O politických perspektivách Novorosiji


novorossija

17. července

colonelcassad

Porážka jižní skupiny vojsk junty (http://colonelcassad.livejournal.com/1673656.html) a ústupu od Izvarina, Krasnodonu a Luganska umožňuje daleko přesněji posoudit budoucnost DNR a LNR.

Nehledě na to, že od začátku aktivní fáze povstání uběhly více než 3 měsíce, není zcela jasno, co bude vytvořeno na území povstaleckého Donbasu. Všichni účastníci procesu, velmi dobře chápou, že DNR a LNR jsou dočasné výtvory, které se mají v něco transformovat. A otázka, v co se změní, není tak triviální, jak by se mohlo zdát.

1. V současné době existující SLR – Svaz lidových republik je spíše koordinační struktura pro dobu trvání války, než zárodek budoucího státu. Tato struktura má za cíl zabezpečit všeobecně- politickou a vojenskou jednotu mnoha center moci DNR a LNR.

2 Kremlem sponzorovaný projekt Novorosiji se v současné době skládá pouze ze dvou republik a hloučku virtuálních lidových gubernátorů, to neodpovídá původní myšlence 7 – 8 republik, které se transformují v Novorosiji, a opuštěný prakticky v dubnu 2014. Nicméně, tato koncepce žije díky Carjovovi a několika dalším osobám, na které jsou vázány finanční toky z Ruska, s čímž se byli nuceni smířit vůdcové DNR a LNR a i jiné skupiny, které nejsou zainteresovány na existenci Novorosije.

3. Ersatz (náhradní) varianta „rozšířené Podněstří“, je sledována od částečného opuštění myšlenky „Velké Novorosije“ a představuje neuznaný stát, skládající se z DNR a LNR, závislý na Rusku. Právě tato varianta byla zvažována při jednáních s Achmetovem, před odchodem Strelkova do Doněcku.

V poslední době se situace začala měnit.

Potlačené spiknutí v Doněcku (http://colonelcassad.livejournal.com/1652174.html), Moskvou vytvořená těsnější kontrola nad politickými procesy v DNR, zabezpečily daleko čitelnější řešení situace a učinilo nereálnými plány vzdání se Doněcku i tajné politické spiknutí s ukrajinskými oligarchy. Těžká vojenská porážka junty na území LNR a zvyšující se bojeschopnost sebeobrany DNR a LNR, vlastně zpochybňují možnost vojenského zničení lidových republik.

Značné množství techniky a neustále početně rostoucí sebeobrana, postupně mění otázku přežití republik, v otázku, zda zůstanou po vítězství v hranicích bývalého Doněckého a Luganského regionu. Panické prohlášení Porošenkova představitele Čalého, že pokud nebude situace vyřešena jednáním, tak se stav přelije přes hranice DNR a LNR, je velmi příznačná. To ještě není konkrétní návrh, ale špatně skrývaný strach, že po pravděpodobné porážce vojsk junty v Donbasu, se sebeobrana DNR a LNR nezastaví a zahájit útok k Dněpru. Urychlené upevňování blokpostů v Charkovské, Dněpropetrovské a Záporožské oblasti, odvedení mechanizovaných kolon přes Krasnoarmějsk k Dněpropetrovsku a od Metalistu na sever LNR, odráží rostoucí obavy i ve vojenských kruzích. Ve vzduchu začal být cítit pach opravdu velké porážky.

Při tom hlavní mluvčí „válečné strany“ Strelkov otevřeně říká (http://politikus.ru/events/24538-strelkov-osvobozhdenie-kieva-ot-okkupirovavshey-ego-bandy-pedofilov-sektantov-i-prochey-mrazi-yavlyaetsya-odnoy-iz-glavnyh-celey-nashego-pohoda.html), že jeho cílem je dojít do Kyjeva a osvobodit ho od fašistů. Vzhledem k tomu, že to říká, nejvyše postavená vojenská osoba v DNR, která řídí všechny místní ozbrojené síly, je to vlastně programově-politické prohlášení, které znamená to, že i když junta ztratí Donbas, nenajde klid, protože vojska vedená Strelkovem a polními veliteli se nezastaví na hranicích a půjdou na Charkov, Záporoží a Dněpropetrovsk.

V tomto ohledu odchod Strelkova ze Slavjansku způsobil problémy nejen ruským defétistům připraveným předat Doněck juntě a Achmetovi, jehož plány na udržení svého vlivu v Donbasu se tím rozsypaly, ale také před juntu postavil těžký strategický úkol: co udělat s touto válkou, v níž za současného stavu je vojenské vítězství velmi pochybné. Nesmyslné zabíjení civilního obyvatelstva a avanturistické útoky vedoucí k obklíčením, samozřejmě nejsou způsobem, jak tento problém vyřešit.

Podstata je v tom, že „válečná strana“, kterou veřejně představují lidé jako Strelkov, Mozgovoj, Bolotov a Bezler (a neveřejně, silové kruhy v Moskvě), ve své myšlence rozdrtit juntu v Donbasu a postupovat na Kyjev, se sbližuje s těmi skupinami, které podporují myšlenku Novorosiji a investují peníze do Carjova a spol.

T.j. vytváří se jakési vojensko-politické spojenectví, kde Carjovova skupina začíná hrát skutečnou politickou roli, a vojáci v čele se Strelkovem připravují půdu pro návrat k myšlence „velké Novorosiji“, ne ze 2, ale 7-8 oblastí. To bylo možné díky odchodu ze Slavjansku, který překazil hru juntě a ruským defétistům, to mimo jiné vedlo k určitým změnám v ruské politice na Donbasu, přímé kontrola po linii státní bezpečnosti a masovému nárůstu počtu tanků, samohybných děl, PLRK, dělostřelectva, raketových systémů a dalších zbraní, svědčí o tom, že politická linie, kterou se Moskva řídila od 24. dubna do 5. července, byla zavržena. Podpora se stala konkrétnější, což mělo okamžitý vliv na vnitřní strukturu DNR a bojeschopnost sebeobrany.

V tomto ohledu se situace kolem DNR začala měnit. Selhání „defétistické strany“ s vydáním Doněcku (nyní jsou prakticky všichni zúčastnění vyloučeni z jakéhokoliv významného politického vlivu v DNR, Lukjančenko, Chodakovskij, Požidajev, a jsou také dosud nepotvrzené informace o možném odstavení Pušilina) nevedl k jejich zmizení. Změnil se pouze způsob jednání.

Tak jak se přežití DNR a LNR stává stále reálnější, tak se v dlouhodobém horizontu vykresluje možnost věcnějších jednání s juntou (předběžné kontakty s náměstkem Kolomojského Korbanem byly již navázány prostřednictvím Kurginjanových lidí), ruští oligarchové (Friedman a jeden XY, zatím ho nebudu jmenovat), kteří měli kontakt s Achmetovem, se pokusí nasměrovat jednání k variantě č. 3, „velkému Podněstří“, jako k „rozumnému kompromisu“, který dovolí nezklamat „patriotické společenství“, (jež se v případě zrady DNR stane úrodnou půdou „vlasteneckého majdanu“) a s druhé strany to umožní vyhnout se už tvrdým sankcím Západu. Vynucený odklon od linie úplné zrady DNR a LNR, po provalu plánu na vydání Doněcku, který vyplaval napovrch do hry aktivně vstoupily orgány státní bezpečnosti. Proto, pod rouškou „zachráníme Donbas“, se budou snažit nasměrovat děj k Novorosiji v podobě ohryzků z DNR LNR. Musíme pochopit, že postavy jako Kurginjan jsou jen prostředníky sloužícími zájmům velkých ruských a ukrajinských finančních skupin.

