Firmy nabízejí v Odborné praxi více než 6400 pracovních míst


26.3.2014, Zdroj: businessinfo (http://www.businessinfo.cz)

Celkem 4530 zaměstnavatelů v celé ČR projevilo ke konci února 2014 zájem o vstup do projektu „Odborná praxe pro mladé do 30 let“. V jeho rámci nabídli absolventům a mladým lidem do 30 let 6406 pracovních míst.

Stejný ohlas eviduje Úřad práce ČR (ÚP ČR) i na straně mladých lidí – do programu se jich nahlásilo už 5264. Pracovní smlouvu prozatím podepsalo 2249 absolventů a mladých lidí. Vzhledem k tomu, že jednání o nových dohodách běží, aktuální čísla se rychle mění.

Úřad práce ČR prostřednictvím svých krajských poboček realizuje celkem čtrnáct regionálních individuálních projektů s názvem „Odborné praxe pro mladé do 30 let v …kraji“ za cca 1,167 mld. Kč. To vše v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), ze kterého jde na úhradu projektů 85 %, zbylých 15 % pak ze státního rozpočtu.

Programy se rozběhly 1. července 2013 a skončí 31. srpna 2015. Cílovou skupinou jsou uchazeči o zaměstnání do 30 let věku bez ohledu na dosažené vzdělání. „Podstatou této aktivity je umožnit mladým lidem získání tolik potřebné praxe a tím pádem zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání. V opačném případě se totiž dostávají do začarovaného kruhu a výsledkem je pak jejich dlouhodobá evidence na Úřadu práce ČR,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Spolupráce Úřadu práce ČR a zaměstnavatelů je založena na poskytování mzdových příspěvků na společensky účelné pracovní místo (SÚPM) – vyhrazené a následně zaměstnávání těžko umístitelných absolventů škol. Vytipované uchazeče, celkem jich může vstoupit do projektu v rámci celé České republiky 5000, osloví ÚP ČR a nabídne jim pracovní poměr na dobu určitou i neurčitou (druhou možnost se snaží ÚP ČR preferovat) u konkrétního zaměstnavatele. Doba takto sjednané dohody je zpravidla jeden rok, ale může se pohybovat v rozmezí 6 – 12 měsíců. Při výběru uchazečů o zaměstnání do odborných praxí spolupracují krajské pobočky ÚP ČR nejen se zaměstnavateli v regionu, ale vychází i z konkrétní nabídky volných pracovních míst a požadavků tamních podniků na kvalifikaci, znalosti a možnosti nových pracovníků. V případě, že ÚP ČR uzavře vzájemnou dohodu se zaměstnavatelem, může mu poskytnout na vytvořené SÚPM měsíční příspěvek na celkové mzdové náklady. A to až do výše 24 000 Kč, včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Pokud to bude nutné a přínosné pro obě strany, může firma získat i příspěvek na potřebnou rekvalifikaci účastníka projektu.

Zájem ze všech oborů

Šanci získat nové místo dostávají lidé, kteří jsou v evidenci ÚP ČR déle než 4 měsíce a od doby, kdy ukončili studium, odpracovali dohromady maximálně dva roky. Pokud se v této skupině neobjeví vhodní kandidáti, je možné vybírat i mezi uchazeči s kratší dobou evidence, ale bez předchozí získané praxe. Největší počet uzavřených dohod o zaměstnání absolventů (451) hlásí v současné době Krajská pobočka ÚP ČR v Brně. Mezi už přijatými účastníky projektu jsou nejčastěji bývalí studenti středních a vysokých škol zaměřených na ekonomii, podnikání, obchod, management, elektrotechniku, informační technologie, pedagogiku, stavební, strojní či humanitní obory. Novou práci získávají díky programu ale i absolventi základních škol, gymnázií nebo odborných učilišť.

Zájem o vstup do projektu projevují absolventi celého spektra škol a oborů. Zastoupeni jsou mezi nimi bývalí studenti středních škol zakončených maturitou, ale i vysokoškoláci. Nejčastěji se hlásí kuchaři, číšníci, absolventi škol zaměřených na sociální práci, veřejnosprávní činnost, marketing, management, podnikání, pedagogiku, zemědělství, filozofii, průmyslové obory, civilní letectví nebo třeba zubní lékaři či veterináři.

Možnost získání nového zaměstnání využila i absolventka Střední školy obchodu a gastronomie ve Zlíně Petra Čalová. V evidenci ÚP ČR byla více než rok. „Protože jsem nedávno odmaturovala, nikdo si netroufl zaměstnat mě bez praxe. Každý den jsem strávila několik hodin na internetu, na různých portálech, rozdávala životopisy, ale žádná odezva,“ popisuje praxi, se kterou se čerství absolventi často setkávají. Nakonec se přihlásila do projektu a dnes pracuje v administrativě, ale sbírá zkušenosti i v obchodě, tedy oboru, který studovala.

