Individualita proti bezpečnosti


Rozhodl jsem se opět píchnout do vosího hnízda. Ačkoli to, co se vyrojí nebudou vosy.

Naše skoroúspěšná snowboardistka  Šárka Pančochová  měla při své finálové jízdě dost nepříjemný pád. Končil úderem do hlavy. Naštěstí byla ta hlava schována v helmě. Není jisté, zda jí ta helma zachránila život, tak dalece to, doufám, zlé nebylo, před zdravotními problémy ji chránila určitě.

Helmu měl na hlavě i slavný „Schumi“. Sice jej nezachránila od komplikací, ale jedno je již dnes jisté. Pokud by ji neměl, bylo by dnes jeho nemocniční lůžko prázdné. Navždy.

Proč uvádím tyto dva příklady? Jsou důkazem toho, že některá bezpečnostní opatření nejsou vymýšlena pro potěchu výrobců, ale hlavně proto, aby na těch lůžkách končilo co nejméně lidí. A také proto, aby nebezpečné situace nekončily tím nechvalně známým černým igelitovým pytlem na zip.

Bohužel jsou mezi námi i tací, kterým na jejich vlastním životě záleží méně než na své pomyslné svobodě osobnosti. Neuvědomují si, že jejich boj proti některým opatřením, která mají snížit možnost zranění či nedej bože smrti, už dávno nejsou „in“. První, kdo něco takového pochopil, jsou jedni z nejindividuálnějších kolektivistů. Tedy motorkáři. Stále častěji svou pýchu – tedy skvělou a drahou kombinézu – ukrývají pod nevzhlednou oranžovou či zelenou reflexní vestou. Takže dnes už jen hlupák může být proti takovým nápadům, jako jsou přenosné či trvalé reflexní prvky na oblecích chodců. On si totiž ten neviditelný chodec už na nikom nevezme nic, pokud jej na přechodu srazí auto jen proto, že nebyl viděn. A věřte tomu, že nebýt viděn je nejsnadnější způsob, jak se dostat do nemocnice či do urnového háje.

Ale abyste neviděli svět tak černě, mám tu dvě odlehčení

1. Podívejte se na Ukrajinu v Obrazárně

2.http://www.youtube.com/watch?v=SWeKZ3AFMiw

Bavor podpis_rex

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

35 reakcí na Individualita proti bezpečnosti

 1. Hudec napsal:

  Nu když půjdu večer za tmy pěšky z Kátouc z hospody do Novosed (tam už snad hospoda ani není, bývaly dvě), tak reflexní prvky fajn. Ale nenuťte mi je, když půjdu z Parkánu přes náměstí Republiky k sobě domů.
  Tak asi…
  A přilby? Já se na kole vzpouzel, ale Labuť mě přesvědčila. Dobře učinila. Hodila se dvakrát.
  Poprvé když jsem vylétl na cyklostezce ze zatáčky z mírného svahu asi tak čtyřicítkou a proti mě hezkly na celou šířku rodinka – táta, máma a dvě děti. Vpravo betonová lavička, vlevo zeď. Tak jsem ten svůj metrák hodil na tátu. Rána jako z děla. Říznul jsem hlavou o asfalt až to zadunělo. Skončilo to odřeninami….
  Podruhé jsem objížděl závoru v lese (to je teď velká móda, ale dobře tak, když kreténi jezdí na houby, aniž snad vůbec cítí potřebu vystoupit). Skoro v nulové rychlosti, takové to „prosmýknutí se“ v minimálním prostoru. A tak jsem neudržel rovnováhu, nohy v klipsnách, říznul jsem sebou na bok a lupnul jsem si jí hlavou o beton pod sloupkem závory. Jsa tam sám, smál jsem se vlastní blbosti.
  Přilba je na kole dobrá věc.

  To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  Reflexní prvky,osvětlené přechody,specielní deformační zóny přední části automobilů,stezky pro cyklisty,pravidla na sjezdovkách aj. to je bezesporu pokrok a tento směr je naprosto na místě.