Strelkov a „válečná strana“, kterou reprezentuje, se svými plány pochodu na Kyjev, zůstávají obrovskou překážka pro plány, jakou je varianta „velkého Podněstří“, které fakticky znamenají dohodu s fašistickou juntou zaměřenou na rozdělení Ukrajiny, kde kromě Krymu Rusko obdrží pouze 2 oblasti, a zbytek zůstane juntě a Američanům. Proto pokračuje obtěžování Strelkova ze strany Kurginjana a jeho sektářů a nedávno se přidal další prominentní „surkovec“ Maxim Ševčenko.

To, že se jednání o budoucnosti Donbasu aktivně účastní lidé spojení se Surkovem, pochopitelně vyvolává otázku, jaký postoj na Ukrajině zastává Surkov.

Po nárůstu členů sebeobrany a očištění území DNR a LNR, bude narůstat pacifistická propaganda ve stylu „dost bojování“, „uhájili jsme Donbas, to stačí“, „není třeba jít k Dněpru“, „upír Strelkov touží po nových obětech“, „je na čase smířit se s Kyjevem“, a tak dále. Cílem bude, v případě vojenského vítězství, omezit jeho území na DNR LNR a zabránit rozšíření války na sousední tři regiony, kterého se tak bojí kyjevská junta.

Blokování ruskými bankami kanálů pomoci Novorosiji (http://colonelcassad.livejournal.com/1674063.html) a snahy zastavit shromažďování prostředků v sociálních sítích, představují jednu z tváří chování „defétistické strany“ spojenou s poklesem dodávek DNR a LNR, aby narůstající vojenská síla lidových republik nedosáhla pro juntu kritický charakter. Skutečnost, že v této souvislosti se vynořilo spojení ruských bank a oligarchů s americkým agentem Nalivajčenkem, vypovídají o tom, že obě strany nemají zájem o „pochod na Kyjev“, který doposud zůstává spíše dlouhodobou hrozbou.

Malátně probíhající konflikt plně uspokojuje Američany, juntu a ruské defétisty, ale vojenské vítězství sebeobrany může všechno zlomit.

V tomto ohledu správným postupem bude podpora sebeobrany ve válce v Donbasu a podpora těch sil, které upřednostňují „velkou Novorosiji“ a tažení na Kyjev, protože jen tato varianta může vést ke svržení fašistické junty a zničení fašismu na Ukrajině, minimálně na její levobřežní části.

Samozřejmě, s vysokou mírou pravděpodobnosti, stoupenci „velkého Podněstří“, jako je Kurginjan a spol, „defétistická strana“ mají zájem na zmírnění následků porážky junty v Donbasu a zabránění pochodu na Kyjev, který je smrtící pro oligarchy, jako je Achmetov a Kolomojskij a také staví do ostudné pozice ruské oligarchy závislé na Západu, kteří budou mezi prvními poškozenými sankčním režimem.

Je třeba pochopit, že „defétisté“ se nebojí, „pochodu na Rostov“, za který se snaží svalit vinu na Strelkova, ale pochodu na Kyjev, který bude prakticky znamenat přímou konfrontaci s USA a jejich satelity, kdy výhrou nebudou 2 oblasti, ale celá levobřežní Ukrajina. To by také znamenalo přerozdělení majetku oligarchů jihovýchodu – Achmetova, Kolomojského a Firtaše, stejně jako kritické oslabení pozic s nimi spojených ruských oligarchů. Proto Strelkova, jako nejznámější veřejnou tvář „válečné strany“ budou mediálně zpracovávat, aby vytvořili veřejné mínění, připravené smířit když už ne s opuštěním Novorosije, pak alespoň s „velkým Podněstřím.“ Junta ústy Čalého již otevřeně prohlásila, že by chtěla zahájit jednání se sebeobranou, ale ta, že s nimi jednat nechce (http://telegraf.com.ua/ukraina/obshhestvo/1381890-chalyiy-rasskazal-pochemu-storona-donbassa-ne-idet-na-peregovoryi.html), protože to Moskva nedovolí. I když ještě 9. července se k takovým jednáním nechystala. (http://prosport-ru.tsn.ua/politika/u-poroshenko-kategoricheski-otkazyvayutsya-ot-peregovorov-s-terroristami-376030.html) Odchod Strelkova do Doněcku a porážka pod Luganskem všechno změnily. Úkolem „defétistické strany“ bude snaha o uskutečnění přímých rozhovorů sebeobrany s juntou, kde se bude projednávat jen budoucnost 2 bývalých oblastí Ukrajiny a bude zavržena otázka další války o Kyjev.

Konečným cílem, i přes obtížnou situaci na frontách v DNR a LNR, není depresivní analogie Podněstří, ale pochod na Kyjev a jeho dobytí, jehož cílem je vytvoření na území levobřežní Ukrajiny Velké Novorosiji. To se zdá jen z povzdálí něčím vzdáleným a nedosažitelným, ale ve skutečnosti je to ve stejné důvěře jakou měli sovětští vojáci, kteří v těžkých bojích v letech 1941-1942 byli přesvědčeni, že dojdou do Berlína.

V souvislosti s posledními úspěchy, tento vzdálený cíl pomalu začíná nabírat zatím již politické obrysy. Přitom už je možné konstatovat, že k úplné likvidaci Novorosije nedojde, tak jako tak přežije, pro mě to je hotová věc, a jedinou otázkou je, v jaké podobě se zachová na politické mapě. To bude záviset především na domobraně a těch kdo jí podporují, především oni teď otáčejí kolo dějin.

http://colonelcassad.livejournal.com/1674627.html

převodmoskyt

Příspěvek byl publikován v rubrice moskytiéra se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

80 reakcí na O politických perspektivách Novorosiji

 1. Petrpavel napsal:

  Kluci si na Ukrajině hrají … chtělo by se napsat.
  Kdyby nešlo o miliony zmařených nebo zkažených životů lidí netoužících po moci či bohatství, toužících žít v klidu a míru a při vědomí alespoň základních lidských jistot – jako je tomu třeba v našimi médii proklínaném Bělorusku.
  Jak řekl v UK před pár dny Ransdorf : víte, že Ukrajina je nyní na 42 % HDP roku 1992 a Bělorusko na 260 %? To je pro mě podstatné. Směřování k lepšímu. Postupné, a pro všechny.

  To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Příznačná je jedna věc – jen Právo zveřejnilo dnes aktuální vyjádření Rusů k celé věci (a je to zajímavé). V ostatním českém tisku jsem se dnes dozvěděl jen cosi o nutnosti Rusy potrestat, ruské stanovisko chybí.
  Posílám článek panu Bavorovi.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   že by se Právo až tak spletlo?

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Pracuji na tom, mám nějaké technické problémy na Centru, tak jsem to musel přeexportovat, a to napřed nastavit, takže tak…

   To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Ještě jste mohl dodat, že Právo kromě výtahu z řeči gen. Kartapolova píše pod titulkem PUTIN PROMLUVIL K NÁRODU PŘEKVAPIVĚ UPROSTŘED NOCI
   že „zjevně unavený Putin komentoval v předtočeném záznamu, který se objevil na kremelském webu v 1:40, okolnosti pádu..ale nic nového neřekl“
   Prý jsou dohady proč v tak nezvyklé době

   A tady to máme zase. Šrapnelová hlavice, jak to popisoval kchodl.
   To asi vyloučí zásah ze vzduchu(?)…
   http://www.nytimes.com/2014/07/22/world/europe/jet-wreckage-bears-signs-of-impact-by-supersonic-missile-analysis-shows.html?_r=0&gwh=05F1F288CB58978B73CBAFB1838EB5C8&gwt=pay&assetType=nyt_now

   To se mi líbí

  • Laco G, mlynář napsal:

   Taky Mlýn o tom kromě Práva napsal, pane Hudec.

