Žijeme jen ve vzpomínkách


V posledních letech se stává téměř pravidlem, že nám chybí důležité a život zachraňující léky. Stejným pravidlem je závislost jakkoli postižených a nemohoucích hlavně na sponzorských darech a charitativních sbírkách. Vzpomínám marně na podobnou situaci v dobách jednostranné vlády.

Stávali jsme fronty na maso, banány a v době totálního výpadku Harmanecké papírny i na toaletní papír. Dnes stojíme fronty na úřadech, protože jsme nestihli vyměnit důležitý doklad, zapsat nutnou změnu na Katastrofickém ústavu (v tomto roce mají na zápis delší lhůtu), případně na symbolické datum svatby.

Antibiotikum, které nemá alternativu, je u nás zakázáno, zatímco Slovenští sousedé si nějakých zákazů nevšímají a zajímá je především zdraví člověka a účinek.

V současných školkách objevujeme nové možnosti výuky, ale my starší nad podobnými vymoženostmi jen mávneme rukou – to už tu dávno jednou bylo. Byl povinný předškolní rok, byly podnikové (dnes firemní) školky, byly dětské útulky – tedy dnes miniškolky. Ale bylo to komunistické, tak jsme to zrušili a dnes s velkou slávou znovu objevujeme trakař.

Divíte se, vy mladší, že žijeme ve vzpomínkách?

A zejména pro Slima Obrazárna http://bavor.blogspot.com/2014/01/specialne-pro-slima.html

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

113 reakcí na Žijeme jen ve vzpomínkách

 1. Firefly napsal:

  Obrazarna skvělá. Po pravdě bych tyto názory od Vás Bavore nečekal.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A jaké názory ode mne čekáte? Že tu budu slintat štěstím třeba nad oněmi „novými“ variantami předškolní výchovy? Já, který poznal předškoláctví a útulek na vlastní kůži a jehož děti měli předškolní rok se základy výuky také povinný?

   To se mi líbí

 2. wiki napsal:

  „Antibiotikum, které nemá alternativu“ Nešlo by, prosím, víc detailů, ev. odkaz?

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Tady vycházím z tvrzení lékařů v TV reportáži. A věřím tomu, že lékař praktik bude mít pravdu

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A jedná se o Pendepon

   To se mi líbí

   • brtnikvbrlohu napsal:

    Pendepon nemá alternativu? Jde o obyčejný Penicilín, jenom s prodlouženým účinkem, běžně se dává(lo) 5 PNC – Penicilínu im. a poslední Pendepon im., má svá rizika – Hoigné syndrom, který je velice nepříjemný.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tady vycházím pouze z oné informace, že pro nějaké své účinky alternativu nemá. Ale nejsem lékař, takže nemusím mít v tomto případě pravdu. Ale v čem pravdu mám je to, že se s léky těžce kšeftuje a místo našim potřebným se vydělává prodejem do zahraničí. A to považuji za státem povolené svinstvo.

     To se mi líbí

     • wiki napsal:

      Výhoda pendeponu = prokain jako lokál. anestetikum

      http://en.wikipedia.org/wiki/Procaine_benzylpenicillin

      To se mi líbí

     • brtnikvbrlohu napsal:

      Jde o původní informaci, ve které se laik neorientuje – šlo jen o upřesnění.
      Prokain se přidává k penicilinu – nejen Pendeponu by tolik nebolel zadek, léčebný účinek ale nemá, spíš dělá komplikace (alergie). Celá problematika se nedá řešit jedním odstavečkem, hlavní problém je spíš v kvalitě původní zprávy a že se laik sekne není jeho vinou ale toho pisálka co si myslí že má sólokapra (hezky o našich pisálcích dneska píše Kotrba u Čulíka).
      Th. alternativou Pendeponu je další inj. Penicilinu (s nutným pobytem v nemocnici – vzhledem k rizikům jej nelze aplikovat jinde), nebo předpis PNC tbl.
      K bodu 2) celý farmaceutický průmysl provozuje svinstvo, zdraví je záležitost ve které kšeft nemá co dělat, nejen ve výrobě léků. (Druhou oblastí je školství.)

