Chvála kaštanů


No jo, já vím: nejsou to kaštany, jmenuje se to jírovec maďal. Ale od dětství tomu já i všichni okolo říkáme kaštany, tak už u toho zůstanu.
Ty, co rostou kolem kostela ve Volyni, už jsem vám kdysi představila. A tady máte kaštany kolem zajímavého kostelíka ve Spořicích. Tedy, on ten kostelík je už jen kulisa – jen obvodové zdi, střecha a zazděné dveře – ale je to snad jediný kostelík na okrese, který má zachovaný prastarý obranný systém: ta voda, jejíž kousíček je vidět i na fotce, je totiž vodní příkop!

obr.1

Tady máte ke spořickému kostelu sv. Bartoloměje ještě trošku povídání – jsou tam i další fotky, kde je kostel vidět líp:
http://www.hrady.cz/wnd_show_text.php?tid=27574
http://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-bartolomeje-sporice
I v Kadani je (a byla) spousta velikých krásných kaštanů – tenhle, v podzimních barvách, roste na nádvoří kadaňského hradu – když jsem to fotila, ještě tu nehospodařila klíněnka. Teď už se, chudák, takhle barevných listů nedočká – opadají dřív, než začne podzim…
obr.2Další kaštany tu jsou před městskou bránou, bohužel klíněnka i na nich pracuje, takže jeden už uschnul a museli ho porazit, jak to bude s ostatními, to raději nedomýšlím. Jsou obrovské a nádherné – ale kolem je bohužel naplácáno takových poutačů a různých novodobých nesmyslů, že se mi prostě nedaří udělat tam hezkou fotku. Takže si vypomůžu fotkou z webu – kaštany tam jsou, ale v zimní, bezlisté podobě.
http://im.foto.mapy.cz//pub/big/000/063/00006310b_608f60
Krásný kaštan byl vedle brány do hradu – ten asi před dvaceti lety zlikvidovala vichřice, další stál před průmyslovkou – ten už je taky pryč, ale nejkrásnější byla kaštanová alej od městské brány ke klášteru – je to asi 700 m a člověk měl dojem, že jde rozkvetlým tunelem. Bohužel už taky z téhle aleje moc nezbývá – tak aspoň dám fotku kaštanu před branou do kláštera, taky k té aleji patřil.
obr.3A co teprve červeně kvetoucí kaštany – to je paráda! Ty jsou tu v jednom z městských parků…
obr.4Nebo takový květ kaštanu zblízka – to je podívání!
obr.5 obr.6Že tu mám samé červené? No, ty červené jsou menší, u těch velikých, bílých, se mi dost těžko daří fotit detail květu.
obr.7Kaštanům budiž sláva – doufejme, že klíněnková kalamita přejde a kaštanové svíce budou dál na jaře kvést a zdobit…
obr.8

K-sova

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

33 reakcí na Chvála kaštanů

 1. Slim napsal:

  Nádherné. Jak se sakra té klíněnky zbavit?
  Kdyby byla ohlodala včas hostinec U kaštanu, neměli bychom možná ani sociální demokracii

  To se mi líbí

  • moskyt napsal:

   1. varianta: vykácet kaštany
   2. varianta: pečlivě na podzim vyhrabat spadané listí a spálit. Klíněnky přejdou na javory. 🙂

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    To je rada jak od Michalovy Mrtvé kočky: „Jak se zbavit nemocí obilí? Staré spálit, nové nepěstovat!“ 😀
    A kdybych klíněnku poštvala na javory, tak bych si moc nepomohla – jsou taky krásné!

    To se mi líbí

    • moskyt napsal:

     Ovšemže to bylo míněno jako vážná rada ve stylu EU. 😆 Kaštany jsou nádherné když kvetou. inak ta druhá varianta je asi momentálně jediná trochu účiná. Tady v parku pečlivě na podzim hrabou a odvážejí jejich listí a je konec srpna a kaštany mají listy stále zelené. A kde to nedělají tak už je listí rezavé a opadává. A i s těmi javory je to fakt taky v posledních letech dostávají na zadek. A údajně je za tím taky klíněnka. 😦