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Na vysvětlenou. Ráno (brzy) prolistuji každý den následující deníky:
    Plzeňský deník
    Mladou frontu DNES (plzeňskou mutaci)
    Právo (mutaci jihozápad)
    Hospodářské noviny
    Lidové noviny
    Hledám v nich cokoliv, co by mělo vztah k mým klientům, případně je mohlo významněji zajímat. Přitom samozřejmě zaregistruji i to, co zajímá mne (třeba dnes v Právu tu ruskou reakci).
    Není v mých silách provést komplexní monitoring médií. Ten se dnes provádí elektronickou cestou, zpravidla od společnosti Newton. Tam si zadáte média, která vás zajímají (včetně nejrůznějších webů, nevím ale zda je v nabídce i Mlýn) a klíčová slova – a systém to na vás někdy kolem osmé ráno za včerejší den vysype (včetně rozhlasových stanic a TV). To mají moji klienti samozřejmě také, ale to je už trochu jiná záležitost. Proč?
    Protože množství klíčových slov musí být omezené, zadáte-li si jich moc, je takový monitoring šíleně obsáhlý a ani ho nestačíte přečíst. A taky je to pak drahé. Omezený počet klíčových slov zase vede k tomu, že článek byl třeba zajímavý a v něčem pro klienta významný, ale to správné klíčové slovo neobsahoval a tudíž v monitoringu není.
    „Proslistování“ deníků také dává možnost sledovat (jistě ne se 100% účinností) jak který z nich přistupuje k té které problematice, komu fouká do zad a koho naopak (třeba i skrytě) dehonestuje. Podrobnější analýza (už ji nedělám) pak poskytuje možnost sledovat další jevy – jako třeba na které straně a hlavně v sousedství jakých titulků se článek vašeho zájmu nachází atd. Když např. vyjde o klientovi článek s titulkem „Do firmy XY dorazila kontrola finančního úřadu“ na stránce „krimi“ v sousedství článků o zlodějích a defraudantech a pedofilech atd., pak i když se v článku samotném konstatuje, že se vlastně nic neděje, přesto je dosaženo účelu – podprahově čtenář už „ví“, že ta firma je nějaká podezřelá a jistě s v ní krade. Toť jen jednoduchý/zjednodušený příklad
    Tož tak.
    A na Mlýnu jsem poměrně často, jak ostatně sám víte. A jsem tam rád a obdivuji každého, kdo nějaký takový web provozuje. Včetně Vlka, Bavora i Vás, Laco (pokud mi dovolíte tuto důvěrnost v oslovení).

    To se mi líbí

    • Laco G, mlynář napsal:

     Děkuji za uznání pane Hudec, od profesionála z branže to zvláště amatéra v důchodu potěší.
     Bohužel máte pravdu. Společnost Newton dosud nedokázala, ke své velké škodě, ocenit Mlýn svojí pozorností :-).

     To se mi líbí

 3. brtnikvbrlohu napsal:

  Originální video v ruštině a anglickým – oficiálním překladem:
  http://www.vesti.ru/only_video.html?vid=610598%20http://www.vesti.ru/only_video.html?vid=610598b

  To se mi líbí

 4. brtnikvbrlohu napsal:

  A jak o tom píšou HaNo:
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/26318207

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Zajímavé je, jak ruské prohlášení pojednal Karel „jávímvšechnonejlíp“ Dolejší na blistech.
   http://www.blisty.cz/art/74011.html

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Vy máte ale chutě. Někdy jsem u Dolejšího přečetl i první tři věty. Teď už bych si ze zdr. důvodů netroufl

    To se mi líbí

    • oh napsal:

     Když on si do textu chytře vložil odkaz na celé prohlášení v ruštině, čímž na sebe prozradil, že
     1) na plnou klábosnici kritizoval Rusy za něco, co vlastně neřekli, a
     2) zcela pominul tu část prohlášení dokládající přítomnost ukrajinských BUKů tam, kde podle ukrajinské majdanovlády žádné být nemají. Asi se mu nehodila do obrazu a kazila by celkové vyznění agitky… 😀

     To se mi líbí

    • jonáš napsal:

     On je tam v podstatě kritizuje za „gramatické chyby“, aby se nemusel zabejvat podstatou. Běžnej trik. A dokonce äni nevyužil možnosti je napadmout za to, že tam maj i špatnej Boeing, asi neví že 777 má jen dva motory 😉
     A co se týče těch Su-25, kde se trolové motaj kolem TTD starých šunek, co u nich sloužili ještě na socialistický vojně, dneska maj jak Rusové tak i UK modernizovaný verze s dostupem 10000 a rozšířenou možností různých rachejtlí. A ty starý jsou buď přestavěný nebo ve šrotu. Ovšem perla z ČT, prej ty rakety jsou „jen pro vlastní obranu“. No co, asi ho ten Boeing chtěl přejet .. 😉

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      To je fakt. Ještě jsem neslyšel, že by B777 měl klaksón. A tak se to súčko muselo nějak bránit proti napadení. A vůbec. Že se ty malajci nestydí. Tak veliký letadlo se bude vytahovat na takovýho mrňouse.

      To se mi líbí

     • oh napsal:

      Poslední verze SU-25 mohou podle anglické Wikipedie – nejspíš taky zákeřně upravené Rusy 🙂 – nést střely vzduch-vzduch Vympel-R73.
      http://en.wikipedia.org/wiki/Vympel_R-73
      Jsou mírně pomalejší než R60, mají minimálně dvojnásobný dostřel a bojová hlavice je dvakrát těžší. Extrémně nepříjemný kus „železa“, srovnatelný se současnou poslední verzí AIM-9M Sidewinder.
      Mimochodem, není to zase tak dávno, co nějaká hlava vymyslela, že české letectvo nadzvukové stíhačky nepotřebuje a vystačí si k obraně vzdušného prostoru (a případnému stíhání padouchů) jen s L-159, vyzbrojenými právě AIM-9M.

      To se mi líbí

      • ji5 napsal:

       Upozornil jsem BL, že Karel Dolejší účelově potlačil informaci o tom, že Su-25 může létat až do výše 10000m. KD reagoval tím, že je zmanipulovaná. Má to háček v tom, že tato informace pochází z odborného článku, který publikovaly již v roce 2013 dvě ukrajinské instituce.

       Specificky jde o odkaz č. 75 v ruské Wikipedii (http://ru.wikipedia.org/wiki/Су-25).

       Jan Čulík mě poučil že „analytik musí srovnávat nejrůznější zdroje. To právě dělá Karel Dolejší. Nemůžete založit svou argumentaci on a single maverick source, jen proto, že vám to ideologicky vyhovuje“.

       Jenže ani on ani KD mi nevysvětlili, proč BL považují tuto rok starou ukrajinskou informaci za zmanipulovanou.

       BL bohužel ztrácejí důvěryhodnost. Jiným příkladem je to, že KD se zaměřil na použití špatné makety v grafice naznačující přítomnost Su-25 poblíž onoho B-777. Základní otázka přece je jestli tam to ukrajinské (vládní) letadlo bylo a pokud ano, tak proč.