Pět měsíců hledala práci také Kateřina Nováková, která vystudovala Podnikovou ekonomiku na Technické univerzitě v Liberci. Když se dozvěděla o programu pro mladé, rozhodla se, že zkusí štěstí. A to ji přálo. „Když jsem si vyslechla informace o tomto projektu, velice se mi líbila myšlenka, že na hledání práce nebudu sama. Absolvovala jsem pouze dva přijímací pohovory a během pár dní jsem dostala pracovní nabídku. Všechno proběhlo opravdu rychle a já jsem za to ráda,“ říká bývalá uchazečka o zaměstnání a současná asistentka daňové poradkyně.

Do projektu mě vybral Úřad práce ČR.  Bez něj by nebylo jednoduché práci najít. Musel jsem samozřejmě absolvovat klasický pohovor a splňovat požadavky firmy,“ zdůrazňuje další z účastníků „Odborné praxe“ Marek Musil. Po absolvování SOŠ a SOU železniční, stavební a památkové péče se o to pokoušel rok a čtvrt. Dnes se zaučuje na pozici knihaře, na které by chtěl působit i nadále.

Spořit náklady a zároveň mít pracovní sílu

Zaměstnavatelé mají největší zájem o pracovníky v oborech administrativa, ekonomie, obchod, informační technologie, hotelové služby, v pohostinství, službách či účetnictví. Hledají také posily v oblasti sociálních a zdravotních služeb, v technických a řemeslných oborech, turistickém ruchu, marketingu a ve stavebnictví. Najdou se i místa pro asistenty, veterináře, projektové manažery, elektrotechniky, zemědělce, ekology nebo třeba truhláře, pracovníky s CNC stroji, automechaniky a instalatéry.

Chtěli jsme získat mladého člověka, který má teoretické znalosti ještě čerstvě v hlavě a zároveň se nestihl v praxi „nakazit“ různými pracovními zlozvyky. Člověka, který bude mít snahu podílet se od začátku na našem novém firemním projektu,“ vysvětluje důvody vstupu do programu jednatelka společnosti INREN DT s. r. o. Dagmar Hasíková a dodává: „Takového zaměstnance si můžeme hned od nástupu sami vychovat k loajalitě, očekáváme od něj kreativní přístup a přínos teoretických informací.“

„Považujeme za výhodné dostat možnost spořit mzdové náklady a souběžně získat perspektivní pracovní sílu. Šance, že absolvent u nás zůstane i po vypršení sjednané podpory je dle našeho dnešního pohledu opravdu vysoká,“ upozorňuje Lenka Raginová z Firmy Ragin & Partners, která také přijala v rámci projektu absolventa.

„Zaučení nového člověka je velmi obtížná a nákladná záležitost. A když už naši zaměstnanci vědí o naší firmě téměř vše, těžko se pak hledá druhý takový člověk. Proto nám přišla velmi zajímavá možnost zaučit si nového zaměstnance, kterého jsme zrovna hledali, podle našich představ. Nabídka ÚP ČR na vstup do programu tedy přišla v pravou chvíli,“ říká Rostislav Peníška ze společnosti Adrop s. r. o.

Kromě příspěvku na mzdy absolventů může ÚP ČR vyplatit zaměstnavateli také příspěvek na mentora, tedy stávajícího pracovníka firmy, který bude dohlížet na plnění plánu odborné praxe a zároveň bude po dobu  až 7 měsíců zaškolovat přijatého absolventa. Příspěvek mentora činí první 3 měsíce až 15 075 Kč/měs. při rozsahu až 15 hodin týdně a následující 4 měsíce až 5025 Kč/měs. při rozsahu až 5 hodin týdně. Ke konci února 2014 evidoval ÚP ČR celkem  852 uzavřených dohod na poskytnutí těchto příspěvků. Nejvíce (178) jich bylo v Ústeckém kraji. Firmy využívají mentory hlavně v odborných technických oborech, ve stavebnictví, školství nebo v účetnictví. Zaučení nových lidí je na místě i v případě veterinářů, kadeřníků, kosmetiček či kuchařů.

„Vstoupit do projektu neznamená jen, že nám ÚP ČR proplácí měsíční odměnu absolventa, a nás tak po dobu jednoho roku nečekají žádné finanční náklady. Už jen samotný přijímací proces, kdy je nutné zveřejnit inzerát, projít si profily všech zájemců a absolvovat několik kol výběrového řízení je pro každou firmu časově i finančně náročný. ÚP ČR v tomto procesu zaujal roli personální agentury a první dva úkony vyřešil za nás,“ vyzdvihuje Radka Kotinská ze společnosti Reprotisk s. r. o.

„Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli do programu vstoupit, je  i podpora zaměstnanosti mladých a vzdělaných lidí, do kterých společnost investovala z veřejných zdrojů nemalé prostředky. Pokud jim neumožníme jejich znalosti uplatnit, brzy je zapomenou a navíc nezískají ani pracovní návyky,“ shrnuje Jiří Líbal z a. s. RUBENA.

 Ke konci února 2014 evidoval Úřad práce ČR celkem 38 501 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Na celkové nezaměstnanosti se tato skupina uchazečů podílela 6,2 %. Nejčastěji hledají práci bývalí studenti středních odborných škol a středních odborných učilišť. Z profesního hlediska jsou mezi nimi zastoupeni především absolventi tzv. „službových“ (gastronomie, hotelnictví, obchod) a ekonomických oborů, škol zaměřených na management nebo filosofii. Najdou se mezi nimi i bývalí studenti strojírenství, elektrotechniky nebo stavebnictví. Podrobné informace o nezaměstnanosti absolventů a mladistvých jsou k dispozici na portálu MPSV.

Redakčně zpracovaná tisková zpráva Úřadu práce ČR

Buvolí hlava 2014 nominujte svého favorita

 

soutez

Bavor podpis_rex

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

25 reakcí na Firmy nabízejí v Odborné praxi více než 6400 pracovních míst

 1. cobolik pacholik napsal:

  staci mi ,ked chcu absolventa,ktoremu sa dymy,este z hovna skolskeho nie je skazeny bludom a my si zneho vychovame niggers,aj maly nigga videl jak fotra biju bicom,aby sa rychlejsie rusal,vzdy musi niekto ucit,nemyslim v banke,ale technicke odbory to naisto,tak jak u army starsi naucia,ktory bude makat,nic nemysliet,jak na plantazi okolo atlanty,tota baba,co to prehlasila to taky novy otrokarik a este k tomu za hovno vydelavat,komuna si nedovolila od strachu,aby nieco holota nemala,trhovy otrokar to ma mulaka jak ponozky a sam o sebe presvedceny,ze workoholik,hlavne sa mi paci,ze len treba ukazat a kazdy ma moznost v tej trhacej ekonomike,za to trhaca,bo kto sa tam dostane tak urve,kolko sa da,celosvetovo,hlavne financny sytem,ktory navazuje na vsetko si mysli,jak komuna,ze neomylny a spravny,trochu do boka,ale tak som mal na jazyku.

  To se mi líbí

 2. cobolik pacholik napsal:

  este k tym nakladom to ma uz privadza aj tu do sialu,vsade chce firma znizovat,dnes v noci buraju most tak som im poradil,aby priviezli z china 10 tisic lopatakov za zvanec a po 5$ na den,ale sa neoplati,bo prevoz drahsi,stale sa nejak znizuje,stale sa robia auta,co menej vazia,menej ocele,same plasty,zerie len tretinu toho,co pred 30 rokmi a drhasie 20 krat,mne vychadza,ze holote sa znizuje a ty workoholici si zvysuje tak,ze uz su v stratosfere a z nedostatku kyslika,uz dristaju docista bludy.

  To se mi líbí

 3. Občan napsal:

  Tohle mě zajalo:
  „„Zaučení nového člověka je velmi obtížná a nákladná záležitost. A když už naši zaměstnanci vědí o naší firmě téměř vše, těžko se pak hledá druhý takový člověk. Proto nám přišla velmi zajímavá možnost zaučit si nového zaměstnance, kterého jsme zrovna hledali, podle našich představ. Nabídka ÚP ČR na vstup do programu tedy přišla v pravou chvíli,“ říká Rostislav Peníška ze společnosti Adrop s. r. o.“

  Firma Adrop má totiž tyto živnosti:
  Zprostředkování obchodu a služeb
  Velkoobchod a maloobchod
  Zastavárenská činnost a maloobchod s použitým zbožím
  Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály
  Realitní činnost, správa a údržba nemovitostí
  Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků
  Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce
  Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení
  Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy
  Provozování cestovní agentury a průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu
  Provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí
  Provozování tělovýchovných a sportovních zařízení a organizování sportovní činnosti
  Počet zaměstnanců – 1-5! (dle ARES)
  Firmy Rostislava Peníšky existují 1-2 roky, jsou to výhradně obchodní aktivity a jeden e-shop.
  Takže – MPSV a ÚP ČR si zjevně vůbec neprověřují, komu vlastně dávají dotace.