      To se mi líbí

    • Jos napsal:

     Takových problémů je více. Na př. zmizel Thyreotom, příp. Thyreotom Forte. Alternativa není. Zkuste se zeptat těch co nemají štítnou žlázu, jak se jim to líbí. Jedná se o levný lék. A nefunkčnost systému.
     Další je očkovací látka proti TBC. Zkuste dát svého kojence očkovat. Nejde to. Zas nefunkční systém.
     A dalo by se pokračovat.

     To se mi líbí

   • wiki napsal:

    Tady je k tomu vyjádření SUKLu :

    “ Léčivý přípravek pocházející ze Slovenska obsahuje léčivou látku, která neodpovídá svou kvalitou požadavkům registrační dokumentace v České republice. “

    http://www.sukl.cz/upozorneni-sukl-pendepon-compositum

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Wki,
     ten problém, na který narážíme, snad není v tom, že ten slovenský neodpovídá svou kvalitou u nás registrovanému Pendeponu, ale v tom, že ten u nás registrovaný NENÍ DLOUHODOBĚ DOSTUPNÝ.
     A otázka zní PROČ, když ho lékaři léta aplikovali a mnozí ho považují za nenahrazený (nenahraditelný)?

     Jan tak na okraj – a ty prsní implantáty naplněné technickým silikonem z Francie, ty u nás byly registrovány? Pak bych žaloval SÚKL.

     To se mi líbí

    • wiki napsal:

     LEXi, s tou dlouhodobou nedostupnosti v CZ mate pravdu.

     Ja ale chtel svym BOLDEM vypichnout neco jineho.

     Problem s Pendeponem z BIOTIKA a.s., Slovenská Ľupča neni v jeho NEKVALITĚ, ale jen a pouze v SUKLem neschválené dokumentaci …

     http://www.liekinfo.sk/liek-pendepon-compositum-plv-inu-10×1,5-mu-22559-pil.aspx
     http://biotika.cz/

     To se mi líbí

     • brtnikvbrlohu napsal:

      A jsme zase u kvality našich pisálků, kteří místo aby si zjistili co a jak a napsali něco fundovaného vyslintnou blábol s cílem působení na emoce.

      To se mi líbí

     • Lex napsal:

      wiki,
      cituji z toho sdělení SUKLU – „Léčivý přípravek pocházející ze Slovenska OBSAHUJE LÉČIVOU LÁTKU, KTERÁ NEODPOVÍDÁ SVOU KVALITOU POŽADAVKŮM registrační dokumentace v České republice.“ /kapitálkami zvýraznil Lex/.
      SUKL P O U K A Z U J E na údajnou nekvalitu léčivé látky.
      Myslím, že to, jak jsem koncipoval svůj vstup 11.37 přesně odpovídá sdělení SUKLu.

      To se mi líbí

      • wiki napsal:

       No nevím.

       Dle info v databázi SUKL má lék „PENDEPON COMPOSITUM – INJ PLV SUS 10X1.5MU „, distribuce Biotika Bohemia, spol. s r.o., status registrace R (=registrovaný léčeb. přípravek). Lék se vyrábí „ve výrobním závodě Hoechst-Biotika, spol. s r.o. Martin, Slovenská republika.“

       Slovenský lék s identickým označením produkovala ještě v roce 2007 BIOTIKA a.s., 97613 Slovenská Ľupča.

       IMHO jde o identické léky z identické továrny, mohu se ale plést – viz poněkud komplikovaná historie popsaná třeba tady: http://www.hbmpharma.eu/sk/main/about/in_brief

       To se mi líbí

 3. moskyt napsal:

