslavila mimořádnou leností. Ujala se jí jedna technická redaktorka/hlasatelka/režisérka/autorka pohádek…. To byla moje Labuť, ještě jsme se neznali. Historek o jejích mnoha neúspěšných vdavkách a podobně bezpočet. Pak se stala Káča plzeňskou zpravodajkou odborářského deníku Práce a pak přišel převrat. Káču jako by polili živou vodou, stala se z ní zastánkyně pravice, najednou byla mimořádně pracovitá (bez ironie), v politice se jí nebývale zalíbilo. Osvojila si taktiku vytváření, distribuce a publikování negativních informací (podskupina PR) a následné pomoci při řešení takto vzniklých problémů. K její praxi patřilo, že mezi různými frakcemi ODS vždy některou podporovala, ale když slábla, podpořila nějakou nově vzniklou a bývalého „hostitele“ ponechala vysátého neblahému osudu. Byla v těsném kontaktu s podobnou osobou jménem Mrencová, kterou před pár dny vzali kvůli úplatkům v Mariánských Lázních do vazby (nepodceňujte ML, byla činná celostátně). Takové postupy se jí dařily opakovaně, až narazila na R. Jurečka, který této její taktice odolal. Z toho pramení její velmi silná motivace podporovat Občany.cz a hlavně škodit Jurečkovi. Vyslovená nenávist.

O této dámě jsem se tak rozepsal proto, neb je to mimořádně barvitá persona, která zastiňuje všechny oficiální, nyní poněkud šedivé politiky v Plzni.

Nová doba, nové volby
Čas trhnul oponou a blížily se letošní volby. V následujících kulisách:

ODS měla za sebou čtyři roky s primátorem Baxou. Neudělal žádný průšvih, obecně je oblíbený. Hodně zaměřený na kulturu. Spíše uklidňující než iritující element.

ČSSD přišla o významného regionálního hráče Milana Chovance, který se posunul o několik pater výš. Od regionální politiky se sice tak úplně nedistancoval, ale přece jen se jí vzdálil. Náměstkyně dosavadního primátora Baxy pro kulturu byla tak nevýrazná, že musím její jméno najít na webu… tak jo, Eva Herinková je to. Když ji ani já neznám, jak ji může znát volič? Ostatní (až na senátora Bise, což je sice už také stařík, ale hlava otevřená) spíše snůška nastávajících gerontů. Mezi slepými jednooký král Martin Zrzavecký, ekonomický náměstek. Za čtyři roky celkem slušná pověst.

TOP 09 – opřená jen o pražské kontakty a poněkud pohasínající (jak se ukázalo) slávu Šláfenberkovu.

Nečasova aféra a pád vlády a ODS vedly k odchodu řady členů ODS. Spíše podnikatelů. O jejich motivaci se mohu jen domýšlet, ale asi se domýšlím totéž, co čtenář tohoto mého textu. Založili vlastní formaci Plzeňští patrioti a s tím šli do voleb.

O znovuvzkříšení ála Ježíš se pokusili Lidovci (v minulém období mimo zastupitelstvo města), vedení zdejším už poněkud okoralým hlavním lidovcem Petrem Náhlíkem (ale je to slušný člověk a ne hlupák), když hlavní jejich zdejší křesťanská ikona kníže Lobkovicz a jeho křimická zelárna emigrovali už dávno do TOP 09 na celostátní úroveň.

KSČM celkem beze změny a s nadějí (jež se potvrdila) na udržení pozic.

Pak celá řada malých formací:

„Sportovci“ s poněkud nejasným zadáním od Petra Štrunce, který ODS i politiku už (zdánlivě) opustil.

Zelení všeho druhu, srocení do různých seskupení. Kromě skutečné Strany zelených (zde zcela marginální) jedni pohrobci Vítka Bárty (cílem ataků Jurečko jako osobní nepřítel), dále dvojí aktivisté pana Marka a jeho kolegy (jehož jméno si nepamatuji a hledat se mi je nechce). Právě Marek a spol. nechtěně přispěli k sympatiím občanů vůči dosavadní koalici ODS + ČSSD, když vyprovokovali referendum kvůli stavbě multifunkčního objektu v centru města. Pravda – ten projekt byl poněkud kontroverzní (radil jsem krátce investorovi, ale on si moc poradit nechtěl nechat), ale výsledkem je místo čehokoliv jen velikánská jáma uprostřed města, která tu nepochybně bude ještě řadu let, ne-li řadu desetiletí. Občan-volič poněkud naštván. Tito aktivisté jsou přesně ti, co jsou vždy a všude proti všemu (tohle by chtělo samostatný text, sem už se to nevejde).

Občané.cz – viz výše. A Plzeňští Patrioti. A zde nutná další vsuvka. Věci se ujala naše známá Katarína Janková a přesvědčila bývalé a ještě bývalejší členy ODS (něco jako komunisty z 50.let a z roku 68 J ), aby se spojili jako Občané Parioti. O peníze na kampaň asi nebyla nouze (hovoří se o intervalu 6 až 12 miliónů, přičemž např. ČSSD neměla k dispozici zdaleka ani milion). Inzerce, billboardy, kam si natáhli některé známé oblíbené celkem nepolitické plzeňské persony – nějaké lékaře, ale hlavně herce Martina Stránského (znáte z Ordinace, ale toho se nelekejte, Martin je fakt dobrý herec, znám ho celkem dobře a moje Labuť a naši kluci, jeho vrstevníci, ještě lépe), fotbalistu Horvátha, hokejistu Dvořáka s plzeňskou hokejovou legendou Martinem Strakou a také „medvědáře“ ze zvířecích večerníčků, mého už čtvrt století kamaráda Vaška Chaloupka. Tato jména, prosím, nezapomeňte, bude o nich ještě řeč.

A teď konečně slavné ANO! Vzniklo v Plzni celkem nenápadně loni v létě, k zakládajícím členům patřil můj kamarád Petr Fišer, zvaný „tlusťoch“, a také Bohouš Rada, můj bývalý celkem blízký škodovácký kolega. Ta první parta byla jako ti „staří soukmenovci“  Ernsta Roehma ze 20.let – šli do věci z přesvědčení a bez tušení, jakého neočekávaného výsledku dosáhne ANO v parlamentních volbách. Leč stalo se. A tak hurá do komunálních voleb. Lídrem se stal poslanec Pavel Šrámek s pověstí podnikatele a manažera nadnárodních firem. Nepochybně člověk velmi schopný, mající se za „alfa samce“. Macho, milé dámy! Informace o něm mám od své blízké spolupracovnice, která s ním má asi desetiletého syna, ovšem už asi sedm/osm let spolu nežijí. Pan Šrámek jí platí na dítě 3 tisíce měsíčně, což pro mě má celkem značnou vypovídací hodnotu. Protože žijeme na vsi, dost o něm ví i můj blízký kamarád, zdejší zpravodaj ČTK, který žil asi deset let s páně Šrámkovou sestrou Jitkou, kterážto je zase pro změnu redaktorkou místní expozitury Mladé fronty DNES. Nu a Pavel Šrámek se stihl znemožnit hned v prvním rozhovoru pro toto médium časně na jaře, když prohlásil, že je v Plzni něco jako Babiš v rámci republiky – no jasně, že mu to šéf zdejší redakce Martin Polívka (sám mi to u piva potvrdil) dal do titulku J. P. Šrámek nebyl schopen/ochoten v celém rozhovoru konkrétně odpovědět na jedinou otázku a tak celkem vyzněl jako blb. Dorazil to tím, že si na autora rozhovoru J.Nedvěda stěžoval u pražských mladofrontních šéfů. Nu – nic lepšího nemůžete pro mediální podporu udělat, nekojte se marnou nadějí, že si to novináři mezi sebou, byť z konkurenčních médií, neřeknou. Pokud si myslíte, že ne, asi s nimi nechodíte na pivo. Zkráceně – P.Šrámek si získal během půl roku v Plzni pověst arogantního člověka, který kudy chodí, tudy tvrdí, že bude primátorem a všem teprve ukáže, jak se řídí město – jako firma. Jeho. Podobnost čistě náhodná, skutečně. Jako z jednoho vrhu.

