Ministerstvo pracuje na zcela novém zákonu o veřejných zakázkách


26.2.2014, Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Rada pro všeobecné záležitosti přijala v polovině února legislativní balíček, jehož cílem je modernizace zadávání veřejných zakázek v členských státech Evropské unie. Ministerstvo pro místní rozvoj tak pracuje na základě nových směrnic Evropské komise na zcela novém zákonu o veřejných zakázkách.

„České republice z této skutečnosti plyne povinnost ve dvouleté lhůtě transponovat nová pravidla do vnitrostátního právního řádu. Pracujeme proto na novém zákonu o veřejných zakázkách, který bude veškeré přijaté změny reflektovat. Jedním z důvodů pro zásadní revizi ve formě nového zákona je již mimořádně vysoká nepřehlednost a složitá struktura současného zákona, která plyne z několika desítek novelizací,“ řekla ministryně Věra Jourová.

Nová úprava představuje revizi dosavadního způsobu zadávání veřejných zakázek na dodávky, služby a stavební práce na půdě Evropské unie, který do zadávacího procesu vnáší ověřené poznatky z praxe a zaměřuje se především na následující oblasti:

Proces zadávání veřejných zakázek – Cílem je zejména zjednodušení celého procesu a snížení administrativní zátěže tak, aby zadavatelé postupovali v celém zadávacím procesu co nejefektivněji a nebyli zatěžováni nadměrnou byrokracií.

Společenské cíle a nové výzvy – Nová pravidla se snaží ve všech fázích zadávacího procesu o strategické využití lidských, přírodních a kapitálových zdrojů tak, aby byly zohledněny veškeré sociální a environmentální aspekty, které ovlivňují udržitelný rozvoj společnosti.

Malí a střední podnikatelé – Balíček obsahuje konkrétní opatření k odstranění překážek přístupu na trh pro malé a střední podnikatele. Snahou je zejména dělení veřejných zakázek na menší části tak, aby podmínky zadávacích řízení byly schopné splnit i malé a střední podniky a byla podporována i regionální podnikatelská sféra.

Hospodářská soutěž – Na základě nových směrnic jsou zadavatelé povinni přijmout vhodná opatření, která eliminují střet zájmů, která mohou v průběhu zadávacího řízení vzniknout. V této oblasti je důraz kladen především na respektování pravidel hospodářské soutěže a zajištění rovného přístupu pro všechny účastníky řízení.

Vlády členských států – Nové směrnice vymezují členským státům povinnost monitorovat a podávat zprávy o své činnosti v oblasti veřejných zakázek. Cílem je především zlepšení účinnosti jednotlivých opatření a soulad v uplatňování právních předpisů Evropské unie v této oblasti. Jen na základě získaných poznatků z praxe je možné nastavit celý systém zadávání veřejných zakázek efektivním způsobem.

Na tomto místě měl původně být Lexova úvaha o Ukrajině a jiných souvislostech. Protože se však nepovedlo dřívější uveřejnění, ztratila úvaha na své aktuálnosti. Protože však je nesmírně zajímavá, přesunul jsem ji alespoň do Obrazárny jako ukázku Lexovy schopnosti předvídat.  Takže neposuzujte úvahu pohledem dneška, ale pohledem z úterka.Bavor podpis_rex

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebnictví se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

45 reakcí na Ministerstvo pracuje na zcela novém zákonu o veřejných zakázkách

 1. Petrpavel napsal:

  „…Kéž bych se mýlil. Vlastně jsem rád, že jsem starý.“
  Děkuji Lexovi za článek.
  Kolikrát já už jsem si říkal ono výše citované…? A co naše děti a děti našich dětí…?

  P.S. Pěrestrojka v zadávání veřejných zakázek mě nechává klidnou. Nic se nezmění. Nezměnil se způsob vládnutí ani systém-režim. Kecy tety Jourové za potlesku strejdy Sobotky a kmotříčřka Bělobrádka. Vypečená rodinka!

  To se mi líbí

 2. Anonymní napsal:

  Bohužel musím konstatovat, že Lex má opět pravdu. I já si pochvaluju, že jsem už stará…

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  K veřejným zakázkám nemám co říct, neb tomu vůbec nerozumím.
  Ale že Lex teď poněkud stávkuje je pro nás „zdejší“ jednoznačně škoda.
  Přikládám jeho textu v Obrazárně míru pravděpodobnosti hraničící s jistotou.
  A má schopnost zkratky a i při tom těžkém a nepříjemném tématu vlastně poetické pero.

