Nechranické mraky


Nechranické mraky

Byl krásný, ale větrný den a já přesvědčila staršího synka, že by se dalo někam jet. Ne moc daleko…a tak jsem ho vylákala na Nechranice.

Vítr foukal pořádně a Nechranice si zas hrály na moře – a podařilo se jim vyrobit příboj, za který by se skutečné moře opravdu nemuselo stydět.

obr.1A na nebi byly krásné mráčky

obr.2

A tak jsme tentokrát nechranické moře jen pochválili za povedený příboj a šli jsme se projít na suchou stranu hráze – ty domy v pozadí jsou vesnice Nechranice.

obr.3

Sice suchá strana hráze – ale po chviličce chůze jsme se dostali na břeh Ohře – té Ohře, která před chviličkou protekla přehradním jezerem a teď se vrátila se do svého pokojného koryta

obr.4

K soutoku s divokým přepadem z hráze je to ještě daleko a tak si řeka vysloveně vychutnává cestu mezi travnatými břehy

obr.5

Čirá voda, přes kterou jsou vidět různé odstíny zeleně rostlin a řas na dně, zářivě růžový trs vrbky na břehu a nad hlavou běží šedobílé mraky, klid kolem, všechny starosti se najednou někam uklidily – prostě nádhera!

obr.6

Jenže čas nečeká – a tak už stačím jen pozdravit místního motýla,

obr.7

zkontrolovat, jestli Nechranice jsou pořád ještě mořem

obr.8

a pak už je potřeba se zas vrátit do všedního života…

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Nechranické mraky

 1. Petrpavel napsal:

  Ať chci nebo nechci, pořád mi vrtá hlavou ten divoký přepad „…K soutoku s divokým přepadem z hráze je to ještě daleko …“ . Nebyl by?
  Nechranický neznám, znám třeba takovéhle dva :
  http://mixka.rajce.idnes.cz/Prepady

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  🙂 Ta hnědá voda vypadá hrozivě

  To se mi líbí

 3. rybářka napsal:

  Nechranická přehrada je mezi přehradami kráska. Jenom zřídka vypadá nevlídně jako na obrázku prvním a posledním. Ale ona to není nevlídnost. Ohře spláchla nejen své břehy, ale i zachytila množství ornice, doručené jí potoky a potůčky z okolí, postiženém přívalovým deštěm. Přinesla nechranickým rybám množství přirozené potravy. A vítr, tvůrce vysokých vln, zahnal plavce, vodáky a rybáře a přehrada a její ryby si odpočinuly od lidí a jejich dravčích vlastností.
  Většinou však je nechranická přehrada vlídná ke všem a krásná, působící rozkoš všem smyslům člověka. Ale když se rozfouká, je nutný respekt k síle jejích vln. Plavec i rybář na loďce nejspíš soupeření neustojí bez pořádného zadýchání.
  Znovu se dívám na fotografie. A cítím ten studený vítr, jak mi profukuje oblečení. Dokonale vystižená atmosféra, tolikrát v reálu prožitá.
  Fotka s vrbkou, to je další vzpomínka.. Na jedné zamokřené louce, kolem níž jsem bohužel jela, bylo této byliny ( babička jí sušila a říkala Ivanův čaj ) jako naseto. Chtěla jsem mrknout,jestli je to fakt ono a tak jsem tam vlezla. A propadla se do bahna, skoro do půlky stehen. Pár lidí, co jelo kolem, mne zachraňovalo, ale povedlo se to až hasičům s dlouhým lanem. Ovšem bez bot. Všechny přítomné, jsem tenkrát nesmírně potěšila, později i mámu, jejíž byly boty, i kluka, jemuž patřilo auto. Vrbka, trošku bahna a tolik potěšení.
  Takže za Nechranice, i Ohři, nebesa plná mraků nad řekou a vzpomínku na Ivanův čaj, dík. Krásné.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Připomněla jste mi nějakých dvacet let starou mou příhodu s utopenou holínkou. V bývalé vodní nádrži pro mlýn, tehdy tam ještě protékal proužek vody, jsem ji nechtěně nechal, nemaje pomoc. Naštěstí se mi povedlo sunutím se po zádech a jejich spodní části, rukama, vyprostit tělo. Holinku ne.
   Přesně v místě nad ztracenou holínkou roste každoročně vrbka lákající mě ob rok dva ji znovu fotit. Vlkho je tam pořád, na jaře tam rostou blatouchy :
   http://mixka.rajce.idnes.cz/Vrbka_vrbovka_uzkolista,_Blatouch_bahenni/

   To se mi líbí

 4. Lunka napsal:

  Tak tuhle lakonicky podanou historku s vrbkou vam, rybarko, beze zvytku verim. Takovy horor tezko nekdo vyfabuluje u tak poeticke fotky vrbky u Ohre 🙂
  Bezva, velke diky, Katrin a Rybarko

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.