Cenzura a represe v Nové Ukrajině


AIonlineThe American Interest“, USA

Walter Russell Mead

26/09/2014

Chci připomenout roztleskávačům západní demokracie: politická realita v západní části Ukrajiny není zdaleka ideální. Nespokojenost politiků a tisku je potlačována i v těch případech, kdy je vyjádřena klidně a pokojně. Cenzura nabírá na obrátkách a občanských práv může být zbaven každý, kdo se odváží presentovat jen náznak „proseparatistických“ názorů. Podívejme se, co píše Christian Science Monitor:

Pronásledování toho co orgány nazývají „proseparatistické“ pohledy vyvolává zděšení mezi západními organizacemi na obhajobu lidských práv a přinejmenším přímo nahrává kremelské propagandě.

Například událost z 11. září, kdy byla uzavřena kyjevská redakce novin „Vesti“ ukrajinskou bezpečnostní službou pod záminkou „porušení územní celistvosti Ukrajiny“ vyvolalo ostrou kritiku ze strany Mezinárodního výboru na obranu novinářů a OBSE. Ukrajinské orgány také zablokovaly většinu ruských kanálů, s objasněním, že šíří „propagandu“, a neustále doplňují seznam ruských novinářů, kteří mají zakázaný vstup na Ukrajinu. V červenci přijali rozhodnutí o rozpuštění parlamentní frakce komunistické strany, která získala 13 procent hlasů ve volbách v roce 2012, na základě toho, že její členové mluvili ve prospěch ukrajinských opolčenců.

S blížícími se parlamentními volbami, se jakékoliv otázky, týkající se územní celistvosti země, zjevně staly nevyřčenou „červenou linií“ pro každého kandidáta. „Jakýkoliv kandidát, který prohlásí, že Ukrajina musí být připravená obětovat část své svrchovanosti, se může velmi rychle octnout v klatbě,“ říká Viktor Zamjatin, politický expert z Razumkova centra v Kyjevě.

Válka je peklo, a liberální ideály jsou často jejími prvními oběťmi. Nicméně, to není žádný důvod pro příznivce Ukrajiny k odvracení očí a vymýšlení omluv.

Ukrajinci, zejména ze západní části země, se velmi touží stát členy klubu západních zemí. Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil 25. září, že doufá v přijetí řady reforem, které umožní zemi požádat o členství v EU do roku 2020. Ale jeho hlavní prioritou se musí stát snaha skoncovat s těmito šovinistickými útoky.

Censorship and Repression in the New Ukraine http://www.the-american-interest.com/blog/2014/09/25/censorship-and-repression-in-the-new-ukraine/

moskyt

Příspěvek byl publikován v rubrice moskytiéra se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

31 reakcí na Cenzura a represe v Nové Ukrajině

 1. Slim napsal:

  OT.
  Dědičné ruce!

  http://www.novinky.cz/koktejl/351953-nejuspesnejsi-modelce-o-ktere-jste-nikdy-neslyseli-vydelavaji-jeji-ruce.html

  Omlouvám se za tu ptákovinu, ale třeba vás to taky rozesměje.

  To se mi líbí

 2. taras2 napsal:

  „Jakýkoliv kandidát, který prohlásí, že Ukrajina musí být připravená obětovat část své svrchovanosti, se může velmi rychle octnout v klatbě,“ říká Viktor Zamjatin“ – co to znamená, obětovat část své svrchovanosti? Když si někdo nechá uříznout bradavici (polypa, furunkl, totálně zhnisaný palec), tak přišel o část svého těla, své integrity? Jestliže východ Ukrajiny nechce dál žít spolu se západem, tak má mít možnost svobodně se rozhodnout (referendem), jestli zůstanou spolu nebo se rozvedou. Jako tomu bylo v případě Skotska, s velkými výhradami Československa, jako čas od času hlasují v Montrealu nebo se k tomu chystají v Katalánsku či Belgii. Začít střílet z děl na toho, který chce ze svazku odejít, je primitivismus, který o morální, civilizační a intelektuální úrovni Jaceňuků a spol. vypovídá všechno.

  To se mi líbí

  • MAJA napsal:

   vidíte to zjednodušeně, ani po pádu Janukovyče se nechtěli separovat, ale pak tam přišli z Ruska zchytralí demagogové, co ohloupli něco místních a k tomu přibrali do hry různé kriminálníky a vznikl požadavek separace, kdo nesouhlasil, z místních,či se stavěl k separaci indiferentně, tak obvyklé věci. Výsledek je umělý konflikt, přiživovaný Ruskem. dávno by skončil a za půl roku by na „novorusko“ nikdo nevzpomněl.
   Je to dobře vidět i na tom, jak se separatisti mydlí mezi sebou, typické chaoticjé uvažování.
   Teď je to něco jako ETA, nebo IRA.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Stačilo by aby se všichni naučili ukrajinsky a opustili řeč cizího státu. Kdo musí mluvit ukrajinsky je jasný Ukrajinec.

