Muzika sobotní noci 38 Šura pro Věru


Petrpavel zde jednou příhodně poznamenal, že “je vidět co udělá příběh a vizuální podpora hudby“. Kdyby tahle věta potřebovala důkaz, tak tady je.

 Šura Cherkassky hraje na amsterodamském kanálu Musorgského. Místy vám nejspíš naběhne z té opulentní hostiny sluchu i očí husí kůže.

Město a publikum hrají sebou. Prinsengracht je jeden ze tří hlavních okružních kanálů toho velkolepého města. Myslím, že je tam taky vidět můj oblíbený Westerkerk, ve kterém je pochován Rembrandt (a neví se kde přesně. Jak symbolické!)

Domnívám se, že paní Věra nebude dnešní Muziku považovat za nejslabší.

http://www.youtube.com/watch?v=N4YiLdOWYE8

Kdo byl  Александр  Исаакович Черкасский si přečtete ve wiki.

http://en.wikipedia.org/wiki/Shura_Cherkassky

Jeho chování na pódiu obecenstvo okouzlovalo. Viděl jsem ho v Praze, někdy na jaře 1995, asi půl roku před smrtí a hrál stejně dobře jako zde. Pamatuju se na jeho velké a pohyblivé prsty.  Tělo bylo už trochu obnošené, ale hudba ho neopustila.

A protože je to koncert, je potřeba přídavek. Alexandrův šarm zabírá i v Japonsku. Kombinace S+S. Strauss a Skrjabin.

http://www.youtube.com/watch?v=iaU6Zihf7S4

Mějte pěkný večer, jak zní přání v novočeštině. 😆

Příspěvek byl publikován v rubrice Muzika sobotní noci se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Muzika sobotní noci 38 Šura pro Věru

 1. věra napsal:

  Moc děkuji, ráda si poslechnu. Mám poslední dobou velké problémy se zdravím, docela s tím bojuji, ve středu nastupuji opět na pár dní do nemocnice – ale na mého oblíbence si udělám čas. Zatím si stačím všechno, co jsem poslední době zanedbala, přečíst i poslechnout, ale komenty píšu jen malokdy. Snad to bude za nějaký ten čas lepší. A jdu si tu hudební hostinu užít, momentálně jsem sama doma.. A děkuji, Slime, poslední dobou jsem na trubku k mým různým oblíbencům moc nechodila, radši jsem se věnovala rodince, ale teď je dobrá příležitost…

  To se mi líbí

 2. Miluše napsal:

  Takový lék musí stoprocentně zabrat, když byl namíchán právě pro Vás. Tak ať jste brzy zdráva – přeji spolu se Šurou i s autorem dnešní muziky. 🙂

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Já se pochopitelně připojuji, protože jsem nevěděl, že má jít o lék. Prostě mě zaujalo spojení tajemně znějících Kartinek a tajemně vyhlížejícího nočního Amst.

   Ať se brzy uzdravíte! 🙂

   To se mi líbí

 3. rybářka napsal:

  Už ani nepamatuji, kdy jsem naposledy tohoto pianistu poslouchala. Snad ještě na škole. A přitom je to úžasný virtuos. Vlastně byl.
  Věrce přeji rychlé uzdravení. Chybí tu. A posílám jí také jednoho Shuru Cherkasskyho. Bagatelle in G minor od Beethovena. A Shura to hraje k zbláznění krásně.
  Díky Slime.

  To se mi líbí

 4. Miluše napsal:

  Podle mého laického posouzení – tóny v jeho podání jsou jakoby průzračné, znějí křišťálově. Malé přirovnání – jako když někdo mluví jasně a někdo huhňá. Ten krásný modrý Dunaj si pustím ještě jednou. Také děkuji.

  To se mi líbí

 5. věra napsal:

  Díky všem za přání uzdravení, bude to těžké… Slime, děkuju, užila jsem si to :-)…

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.