  Mažu do práce, večer tu ptákovinu rozeberu podrobněji.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Děkuji za upozornění začínám zadávat výpočet ale máte pravdu, takhle z dálky to vypadá jako podpora skomírajících agentůr – > neb další pumpa na státní finanční prostředky ve prospěch agenturního zaměstnávání.

   Ne, že by ten co skončí školu nepotřeboval praxi, tu on potřebuje více než cokoli jiného.
   Pouze metoda výdeje finančních prostředků, je opět ten klasický tunílek ve prospěch agentur.

   Tak prozatím mi to připomíná akci hrr na Babiše a lehce odhalovat cokoli.
   http://www.novinky.cz/domaci/332461-babis-priznal-ze-se-s-rittigem-zna-dlouha-leta.html

   PROČ ?
   Protože Bakala nemá deponované finanční prostředky na sanaci a útlum těžby a Andrej si na to dovolil celkem správně upozornit.

   No a Báňský úřad, který to měl hlídat se k tomu přirozeně odmítá vyjadřovat.
   Proto prosím si dovoluji předložit celkem nenáročnou ukázku, která média a které veřejnoprávní sdělovací prostředky kopou v „dresu bakalice“.
   Protože pokud se bude moci pan Bakala veřejně a zcela bez zábran posmívat českému voliči, po tu dobu bude kontrola finančních toků, ne velice obtížná ale téměř nemožná, viz výše zmíněný tunílek ve prospěch agenturního zaměstnávání absolventů škol.
   http://zpravy.idnes.cz/mf-dnes-bakala-priznal-ze-byl-u-privatizace-okd-od-zacatku-pz6-/domaci.aspx?c=A140403_211747_domaci_vez

   Pokusím se k OP LZZ ještě vrátit, pokud nemluvně úspěšně schroupne data a něco vyplivne.

   Protože toto čerpadlo na finanční prostředky státu do soukroma, kde 85 % z EU a 15 % ze státní kasy, je opravdová novinka a jak to vypadá, jeho masmediální šablona bude velmi obtížně sestřelitelná.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Ono to tak nějak asi půjde ale stále nemám v mozaice vektory.
   – Mgr. Daniela Kroupy, Ph.D
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Zkuseny-politicky-harcovnik-Kroupa-originalne-o-Babisovi-Vse-je-jinak-Nema-jisteho-nic-313966
   Pouze odkazy na FF UJEP v Ústí nad Labem dokazují, proč je nutný projekt OP LZZ tak jak je.
   Protože prozatím vychází jediné:
   Tak jak se podařilo prodloužením pobytu na školách uměle snižovat nezaměstnanost, tak důsledkem je přeobrovské množství netechnických specialistů např na volební systémy aj..¨
   S ohledem na Kalouskovu devastaci výrobní části naší ekonomiky, je v současnosti téměř neodvratné řešení – > použít vše co má ruce a nohy ve firmách typu foxcoonn.

   Proto pokud se podaří demaskovat jednotlivá vystoupení Mgr. Daniela Kroupy, Ph.D ve kterých doporučoval jako bezpečnostní rezevu pro každého politika z KDU – ČSL a TOP 09 a starostové onu nutnost dále působit na mladé jako pedagog.
   Proto jeho naprosto pochvalné vyjádření k programu OP LZZ – > kde lze tímto prodloužit kladné působení na mladé (!přeškolit bezbolestně VŠ vzdělaného ideologa, na makače na lince !).
   Omlouvám se, je to naprosto hrubé a neotesané, no prostě prví krátká mapa.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Prosím o drobný odklon ale pro pochopení manipulačních praktik AGROFERTU, je nezbytné zaregistrovat, neb s jakou lehkostí sestřelí Babiš Válkovou – > fakt dobrý .
   http://www.novinky.cz/domaci/332453-ceka-vladu-prvni-personalni-obmena.html

   To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Je to sice zhruba nastíněné, ale zcela přesné.
    Babiš v té zlodějně a velkoprádelně mozků navíc jede na plný pecky.

    To se mi líbí

 4. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, posel už vyjel… 🙂

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A ještě jeden článek. Co mi to jen připomíná? http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/sef-firmy-mozilla-rezignoval-podporoval-zakaz-svateb-gayu/r~8d7b4908bbb911e3862f0025900fea04/ Ale ne, to přece není totéž jako u nás v 50 tých a později v 90tých letech. To je ve svobodné společnosti a tak je to jiné.

   To se mi líbí

   • Petr Pelikan napsal:

    Bavore,

    to není skutečně to samé, jako u nás v 50-tých a 90-tých letech.

