Poláci a Rusové. Rostoucí vzájemná nechuť.


Bavor ze Strakonic mě upozornil na další polský web (www.polska.newsweek.pl) a tak jsem dnes večer (16.9.2014) z něho zpracoval zase jednu drobnost na téma „Ukrajina, Rusko, Polsko“. Přísahám na holý pupek, že to dělám podle svého nejlepšího vědomí a svědomí co nejvíce objektivně, nijak to neselektuji se záměrem docílit nějakého konkrétního výsledku pro/ nebo proti Rusku. Ale vychází mi to tu na webu Newsweek Polska velmi podobně, jako na webu Reczypospolitej v přecházejících dnech. Jistěže na pár článcích a reakcích na ně nelze stavět, berme to společně jen jako určitý signál, zda nás masmédia neinformují o polské oficiální politice, ale ne o náladách mezi polskými občany. Mně z toho jako nějací krvelační válečníci nevycházejí, a to toho čtu z jejich země podstatně více, než tu předkládám v hodovní síni pána z Bavorů. Ale teď už k věci. Zdraví Jarda „Godot“ Hudec.

Poláci a Rusové. Rostoucí vzájemná nechuť.

(Ewelina Lis v Newsweek Polska)

Obsah článku:

Hoteliér v Zakopaném oznámil, že nebude přijímat Rusy. Podobně Jan Hermanowicz, provozující restauraci Piaskownica v Sopotech vyvěsil ceduli „Nie obslugujemy Rosjan“. Bál se propadu tržeb, ale chodí k němu teď davy Poláků, volají mu až z Austrálie a Nového Zélandu. Intervenoval u něj starosta Sopot a tak Hermanowicz ustoupil – nebude obsluhovat jen Rusy, kteří podporují Putina – toho ale podporuje 80 % Rusů. Hermanowicz byl v době stanného práva (výjimečného stavu) v Polsku odsouzen na tři roky a dva z toho si odseděl.

Také ředitel centra „Diamond´s Rzemieslnik“ v Zakopaném Piotr Zygarski už Rusy neubytovává. Podle červnového průzkumu jsou vztahy poláků s Rusy nejhorší od roku 1987.

Reakce čtenářů:
Celkem je jich 14, z toho (pro zjednodušení) bych 5 označil za „protiruské“ a zbytek za „proruské“ či spíše „střídmé“. Z těch „protiruských“ jsou 3 jen takové výkřiky a 2 následující:

Marek: Jen ostnatý drát a minová pole a zákaz vstupu do Evropy ať se dusí ve vlastní šťávě

mm:      Podporuji ty lidi (z článku – pozn. Godot). Moc dělat nemůžeme, ale ať Rusové vidí, že každý, kdo útočí na souseda, bude persona non grata v civilizovaných zemích.

Z těch střídmých vybírám:

putto:   Hloupost. Já bych napsal, že nepřijmu Putina, ale že nepřijmu Rusy, to je hloupost nebo provokace.

Prostak:Znervozněme Rusy a ukažme, co udělá Polsko, když Putin smete Varšavu z povrchu zemského. Podle prohlášení Sikorského Rusko potřebuje tři dny k převálcování Polska. Jsme nuly, ubožáci, ale na sousedy si politici rádi vyskakují. Co uděláte, až vám dojde plyn nebo benzín do auta?

adolf:    Polsko vede politiku, ze které nic dobrého nekouká. Jako země na mezinárodním poli nic neznamenáme. Mohli bychom vydělat miliardy zlotých, kdyby nebylo embarga na Rusko. Proč si nikdo nebere příklad z Německa?

bron100:Nemám žádnou nechuť. Vojenská propaganda očividně vybrala osobnosti naivní a nemoudré. Skutečná nechuť Poláků namísto toho přetrvává vůči dědicům Bandery a ctitelům „Tryzuba“ a celé té banderovské svoloči a její symboliky. Po vypořádání se „separatisty“ Banderovci chystají pochod na Přemyšl a okolní oblasti, které se podle jejich názoru musí vrátit do tzv. Velké Ukrajiny – od Sanu po Don… (Godot zkrátil).

Wanda:A existuje národ, který mají Poláci rádi?

Ewelina:Můj Bože, jak lidská hloupost nezná hranic…. Vždyť to připomíná hitlerovské časy a vývěsky stylu „židům vstup zakázán“. Stydím se, že jsem Polka, opravdu stydím!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Krajanovy postřehy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Poláci a Rusové. Rostoucí vzájemná nechuť.

 1. strejda napsal:

