Už zase ten HDP – posílá Slim


5.5.2014 Zuzana Šmídová Respekt

Ekonomové a statistici hledají nové způsoby, jak měřit kvalitu života a  spokojenost lidí
Diskuse o nedostatcích ukazatele hrubého domácího produktu (HDP) dnes patří k ekonomickým evergreenům: politici jsou rozčarováni, že růst HDP nevede nezbytně k jejich znovuzvolení, zaměstnanci, že mzdy nerostou aspoň tolik jako ekonomika. Navíc se množí výzkumné studie, které ukazují, že pocit  štěstí opravdu není přímo úměrný nashromážděnému bohatství. Máme tedy na HDP zapomenout a soustředit se na jiné indikátory – například příjmy domácností?

Rozdíl mezi HDP a společenským blahobytem, nebo chcete-li spokojeností obyvatel v jednotlivých zemích, vede různé mezinárodní organizace, ale také statistické úřady (například ve Francii, Británii či na Novém Zélandu) k
vývoji nových ukazatelů či k doplňování statistik. OECD vymyslela ukazatel lepšího života Better Life Index, Světová banka má zase Index rozvoje atd.

Problémem těchto indikátorů je dostupnost srovnatelně kvalitních dat napříč  zeměmi a časem, ale hlavně odlišné individuální preference. Zatímco pro mě může být kvalitní bydlení nejdůležitější (a bude tedy mít v hodnocení mého osobního blahobytu největší váhu), pro mého indického kolegu to bude například dostupnost zdravotnictví. OECD Better Life Index to řeší tím, že si každý sám určí váhu jedenácti komponentů (bydlení, příjmy, zaměstnání, občanská společnost, vzdělání atd.).

Poměrně odlišnou kategorii pak představují různé průzkumy pocitů štěstí a spokojenosti, založené plně na individuálních subjektivních pocitech. Podle posledního výzkumu IPSOS má největší podíl „opravdu šťastných“ lidí Indonésie, USA následuje až za Jihoafrickou republikou a v EU vede Švédsko a Rakousko.

Blíže k lidem
Diskuse o univerzální definici společenského blahobytu — takové, jež by mohla nahradit HDP — jistě hned tak neskončí. Proto se ekonomové i nadále drží monetárních ukazatelů. Snaží se však aspoň zaměřit na takové, které jsou „blíže lidem“ (rozumějme voličům). Jedním z nich je příjem domácností. Pomineme-li jisté metodologické rozdíly, srovnání jeho vývoje s růstem HDP nabízí několik zajímavých poznatků.

Od poloviny devadesátých let do nástupu velké recese rostl HDP v zemích OECD rychleji než průměrné příjmy domácností. Tento trend je přisuzován rychlejšímu růstu zisků soukromého sektoru, jež byly reinvestovány a vyplaceny na dividendách. V období recese tomu bylo naopak, příjmy domácností rostly rychlejším tempem (či klesaly pomaleji), především díky sociálnímu zabezpečení a různým protikrizovým programům na udržení životní
úrovně obyvatel.

Nejinak tomu bylo i u nás. Zatímco v období 1993–2007 rostl HDP průměrným tempem přibližně 3,5 procenta, průměrný příjem domácností 2,5 procenta. V období recese (2007–2009) se HDP propadl, ale příjem domácnostní mírně rostl. Na Slovensku byl pak vývoj příjmů domácností ještě příznivější.
Detailnější pohled do statistik rodinných účtů umožňuje zaměřit se na různé příjmové skupiny a typy domácností. Asi nepřekvapí, že příjmy pětiny nejchudších zaostávaly ještě více za růstem průměru, mediánu i HDP. V rámci
OECD byl tento rozdíl nejmarkantnější v Izraeli, Švédsku či Španělsku, zatímco v Belgii, Itálii, Portugalsku, ale i Řecku naopak příjmy nejchudší pětiny obyvatel vzrostly více než HDP a medián.

