Slimovy Respekt(ované) články – ČNB zasahuje


11.8.2014 JAN MACHÁČEK Respekt

Česká národní banka opatrně věří v lepší budoucnost

Česká národní banka v minulém týdnu několikrát zaujala média. Zveřejnila zvýšený odhad ekonomického růstu pro letošní rok na 2,9 procenta, oznámila, že bude pokračovat v oslabování koruny ještě celý příští rok, a posílila bankovní dohled (Hospodářské noviny uveřejnily na titulní straně, že ČNB chystá „finanční zásahovku“).

Začněme zlepšenou ekonomickou prognózou (připojilo se i ministerstvo financí, které na základě vlastní prognózy také navýšilo odhad ekonomického růstu pro letošní rok na 2,7 procenta reálného růstu). Proč vypadají čísla tak dobře a čím to je, že česká ekonomika meziročně rostla o 2,9 procenta už v prvním čtvrtletí tohoto roku? Na prvním místě stojí fakt, že růst v minulém roce, se kterým se měříme (především v jeho první polovině), byl opravdu mizerný a táhl ho dolů hluboký pesimismus domácností, slabá spotřeba, zvýšená spořivost a propad stavební výroby.

Takže co se vylepšuje? Lidé konečně o malinko více nakupují, firmy o fous více investují, ale hlavně ekonomiku táhne nahoru vývoz, tedy pozitivní saldo zahraničního obchodu. ČNB zjevně počítá s tím, že všechny tyto trendy budou nejen pokračovat, ale budou se i vylepšovat.

Jenže jsou tu rizika. Je jasné, že statistici ani centrální bankéři nedokážou do svých prognóz započítat dopady sankcí či geopolitická rizika. Mohou se o „vážných geopolitických rizicích“ pouze zmínit nebo je zdůraznit. Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi je na své tiskové konferenci zdůraznil. ČNB je zmiňuje v týden starém zápisu z jednání měnového výboru.

Jenže i bez sankcí a ruských hrozeb je oživení v eurozóně – na kterém jsme zcela závislí – v posledních měsících spíše chabé. Italská ekonomika se znovu propadla do recese, německá očekávání nejsou tak optimistická jako před pár měsíci a i tamější průmyslová výroba o něco slábne. Existenciální krize eurozóny sice opadla, ale oživení je stále slabé a křehké. Komentátor se sice nemůže srovnávat s výzkumným aparátem centrální banky, nicméně intuice velí optimismus trochu krotit.

Experimenty s korunou
Nyní k řízenému oslabování koruny, které loni na podzim vzbudilo takovou vlnu kritiky a nevole. Pravdou ovšem je, že něco radikálního ČNB učinit musela, především s ohledem na hrozbu deflace (ta je celoevropská) umocněnou nebývalou skepsí českých spotřebitelů.

Otázkou sice zůstává, zda měla ČNB zrovna oslabovat korunu, nebo zvolit jiný experimentální nástroj měnové politiky, ale podíváme-li se kolem sebe, experimentuje dnes skoro každý. Americká centrální banka nakupuje dluhopisy už pět a půl roku, britská dokonce garantuje hypotéky a ECB vymýšlí všechno možné, aby povzbudila banky k většímu úvěrování. O Japonsku ani nemluvě.

Skutečnost, že ČNB své mimořádné „proinflační“ opatření prodlouží, lze chápat jako reakci na nové geopolitické nejistoty (nyní už například tušíme, že ruské sankce sníží ceny potravin), ale i na skutečnost, že ECB se zatím vůbec nedaří odvrátit v eurozóně deflační hrozbu; obavy z japonského scénáře devadesátých let spíše narůstají. Očekává se, že od září začne ECB radikálněji experimentovat a nakupovat dluhopisy ve velkém, a je tím pádem jasné, že v experimentu bude muset pokračovat i ČNB.

Byla opatření ČNB úspěšná? To nelze dokázat, protože nevíme, co by se stalo bez nich. Inflace je pořád nízká, ovšem bez intervencí bychom možná měli deflaci, domácí poptávka roste jen mírně, jenže co kdyby jinak klesala?

Pozor na matky a dcery
A nakonec ke komandu, jehož účelem má být dohlížet na banky, aby z nich neférovým způsobem nevytahovaly jejich zahraniční matky peníze. Je zvláštní, kde se zpráva vůbec vzala. Na webových stránkách ČNB ji nenajdeme, ani v žádném oficiálním rozhovoru
s členem bankovní rady.

O nutnosti posílit bankovní dohled mluví představitelé ČNB již delší dobu, také kvůli tomu ČNB propouštěla jinde a rušila pobočky. Podíváme-li se na situaci kampeliček a připravovanou bankovní unii, pak je to docela logické. V normální situaci by skutečnost, že třeba celníci či daňové úřady nabírají desítky dalších kontrolorů, nestála novinám za zprávu, natožpak na titulní straně.