A jak to dopadlo
Nejdříve očekávání:
ODS očekávala propad na nějakých 8 – 12 %. Dvanáct měl být velký úspěch.
ČSSD čekala kolem 20 %
Občané Patrioti čekali kolem 20 %
ANO čekalo nad 20 % a výrazné vítězství
TOP 09 čekala tolik, aby se stala neopomenutelným koaličním partnerem (kolem 15 % ?)
KDU – ČSL chtěla nad 5 % a zpět do politického života
KSČM – udržet pozice
Ostatní – nad 5 % a dostat se do zastupitelstva
(snad jsem na nikoho nezapomněl).

Výsledek (zaokrouhlený a pak přepočtený na židle v zastupitelstvu, kterých je celkem 47)
ANO               17%     10
ODS                17%     10
ČSSD              17%     10
KSČM                        8%       5
TOP 09           8%       5
Občané Patrioti 7%     4
KDU ČSL       5%       3
Ostatní pod  5%          0

Hovořit o „vítězství“ ANO tedy sice lze, ale je to vítězství Pyrrhovo. Občan – volič (padouch) totiž začal „křížkovat“ a tak P. Šrámek utrpěl už druhý šrám (prvním byl nižší než očekávaný zisk hlasů) – na jeho prvním místě ho předběhla dvojka jejich kandidátky, nějaká ŽENSKÁ! A třetí ranou bylo, když se jedna z jeho týmu, neúspěšná kandidátka na senátorku pí Rutová veřejně vyjádřila (pro média), že jim: „Šrámek prohrál vyhrané volby“. A nezvolili si ho šéfem své desetičlenné frakce v zastupitelstvu. Takže na těch řečech o Pavlu Šrámkovi asi něco bude, nemyslíte?

Takže kdo se diví uzavřené koalici v Plzni bez ANO, činí tak jen proto, že kolem a kolem nic neví.

Perlička na závěr
Kterak byla řeč o Občanech Patriotech, kteří ve volbách totálně propadli, s notnou mírou PR a marketingové škodolibosti vám ještě sdělím jednu pikantnost.

Ony osobnosti (výše jmenované) v jejich kampani, reklamě a billboardech se částečně ocitly i na jejich kandidátce do zastupitelstva. Samozřejmě na nevolitelných místech. Jenže ten hajzl volič viděl na billboardu svého oblíbence (medvědáře, hokejistu, lékaře či herce) a povídá si: „To je bezva chlap, toho do toho zastupitelstva pošlu!“ A křížkoval. Výsledek? Můj kamarád medvědář Vašek z 14.místa na druhé (!), bitkař hokejista Dvořák na čtvrté (!). Takže sestava oněch čtyř Občanů Patriotů v zastupitelstvu:
JUDr. Ludvík Rösch, advokát – starý zkušený bard, skvělý rétor
Václav Chaloupek, filmař, medvědář (podle mě bezva chlap se smyslem pro humor)
MUDr. Marcel Hájek, studentský vůdce z roku 1989 (podle mě trochu magor, ale slušný člověk)
Milan Dvořák, hokejista (osobně neznám, ale naši kluci ho znají z nějakých barů)

Marcel Hájek se odmítl v této sestavě zúčastnit a abdikoval. Na jeho místo měl přijít jakýsi lékař, ale abdikoval. Takže tam bude jakýsi Chvojka, manažer FC Viktoria Plzeň. Sestava (při vší úctě) na proskakování ohnivou obručí, žíněnku a koně na dél. Milan Dvořák bude radním pro sport.

K dovršení všeho kandidoval můj kamarád medvědář i na našem třetím obvodě (kde oba žijeme) na 25.místě. Volič ho poslal na místo druhé a tudíž je v zastupitelstvu i tam. Jak ho znám, bude si z toho dělat legraci, ale bude ho to současně strašně štvát – jestli o něco stojí, tak určitě ne o veřejnou funkci. Takhle zase cesta do Botswany s kameramanem a s fotografem zdejší Zoo Jardou Vogeltanzem – to by byla jiná řeč!

Tak, milý Cechu, a teď mi řekněte – neberte to za ty prachy….

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

48 reakcí na Nechte lidi, aby byli šťastni podle svých představ

 1. cobolik pacholik napsal:

  male burakova rozosiate po celom ceskoslovensku,bez nich by sa pragl s tou zasranou blavou posral,tam rastie maso pre dela,tam rovna holota,co nekuka cez zlaty piesok na svoj dom,tota holota rozhoduje vzdy vo vsetkom,jak pise jeff,postavit na kolaj autobus a na cesty domiesavace a do tyzdna bude po nich,z tej jednoduchej holoty z tych burakovov,je zlata zila pre tych v tych velkych mestach,jak ja mam tych buranov rad a tie male burakova,bo rovna holota,predtym urcite,teraz neviem nezijem tam uz roky,som jeden z nich z tych buranov,od nich som dostal skoly,tam som odkukal a naucil sa a potom mi pomohlo prezit v tej riti,ked som mal na male.
  PS. nie vsetci tie panstata z miest s nosom hore,to spravnych tolko,co v burakovach horenosov a vychcaniek,co si mysli,ze o schodik vyzsie,mal som 10 mazakov z toho 9 pepici z praglu a 7 bolo rovnych a jeden z plzne na smrt rovny a naucil sa sarisky jak svina a ja zase rrr s makcenom som cvicil a dosiel som az do toho,ze nevedeli,ked som dristnul cesky,ze som buran z vychodu,ale to velmi malo,bo ja stale po svojom bo ja zapareny buran,ze jo vole…