  Zčásti je pravda, že žijeme ve vzpomínkách, tak jako každý člověk, který má většinu života za sebou. Neslibovali nám ve VLTR život v pravdě. A naše reakce? Je jen reakcí na to jak nám vykládají, že jsme žili své životy a nám se z toho výkladu ježí chlupy na krku. A tak reagujeme, vždyť chceme dožít své životy a „neposkvrnit ústa lží ani falešnou svou řečí“. Je to reakce subjektivní, která může nějakou tu konturu minulosti změkčit, ale nemůže jí převrátit naruby a tvrdit, že černé bylo bílé a naopak. Vzpomínám na výrok našeho renomovaného historika, který řekl, že ve své historii máme bílá místa, o kterých se nemluvilo. Já bych to doplnil tak, že dnes možná ta bílá místa v historii nemáme, protože se mluví o všem, ale že je snaha revidovat dějiny od počátku příchodu našich předků do této kotlinky, které říkáme vlast a máme ve svých srdcích. Vždycky jsme si dělali legraci z fangličkaření, vyvěšování vlajek u vlastních domů, z rukou na srdcích při hraní hymny, ale když šlo do tenkých tak jsme vždy věděli, že je třeba vzít vidle nebo pušku a jít za tu vlast bojovat. říkají o nás, že nejsme ani pořádní Slované a vůbec si neuvědomují, že čeština ve své slovní zásobě má 80% slovní zásoby staroslověnštiny (ruština jen 30%). Tak to cítím já a nikdo mne nepřesvědčí o tom, že to je úplně jinak. Nemohu přistoupit na relativizaci dějin.

  To se mi líbí

 4. Laco G. mlynář napsal:

  Pane Bavore, ještě přidám, že tento měsíc asi žebračenky nedostane včas 1,5 milionu lidí, tak si ten toaleťák a banány ani bez front nekoupí. Další věc, která nebyla, žebračenky pro 1,5 milionu obyvatel Česka. Nebyly žádné, protože nebyli žebráci. Já vím, že Vy to víte, ale je to třeba stále opakovat, protože různí ničemové ( naposledy Stránský v Hyde Parku ) a jejich ochránci, viz. zde třešeň dělají, že to tak není.

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Pane Laco původně jsem měl připraven článek na téma :
   SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ STÁTNÍCH DAT
   Bohužel aby to mělo smysl muselo by se to napsat ve spolupráci s panem Lexem jinak by to bylo nemastné neslané.
   To co ovšem si dovoluji připomenout je záchrana pana ŠiškoDrábka absolventkou VŠZ Ludmilou.
   Tato poslankyně Poslanecké sněmovny za KDU-ČSL odvedla tak obrovský díl práce v kauze ŠiškoDrábka za TOP 09 a starostové,že si zasluhuje minimálně od Kalouska v Bechyni pomník stejný jako zanechala v Bruntálu.

   Bohužel ze vzpomínek se žít nedá a to ví i pan Dr. Ing. Jaromír Drábek, který nyní musí zaujmout místo v Evropském parlamentu a slovy:
   Není pro vás jistě překvapením, že budu prosazovat úspory v hospodaření Evropské unie stejně naléhavě, jako jsem to dělal a budu nadále dělat v České republice.
   Takto je možné prezentovat a celé Evropě hrozit komercizací dat v jednotlivých zemích EU.

   To co doposud poněkud těžce chápu, jak „člověk“, který se dopustil trestného činu v České republice se může chystat, tento stejný trestný čin zopakovat v rámci EU?

   Prostě celý problém nevyplacení žebračenek je v tom že :
   Soukromá firma použila státní data jako rukojmí !!

   No a nyní je nutné vážně pohovořit o tom jak Karel Schwarzenberg podepsal prý nějakou dohodu ACTA či co.

   To se mi líbí

 5. Petrpavel napsal:

  Ke zmíněným školkám: naše nová koalice chce podporovat státním příspěvkem obcím, firmám, snad i soukromníkům výstavbu nových školek. Má to snad dokonce ve svém programu. Chvályhodný nápad? Jistě všichni víme, že rozjetí takového programu a jeho realizace do otevření školky nějakou dobu, rok, roky trvá. Ne každž však ví, že za dva-tři roky už zase počet dětí školkového věku rapidně klesne. Šidítko pro obyvatelstvo (někde jsem četl, že chybně nás nazýváme občany, dávám za pravdu). Vyhozené peníze a úsilí. Jako vždy.
  Opravdu je tak těžké podívat se do statistiky a zjistit co a kdy je potřeba? Komunisté tohle uměli, jenom realizace někdy trvala déle než bychom chtěli. Ale máloco bylo zbytečné, zbytné. Kdyby ČSSD navrhla zákon (pro ČR), opatření (v krajích, obcích) řešící nedostatek školek před takovými dvěma-třemi léty , bylo to ok. Takto? Odezdikezdismus jaký známe už dvacetpět let.
  Kdybychom chtěli vypsat co všechno socialistického bylo nesmyslně zrušeno, aby se pozdě, pomalu a za velké peníze napravovalo, nebo taky jako „komunistické“ vůbec nenapravilo, asi by nestačila tato stránka…

  To se mi líbí

  • Jos napsal:

   Kdyby ČSSD před dvěma třemi lety navrhla zákon řešící danou problematiku, byl by jako všechny, bez vyjímky, opoziční návrhy bakalicí zaříznut. Bakalice na to měla dokonce dohodu.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Ale ano, samozřejmě, ale věděli bychom o tom, že znali problém, že znali řešení, že se snažili. Takhle víme jenom, že se vezli.