       To se mi líbí

      • oh napsal:

       Předpokládám, že nějaký důvod, proč by ukrajinskástátní firma, působící v oblasti vyzbrojování, na svých vlastních stránkách zmanipulovala údaje o Su-25 tak aby vyhovovaly současnému ruskému tvrzení, K. Dolejší nevyanalyzoval.
       http://uos.ua/produktsiya/aviakosmicheskaya-tehnika/84-cy-25
       (Přímý odkaz č. 77 na ruské wikipedii, http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83-25)

       To se mi líbí

 5. Asfalt napsal:

  Díky Moskyte za super článek a omlouvám se za mírné OT.
  Nevšiml jsem si, že by někdo někde do češtiny přeložil trochu úplněji seznam otázek, které položili Rusové na včerejší tiskové konferenci. Protože se domnívám, že zkrácenými předklady je čtenář dost ochuzen, přeložil jsem tyto otázky tedy sám podle http://rt.com/news/174496-malaysia-crash-russia-questions/ . Snad to nebude pro čtenáře nezajímavé.

  1) Proč letadlo MH17 opustilo mezinárodní koridor?
  Letadlo zůstávalo v koridoru až k Donětsku, pak se odchýlilo z kurzu na sever.

  2) Bylo to způsobeno chybou navigace, nebo na základě pokynů ukrajinského řízení letového provozu?
  Odchylka od levé hranice koridoru byla 14 km. Letadlo se pokusilo učinit opravný manévr, aby se do koridoru vrátilo, ale začalo ztrácet rychlost a o 3 minuty později se ztratilo z ruských radarů.

  3) Proč byla velká skupina vzdušných obraných systému dopravena k územím ovládaným povstalci, když povstalci nemají žádná letadla?
  V den havárie tři nebo čtyři sestavy zařízení BUK-M1 SAM byly dopraveny do Doněcka. Tyto systémy jsou schopné zasáhnout cíl v rádiusu 35 km do nadmořské výšky 22 km.

  4) Proč Kyjev dopravil BUK zařízení hned vedle území ovládaného povstalci a přímo do místa, kde došlo k tragédii?
  Dále jsou popsány lokace konkrétních zařízení zobrazených na satelitních snímcích.

  5) V den nehody a v jeho místě Kyjev zvýšil aktivitu na svých Kupol-M1 9S18 radarech, které jsou komponenty systémů BUK. Proč?
  Dále je popisána aktivita sedmi a osmi zmíněných radarů mezi 15. až 18. červencem.

  6) Co dělalo vojenské letadlo na dráze určené pro divilní lety?
  Vedle 3 civilních letadel (popsáno jakých) bylo v prostoru i ukrajinské vojenské letadlo, patrně SU-25, které letělo k malajsijskému letadlu. SU-24 se přiblížilo k civilnímu letadlu na vzdálenost 3 až 5 km. SU-24 je schopno na krátkou dobu vystoupat do výšky 10 km. Jeho standardní výzbroj zahrnuje R60 vzduch-vzduch rakety, které jsou schopny zasáhnout cíl do 12 km a u kterých je zásah zaručen do vzdálenosti 5 km.

  7) Proč ve stejném čase a ve stejné nadmořské výšce jako civilní letadlo letěl vojenský stroj?
  V 17:21:35, když civilní letadlo ztratilo rychlost na 200 km za hodinu, se v místě destrukce na radarech objevil nový objekt. Tento objekt byl nepřetržitě viditelný po dobu 4 minut ze dvou radarových stanic. Řídící letového provozu žádal identifikaci tohoto objektu, ale nedostal odpovídající údaje. Patrně proto, že objekt byl vybaven radarovým rušičem, který je charakteristický pro vojenské letadlo. Bylo zaznamenáno stoupání tohoto objektu a jeho let nad Boeingem 777 v místě havárie, kde sledoval situaci.
  Ukrajinští představitelé tvrdili, že v ten den a v daném místě žádná ukrajinská letadla nelétala. Jak můžete vidět, není to pravda.

  8) Odkud pochází odpalovací zařízení, které je zachyceno na videu, jež je prezentováno západními médii jako zařízení BUK, které mělo být dopraveno z Ruska na Ukrajinu (překládaný článek podle překladatele mylně uvádí z Ukrajiny do Ruska)? Pokud bylo video pořízeno na území ovládaném Kyjevem, kam je zařízení přepravováno?
  Ujišťuji, že informace zde uvedené jsou získány z různých objektivních a spolehlivých technických zařízení na rozdíl od obvinění vznesených proti Rusku. Například západní média zveřejnila video, které udajně ukazuje systém BUK, který je transportován z Ruska na Ukrajinu. Toto video je podvrh. Bylo natočeno ve městě Krasnoarmensk, o čemž svědčí bilboard, který můžete vidět v pozadí záběru. Jde o reklamu na prodejnu automobilů na Dněpropetrovksé ulici č. 34. Toto město je pod kontrolou Kyjevské armády od 11. května.

  9) Kde je toto zařízení právě teď? Proč některé z raket na tomto odpalovači chybí? Kdy se naposledy z tohoto odpalovače střílelo?

  10) Proč dosud USA nepředložilo důkazy na podporu jejich prohlášení, že MH17 bylo sestřeleno zařízením v rukách povstalců?
  Američtí představitelé prohlásily, že mají satelitní snímky dokazující, že malejsijské letadlo vylo sestřeleno povstalci. Ale nikdo tyto snímky dosud neviděl. Víme, že v daný čas prolétal nad dotčeným územím americký satelit. Tento satelit je součástí pokusného systému navrženého na monitorování různých střel. Pokud američtí kolegové mají nějaké poznatky, žádáme, aby je předložili mezinárodní komunitě. Může to být užitečné, neboť americký satelit prolétal přes Ukrajinu právě ve chvíli, kdy se civilní letadlo zřítilo.

  To se mi líbí

  • Asfalt napsal:

   Proboha, snad mi odpustíte ty hrubky.

   To se mi líbí

   • Rosťa napsal:

    Text je důležitější než nějaká ta chyba.
    Já sám jsem zvědav, jak ta mediální válka dopadne, přestože to těm mrtvým nepomůže. Jestli je pravda, že amiekonomika šlape vodu a BRICS chce kšeftovat mimo USD, tak strýček Sam má eminentní zájem ( nejen ) v Evropě vyvolat co největší chaos a snad i nějakou tu válčičku v množství větším, než malém. Kšeft je kšeft a nejlépe se vydělává na neštěstí druhých. V tom má Amík bohaté zkušenosti a žádná špinavost jim není cizí.

    To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Hrubky vem čert.
    Skvěle, Vidláku. Jasně, že to u nás nikdo nenapíše, ale stejně jsem zvědav na západní reakci. Rusové předkládají fakta a kladou k nim otázky – odpoví na ně někdo? Pokud ne, jeví se mi věc jasná. Protože pokud by zalhali, předpokládám, že je Rusové budou chtít nachytat – že si něco nechali v rukávu.
    Zajímavé je, proč z se z druhé strany také Rusů na něco nezeptají?
    Opravdu nejsem příznivcem konspiračních teorií, ale v tomto případě a v souvislosti se zkušenostmi z historie (Irák třeba) nad tím opravdu kroutím hlavou.
    Ano – povstalci nemají letectvo a tak k čemu tak sofistikovaná zbraň jako BUK připravená v jejich blízkosti?
    Jedna otázka za druhou sedí jak zadek na hrnec.

    To se mi líbí

    • Asfalt napsal:

     Tak já se tedy picnu. Včera mi tady Miluše cosi potvrdila, dnes mě tady Hudec označuje za pracovníka s vidlemi. Mohu jen zoufale hádat, zda to není v přeneseném smyslu slova a co tím chtěl vlastně říci. Ach jo, čím jsem si toto zasloužil? 🙂
     Pro ostatní, čestně prohlašuji, že nejsem Vidlák ani dvojí nick nepoužívám.

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Asfalte, hluboká omluva.
      Jsem dnes za blbce. Není to pro mne role úplně nová, žádná premiéra ale další z mnoha repríz.
      Asi potřebuji dovolenou. Nebo tolik nechlastat….