Chceme-li se podívat na opačný konec společnosti, tedy na pětinu těch nejbohatších, statistika rodinných účtů bohužel nepředstavuje ideální zdroj dat. Bohaté domácnosti totiž mají tendenci podhodnocovat své příjmy nebo na otázky anketářů vůbec neodpovídat. Pro analýzu horních příjmových skupin je proto vhodnější využít data z daňových přiznání. Jenže ani ta nejsou bez chyb: problematické jsou různé daňové optimalizace a úniky, napříč zeměmi existují rozdílné daňové základy, finanční úřady monitorují pouze zdanitelné příjmy a dostupnost takových dat je relativně omezená.

HDP ještě přežije
Vraťme se i přes uvedené nedostatky zpět ke statistice rodinných účtů, srovnáním horní a spodní pětiny. Od roku 1996 se úroveň příjmů obou skupin zvedla o necelých čtyřicet procent. Srovnání s HDP ukazuje, že se vyvíjely podobně, ale poukazuje také na zmiňovanou mezeru mezi růstem ekonomiky a příjmy domácností. Problém tohoto ekonomického ukazatele je však v tom, že bývá zveřejňován s velkým zpožděním a též méně často než růst HDP.

Stěžejní výhodou HDP tak nadále zůstává fakt, že ekonomové dnes mají daleko lepší znalosti o tom, které politiky vedou k jeho růstu. To ale neznamená,  že to tak bude navždy. Veřejná poptávka po „alternativních“ ekonomických ukazatelích narůstá a tlačí statistiky i akademiky k tomu, aby se více soustředili na další data a zkoumání toho, jak se růst či pokles promítá do životních podmínek různých částí společnosti. A to je jenom dobře.

Příspěvek byl publikován v rubrice Slimova pošta se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

37 reakcí na Už zase ten HDP – posílá Slim

 1. Slim napsal:

  Jo, dneska na to nebude nálada…

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Teď tedy opravdu ne, ale ještě dnes dopoledne si rád přečtu.
   Jak že jsem odpovídal nas váš dotaz k procentům pro Paroubka?
   „Petrpavel napsal:
   22.5.2014 v 21:01
   V hlasování na parlamentních listech, t.j. u poučených voličů, má 4 %. Tipuji-li poměr poučených a nepoučených optimisticky 1 : 5, bude mít ve volbách asi 0, 8 %.
   Ale volit ho jdu – jako dík za práci v létech 2005-6…“
   Byl jsem příliš optimistický v tom poměru, a taky hodně podcenil vliv ČT která ho nepozvala do předvolebního klání (Petra Haniga ano, a hleďme : 1,6 %, Macha ano a 5, 2 %).
   Ale těch O,46 % odpovídá naší realitě. Takhle Češi oceňují nejúspěšnějšího premiéra země, stejně tak jako oceňují nejúspěšnějšího hokejistu země (jakože Jágra nemám lidsky, natož politicky, rád, ale hokejista to je!)
   http://www.sport.cz/hokej/ms2014/clanek/578694-jagr-konci-s-reprezentaci-nemam-zapotrebi-aby-si-nekdo-bral-moje-jmeno-do-huby.html#hp-sez
   Jinak volby žádný šok, smíření s osudem.

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Ne to vyděšení z Kalouska po volbách dostává jasnější rysy.
    Kalousek jako jediný využil možnosti, které mu přes Bakalova a veřejnoprávní média nabídla Dienstbierova frakce v ČSSD .
    To že pro budoucno je ČSSD nevolitelná, to je mu jasné jako všem ostatním,ale co by „člověk“(Kalousek) neudělal pro svoji budoucnost.
    To že přímá vláda našeho oligarchy, jde pomalu tam kam patří,tak toho důkazem je, že i přes gigantické náklady na manipulační zabezpečení, nebyl schopen ustát Bakalovu výzvu.
    ČSSD naprosto bezmyšlenkovitě zprofanovala jedinou obranu proti Bakalovy.
    Zásoba Kellerů pro Dienstbierovu frakci skončila,nyní to s ČSSD půjde pěkně z kopce protože její „ekonomické zázraky“ se konat nebudou a Bakalova masmediální manipulační skupina již nemá žádnou brzdu.

