17.září aneb kdo zahájil válku


Lex poslal malé překvapení. Reakci ČT na vysílání o Ruské invazi.  Takže tady je. Bohužel musel reagovat znovu a jeho reakce je samozřejmě připojena také

 

From: Pevná Miroslava [mailto:Miroslava.Pevna@ceskatelevize.cz]
Sent: Tuesday, September 30, 2014 9:33 AM
To: ……..@centrum.cz‘
Subject: FW: sedmnácté září

Vážený pane ……….. ,

dovolte mi z pověření ředitele Zpravodajství pana Zdeňka Šámala reagovat na Vaši stížnost.

S politováním musíme uvést, že šlo o chybný text redaktora-juniora, který se neměl dostat do vysílání. Chybu jsme okamžitě opravili, redaktor i službukonající editor byli citelně finančně potrestáni.

Omlouváme se za pochybení, které nás velmi mrzí. Rádi bychom Vás ujistili, že poskytování kvalitních služeb na profesionální úrovni je naší prioritou a zefektivňujeme nastavené kontrolní mechanismy tak, aby se tyto situace neopakovaly.

S pozdravem

Miroslava Pevná

Manažerka Diváckého centra

ČESKÁ TELEVIZE

Komunikace a marketing

Kavčí hory

140 70 Praha 4

Tel.: (+420) 261 132 244

Fax.: (+420) 261 014 101

mailto:miroslava.pevna@czech-tv.cz

http://www.ceskatelevize.cz

 

 

 

Moje reakce 30.9.2014 10.45 hod.

„Vážená paní Pevná,

v prvé řadě mi dovolte poděkovat za reakci. Nemám důvodů Vám nevěřit ohledně postihu (ne)odpovědných pracovníků, kteří „chybu“ zavinili.

Naproti tomu by mě zajímalo, co si mám představit pod Vaším sdělením – cituji – „Chybu jsme okamžitě opravili“ – konec citátu.

Ta chyba se – podle mého názoru – nedá napravit jinak, než výslovným publikováním opravy a omluvy televizním divákům.

Mám vážné pochyby, že se tak stalo.

Jistě pro Vás není novinkou, že na uvedenou „chybu“ byly upozorněny redakce dalších sdělovacích prostředků, někteří poslanci a senátoři, další politikové a jiné veřejně činné osoby.

Existuje totiž podezření, že se vůbec nejednalo o chybu, ale o způsob „informování“ naprosto zapadající do rámce současného tendenčního referování o událostech doma a ve světě, zejména pak pokud jde o dění na Ukrajině počínaje „majdanskými událostmi“, o vyvolávání nenávisti vůči Rusku, o jednostrannost informací a zamlčování informací z druhé strany, o propagandistickou selektivitu co bude ve zpravodajství (tím spíše v publicistice) vysíláno.

Samozřejmě nejde jen o Českou televizi a jen o Českou republiku.

Jenže v některých jiných zemích, konkrétně třeba v Německu, už jsou tyto způsoby manipulace veřejného mínění předmětem odsudku i Programové rady tamního veřejnoprávního média ARD  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/rada-ostre-kritizuje-nemeckou-statni-televizi-za-ukrajinu_319349.html#.VCpnDLkcTcs

či dokonce satiry konkurenční televize ZDF http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/bida-zurnalistiky-satira-zesmesnuje-zpravy-o-ukrajine_319679.html#.VCpm07kcTcs

Přirozeně, ne tak u nás. U nás Rusko zahajuje druhou světovou válku……

Vážená paní Pevná,

samozřejmě mi je jasné, že souvislosti, o kterých píšu, jdou nad rámec Vašeho postavení a že tyto skutečnosti jsou materií pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.

Přesto si dovoluji Vás požádat o vysvětlení té části Vašeho dopisu, na kterou jsem upozornil, a dále abyste byla tak laskava a včas mi sdělila datum a hodinu, kdy bude omluva televizní veřejnosti vysílána.

