Rusko radikálně mění ekonomický kurz


24 září 2014

Vládnoucí strana v čele s Dmitrijem Medveděvem, se připravuje na alternativní hospodářskou politiku země. Jedním z hlavních ideologů tohoto kurzu se stává poradce prezidenta Sergej Glazjov. Včera ve Státní dumě proběhla velmi očekávaná parlamentní jednání o nové hospodářské politice – „O návrzích k urychlení sociálně ekonomického rozvoje Ruska.“ „Jednotným Ruskem“ navrhovaná opatření jsou v přímém protikladu k politice vlády Dmitrije Medveděva.

Poslanci, zejména, navrhují pětinásobně zvýšit deficit státního rozpočtu, výrazně snížit daňové zatížení a během příštích pěti let vynaložit na investice téměř polovinu devizových rezerv země. Samostatně Sergej Glazjov navrhl daň z vyváženého kapitálu.

Předběžný seznam doporučení byl připravený speciální vědeckou radou strany „Jednotné Rusko“. Podle výsledků parlamentních jednání výboru Dumy pro hospodářskou politiku, shromáždí všechny návrhy a vydá konečnou verzi dokumentu, se kterou seznámí vládu, federální a regionální orgány, podnikatelská sdružení a významné vědce země.

Autoři zdůrazňují, že doporučení jsou založena na Vladimirem Putinem vyjádřených směrech. Takže, podle jejich vyjádření, úřady nyní musí překonat stagnaci stagflaci a recesi, urychlit hospodářský růst na 3-4% ročně v letech 2015-2020 a na 5-6% ročně v období 2020-2025. Do roku 2025, by se ruský HDP měl zvýšit ze současných 67 bilionů rublů na 100 bilionů rublů, v cenách roku 2013.

Hlavním prostředkem ekonomického rozvoje je „přechod k urychlenému růstu investic do základního kapitálu“. V období let 2015-2020 musí růst investic dosahovat 8% ročně, poté, 10% ročně. Podíl investic v HDP se musí zvýšit z 19% v roce 2014 na 30% v roce 2025.

Investice budou použity k technologické modernizaci podniků, spuštění vysoko-technologických výrob, vytváření rozvinuté infrastruktury v podobě vysokorychlostních dálnic a železnic, ke zdvojnásobení bytové a sociální výstavby do roku 2025, rozvoj „znalostní ekonomiky“, to znamená na výzkum a vývoj, vzdělávání, zdravotnictví, informatiku a biotechnologie.

V podmínkách sankčních omezení, budou hlavním zdrojem investic vnitřních rezervy, především federální rozpočet a rezervy země. V doporučeních je popsán „přechod k mírně deficitnímu rozpočtu do 3% HDP. Také se tam mluví o čerpání devizových rezerv v objemu 50 miliard dolarů ročně po dobu pěti let. Nyní je v rezervách nahromaděno 470 mld. dolarů, po pěti letech zůstane kolem 200 mld. dolarů. Jak zdůrazňují autoři doporučení, tato částka přesahuje devizové rezervy Spojených států, Německa, Francie, Itálie, a je postačující k finanční bezpečnosti Ruska.

„Ekonomický mechanismus investičního financování byl v podstatě vyložen Vladimírem Putinem na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru v roce 2014,“ – uvádí autoři doporučení. Tento mechanismus předpokládá zvýšení dostupnosti úvěrů a snížení daňového zatížení podnikání.

Zvláštní úlevy jsou slíbeny malým a středním podnikům a společnostem, které budou zavádět nové technologie a efektivně nahrazovat dovoz. Jedním z doporučení je „ zavést moratorium na zvyšování daní a povinných odvodů podniků a obyvatelstva“. Navíc pro drobné podnikání se předpokládá dvojnásobné snížení objemu placených odvodů.

Je pozoruhodné, že každé z těchto doporučení je zcela v protikladu s rozhodnutími současné vlády. V této souvislosti vzniká i logická otázka, nejen o změně hospodářské politiky, ale také o personálních změnách ve složení vlády.

Tak, na příští tři roky plánovaný deficit federálního rozpočtu nemá přesáhnout 0,6% HDP. Ale v návrhu doporučení vládnoucí strany se zvyšuje deficit na 3% HDP.

Další rozpor se týká daňové politiky. Současná vláda, tak či onak, zvyšuje daně – v podobě vyšších pojistných odvodů a vznikem nových regionálních odvodů. V Dumě, naopak, předkládají daňové škrty, zejména pro malé podnikání.