    To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Promiťe abych nezapoměl tak prosím přikládám vysvětlení.
    Jak naše církev po církevních restitucích:
    a) Tituluje svoje ovečky;
    b) Vysvětluje co je to církevní demokracie.
    http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Farar-a-novinar-Ctyri-petiny-obcanu-jsou-truhlici-kteri-maji-leda-tak-pravo-mlcet-320621
    Tož tak.

    To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/volici-na-nemeli-zaludek

  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/nizka-volebni-ucast

  Nejsem si jist, že v nízké účasti je jenom tohle. (A samozřejmě – při takhle slabé účasti se zvýrazňují věci nahodilé. ) Ale něco z toho určitě, vždyť volit nešel ani Bavor.
  Třeba by se něco dalo poznat srovnáním důvodů se Slovenskem?

  Jinak mi napadá, že zdeněkb přesně trefil volební účast v tipovačce na kose. A trefil i vzestup TOPky (dřív než se o tom začlo psát) a to už je něco! Akorát na Pirátech kapku tratil,

  Bylo to Zdeňku proto, že jim fandíte, nebo to byl jen chladný odhad?

  To se mi líbí

 4. Cech napsal:

  Vždy když není možné dosáhnout na udržitelný rozvoj, začínají tanečky kolem toho jak se měří udržitelný rozvoj.
  No a proto nastupují tyto známé povídačky naší kačky :

  a) Změny ve vzorcích spotřeby a fungování domácností.
  Protože najednou docází k omezení spotřeby, prodlužování životnosti, zesilování vlastního určování spotřební dynamiky a další tomuto podobné lži.
  b) Nastupuje prozelený smér tj.definuje se, že lidské činnosti jsou úzce spjaté s reakcí na klimatické a další problémy neudržitelného rozvoje vysoká spotřeba energií, nízká recyklace, stále nedostačující poznání, naprosto špatná výchova dětí.
  c) Špatné ovlivňování dynamiky společnosti směrem k udržitelnosti, a to ať komunitní, spolkové, či politické participace.
  d) Nadále se úpěnlivě vyžaduje reforma politiky a tlak na reformu politických institucí ke zvýšení jejich flexibility vůči otázkám udržitelnosti (zvláště tento bod má na svědomí např. u nás nástup oligarchů do přímého řízení státu).
  e) Pouze se ovšem povídá a nic víc, že je nutné tlakem na ekonomickou diverzifikaci v regionech a obcích odklonit ji od monokulturní ekonomiky.
  Prostě tyto povídačky naší Kačky by jasně chtěly těžit černé uhlí např. blízko Mladé Boleslavi a ocelárny provozovat např. v Ejpovicích. V Ostravě by potřebovaly vyrábět polovodič a atd.
  To vše moudře nazývají tlakem na inovace a výzkum aplikací.
  Ne růst HDP je sice pouze jedním z ukazatelů ale bohužel doposud tím rozhodujícím, nebo chcete li ukazatelem který v současnosti má největší váhu.
  Pouze a jen růst HDP je tím zrcadlem udržitelného rozvoje a taktéž naprosto neomylně dokládá v našem regionu stav střední třídy(Její možnosti,její kupní sílu, její počet a její tendence růstové nebo klesající).
  Pouze a jen proto se u nás vytváří MATRIX o tom, že střední třída v Česku roste.
  Povídačky naší Kačky o tom jak roste a roste, až přeroste všechny meze.

  No a proč to no ; !!
  Protože skutečná míra nezaměstnanosti dosahuje cca. 16 – 18 %,no a !! cca. 20 % pracujících, kteří pracují, nejsou registrováni na úřadech práce, tak jim výplata na pokrytí životních nákladů nestačí(tedy méně než 14,5 t.Kč).

  Proto aby fungoval udržitelný růst se musí lidem zaplatit a nevymýšlet další kritéria zářných zítřků – > hlavně pro naše děti atd..

  Prostě co by za to dal takový pojišťovák, kdyby plnění proběhlo až na onom světě že.
  No prostě všechno pro naše děti aby se měli stále lépe a lépe, neb povídačky naší Kačky, neboli MATRIX.