  To se mi líbí

 4. oldwomen napsal:

  add téma článku – však vono se nějaká česká cesta objeví. Nemám sebemenší obavy že zase budou rovní a rovnější 😦

  To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  K Lexovu článku:
  Dávála jsem včera pod článek pana Hudce odkaz, ale nejspíš tam zapadne, tak dávám znova – Jan Campbell – „Motýlí křídla či osudový dotek“ http://blisty.cz/art/72326.html. Ten autor to vidí stejně jako Lex a docela slušně to rozebírá.
  Bohužel stupidita našich vládních představitelů – co se týče Ukrajiny – šplhá, zdá se, až do stratosféry a možná má namířeno ještě vejš. Snažím se ty tupany neposlouchat, protože zdraví mám jen jedno, a to ještě ne bůhvíjaké, ale vždycky mě aspoň trochu dostihnou.
  Co se týče dopravy, léčení a studia těch „správných“ zraněných – to je taková nehoráznost, že pro to nemám slov. A to si vůbec neumím představit, jaké by to bylo, kdyby byl prezidentem KSch.

  To se mi líbí

 6. Cech napsal:

  Veřejné zakázky – > zde by to spíše vyžadovalo opravdu Lexovu železnou logiku na téma :
  Outsourcing státu a veřejné zakázky.
  Outsourcing našeho státu v této době, dle mého mínění totiž dospěl na samotný kraj, už není co prodat.
  Zbývá nějaký stále se ztenčující veřejný sektor v oblastech: zdravotnictví, školství, penzí a bezpečnosti.

  Přestože platíme na evropské poměry hodně vysoké daně a na tyto služby bychom měli mít nárok, tak nám prostě Julínek s panem Hegerem ve zdravotnictví a další a další např. Drábkové tvrdí, že tomu tak prostě není.
  Již v minulém volebním období se pan Bárta pokusil o outsourcing pro začátek převést těch 10 % státní policie pod ABL, právě formou specielní samozdřejmě utajené(protože šlo o policii) veřejné zakázky.
  Proto třeba by mne zajímalo jak se vypisuje veřejná zakázka na obsazení poradců poslanců,senátorů aj..
  Jak se vypisuje veřejná zakázka na právní služby pro ministerstvo spravedlnosti.
  Prostě veřejné zakázky takové ty zajímavé :
  Právní služby
  IT outsourcingy státních dat atd.
  To mnohem méně nezajímavé je, sledovat vypisování veřejných zakázek na stavební činnosti,nákup majetku aj.

  Takže to co je pro mne zajímavé, je co může stát (podle budoucího nového zákona) ze svých funkcí vyčlenit jako vedlejší činnost a svěřít je smluvně nějaké společnosti čili subkontraktorovi, specializovanému na výkon funkcí státu.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Promiňte je to sice OT ale také skoro veřejná zakázka protože – > takto se maká pro Petra.

   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Okamura-sokuje-CT-hrozi-umela-financni-krize-a-privatizace-majetku-305590
   Tomio do toho jde protože od Dvořákovy televize dostal na zadek.
   Prostě stále stejný scénář, takto pracuje PPF již těch cca. 20 let.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Jak to spolu souvisí:http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/328887-statni-pokladna-byla-vyloupena-rekl-novy-ukrajinsky-premier-arsenij-jacenuk.html
    w.novinky.cz/ekonomika/328976-rezervy-na-splaceni-dluhu-mame-dostatecne-hlasi-ukrajina.html

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     No prostě je nutné zdělit občanům, že za všechno může Viktor Janukovyč, kterého musí odsoudit alespoň Švýcaři,když už se ho nepodařilo zavřít do vězení,či na místě popravit a jeho vlastní finanční prostředky normálně použít na zaplátání svých vlastních kapes.

     Následně je nutné mediálně ošetřit tu pujčku MMF, protože to si Ukrajinci musí odtleskat tak aby půjčka MMF,která je nutná hned,byla plněna tak cca. v průběhu 5 – 6 let protože bez ni tu ukrajinu současní ukrajinští vládcové do EU nedostanou.

     No a je naprosto nutné mediálně ošetřit volby aby to nedopadlo jako u Julije Tymošenkové a hlasování o důvěře její vlády.
     Je to mediálně celkem prosté – > Donutit hlasujícího ukrajince proti jeho vůli byť i o jeden jediný hlas pro Současnou vládu, tak aby se v tomto složení legalizovala.
     Nesmí se legalizovat s něčím takovým jako byl Janukovyč, to se musí mediálně a fyzicky ošetřit.
     No zase tak nic mediálně nového ta „nová“ ukrajinská vláda nevymyslela, tohle už tu bylo jestli se nemýlím tak u Jugoslávie.