Pikantnost situace spočívá ve skutečnosti, že vládnoucí strana v čele s Dmitrijem Medveděvem, tak vytváří alternativní směr hospodářské politiky k současné hospodářské politice vlády. Při tom jsou dokonce odmítány i nejnovější Medveděvovy teze. Před dvěma dny, premiér oznámil, nemožnost budování vysokorychlostních tratí do doby, až „bude hodně peněz.“ Potřeba takových staveb je přímo jmenovaná v seznamu poslaneckých doporučení.

Jedním z hlavních ideologů nové politiky, která byla posuzována v parlamentních jednáních, je samozřejmě, prezidentský poradce Sergej Glazjov, který věří, že ekonomika by se měla „opírat o vlastní síly“. Včera Glazjov jmenoval i jiná opatření, která mají zachránit ekonomiku před stagnací. Navrhl např. daň na vývoz kapitálu z Ruska, s následnou kompensací při jeho dovozu. Glazjov připomněl, že vývoz kapitálu často probíhá podle nelegálních schémat, a země tak ztrácí nejen kapitál, ale i daňové příjmy. Důvody k obavám Glazjov má. Ministr pro ekonomický rozvoj Alexej Uljukajev včera přiznal, že odliv kapitálu z Ruska za letošní rok by mohl dosáhnout 120 mld. dolarů, zatímco oficiální prognóza odlivu kapitálu na rok 2014 byla 100 mld. dolarů.

Dotázaní experti rovněž upozornili na rozpor mezi doporučeními a současnou vládní hospodářskou politikou. „Navrhované mechanismy zjevně nejsou v souladu se stávající daňovou politikou státu, která je nyní především zaměřena na hledání rezerv ke zvýšení příjmové stránky rozpočtu, a nevylučuje zvýšení daňového zatížení podniků. Toto zvýšení zátěže není vždy prováděno přímým zvýšením sazeb. Často dochází ke zvýšení změnou složení daňového základu,“- Domnívá se partnerka společnosti „FinExpertiza“ Nina Kozlova.

„Návrh na čerpání devizových rezerv jistě vyvolá mnoho otázek. Stejně tak jako přechod k mírnému deficitnímu rozpočtu. V dlouhodobém horizontu, v případě poklesu cen ropy, by tyto návrhy mohly představovat hrozbu pro rozvoj“- varuje zástupce ředitele poradenské firmy Heads Nikita Kulikov.

„Člověk může jen přivítat iniciativy zaměřené k překonání recese. Ale zatím jsou ve slabém souladu s nedávnými pokusy zavést daň z obratu nebo zvýšit DPH. Nyní probíhá konfrontace mezi zastánci dvou různých modelů ekonomického rozvoje. První model – tvrdá rozpočtová omezení a kontrola. Druhý – stimulace podnikání prostřednictvím nižších sazeb z úvěrů a daňových pobídek, „- říká finanční analytik „Lionstone Investment Servis“ Jana Trubnikova. Zároveň říká, že hlavní problém dnes není ani tak v hledání zdrojů financování, jako ve vysokém riziku, že přidělené prostředky nebudou vynaloženy na určené projekty.

Zdroj: http://interpolit.ru/blog/rossija_kardinalno_menjaet_ehkonomicheskij_kurs/2014-09-23-2524

moskyt

Příspěvek byl publikován v rubrice moskytiéra se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Rusko radikálně mění ekonomický kurz

 1. Bavor V. napsal:

  Rusko bylo ke změně donuceno a změnu udělá. U nás se budou scházet komise.

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  OT, které nevím kam dát.
  http://www.novinky.cz/ekonomika/349569-ceske-hospodarstvi-od-roku-1989-stouplo-o-vice-nez-500-procent.html

  Odno slovo i kakaja raznica. Novinky sice napsaly, že jde o NOMINÁLNÍ údaj, ale víc si toho nevšímají. Ačkoliv toto jediné slůvko dělá ze zprávy naprostou absurditu.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Slime
   to patřilo pod článek o žurnalistech. Protože tady je přesně vidět jakou mají úroveň. Píší o něčem, ale vůbec netuší o čem.

   To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  2 související zprávy.
  USA – ekonomika se vylepšuje; teď už výrazně
  http://www.bloomberg.com/news/2014-10-05/u-s-economy-moving-strongly-in-the-right-direction-lew-says.html

  A význam poklesu cen ropy (pokud by vytrval) v kontextu článku netřeba vysvětlovat
  http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2742752/ropa-wti-poprve-po-17-mesicich-pod-90-usd-brent-ve-strehu-z-libye.html

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.