Někdo z ČNB možná novinářům vypustil tzv. balonek, jehož smyslem je preventivně matky i dcery českých bank trochu vystrašit. Je faktem, že všechny tři velké české banky jsou stále velmi ziskové, ale je též pravda, že všechny jejich matky jsou na tom už dlouho dost bídně (Erste, KBC i Société Générale). Vlastník sice smí odebírat celý zisk (sem žádný dohled nikdy nesmí), ale riziko uzavírání nevýhodných obchodů jako zástěrka pro vytahování peněz tu přece jen existuje nebo se může zvýšit.

Každopádně motiv by tu tedy byl a obezřetnost a prevence dohledu jsou namístě. A nakonec může bankovní dohled posilovat i normálně proto, že období zázračné ziskovosti českých bank také časem skončí. A jak víme, štěstí přeje připraveným.

A tentokráte oddechové téma v Obrazárně http://bavor.blogspot.cz/2014/08/hillary-jine-pohadky.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Slimova pošta se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

26 reakcí na Slimovy Respekt(ované) články – ČNB zasahuje

 1. K-k. napsal:

  OT: Církev prej byla zatím moc vstřícná k neznabohům – a s tím teda bude konec! 😦http://www.novinky.cz/domaci/345308-kardinal-vlk-konec-se-vstricnosti-zbyva-soud.html

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Souhlasím s kardinálem Vlkem, že naše politická reprezentace „…Nemá často žádný smysl pro právo a spravedlnost, spíše se arogantně staví nad zákon a nad ústavu a chce většinou rozhodovat autoritářským stylem, který dobře známe z naší totalitní minulosti.“ .
   Myslí-li naší politickou reprezentací tu vládu a PS, co jim přiklepla církevní dar.
   Myslí-li totalitní minulostí církví milovaný feudální středověk.
   Nesouhlasím s “ … dřívějším nálezem ÚS, podle kterého vládní nařízení z roku 1955 nemohlo být „platným právním titulem pro převod předmětných nemovitostí na stát“.´…“.
   „Novodobý“ ÚS přece nemá žádný pouvoir (pokud by ovšem nechtěl potvrdit, že právo tvoří vítězové, nikoli spravedlnost – což bohužel někdy svými politicky laděnými výroky potvrzuje) hodnotit (ústavní) právo před vznikem tohoto ÚS.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Tak církev byla moc vstřícná? To snad ani nechci vědět, jak by vypadalo, kdyby církev svatá nenažraná zaujímala nepřátelský postoj. 😉

   To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  a ješzě jedno OT: odpoveď na článek „Haškologa“ Brena už visí na skle…http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/08/19/tacitova-dpoved-na-brenuv-clanek-nezname-dejiny-jaroslav-hasek/

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Zajímavá polemika, tolik typická pro všechny antikomunistické weby, a takovým tento je. Vytváří se dojem jakoby příchylnost či dokonce účast v komunistickém hnutí bylo něco nepatřičného, hodného kritiky a zavržení. Tentokrát narazil zarytý antikomunista Bren na salonního antikomunistu Tacita. Je to špatné vysvědčení pro Haška, říká Bren. Bylo by to špatné kdyby to byla pravda, ale není, a i kdyby, byl to stejně velký spisovatel, říká Tacit. Žádný velký rozdíl.
   Jisté není zda vyznával Hašek komunistické přesvědčení či ne, pravděpodobně ano. Jisté je, že byl skvělým spisovatelem když jej tak uznává celý svět (já moc ne). Je to dobrá kombinace, říkám já.

   To se mi líbí

   • tata napsal:

    No Petrpavel ono to bude trochu jinak……bohužel vy jste zrovna tak v současnosti zaměřen na druhou stranu .Když hodnotíte příspěvek TACITA SLOVY……………
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Žádný velký rozdíl…………………
    To hovoří samo za sebe……….ono je to naopak mezi VÁMI a Bremem NENÍ ROZDÍL jen rozdílní znaménka…………..myslím tím nesmiřitelnost jiného pohledu……..Bren by asi šel vté fanatičnosti mnohem dál.
    Naopak TACIT přesně vystihl míru argumentace nepouští se do spekulací jestli byl přesvedčený komunista nebo né,Vy to konečně taky nevíte jen se domníváte……..přesto TACITA nazvete saloním a napíšete žádný velký rozdíl

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     Tak, tato – mně se ten Tacitův článek taky líbí. Napsal, co bylo potřeba napsat – a navíc to napsal velmi diplomaticky, takže to i „různé protektory“ Brenovy nenaštve, spíš je naděje, že je to přivede k zamyšlení. A to by bylo moc dobře!