  To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Samozřejmě, když jako Pražák nerozumím ani „svým“ pražským, ani „svým“ jihoměstským zastupitelům, nemůžu rozumět ani těm Strakonickým. To myslím naprosto vážně, nikoli, jak by se mohlo zdát, ironicky.
  Nerozumím způsobu, systému, jakým je rozkouskována, rozdělena a přidělena kompetence, a nevyžadována zodpovědnost (nanejvýš ta politická, ale kolik z nás opravdu dobře ví jak ten který správce si konkrétně počíná?), tak, aby se dostal k lizu každý, na malé vesničce i na pražském magistrátu, i ve vládě. A nikdo se nemusel zodpovídat nikomu za své počiny, za své hlasování, ani voličům, ani svému volebnímu subjektu, ani policii.
  Že pak vznikají spřátelené party, je nabíledni, a vůbec (jak logicky Hudče, byť subjektivním, a proto ne nestranným pohledem, popisujete) nezáleží na tom za kterou stranu či hnutí kandidují. Otázkou pro voliče pak není kam ta která parta ves, město, stát dotáhla, ono „se“ vždycky něco povede nebo naopak pokazí, zvlášť když uvážíme že co člověk to názor, ale kde ta ves, město, stát mohly být – nebýt právě té party která je vedla, ale vedení jednoznačně směřující, byť mnohdy klopotně, za obecným společenským (obecním, městským, státním) dobrem.
  Ne ke sdílené, přenesené, a tedy žádné, zodpovědnosti, ale ke skutečnému vedení, směřování k nějakému cíli, ne jenom k rychlému zbavování se přidělených nemovitostí, akcií apod. vsi, městu, státu, peněz vybraných od poplatníků, širokému outsorcingu, překotnému byť mnohdy nenápadnému a malému, jindy velkému, obohacování se co nejrychleji po zvolení (co když mě příště už nezvolí?), a při takovém pohledu k zadlužování.
  Kdo mě zná, ví, kam mířím 🙂
  Souhlasím s Bavorem : každá ves, město, stát ať má co chce podle představ svých občanů o štěstí. Že se to nelíbí zdaleka všem se dá předpokládat. Disent byl, je a bude všude. Vadí mi, že jsem daleko víc „disidetem“ (nepovažujte to za nějakou namyšlenost, je to jenom označení pro kverulanta 🙂 ) teď než tehdy, a není to určitě tím, že jsme byl členem vládnoucí strany, na to se moc dobře znám.

  To se mi líbí

 3. kchodl napsal:

  Skvělé Hudče ! Moc jsem se pobavil.

  Navázal bych poukazem na nedávnou neméně zábavnou diskusi u Vlka, o řízení světa „bílého muže“. Tam jsem napsal, že teze o řízení společnosti je jenom iluze, jelikož chybí zpětná vazba, v systému je deficit informací a jejich přenosu a kromě toho, vůbec netušíme, jak systém funguje. Je to jako pilotovat letadlo, ale místo z kokpitu podle přístrojů a výhledu z kabiny – z VIP křesla v zadní části letadla, podle displeje počítačové hry, k tomu všemu ke kniplům posadit dva šimpanze a dávat jim příkazy tichou poštou přes všechny cestující. „Pilotovi“ k tomu radí několik tlup analytiků, ekonomů, psychologů a PR oddělení vydává nadšené zprávy. Experti na létání mezi poradci nejsou, a i kdyby byli, nikdo je neposlouchá, jelikož mají blbé kecy. VIP a klíčoví poradci ovšem sedí na katapultážních křeslech, na rozdíl od ostatních nešťastníků a když se přiblíží srážka se zemí, provede se odpal a přistání na zlatých padácích. Přesně takhle jsou dnes řízeny velké korporace.

  Představil jsem si, jaká by byla zábava sestavit podle Vašeho popisu kybernetický model řízení Plzně. Pojmout to technicistně, kyberneticky, jako nějaký elektronický obvod. Subjekty pospojovat dráty, všude vyjádřit vazby mezi nimi „váhami“ a stupněm závislosti. Sepsat rozhodovací logické funkce. Příklad: A je v opocici k B, ale oba chodili před lety s C do bordelu a píchali společnou společnici, s tou má dítě F. A byl manželem sestry D, ten sedí ve správní radě městského podniku s tetou A; a tak dále …

  Skutečně se takové věci profesionálně dělají, tyhle „rozhodovací modely“, no říká se tomu různě.
  V případě Plzně je jasné, že tohle zařízení jménem Plzeň konstruoval chlápek pod vlivem LSD, prováděcí projekt dělala tlupa orangutanů a drátovali to montéři na pokraji deliria. Tenhle model řízení je zkrátka úplně šílený ! Vzniklo cosi, co připomíná indickou telefonní ústřednu či elektrický rozvod v Chánově, s mnoha tisíci prodlužovačkami ze sklepů, pouličních lamp či vzájemně mezi byty prokopnutými stropy či po fasádě nebo schodišti. Může taková věc smysluplně fungovat ?

  Navíc hodně nepochopení je mezi řízením a vedením, ve smyslu „leadershipu“ nebo jak bych to vyjádřil. Třeba Kennedy řekl „Poletíme na Měsíc“. Byla to racionálně – vzhledem k potřebám země – kolosální ptákovina, kterou by racionální řízení nikdy nevyprodukovalo. Hodně se argumentuje tím, že každý dolar do letu na Měsíc vyrobil 20 dolarů coby postranní efekt díky vývoji technologií, ale ruku na srdce, kdyby se investovalo třeba do školství nebo do výzkumu fůze, … nebylo by to nakonec méně, ale mnohonásobně více, protože by to obohatilo celou společnost, ne jen pár aerokosmických koncernů.

  Takže otázka je, zda při tom demokratůrním galimatyáši v Plzni, máte tam nějaké vedení ?
  Snad i ano. Ale většina si stejně chce jen nahrabat, pokud možno se přitom nenechat chytit a vyleštit si ego.

  Další věc je, že do veřejných funkcí se vrhají většinou lidé, co by svými schopnostmi neuspěli ve svých původních oborech dost na svoji nenažranost a potřebu obdivu. Budování vlivových sítí a draní se k moci je mnohem méně náročné než skutečná práce a má to ve finále moc dobrý poměr cena/výkon. Na všech řídících článcích v tomto systému pak sedí psychopaté – vyšinutci, mesiáši, egomaniaci, narcisové, násilníci. Stačí se podívat na fotogalerii „osobností“, je to přehlídka psychopatologií už jen podle ksichtů. Docela nepřekvapí, když unikne nějaký odposlech, zní to jak dialogy z Pulp Fiction. Je to ale Pulp Reality.

  Jak sám píšete, ideová politika a směřování se z toho zcela vytratila – po 25-ti letech vznikl uzavřený okruh lidí, kteří se všichni vzájemně znají a jsou spolu dokonale propleteni.

  To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Když se na to (třeba kosmonautiku) podíváte s odstupem bez ideologických brýlí, tak sovětčíci na Měsíc nedoletěli hlavně proto, že na to vedení ve finále nedalo dost peněz, celý jejich projekt byl absolutně podfinancován a nakonec ho típli při prvních potížích (raketa N-1 několikrát bouchla, ale další start už by se téměř jistě vydařil). SSSR šoupnul na Měsíc Lunochod a pár automatů, a reálně zhodnoceno měl jejich měsíční projekt mnohem více vědeckých výsledků než americký. Jen to nebylo tak krásné a takové šou.
   Zkrátka to sovětské vedení bylo o několik stupňů racionálnější než americké, začali budovat stanice na oběžné dráze, což mělo ze všech hledisek větší opodstatnění.

