Brkoslávci


Brkoslávci

Je to už strašně dávno, skoro čtyřicet let… Pracovala jsem tehdy v okresním muzeu a práce mě velice bavila – a nejen mne, asi všichni jsme tam byli do své práce přímo zamilovaní. Pravda, kunsthistorička občas s pobaveným zájmem sledovala nadšení entomologa nad čímsi mrňavým, s šesti nohama, entomolog naopak žasnul nad tím, v jaké nadšení nás uvádějí „ty staré krámy“, „netopejrolog“ přiváděl bezpečáka na pokraj infarktu, když líčil, kudy všude v nějaké věži prolejzal, aby se ke svým netopýrům dostal – no a když se likvidovala (bylo to na Mostecku) nějaká vesnice, chodili jsme prohledávat půdy, kůlny a sklepy – a vraceli jsme se sice obaleni pavučinami, ale nadšeni získanou kořistí. Ale přes tohle drobné pošťuchování jsme spolu vycházeli báječně.

Jednou v zimě jsem měla nějakou práci na pobočce, kde sídlili naši přírodovědci. Pánové mě pozvali na kafe a při tom mi tamní ornitolog s rozzářenýma očima líčil, že poprvé v životě viděl ptáčka, kterého zatím znal jen z knih, protože se tady u nás objevuje jen velmi vzácně a do posledního peříčka popisoval, jak ptáček vypadá a že je krásný a ještě krásnější a úplně nejkrásnější… A takhle to líčil každému, kdo se mu přiblížil na doslech. Nějakou dobu jsme si z něj dělali trošku legraci a pak ten příběh vyšuměl. Pamatovala jsem si to snad jen kvůli neobvyklému jménu toho úžasného ptáčka. Jmenoval se brkoslav.

Tenhle příběh se mi vybavil před několika lety, když se noviny i televize intenzivně věnovaly zprávám o neobvyklém výskytu brkoslavů na našem území.  Oni totiž považují zdejší končiny za „teplejší kraje“a občas sem na zimu přilétají…

http://www.ptacisvet.cz/index.php?browser=nn&menutype=Reduced&special=None&action=Detail&skupina=Druh&detail=Brkoslav+severn%ED

Chodila jsem tehdy do lesoparku s očima na stopkách, protože jsem toho zázračného ptáčka moc chtěla zařadit mezi svoje úlovky. Sice jsem si říkala, že je to tu přece jen moc uprostřed civilizace – ale naděje neumírala! A pak jsem jednou viděla v dálce v koruně stromu sedět cosi s nějakou neobvyklou siluetou. Tak jsem udělala to, co v takové situaci obvykle dělávám: vyfotila jsem to jak to šlo, protože rozhodně nepatřím mezi bystrozraké, no a doma v počítači jsem si to pěkně zvětšila a koukala co to je. A on to byl ON! Opravdický a skutečný brkoslav! Ta první fotka nestála za nic, ale ty další už byly o něco lepší…

Takhle si tam to jejich hejnko sedělo na stromě – pořád si něco mezi sebou povídali…

obr.1

A pak najednou asi hlavní brkoslav odpočítal „tři-dva-jedna-START!“ a hejnko se zvedlo jako jeden muž…vlastně jako jeden brkoslav…a přistálo na nedalekých keřích, obalených červenými bobulkami. A byla svačina!

obr.2

Fotili se při té svačině dost špatně, pořád se hemžili a přeletovali, navíc mezi těmi větvičkami nebyli moc vidět, no ale přece jenom z toho nějaká ta fotka byla….

A pak hlavní brkoslav asi zase odpočítal a celé hejno se bleskově přesunulo na nějaký strom a pokračovalo v povídání…

obr.3

obr.4

No líbili se mi moc a v duchu jsem odprošovala kolegu ornitologa, že jsem tehdy měla z jeho nadšení legraci.

obr.5

obr.6

obr.7

Chodila jsem tam za nimi celý prosinec a leden – a pak už červené bobulky na keři nebyly a hlavní brkoslav asi zase odpočítal a hejno kamsi zmizelo. A tak jsem si aspoň z téhle fotky udělala PF…

obr.8

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Brkoslávci

 1. Bavor V. napsal:

  Ta první fotka připomíná rozvěšenou rybářskou síť, kdy ptáčkové dělají ty plováčky.

  To se mi líbí

 2. věra napsal:

  To je zase krása, Katko.. Tady jsem je nikdy neviděla, ale jejich podobu znám od dětství z „okovky“.. To jste měla štěstí, že jste si jich tak užila 🙂 …

  To se mi líbí

 3. Miluše napsal:

  Katko, prohlížím si ty vaše opeřence a čtu povídání. Díky tomu mám mnohem hezčí nedělní ráno. Hezčí než realita. Moc za to děkuji.