     To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Vždy jsem byl zaměřen na druhou stranu, k sounáležitosti a rovnoprávnosti v lidském společenství (i proto jsem brblal proti mnohému v politice KSČ ač jsem byl jejím členem). A k tomu má teorie komunismu – praxe komunismu nikdy nebyla uskutečněna a nebude – vždy blíž než antikomunismus mnohdy bývalých obdivovatelů či vyčůraných členů KSČ. A nejblíž k mému ideálu má socialismus s lidskou tváří.
     Chápu, mé vyjádření je úmyslně provokativní. Do Haškovy hlavy opravdu nevidím. Ale určitě nejsem fanatikem a nevolím stále jednu stranu ač vidím, že voře jedno za druhým.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      ❗ Ale pánové, nezatahujte mi sem diskuse, které patří do jiného prostoru ❗

      To se mi líbí

      • K-k. napsal:

       Pane Bavore, už jen malou repliku, spíš jen k taktice diskuze, než k původnímu článku: není vždycky dobré hnát se do útoku s nasazeným bodákem, křikem hesel a rozvinutými prapory. To bývá často dost kontraproduktivní. Zkušenost mne naučila, že bývá mnohem účinnější nasadit protivníkovi v diskuzi brouka do hlavy a přivést ho k přemýšlení…
       A už si k tomuhle tématu ukládám bobříka mlčení (a za trest jdu dělat obalovaný květák) 😉

       To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       K.-k. je pán? 🙂

       To se mi líbí

      • K-k. napsal:

       Z čeho soudíte, PetřePavle? Křestní jméno Kateřina – stačí? 😀

       To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       No přece z reakce Bavora. „Ale pánové, …“ 🙂

       To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Nevíte proč mi naši ekonomové a ekonomičtí komentátoři se svými nulacelájednadesetina-procentními předpovědmi jakéhosi ekonomického RŮSTU připomínají nevyléčitelného alkoholika zadluženého až po uši jásajícího nad nalezenou korunou pod přivařeným poklopem na chodníku v naději, že právě ona skončí jeho systematickou mizerii?
  Ale tohle Macháčkovo se alespoň dá číst…

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   „Hrozba deflace“ mě na rozdíl od Macháčka, po tisíciprocentní inflaci od roku 1989, jako důchodce, opravdu neděsí …

   To se mi líbí

  • Jethro napsal:

   No, já té deflaci tak nějak nerozumím. Inflace je (patrně) zdrojem růstu. Pakliže vyděláváme stále a stále víc a musíme stále víc a víc utrácet za přibližně stejné statky, tak ten růst je jen tou inflací podloženou fikcí… Hlavně se ale znehodnocují úspory a snižují se dluhy.
   A když to otočím na deflaci -> z růstu pokles, budeme stejně utrácet za stejné statky, zhodnotí se úspory, a u dluhů samozřejmě problém.
   Pro lidi dobrý, pro vrchnost likvidační. Proto asi ta panická hrůza z deflace.
   A teď mne ekonomové ukamenují 🙂

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Jethro, to je moje osobní vize, na které se se Slimem samozřejmě neshoduji.

    To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Jethro, ekonomové vás ukamenují, lidi pochválí 🙂 .
    Inflace znehodnotila NAŠE úspory a umožnila JEJICH žití nad poměry zadlužováním. Systém pro nezodpovědné šmejdy … 😦

    To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Jethro, neměl jsme v úmyslu se v diskusi angažovat (ona nakonec ani nebyla tak negativní, jak jsem čekal), ale vaše otázka se mi zdá poctivá, takže zkusím poctivě odpovědět (nakolik to budu jako neekonom umět).

    Ekonomika je v zásadě kruhový mechanismus a tak opačné jevy mají symetricky opačné účinky. Tudíž MODELOVÁ představa je taková, že infl. (jak píšete) provází růst, snižuje dluhy, zvyšuje platy (nominálně), zaměstnanost, ale ruinuje penzisty a ev. i úspory.
    Je to jakoby zahřívání, přehřívání ek. stroje
    Deflace naopak zamrzání. Klesá nebo stagnuje ekonomika, roste nezaměstnanost (neb klesají investice), nerostou nebo klesají platy, dlužníci trpí, penzisti a rentiéři profitují. Pokud nedojdou věci tak daleko, že není na penze..

    S deflací je mnohem méně zkušeností než s infl., ale hůř se léčí (nestačí zvednout úroky). Ekonomové, kteří straší d. používají příklad Hitlera. Ten nepřišel k moci po hyperinlflaci v r. 23, která ožebračila střední třídu o úspory, ale až při deflaci od r. 1930
    a vysoké nezaměstnanosti. Za růstu v letech 25-28 NSDAP šla pomalu k ledu.Je to trochu simplistické, ale pravda je, že extrémní deflace vede k nedůvěře k penězům, tezauraci zlata a nakonec ke směnnému obchodu, jak se začínalo stávat v USA na přelomu let 32/33. A rozpadu státu pochopitelně.

    Ani v jednom ohledu není co stát o extrémy, člověku je dobře v poměrně úzkém teplotním pásu mezi 15 a 25 stupni. S ekonomikou je to podobné, mírná 2% inflace je zhruba ten mírný pás.

    O jaké vizi se zmiňuje bavor mi uniká.. 🙂

    To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Veřejný sektor ve všech směrech byl lepší a levnější…objevili ameriku 🙂 .
   Pozdě. Rozkradeno, zdevastováno.
   U nás to „objevíme“ za nějakých -cet let, přestože to je jasné už přes 80 let …

   To se mi líbí

 4. brtnikvbrlohu napsal:

  Podívejte se na tohle:
  http://www.livecharts.co.uk/MarketCharts/crude.php/
  nikde jsem k tomu nic nezaznamenal – že by snaha přidělat stlačením ceny problémy carovi?

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.