      To se mi líbí

  • Asfalt napsal:

   Troufnu si položit tipovací otázku. Myslíte, že ten neidentifikovaný objekt z bodu 7 byl ukrajinského, nebo amerického původu? Američani považují za samozřejmé narušovat výsostné prostory jiných států. V případě Usáma bin Ladina dokonce natočili dokumentární film, ve kterém se chlubí tím, že suverén země, kde přistáli a provedli útok na nějaký objekt, o jejich přítomnosti ani nevěděl (byl informován až dodatečně) – možná někoho dopadli, ale flagrantně porušili mezinárodní právo. Možná Porošenko v souvislosti s bodem 7 (a myslím jen a pouze s ním) nelže.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Já myslím, že ne. O přítomnosti emerickýho brouka přece Rusové informovali také. A právě proto vyzývají USA k nějakému tomu prohlášení. A také jim dali najevo, že Rus opravdu ví a vidí…

    To se mi líbí

 6. Asfalt napsal:

  Přátele,
  kde jste všichni? Proč se tady nediskutuje o ukrajinském spiknutí a flase flag proti světovému míru v režii USA? Copak nevidíte, jak situace je vážná? Já se tady s autorem článku snažím, překlady sepisuji, prsty mne z toho svědí, ruce bolí, v zádech loupá a Vy nic. Kdybych věděl, že tady mají všichni přístup: Američani sežerte mě (dříve se říkalo: muchy sežerte mě, ale nalezl se agresivnější tvor), tak se na to vykašlu a jdu si za ženskými. Klidně jsem mohl za tu dobu stihnout čtyři rande!
  Doufám, že se všichni nevyvalujete s poobědovými pupíky na válendě. To bych tedy já, poctivý a upracovaný diskutér, s přihlédnutím ke svým řádným výkonům a snaze musel považovat za obvzlášť velké příkoří. Proč mi Petr Pelikán nenadává do populistů? Proč Slim neobhajuje Američana, který se jen spletl? Proč Oh nedává odkazy? Proč Občan mlčí a Lex necituje paragrafy? Promiňte, že nemohu jmenovat všechny, ale stejné dotazy k neomluvené nepřítomnosti mám i k nejmenovaným, že Moskyte a další. Copak už všichni kopete zákopy? Je brzo, náš imperiální pán Obama, byť by asi ten ulhanec rád, tak ještě nezavelel , a šéf Bavor, kterého máme na rozdíl od právě jmenovaného rádi, nezapískal.
  No promiňte mi tedy mou přímočarost, ale s takovu světový mír nevybudujeme. Očekávám, že se alespoň na pět minut všichni zastydíte a pak urychleně svou pasivitu nahradíte briskními diskuterskými výkony.
  Věřím Vám, Váš
  Asfalt

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   oh lituje, ale místo budování světového míru musel shánět náhradní napájecí adaptér k už nevyráběnému stb, místo toho, který si právě včera večer řekl, že už se mnou byl dost dlouho a pláchl před veřejnoprávními kydy do křemíkového nebe. 🙂
   Ale abych si jen nestěžoval, poskytnu vám jeden dost nestravitelný vzorek parlamentní demokracie po majdansku. (Recept na tenhle blaf by Zdeněk Pohlreich nespravil. A možná ani Gordon Ramsay. To by chtělo spíš síť a sedativa. Hodně sedativ…)
   http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/kyjev-vyhlasuje-dalsi-mobilizaci-moskva-jako-al-kajda_313467.html

   To se mi líbí

   • Asfalt napsal:

    Dobrá, na pět minut omluven. Šup pro křemík a hned zase zpátky ke strojům.

    Z Vašeho odkazu je velmi pěkné: Nezbytnost další branné akce vyvolaly „rostoucí projevy terorismu, které vedou ke ztrátám mezi civilním obyvatelstvem ve východních oblastech,“ uvádí se v Porošenkově dekretu.

    To je tedy nářez jak od McCaina. Pehe si již určitě dělá výpisky.

    To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Jsem si početl, že v Černém moři a v Oděse se shromažďuje NEJEN POLSKÉ vojsko.
    Putin ZATÍM jemně upozornil, že „Takhle, chlapci, ne“.

    EU k tomu mlčí jak zařezaná. NATO k tomu také mlčí jak zařezané. I OSN ani nedutá.
    KDO tedy vyslal Poláky na území a do vod, jež s Polskem nemají absolutně nic společného? A CO tam Poláci hodlají podnikat?

    Odpověď je nasnadě – kakonenfutter pro válku o Krym. Kterou Ukroši projedou a Poláci dostanou po držce. Ale protože jsou členem NATO, půjde o „článek 5 a 6“ natoidní (jakkoli to je nesmysl) smlouvy a WWIII propukne naplno i na evropském kontinentu.
    Což je přesně to, o co amíci (resp. jejich vládci z AIPACu) usilují už nějakou dobu.

    Třeba pak už konečně „lid“ Evropy procitne.

    Mimochodem – ten generál, co tak moc touží být bafuňářem NATO (Petr Pavel nebo Pavel Petr se jmenuje), přišel s myšlenkou obnovení povinné ZVS. Pro kohopak asi shání krmení? Na obranu ČR to tutově není…

    To se mi líbí

  • jonáš napsal:

   CNN už DLR uznala 😉

   To se mi líbí

   • Asfalt napsal:

    Tak to se teda pochlapili 🙂 Asi to zase bude stát někoho místo. Myslím, že to bylo zrovna CNN, co nedávno odvolalo reportérku z Gazy jen proto, že omylem řekla, co viděla namísto žádaného zpravodajství.

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     To je právě to judo. Nějak se to rozběhlo a jak víme, co se rozběhne, to se již velmi těžko zastaví. K tomu bych dodal, opakuji se ale, co údajně prohlásil Talleyrand. Napiš mně větu a já tě za ni dostanu na šibenici.
     Vím-li něco a mám-li pro to to důkazy, dělám natvrdlého hlupáčka a čekám až protivník vyjde se svými argumenty. Tam platí, s jídlem roste chuť. A pak vyjdu se svými argumenty. bývá to masakr. To je klasický styl jak zničit i silného a sebejistého protivníka.
     Všimněte si, domobranci na místě pádu kradli kreditní karty akde co, ničili atd. atd. A najednou nějaký objektivní Holanďan řekne, že se chovají správně. Banka potvrdí, že se nikdo nepokusil nelegálně vybrat peníze. Černé skříňky mají Malajci. Atd. atd.
     No odpovídat za propagandu, když mně nechají kecat a pustí z řetězu je nevděčné.
     Podle našich – některých – komentátorůje Putin na dně. Domnívají se patrně, že je na jejch mentální úrovni. Doležal v BL se podivuje jak špatně Rusové zmanipulovali údaje o letu SU 25 vedle Boeingu a ani ve snu ho nenapadne, že nic nezmanipulovali, jen popsali, že patrně identifikovali SU 25. Jak léta a kam dostřejí je zcela jiná otázka. On by od nich chtěl, aby napsali, že tam bylo něco „lepšího“. Podivuhodné.
     Vyhecoval jste mně Asfalte. Polepším se.

     To se mi líbí

  • Jethro napsal:

   Asfalte, to není o pasivitě, to je o naprostém zděšení a deziluzi z toho, co se děje a jak kolem toho vrcholní představitelé menších i větších mocnosti lžou.
   Nemyslím, že se někdo bude namáhat odpovídat Rusům na logické otázky. Spíš se dozvíme, nejlépe přímo od Obamy, že „je nezvratně prokázáno, že za vším stojí Moskva a osobně V.V.Putin“, a tudíž se pro naprostou ignoraci mírných a dobře míněných výchovných rad našich momentálně západních kamarádů musí sáhnout k vojenské přítomnosti na Ukrajině, přestože k tomu neexistuje žádný právní podklad.