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Milá včelko Májo. Rusové zakázali východním ukrajincům používat ruštinu?

    To se mi líbí

    • Renard napsal:

     Já myslím, že je to jasné. Když zlotřilí Rusové viděli, že se ti jihovýchodní Ukrajinci stále nechtějí separovat, navedli poslance kyjevského parlamentu k příslušným hlasováním. Každý přece ví, čeho je Putin schopen.

     To se mi líbí

   • taras2 napsal:

    Mně se způsob řešení za pomoci kalašnikovů nelíbí ani u jedné, ani u druhé strany, Majo. Jsem pro referendum, hlasování, vyjednávání. Jde ale vždy o to, kdo konflikt vyprovokoval, kdo si začal. Byli to opolčenci v Kyjevě nebo majdanovci v Oděse? Dnes už ale, díky zločinné agresivní debilitě Porošenka, Jaceňuka atd., je rozumné a civilizované řešení krize skoro vyloučeno. Putin by se neměl zdráhat použít sílu a občanskou válku ukončit, i když to bude drahé. USA to ostatně dělají jak na běžícím pásu. Svého času intervenovaly na Grenadě, kvůli stovce amerických studentů, kteří ani nevěděli, že jsou ohroženi. Tady v tom případě jsou ohrožovány statisíce Rusů, tisíce z nich zabíjeny.

    To se mi líbí

   • tata napsal:

    CHTĚLO by se to zamyslet……..je možno vubec zpracovat polovinu národa pár ………přišli z Ruska zchytralí demagogové,…..já myslím že né……….určitě se tam náký vyskytují…….ale taková moc ukecat pul národa je defekto nemožná…….takže zjednodušeně to vidíte VY……..ŽE TY SNAHY ZE západu a RUSKA JSOU…….je uplně jasné………to rozhodující je ale chování samotných ukrajinců……..

    To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  Je naprosto logické, že jedině informační blokáda a důsledná manipulace se svými ukrajinci umožní současné Kyjevské vládě znovu dobýt původní území Ukrajiny v souladu s potřebou EU, která za Ukrajinu zaplátí její dluhy.
  Protože vedení války vždy nese i nutnost uspokojování elementárních potřeb ukrajinských vojáků.
  Je nutné počítat s realitou která u mezinárodních organizací OSN a OBSE musí dle výroku prezidenta Baracka Obamy vyznít tak, že spojí své síly proti Rusku.
  Stejně tak možná bude neprodleně v OSN realizován návrh Bronisława Komorowského o nutnosti Rusku vzít právo veta v OSN.
  Proto aby se mezi ukrajinský plebs nedostaly např tyto informace :
  V Krasnoarmiisku Doněcké oblasti je od zahájení operace ukrajinské armády pohřešováno asi 400 žen ve věku 18-25 let.
  V poslední době byla v městě, kde byl ubytován prapor Dnipro-1, a na předměstích nalezena těla 286 znásilněných žen.
  Sdělil to premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko.
  Pro USA + EU + OSN a OBSE je jednání ukrajinských vojáků předem omluveno, proto to jediné co hrozí, je infekce takovýmito zprávami v západní části Ukrajiny.

  To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    Já bych pouze uvedl na pravou míru první odstavec z odkazovaného článku. Ve smlouvě se říká, po zaplacení pustíme do 48 hod. plyn. 🙂

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Hezky zabalené, že ukrové mají 3 (slovy tři) jaderné hlavice. A už je mít vůbec neměli.

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Pokud je to pravda, nabývá to všechno zcela nových rozměrů.

     To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Za to, že se zbaví jaderných zbraní se deklarovalo, že by měla být Ukrajina v hranicích SSSR. Jak vidno byly to jen legrácky. I když je možné, že je to jen pábení. Možná, ale hodně nebezpečné.

     To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     Svatá prostoto. To skutečně někdo ještě bere vážně ?
     Jojo, „každý ví“, že v Sojůzu se válely hlavice a jaderné nálože prakticky všude, že jo. Evidenci neměli, protože byli věčně ožralí. Od zlitých důstojníků to šlo přece koupit za pár pětek. Každý má ve sklepě alespoň dvě pro strýčka Příhodu.