    To se mi líbí

 6. tresen napsal:

  Co se léků a léčebných metod týče, měl jste v těch podle vás / a podle mnoha dalších/ blahých časech pramalou šanci zjistit, co všechno tu chybí.
  Takže vaše srovnávání nemá smysl.

  To se mi líbí

  • Laco G. mlynář napsal:

   Třešni, v časech reálného socialismu, kdysi na konci šedesátých let existoval Seznam léčiv, které bylo možné obdržet v lékárnách. Lékaři mu říkali spofák, podle firmy, která jej nechala natisknout. Měl modré omývatelné desky formát cca 10 x 15 cm a tlouštku cca 3 cm, tištěno na biblickém papíře. Za 10 let už byl „spofák“ 3 x tlustší. Jaký byl v roce 1989 nevím, ale asi už se do toho špalíčku obsah vůbec nevešel. Plyne z toho, že běžným vývojem je léků čím dál víc, po revoluci nepřeberné množství, neb na lukrativní trh se vrhly mezinárodní farmaceutické firmy.
   Jenže to není důležité.
   1
   Důležitá je vždy účinná látka, kterou můžete dostat na stejný neduh od řady výrobců.
   2.
   Důležité je, že alespoň naše generace poměrně tvrdě pracovala a platila si nemocenské pojištění s tím, že až zestárne bude mít zdravotní péči placenou z tohoto pojištění, ergo zdarma.
   3.
   Kdepak, Pravdoláskaři nás starce přinutili, abychom si za kdeco dopláceli. Velmi unfér, ale to oni rádi dělají, hojí se na nejbezbrannějších, což jsou právě stařenky a stařečkové.
   4.
   Ani v současném zdravotnictví ale nejsou všechny léky k dispozici, mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Nevím proč, i kdybych si je chtěl zaplatit natvrdo.
   5.
   Protože pravdoláskařské zdravotnictví je zadlužené stejně jako celý stát, nemohou všichni dostat i život prodlužující léky, například onkologické. Vybírají se pro ně „perspektivní pacienti“, takže především mladší a ti, kteří mají jakýsi vliv, tj. včetně možnosti uplácet. Velká hanebnost Pravdolásky.

   Ano nepochybně, zdravotnictví je kvalitnější jako celek než za reálného socialismu. Takové konstatování je sice pravdivé, ale primitivně hloupé. Protože vypovídá o dvou časových blocích. Na příkladu „spofáku“ jsem uvedl, že ke zlepšování zdravotnictví dochází kontinuálně a permanentně v čase v návaznosti na vědecký pokrok bez ohledu na režimy.
   Co je ale důležité, to je, že dostupnost této péče přestává být poskytována za demokratických pravidel. Současný režim pošlý z Pravdolásky přechází také ve zdravotnictví na pravidla aristokratická a to věru za reálného socialismu nebylo.

   To se mi líbí

   • tresen napsal:

    Odstavec 5. je jedna velká lež.
    Pacienti, kteří mají šanci, že jim onkologické léky pomohou, je dostanou. Bez úplatků.
    I kdyby býval měl spofák sto tisíc stran, bylo by to jedno. Stejně by zoufalé rodiny sháněly konexe v cizině, aby získaly naději v podobě modernějších a účinnějších léků.

    To se mi líbí

    • Laco G. mlynář napsal:

     Tak třešni, osobní zkušenost s jednou mojí zaměstnankyní ( uklízečkou, obyčejnou ženskou, ale skvělou ). Po chemoterapii ji poslali domů, že prý do péče obvodního lékaře. Měl jsem tam známého primáře, tak jsem se jej ptal co to je za postup. Za týden ji volali zpět a pokračovali v podávání chemoterapie. Prý byla hodně drahá a beznadějná, ale žila ještě 2 roky.
     Žádná lež, ničemná pravdoláska.