   Jinak s racionalitou v rozhodování člověk moc nepochodí ani u sebe nebo okolí. Než si koupit za 250 tisíc výborné auto z bazaru, sice třeba 10 let staré a za 100 ho nechat opravit, hodně lidí vyplázne 2 mega za novou káru, která odjetím z autosalónu ztratí 40% ceny. A jo, právě jsem popatřil na skříň, kde mám objektivy – odpočívá tam můj oblíbený světelný teleobjektiv, v obchodě kolem 250 tisíc (koupil jsem ho za půlku, nešlo odolat). Fotil jsem s ním za posledních 5 let dvakrát. To se týká osobních peněz a výdajů – jak to vypadá s veřejnými nebo korporátními penězi netřeba dlouze vykládat. A takových věcí je.

   To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Teď jste zase pobavil vy mě, protože jste ten můj blábol povznesl na vyšší teoretickou úroveň. I já si myslím, že matematický model lze sestavit prakticky na cokoliv, jen toho (naštěstí) zatím nejsme schopni.
   „Nahrabat si?“. Já si skoro myslím, že tady teď u nás to úplně prioritní není, spíš je to všestranně o tom egu. To pohoršování se nad „nahrabáním si“ mi přijde notně licoměrné či naivní. Tak to přece ve státní i komunální sféře bylo vždycky. Nejen „Už staří Římané“, ale dokonce už i „Staří Athéňané“…. Ver středověku tomu nebylo jinak, ani císaře pána, ani za první republiky. To je prostě průvodní jev řízení věcí veřejných, ať se nám to líbí nebo ne. Otázkou pro diskusi je jen míra takového hrabání, nikoliv jeho samotná existence.
   A stejně – určitě chápete, že jsem ani zdaleka nenapsal všechno, protože nejsem sebevrah (míněno alegoricky, o fyzický život bych se v komunálních souvislostech celkem nebál).
   Hluboce pravdivá je vaše poslední věta z 10:29.

   To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Ohledně toho „naštěstí“ (že nejsme schopni sestavit model) s Vámi hluboce souhlasím.

    Jenže, jsou tací, co se právě o sestavení a využívání takových modelů snaží. Bez ohledu na to, že je to už z teorie neřiditelné. Je to zcela nové odvětví pavědy, vzniká o tom tisíce velmi hodnocených teoretických prací.
    Jmenuje se to různě nadutě a nadneseně, třeba „síťový model řízení“, „organizovanost 4. typu“, „řízený chaos“ a tak dále.

    Asi se nebudete divit, že špičkou v oboru jsou Američané. Mají podle těchto zásad třeba Al-Kajdu, ISIL, barevné revoluce a krásně zaznamenané vlivové sítě kdekoliv po světě, nepochybně i u nás. Řídí podle toho různé decentralizované obchodní modely, „chaoticky“ spolupracující sítě podniků, PR kampaně atd.

    Co je nejhorší, oni to opravdu využívají v praxi i v politice a válčení, což je vidět posledních 20 let téměř všude na světě. „Úspěchy“ tohoto modelu řízení jsou evidentní.
    Jedna katastrofa vedle druhé.

    To se mi líbí

   • kchodl napsal:

    Souhlasím i s tím dalším, co jste tak pěkně napsal.
    Většina lidí to nedělá primárně kvůli penězům, ale kvůli egu a moci. Samozřejmě si to různě racionalizují všelijakými vznešenými motivy. Peníze za tu těžkou práci přicházejí naprosto zaslouženě, jak jinak. Třeba známý, ten se stará o různé podpůrné fondy, EU i jiné a za posledních asi 15 let nashromáždil skromný majeteček asi 300 mega (při všech jeho rozvodech a bujarém životním stylu). Nekrade, nebere úplatky a jeho firma bere nejmenší provize široko daleko. Všechno daní a dokladuje, žádné černé fondy, žádné off-shore, audity všeho pořád. Jakápak zlodějna ? To by ho smrtelně urazilo. Služba veřejnosti, obcím, podnikům. Stejně jako Vy nebudu zabíhat do podrobností.

    Ohledně kvalifikace, úspěchů jednotlivých lidí, no co bychom chtěli. Když je představován Kchááárl – který v životě neprolezl jedinou vysokou školu, pochybuji že přečetl něco delšího než jídelní lístek, mluví jak dlaždič – jako vzor noblesy, vzdělanosti, kterému se koří profesoři a docenti, zatímco Zeman s VŠE, pár lety vědecké praxe, široce vzdělaný četbou všeho, jako dementní primitiv.

    Jsem si jist, že až jednou lidstvo poletí ke hvězdám, kapitánem hvězdoletu bude ve skutečnosti nedoučený kuchař, který místo dostane protože hraje tenis s prezidentovou manželkou, kterou příležitostně v rámci tréningu šuká. Expedice jistě havaruje, jelikož si kapitán splete nějakou hvězdu na obrazovce s pomerančem.

    Nedivím se už ničemu.

    To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Sumárně:
   Takový řídící systém, jako je v Plzni, se řídit nedá. Ze všeho se stává okamžitě „politikum“, hodnocené a uchopené zástupy diletantů a magorů. Není divu, že ze záměru stavby čehosi zůstane jen díra v zemi, která tam bude dalších 30 let.
   Když se něco povede, třeba ta karta občana Plzně, je to spíš dokladem Boží existence, než co jiného. Bůh se slitoval a učinil zázrak.

   V Praze je to samozřejmě ještě mnohem „vyspělejší“. Příkladem je třeba OpenCard. V San Franciscu mají podobnou kartu, vyřízení karty a poslání peněz na ni trvá asi 3 minuty, jsou na to všude automaty. V Praze je to martyrium na 14 dní, jsou na to potřeba 3 dny dovolené, neobvyklá dávka fatalismu a sebeovládání na úrovni velmistra Zen-budhismu a služby kartového OpenCard poradce. A to byl projekt OpenCard jeden z těch, který vyšel a funguje.
   🙂

   To se mi líbí

 4. Minorita napsal:

  Báječné čtení pane Hudče, opravdu … S lehkostí, nadhledem a vtipně pojatá exkuze do reálií známé „reginální metropole“ -> sakra, to bylo přesně ve stylu Krhounka, že 🙂 …
  Skutečně povedené čtivo , a um vtáhnout do děje se nezapře 🙂 …
  K námětu – samozřejmě souhlas, neb platí : když dva dělají totéž … , což se bez pochybností vztahuje i na regionální, místní úroveň …

  To se mi líbí

 5. Hudec napsal:

  Snad ještě aktuální doplněk k tomu, proč je volič v Plzni relativně spokojený a proto volil tak jak volil (žádný převrat). Protože je mezi slepými jednooký král!
  Teď byla zveřejněna statistika o kupní síle v ČR. Jasně vede Praha (130% celostátního průměru), za ní Střední Čechy (106%) a třetí Plzeň (101%) – ostatní jsou už podprůměrem.
  Mezi sídly se 50 až 400 tisíci obyvatel Plzeň jasně vede (110%).
  Volič si to prostě (Petřepavle, ano) není schopen vztáhnout k tomu, že v rámci EU je kupní síla Čechů na 26.místě. Děkuji tímto jménem celé rodiny mj. i naší skvělé Národní bance (Singrovy bude asi dneska zvonit v uších, řekl bych).