   A pitomci, jako třeba nějaký Dolejší dělají na základě částečného překladu, co si přečetli v novinách, rázná rozhodnutí o tom, jak jedni jsou Rádio Jerevan, zatímco ti druzí bojují za demokracii.

   Včera mne už zase tahalo v TV za uši označení toho posledního chudáka, co zahynul při obraně imperialismu v Afghánistánu, za hrdinu. Jako by bylo hrdinstvím nechat se nedobrovolně zabít, aniž bych o tom tušil… A mohl bych pokračovat.

   A Štětina se Stropnickým a možná i Zemanem by nejraději napochodovali na Rusa…
   Že mne Zeman dost zklamal, nebudu psát. Ti ostatní šašci, škoda slov. Ještě Kocáb se neozval.

   Divná doba. Jde z ní strach. Strach z toho, že nás arogantní bezohledný Amík nažene do války, do které nechceme – do hospodářské nebo přímo do té reálné.

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    Řekl jste to za mne…jsem z toho do krajnosti znechucená a taky vyděšená – co si budem povídat. Už jednou jsem tu někde psala, že už vůbec není důležité, co se skutečně stalo, ale jak to PR agentury přežvejkají a jak se jim podaří zavrtět psem. A ono se jim to podaří, jak se obávám…

    To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Včera odpoledne, než jsem odjel do práce, jsem si vyslechl jeho blití k dění na Ukrajině a kolem malajského éra. Říkal přesně to, co jste napsal. Vy mu píšete projevy? 🙂

    Možná je obecná pasivita „lidu“ skutečně tím šokovaným ohromením a znehybněním. „Zhypnotizován kobrou“, o níž se „lid“ domníval, že to je buď neškodný slepýš nebo dokonce přátelsky nakloněná kreatura. Někteří jednodušší jedinci tomu mohli i věřit; jako věřili, že nacismus právě je neohrozí a když už nějaká válka bude, jich se buď nedotkne, nebo se nějak dohodnou, vyplatí či utečou. Když to pak nastalo, už bylo pozdě cokoli vymýšlet, protože všechno bylo jinak.

    Historie nás zjevně nepoučila.

    To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Asfalte,
   my v potu tváře budujeme kapík 🙂
   Ale ledva jsem procitl z mrtvosti po noční, sedl jsem ke zpravodajství a už tam na mne čekala zpráva, která mi způsobila hořké potěšení:
   http://russian.rt.com/article/41943
   Malajský novinář se stal svědkem ukrošského ostřelování nádraží, na kterém právě vystupovali z vlaku malajští experti, směřující na místo pádu letadla. Takže chlapec dostal z první ruky, kdo je kdo.

   Jak je situace vážná, si tu asi uvědomujeme všichni. A nejen tady. Stejně tak si uvědomujeme zrůdnost západního vyčínání i fakt, že WWIII už asi začala.
   na zzápa od našich hranic alespoň probíhají demonstrace, jichž se účastníí tisíce lidí – jak proti válce, tak proti lžím mocných i proti sionistickým zločinům. A že ty demošky neberou místní vlády na lehkou váhu, o tom svědčí fakt, že proti nim zasahují s rostoucí brutalitou. Nedochází jim, že čím větší snaha o potlačení „hlasu lidu“, tím víc se lid nasere a bude usilovat o svržení tak škodící vády.
   Ti z nás, kdo vládnou cizími jazyky, si alespoň přečtou zahraniční média i altermédia. V ČEZkých sdělovadlech totiž jsou buď lži, nebo nic. Někdy to je až humorné, když si v češtině přečtu nesmysly o tom, jak opolčenci brání, znemožňují a manipulují, načež rusky a anglicky psaná média v tomtéž čase informují o tom, že opolčenci předali, umožnili, zajistili.

   A protože v ČEZku hafo lidí nevládne cizozemskými jazyky a další hromadě lidí to je srdečně u zadele, panuje zde mrtvolné ticho. To ticho provází veškeré důležité a důležitější dění. Že mě to děsí, už jsem psal několikrát. Že mě to i irituje a nechápu zejména pasivitu mladé generace, také. Snažím se s tím něco dělat ve stále zřídkavějších chvilkách volného času. Toho teď mám opravdu mnimum a proto se tak málo vyskytuji. Buď jsem v práci, nebo spím; a když nespím, tak tupě sedím u bedny a sbírám síly k sesmolení alespoň holých vět. Až skončí dovolené, tak SNAD se situace trošku zlepší a já zase začnu fungovat. Sice budu chodit do školy, ale tam budu mít noťas a trochu prostoru pro aktivitu.

   To se mi líbí

   • Jethro napsal:

    Problém je, že informace patrně nemá americká veřejnost. Jen ta by mohla tvrdě zatlačit na své exportéry míru, jak se to stalo s Vietnamem. Obávám se ale, že dnešní nálada mezi US lidem je spíš ve smyslu „ten hajzl Putin“ a „musíme zachránit svět i za cenu obětí (nejlépe ne našich)“…

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     I kdyby US veřejnost informace měla, stejně by nevěděla, co s nimi.
     Protože:
     – skoro 30% US populace je funkčně nebo zcela negramotných (přičemž mnozí z těch funkčně nebo zcela negramotných mají maturitu)
     – jen necelých 20% US populace má cestovní pas
     – americké „školství“ naučí žáka ZŠ se podepsat, přikládat správnou ruku na správnou stranu hrudi, modlit se, zpívat hymnu a trochu počítat. „Maturant“ dostane papír jen proto, že mu učitel vtloukl do hlavy, které odpovědi má zakroužkovat v testu.
     (Možná přeháním, ale obávám se, že jen maloulinko). Jen nepatrné části populace se dostane SKUTEČNÉHO vzdělání.

     To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Teď jsem si vzpomněl 😀
    Jak jsem Stejskymu hamtal po bábovičkách, tak jsem tam sám napsal nepřesnost. To jsem si uvědomil až při pročítání rusky psaného zpravodajství. Protože ono možná nešlo ani tak o otrocký překlad z angličtiny, jako spíš o otrocký překlad z ruštiny.

    To se mi líbí

 7. Laco G, mlynář napsal:

  Asfalte, já si nemyslím, že situace je kritická. Řekl bych, že se schyluje pouze k ekonomické válce Západu s Ruskem, na kterou doplatí všichni, včetně Česka, například poklesem HDP tak o 3% včetně opětovného pádu do recese.

  To se mi líbí

  • Jethro napsal:

   No, pokud na Ukrajinu vstoupí a vletí NATO, asi to jen ekonomická válka nebude.

   To se mi líbí

   • Laco G, mlynář napsal:

    NATO nyní na Ukrajinu nevstoupí, ani se o to nebudou pokoušet, jistě by se našel nějaký člen aliance, který by to zablokoval. Byl by to příliš velký nerozum.

    To se mi líbí

    • Jethro napsal:

     A co tam tedy blbnou ti Poláci?

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      To těžko říct. Jsou prostě skupiny, které rády blbnou. Ani ne tak země, ale skupiny v nich,
      Já bych se spíš staral o Putinovu pozici. Chruščov kdysi v podobné pozici padl a VVP je u moci přes 14 let.