     To se mi líbí

    • severočech napsal:

     Jak doložíte „modrnější a účinější¨“ léky? Nemyslíte, že šlo o běžný návyk „soused má jablka lepší“?

     To se mi líbí

     • oldwomen napsal:

      Také si myslím, že fáma, že pilule ze švajcu jsou účinnější a že český obvoďák předepisuje jen placebo je z rodu „za plotem je tráva zelenější“.
      Nechápu tu nezmírající víru bližních, že vše domácí je šunt, o východním nemluvě. Že jen a pouze západ dá tu správnou kvalitu.

      To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Zkušenost v rodině potvrzuje platnost bodu 5. Možná, jak píše níže oldwomen, to byl jen náš pocit, možná jich z medicínského hlediska nebylo třeba, resp. by nepomáhaly, ale tady šlo ne o volbu mezi našimi a cizími léky, ale o léky jako takové vůbec. Pomohlo konopí…nebudu rozvádět.

     To se mi líbí

 7. tresen napsal:

  Tím revidováním dějin myslíte vydávání mnohasvazkových Velkých dějin zemí Koruny české v nakladatelství Paseka?

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Milá třešni, skutečně si myslíte, že pro současné (politické) nakládání s dějinami je příznačné vydání nějaké encyklopedie (byť sebekvalitnější a pro jistotu zatím, pokud vím, zabývající se vskutku dávnou historií)?
   Ohledně lékařské péče se tu s ostatními asi opravdu neshodnete. Hrajete, řekl bych, roli elitářky, a jako taková uznáváte špičkovou/ještě špičkovější/nejšpičkovější lékařskou péči. Ta nikdy není pro všechny, vždy jen pro vládnoucí elitu. Tak to bylo, je a řekl bych, že i bude. Myslím, že většině zde jde o to, jaká je lékařská péče pro široké masy – a ta za minulého režimu v porovnání se světem opravdu nebyla špatná, s tím nic nenaděláte. A v některých oborech (lékařská péče o děti, např.) byla špičková.
   Zlepšilo se zdravotnictví za posledních 25 let? Subjektivně si myslím, že výrazně (alespoň pro mne s mými známostmi a konexemi 🙂 ). Otázkou je, zda je to více zásluhou změny režimu či vědeckým a technickým vývojem bez ohledu na politické poměry, tedy zda by k nějakému (nevím jak velkému) pokroku došlo tak jako tak.
   Zkuste se nad tím zamyslet, třeba znáte odpověď. Budete-li vůči mně zbytečně agresivní, pak na vaše sdělení samozřejmě nehodlám reagovat.

   To se mi líbí

   • tresen napsal:

    Milý pane Hudče, nemám ve zvyku odpovídat agresivně na neagresivní podnět. A ten váš takto vnímám.
    Takže popořádku: „Velké dějiny“ sahají do roku 1945. Vycházely trochu napřeskáčku, naposled dva díly věnované velmi zajímavé době, první polovině 19. století. Ale to jen tak na okraj. Palacký, na kterého se tak rádi všichni odvolávají jako na autoritu, končil rokem 1526 a od jeho dob, ačkoli existovalo několik slibných náběhů, nikdo souhrnné české dějiny nevydal. Dnes tedy mají milovníci ověřených faktů možnost si počíst. Je to na roky, ale to by je nemělo odradit. Nevím, jak jinak a lépe nakládat s dějinami, než je srozumitelně popsat. Jestli vám připadá, že někdo jiný s nimi nakládá svévolně, pak jde zřejmě o žurnalismus, nikoli o práci historiků, a jako s takovým je třeba nakládat. Tzn. s rezervou, což platilo vždycky.
    Co se týče zdravotnictví, otaxoval jste mě na elitářku, což je veliký omyl. Vždycky jsem byla ochotná podporovat a propagovat jen ty změny ve zdravotnictví, které umožňují, aby špičková lékařská péče, určená zejména pro stavy ohrožující život, byla dostupná pro všechny bez rozdílu. Jestliže to v minulosti bylo jinak /a někde to je jiné i dnes/, neznamená to, že bychom o udržení dostupnosti té nejlepší léčby pro všechny těžce nemocné neměli usilovat.
    Na tom, že se dnes mohou vyléčit lidé, kteří na tutéž nemoc dříve umírali, má samozřejmě zásluhu pokrok ve světové medicíně. Ale i to, že jsme k ní otevřeli dveře. K nějakému pokroku by samozřejmě došlo, i kdybychom zůstali za dráty. Ale jak píšu nahoře, o skutečných možnostech bychom se toho moc nedozvěděli, zejména my dole, mimo SANOPZ.