  To se mi líbí

 6. jihočech napsal:

  Pane Bavor – „smutné memento“:
  mám dost kacířskou myšlenku, a byl bych rád, kdybych se mýlil. Smutné memento americké mámy pro vojenské plánovače a politiku Pentagonu nic neznamená. I prohra ve Vietnamu je pro ně přijatelný až dobrý výsledek. Každý z konfilktů, revolucí, „demokratických“ převratů, které od 2.sv.války zplodily, a že jich bylo vč. těch malých téměř už tisic, bez ohledu, zda došlo k zamýšlenému cíli, nebo ne, je pro ně ůspěch (finanční, šíření strachu, aby bylo jasno, kdo je na Zemi a ve Vesmíru pánem). Jejich politika je nebezpečná především pro americký lid, samy sobě (tedy americkému lidu) jsou největším nepřítelem. Z toho si zbrojíří těžkou hlavu ale nedělaji. Hlavně, že to sype, kompenzují si vlastní dluhy atd.,
  Vím, že to není nic nového, všichni to už víme, celý svět to ví. Jen pár odvážných se tomu snaží postavit. Zastavit to ale už asi nelze, dospělo to tak daleko, že „resetovat“ situaci může jenom totální řešení.

  Většinou se snažíme na to nemyslet, protože to neovlivníme. Ti co by mohli něco udělat, se bojí o své koryta a tak raději stojí neochvějně na straně „demokracie“. Pamatujete, jak např Zaorálek vystupoval proti radaru v Brdech? Funkce ministra zahraničí ho však hned „poučila“. Nebo pan Stropnický, humanista,lidumil, poetická duše, jen co se stal ministrem války, hned si koupil 200 bomb a vyslal naše Gripeny s nimi na Island ( protože je nabílé dni, že tam by ruský agresor zautočil nejdříve). Ještě klika, že některého z našich neudělali velitelem NATO, to bychom už bránily Banderovce a Ukrajinu.

  Končím, nezlobte se, že kazím náladu sobotního večera.

  To se mi líbí

 7. Lex napsal:

  jihočech napsal – “ Ještě klika, že některého z našich neudělali velitelem NATO, to bychom už bránily Banderovce a Ukrajinu.“
  Omyl, Čecha udělali velitelem NATO – gen. Petr Pavel se stal velitelem vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenský představitel toho „obranného“ paktu. Rétorika pana generála hned tomu odpovídá. Ano, ochotně a rád půjde bránit fašisty a banderovce na Ukrajinu (ne on, ten na první pohled drsný sympaťák, samozřejmě, ale vojenská organizace /je tu ještě ta politická/ NATO tam půjde, vlastně už tam je).

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   21 vojenských misí NATO od roku 1990:
   http://www.natoaktual.cz/mise-main-cb1-/na_zpravy.aspx?y=na_zpravy/mise_main.htm
   Ještě před vznikem Varšavské smlouvy požádal SSSR o přijetí do NATO. Bylo zamítnuto.

   To se mi líbí

  • jihočech napsal:

   Tak, to jsem opomenul.
   Teď, jste mi ale nasadil pěkného brouka do hlavy. A co když se tá dobrá, vděčná duše tam na velitelství na fleku zaváže, že my jako ČR odkoupíme sami ten Mistreal (prý se hledá nový kupec), – fakt je, že logiku to má, žádnou loď zatím nemáme. Přece musíme také něco udělat pro dobro věci – nedopustíme, aby ji dostali Rusové.
   Tentokrát by se z toho ale špatně couvalo, kdyby se v tom někdo u nás později chtěl šťourat. S Pandúrami to dalo fušku, ale nakonec jsme to uhráli až o 100 ks.

   To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Myslím, že Slováci mají větší šanci ty mistraly „dobrovolně“ koupit, oni mají Liptovskou Maru, kdežto my jen nějaké Lipno či co, a navíc to Lipno je hnedle na Západě, kdežto „Mara“ je u Ukrajiny coby dup (co by dup na plyn vrtulníku z té lodi), a tak odtamtud může daleko lépe šířit demokracii a prosperitu prostřednictvím fašistů a banderovců.
    Samozřejmě, že víme, že ukrajinští fašisté a banderovci jsou „zmrdi“, ale tak nějak NAŠI (rozumějme „američtí“).

    A pokud jde o toho Petra Pavla (pozor, s mezerou, ne zdejšího „Petrapavla“), nemohlo jít ze strany „strýčka Sama“ o „prefíkanější“ tah. Kdo je totiž horší, než Turek? Přece „poturčenec“!
    Zase se mi chce zvracet!

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Vždycky jsem si myslel, že každá (obranná zvláště) armáda koná podle politického zadání. Tedy i NATO. Marně přemýšlím kdo ta zadání připravuje? Kdo je tím spouštěčem? A jak je možné, že v každé okupované zemi vojsky NATO je jiné složení sborů, pokaždé z jiných zemí, i když Američané nemohou chybět nikde. Nevypovídá to o zaměření jejich politiky? Zvracím s vámi Lexi. Naštěstí taky jenom obrazně …

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Přesně! To mě také napadá, když čtu, že „NATO rozhodlo“, „podle mínění NATO“ atd. Kdo to ten NATO, který vydává stanoviska, vlastně je?

      To se mi líbí

    • cobolik pacholik napsal:

     cobolici tie dva lode uz tajne zaplatili a teraz kopaju jarok,aby tam mohli priplavat,plus jednaju s amerikou na rentovanie air carier,ktory potom odkupia umiestnia na zemplinsku siravu,to rovno na ukrajine,tam nebude problem doplavat z cierneho mora cez ukrajinske rieky a len trochu bude treba vykopat,aby sa ta letiskova lod mohla hojdat na vlnach siravy,pocita sa s pepikmi z labsko-oderske plavby jak skoliaci personal cobolov, dalej lipno a vranov nad dyji,na ich vlnach sa budu hojdat najnovsie krizniky s balistickymi raketamy,jak ochrana zapadu,plus velit slovak navy bude kharl,bo ma bajuzy a vyzera,jak kapitan nemo,ten zasrany vychod uz teraz nebude poznat,co je nezamestnanost,hrdy slovak navy marines ubrania ukrajinu od ruskych hrdlorezov,aby trojzubec vlal nad kijevom az do uplneho ojebania na veky vekov amen.
     PS.NATO vsetko schvalilo ,cesky general znaly cobolova odporucil,ci mara,ci sirava velmi strategicke moria,jak tatry,nedaleko mary a vihorlat okolo siravy naturalne rusice vln ruskych radarov,len boha nikto nevie,ze vaniovy trva 20 minut,kym preprogramuje navadzaci sytem rakety a potom z cobolova bude len jedno mrtve more a pepikova jak by smet.
     nech si niekto nemysli,ze mi kapka na karburator,spravny konaju presne jak pisem od iraq,cez syriu,afganistan,jamahiriyu ,bo vyzera,ze nevedia,co uz maju robit,ked ten traktar sa ich neboji a jak nabity peniazom,tak zbranami ten vania,skusaju a pomaly pripravuju holotu tu demokraticku na mocny konflikt a este samy nevedia,bo uz stratili sudnost docista,ze sa poseru s namy.,vlastne ja sa s nimi poseriem bo som u nih na hostine.