     To se mi líbí

 7. Laco G. mlynář napsal:

  Nemyslím si, že Lexova úvaha je neaktuální. Běžně nejsem přílišný optimista, ale v Kauze Ukrajina ano. Ve prospěch Ruska a konečně i té Ukrajiny. Nepochybně je pravda, co Lex píše, jen nepočítá s tím, že:
  1.
  Anglo-sionistické civilizaci docházejí many, many. A Ukrajina je v takových sra..ách, že nalít do ní 15 miliard USD je totéž jako hodit je do černé díry.
  2.
  MMF jim nic zadarmo nedá, musí následovat tvrdé utažení opasků.
  3.
  Do EU je nikdo nepozve, takže nejpozději za rok cinkálisti tvrdě vystřízliví.
  4.
  Rusko se úspěšně dostalo z marastu kolem roku 1999.
  5.
  Odhaduji, že tak 60 % Rusů si uvědomuje, že Putin hájí správně zájmy země a že cesta „Jelcin“ zkrachovala a nesmí se opakovat.
  6.
  Na rozdíl od Ukrajiny je v Rusku produktivita ekonomiky 5 x vyšší než na Ukrajině a všechno nasvědčuje tomu, že nejpozději do roku 2020, na kdy je naplánována první etapa modernizace Ruska, bude ruská ekonomika mít vyšší produktivitu než ta česká.
  7.
  V případě současného konfliktu, i když konečným cílem je to co píše Lex, si už vlády zemí anglo-sionistické civilizace uvědomují, že
  – na Ukrajině otevřely Pandořinu skříňku,
  – bez Ruska tuto krizi nelze vyřešit, ještě na začátku prosince 2013 tvrdily opak.

  To se mi líbí

 8. lujjza napsal:

  „Výběrem ministra obrany Ukrajina možná rozhodla o svém osudu“ http://blisty.cz/art/72335.html
  …….
  A chce se mi dodat – „A nejen o svém….“
  S články Karla Dolejšího mívám spíš trochu problém, ale tohle asi vystihl, obávám se.

  To se mi líbí

 9. Rosťa napsal:

  Ukrajina je na dně a případná pomoc MMF by znamenala pro občany katastrofu. Jedině Rusko jí může pomoci z nejhoršího a to si revolucionáři jaxi ( podle vzoru taxi ) neuvědomili. Stačí aby Rus účtoval za světové ceny a celé to pimprlové divadýlko s Kličkem v hlavní roli půjde do kopru. V momentě se z národního hrdiny stane opovrhovaný hajzlík. Koho mi ten člověk u nás připomíná? Že by nějaké letiště?

  To se mi líbí

 10. strejda napsal:

  V jednom se Bavor mýlí, ten Lexův článek o Ukrajině tu mohl být před měsícem, dnes, za měsíc a tak dále. Je to článek věcný a pro nás, Lexova stáří, věčný.
  Vývoj jde až příliš zřetelně tímto směrem a případný konec je předem známý. Dá se to říci také takto. jakou šanci na přežití má malá a hustě osídlená Evropa a jakou poloprádná Sibiř.
  Vše ukazuje, že Rusko s jeho možnostmi – viz Lex – je Evropě trnem v oku bez ohledu na politické zřízení. Touha po jeho bohatství a stres z toho, že ho nemohou zabrat pro sebe ničí rozumné úvahy evropských politiků.
  Ale ani oni nebudou jednotni. Každopádně višegrádský maďarský ministr zahraničí má jiný názor na dělení Ukrajiny než ten český a polský. A věří, že Kosovo nebylo poslední. Zakarpatí je ukrajinské z historického hlediska jen pár let.
  Pandořina skříňka se otevřela nejom na Balkáně, v Libyi, Iráku, Sýrii, Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu, Somálsku ale i na Ukrajině. Nikdo ji nezavře. Až čas to nějak zazáplatuje.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   strejdo, nemýlím se já, ale sám Lex. Na jeho přání jsem jej „odstranil“ – tedy jen přesunul vedle. Lex se totiž obával, aby nepůsobil jako Plha s hrdobcem.

   To se mi líbí

   • strejda napsal:

    Bavore, omlouvám se, Lex je příliš skromný.
    Čtu hodně různé diskuse o Ukrajině a musím konstatovat, že se našim vymývačům mozků zase moc nedaří. Poměrně velká skupina diskutujících jim hodné Ukrajince na Mejdanu a ďábelské orly nebaští. Je to situace do které se Ukrajina nikdy, nikdy neměla dostat. A nikdy si neměla vybírat poradce z Polska a Litvy.
    Diskusí na téma Ukrajina bude letos hodně, urodilo se a začíná se sklízet.