 

S úctou……. .“

paragraf-Lex

Příspěvek byl publikován v rubrice Lex se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

41 reakcí na 17.září aneb kdo zahájil válku

 1. Jethro napsal:

  Nevím, proč vyjádření ČT nevěřím.
  Jo tak junior redaktor, okamžitě opravili, citelný finanční postih…
  Trošku mi to připomíná standardní připravený template pro odpovědi podobným šťourům, jako jsme my tady. To se tam jen přepíše datum, nějaké to jedno dvě slovíčka a šup s tím ven. Vše je vyřešeno.

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Živě si představuji tu komunikaci sekretářky Šámala, co to dostala na comp (že by se stížnost dostala k Šámalovi, nevěřím ani za mák) – „Hele, Mirko, pošli toho troubu do p,,,,e, však víš. Hlavně zdvořile a vlídně, vždyť i on přispívá na naše těžce vydřené platy!“.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Lexi, vesměs s Vámi plně souhlasím, ale nyní se musím ohradit. Škrtněte text za čárkou v poslední větě. Ty ČTvizáky ani za mák nezajímá, že je platíme z našich povinných plateb. Jsme pro ně jen materiál, který je nutné podle zadání zpracovat. Necítí nejmenší potřebu se starat o zájmy koncesionářů.
    Takže já to vidím: „Hlavně zdvořile a vlídně, ať jim zavřeme hubu.“

    To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    Osobně si myslím, že to to tak nějak mohlo i proběhnout. Při jejich aroganci však velice pochybuji, že tam mohla zaznít ta druhá půlka druhé věty. 😉

    To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Nemůžeme se divit těm televizním šášulům, jsme jim fakt u zadele, resp. jsme pro ně jen materiál na zpracování, na vydraxlování mozků (ač Hrabalova prostitutka si tím neřádem myla úplně jiný orgán) a na koncesionářské poplatky.
    Nemůžeme se divit – proč?
    Přátelé,
    kolika politikům, jiným veřejně činným osobám a dalším lidem jsme toto svinstvo rozeslali.
    Já mj. čtyřem senátorům a pěti redakcím „mienkotvorných“ novin.
    A? Nic – ticho po pěšině. Jen Štěpán Kotrba se okrajově zmínil, skoro se vtírá pojem „bagatelizoval“ na BL, přičemž informaci měl zcela zřetelně z hodovní síně pana Bavora (opsal i doslova text z toho článku).
    Víte ještě o někom, že by se angažoval? Bavor zmínil Dolejše – ale ani odtamtud, jak vidno, větříček nefouká.
    A propagandistické svinstvo už dva týdny v tichosti vyhnívá. Jako skoro každé svinstvo – a co jich tu je!

    No nic, musíme se smířit i s tím, že jediný benefit se skrývá v bonmotu „sdělená bolest, poloviční bolest“.

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Kavan, myslím si.
     A – doba na reakci byla ještě krátká, je doba pozdních dovolených.

     To se mi líbí

     • Minorita napsal:

      🙂 Jako sarkasmus dobré … :- ) I kdyby bylo jakékoli datum , JE TO KLUKŮM OUPLNĚ FUK … Není v tomto státě NIKDO, nikdo z těch, co se ohání ledačíms ( i za peníze poplatníků ), komu to nějak vadí. A že materiálu, svinstva, co je oficálně šířeno , jsou tuny …
      A tady boduje paradoxně Klaus, jenž je citován ve smyslu kritiky obludných lží západu na adresu Ruska a dění v Ukrostánu …
      Jde o po tisící absolvovanou zkušenost s „kvalitou“ nejen volených, nicméně míra velkorysosti a naděje voliče je neuvěřitelná – proč se divím 🙂 … No jo, ona prý naděje umírá poslední … 🙂

      To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  To je asi na stížnost na Radu. Moc se v tom, kde jsme v průběhu tohoto procesu nevyznám, ale pokud by k stížnosti na Radu došlo, rád se zúčastním.

