„Copak jsme v Iráku už nenapáchali dost škody?”


zveřejněno 18. června 2014 – LQ-Services

Autor:  Ron Paul

 

V roce 2006 jsem pozval bývalého šéfa NSA, generála Billa Odoma, aby se zúčastnil mého oběda s poslanci Kongresu, který se koná každý čtvrtek. Tam označil generál Odom válku v Iráku za „největší strategickou katastrofu amerických dějin“ a vyprávěl překvapeným posluchačům, že nedokáže pochopit, proč Kongres prezidenta za to, že Spojené státy do této katastrofy uvrhl, neobviní z velezrady. (Pozn. překl.: německý překladatel překládal „impeach“ jako „odstranit/odvolat z úřadu“, ale v americké angličtině se tenhle výraz používá především ve smyslu „obvinit z velezrady“, smysl dává obojí) Historie setrvale potvrzuje generálovo hodnocení jako naprosto správné.

Již v září 2002 jsem před Sněmovnou reprezentantů přednesl své námitky proti útoku USA na Irák: Žádný spolehlivý důkaz, že Irák jaderné zbraně vyrábí, již je vlastní nebo je krok od toho. Žádný důkaz, že Irák poskytuje útočiště teroristům z Al-Kajdy. Právě naopak, odborníci na tuto oblast považovali Hussaina za nepřítele Al-Kajdy a protivníka islámského fundamentalismu. Naneštěstí nebyl nikdo v Kongresu ochoten naslouchat.

Jak víme, padl minulý týden Mosul, druhé největší město v Iráku, do rukou ISIS (‘Islamic State in Iraq and Syria’), napojené na Al-Kajdu. Poté, co prostě převálcovala desetitisícové jednotky irácké armády, hrozila minulý týden Al-Kajda, která před naší invazí v roce 2003 v Iráku vůbec nebyla, že bude postupovat na hlavní město Bagdád.

Titíž „experti“ za zahraniční vztahy, jejichž lži nás dostaly do války v Iráku, nám nyní vykládají, že musíme opět vtrhnout do Iráku, abychom pykali za katastrofu, která v důsledku jejich invaze teprve vznikla! Nejsou schopni přiznat, že se zmýlili ve svém odhadu, že invaze bude „procházkou“, která se vyplatí. Takže se pokoušejí události minulého týdne svést na odchod vojsk USA z Iráku v roce 2011. Ale problémy byly vyvolány samotnou invazí v roce 2003, ne odchodem jednotek v roce 2011. Každý, komu je známa příčina a důsledek, by to měl pochopit.

Obamova administrativa prohlásila, že s výjimkou pozemních jednotek jsou v jednání všechny varianty, jak pomoci irácké vládě v této krizi. Neměli bychom však zapomenout, že z pohledu této administrativy nejsou speciální jednotky nebo CIA pozemními jednotkami. Takže bychom velmi snadno mohli opět přihlížet tomu, jak v Iráku bojují Američané.

Je také docela dobře možné, že administrativa v naději, že irácká armáda je schopna zvládnout invazi ISIS sama, začne opět dodávat více zbraní nebo válečného vybavení. Avšak je nepravděpodobné,  i přes dlouholetý trénink ze strany USA, který stál celých 20 miliard dolarů, že se irácká armáda s tímto úkolem vypořádá. Minimálně při pohledu na to, jak irácká armáda dopadla při útoku ISIS, se zdá, že je nutné považovat značnou část těchto peněz za vyhozené, nebo dokonce za rozkradené.

Rozsáhlé dodávky zbraní do Iráku ze strany vlády USA by bezpochyby vojensko-průmyslový komplex v USA přivítal, protože díky tomu bude možné vytřískat z iráckého „tavení jádra“ další zisk. Rovněž by potěšily ty ve Washingtonu, komu je jasné, jak politicky nepopulární by se doma stala třetí invaze USA do Iráku, ale přesto chtějí tváří v tvář krizi „něco podniknout“. Je možné, že dodávky zbraní nejsou považovány za akt války, ale za normálních okolností vedou k válce, a jak jsme již viděli v Iráku a v Sýrii, padnou tyto zbraně velmi často do rukou těch, proti kterým chceme vlastně bojovat – do rukou Al-Kajdy.

Díky pošetilé vládní politice zahraničních intervencí má USA na výběr dvě stejně idiotské možnosti: buďto poskytnout prostředky k posílení irácké vlády, která je úzkým spojencem Íránu, nebo podporovat Al-Kajdu v Iráku (tak, jak jsme to udělali v Sýrii).

Ale já tvrdím, že musíme jít třetí cestou: spojte se s americkým lidem a neobětujte ani jediný další dolar nebo další životy při pokusu o rekonstrukci Středního východu.

Copak jsme už nenapáchali dost škody?

Copyright © 2014 by RonPaul Institute. Permission to reprint in whole or in part is gladly granted, provided full credit and a live link are given

překlad rejnocka

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na „Copak jsme v Iráku už nenapáchali dost škody?”