     To se mi líbí

     • cobolik pacholik napsal:

      este dodam,ze ja nezvracam,ale sa tesim,aby uz konecne zacalo show,bo nemozem uz zniest tie dristy demokratickeho sveta,na vlas rovnako jak za komuny,nase armada vtedy oproti tej co teraz,to by sme rozbili v prach za 10 hodin,toto sa zmenilo myslim celkovo army jak v pepikove,tak v cobolove,ale,co sa ani hovno nezmenilo toto dristanie,jaky my mocny po boku vwarszawskej zmluvy a teraz NATO,nasi generalisimus,dristaju na vlas rovnako,kym sme vybrali tu durnu hlavu z jednej riti,ani sme si oci nepretreli od hovien a strcili ju do druhej riti s tymy istymi hovnamy,tak preto aby uz zacal big day,aby som ,ked budem mal cas,vyryl na kamen pre tych,ked sa nejakym postasti prezit,aby kazdemu,co daju svoj hlas zaviazali rucenim svojho zivota,ked bude tiez pchat hlavu do nejakej riti.

      To se mi líbí

      • cobolik pacholik napsal:

       a este dobijem drist do konca,bo kazdy nas cinitel prisaha vernost svojej holote a nie svojej zasranej strane,svojim zaujmom hada a kdejakym srackam,co mu ani rit nenastavuje a on uz do nej pcha tu debilnu hlavu.
       PS.ze velmi jednoducho povedane,bez politickeho nadhladu?ani deko,bo vy ste im dali svoj hlas,to vas dom s jarkom a kopeckom a vase zaujmy a nie nejakeho judasa,co preda aj svoju mater za strieborne,ihned mi tuklo ze vsetko nadarmo pisem bo tak je cely ten moj zasrany zivot,jedine jeff nacrtol,co stale vo mne je,konecne zacat stavat autobusy a domiesavace na cesty a ked ani potom inac nebude,naco vlastne ja zijem kurva.

       To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Na lodě a mořeplavbu, respektive na její „optimalizaci bychom mohli nabídnout již téměř zapomenutého stratéga, toho času mimo EU, odborník na flotily všeho druhu – jistý Viktor ( ne Hujer ) Kožený 🙂 …
     Jeho angažmá by Francouzům a NATO otevřelo netušené možnosti -> nemluvě o tom, že bychom v rámci alianční spolupráci mohli nabídnout celou řadu velmi „zkušených, větry privatizací a reforem“ ošlehaných person 🙂 …
     Nejen tedy česká obdoba „Ikea“ …

     To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    NATO na to nemá, my na to budeme mít. Jenom se víc zadlužíme, no a co? Bilion sem, bilion tam.
    Ale to nevadí, zvýšíme tím nákupem /podle propagandy/ počet pracovních míst a /podle skutečnosti/ počet zaplněných míst v márnicích. V každém případě to bude růst!

    To se mi líbí

 8. Cech napsal:

  Chci především poděkovat Jardu Hudcovi za jedinečný a barvitý pohled jak se volí zevnitř městysu.

  No dovolím si připomenout několik drobností, které se událi – > (Zvonku to vyzerá, že ani náhodou to nemá nic ale nic společného s onou spontánností) právě při tom, jak se „naprosto spontánně“ volilo v městysu.

  Tak třeba ta šestka, to byla naprostá ukázka „neřízené spontánnosti“, kde od Tibetské vlajky, která stála na začátku, se dopracovali k dvojkolu.
  Prostě pokud použiji šátek a kostlivce ve skříni, tak si jej když to zabere nemohu posadit na dvojkolo.
  Prostě, když nějaká firma zvelebí lázně, tak by neměla bourat dům hrůzy a vyrábět tak jámu na 30 let.
  Proto pokud používám model (šablonu manipulace), „tak nesmí být vidět“ a pokud není vidět tak to v žádném případě opravdu není spontánní děj.
  Proto např :
  Jasné tvrzení, že od nákupu ANO od pana Hnídila, až po rozdávání koblih při východu z metra v Dejvicích, se jedná o naprosto spontánní akci potrhlého lidumilného miliardáře, je samo o sobě onou mediální manipulací.
  Proto tvrzení o tom, že aplikovaná kybernetika je buržoazní pavěda, tak to prý zde již před 3/4 stoletím již bylo.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Já si pořád myslím, že komunální politika se týká lidí a ne stran. Je to znát i ve Strakonicích, kde „spolu mluví“ celé čtyři roky jistí lidé, kteří byli v opozici a dnes titíž město povedou. Na partaji nezáleží.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Tak, tak.
    Nynější politika (komunální i celostátní) je o partách z různých stran stejně tak jako o partách v jedné straně. Jen a jen o partách. Dlužno dodat, že ještě ke všemu o loupežnických.
    Závidím lidem, kteří se dokáží rozněžnit při pochvale o vystavěné čističce, plaveckého bazénu, hypermarketu, věžáku, kulturní hale z fabriky, škole, opravě kostela, zřízení aleje, výstavbě dětského hřiště… Jsou to samozřejmosti, které by zřizoval každý, zvlášť má-li otevřený účet k zadlužování bez zodpovědnosti za něj, které zřizovatele samého nestojí ani korunu, vše platí daňový poplatník, a zřizovatel inkasuje všimné. Kolik je teď? Stále jenom 10 %?

    To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   K té firmě, co zvelebí lázně a pak udělá díru, by to také bylo na veselé povídání. Jenomže to přece jen byl klient, i když jen chvilku a vlastně jen tak napůl. Ale co se dá dělat, o tom prostě nemůžu…..

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Měl jsem mu za zlé, že kandidoval do EP za ČSSD. Ale on se nesmířil s jejich politikou, jen racionálně zvolil stranu tak, aby mohl být zvolen a přitom se nemusel úplně hanbit za svou volbu. Kdo by taky chtěl takovéhoto monarchu?

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Kellera jsem přelouskal a těžko něco vytknout. Je to chytrý chlap a docela mě potěšilo, že odmítl dělat Moravcovi kašpara.