  Godote, hodně záleží na výběru blogu. I v Polsku, stejně jao v Česku i jinde, najdeme tupé hlavy. Článek mluví více o vašem vztahu k Polsku než o čem jiném.
  Ale protože ty hlasy existují, a jistě nejsou ojedinělé, je paušální informování českých sdělovadel tristní. Poláci, někteří, si uvědomují, že polský Tah na Západ je dílem především Rusů. Západ by Stalinovi v roce 1945 osouhlasil leccos. Že to byl strategický ruský tah je zřejmé. Slovanský spojenec, který „ukradl“ Německu značnou část Pruska, je k nezaplacení. Bez Ruska by zerodoval. Však to Poláci tuší a proto ta zoufalá snaha o přízeň USA.
  Svět se mění. Titova Jugoslávie i Československo již zaplatily za obě velké války. Polákům nemusí být až tak veselo.
  Vývoj světa je ve třech rovinách, krátkodobé, střednědobé, zvané strategické a dlouhodobé, té stěží dohlédnutelné. A na všechny varianty je nutné se připravovat. K té stěží dohlédnutelné má velmi zajímavé články Čulík na Britských listech. Bojovník bez vojska.
  V Polsku bude velká „radost“ z odstřihnutí ruského zemědělského trhu. Letos dostanou nějaké kompenzace. Letos ano, ale co dál. Ruský trh v dosavadním objemu je ztracen. Navždy. Přišli a přicházejí jiní dodavatelé a také ruská vnitřní produkce se jistě zvýší. Nejedou v tom ale jen Poláci, ale i jiní, kteří se budou muset snažit svoji úrodu uplatnit jinde. Ale kde? Co to udělá se zemělským trhem Polska nebude veselé. I my se chceme bránit.
  Jeden blb řekne, třeba v K.Varech, nechceme Rusy, nenávidíme je. Padesáti tisícům nevadí. Koho ale Rusové uslyší? Toho jednoho. Samozřejmě. V městě běhá sexuální maniak, znásilňuje a vraždí. Jeden, jedinký. A lid se bojí a ženy nechodí samy. Ale padesát tisíc lidí je normálnách, ale to obavu nijak nesnižuje. A když odejdou turisté tak co? Budou se shánět jiní? Třeba Arabové. Ale ti se sháněli i tak. V Polsku je to stejné, úbytek ruských turistů nic dalšího nenahradí. Přijdou jiní, kteří by přišli i tak. Ale část zisku je pryč.
  Protiruským řevem se někdo zvyditelní a možná i vydělá. A jeho soused to zaplatí.

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Můj vztah k Polsku je středně srdečně ostražitý, jako vůči třeba Rakušanům. Slováky mám „vytknuté před závorku“, cítě se sám býti Čechoslovákem a k Němcům jsem z okolí nejostražitější, ale bez averze. Tož tak asi.
   Pasivní znalost jejich psané řeči se pojí s veselou historkou z natáčení. Kdo má čas a náladu, pro toho je zde:
   Na střední škole jsem se hodně skamarádil s jedním učitelem, takovou zajímavou figurou, a udržoval s ním kontakt i při svých pozdějších (ne příliš úspěšných) studiích na bezpočtu VŠ a fakult. Tudíž jsem se pak ocitl před problémem dvouleté vojenské základní služby, které ale byly zpříjemněné skutečností, že jsem je strávil jako sportovec v Armádním středisku vrcholového sportu, zvaném Dukla. Dva roky prázdnin, ale intelektuálně trochu nuda. A ten učitel mi nabídl spoustu zajímavých knížek západní provenience, ovšem přeložených do polštiny. Na moje smutné konstatování, že tou řečí nevládnu, sáhl do knihovny, vyndal knihu obřího formátu o cca tisíci stranách s názvem „Historia pierwsej wojny swaitowej na morzu“ a polsko český slovník. Faktografie, tabulky, grafy, mapy, jednoduchý text. A že až to přečtu, budu umět polsky. Nebyla to pravda, musel jsem zvládnout ještě „Historii drugej wojny swiatowej na morzu“ téhož autora (Perepeczko? už si nejsem jist).
   Pak jsem začal navštěvovat prodejnu Polského kulturního střediska na rozhraní Jindřišské a Václaváku (vedle „francouzské“ prodejny) a tam se daly koupit knihy a časopisy v době normalizace v češtině nevídané.
   Tož tak. Celkem legrační, ne?

   To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    Při svých návštěvách Prahy jsem tam nakoupil pěknou řádku knih, pravidelně jsem si tam kupoval taky Polityku, pokud jsem měl štěstí. Tehdy byla hodně dobrá. Dost knížek na tohle téma napsal E. Kosiarz, dokonce jedna vyšla ve slovenštině v Pravdě (Námorné bitky). Dodnes vzpomínám, když jsem při čtení knihy O. Terleckiego Polskie drogi přestal vnímat, že je to v polštině a já byl s polskými vojáky v bitevní vřavě pod Monte Casinem. To jen tak na doplnění.

    To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Vidíte, svět je malý a hodně se toho opakuje. Také jsem za studií, i po nich, navštěvoval Dum kultury polskiej a kupoval si knížky o jachtařích. Dokonce jsem měl mnoho let objednány časopisy Morze a Skrzydlata Polska. Čo bolo, to bolo, dne je to jinak. Jo, a přes polský časopis kontakty (?) jsem si psal mnoho let s jednou krásnou Finkou.
    Jinak mohu také napsat: Můj vztah k Polsku je středně srdečně ostražitý, jako vůči třeba Rakušanům. Slováky mám “vytknuté před závorku”, cítě se sám býti Čechoslovákem a k Němcům jsem z okolí nejostražitější, ale bez averze.
    A dodat. Výborný vztah mám k Maďarům. Sice jim nerozumím, znám jen podstantná jména ale chápu jejich historii. A dnes mám několik Maďarů kamarády. Aklimatizovali se u nás a společně řešíme maďarskou otázku, Eletközem a Turulem počínaje a Jánosem Kádárem konče.

    To se mi líbí

    • moskyt napsal:

     Já Skrzydlata Polska a Zycie literackie. A s těmi národy jsem na tom stejně. 🙂

     To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Morze! Ano. A pak takový přehled světového tisku, ale jak se to jmenovalo už si nepamatuji. A „Šest dní Kondora“! Tenkrát! Takový hubený vysoký knihkupec s krátkým plnovousem…. Dodnes mám kousek knihovny v polštině.
     To vzal čas.

     To se mi líbí

 2. strejda napsal:

  Hrůza. ETELKÖZEM, omluvím se. Bohužep píši rychle a používám dva prsty a tak ne vždy to vyjde a někdy jeden prst klepe rychleji než druhý. Etelköz to byl.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.