    A pokud chcete pochopit proč, pak si nejprve zjistěte, o jakou „firmu“ se v případě Mozzila jedná a jaké hodnoty zastupuje.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Donutit k odchodu člověka pro jeho osobní názor a ne pro neschopnost pracovat je prostě neúnosné stejně letos a kdekoli jako tehdy.

     To se mi líbí

     • Petr Pelikán napsal:

      Zopakuji se. Zjistěte si, Bavore, co je Mozzilla zač a jakou má filozofii – a napovím Vám, Mozzilla Foundation je nezisková organizace. Zisk jejích dceřinných společností – Mozilla Corporation a Mozilla Messaging – je reinvestován do vlastních projektů.

      Nechci tím říct, že bych to osobně považoval za správné, neměl bych žádný problém, pokud by Brendan Eich zůstal šéfem Mozzilly, ale mezi tímto případem a případy v 50-tých a 90-tých letech existuje eklatantní rozdíl. U Eicha se jedná o interní firemní diskuzi a protesty, jemu nehrozí osobní životní katastrofa a diskriminace (a on by měl dokonce možnost, právně se ohradit, pokud by byl z tohoto důvodu odvolán) – u nás to byl diktát státu, spojený s diskriminací a často negativními životními konsekvencemi, většinoum bez jakékoliv možnosti dovolání se spravedlnosti.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Ano, a to i v letech 90 tých – vlastně na konci století. Trochu se mi vloudila chybička. Myslel jsem totiž léta po plyšovém podvodu.

       To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Máte pravdu, pane Pelikáne, není to stejné. Je to mnohem horší.
     Protože se tak děje pod rouškou polcor a za řevu o „svobodě a demokracii“.

     Názor pána, na něhož byla uspořádána štvanice, plně sdílím. ˇSňatky“ homosexuálů jsou totiž holý nesmysl.
     Zkusil jste si někdy obout na pravou i levou nohu pouze pravé/levé boty a chodit tak celý den? Vřele doporučuji; již po pár minutách zjistíte, že to je blbost. A stejně se to má i s homosexualitou.
     Sňatek je smluvní vztah dvou lidských jedinců opačného pohlaví, uzavřený za účelem společného zlození potomků, jejich výchovy a zabezpečení jejich budoucnosti. Nic více a nic méně. Homosexuálové mít děti nemohou, protože nejsme hermafrodité jako např. šneci. Proto také nemohou uzavřít sňatek. Ze dvou stejných bot neuděláte pár ani kdybyste se rozkrájel na kostičky a hodil na cibulku.

     To se mi líbí

     • Petr Pelikán napsal:

      Občane,

      mluvíte naprosto mimo podstatu věci.

      To se mi líbí

     • Gábina napsal:

      Dobrý den, dovolila bych si oponovat, homosexuálové jsou nejen gayové=chlapi, ale také lesbičky a ty si mohou nechat udělat dítě třeba obě dvě od jednoho chlapa „zvenčí“, aby bylo „trochu“ podobné a nikdo s tím nic nenadělá.

      A kdypak se chcete začít učit tu matematiku? Brzy budou přijímačky na VŠ, tak by stačilo jet podle knihy „Matematika – přijímací zkoušky na ČVUT, je to pro středoškoláky, toužící po přijetí na VŠ, vydalo v r. 2012 jako 11 534. publikaci“, kolektiv autorů : RNDr. Kočandrlová a spol. dokonce tam je i RNDr. Křivková a ta zase vyučuje diferenciální geometrii Křivek, asi jako svůj k svému.
      Čím dříve začnete, tím lépe.

      To se mi líbí

      • Občan napsal:

       Skvělý „argument“ 😀
       Takže lesby se účelově nechají „obskočit“ jak ramlice a ani se jim to neekluje? To ale jsou ty „dámy“ poněkud pokrytecké, nemyslíte? Přičemž právě tímhle svým pokrytectvím (a je jedno, jestli se nechají oplodnit kopulací nebo šlauškem v ordinaci) potvrzují nesmyslnost homosexuálních „sňatků“. Ženská se ženskou ani chlap s chlapem pár neutvoří a rodinu nezaloží ani kdyby se postavili na hlavu a pádlovali ušima. Nejde to, protože příroda to zařídila jinak.
       Vůči homosexuálním mužům to je navíc diskriminační a nepravedlivé.