     To se mi líbí

     • K-k. napsal:

      tady se javory ZATÍM jakžtakž držejí. Jen doufám, že udržejí – ty churavějící kaštany mne moc mrzí. S péčí o kaštany máte svatou pravdu. Tady na to radnice kašle – jeden, nebo dva roky je stříkali, ale prý to bylo moc drahé, tak se přestalo. Fakt ovšem je, že kaštanů je tu hodně, nevím, jestli by to bylo zvládnutelné.´Tady máte další – jsou za františkánským klášterem http://kaaden.ufouni.cz/Fotoalba/frantiskani_2/img00040.htm – ale mohli by pečovat snad aspoň o ty přímo ve městě a v městských parcích. Jenomže to smrdí prací a vrchnost to neocení, tak proč by se odbor ŽP snažil? Já vím, že už jsem protivná s tím, jan na ty životní prostřeďáky věčně hubuju – ale fakt ty zdejší považuju z škůdce lidstva…

      To se mi líbí

      • jaa napsal:

       Díky za nedělní pohlazení. A k té údržbě.. to tam nemáte nezaměstnané… nebo je rathouzové osazenstvo líné. Jistě že najmout firmu je drahé, ale vlastní zdroje jsou levnější. Za našich předků, nebyly firmy a šlo to, tak proč by to nemohlo jít včil….Nebo zbuntovat akci Z popř. zapřáhnout omladinu. My jsme chodívali .. 50tá léta uklízet výstaviště a pak z těch nádherných listů vyráběli kde co..S moudrým učícím by se mohli i něco dozvědět …KDO VÍ..

       To se mi líbí

      • K-k. napsal:

       no jo, jaa – nezaměstnaných halda, což o to, ale rathouzové osazestvo je jednak líné a jednak přece nebude zavádět nějaké novinky – co kdyby se to někomu třeba nelíbilo, že? A navíc ve firmách jsou kamarádi – a ti jsou potřební!
       A AkceZ? Takový „komunistický výmysl“? Téměř nucené práce? A ještě k tomu do toho tahat omladinu, které se od mala vštěpuje, jaká má práva? A to tak intenzivně, že nějak nezbývá čas na vštěpování informací o povinnostech!
       Akce Z se po Listopadu s velkou slávou zrušily, pak jsem zaznamenla nějaký nesmělý pokus o zavedení – ale pochopitelně zcela bezvýsledný. Ostatně, o spolupráci radnice s různými spolky a sdruženími v minulosti jsem psala v článku o (ne)údržbě lesoparku: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2014/08/10/neco-ze-zivota/
       Kajícně a se studem přiznávám, že jsem už vzdala pokusy o nápravu – jen občas si někde tiše zapláču a znovu zkonstatuju „Zaplaťpámbu, že už jsem sará…“.

       To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Ale ani komunisty 🙂

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Jé – to patřilo pod první příspěvek Slima.

    To se mi líbí

   • Slim napsal:

    😀
    Komunisti by možná byli. Lenin by napsal analýzu:

    Klíněnka makedonská jako poslední stadium empiriokriticismu

    a pak by vysvětlil terapii (tu už popsal moskyt) v proslulém pamfletu

    CO DĚLAT ?

    To se mi líbí

 2. Gábina napsal:

  To jsou Spořice u Chomutova a je tam také Lípová ulice, podle potoka,a říkají jim Staré Spořice, a naproti přes karlovarskou silnici jsou Nové Spořice.

  To se mi líbí

 3. Lunka napsal:

  Krasa nesmirna – jak stromy, tak kvety. A bajecne vyfocene….

  To se mi líbí

 4. cobolik pacholik napsal:

  tak tu som gastany nevidel mozno v tom brudnom city su,ale tam chodim,ked len musim a to raz za dva roky a to len par krat som isiel okolo battery park a ten velky central,kde nevolno ani fajcit,ani vtackom srat,ten som ani nevidel a ani neviem,kde je bo seriem na to brudne city a ked som videl fotky tak som sa musel vracat desatrocia dozadu,aby mi zaplo a spomnul si,ako hovniari sme zberali a na vytvarnej sme robili hocijake neviem jak napisat spravne proste take postavicky z tych gastanov na take spilky,co sa pouzivali aj do jaternic na zabijacke toto som tiez nevidel desatrocia,kacko tu polozi fotky a ja sa vracam tam,kde som rastol,mozno bude pre niekoho,ze jsem nejakej divnej,ale tak jak vidim miliony ton slanej vody pomaly kazdy den tolke roky a vobec ma nezaujima a ked som videl prvy raz ani ma nekoplo tak mi hned ked vidim tie kvietky to ma kopne a proc bandolero bo sa mi vracia cas,bo nikda ma ta voda nepritiahne bo ja vyrastol s buranamy v kopeckoch a hlavne nevidim tie gastany,ceresne na strome som videl za desatrocia 2 krat,jablka dive take velke jak necht na nohe,slivky desatrocia,nijake ovocie ked tak broskyne to tu toho jest,pomarance a mandarinky dva razy na tej florida,hrozno raz v tej doline v ca to kilometre toho tam aj jahody to desiatky kilometrov polia a coho je tu najviac to tej kukurice a jedna na varenie za 25 centov pritom to tu rastie jak burina a rekord take 180km som isiel bez prestania okolo kukurice v ohio a indiana to nenormalne polia a stal som na aute a kukal jak puk v onemeni kolko toho je a to som videl mozno tisicinu,bo tu pestuju toho,ze myslim cechoslovakia by sa tam stratila.
  este u nas v burakove len biele kvety,cervene to nemam v pamati,ale tie biele som videl tam na tom zasranom vychode v parkoch vsade,viem pisem naraz viacej veci,co mne zily netrha bo ja taky,co na srdci to na jazyku ,uz mi bolo neraz povedane,ze dristam o urcitej veci a ked sa napalim to rozsirim tak,ze je v tom cely svet, a hovoria mi,ze k veci v niektorych veciach to malo dristam a hned k veci,hlavne musi vo mne zaiskrit a tie fotky jak vidiet to podla dlzky dristu mozno pre niekoho o nicom,co mi tiez zily netrha bo ja volny dristac,takze kacko to ma v tych foktach ohen bo mna hned napali jak rudou zari nad kladnem.

  To se mi líbí

 5. cobolik pacholik napsal:

  este dodam,bo mi ruplo v koulicke,ze co ten cobol pise,ze tam rastol jasne nie v kadani,ale kadan patri k tomu ,kde som bol chovany a tesany,len tolko bo neviem,nikto tu nikdy nenapisal,ze co ten cobol z toho zasraneho vychodu sa pcha do pepikova ja sam neviem,ci viem?jasne ,ze viem,bo to moja holota,bo ja tam bol formovany a nidky tu formu nic neprerobi,ani smrt,bo nebude zo psa slanina jak cigan drista,poniektory cobolici tu ,malo sa stretam s nimi hned vycitim bo ja kurva na take veci,bo hned citaju na mojich rukach kerovacky,ze im nepasujem a ja bez najmensieho ostychu svojim buranskym prejavom im dam jasne najavo,ze ja nie nejaky polovicak jak ony,bo jak by som mohol zabudnut na holotu z ktorej som,ani na marse nie toboz v nejakej riti,takze asi tak,myslel som,ze vymazem a ked som dumal,tak otovrene napisem,co mi tuklo,ze hovno nic nemazem…

  To se mi líbí

 6. Slim napsal:

  Nejenom klíněnka. Počasí nás spláchne dřív, než politika
  http://www.novinky.cz/domaci/345768-vinarskou-obec-mutenice-splachl-privalovy-dest.html

  To se mi líbí

 7. Miluše napsal:

  Je to skutečně krásný květ. On i květ obyčejné brambory je jako orchidej (B. Hrabal). V Kyjevě prý je květ kaštanu symbolem města. Nevím, zda tam mají i klíněnku, ale jiná „svinstva“ určitě.
  Katko, díky za ty krásné fotky.

  To se mi líbí

 8. věra napsal:

  Krásné fotky, Katko.. Když na jaře „štráduju“ po naší silničce do města (nebo z města), jdu starou lipovou álejí, která je obohacená čtyřmi krásnými kaštany, jsou to nádherné stromy. A vnučka sbírá zralé kaštánky pro zvířátka 🙂 ….

  To se mi líbí

 9. jaa napsal:

  Jen ještě jedno, nemůžu k tomu na netu nic konkrétního najít, ale mamka vždycky nosívala v kapse 3 kaštany, měla jich zepár tak po různu a to samé bábi i tetina..Prý na ?revma? či svalové potíže – nevím a nemohu se dopátrat. Ale vždycky na podzim jsme vystartovali vybírat ty „pravé“. Neví někdo???