  No a najednou se objevil i Český bezpečnostní fenomén – > bezpečnost proti rozkrádání :
  Prostě když máte třešeň a špačci na ty třešně chodí a vy nesklidíte žádnou úrodu.Tak kdysi moudrý sedlák umístil na tu třešeň špaččí budku a ejhle ten jeden špaček si to své teritórium ohlídal naprosto bravúrně.
  Je sice svatá pravda, že si nacpával vole až k prasknutí, no ale byl to jen jeden špaček se svoji rodinou a dokázal vyštípat i celé hejno,které by tu třešeň ozobalo naprosto úplně, tak jak v minulých letech.
  Proto moudrý sedlák se svým selským rozumem vítězí.
  Proto prosím jeden učebnicový příklad.
  Na tomto učebnicovém příkladu je vidět jak Jiří Dienstbier dostal strach, že bude jeho klika v ČSSD právě v Praze odstavena od moci.
  No a tak se rozhodl naprosto neuváženým způsobem donutil Bohuslava Sobotku, k nebývalé ostrému vyjádření na adresu koaličního hnutí ANO.
  Tímto nám naprosto prokazatelně Jiří Dienstbier přiznal napojení Dienstbierovské frakce v ČSSD na tzv. pražské kmotry.
  Právě proto se na pokyn Jiřího Dienstbiera Bohuslav Sobotka ve sporu mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem postavil na stranu Ing. Miroslava Kalouska.

  Prokázat tuto přímou vazbu mezi ČSSD a Ing. Miroslavem Kalouskem (Bakalovým projektem TOP 09 a starostové) by bez projektu ANO a Andreje Babiše bylo velmi obtížné.
  Proto začínám mít pocit, že ochrana oligarchou proti oligarchům, není až tak špatný nápad.
  Prostě těch 200 mili co se rozkrade za rok, je hodně a když jeden oligarcha ukradne dejme tomu 80 – 100 mili tak nám stále ještě 100 mili, které ten oligarcha uchránil zůstane a to jsou nějaké peníze.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Nevím to je na zvážení:
   PROSTĚ TURECKÉ HOSPODÁŘSTVÍ JE JEJICH HOSPODÁŘSTVÍ NE NAŠE.
   Při akci devalvace Kč pan Singer za jeden jediný den zabezpečil 3,6 mili pro Petra s tím, že Petr to jedno mili pustí ve prospěch rady ČNB.
   No a tady se snad bude konat státní poprava kvůli kdoví za kolik let ulitým 0,5 mili; No jsou ti turci normální.
   Protože z pohledu Standardního Singera, se ty prachy měli překlopit přes nějakou zkrachovalou kampeličku a bylo to.
   No nezlobte se na mne, toto je ukázka Tureckého hospodářství.

   To se mi líbí

  • lujjza napsal:

   Po pravdě řečeno – spíš mě trápí tohle:
   http://blisty.cz/art/72307.html
   http://blisty.cz/art/72301.html

   To se mi líbí

 3. avespasseri napsal:

  Hmm, já myslím, že to tak kontroverzní téma nebude… na užitečnosti helmy se asi většina shodne. I já 🙂 Jen ji velmi, velmi nechci nosit 🙂 Takže na kole jezdím teď již minimálně. A na lyžích jsem už taky dlouho nestála…
  A to jsem jezdívala hodně.
  Vadí mi to, jak se ze života pomalu stává bezpečnostní riziko…
  Že neohleduplnost, nepozornost a neúměrné riziko se snažíme vyvažovat bezpečnostními prvky.
  Že mám pomalu strach si na ty lyže stoupnout, protože už si předem oblékám brnění a čekám, kde to na mě kdo narazí. Protože, upřímně řečeno, když lyžuju, tak spadnu možná jednou za celý den. Někdy. Dopravní nehodu jsem nikdy nezažila. A na kole jsem nespadla ani nepamatuju…
  Ale nebudu Vám nošení helmy vymlouvat. A dříve nebo později si ji asi koupím taky…
  Ale to už pomalu vyjde nastejno, jako kdybych odjela do Saudské Arábie a navlékla si na hlavu šátek, abych přispěla bezpečnosti společnosti… 😦

  To se mi líbí

 4. Firefly napsal:

  Jistě, helmu, reflexní pásek a čip rpo každého. Zákaz tlustého masa a povinné rozcvičky před kamerou.
  A nebude, hned napálit pokutu, systém se ošálit nenechá.