  To se mi líbí

 4. K-k. napsal:

  tohle je z přelomu let 2008-9 – od té doby se asi dvakrát někde mihla zpráva, že zas přiletěli – ale tady jsem je od té doby neviděla. Mně na tom stromě připadali jak hruštičky – oni jsou takoví baculatí. Kdykoliv vy keře, na kterých se pásli,. vidím tak si na ně vzpomenu… 🙂

  To se mi líbí

  • M - T napsal:

   Dovolím si krátkou citaci z Kapesního atlasu ptáků (autor RNDr. Miroslav Bauchner, vydalo SPN v r. 1975):
   Brkoslav severní (Bombycilla garrula)
   „V severských oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky, v prostředí tajgy a lesotundry, žije dosti hojně zastoupený brkoslav severní …..Čas od času můžeme v zimě zastihnout brkoslavy i u nás. Brkoslav je potulný pták a každoročně se vydává na kratší lety na jihozápad. Asi tak jedenkrát za 10 let se však objeví v obrovském množství ….. takovému případu říkáme invaze ptáků …… do své domoviny se už velmi zřídka vracejí, většinou beze zbytku vymizí, pravděpodobně všichni zahynou. Tuto domněnku podporuje skutečnost, že v následujícím roce po takové invazi je na hnízdištích jen nepatrné množství brkoslavů. Nato však začne počet hnízdících ptáků rok od roku pozvolna stoupat, prořídlé stavy se doplňují, takže desátý rok dosáhnou opět vrcholu a invaze se opakuje.
   Příčinou invazí je pravděpodobně přemnožení ptáků a nedostatek potravy, ale přesné důvody tohoto velmi zajímavého jevu nejsou ještě zcela objasněny.“
   Podívejte se prosím na povídání o jedné „zimní návštěvě“ brkoslavů severních na jižní Moravě v únoru 2009, tedy v době, kdy jsou pořízeny i Vaše fotografie, krásná je titulní strana a pak povídání na str. 41 a str. 42. Tou dobou jsme byli na návštěvě a měli jsme je takřka před nosem celé odpoledne! Toho křiku, přelétávání, slétání se stromu na zem, kam padaly bobule jeřabin od těch prvních jedlíků, a zase zpět na strom …. brkoslavů bylo tolik, že se ani na jeřáb nevešli. Připravili nám krásnou podívanou. Takže na „velkou shledanou“ zase po deseti letech?
   http://www.mesto-miroslav.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=9537&id_dokumenty=1394

   To se mi líbí

 5. K-k. napsal:

  OT: Urozený pane Bavore, v historiích rodu Bavorů se nepochybně vyznáte líp než já. Ale dnes kolem poledne jsem náhodou koukala na ČT2 na kratičký pořad o smírčím kříži, považovaném původně za ztracený, který ale byl nalezen a znovu osazen, bohužel mi uniklo kde, neviděla jsem to celé. Ale k tomuto kříži se dochovala i smírčí smlouva, z které vyplývá, že byl součástí trestu za jakéhosi Ermolause Palečka, kterého zavraždil loupežný rytíř Jan Bavor. Tento Bavor ale i po tomhle trestu pokračoval v nepravostech, až byl posléze r.1507 v Plzni popraven. Asi nejvíc jsem k tomu našla tady http://www.sumavanet.cz/nakladatelstvicles/user/ukazky/Svambxxx.pdf – ovšem tam je uváděn jako Bavůrek, zvaný též Bavor. Byl tenhle nezvedenec součástí vašeho jinak úctyhodného rodu, nebo je to jen shoda jmen?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Roku 1507 je doložen pouze jediný vedlejší rod erbu střely a to páni Benedové z Nečtin. A ti rozhodně neměli s nějakým loupeživým rytířem nic do činění. Kromě toho, jak jsem pochopil, jedná se o přízvisko, nikoli křestní jméno. Takže je dokonce možné, že sem přivandroval z Bavorska. Křestní jméno Bavor jsem po vymření vznešeného rodu strakonického už nikde nezaznamenal.

   To se mi líbí

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Tak to vede stopa i k historikovi a nakladateli panu Procházkovi a jeho tvrzi ve Lštění – za jejíž obnovu před hradním pánem hluboce smekám.
   http://www.nakladatelstvi-cl.cz/index.php/stredoveka-tvrz-lsteni/category/5

   To se mi líbí

 6. K-k. napsal:

  Já si říkala, že to nemůže být, aby tak vznešený rod byl postižen nenapravitelným lapkou! 😉

  To se mi líbí

 7. rybářka napsal:

  Takže tohle je brkoslav. No vida, co je možno spatřit v mém mílém podhůří. Fešácký ptáček. A ještě fešáčtější, fotografický úlovek paní Katy. Cвиристель, tak mu říkají v jeho domovině. Za Kavkazem. Jak mne tu poučuje tátův host, pracující v krajinách, které jsou prý brkoslavovi domovem.

  To se mi líbí

 8. Občan napsal:

  Nádhera!
  Jak povídání, tak fotky i ptáček sám.
  Mimochodem – jsou pěkně vypasení. Ale protože to jsou cestovatelé, lze pro to mít pochopení 😆

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.