     Fakt mám pocit, že se někdo zbláznil.

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Nu, Kchodle, ona to přece jen byla země neomezených možností….
      Vážně beru třeba to, že z připravované nové JE v Charkově je dnes „vodóčnoj závod“ – z tlakové nádoby plánovaného reaktoru je nádrž na vodku. Vyprávěl mi to loni v Rosatomu v Moskvě profesor Kuzněcov a měl z toho náramnou legraci. Neumím už možná opravdu racionálně posoudit, co teď v tom ukrajinském chaosu je a co není možné.

      To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Tak určitě to byla je a bude „země neomezených možností“ v mnoha směrech. Sám jsem to mnohokrát viděl a zažil, vskutku bizarní věci, proti kterým je lihovar v objektu JE i s nekonvenčním užitím tlakové nádoby docela běžná vychytávka.

       Ale jaderné zbraně, to není houska na krámě. Evidencí, zabezpečením, nutným servisem, skladovacími podmínkami a pak především cenou – kromě jiného jsou to velmi drahé krámy. Nejen pro případného kupce ale i výrobně a materiálově. Každý trochu své cti dbalý arabský nebo africký diktátor či gangster hned po rozpadu SSSR horečně oznamoval, že dá 100 milionů dolarů a harém za vlastní bombičku a nic. Rovněž tajné služby všech zemí, když po skončení studené války neměly do čeho píchnout, tak brali jakoukoliv zmínku o ilegálním prodeji sovětských jaderných zbraní a jaderných materiálů jako manu z nebes a vrhali se po tom jak slepice po flusu – a jediné výsledky byly v tom, že si tajné služby různých zemí vzájemně vjížděli do vlasů, protože si vzájemně nabíhaly na provokace a zpravodajské hry. Parkrát se ti pitomci z různých služeb vzájemně málem postříleli, bylo plno incidentů. U nás třeba Rumlovy hoňky po „červené rtuti“ a jiných mystériích. Pamatujete na přepad Mošnovského letiště ?

       I ty Lebeďovy „kufříky“ byl bluf, zpravodajská hra. Čekali, která myška se chytne na sýr.

       Další věc je, že sovětské jaderné zbraně, i všechny taktické (na rozdíl od amerických, kde taktické zbraně nejsou v zásadě nijak zvlášť integrálně konstrukčně zabezpečeny) byly od začátku 80. let velmi precizně a festově kódově zabezpečeny, bez správných hesel to nebouchne (bouchne jen počinová chemická trhavina, ale bez přesného načasování a spuštění neutronového generátoru ve správný okamžik to udělá jen „pšouk“). A evidence je naprosto precizní a mnohostranná.

       Nakonec, když začaly už v 80. letech ty odzbrojovací rozhovory a pak po rozpadu SSSR, Američané po všech těch pověstech vykonali hloubkovou inspekci u Rusů a sami veřejně konstatovali, že sovětský systém kontroly a zabezpečení JZ je lepší, modernější a preciznější než jejich vlastní.

       Co se týče materiálů a komponent a případného nebezpečí ze zneužití – výhoda je tak říkajíc vložená – aby z toho někdo něco bouchavého udělal, musí to být expert a experti nejsou tak blbí ani šílení, aby něco takového dělali. To se prostě samo vylučuje.

       Ovšem kdo může mít máslo na hlavě, jsou naši američtí přátelé, těm ze 60. let chybí ohromná množství zbraňového plutonia, které se jaksi záhadně vypařilo (podle pověstí směrem do Izraele). Nebo dost nedávno z automatizovaného skladu jaderných zbraní kdesi v USA navzdory mnohonásobné kontrole vyjely taktické střely s plochou dráhou letu (termonukleární) a místo cvičné hlavice v nich byly opravdové. Pak B-52 s těmito podvěšenými dárečky poletovala 4 dny po USA jak Bludný Holanďan, než si toho všiml jakýsi šikovný letištní mechanik (rakety mají kontrolní okénko a pravá hlavice se pozná podle signální barvy) a vyvolal poplach. Zavřela se nad tím voda – ale vykopli půlku velení Strategic Air Command, několik set lidí. Pěkně v tichosti.