   To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Přestože nejsem tak vzdělaný ani moudrý jako pan Keller, myslím si totéž, co on. Takových jako já bude v Česku, hádám, víc než si myslíme.
   Keller říká, že „lidé se opájejí tím, co po převratu mnohdy domněle získali a zapomněli na to, co reálně ztratili“. Proto dnes provolávají Vivat! a Sláva! každému, kdo ze svého bohatě prostřeného stolu smete pár drobků a zaslouží se o něco „velezáslužného“ – vytvoří pár desítek pracovních míst, postaví školku, vybuduje v obci chodník, uvaří bezdomovcům polévku, zorganizuje sbírku na léčení nemocných dětí (bože, jak já jsem na tyhle filantropy alergický) nebo zruší poplatky u lékaře. Není to nic jiného, než nutný desátek, úlitba, korupce a udržování tenké hranice mezi poslušností a vzpourou. I otrokář musel udržovat své otroky při životě a síle, poskytnout jim chléb a hry. Nikdy nic svým poddaným neposkytli panovníci dobrovolně, z prostého altruismu. O vše museli chudí a bezmocní tvrdě bojovat. Jen my si dnes myslíme, že náš spravedlivý podíl na moci a zisku nám někdo dá dobrovolně.
   A dnešní levice, reprezentovaná ČSSD? To je jen bezpáteřná strana mírného pokroku v mezích zákona. Zákona, který je reprezentanty a představiteli moci lidu schválen jen se souhlasem skutečného držitele moci. Sociální demokraté jsou spoluzodpovědnými za dnešní všeprostupující marasmus.

   To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Byla jsem z Kellerovy kandidatury dost rozpačitá a to ze dvou důvodů:
   1) Říkala jsem si, že jeho kandidatura u socdem není rozumná – možná je myšlením sociální demokrat, ale rozhodně ne ve smyslu ČSSD…jak říkával jeden známý „Sociální demokracie a ČSSD jsou dvě různé věci“). Bála jsem se, že zbytečně dává všanc své dobré jméno.
   2) Obávala jsem se, že jeho vstup do profi politiky bude znamenat omezení jeho badatelské a publicistické činnosti, v které je nezastupitelný.
   Zatím mám dojem, že mé obavy byly zbytečné – velmi mne svými postoji a svými aktivitami potěšil.

   To se mi líbí

 9. Strejda Olin napsal:

  Miloslav Zeman, předseda regionální hospodářské komory Plzeňsko:

  – místo prověřených zkušeností ze zahraničí vytváříme „české cesty“, které se většinou neosvědčují, nebo jsou dobré jen pro „někoho“
  – většina politiků neřídila nikdy nic jiného než ekonomiku své domácnosti
  – 60% zisku odchází do zahraničí
  – v ČR získáte živnostenský list během 10 minut na cokoliv. V Německu každý podnikatel musí absolvovat zkoušky, je přezkušován a musí být členem hospod. nebo profesní komory
  – v důsledku neřízení našeho vysokého školství o naše magistry archeologie, antropologie, sociálních a politických věd nikdo nestojí. Oni včak „podřadnou práci“ dělat nebudou a tak končí na PÚ a pobírají podporu

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Já, když slyším řeči a diskuse o našem systému školství se ptám, jaká je efektivita do něj vložených prostředků. Vždyť po ministerstvu práce a soc.věcí, které má největší rozpočet ze všech (v r.2010 476,5 mld.), je MŠMT na druhém místě (v r.2010 125,2 mld.). Např. v tom roce dostala doprava 71, vnitro 61, obrana 48, kultura 8 miliard.
   Budeme mít vysoké procento maturantů, bakalářů, magistrů a doktorů všeho možného, ale většina lidí stejně robotuje u pásu v cizích montovnách, kde jim stačí jen dvě ruce. Kolik vynálezů, zlepšováků a licencí od nás svět kupuje? Jsme na špici výzkumu a vývoje? Jak to naše školství ovlivňuje růst ekonomiky a hospodářství ČR?
   Nejsem blb, abych nechápal význam a prospěšnost kvalitního školství pro společnost. Ale v tomto našem případě si myslím, že za příliš hodně peněz je té muziky prachsakra málo!

   To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Oline,
    včera mě rozžhavilo doběla, když jsem po sedmé večer slyšel z veřejnoprávního roztrubovadla propagandy tu samou mantru, něco ve smyslu, že „důchody představují naprosto největší zátěž pro státní rozpočet“ (píšu to tu proto, že ty s tou „zátěží“ také počítáš ve výdajích MPSV).
    Proč mě to rozžhavilo?
    Protože, ač to tak FORMÁLNĚ je, ve skutečnosti je to absolutní kravina. Je jen důsledkem ekvilibristiky s rozpočtovými pravidly, že „důchodový účet“, z něhož se důchody vyplácejí, je součástí státního rozpočtu. Ve skutečnosti ale představuje poměrně autonomní systém se svými vlastními příjmy a výdaji. Důchodový účet je místo, kam proudí přesně stanovené částky z pojistného na sociální pojištění podle zákona č. 589/1992 Sb. (21,5 % z vyměřovacího základu od zaměstnavatele a 6,5 % z hrubé mzdy od zaměstnance, jinak potom u osob samostatně výdělečně činných). Ty příjmy jsou naprosto adresné a jsou součásti celého systému sociálního pojištění. Rozumíme si? – příjmy toho účtu a jeho výdaje představují POJISTNÝ SYSTÉM.
    Jinými slovy, na úkor státního rozpočtu jako takového jdou jenom ty částky na důchody, které představují případný deficit důchodového účtu, mimo jiné způsobený celou řadou zákonných úprav směřujících ke snížení „ceny práce“.
    Není také tajemstvím, že v devadesátých létech byl důchodový účet významně přebytkový, leč ty přebytky si vlády Václava Klause rozpouštěly na hrazení svých lumpáren, které měly dopad na státní rozpočet. Hovoří se celkem o několika stovkách miliard, ale nevím, jak to ve skutečnosti bylo, nechce se mi to hledat.
    Pokud tedy jde o přímé náklady na důchody dopadající bezprostředně na státní rozpočet, tj. náklady, které nejsou kryty adresnými příjmy důchodového účtu, jde v posledních letech o několik desítek miliard korun ročně. Řekl bych, že asi tolik, kolik by se dalo získat tak dvacetiprocentním omezením toho, co spolyká rozkradení z veřejných výdajů (korupce). Raději jsem to dohledal http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2569005/schodek-duchodoveho-uctu-loni-opet-rostl-ale-pomaleji.html
    A ejhle, důchodový účet byl přebytkový ještě v letech 2004 – 2007 (sic!), a že nikdo neřval, že důchodci „dotují“ bohaté!

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Lexi, ale když ONI ví, že to černé kolečko je bílý čtvereček … a mají v rukou média a moc. My jenom pravdu. Málo …
     Přesto děkuji za připomenutí, nikdy jich není dost.

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Lexi, ale tohle je vlastně krutá pravda o tom, že celý státní rozpočet je vlastně veliký podvod. Počítá s příjmy z pojištění a výdaji na pojištění jako s daňovými. Protože nejde jen o důchody, ale o veškeré sociální výdaje, protože na ty se přispívá přes a na jiný účet než jsou daně. Vždyť odvod na sociální pojištění zahrnuje část důchodovou, část nemocenskou a část na nezaměstnanost. A to je přece jiný účet než všechny daně.I když stejná banka.

