Slimovy Respekt(ované) články – Slabá i v dobrých časech


11.8.2014  DAVID MAREK   Respekt  

 

S oslabenou korunou budou Češi muset žít déle, než předpokládali

 

Česká národní banka před pár dny oznámila, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2016“. Následně česká měna oslabila až na 28 korun za euro. Takto slabá byla koruna naposledy na začátku roku 2009, kdy finančním světem zmítala finanční krize. Nyní však žádná finanční krize není, naopak růst české ekonomiky neustále zrychluje. Ostatně i sama centrální banka zlepšila svoji prognózu pro letošní rok. Co tedy vedlo centrální banku k prodloužení závazku držet korunu slabou?

 

Příliš mnoho ingrediencí

Někdy se uvádí, že měnová politika je víc umění než věda. Tento výrok má vyjádřit, že centrální banka musí operovat v proměnlivém prostředí. Ostatně právě nestabilita peněžních multiplikátorů a rychlosti oběhu peněz v ekonomice byla důvodem k opuštění dříve používané měnové politiky opírající se o regulaci objemu peněz v ekonomice. Finanční krize smazala iluzi, že jsme konečně pochopili fungování ekonomiky a prostřednictvím měnové (a fiskální) politiky můžeme poměrně přesně řídit její vývoj. Pro malé otevřené ekonomiky platí problém nestability dvojnásob. ČNB se musí vypořádat nejen s domácí ekonomikou, ale také s neustále se měnícím vnějším ekonomickým vývojem.

 

Původně chtěla ČNB držet korunu oslabenou do začátku příštího roku. Jenže do hry vstoupila inflace v eurozóně. V okamžiku, kdy ČNB intervenovala na devizovém trhu s cílem oslabit kurz koruny, činila inflace v eurozóně jedno procento a čekalo se, že letos stoupne ke dvěma procentům. Stal se ovšem opak a inflace v eurozóně letos pořád klesá, v červenci činila pouhých 0,4 procenta. Produkční ceny jsou v deflaci. Rychle klesají inflační očekávání. Například z cen dluhopisů lze vyčíst, že v Německu se v pětiletém horizontu počítá s inflací pouze půl procenta. Francie a Itálie jsou na tom podobně. V souvislosti s tím rostou obavy z japonského scénáře: deflace doprovázená dlouhodobou stagnací ekonomiky.

 

Dalším faktorem ve hře jsou ceny potravin. Ještě na začátku letošního roku byla inflace v cenách potravin zhruba čtyřprocentní, nyní je záporná, a to i přes oslabení měny. ČNB přitom počítala s tím, že ceny potravin mírně porostou. Dopad ruských sankcí na dovoz potravin přináší riziko, že se pokles cen potravin prohloubí.

 

Přestřelka ekonomických sankcí mezi Evropskou unií a USA na jedné straně a Ruskem na straně druhé citelně zasáhne Rusko, může však zanechat (negativní) stopy také v zemích EU. Přímé obchodní vazby mezi Českem a Ruskem jsou sice relativně malé, dopady skrze zhoršení situace v eurozóně by však mohly být nezanedbatelné. Poslední ekonomická data z Německa a Itálie přinášejí jisté varování.

 

Někomu se může zdát zvláštní uvažovat o dalším stimulu ze strany měnové politiky, když růst domácí ekonomiky nabral obrátky a zároveň se těžiště růstu ekonomiky přesunulo z vývozu na spotřebu domácností a firemní investice. Za obvyklých okolností by mělo být jen otázkou času, než se to projeví v inflaci. Nicméně vztah mezi růstem ekonomiky a cenami se v průběhu času proměňuje. Analýza Mezinárodního měnového fondu publikovaná letos v dubnu ukazuje, že intenzita této relace časem slábne. V současném kontextu české ekonomiky by to znamenalo, že ČNB může tolerovat vyšší růst ekonomiky, případně její přehřívání, aby dosáhla požadovaného zvýšení inflace (obecně to znamená, že k udržení minimální proměnlivosti inflace musíme tolerovat vyšší kolísání HDP a nezaměstnanosti).

 

Další důležitou ingrediencí jsou inflační očekávání. Podle průzkumu ČNB inflační očekávání firem poslední dva roky neustále klesají a podle posledních dat jsou již pod dvěma procenty, tedy pod inflačním cílem centrální banky. Jak zabránit jejich dalšímu poklesu? Explicitně zvýšit inflační cíl, nebo se snažit podpořit růst cen prostřednictvím měnové politiky uvolněné více či déle, než odpovídá modelu s dvouprocentním cílem. Právě proto budeme žít se slabší korunou déle, než jsme si zpočátku mysleli.

Příspěvek byl publikován v rubrice Slimova pošta se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Slimovy Respekt(ované) články – Slabá i v dobrých časech

 1. Petrpavel napsal:

  Stačilo by napsat : jde to s námi stále z kopce, a bude to tak pokračovat, dokud … a tady babo raď!
  Nedává smysl jen popisovat a zdůvodňovat stávající okrádání důchodců a lidí závislých na schopnosti politiků řídit stát. Současná ekonomická pavěda působí jako novodobý marxismus-leninismus. Jenomže ten se alespoň mohl opřít o trvalé, byť pomalé, zlepšování ekonomické situace…

  To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Toto je podstatnější, i když …zase jenom, byť výstižné, stesky na obecně známé skutečnosti. Řešení nenabízí … :
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Hovori-dva-liberalni-ekonomove-Profesor-Sima-Nejsme-svobodna-zeme-Docent-Sevcik-Ceka-nas-i-druha-ztracena-dekada-331347

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  OT Docela by mě zajímalo jakou ta pomoc má konkrétní podobu :
  http://www.blisty.cz/art/74396.html

  To se mi líbí

  • Laco G. mlynář napsal:

   Co vím, tak převážně vojenskou. Jenže po letošních a loňských událostech pomoc MacDonaldi zmrazili a tak se letos Egypt obrátil na Rusko, které slíbilo dodat zbraně ( mimo jiné MIG 29), načež USák přilezl ke křížku a zablokované částečně odblokoval. Ale jak píše Spencerová v LitN, Egypťané dávají MacDonaldům kapky. Naposledy prý delegace Kerryho musela projít v prezidentském paláci v Káhiře potupně bezpečnostní prověrkou, včetně vysypání kapes před bezpečnostním rámem. Naopak egyptský prezident před 14ti dny zajel za Putinem do Soči.
   Naši presstituti ani muk.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Tušil jsem to. Někdy, spíše vždy, je lepší, snesitelnější, jenom tušit než vědět. Přesto děkuji 🙂 .-

    To se mi líbí

 4. Petrpavel napsal:

  I když nemlčíme(te), také souhlasíme(te), že, voliči ČSSD, ANO, KDU…(a to nemluvím o voličích ODS, TOP..)?
  http://obcanska-neposlusnost.blog.cz/1408/kdyz-mlcime-tak-souhlasime#komentar113464411

  To se mi líbí

 5. Jos napsal:

  Domnívám se, že poměrně výstižná odpověď na pseoudoodborné kecy pan Marka, či minule pana Macháčka je zde:
  http://www.novinky.cz/ekonomika/345609-zeman-cnb-umyslne-oslabila-korunu-aby-oddalila-euro-a-neprisla-o-kompetence.html
  To co předvádí Singer a jeho mafie je zcela svévolná a vzhledem k výši škod těžce kriminální aktivita.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.