       Matiku bych s nejraději začal učit hned. Bohužel troskotám na šílené únavě z práce. Proto jsem se zmiňoval o víkendech; v týdnu jsem rád, že se doplazím domů a pročtu poštu a diskuse. Nečekal jsem, že ten zlom po padesátce bude tak markantní.
       Ne, nechystám se na žádnou VŠ, kde bych potřeboval znát dobře matematiku 🙂 Vnímám svou matematickou nedostatečnost jako osobní handicap a rád bych se matiku jen trochu doučil; nebo ji spíš pochopil. Učebnice jsou mi k ničemu, mám jich doma několik a proseděl jsem nad nimi nemálo hodin. Na pochopení nepotřebuji učebnice, ale někoho, kdo matiku chápe, umí a mohl by mi pomoci k témuž pochopení.

       To se mi líbí

 5. Renard napsal:

  Myšlenka je to jistě dobrá a snad i některým mladým lidem pomůže, ale mám tendenci spíše souhlasit s Občanem a Čechem. Když tedy zaměstnavatelé mají zájem o pracovníky v nejrůznějších oborech, jak je možné, že je tolik nezaměstnaných? Také nerozumím tomu, co říkají, totiž že „chtějí získat mladého člověka, který má teoretické znalosti ještě čerstvě v hlavě a zároveň se nestihl v praxi nakazit různými pracovními zlozvyky“ a že takového zaměstnance si mohou sami vychovat k loajalitě, jen od něj očekávají kreativní přístup a přínos teoretických informací. Tyto podmínky splňuje podle mne spousta starších praktiků (pokud jde o ty „pracovní zlozvyky“, je taková obava při rozvoji všech technologií spíše k smíchu). O jejich schopnosti loajality bych rozhodně také nepochyboval – těžko se poté, co se rozkoukají a prokáží své schopnosti, seberou a utečou za lepším, jak bych to docela oprávněně předpokládal u mladých (kde ovšem nejde o nic špatného, protože je to součást toho získávání zkušeností!). Jinými slovy, rozumím těm řečem asi takto: „Ano, máme zájem o pracovníky, ale jen za předpokladu, že nám to někdo zaplatí a že s nimi budeme moci zacházet podle svého a nakonec je vyhodit a nabrat nové, za něž přijdou další platby. Než bychom přijali někoho, kdo sice umí, ale nenechá sebou vorat, tak raději udřeme to minimum dosavadních stálých zaměstnanců, které si holt nechat musíme. Stačí je přece strašit tím, že na jejich místo čeká tolik dalších zájemců“.

  To se mi líbí

 6. Občan napsal:

  Muhehebuhehechachacha :mrgreen:
  Hádejte, koho MPSV prostřednictvím „Odborné praxe“ dotuje?
  http://www.mpsv.cz/cs/16905

  Jedním z účastníků „proudžektu“ je i firma AGF Logistic, s.r.o. (v odkazu „Vlasta Škarydová“) – silniční nákladní doprava. No, a tuto firmu vlastní od listopadu 2011 soudruh velkopodnikatel Babiš, resp. jeho Agrofert. Dříve se firma jmenovala „Agroservis Tachov“.
  Kolik milionů či miliard získává Babiš prostřednictvím podobných nepřímých dotací nemohu běžnou cestou zjistit, protože na rozdíl od něho musím pracovat. Znamenalo by to udělat seznam všech firem vlastněných Babišem přímo nebo nepřímo a prolustrovat je všemi dotačními a grantovými programy. To, bohužel, nejsem schopen při svém pracovním vytížení udělat.
  Nicméně jsem přesvědčen, že soudruh velkopodnikatel takto ročně vysosá ze státu celkovou částku v řádu set mil. Kč.

  Nyní k „Odborné praxi“ samotné.
  Již jsem poznamenal, že je k ničemu. A k ničemu je proto, že sjednané stáže jsou mimořádně krátké, přičemž zaměstnavatelé požadují MINIMÁLNĚ DVA roky praxe. Osoba s půlroční nebo roční praxí je pro ně osobou bez praxe.
  Navíc jde o pouze DOČASNĚ zřizovaná a DOTOVANÁ pracovní místa, která s doplacením dotací zaniknou. Poněkud zjednodušeně lze říci, že dočasně zaměstnaní nezaměstnaní SI prostřednictvím odvedených daní a odvodů zaplatí své dočasné zaměstnání. Zbytek zaplatí ostatní zaměstnanci. Zaměstnavatelé nebudou do dočasného zaměstnance investovat ani kachli. Protože i „mentora“ jim zaplatí stát (resp. zaměstnanci dočasní i trvalí).

  Rovněž jsem zjistil, že na proudžeku OPĚT zvesela parazitují „neziskovky“ a firmy provozující „sociální služby“. Tenhle absurdistán nebere konce – ze stále se snižujících příjmů zaměstnanců jsou dotováni podnikavci a pracovní agentury, aniž by jakkoli přibylo pacovních míst a aniž by byli lidé za práci adekvátně placeni.

