Dopis č.3 pro Debbie


Tento dopis zachytil Jethro a přeložil z psovštiny do češtiny. Výjimečně jsem povolil i více doprovodných fotografií, protože vynechat ani sloučit se nedaly.

Milá maminko Debbie.
Omlouvám se, že jsem tak dlouho nepsal, ale mám pořád strašnou spoustu práce se svou paničkou a hlavně s páníčkem. Představ si, že oni mne vůbec nechtějí poslouchat, ať to zkouším po dobrém nebo po zlém. Přitom je ze mne už pořádný kus psiska. Naposledy jsem se vážil u paní doktorky před několika týdny, to když mi tahala klíště, co jsem měl kousek nad okem. Normálně si nechám takové klíště vytáhnout paničkou, aby měla alespoň nějakou radost. Ale tentokrát to bylo blízko oka a tak jsem raději zavelel k doktorce.

01Je ti jasné, že doma velím já. Také na všechno dohlížím a rozhoduju o tom, co bude panička nebo páníček dělat, kdy mají volno, kdy budou spát a kdy vstávat. Někdy se zdá, že se starám jen sám o sebe. To když v poloze hlídače ležícího na zádech bedlivě sleduju, co se kde šustne. Panička k tomu říká něco o pražských slečnách, ale je na omylu. Mám všechno pod kontrolou.

No, pod kontrolou. Je pravda, že někdy se naše názory na pořádek trošičku rozcházejí. Onehdá jsem si trošku předělal pokoj podle svého, vyházel jsem nějaké zbytečné kytky, hlínu jsem použil pod nohy, ať to tak neklouže. No, paráda. Panička se teda nic moc netvářila. Asi se jí stýskalo po páníčkovi, co byl na cestách. Nevím sice, co to znamená, ale je asi úzkoprsá.02

Abych se vrátil k té váze, kroutili tam nade mnou hlavou, že mám v pěti měsících 26 kilo. Asi se jim to zdálo málo. Musím víc jíst. Jo, a to klíště mi paní doktorka vytáhla, ale pak mi vrazila do zadku injekci, prý antibiotika. To už zase taková zábava nebyla.
Ale zpátky k tomu výcviku. Panička už trošku poslouchá, když si sednu ke dveřím na zahradu a zavrčím, pustí mne ven. Poslední dobou už ale se mnou nechce moc chodit čůrat, že mám jít sám. SÁM a do té tmy? A to tam ještě bývá ježek! Nikdy. 03

Povedlo se mi několik malých úspěchů. Největší z nich je asi to, že jsem si vydobyl do misky s granulemi (ne že by byly špatné) trošku nějaké dobroty, kousek sýra nebo když je libové maso z polévky. Pak se mi také povedlo přesvědčit paničku, že její matrace u televize je dost velká pro nás pro oba, a že si při tom koukání na televizi můžeme náramně hrát. Teda já si hraju a panička kouká. 04
No, popravdě, ta matrace zas tak velká není. Když se vplížím paničce za záda a vmáčknu se ke stěně, je tak tak, ani nohy si nemůžu protáhnout. Myslím, že by si panička měla najít nějaké jiné místo. Zatím se ale ještě brání. Zkouším to všelijak, občas i zubama, ale nedá se. Prý je to její místečko.

To páníček je větší tvrďák. Tváří se dospěle a pořád mi dává nějaké povely. Teda, abych jim udělal radost, tak jakože slyším na „sedni“ a „pojď“ a „čurat“ a „domů“. To by jim snad mohlo stačit a na oplátku by zase mohli trošku poslouchat oni mne.
Tuhle mi páníček koupil nový pelíšek, prý na spaní. Já však nejraději spím pod jeho postelí a přes den také v pokoji pod lavicí.05
No a tam je další problém. Představ si, že už se tam pomalu nemůžu vejít. Mám docela strach, jak to bude za pár týdnů. Páníček říká, že jsem jak almara a že budu ještě větší. No, je fakt, že už dnes se mi řada pejsků na procházce raději vyhne větším obloukem. Ale za to já přeci nemůžu. Já jsem tu naší společnou boudu nestavěl. Jinak by ty lavice i postele bylo o velký kus vyšší.