  Smělost kuchařů převyšuje všechny meze 🙂

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Napadá mi, že ve veleknize je ještě jeden vhodný citát. To když Švejk táhne vzpouzejícího se Kunerta k raportu:
   „Rakouskej voják se musí dát fackovat jenom v určitejch případech. Ale von ten tvůj pán překročil všechny meze, jako to říkal starej Evžen Savojskej: ,Potuď až votuď „.

   No a ti výtečníci vlastně nic jinýho nedělaj‘, za naše prachy k tomu..

   To se mi líbí

 3. taras2 napsal:

  Aniž bych zpochybňoval Lexovo úsilí o nápravu svinstev ČT, je úctyhodné, musím konstatovat obecně známý fakt: jakákoliv stížnost na státní orgán nebo veřejnoprávní instituci v České republice nemá absolutně žádný význam. Oni jsou zabetonováni na svých pozicích, prohřešky, přestupky ba i trestné činy si navzájem zahladí, jediné, co udělají je jakási slizce zdvořilá odpověď s nekontrolovatelným závěrem. Ilustrace: Michálek přinesl orgánům kauzu na stříbrném podnose. Soudkyně neuznala nahrávky a bylo vymalováno. Ve věci se něco pohne pouze v případě, že se to jedné skupině mafiánů hodí do krámu. Nápravu by bylo možno zjednat pouze revolučním způsobem.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Nemyslím si to. Někdy kapka strhne šutr.

   To se mi líbí

   • taras2 napsal:

    Ano, ale za mnoho tisíc let.

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     A jak poznáte, že ten tisící rok není letos?

     To se mi líbí

     • taras2 napsal:

      Protože je to od „revoluce“ teprve čtvrt století. Takže si ještě počkáme.

      Aby bylo jasno, já nezpochybňuju Lexovo snahu, dělám to čas od času taky, na Radu ČT jsem se obracel už dvakrát, podal jsem i pár stížností a trestních oznámení, ve zcela jasných případech, ale vše marné. Opakuju, že řešení je jedině revoluční, vyházet polovinu současného úřednického póvlíku a nahradit čerstvou krví – a tu kontrolovat tak, až bude pouštět bobky.

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Tarasi, já jsem patřil od podzimu 86 k lidem, kt. aktuálně čekali pád Starého režimu. Tak vím, jak moc tyhle odhady KDY, klamou.

       To se mi líbí

  • vonrammstein napsal:

   A kurva. Už je to tady zas.

   To se mi líbí

 4. Miluše napsal:

  Poslanec Kalous se také nemusel omlouvat, že nazval kolegu poslance fízlem. Nemusel, ale měl by! Namísto odsouzení takového chování, dovídali jsme se od dotyčné redakce jazykový význam slova „fízl“. Jak ráda tato redakce zesměšňuje druhé v pořadu 168, nyní má sama máslo na hlavě a tak uvidíme.

  Ach, není každý kuchař, kdo nosí dlouhý nůž za pasem.. (VV) 🙂

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Neuvidíte nic, paní Miluše – maximálně další várku arogance a stupidity … Nejlepší vodoléčbou by byla „jiná, konkurenční“ redakce, stanice, která by se mimo vlastní kvalitní zpravodajství věnovala sarkastickým rozborům, komentářům a glosátorství svinstva všelikého, televizí prý erární denně vypouštěného …
   To, co předvádí nyní ČT za nehoráznou částku z erárního rozpočtu, je nehoráznost, a jako lepší se jeví její zrušení …

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Minorito, to je opravdu to nejhorší. Skutečně se to tak jeví. NIKDY bych nevěřil, že je možné, že se bude zdát nejlepší státní televizi zrušit. Ale vím, že se celý život učím.

    Osobně jsem to vyřešil tak, že se, mimo starých týdeníků, Toulavé kamery a Objektivu téměř na nic nedívám. V současnosti je zajímavá Druhá světová válka v barvě. Ten seriál by nikdy nemohl vzniknout v ČT. Šprajcla by se jim kost v krku. Před tím byly podnětné Dějiny světa.