  Jde tedy OPĚT o pouhý penězovod vybraným firmám a kvantu „zprostředkovatelů“. Oblastní ÚP totiž nezajišťují praxe a „rekvalifikace“ samy, ale prostřednictvím spřátelených firem. Jednou z „nejspřátelenějších“ je společnost „Obslužná společnost, a.s.“ s hromadou „dcer“ a „subdodavatelů“. Momentálně jede v proudžektech „Zkušenost má cenu“, „Praxe je začátek“ a „Směr práce“.
  A o dočasné a mikroskopické „snížení“ nezaměstnanosti.

  To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Na PL jsem našel článek o některých nákladech na „politiku zaměstnanosti“:
   http://www.parlamentnilisty.cz/politika/vlada/Miliardy-zisky-soukromniku-a-pribehy-zklamanych-lidi-Vime-jak-vam-stat-sezene-praci-304517

   Zvlášť alarmující jsou pasáže jako tyto dvě – „V roce 2013 umístil ÚP ČR na VPP 21 839 uchazečů a vynaložil 1 777 349 086 Kč“
   1777349086:21839=81384
   V roce 2013 umístil ÚP ČR na zřízené nebo vyhrazené SÚPM 21 716 uchazečů (včetně OSVČ) a vynaložil 1 023 842 781 Kč
   1023842781:21716=47146
   Kdyby stát rozdal těch 81 resp. 47 litrů nezaměstnaným rovnou, vyšlo by to levněji a měl by od nich na rok/půl roku pokoj. Protože po vypršení dotace se stejně v 99% případů vracejí zpět na ÚP nebo mizí v propadlišti neevidovaných nezaměstnaných.

   Ovšem „Odborná praxe“ z hlediska nákladnosti a zbytečnosti jednoznačně vede.
   1,173 mld vs. 5180 „pracovních míst“ – tedy 226447.87 Kč na jedno „pracovní místo“ – je prostě darda.
   Kdyby stát místo těch nesmyslů založit v každém kraji jeden státní podnik a jedno středisko praktického vyučování a platil veškeré stážisty jenom penězi nyní ztrácenými nesmyslným dotování všehoschopných podnikavců, přispěl by tím ke snížení nezaměstnanosti víc a na delší dobu. Zejména, kdyby zaměstnanci a stážisté smluvně souhlasili s dlouhodobě nižším příjmem (řekněme 18000.- Kč/měs. brutto u zaměstnanců a 9000.- Kč/měs. brutto u stážistů).

   To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Děkuji nemám doposud zpracované všechny výstupy ale od Vás se nebudu lišit téměř v ničem.
    Pouze snad bude možné doplnit které školy, již několik let generují až 85 % nových nezaměstnaných, kde jakákoli praxe je nanic, protože absolvent je u nás v Česku 7 – 9 čekatelem na pracovní pozici.
    Neboli Česko pro něho pracovní pozici nemá a mít nebude, protože těch pracovních pozic více mít opravdu nemůže.

    Za co občane děkuji, to je ono upřesnění pozice neziskovek do tohoto čerpadla na finanční prostředky daňových poplatníků EU a Česka.
    Prostě neziskovka podle hrubého propočtu takto pumpuje státní kasu 2 – 4 x a to třeba zaměstnává absolventa i VŠ na pozici námezní pracovní síly – > tak jaká praxe to pro něho je ?
    No a náklady na tento projekt tj. 230 000 Kč/kus kde 195 000 dá EU a 35 000 stát, tak opravdu je cca. 72 % pracujících kteří si za rok vydělají méně než oněch 230 000.Kč.

    Celkově se časem vrátím k myšlence :
    – > jak napumpovat do výroby finanční prostředky z EU a státní kasy, aniž by stoupla cena pracovní síly zaměstnanosti = > oživení sektoru služeb a drobných živnostníků = > další zaměstnanosti atd. .
    Původně jsem se ve své naivitě nedomníval, jak propracovaný je ten OP a jak nekompromisně útoči na kapsu daňového poplatníka.

    Pokud bude možné pokusím se po dokončení map a vyhodnocení, nějak zobecnit fakt o kolik let zvýšení počtu absolventů VŠ oddálilo současný masakr nezaměstnanosti.

    Nevím je to opět jen tak a neucelené prostě více kostra popisující realitu, než ono potřebné ucelené podání, promiňte.
    Je to opravdu něco co zasahuje do mnohého.