 1. cobolik pacholik napsal:

  musim opravit,toho pana,co sa vola ron paul ty,ktory su zodpovedny za stav v iraq,oni jeho stavaju do role zradcu a cloveka,ktory nerespektuje volu ritiarov a podlamuje doveru ,ktoru ma government v americkom proletariate,ktory je viac zmagoreny jak ten nas za zvezdy,vylucuje sa pozemna army,bo nema uz vela heroes,ktory prekukli,hoci sa par magorov najde,lebo vidia,jak sa narabalo krvou mladych american boys,ktory umierali za budovanie slobody s ktoru si tu poniektore firmy nabili hotovy majland,ten kratkozraky a slizky jak had,vice prezident walkera juniora,rozumej busha,otvorene drista,ze mulat z kene s havajskym rodnym listom urobil chybu,ze nepocuval hlas kuriev od zlateho prachu a ich prizdisracov co radi strnagju(rincej) sablickou,bo sa im sype,toto,co dristnul ten genral,ja vojak v zalohe bez west pointu svojim buranskym kukom mozem prahlasit tak isto,len stylom doneckeho kozaka,ale vyzneje na vlas podobne a nie som presvedceny,lez vidim,ze kopa dalsej holoty vo svete si toto nemusela dedukovat,ci chodit za nejakym expert,bo to bije,do oci,ze freedom path je vysledok toho,ze ISIL,ktory bojuje z presvecenia,ci alaha,ci cohokolvek,je lepsi jak regularna army,ktoru sa tak skolilo a platilo,ze kozacky povedane vyslo na hovno,myslim vojensko priemyselny complex uz madli ruky,bo bude treba vyzbrojit,je jedno koho a na akom principe pricina sa nebude hladat,bude sa sypat zlaty prach a ten veteran z vietnam za boha si teraz nespomnem meno,bude klepany po tom plecy a tej meravej ruke bo bude huckat a prevracat,aby sa holota mordovala veselo dalej s usetrenim ich boys(uz mi tuklo mccain).co ma vie dozrat,ze takeho generala,ci akehokolvek predstavitela v tej riti,to neuvidite jak havla,ci dubceka za tej komuny,bo nie su ideologicky spolahlivy a co ma uz privadza do sialu,ze v zemi,kde slobpoda slova a volnost pristupu k informacii je zakotveny v ustave,len za toho boha to nevidim nejak v praxi,docista jak za tej zasranej komuny a este moj drist,ked si da nejake hovado z tej statnej bezpecnosti tu,co sa vola NSA,mozu kludne prehlasit,ze som porusil patriot act a som nebespecny pre narodnu bezpecnost usa.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Jev se jeví no ale pokud se na něho podíváme tak nějak pomocí lupy a posvítíme si finanční baterkou, tak je to úplně jiné kafe.

  Těžce vyzbrojení, dobře financovaní a organizovaní profesionálové jako armádní síly Islamistického státu Iráku a Sýrie (ISIS) vyrazily z Turecka a ze severovýchodní Sýrie na jih do Iráku.
  Zabraly Mosul a Tikrit, a pokračují na samotné irácké hlavní město Bagdád.
  Prostě na odbojovou skupinu dobrovolníků nevypadají ani náhodou a také jimi nejsou.

  Protože při pohledu na konvoj úplně nových Toyot ISIS, úplně těch samých vozidel, které používají všichni teroristi, jejichž vyzbrojování přiznává NATO, ať operují kdekoliv.
  Jinak řečeno státní výběrové řízení na příslušná vozidla pro teroristy padlo na Toyotu jako nejlepší teroristické vozidlo.
  Proto díky této velmi dobře fungující státní byrokracii, je možné poměrně snadno identifikovat bojovníky ISIS jako syntetické, státně sponzorované regionální žoldnéřské expediční síly.

  Takže území(nějakého státu je opravdu jedno jak se bude fundamentalisticky nazývat) ISIS rozkládající se napříč Irákem a Sýrií.
  Tato s podporou NATO vznikající nárazníková zóna, bude schopná zabezpečovat provedení bezpečného útoku jak v Sýrii, Iráku ale i v Íránu.Tak toto je v režii sponzorů průběh celoregionální sektářské války.
  Proto prosím z tohoto pohledu se jedná pouze de facto o re-invazi do Iráku no a při použití hnusné fujtajbl predikční metody, najednou vyplavou na povrch olejové skvrny bloku NATO spolu s GCC (zvláště Saúdskou Arábií a Katarem).
  Proto je nutné – > Věřit naprosto „pravdivé“ propagandě, že západ tak jak zoufale vyrábí fikci o něčem co způsobil odchod US armády a proto také nyní dokonce vyrábí údiv Alenky z říše divů.
  Následně se snaží distancovat od jakékoliv znalosti o tom či jakékoliv spojitosti s jednotkami ISIS.
  Omlouvám se za metodu výkladu a za to, že nepokračuji v myšlenkách Paula Rona ale v případě ISIS mi připadají mimo mísu.