       Pokud se chcete pobavit uvažováním o nemožném, doporučuji anglickou humoristickou knížku David R. Langford – Děravý úřad. Sepsal to britský fyzik co vyvíjel britské jaderné zbraně. Britský humor. Popisuje tam britský socialismus jak fungoval při výzkumu a vývoji jejich atomovek a vodíkovek. Vzhledem k tomu, že jim při testech dost často selhaly, tak něco na tom bude. Jsou tam humorné příhody z natáčení. Třeba jak si fyzik odložil plutoniovou roznětku vodíkové bomby do koše na papír (je to kulaté, tak aby to nemusel honit po podlaze), zapomněl na to a uklizečka to vynesla. Pak honili po městě popelářské vozy. Je tam plno takových příhod, zlé jazyky tvrdí, že jsou všechny téměř autentické.

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Kchodle, obdivuju jako obvykle vaši erudici, snažím se uhodnout (marně, že?) vaše povolání a rád bych věděl, jestli jste provedl nějaké úpravy ve svém hodnocení toho letu.
       Mám na mysli např. proskočivší zprávu, co vykládala BND o svých důkazech. Ap.

       To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       Klobouk dolů Kchodle za „přiblížení“ mnohých velmi zajímavých detailů z mnohých oblastí … 🙂

       To se mi líbí

      • kchodl napsal:

       Díky, ale nic tajného to není, stačí jen číst a poslouchat.
       Ohledně MH17, pořád mám stejný názor. Fotografie trosek se od té doby neproměnily 🙂

       Šeptandou mezi vědci se ke mě doneslo, že na troskách kabiny našli stopy fosforu a zirkonia – což by ukazovalo na tříštivě-zápalné kanónové střelivo. Ale jisté to není, kolikrát se vyprávějí úplné bludy.
       Zajímavá je také uniklá (pokud není „uniklá“ to jest zfalšovaná) komunikace kolem Kolomojského, tam se mluví o letadle (útoku kanonem), které ale nemohlo v té výšce být moc dlouho, takže dopravák dodělali raketou ze země.
       Dokud se komplexně neprozkoumají trosky, je to všechno spekulace. ICAO dělá mrtvého brouka a všichni ostatní také. Trosky dál leží zcela volně na poli. Povstalci to hlídají, ukroši to zdálky občas postřelují houfnicemi a raketami, aby k tomu nikdo oficiálně nemohl, v tom se nic nezměnilo.

       To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  bud je kchodl z bandy anonymus,spolupracoval s tym,co sedi na ambasade tych,co maju najvyzsiu sopku sveta a preletel par kuriev bez prezervativu a oni po 2 rokoch tie devky dostali bozie vnuknutie,ze to je proti desat prikazaniam spravneho boha,co jeho kostol zvany mainstream(jedno z tych prikazani znie ojebat,prerobit,zarobit),alebo dostal diskety od toho tepleho serzanta,co bruni niekde vo virginia,alebo je to najlepsi hacker zijuci v pepikove a jeden z lepsich na svete,alebo obycajna holota,co neleti jak srniec na vsetky tie vabiace pistalky a zapachy,bo ma obycajny kuk a neriadi sa nejakym sprejom znacky pravy,ci lavy,ci stredny ci mnohostranny atd. …
  PS. a mam pravdu povedat barz mi nepasuje,ze tak isto pise,bo co sa tyka tych rakiet tu,to pravda,ale s kontrolou tych zbrani v traktarove,to sa mi trochu zaroduju okuliare a tajne sluzby?je jeden z nich.

  To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  zorosuju a nie zaroduju baco

  To se mi líbí

 6. kočka šklíba napsal:

  Kchodle každý Váš příspěvek je nesmírně zajímavý, a tu knížku si hned seženu, britský humor mám moc ráda a děkuji za tip :).
  Jinak jsem se chtěla zeptat, jsem ráda, že jste se objevil, zpráva o výbuchu té rakety v USA. Někde jsem zachytila informace, že její součástí je nějaká komponenta vyrobená na Ukrajině, což jsem v mainstreamu nezaznamenala. Zato se do zblbnutí opakovalo jak musí Američané přehodnotit použití ruských motorů, nicméně jsem, zase, ne v mainstreamu, zachytila, že ty ruské motory si Američané přizpůsobili, tedy, že zasahovali do jejich konstrukce. Věděl byste jak to opravdu je?

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   V podstatě jde o starou sovětskou konstrukci a ty motory by patřily spíš do muzea – vyrobeny byly v 70 letech v SSSR. K motorům Antaresu je celkem slušný článek zde:
   http://technet.idnes.cz/raketa-antares-orbital-sciences-dnu-/tec_vesmir.aspx?c=A130418_092708_tec_vesmir_vse
   Neděste se I-Děsu, většina článků na Technetu je normálních, i-děsáčtí propagandisti o technice asi píšou neradi – nemůžou si tolik vymýšlet.