      To se mi líbí

      • Laco G, mlynář napsal:

       Poláci jsou ultra rusofobové a obecně přehnaní nacionalisté. Obojí jim zamezuje konat racionálně. Psal jsem o tom 2x na Mlýně. Je to také projev jejich zakomplexovanosti, jejich špičky si to i uvědomují a přiznávají.
       O Putina bych strach neměl. Ono jde o to, zda existuje poptávka ruských elit po změně a zda je tam někdo, kdo má takovou změnu promyšlenou. V Rusku přece nejde o diktaturu jediného člověka, který prosazuje šílené myšlenky. Kdokoliv tam bude šéfem, bude muset dělat v zahraniční politice totéž co Putin, prosazovat zájmy Ruska. A to asertivně.
       Ostatně v byznyse se zatím žádné fatální dopady sankcí na ekonomiku neprojevily. Pokud budou sankce přísnější, bude jejich dopad také na protivníka. Změnou prezidenta by si Rusko nepomohlo. Spor je o Krym, nikdo v Rusku by si nedovolil o Krymu diskutovat.

       To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Já mám Poláky celkem rád (ani nevím přesně proč), ale jsou to prostě pořád ti magoři na koních. A Rusa nenávidí, to snad už má Polák v genech nebo co. Takže v aktuální situaci dost divoká kombinace.

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Je to jen pocit, Laco. Ale to je v řemesle politického sázkaře věc důležitá.
       Vsadíme toho Putina?

       To se mi líbí

      • Laco G, mlynář napsal:

       Slime, já na Putina sázím.
       Ještě tak 10 let jej Rusko potřebuje. Jistě by se jeho způsob vlády Čechům nelíbil, i když by jej potřebovali jako prasátko drbání. Pro Rusko je naprosto nezbytný a oni to většinově podvědomě cítí.
       Pro Západ by byl samozřejmě přijatelný někdo, kdo by mu propachtoval přírodní bohatství a udělal z ruské armády armádu operetní, jako Česko. Myslím ale, že většina Rusů by se cítila pokořena a právem. Věřím, že raději přežijí nějaký rok sankcí.
       Pravda vaz by mu zlomilo, pokud by se ukázalo, že v sestřelení onoho letadla má Rusko prsty. Zatím bych řekl, že jak jde čas, stále víc to vypadá na Ukrajinu, kdo ten masakr způsobil a to vědomě. Dokonce bych řekl, že to v krajním případě mohl udělat někdo v ukrajinské armádě, kdo chtěl pomoci Rusku a zdiskreditovat Ukrajinu, ale to je opravdu až krajní spekulace.

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Nejde o to, jestli ho potřebuje. Jde o čas změny.
       Takže do 31.12. 2015? Že nebude ve své funkci? (Nebo hlavním hybatelem?)

       Co rád pijete? 🙂

       To se mi líbí

      • Laco G, mlynář napsal:

       Jsem skromný, nejraději žernosecký tramín. Putin musí být v úřadě ještě jedno volební období. A co bumbáte Vy?

       To se mi líbí

      • Hudec napsal:

       Nechci se nějak moc plést do vaší dvoučlenné diskuse, ale přece jen si dovolím poznámku. Hodně dám na osobní konkrétní zkušenost. Z mojí podzimní návštěvy Ruska jsem si odvezl intenzivní pocit, že Rusové Putina dílem milují a dílem respektují. Myslím, že vydrží ještě pěkných pár let.

       To se mi líbí

    • Jethro napsal:

     Už slyším Obamu jak nás informuje, že Poláci tam mají právo být, protože se cítí ohroženi Ruskem, a že hnusný Rus ve formě proruských teroristů na jejich mírové houfnice střílí, takže střílí na člena NATO, takže střílí na NATO a proto tam NATO vlítne… zachraňovat světový mír.

     To se mi líbí

  • Asfalt napsal:

   Víte Laco,
   já tady v tomto moc nevím. Ještě možná minulý týden bych s Vámi naprosto souhlasil, ale přiznávám, že si začínám připouštět, že jistá oprávněnost obav, které zde vyslovují někteří výše, tu je.
   Ten konflikt se neustále vyostřuje a za určitou hranicí vyostření již nebude existovat žádná záchranná brzda. Druhá věc, která mě děsí, je naprostá iracionalita lidí, kteří mají moc jak mediální, tak i tu státní. Nevím, kolik lidí si kdysi měsíc před válkou myslelo, že válka nebude. Možná jich taky bylo dost. Tím ale na druhé straně rozhodně nechci malovat čerta na zeď ani nic nenaznačuji, jen přemítám v úvahách.
   Bylo by to asi dlouhé, jen shrnua otevřeně odpovím, že nevím, ještě nedávno bych s Vámi souhlasil beze zbytku, dnes jen přikyvuji a říkám, že je možné co říkáte, ale můžeme se i mýlit. Pesimismus mě zachvacuje zejména když vidím McCaina a další „borce“, které považuji za zcela korektní blázny schopné všeho (a vliv mají).

   To se mi líbí

 8. táta napsal:

  taky
  bych to na lehkou váhu nebral,jak dlouho zustane Rusko KLIDNÉ na různé provokace.
  Bohuže V MÉM okolí je celkem dost lidí kteří mají jasno díky medialní masaži

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Tato, myslím že Rusko klidné zůstane dlouho. Není boj na KO, ale na body a na výdrž. Ukrajina není celý svět a střety probíhají i jinde. A proroci? Těch bylo. Vzpomeňte si na ty, kteří říkali, že Putin vymění Ukrajinu za Sýrii. Nebo ty, kteří na konci roku 2013 říkali, že Putin doslal na majdanu na frak. Jestli dostal nevím, dostal ale Krym.
   Putin, ostatně jako každý šéf státu má mnoho poradců, mnoho altenativ a hraje na desítkách šachovnic. Není podstatné jak se věci mají na jedné šachovnici, podstatný je součet dílčích výsledků a udržení slabých míst. A útok tam, kde jsem silný. O takových záležitostech nevíme téměř nic. A většina našich „analytiků“ ani netuší o co se jedná.
   Rusko dlouhodobě tratit nebude, má velkou šanci na vnitřní obrodu. Stále je zemí budoucnosti a zkazit si to může jen samo.

   To se mi líbí

   • Laco G, mlynář napsal:

    Také to tak vidím Strejdo. Navíc si myslím, že mezinárodně se těší Rusko značné podpoře států, kterým se zajídá monopolární svět jednoho policajta a vykořisťování dolarem. Ty země, které nehlasovali v OSN proti Rusku o Krymu mají 60% světové populace.

    To se mi líbí

    • moskyt napsal:

     Putin to nemá vůbec lehké. K tomu několik mých osobních poznámek.
     1. Je to západník, kterého Západ svým jednáním dostal na druhou stranu do slavjanofilského tábora.
     2. Lze mu vyčítat leccos, ne však to, že není vlastenec
     3. Osobně nepokládám za příliš šťastné spojení s pravoslavnou církví jako ideologickou oporou a volbu „bílého projektu“, který prohrál ve dvacátých letech, jako východisko k mocnému silnému, ekonomicky výkonnému státu, který by se měl stát jedním z pólů multipolárního světa. Kritici říkají, že se mu zatím nepodařilo zastavit úpadek Ruska, ale jen její trajektorii natáhnout do vzdálenější budoucnosti
     4. Velká část ruské zkorumpované elity mu nikdy nezapomene, jak zatočil s tou její částí, která byla spojena s plynem a naftou.
     5. Ta ruská elita ve spojení s NGO organizacemi a domácími organizacemi (např. Ruská akademie věd!), které jsou financovány z cizích zdrojů, vyvíjí činnost, směřující k rozdrobení Ruska na jednotlivá údělná panství, a jeho následné likvidaci jako státu.
     6. Ruské elitě, z velké části kompradorské vůbec nezáleží na Rusku ale na penězích, které vydělá, a to za jakoukoliv cenu. Proto je schopná se domluvit zcela klidně s ukr. oligarchy a ukr. státní bezpečností na společné činnosti.
     A tak lze pokračovat donekonečna.
     Mimochodem v článku zmiňovaný Pušilin (spojení s Achmetovem a ruskými oligarchy), skutečně druhý den (18. 7.) rezignoval.