    To se mi líbí

    • Hudec napsal:

     Děkuji za neagresivní reakci.
     Osobně jsem přesvědčen, že starší české dějiny jsou zpracované velmi důkladně i pro období po roce 1526, namátkou říká pohled do mojí knihovny (pardon, musím tam dojít….), že jen z pera jednoho jediného autora (jehož kvalifikaci myslím nelze zpochybnit) jsou to díla prof. Josefa Janáčka Doba předbělohorská (vydaná v několika svazcích v roce 1984 nakladatelstvím Academia), z velké části se pak českými dějinami zabývá v životopisném Rudolfovi II. a jeho době (Paseka 2003 tuším že v druhém vydání – to první mi nevrátil příbuzný z Austrálie, padouch!) a také v úchvatném Valdštejnovi a jeho době ( Svoboda 1978).
     Tím chci jen naznačit, že české dějiny jsou historiky zpracovávány jaksi průběžně a kdo se s nimi chce seznámit, má čtení na řadu let.
     Co se týče dějin souhrnných, mám s nimi trochu problém. Zpravidla to bývá kompilát a nezřídka bývá poznamenán dobou, kdy je vydáván. To sice platí o každém díle z per historiků, ale myslím, že u monotématických prací to není tak výrazný jev, ačkoliv o tomto mém tvrzení lze jistě v mnoha případech diskutovat.

     Myslím, že zde v „hodovní síni pana Bavora“ se však nevedou spory o úrovni a tendenčnosti děl historiků, jako spíše o interpretaci jejich poznatků a názorů v médiích. To sice platí pro každou dobu od doby, kdy první média spatřila světlo světa (nejstarší z nich je fáma), tedy i pro dobu nedávno minulou, ale není třeba podléhat iluzi, že dnes by to snad bylo jinak. Vzhledem k rostoucímu vlivu médií na populaci je dokonce třeba kalkulovat s tím, že mediální manipulace prostřednictvím historických témat bude (A JE!) stále silnější.

     To se mi líbí

     • tresen napsal:

      Nezapomínejte na školu. Tam hraje velkou roli období, ve kterém obdrželi vědomostní základ sami pedagogové. Proto třeba komunistickou indoktrinací, respektive komunistickým výkladem dějin, byli méně postiženi žáci, které učili kantoři, narození a vyrůstající za první republiky /i když jsou tam pochopitelně velké individuální rozdíly/, než děti z pozdějších ročníků, včetně těch, co šli do první třídy až po plyšáku.

      To se mi líbí

     • tresen napsal:

      Dílo Josefa Janáčka bylo právě jedním z oněch náběhů, které bohužel zůstaly torzem.

      To se mi líbí

    • brtnikvbrlohu napsal:

     Milá tresen říká jim něco „postup lege artis“? Ten byl v minulosti dogmatem, dneska ne. A kecy o SANOPZ bych vynechal, on to zase takový zázrak nebyl.

     To se mi líbí

     • tresen napsal:

      Jistěže SANOPZ žádný zázrak nebyl. Ale těm, co se tam dostali, to tak mohlo připadat.
      A postup „lege artis“? Ptáte se na něj, když vám jde o život?
      Tedy jestli vám dobře rozumím a jde vám o to, že ve špičkové medicíně přicházejí stále nové a nové metody, takže kodifikace jednoho postupu, která by platila dnes, bude zítra zastaralá.