  Občan je totž idiot. Idiot si sice myslí, že múže něco dělat hlasováním ve volbách, ale ouvej – establishment prostě chce vládnotu a ovládat, hlasem nic nezměníš. Ani nemůžes, jseš totiž idiot.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Vlastně proč někoho nutit. Aspoň bude více adeptů na Darwinovu cenu.

   To se mi líbí

   • Firefly napsal:

    Budiž. Každému co rád.

    To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Nejen na Darwinovu cenu.
    Havarovaší motorkář toho obvykle k transplantacím moc nenabízí, protože jeho měkké tkáně se často rozblemcnou jak vejce na pánvičce.
    Zato šikovně zmrtvený chodec, kolista nebo lyžař/snowboarďák bez ochranných prvků, pokud ho zrovna nerozfašírkuje kamion, vlak nebo rolba, může transplantačním centrům dodat slušné množství použitelného matroše.

    Já bych je, pane Bavore, nechal 😉

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Jenže ono to má vadu. Když nestihne před smrtí podepsat, že souhlasí, tak je stejně nepoužitelný 😆

     To se mi líbí

     • Občan napsal:

      Není!
      Lex specialis má přednost před lex generalis, takže platí zákon č. 285/2002 Sb., transplantační zákon a Eliáš se můž jít se svým paskvilem bodnout 😆

      To se mi líbí

 5. Strejda Olin napsal:

  Já si myslím, že by si měl každý odpovídat sám za sebe. Jezdi v autě nepřopoutaný, na kole a lyžích bez helmy, choď po ulicích bez reflexních značek. Ale jestli se ti něco stane, pojišťovna ti nic nedá a veškeré léčení si zaplatíš sám. V tom s Firefly souhlasím. Povinné by mělo být jen to, čím já můžu ohrozit jiného.

  To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Strejdo Oline, Carlos psal něco o placení a pojišťovně? Nevšiml jsem si. S Vámi se ale souhlasit dá. Je to jasná a nenásilná cesta. Třeba bez přilby platí pojišťovna jen 50%. Atd.

   To se mi líbí

   • Firefly napsal:

    strejdo, v rámci zkratky nepsal, ale souhlasí se strejdou Olinem – i s Vámi.

    To se mi líbí

    • strejda napsal:

     Často se i protichůdných obecných názorů najde pragmatická shoda ve velké řadě případů. Jen se musí, samozřejmě oboustranně, chtít. To je na diskusích to přínosné.

     To se mi líbí

     • Petrpavel napsal:

      Zaplesal jsem nad tou shodou. Naprosto vážně.
      Je tu ale jedno ale … Podstatné. Jsme v mafiokapitalismu a v ČR. Ve státu, kde je možné a kde je zvykem, že zloděj žaluje úspěšně okradeného, kde podvodník dostane zadostiučinění a omluvu a finanční odškodnění od podvedeného, kde zfetovaný řidič porazí ve dne (co s vestou na sluníčku?) na přechodu chodce a chodec má platit škodu na vozidle, kde …
      Tady neplatí nic čemu se říká (selský) rozum. Zde neplatí nic. Kromě ostrých loktů, peněz a kontaktů.
      Naše případná dohoda na čemkoli je JIM k smíchu!

      To se mi líbí

 6. cobolik pacholik napsal:

  keby som mal prilbu na tom bycikli znacky ukrajina,co vazil 20 kg a jazdili sme na tom z kopeckou so smrtou v ociach aj 50km na hodinu,lyzovaly a behali jak besny,kamenova bytka s druhym burakovom cez torysu,kazdy hlava,ci ksicht rozbity,,vojny medzi ulicami a hokeja sme sa nahrali na jazerach,dodnes mam znaky od puku,napisal by som viac,ale musim ist naginat.