     To se mi líbí

     • Laco G, mlynář napsal:

      Moskyte, jsem jen obyčejný český Antoušek, co čerpá z otevřených zdrojů a nikdy v Rusku nebyl. Pokud jde o Putina, viděl jsem množství videí, která běžně v Česku nejsou přehrávána. Z nich jsem nabyl následující dojmy.

      1.
      Viděl jsem video kulatého stolu jakési ze shora nalajnované Rady moudrých, které Putin předsedal. Byl tam také Chodorkovskij. Dávali Putinovi různé dotazy na aktuální situaci. Odpovědi Putina nebyly na úrovni Miloše Jakeše z Červeného hrádku, mluvil stručně, žádná intelektuální pojednání, nicméně elita na zasedání se nezakrytě chechtala. Za několik měsíců byl Chodorkovskij na deset let v base. Neříkám za to, že se Putinovi do TV kamer otevřeně chechtal. Odporoval a je třeba říct, že šel proti zájmům Ruska. Putin ovšem jednal autoritativně, Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že soud s Ch. nebyl politický, ale je jasné, že Putin jednal vzorně podle zásad vlády stanovených Machivellim. Ani stín slabosti.
      2.
      Viděl jsem video z výjezdního zasedání Putina v jakési velké ruské gubernií, kde Putin zkoušel mocnáře z plnění úkolů. Všichni seděli, jako když zasedá štáb pruských husarů. Jednomu mocnáři cosi vytýkal, přivolal jej ke svému stolu a ukázal mu na papíře co měl splnit a nesplnil. Ten člověk byl těžce vyděšený.
      3.
      Viděl jsem několik videí z Putinovo návštěv vojenských jednotek. Ten kdo byl na vojně pozná, kdy má velitel přirozený respekt a kdy vojáci jen švejkují. Putin měl vždy to první.

      Nahoře jsem napsal, že Češi by z takového dejme tomu předsedy vlády byli auf, nesnesli by jej a svrhli by jej velmi brzy. Čech přeci vždy ví líp než vrchnost co je třeba dělat a jak. A nenechá sebou vláčet jako pruský feldwebl podporučíkem. Přitom by tak na pět let Česko tvrdou ruku potřebovalo jako prasátko drbání. jenže takovou, která by dokázala jít i po Švejcích, což je v Česku zejména velmi obtížné.

      V Rusku je situace s národní mentalitou podstatně jiná, historicky. Má-li se země zmátořit, nelze jinak než putinovsky. Tento režim je ale dlouhodobě udržitelný pouze za předpokladu, že přináší většině viditelná zlepšení jejich života a pocit, že země nabývá na mezinárodním uznání. To se Putinovi daří. Stejně jako s Chodorkovským a ostatními land lordy zatočil i s NGO. A potom, že se může opřít o silové státní složky. Putin jistě ví, že takto se nedá vládnout dlouho a jedná podle toho.

      Pro nás je důležitá odpověď na otázku, jaký vývoj Ruska je v českém národním zájmu. Tvrdím, že takový, který přinese:
      – konec monopolárního stavu světa,
      – prosperitu Ruska,
      – dobrých politických a hospodářských styků mezi ČR a Ruskem.

      To vše je ale v rozporu s národními zájmy MacDonaldů. Ergo bass hammer, NÁRODNÍ ZÁJMY ČESKA JSOU VE SVÉ VĚTŠINĚ V ROZPORU S NÁRODNÍMI ZÁJMY USA.

      To se mi líbí

      • K-k. napsal:

       Chraň pámbu Rusko před dalším Jelcinem!!!! Doufám, že Putin vydrží.

       To se mi líbí

      • Laco G, mlynář napsal:

       Dnes vyšel u Stratfordů rozsáhlý a fundamentální článek jeho šéfa Miltona Friedmana „Can Putin survive?“, „Může Putin přežít?“. Zajímavý americký pohled, připravuji digest pro Mlýn, který zveřejním dnes večer, nebo zítra dopoledne.

       To se mi líbí

      • moskyt napsal:

       Laco, nejprve omluvu, že reaguji na váš koment až teď. Bohužel jsem se dřív k mašině nedostal.
       Nemyslím si, že jsme v hodnocení Putina v nějakém rozporu. Kladl bych důraz na to, že to nemá a nebude mít lehké.
       – Boj na dvou frontách. Vnější – s amíky za RF a také za Evropu. EU nechce vzít na vědomí, že daleko výhodnější je mít korektní vztahy s politicky stabilním a hospodářsky konsolidovaným Ruskem než spoléhat na virtuální pomoc „kovbojů“, kterou nota bene ať tak či onak EU draze zaplatí a doplatí na to.
       Uvnitř Ruska (věrchušky) stále probíhá, a není definitivně rozhodnutý boj mezi „západníky a slavjanofily“, nebo jinak mezi „liberály a konzervativci“. Ten se projevuje i v konfliktu mezi válečnou a defétistickou stranou. Teprve jestli se Putinovi podaří zlomit vliv západníků (defétistů) má šanci dostat skutečně Rusko na nohy.
       – Ano vypořádal se s NGO a nakopl oligarchy-kompradory, je tu však ale. Nevím, jestli jste četl tzv. Smolinovu zprávu (Российские исследовательские центры и ВУЗы – Зарубежное финансирование и влияние на политику.) A tam V. V. čeká hodně těžká robota. A protože jsem realista, jsem přesvědčený, že to dotáhne do příznivého konce pro Rusko.

       To se mi líbí

 9. Občan napsal:

  Ivan David si dal Tvarůžkovou k večeři. Bez chleba a bez piva:
  http://goo.gl/9ZEthv

  Ale snažila se, děvenka čokoládová, seč mohla 🙂

  To se mi líbí

  • Laco G, mlynář napsal:

   No nechápal jsem to. Proč zrovna David? Asi potřebují alibi jak jsou nestranní. Měl být ostřejší.

   To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Třeba si ČT myslela, že když je David „klidná síla“, tak že si s ním Tvarůžková snadno poradí. Fatální chyba.

    To se mi líbí

  • bara napsal:

   snažila?
   Normální arogantní 3,14ča

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Že necháte takhle vztek cloumat svým majestátem 😆

    To se mi líbí

   • Zdeněk napsal:

    A to se ještě pravděpodobně obávala, že jí objeví nějakou diagnózu a navrhne způsob ústavní léčby, tak se krotila. Ono zakončit pracovní den v košatince a posléze na uzavřeném oddělení ústavu, na jehož personál dohlíží by jí sice prospělo z hlediska osobnosti, ale nastartovaná kariéra by byla v čudu.

    To se mi líbí

 10. Artur napsal:

  Namísto komentáře připojuji část své zprávy o svém počínání v těchto dnech kterou jsem dnes zaslal svému zletilému synovi:“Přes den pracuji na zahrádce a večer čtu všechny možné informace o Ukrajině.Můj závěr:Ano schyluje se k velké válce na evropském kontinentě.Je to organizováno z USA pro které by konflikt v Evropě vyřešil spoustu jejich vnitřních problémů,jako se to ostatně stalo již při WWII,kdy se po jejím skončení staly USA světovým hegemonem.Oni už pamětníci předchozích válek vymřeli a ti dnešní pitomci si myslí,že to bude nějaká nová počítačová hra a že mají spoustu životů a možností nového opakování,ale o to horší bude probuzení do reality.“Konec citátu!!

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.