06
Úplně jsem zapomněl na naší, teda moji zahradu. Páníček vymýšlí různé hry, třeba na zalévání trávníku. Je to obrovská legrace. Abych jim udělal radost, skáču na rozprašovač a chytám proud vody, oni se smějí, já jsem mokrý, že vypadám (prý) jako krysa, no prostě legrace. Pak chci domů a je po legraci. Prý proto, že jsem mokrý. Tak se jdu trošku osušit do hromady písku a pro jistotu to ještě přilepším nějakou tou hlínou. Panička nade mnou lamentuje, že jsem špinavý jak čuně a že takhle domů nemůžu, popadne ručník a … to je mi docela příjemné, když se o mne tak stará.07
Panička také vymýšlí spoustu her, třeba na zametání. To ona se snaží zametat a já se snažím ten smeták ulovit a vyrvat jí ho z ruky. Ona se na oko zlobí, ale já vím, že to nemyslí vážně. Alespoň většinou ne. Jo a dobrá je i hra na vytírání. To je podobné jako s tím smetákem, jen je u toho ještě mokrý hadr a je u toho ještě mnohem víc legrace.
08
No, je pravda, že ten starý pelíšek už je mi trošku malý…
Takže jak se vlastně mám? Je mi fajn. Vypadaly mi nějaké dětské zoubky a už mám správné dospělácké tesáky. To ti byla psina, teda jako legrace, že panička byla z těch zoubků naměkko, dva zoubky si dokonce schovala do skleničky. Asi mne má ráda. Já ji také. Pořád se jí to snažím olizováním a okusováním dávat najevo. No, umíš si to představit. Prý jsem to zdědil po tobě. To páníček mi občas dovolí požužlat mu ucho a brumlá u toho cosi, čemu nerozumím, ale zní to fajn.
Chodíme na dlouhé procházky. Na to mám fešácký postroj, abych nedělal venku ostudu. Páníček si koupil nějaké knížky, že mne naučí netahat za vodítko a tak vůbec. No netahat. Znáš to. Venku je tolik fantastických a nových věcí! A tak málo času! A páníček je tak šíleně pomalý! Těžká práce. Snažím se sice, jak se dá, ale když se zapomenu anebo potkáme nějakého, nejlépe menšího pejska, už plápoláme, já vepředu, páníček někde za mnou… No, popravdě, zatím mne ještě udrží, ale až já ještě trošku povyrostu, to bude jiná!

Tak si tady tak nějak žijeme, dávám na všechny ty své lidičky bedlivý pozor a ve volných chvílích dávám pozor i na to, co se děje okolo domu. Teď jsem nějak povyrostl, tak mám novou pozorovatelnu na balkóně s bezva výhledem i do ulice. Paráda. 09Jen páníček na mne tak nějak s obavami kouká a brumlá cosi o tom, že jestli tímto tempem porostu dál, bude si muset sehnat podnájem. Nebude! Když mi dá občas požužlat ucho a dá mi nějakou dobrotu mezi granule, klidně ho tu nechám. Nakonec nám je spolu docela dobře. Všem.
Maminko, už chápeš, že jsem večer tak utahaný, že nezbývá nic jiného než někam složit hlavu. Někdy to zalomím tak nějak podle situace.10

Když ale páníček pracuje u počítače, vlezu si mu pod nohy, vmáčknu se k té bzučící bedně a tak tam spolu pracujeme, dokud není čas spát.11

To nás pak čeká ještě malý souboj o to, kdo bude spát v posteli a kdo v pelíšku. Zatím bohužel prohrávám a tak si musím najít místečko někde jinde. Nerozumím, proč jsou ti páníčkové takoví sobci. Do té postele bychom se vešli klidně i se sousedama. Ale oni, že ne, že dolů a nezlob a … no prostě otrava.
Jo ještě jsem zapomněl, co se mi povedlo. Povedlo se mi naučit páníčka ráno vstávat a pouštět mne vyvenčit na zahradu. Nejdřív to byl boj, hodně se bránil, že prý ve tři ráno všichni slušní psi spí a že nemám otravovat. Tak jsem mu olízal celou hubu – promiň, vlastně obličej – a hned byl vzhůru. Teď už je to paráda. Stačí ho ňufnot čenichem do brady a už skáče z postele.
No ale to je asi tak všechno, co jsem ho zatím naučil. Navíc je to složité. Onehdá v noci na mne přišly nějaké touhy a tak jsem zašel za páníčkem a olízl mu nos. Jen tak, z lásky. On chudák vyskočil z postele a šel otvírat na zahradu, zatímco já, spokojený, jsem se vrátil do pelíšku a pokračoval ve spaní. No nebudu psát, co tam lítalo za slovíčka. Koneckonců jsem slušný pes. Akorát si teď dávám větší pozor na tyto plané poplachy a už se nám to víceméně daří.
Maminko, to je pro dnešek všechno. Já už musím zase dohlížet na ty lidičky, aby všechno bylo, jak má být, aby neponocovali a hlavně, aby mi nachystali něco dobrého na jídlo. Třeba … No nechám se překvapit. Moc tě pozdravuju taky od paničky a páníčka a jak budu mít zase trošku času, určitě ti napíšu. Zatím se teda všichni mějte, Já už jdu spááááát.
12
Tvůj malý „černý“ Karlos.
Dobrou noc.