    To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     Ještě v dobách tzv. TV krize jsem ČT ještě tak nějak hájil, nicméně netrvalo dlouho, a litoval jsem toho. Také by mne nenapadlo, že se shoduji s „modrými“ v otázce řešení „problematické ČT“ – tedy v tom, že její „privatizace“ ( vlastně zrušení ) je řešení ( ano, modří i já máme rozdílné důvody ), i když mne to trhá srdce kvůli tomu, že jde o velkou ztrátu …
     Ale v současné podobě to skutečně nemá cenu – tedy rozhodně ne za erární doping. Pokud mají v TV mnozí ten pocit, že jejich pohled je nestranný, objektivní a nej, ať podají projekt a Kavky koupí , třeba Drtinová s Dekojem :-), a pěkně za své předvedou, jak jsou schopni se o sebe postarat ( celou dobu o tom v případě jiných melou ) .
     Dokumenty mne také baví, samozřejmě převzaté – stávající produkce ČT je směsice odpadu a ideologie.
     Zpravodajství jakéhokoliv českého TV kanálu nesleduji drahně let, stejně jako nekupuji žádný tisk – jen to otravuje organismus, vpravuje do krve něčí duševní výkaly.
     Bohužel však vše dopadne ouplně jinak, než by si jeden přál, a tedy náprava poměrů( sci-fi ) či roztřel, se konat nebudou, a kvanta zvratků z toho molochu bude doslova „zasírat“ ( pardon ) veřejné ovzduší …

     To se mi líbí

 5. Laco G. Mlynář napsal:

  Milý příteli Lexi, s ČT a ČR jsem to vyřešil tak, že po 55 letech pravidelného sledování zpravodajských relací v ČT, ČR, rakouské a západoněmecké TV jsem zrušil sledování ČT a ČR. Denně jsem tím náhle získal 2 hodiny volného času, tj. za rok * 365= 730hodin/24 = 30 celých dní života, když odečtu 8 hodin na spánek, tak dokonce 970 hodin za rok a to je probděných a jinak užitečně strávených celých 40 dní. No neber to v našem věku, kdy je vítán každý nový den, že?

  Takže, nesledování lží v české televizi a rozhlase mě obohacuje ročně o 1 měsíc a 10 dní života. A věř mi příteli, že jediné o co těm ničemům v ČT jde je:
  – udržet si koryta,
  – UDRŽET SI SLEDOVANOST.

  Takže, pojďme je nesledovat a tím je zlikvidujme ničemy. Není to problém, informací na internetu je všude dost.

  Takže pojďme zahájit akci: NESLEDUJI ZPRAVODAJSTVÍ LŽIVÉ ČESKÉ TELEVIZE, CHRÁNÍM SI SVŮJ ČAS, PENÍZE A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ.

  Srdečně zdraví na Moravu

  Laco G. Mlynář

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Jsem „členem“ tohoto fiktivního spolku už asi půl roku a žádnou újmu na úrovni své informovanosti jsem nezaregistroval.

   To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Moje televizní menu – pro protivnýho starce: ke snídani ORF2 Wetterpanorama, po denních starostech jako je zahradničení, našlapané kilometry bych se udržel v kondici a nedej bože umožnil eráru ušetřit za můj důchod: podívat se jestli je něco na kanálech jako je viasat, prima zoom, či spektrum, pak film europe, ZDF či ORF. Občas i mezzo.
   Ostatek výjimečně – leda tak klasická detektivka Agathy Christie.
   Zpravodajství českých televizí ve mne způsobuje zažívací potíže, poslední dobou i na ARD i ZDF, ORF je poněkud stravitelnější.
   Na Europe filmu je docela kvalita, Bergman, film o Musolinim…