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nevím, ale moje tchyně má kaštany pod postelí. Také stejný důvod. Ale spíše „Víra tvá tě uzdraví“

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    říká se, že muchlat a různě přehazovat v ruce dva, nebo tři kaštany, je léčivé – akorát nevím, na co. Možná že to procvičuje a všelijak masíruje svaly a svalíčky v ruce, což nemůže být na škodu…nevím.

    To se mi líbí

 10. jaa napsal:

  S tou vírou moc nevím, oni ti naši předkové byli daleko víc spjati s přírodou a spousty věcí od ní odkoukali. Navíc, bez „moderních preparátů“ přežili generace a nekoukali na to aby byli „cool“. Hmm kdo ví, Četla jsem kdesi studii, že se vědátoři, vzhledem k velkému množství všech možných alergií, začímají vracet ke zkušenostem lidí z dob minulých akorát jsem si to nestáhla v čil to není k nalezení…

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Něco bylo zkušenost, něco pověra. Těžko posoudit, co kam patří. Teprve zkouška potvrdí. Bohužel někdy i opak.

   To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   fakt je, že kamarád – alergolog, nadává jak špaček na přehnanou čistotu a desinfikování kdečeho. Organismus není zvyklý na nic cizího a alergicky reaguje úplně na všechno. Moc se radoval, když dcera úklízela někde ve stáji u koní a ve vedlejším boxu měla postavený kočárek s malou dcerkou. Rudolf se děsně radoval, že Dášenka rozhodně nebude alergická – a myslím, že má pravdu!

   To se mi líbí

   • jaa napsal:

    To jste mi připoměla. když jsme v 70 tých byli na puťáku autobusem po Egyptě, byla s námi i parta učitelek z Pardubicka. Zatím co my jsme „desinfikovali“ 3x denně slivovicí, ony nad námi ohrnovaly nos a pečlivě vše koupaly v hypermamgánu. My jsme si na trhu nakoupili pomeranče a večer je vymačkávali na druhý den na cestu, snědli co jsme viděli a vše co nám bylo předloženo, ony byly opatrné a vysoko nad námi. Akorát že zatím co my v pohodě, bez potíží a pilulek dorazili zoět nahoru. V jejich pečlivé skupině bylo slyšet už na Asuánu “ já dneska už jen dvakrát, mně to ještě nezabralo, nemáte pane doktore něco silnějšího? :-)) Tak nevím..

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     Rudolf je dobrej doktor! Vím to velice dobře i z vlastní zkušenosti (z jeho další atestace: plicaře) 🙂

     To se mi líbí

 11. brtnikvbrlohu napsal:

  Když tedy ty babský rady – nošení kaštanů v kapse od kalhot vede u mužské části populace k impotenci.
  U těch alergenů je to tak – za našich (pra)babiček jich nebylo zdaleka tolik a díky nerozvinuté medicíně víc fungoval výběr – viz třeba staré matriky – dětská úmrtnost.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   jenže třeba alergie na sluneční svit, na chlad – to jsou už naprosté šílenosti. Obojí jsem zažila u svých známých – takže žádný výmysl. Ano, alergenů určitě přibylo – ale určitě ubyla i otužilost lidského organizmu.

   To se mi líbí

 12. rybářka napsal:

  Já jenom maličký podotek. Ten červeně kvetoucí kaštánek, není tak docela kaštánek. Je to jeho kříženec s americkým druhem, zvaným pavie, o které se říká, že klíněnce odolává.. Jeden můj kamarád, jehož smyslem i náplní života je péče o krajinu, si stromek pavie pokusně vysadil k domku a také zatím o klíněnce ani vzdechu. S překvapením jsem zjistila, že stromek narostl tak mohutně, že se mu dívám přímo do očí, pokud se před něj postavím.
  Kaštan je krásný strom a jak se tu dočítám, má i léčivé schopnosti. Snad mu člověk dokáže od klíněnky pomoci jinak, než s pilou v ruce. Klíněnka si bere jenom jeho listy o něco dříve, než samotný podzim.
  Fotky jsou opět mimořádné úrovně.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.