   To se mi líbí

  • kchodl napsal:

   Kniha je vážné prima, pátral jsem, zda autor napsal i něco jiného, ale našel jsem jen pár povídek.

   Ohledně té rakety Antares. Jak píše „oh“, moc pěkný článek je o tom na technetu (ačkoliv je to pod iDnes, nejsou to LžiDnes). Technet je výborný, hlavně články o kosmonautice.

   Nad tou raketou Antares spousta expertů ohrnuje nos, jaký to je příšerný bastl, ale skutečnost je jiná. Firma co to dělá (OSC) je proslulá nalézáním neotřelých vysoce funkčních řešení, které přitom nestojí raketu 🙂

   Předtím dělali raketu Pegasus (XL), což byl nosič malých družic do asi 400 kg, která se vypouštěla ve velké výšce jako raketová střela z bombardéru nebo upraveného dopraváku. To bylo ohromně úspěšné a přitom mnohem lacinější než „plnotučná“ raketa, startující ze země.

   Antares má motory původně ruské NK-33, od OKB Kuzněcov (ruská konstrukční kancelář), které byly pro „měsíční“ raketu N-1. Rusáci jich měli pár desítek ve skladech zakonzervovaných od 70.let. Takže muzeum, ale v té době to byly jedny z nejlepších motorů své třídy na světě, koncepčně. I dnes jsou moc dobré. Jedna ami firma to koupila v 90. letech za směšnou cenu a modernizovala, za pomocí expertů z OKB Južnoje, což jsou Ukrajinci v Dněpropetrovsku – tam je také obří fabrika na rakety JužnoMaš (za časů SSSR přes 100 tisíc zaměstnanců jen v té primární továrně).

   Nad tyhle motory nalepili druhý stupeň na tuhé pohonné látky (původně vyvinutý pro úplně něco jiného), což je poněkud neortodoxní, protože tyhle motory se nedají tolik regulovat. Ale tím vším dosáhli velkého snížení ceny. A funguje jim to (až na tu havárii).
   Tohle byl už třetí zásobovací let na Mezinárodní kosmickou stanici ISS.

   Předtím jim jeden ten modernizovaný ruský motor vybuchl při pozemním testu, ale psali, že problémy odstranili. Jiné havárie neměli.

   Nicméně ta firma chce ty motory do budoucna nahradit něčím fungl novým. Vypsali konkurs, jelikož amíci takové motory nemají (až na Merlin od konkurenta Antaresu, z rakety Falcon9), tak ve finále byly zase dvě ruské firmy, Kuzněcov a EnergoMaš. Vyhrál ten EnergoMaš, budou do dalších Antaresů (až se vyčerpá zásoba těch starých motorů) dávat RD-193. Nevýhoda je, že to bude kousek dražší (modernizovaný motor vyšel asi na 1 milion dolarů, nový RD-193 stojí kolem 5 milionů dolarů).

   To se mi líbí

   • kočka šklíba napsal:

    Děkuji, tohle se ovšem z ČT nebo dalších oblbováků, nedozvíme. Dozvíme se, jak jsou Rusáci neschopní, ptz jejich motory vybuchují, njn vymývání mozků pokračuje.

    To se mi líbí

    • kchodl napsal:

     No jo, oblbovadla, co k tomu říci.
     Ta americká firma OCS je moc zajímavá. Začali z ničeho, dnes mají 4000 zaměstnanců. Prolézají šroťáky a výprodeje armády, námořnictva, NASA. Po rozpadu SSSR se účastnili rabování sovětského raketového výzkumu a skupovali všechno za cenu šrotu (a dopravy do USA). Případně si za pár baků najmuli Rusáky a Ukrajince, aby jim to uvedli do chodu. Jsou to zkrátka takoví kutilové. Raketoví kutilové.
     Takže třeba ten druhý stupeň rakety Antares na tuhé pohonné látky, jak jsem už napsal, sehnali podobným způsobem. Původně je to první stupeň strategické balistické rakety Minuteman, která byla zrušena v rámci odzbrojovacích dohod. Koupili to jako šrot, za likvidaci. Jen k tomu přidělali jinou trysku a ovládání, přestříkali barvou, nalepili samolepku a nový motor Castor 30 XL je na světě.
     Je to samozřejmě ve skutečnosti poněkud složitější, podávám to z té zábavnější stránky.
     Nejsou to žádní idioti, ve skutečnosti jsou to skvělí inženýři a stupeň improvizace a neortodoxních řešení je u té rakety Antares úžasný.

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.