Příspěvek byl publikován v rubrice Od přátel se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Dopis č.3 pro Debbie

  • Rosťa napsal:

   Lickoprávníci to prosadí. Již se na multikulti těším.

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Dnes ještě slunce zapadá nad atlantickou civilizací bílého muže. Dnes ano.
   Po pádu socialismu země NATO zničily Irák, Afghánistán, Libyii a ničí Sýrii. V touze po ropě a jejím ovládnutí vsadili na „lidská práva“. Kruté místní vládce zničili a nahradili je neschopnými a zkorumpovanými živly. A mezitím vybombardovali co se dalo. Ztráty občanů stouply desetkrát až stokrát a celé oblasti se staly trvale nebezpečné. Zničily se i zdroje obživy. Napřed se bombarduje a pak lidé utíkají. Ten, kdo bombarduje, nebo bombardování a válčení podporuje, musí se postarat o uprchlíky.
   Evropané nesou následky svých činů. Je to tak správné a spravedlivé.
   Až Evropu zaplaví Ukrajinci, nebude to vinou Putina, ale těch co dali Ukrajině nesplnitelné sliby jen proto, aby mohli ovládnout její ekonomiku a získali základnu proti Rusku.
   To, co evroamerická civilizace světu provedla je nevratné a nezastavitelné. Je již pozdě. Je proto nutné se na nápor běženců připravit a hledat cesty jak je alespoň na čas integrovat. Můžeme brečet, můžeme nadávat, můžeme i nadále vraždit, ale nic s tím nenaděláme. Evropa, jakou jsme znali, končí. Vše ostaní jsou jen kecy těch, co chtějí urvat poslední zbytky pro sebe.

   To se mi líbí

 1. Lex napsal:

  Jethro,
  my, co máme ty psí „ředitele domácností“ doma a v lásce, víme své!

  To se mi líbí

  • Jethro napsal:

   No, já pořád věřím, že z toho ještě vyroste. Ale třeba jsem přílišný optimista…

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Z mladého psa se stane starý pes a jak známo, starého psa novým kouskům nenaučíš 😉

    To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    Nevyroste – ale páníčci si zvyknou. Tím bude ukončen jejich výcvik základní poslušnosti… 😉

    To se mi líbí

   • oh napsal:

    Ovšem, že z toho vyroste. Přestane s bláznivými pokusy psího dorostence o výchovu obslužného personálu a nasadí tvrdé výcvikové metody správného psího dospěláka. Žádný pořádný PES nepřipustí, aby mu „páníčci“ zvlčeli. 🙂

    To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  Jo, dopis je ze života! Už dlouho tvrdím, že „výcvik poslušnosti“ ve skutečnosti dostávají od psů páníčci. 😀

  To se mi líbí

 3. Rosťa napsal:

  Klasika. Pes testuje, co si může dovolit a páníček ustupuje. U nás zatím nemůže do postele. Ale gauč, křeslo, okno ….. tam už je pánem.

  To se mi líbí

 4. fitloulatte napsal:

  Mě to tak připomíná naší Ann.. Příšerka mrňavá, ta poslouchá jenom když chce:D Po prázdninách jsme jí s mamkou zkoušely nechat v bytě na volno, (vždy byla pouze v předsíni kde jí to bylo uzpůsobeno tak, aby nic nezničila) tak, první týden v pořádku, druhý týden už sem tam roztahaný nějaký papíry a třetí týden, přijdu domů a co nevidím. Slečna nám otrhala tapety v obýváku.. Jinak květináče vyklízí i její sestřička u původních majitelů:D Pro změnu na koberec.:) A to až přijde psí PUBERTA! To bude teprve něco

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.