     To se mi líbí

    • Strejda Olin napsal:

     Lexi, je to kolem dokola jen samý hnus a špína. Kam se člověk podívá, na cokoliv si vzpomene. Manipulace, lhaní, zapírání, podvádění, nekompetentnost, diletantismus, pokrytectví, povýšenectví, velkopanské manýry, nepokrytý kariérismus. Z čtverců jsou kruhy, bílá je černá a metr má libovolný počet centimetrů. Církev opět káže vodu a víno chlemtá, vaří se polévka pro chudé, Armáda spásy obchází s kasičkami, zloději a podvodníci si staví paláce, grázlové si užívají na rajských ostrovech, důchodci kupují zvadlou zeleninu a panští hajní vyhánějí z hraběcích lesů babky s nůšemi chrastí. Ve školách se střílí, v nemocnicích je ochranka, v zákonech, které se na občany valí jak lavina se nikdo nevyzná, český voják bojuje tisíce kilometrů daleko od domova a jednotka sotva o síle divize se vydává za armádu. Bože, jak jsem šťastný, že jsem se toho dožil 😦

     To se mi líbí

 10. Petrpavel napsal:

  Necháme je, aby byli šťastni podle svých představ? Necháme, jako vždycky! Budeme raděj řešit slovník Zemana, těhotenství missek, cestu poslance do Ruska …
  http://zvedavec.org/komentare/2014/11/6212-smlouva-tisa-globalni-migrace-pracovnich-sil-bez-prav-a-likvidace-statu.htm

  To se mi líbí

 11. Petrpavel napsal:

  Vynikající článek:
  http://outsidermedia.cz/divok%c3%a1-historie-jednoho-domu/
  Škoda, že stejně jako já se k hodnocení a výuce historie vyjádřil jiný velikán 🙂 , z článku : „…Historikové píší, že faraon ten a ten postavil tu a tu pyramidu a jiný faraon zase tamtu. Bertold Brecht se otázal: „Copak ti faraonové tahali kameny na stavbu? …“

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Petře díky,
   ten článek v odkazu, to je bomba. Do kamene tesat!!!

   To se mi líbí

   • cobolik pacholik napsal:

    toto nie do kamena oline,ale jak chytry bandita utekat do skoly a hovorit malej pepickej holote,jak to bejvavalo a jak to teraz bejvava s tou lakovackou ,ja ked som tam bol po sto rokoch tak ucitelka dejepisu zo zakladnej,ktoru vobec nepoznam,zena mojho davneho znameho,ked ma sluchala jak dristam,ze by bolo dobre,aby som jej deviatakom prisiel pogadat a odpovedat na otazky,bo sa jej niekedy pytaju a ja nie som na volnej nohe a hlavne som ju upozornil,ze zeman to oproti mne svaty tomas jakvinsky,len povedala,ze oni tiez vedia dobre klat,tak tam treba ist a malej holote dristat nepovinne po vyucovani zo sto pride 10,ale uz sa oplati,podumaj strejdo…

    To se mi líbí

 12. cobolik pacholik napsal:

  ja som si tiez precital ten clanok,velmi dlhy,ale barz dobre napisany bo nemozno napisat v skratke,aby ten co cita dumal,videl som v rohu,ze precitalo 338 ludi z 10 milionov pepikov,teraz len 337 bo ja cezpolny zijuci v riti a nikde na svete ci tu bo nemam prava nejak rozhodovat bo seriem, ja tu len host a tam,kde moj dom?tam myslim mam menej prava jak tu,myslim vymahatelneho,bo da sa povedat ja dost striktne dodrzujem zakony,dalej taky 20 rocny hovniar nebude mal sajnu co cita,spravny teraz demokrat povie jak kovany komunista,ze propaganda lavicovo zmyslajuceho,ci nejakeho hnedeho hajlovaka bo ja sam oznacit sa ani lavy,bo nenavidim ideolgiu,ani pravy,bo mam iny charakter,fasista to vo mne drieme bo nemam rad teplych a sionistov,nie zidov podotykam!liberalny to som k vysledku sparta slovan,bo mi ukradnute jak sa hralo ja odkedy zrusili moj kraj,totalne lahostajny k systemu tam a nenavidim ho na smrt,bo len pokracuje v lakovani jak este len zacinal,ja ked som pochopil,co ten bandita pise v tom clanku je jedina vec co nenavidim viac jak ten system tam doma,ze sa preraba a urcuje historia,teraz mi tuklo,ze kopa politickych emigrantov co utiekla za komuny za slobodou sa nestitila vratit a napakovat sa z tej rudej zare(toto to sa cudujem),co ta komuna nabudovala,disidenti co dristali,ked podpisovali chartu obratili rec o 360 stupnov international airport havel bol jasna ukazka,ked nic nechcel a vsetci ty emigranti,jeden zo svedska pepik tam isiel podnikat vo farmaceutickom priemysle po 2 mesiacoch napisal,ze tam chybuje komuna,aby tu korupciu a bezpravie vykantrila a ja sak si utiekol pred nou a on,ze ty novy demokrati,to nevedia,co dristaju o nejakom slobodnom podnikani a o nejakom prave v slobodnej spolocnosti a zabalil to skusal aj inde v poland a hungary a vsade mi povedal,ze na jedno kopyto,dalej co ma vie uz nastartovat,ze by som bez mihu oka zabil,ked z tych traktarov,jak pise ten bandita zacinaju robit zachvatcikov,kukal som na taky rusky serial a hladal o trestnych utvaroch za tej vojny,prve,co to boli politicky,alebo obycajny vrahovia,smelinari a nasilnici,jedny nenavideli stalina a ty druhy podotykam dobrovolne s a hlasili kopa s moznostou uteku a ineho zivota,ale uz v pociatkoch vedeli,ze na mieste zastreleny tam za vsetko boli na mieste zastreleny aj za sranie nepredpisovo,kopa velitelov v tych utvaroch a vojakov,neboli ani politicky,ani kriminalnici,proste tam boli za trest(keby som vtedy tam som jeden z nich naisto) na koniec serialu taka jedna rota ci pluk pobity do jedneho,boli len volavka,aby hlavny utok prebehol uplne v inych mestach,dozadu nemohli bo tam cakal gulomet za kazdeho pocasia a 365 dni v roku,tak bojovali jak sialeny s nimi taky pop a ten pop potom pozera na tu kopu tiel politickych,vrahov,nasilnikov a vselijaku kriminalnu holotu,kuka do neba a prosi boha,aby tej skurvenej holote odpustil a prijal ju do neba,bo branili rusku zem,takych utvarov ,ci plukov boli desiatky a umrtnost tam bola90%,jasne ze vo filme pribarvene bo ja mam taky filter,ale verim,ze vacsina tej holoty branila svoju zem,bo to ich dom a niekto tie miliony tej biednej obycajnej ruskej holoty zacina ociernovat toto nenavidim,fajne dlhe a docista do boka a seriem,co si kto mysli,co tu dristam ,dristam si svoje a nemusi citat,bo ja tiez necitam,co ma nezaujima,aby bolo right.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.