    To se mi líbí

 11. Bavor V. napsal:

  A ještě k Lexovu i Hudcovu článku https://www.youtube.com/watch?v=5LYLayuxJLI

  To se mi líbí

 12. Strejda Olin napsal:

  Na kyjevském Náměstí Nezávislosti (ukrajinsky Majdan Nezaležnosti) „operovali“ také členové pravicové nacionalistické strany SVOBODA (Oleh Tiahnybok), hlásící se k odkazu Organizace ukrajinských nacionalistů OUN, Ukrajinské povstalecké armády UPA a mající úzké vztahy s evropskými nacionalistickými a ultrapravicovými radikálními stranami. Zde je citát z jednoho článku z roku 2006:

  “ „Politického a ekonomického rozkladu Ukrajiny a vzniklého vakua (po Oranžové revoluci v r. 2004) začali s úspěchem využívat nacionalisté a pohrobci banderovců ve sdružení SVOBODA. Požadují, aby Ukrajina konečně patřila Ukrajincům a „Moskalové, Němci, Žiďáci a další špíny táhli k čertu“. Oslavují ukrajinské Haličské divize zbraní SS, popírají holocaust … “ „.

  Není vyloučeno, že se dnes některý z těchto „esesáků“ protekčně léčí za naše peníze v některé z pražských nemocnic.
  Tož takovou máme dnes vládu se soc.dem. premiérem a ministrem ZV 😦

  To se mi líbí

 13. moskyt napsal:

  A jeden doplňující citá k předchozímu linku. Янукович — сволочь, но сволочь легитимная, а киевские сволочи — нет. d/bečný citát

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   No přesně. Taky proto je Putin v delikátní situaci a zatím mlčí. Potřeboval by někoho věrohodnějšího. Teď nesmí udělat chybu, ale zároveň už dlouho mlčet nemůže.

   “I think Putin hates Yanukovych,” said Sergei A. Markov, a political strategist who advises the Kremlin, “but what should he do for a legally elected president who asks to come to Russia?”

   To zaorálek je jinší třída, ten má jasno. BŮH NÁS CHRAŇ PŘED AMATÉRY!

   To se mi líbí

 14. moskyt napsal:

  Tohle jsem nevymazal „d/bečný citát“ 😉

  To se mi líbí

 15. Strejda Olin napsal:

  Ta ČT se fakt nedá poslouchat! Janukovyč zcela jasně řekl, že parlament evidentně a nezpochybnitelně jednal a jedná pod nátlakem, pod výhružkami a dokonce násilí. A proto, že nejedná a neschvaluje zákony o svobodné vůli, tyto zákony a rozhodnutí nebude respektovat. To však v komentářích ČT nezaznívá a stále je vysvětlováno, že tohle a tamto „schválil parlament“ a je to tedy legitimní.

  To se mi líbí

 16. moskyt napsal:

  Janukovyčova tiskovka. Začátek v 17 minutě. http://www.youtube.com/watch?v=GkFyw6AtEUg

  To se mi líbí

 17. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, řítí se k vám posel a veze první kousek ze slíbených příběhů.

  To se mi líbí

 18. Bavor V. napsal:

  Slime
  zítra si udělejte chvilku času. Bude do vás šít jiná kapacita než jen Bavor a jeho souhlasná suita.

  To se mi líbí

 19. Strejda Olin napsal:

  Co vlastně vím o Kosovu, Bosně, Iráku, Afghánistánu, Libyi, Sýrii a Ukrajině? Co vím o vojenských operacích Spojená síla, Bouře, Pouštní štít, Pouštní bouře, Trvalá svoboda, Odyssey Dawn a lidech na Majdanu? Obávám se, že velké prd! Jen to, co mi někdo přežvejká a naservíruje jako „pravdu“. Kolik těch pravd jsem už za svůj život slyšel, z kolika padouchů se stali hrdinové a z kolika hrdinů se vyklubali padouchové? Dobro a zlo. Jak se pozná? Dvě stránky jednoho? Že by úhel pohledu?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Já myslím že éra internetu přináší více pohledů a umožňuje vidět i tu „jinou“ pravdu. Někdy i tu skutečnou a nepřežvejkanou. Kosovo bylo pořád v oblasti dohadů, Ukrajina, to už je někde jinde. Sice je nám to houby platné, ale aspoň pro klid našeho svědomí víme, co se ve skutečnosti děje.

   To se mi líbí

 20. moskyt napsal:

  Interview Russia Today s bývalým emerickým velvyslancem v Kijevě. Demagog a proti němu Bojko (novinářka) a ta se mi zdá hodně dobrá. http://rtdru.rt.com/filmy/ukraina-u-kraya/#part-1

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.