  To se mi líbí

 3. Řezníček z Brna napsal:

  Tento týden zajímavý komentář invaze do Iráku z pohledu sousedního Polska na ČR+. Polsko bylo největším podporovatelem vojenské invaze a také se ze všech států bývalého východního bloku se nejvíce angažovalo vojensky. Bylo jim slíbeno, že polské firmy budou významnou měrou angažovány do poválečné obnovy Iráku. Jak to dapadlo? Polské firmy nedostaly nic, zůstalo u slibu, doslova utřely hubu.
  Teď je otázka, jak se z této zkušenosti Polsko poučí?

  To se mi líbí

 4. moskyt napsal:

  Přes určité historické a věcné nepřesnosti, eventuální politickou hru opozice, je zpráva, kterou vydal ITAR-TASS zajímavá.
  Kongresman kritizoval americký závazek „nalít prostředky“ do těch kdo svrhli Janukovyče
  26. červena 2014
  Vytvořily USA „dobrý precedens“, když na Ukrajině, „nalily zdroje“ do lidí, kteří svrhli demokraticky zvoleného prezidenta, řekl předsedající na slyšeních ve Sněmovně reprezentantů USA, republikánský kongresman z Kalifornie Dana Roerbaker.
  „Nemyslím si, že jsme vytvořili dobrý precedens. Nemyslím si, že když je zvolená vláda svrhávána, musíme mít potřebu zapojit se,“ – řekl zákonodárce.
  Podle jeho názoru, svržení prezidenta Viktora Janukovyče mohlo být způsobeno, mimo jiné „hrou mocných sil,“ není vyloučeno, že „dokonce evropskými finančními zájmy, které nechtěly, aby se Ukrajina spojila do společného trhu s Ruskem.“
  V komentáři o boji proti korupci na Ukrajině, prakticky předpověděl neúspěch těchto pokusů.
  „Zbavit Ukrajinu a některé další země, jako je Ukrajina, korupce by bylo podobné, jako zbavit Irsko piva“ – říká Roerbaker.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Má vcelku pravdu, jen si nejsem zcela jist, jestli ty “ mocné síly “ byly evropské a ne americké. UA společný trh s Rusem vpodstatě měla. Spíš bych se přikláněl k tomu, že Amík chce mít za ruským plotem rachejtle pro následnou “ humanitární “ akci ( jak by nám vysvětlila jedna politická veličina, kterou nám záviděl celý svět ).

   To se mi líbí

 5. Slim napsal:

  POBAVIL MĚ LACŮV VČEREJŠÍ ČLÁNEK. ZAČÍNÁ ÚDERNĚ. 😀

  “Ministr zahraničí Polska Sikorski je politický realista,” konstatoval suše s příměsí anglického humoru jeho ruský kolega Lavrov, když měl komentovat Sikorského výrok z telefonických odposlechů, že “Polácí ho Američanům kouří a nedostávají za to žádnou odměnu.”
  Nezbývá než dodat známé, ale Jeszcze polska nie zginiela. Po orálním sexu se většinou neumírá.

  To se mi líbí

 6. oh napsal:

  Konečně se majdanu podařilo vypudit ty zlotřilé proputinovské agenty z Kyjeva:
  http://connect.zive.cz/clanky/kaspersky-lab-prestehuje-centralu-z-kyjeva-do-prahy/sc-320-a-174300

  To se mi líbí

 7. strejda napsal:

  Vraťme se k Iráku. Od chvíle napadení a rozvrácení této země v labilní oblasti je zřejmé, že Irák jako stát skončil. O tom od té chvíle není a nebylo žádných pochyb. Je to jen otázka času, kdy se to přijme jako fakt. Jižní Irák bude poměrně chudá země plně závislá na Íránu. Střední Irák bude trvalá rozbuška v regionu, jeho uklidnění bude otázkou generací. A Severní Irák, první kurdský stát bude bomba. Bude ještě větší rozbuškou nežli sunnitský Střední Irák. Stane se gravitačním centrem pro Kurdy z Turecka, pardon pro horské Turky a Kurdy ze Sýrie a Íránu. Jen ti syrští nebudou velkým problémem. Pro Írán to bude velké dilema a pro Turecko casus belli. Turecko je NATO a Česko také. Bude to veselé rozhodování. Tato oblast, za Saddáma, Assada sen. i jun. a ajatolláhů, byla vcelku pacifikovaná a stabilní. Byl to malý zázrak. Ten, kdo ve chvíli zahájení útoku na Irák napsal, že se otevřela Pandořina skříňka měl naprostou pravdu. Otevřít šla, zavřít nepůjde. Nikdo neví jak. A ta nákaza se bude šířit jako mor. Nakonec zasáhne i Katar, Emiráty a Saúdy.
  Bohužel jedním z receptů, možná jediným, je takto rozložit celý svět a čekat co to přinese. Jenže být schován za nějakou louží, byť velkou, nemusí stačit.

  To se mi líbí

 8. Slim napsal:

  No vida. Ne že bych Hillary moc věřil.
  (Na to, aby by ještě mohla být prezidentkou je příliš „provařená“.)

  http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/340595-obama-je-neschopny-prohlasovala-pry-podnapila-clintonova.html

  To se mi líbí

 9. Carlos V. napsal:

  Poněkud překvapivé, uvádět zde článek předního libertariánského pravičáka 😉

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.