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Ono se to asi ani jinak než „kostrovitě“ zpracovat nedá, protože kdybyste to chtěl zpracovat uceleně, tak by se WordPress zavařil 🙂
     Celá „politika zaměstnanosti v ČR“ by vydala na pořádnou bichli a nebylo by to moc hezké čtení. Místo doslovu by mohl být nedlouhý seznam asi tak 250 lidí a 20 firem, hodujících na tomhle soustu už pěkných pár let. Protože když si dáte práci a pořádně prohrabete pár případů, nakonec vždycky narazíte na stejné lidi a společnosti. Všichni okolo jsou jen krycí mlha.

     Tohle – „– > jak napumpovat do výroby finanční prostředky z EU a státní kasy, aniž by stoupla cena pracovní síly zaměstnanosti = > oživení sektoru služeb a drobných živnostníků = > další zaměstnanosti atd. .“ – je chybně pojaté.
     DOKUD se nezvýší příjmy námezdně pracujících (zejména těch 72% pod průměrem), DOTUD budou služby a drobní živnostníci stále zbytečnějšími, protože si je bude moci dovolit stále méně lidí. Takže ve službách a řemeslech bude pracovních míst dál ubývat a naopak poroste samodomo bastlení všeho druhu.
     Služby vždy byly, jsou a budou zbytnou nadstavbou, kterou si mohou dovolit pouze lidé s dostatečným objemem disponibilních prostředků. Dtto lokální řemeslní drobnopodnikatelé. Čím méně je dostatečně solventních, tím menší je zájem o drobná řemesla a služby.
     No, a do DOMÁCÍ výroby nám nedovolí napumpovat prachy EU a ČNB.

     A pak je tu ještě zvrácená představa určitého sektoru populace, že „živnost“ neznamená „uživit se“, ale „fofrem zbohatnout“. Dost lidí, zejména těch méně vzdělaných, vůbec netuší, že za první republiky většina živnostníků byli lidé jen o fous méně chudí než jejich okolí, eventuálně byli stejně chudí jako dělníci z fabrik. A že to tak funguje dodnes.
     Trochu se tenhle pobloudilý sektor zmenšil o ty, co byli okolnostmi donuceni živit se nějak sami a zjistili, že bez solventních zákazníků to nejde; ale stále ještě ne dost.

     To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Promiňte použil jsem vyhrazené znaky a proto se to pokusím dát ještě 1 x snad již to vyjde : -? .Ten předešlý prosím pana majitele hodit do dev/null.
    Děkuji nemám doposud zpracované všechny výstupy ale od Vás se nebudu lišit téměř v ničem.
    Pouze snad bude možné doplnit které školy, již několik let generují až 85 % nových nezaměstnaných, kde jakákoli praxe je nanic, protože absolvent je u nás v Česku 7 – 9 čekatelem na pracovní pozici.
    Neboli Česko pro něho pracovní pozici nemá a mít nebude, protože těch pracovních pozic více mít opravdu nemůže.

    Za co občane děkuji, to je ono upřesnění pozice neziskovek do tohoto čerpadla na finanční prostředky daňových poplatníků EU a Česka.
    Prostě neziskovka podle hrubého propočtu takto pumpuje státní kasu 2 – 4 x a to třeba zaměstnává absolventa i VŠ na pozici námezní pracovní síly – > tak jaká praxe to pro něho je ?
    No a náklady na tento projekt tj. 230 000 Kč/kus kde 195 000 dá EU a 35 000 stát, tak opravdu je cca. 72 % pracujících kteří si za rok vydělají méně než oněch 230 000.Kč.

    Celkově se časem vrátím k myšlence :
    Jak napumpovat do výroby finanční prostředky z EU a státní kasy, aniž by stoupla cena pracovní síly – > o tom je prozatím podle detekční mapy tento operační program.

    Ta superzvrhlost ovšem je v tom, že se k tomuto čerpadlu na EU a státní prachy dostaly i neziskovky a charity ty jsou tou 42 % přítěží, která opravdu již ze svého principu nepomůže rozvoji výroby = > zaměstnanosti = > oživení sektoru služeb a drobných živnostníků = > další zaměstnanosti atd. .
    Původně jsem se ve své naivitě nedomníval, jak propracovaný je ten OP a jak nekompromisně útoči na kapsu daňového poplatníka.

    Pokud bude možné pokusím se po dokončení map a vyhodnocení, nějak zobecnit fakt o kolik let zvýšení počtu absolventů VŠ oddálilo současný masakr nezaměstnanosti.

    Nevím je to opět jen tak a neucelené prostě více kostra popisující realitu, než ono potřebné ucelené podání, promiňte.
    Je to opravdu něco co zasahuje do mnohého.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.