  To se mi líbí

 5. Slim napsal:

  Jak se tak dívám kolem, možná by bylo vhodné doplnit tohle. Ona Zuzana není žádné velké světlo a pominula úplně aspekt VLASTNICTVÍ. Ale říkám na rovinu, tohle je dost složité, aspoň pro mně: ujasnit přesně vztah mezi GDP, GNP a GNI.
  Nakonec Sarkozy na to angažoval Stiglitze (a ten tomu rozumí KAPKU líp) a výsledky nebyly úplně přesvědčivé, aspoň myslím.

  http://www.diffen.com/difference/GDP_vs_GNP

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   Aby to bylo srozumitelnější: přečtěte si hlavně poslední dva odstavce. ČR se v tom modelovém příkladu samozřejmě víc blíží Irsku. Tedy dílně z níž je část produktu vyváděna k zahraničním vlastníkům.

   To se mi líbí

 6. Slim napsal:

  http://www.noveslovo.sk/c/Pyrrhovo_vitazstvo_slovenskej_politiky
  Budu se teď pár dní koukat do slov. tiskovin. Když nezapomenu

  To se mi líbí

 7. Slim napsal:

  Ruský plyn.
  http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2642729/fico-dodavky-plynu-budou-pro-evropu-pokracovat-i-kdyz-se-pro-samotnou-ukrajinu-zastavi.html

  BTW, Měl jsem dojem z jedné zprávy rozhlasu, že Putin skrytě varoval před ZPĚTNÝM PŘEČERPÁVÁNÍM NA UA.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Možná se pletu, ale mám dojem, že jsem zaslechl, (jen vědět kde), zprávu o tom, že Slováci tohle zpětné přečerpávání údajně mají domluvené a schválené.
   Myslím si, že Putinovi může být víceméně jedno, pokud chce EU svůj zaplacený plyn zdarma posílat na UK ke „zmizení“ – jen několikrát on I Gazprom řekli, že oni s bezplatným zasíláním plynu do ukrajinských černých děr končí a bez platby předem nebude ani molekula.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Nebylo by dobré založit u nás Fond solidarity? Vzpomínáte? Sloužil na pdoporu nám nakloněných režimů v celém světě. Divím se, že to ještě nikoho z našich profašistů nenapadlo. Bylo by to pro mě dobrým znamením že ještě neztratili úplně rozum – kdybych ovšem nevěděl, že dnes se na to chodí jinak : rovnou sáhnou do státní pokladny!

    To se mi líbí

 8. moskyt napsal:

  Dovolil bych si umístit jeden citátek k volbám do EU od Colonela Cassada.
  „Samotný proces pohybu Evropy vpravo (v Rusku probíhá obdobný proces od roku 2012) je systémovou reakcí na prohlubující se světovou kapitalistickou krizi, kdy nemožnost ovlivňovat finančně-ekonomickou krizi prostřednictvím obvyklých neoliberálních, ideologických a ekonomických nástrojů, vede k růstu nacionalistických a dokonce i šovinistických prvků ve společenském řádu, které upevňují odklon společnosti doprava, a zároveň také dochází k rozevírání trhlin v současném světovém uspořádání.
  Z toho důvodu jsou procesy v rozvinutých a rozvíjejících se kapitalistických zemí spojené s radikalizací společnosti a růstem šovinismu, zcela stejně, jako v letech před první a druhou světovou válkou.“ (http://colonelcassad.livejournal.com/)

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Ten citátek se mi jeví jako trefný. Co je to za moudrého plukovníka?
   Už tu máme jednoho, celkem hlavu otevřenou (byť je poslední dobou značně nevrlý), tento také formuluje celkem pregnantně.

   To se mi líbí

 9. Slim napsal:

  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/domaci-politika/prohlaseni-jiriho-paroubka-k-vysledkum-voleb-do-ep
  No Sobotka by si mohl vzít příklad a rezignovat, dokud je čas. Na podzim jsou další volby..
  Je to ovšem těžko možné. Jít by musel i Zaor a Dienstb. A ti se budou držet pevně.