   To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Laco, příteli ze mlýna,
   i já jsem členem toho spolku, jak níže píše Godot kapitán Hudec. Zprávy a podobné pořady na displeji s obrázky a zvukem, co mi do naší díry nosí primárně satelit, nesleduji už drahnou dobu. Ne, že tu a tam chvilku nezkouknu (abych se přesvědčil, že se nic nezměnilo, resp. změnilo k horšímu), nedělní polední „one man shov“ zaklínače hadů VM nesleduji zcela programově, naskakují mi osypky, jen ho zahlédnu (moc jsem kvitoval Zemana, jak mu vzkázal, že do toho jeho doupěte už nevstrčí ani nos – já vím, řekl to kulantně, ale na rozdíl ode mě přidal i oprávněnou urážku na jeho osobu).
   Pokud náhodou (že vzácně nemám právě co jiného dělat) sedím a běží televizní zprávy, není to proto, abych se něco dověděl. Jde o kulisu a – viz výše.
   Tu a tam projedu teletext, ale jinak výhradně internet. Žel, neovládám jazyky, takže jedině české píšící portály. A alternativní zdroje.

   Pokud jsem si zahrál na důmyslného rytíře De La Manchu a namířil své kopí proti větrným mlýnům v ČT v uváděné věci, pak jen díky „Jodovi“ (Karlovice jsou krásné!), který na tu zhůvěřilost dal odkaz.
   Já v šest ráno, chválabohu, ještě příjemně chrupu v kanafasu, takže jsem to nemohl „naživo“ vidět ani z toho důvodu.

   Jinak – myslím si, že bojkotováním sledování ČT (nejsme-li držiteli těch krabiček na měření podvodů) ničeho nedokážeme.
   ČT je moloch, se kterým nic jen tak nepohne. ČT je moloch určený k zesoukromničení peněz plynoucích jim ze zákona. A nepochybuji, že tohle jim jde. Zastavit ten veletok dost dobře nejde. A o obsah toho, co z jejich programové nabídky teče, jde až na posledním místě. Pokud nejde o zpravodajství a publicistiku – tu je propagandistické zadání jasné. Jako ten rozkaz zlikvidovat diverzanta s kabelou na kole. 🙂

   To se mi líbí

 6. Rosťa napsal:

  Již delší dobu ten veřejnoprávní hnojník nepouštím. A jsem zvědav, jestli se k těm špinavostem postaví jako ta veřejnoprávní německá.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Mili-divaci-prominte-ze-jsme-vas-spatne-informovali-o-deni-na-Ukrajine-Zaznelo-v-Nemecku-od-sefredaktora-verejnopravni-TV-337351

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Rosťo,
   nepochybně jde o důsledek té „sody“ ze strany programové rady ARD. Pan šéf „připouští“,
   „možná, že měli“, „hlavní proud“, vždycky ale chtěli……… atd.
   Velmi diplomatické řečičky, ale aspoň jiskřička na konci tunelu. U nás ten tunel nikde nekončí.
   „Možná jsme německému divákovi málo vysvětlovali, jaké zájmy má v oblasti Rusko…..“.
   Musím říct, že já bych od televize veřejné služby očekával, že bude televiznímu divákovi „vysvětlovat“ materii v rámci třeba vědeko-populárního pořadu. Ne v politickém zpravodajství. Od politického, a vůbec od zpravodajství, očekávám ti věci – co nejširší záběr prostý stranění, pravdivost a aktuálnost.
   A právě ty tři věci jsou těmi, které té naší drahé, příliš drahé, veřejnoprávní, chybí jako koze drbání. Na rozdíl od stranění, jednostranné selektivity a časté neaktuálnosti. „Informování“ o věcech a událostech nevýznamných na úkor významných, to už je jen tak „bonus“ navíc.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Lexi, u nás ten tunel končí v mekdonaldově rektu. Takže žádná jiskřička se nekoná. Tma jak v ….. !

    To se mi líbí

 7. Zdena napsal:

  Pane Bavore a ostatní diskutující, víte o tom, že tu naši ČT porážíte na hlavu? Pokud se mám rozhodnout mezi Hodovní síní a ČT tak je volba vždy jasná :-). K vám si přidám ještě pár podobných blogů, pak ještě Hernu -. Scrabble (hra s písmenky je naprosto úžasná – krásně vyčistí hlavu) no a na TV už toho času nezbývá. Tak maximálně A-Z kvíz z Brna stojí za pozornost. Tam jsem zatím stopy tupé demagogie a propagandy nezaznamenala…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.