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Každý z nás si tohle prožil a pamatuje. Zrovna nedávno mi soused říkal: „Člověče, já jsem si uvědomil, že ty moje vnoučata (6 a 9 let) snad ještě nikdy nebyly úplně samy, bez rodičovského dozoru, někde venku mimo zahradu.“
   A já jsem si také uvědomil, jak se doba změnila. My jsme denně za každého počasí sami chodili 2 km do ZDŠ, na celé odpoledne jsme „zmizeli“ kdesi v polích, lesích, lomech a hřištích, sami se šli na dlouhé hodiny koupat na rybníky a splavy, lezli na vysokánské stromy, přes půl města nebo v sousední vsi navštěvovali babičku s dědou atd. Občas se stal nějaký úraz, zlomená klíční kost, ruka nebo noha, spousta boulí, odřenin a šrámů, ale to tak nějak k dětství patřilo. Dnes je to nepředstavitelné a rodiče by z toho zešíleli hrůzou.

   To se mi líbí

 7. brtnikvbrlohu napsal:

  Tohle musím dát i sem, i když skalní návštěvníci na to narazí i jinde, třeba u Janiky !! 🙂
  Měl bych vyhlásit anketu kdo to je – podle mne reinkarnace nejedlého z lavky.

  To se mi líbí

 8. Strejda Olin napsal:

  „Nemocnicím chybí peníze, burcují hejtmani“ čtu nadpis jednoho článku a o kousek dál z jiného článku se dovídám, že dva armádní speciály Airbus A-319 odletí zítra do Kyjeva pro 24 zraněných, kteří se budou u nás léčit. Nevím proč. Na Ukrajině snad nejsou nemocnice? Nemají lékaře ani léky? Byla snad největší evropská země postižena živelní katastrofou nevídaných rozměrů? Je to nějaká zaostalá země, jaké známe třeba z Afriky? Nechápu. Že bych byl asociál?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Máte špatné informace. Jenom jeden A319. To druhé je Casa 😉

   To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    Zdravotnictví na Ukrajině je placené a údajně hrozné. Musíme projevit solidaritu banderovcům, kteří se popálili při neodborné manipulaci s Molotovými koktejly a vyléčit jim střelná zranění od chrabrých spolubojovníků. Vždyť jsme humanisti a ohleduplní lidé, obvzlášť k různým hajzlům, a že to hajzlové jsou o tom ať nikdo nepochybuje, vždyť na pomoci se podílí „Člověk v tísni“ a ten nikomu jinému pomocnou ruku nepodává. Taky už by se mohli přejmenovat na „Gauneři v tísni“

    To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Jj, Bohuš s Andrejem na léčbu svých banderovských „demogratů“ pustili 10 mega Kč.
   A za pár dní budeme zase dojímáni nějakou sbírkou na někoho potřebného, protože zdravotnicví nebo socsystému se nedostává prostředků.

   Já se asocálem stávám docela fofrem a pokud bude socdem pokračovat v tom, co rozjela, možná to dotáhnu až na sociopata 😆

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Hejtman Středočeského kraje je zase burcován místními medii otázkami, jak kraj pomůže s výstavbou potřebných škol. Někam se jaksi vypařily. Jako školky a jesle. Po šesti létech dorůstání dětí se zjistilo, že jich je hodně.
   Když hejtman po pravdě odpovídá, že školy jsou v pravomoci obcí (ano, těch, jejichž zastupitelé si prodali své pozemky na satelity, a sampzřejmě nemohli od svých penězodárců žádat nutnou infrastrukturu …) a státu (ano, ministerstva školství, co vyhazuje miliardy na cermatmaturity a podobné tunely), je najednou zle. Ne těm zastupitelům a ministrům. Ti nepatří k levici. Může za to Rath a Řikák. Ač vůbec nemohou. Naši presstituti na všech frontách blijí své zvratky dál.

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.