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   Vy toho Slime zase chcete po Bohušovi moc 🙂 , takhle to nejen on určitě ale určitě nevidí , necítí a chraň ruka páně -> ani neuvažuje 🙂 … Prý je opakování matkou moudrosti, a hlavní je vytrvat …

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Bohužel. Bez výrazných osobností to nejde a jediná za poslední dobu je Babiš.

    To se mi líbí

    • Jos napsal:

     Když vy máte Slime za osobnosti jen zločince. Musíte zabrousit i jinam. Už jste konečně přišel na triviální fakt, že největším zlodějem posledního roku ja Singer a jeho bankovní rada?

     To se mi líbí

    • Minorita napsal:

     To máte Slime bezpochyby pravdu, bez osobností opravdu nic nejde – smutné a zároveň děsivé je, že za onu osobnost je v této Bohem zapomenuté zemi považován zrovna původce nedopečeného, nedokvašeného pečiva a uzenin bez masa. Nebo-li totální personální, hodnotová – pardon – osobnostní vyprahlost, poušť, pustina a zmar … Platí to, co říkám dlouhá léta: Moudří nejsou , a sráče ( zmrdy ) jako by shazovali … Ona slůvka je zcela na místě, patří tam , a pán prostoru snad omluví…

     To se mi líbí

     • Petrpavel napsal:

      Není to námitka, jenom konstatování faktu.
      Od té doby co se u nás v Penny objevily pekárenské výrobky Penamu (záviny, buchty..) jiné nekupuji. Výborné, s domácími nesrovnávám, s kupovanými nesrovnatelné. S ohledem na svou nezkrotnou chuť na sladké pečivo všeho druhu se považuji za odborníka 🙂 . Kostelecké uzeniny stejně tak jako jiné uzeniny v podstatě nejím, ale měl-li jsem možnost ochutnat – dobré.

      To se mi líbí

     • Slim napsal:

      To je jenom terminologický spor. Byl Hitler osobnost? Pokud ne, byl určitě velmi vlivný a svým způsobem schopný. Byť zvrhlým.
      Čili slovo osobnost podle mého chápání nemá nutně jenom kladnou konotaci. To je to, co Jos nepochopil. Ale můžem najít jiné slovo, vadí-li vám to.

      Nemluvě vůbec o tom, že bych měl na mysli JEN zločince. Těch 4-4,5 dosavadních osobností v naší politice po listopadu se snadno dopočtem.
      (Podotýkám, že nepočítám Havla a bohužel musím už započítat Kalouse. Všimněte si, že má jedno společné s Klausem. Je špatný ekonom (což je ale větší ostuda pro VK), ale dobrý taktik a propagandista. A navíc řetězec Kalous obsahuje Klaus. A ještě zbyde „o“. 😀 )

      No a Babiš je další kandidát. Zatím jen kandidát, uvidíme. .

      To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       Ani né spor Slime, jen takový můj povzdech … V popisu, chápání obsahu pojmu „osobnost“ nejsme ve sporu, snad jen, že osobně mám onen pojem výkladově spojen s kladným slova smyslem – naše mateřština umí díky své bohatosti pojmenovat osobnost se záporným znaménkem ve znaku rozdílně, jinak.
       Navíc je to skoro metafyzické cvičení, neb je třeba u konkrétních jedinců říci – jde o komplexní nebo dílčí hodnocení jednotlivých vlastností, schopností, předností … 🙂 , jak sám anoncujete …
       Trefou je počet oněch „osobností“ v politice – shoda, včetně El Kalouse ( ač ho bytostně nesnáším, a považuji za živoucí jedovatou relikvii, za aktivní zdroj smrtelné hodnotové, morální a osobnostní nákazy – v lečems podobně jako Klause …) .
       Berete mi charakteristiky z klávesnice, ovšem na rozdíl ode mne je vtipně a ve zkratce trefně formulujete, klobouček dolů .
       Ano, spojuje je záliba v „boji“, schopnost zvládat konflikt, um ho směrovat , řídit, ovládat, eskalovat stejně jako zavčas vycouvat či naopak nemilosrdně soka dorazit na vícero frontách, znalost taktiky, strategie, umění zkratky i demagogie, stejně jako umně využívají znalost mediální stoky ( že by Sun-C křížený s Machiavellim 🙂 ) …
       Babiš je další fenomén, na mne však prozatím příliš prvoplánový, jednorozměrný oproti těm dvoum – třeba potřebuje čas. A startuje v politice v jiný čas než předchozí dva dinosauři …

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       No, mnozí nebudou souhlasit, ale Babiš dokázal víc než ti dva. On zřejmě jenom nekradl.
       A taky ty buchty má taky docela slušné, právě mám tvarohový závin, co mi upek.
       Takže TŘEBA jeho záznam v historii nebude jen černým inkoustem. Pro mně je zatím osobností smíšenou.

       To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       V reálném bytí ano , i když bych si o něm iluze nedělal – už před mnoha lety jsem o něm slýchával ( tehdy se o něm spekulovalo jako o kupci pardubického Parama myslím, tehdy vlastně tvořil své imperium a zvěsti okolo akvizice chemické firmy byly potvrzeny koupí Synzhezie… ) a ne zrovna ódy na radost ( už je to cca 14-15 let, a popravdě jsem to vypustil )… Ale v reálném byznys světě je na koni on, to je jeho doména, bezpochyby.
       Sakra, budu muset koupit něco z jeho sortimentu – sladké pečivo myslím , Vy i Petrpavel podáváte dobré reference …
       O chlebu si myslím své …
       Jsem Slime skeptik, velký skeptik – nějak si persony, hráče a účastníky české privatizační rulety nedovedu představit co by obdobu Blanického rytířstva … 🙂

       To se mi líbí

      • Slim napsal:

       No Blaník jsem úplně nemyslel…
       Mě se zdá, že jeho největší slabina je, že nemá dobrýho poradce přes makroekonomii. Michl, to je 2. liga. A věci došly bohužel k tomu, že ekonomickou politiku státu řídí politici, udělaní ministry financí.
       (Viděl jste, jakej průser byl Kalous. Kterej se upnul politicky na řeckou lež, protože správně tušil že v šetřivých Češích to zarezonuje. A pak tomu snad sám uvěřil. Dneska zase agresivně ty blbosti opakoval.)
       Tady by se Mertlík hodil jak nikde jinde. Že ho Zeman pustil (možná sám položil) to byla prasečina, a co hůř, byla to chyba

       To se mi líbí

      • Minorita napsal:

       Blanický odkaz byl pokus o úsměvné nadnesené podobenství … Já si v něm nedokážu vybrat o co mu ve skutečnosti jde – je nečitelný, protože mimo proklamace na mne působí dojmem, že si vlastně neví rady, že se motá v mnoha věcech jako vítr v bedně – to vše na hřišti predátorů stylu Al Kalouse a spol …
       Určitě máte pravdu s makroekonomickým expertem, a Mertlík je velmi zajímavou personou, dle mne neprávem opomíjenou . Už si pořádně nepamatuji, za jakých okolností odcházel z exekutivy, ale po něm snad od té doby nebyla ve funkci stejně fundovaná osoba.
       Kalous je děsivým dokladem „partajní kvalifikace na všechno“ ( v čem je ovšem neprůstřelný, jsou kvanta všiváren ekonomického charakteru bez následků, což se asi bere jako profesní červený diplom ), kdy mix demagogie a bovivánství slaví úspěch u zainteresovaného plebsu a zároveň za potlesku mas probíhá v přímém přenosu násilná ekonomická euthanásie…
       On už nemůže vystupovat jinak Slime, nemůže popřít sám sebe nejen před fanoušky. Je dobré čekat všechno -> od takových lidí a stran .

       To se mi líbí

     • Minorita napsal:

      A ten Kalous v demonstraci neumětelství zdaleka nebyl sám … Viz Řebíček, Bendl, etc…

      To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.