      To se mi líbí

      • K-k. napsal:

       možná to tak připadalo spíš těm, co se tam nedostali a slyšeli o těch zlatejch postelích a peřinách z kajčího peří…

       To se mi líbí

       • Cech napsal:

        Kajčí peří má pouze tu výhodu, že bunda je opravdu teplá a navíc je tenká jinak je to peří jako peří.
        Pokud by se jednalo o deku z kajčího peří a deku z husího prachového peří jsem pro obyčejnoéu husu.
        Ovšem rozdíl je strojně a ručně drané peří.
        No a na závěr pokud kajčí peří narvete do duchny, tak je Vám na hov.o, protože to co potřebujete je rovnoměrné rozložení v pokrývce.
        No a o rovnoměrném rozložení – > – > tak vo, vo tom to je !!

        To se mi líbí

  • Laco G. mlynář napsal:

   Mám v knihovně, bohužel, když chci najít opravdu relevantní podrobné informace o materii, moc mi ty cihly nepomáhají, jejich obsah je pojednán dost povrchně.

   To se mi líbí

   • tresen napsal:

    Tak to jste teda těch odhadem deset tisíc /pokud jste to odebíral od Paseků, jinak víc/ podle vás vyhodil do luftu?

    To se mi líbí

    • Laco G. mlynář napsal:

     Dnes musím říci, že ano. Celé to dílo má jednak kolísavou úroven, jednak v průměru seznamem faktů a jejich komentováním nepřekračuje hodnotu středoškolské učebnice, nebo Wikipedie. Skutečně, pokud chci zjistit něco pořádně, přečtu si o období více monografií.

     To se mi líbí

     • tresen napsal:

      Který díl považujete za nejslabší?
      /Některé autory znám osobně, mohla bych jim vaši kritiku vyřídit./

      To se mi líbí

  • pepan napsal:

   ale třešni, nedělejte se ještě hloupější než v reálu jste, Vám nic neříká „úspěšný“, veřejnoprávní TV seriál „Vyprávěj“? Nebo takový „Retro“?

   To se mi líbí

 8. Petrpavel napsal:

  Omlouvám se, nepatří to sem, ale neskutečně mě to zaujalo. Znáte větší příklad nepochopení spojeného s domýšlivostí?
  čtenář napsal:
  Leden 6, 2014 v 7.59
  vlku,k této větě ze včerejška:
  “A zcela vážně se zabývám, co s tím prakticky udělám”
  Nedělejte s tím nic,nechejte kosu takovou jaká je.
  Odpovědět
   vlk napsal:
  Leden 6, 2014 v 8.13
  O tom rozhodnu já!
  Jinak k treseni (08:30): Vaše reakce „tam“ je skvělá, tady jen tresenovsky popichující (nemyslíte, že o všech hrůzách je někdy lepší nevědět než vědět- při vědomí toho, že s nimi nic nezmůžu dělat a že to bude jenom stále horší a horší? Tehdy se věci napravovaly, postupně, ale napravovaly. Teď je nám vysvětlováno, že chyby udělal ten přede mnou, nakradl si,ale nedá se s tím nic dělat, a já… a tak dokolečka dokola až do úplného rozkradení).

  To se mi líbí

 9. Hudec napsal:

  Život JEN ve vzpomínkách se mi jeví být poněkud ošidným způsobem existence. Samozřejmě je dáno přibývajícím věkem, že čím více toho má člověk za sebou nežli před sebou, vzpomínky nabývají na váze.
  Vzpomínkami se člověk, myslím, zabývá o to více, čím méně jej uspokojuje současnost, případně čím tristnější před sebou vidí budoucnost. Z tohoto pohledu je útěk ke vzpomínkám věcí logickou (ostatně často jsem sám toho hanebným příkladem) a stejně logický vztah k našim vzpomínkám může mít jedinec o generaci mladší, pokud ani jemu současnost neskýtá nijaké potěšení (o budoucnosti ani nemluvě) – musí se vůči něčemu vymezit a především najít viníka případného neblahého současného stavu. A skuteční viníci (aniž bychom se odpovědnosti za současný stav měli úplně zříkat -každý z nás je na něm trochu podepsán, samozřejmě v rozdílné míře – to je jako za tzv. „komunismu“ – někdo v tom vlaku jen jel, někdo přikládal na lokomotivě a někdo ji řídil) je v tom samozřejmě podporují, protože oni být odhaleni nechtějí – a viníka je třeba předhodit.
  Z pohledu logiky je to samozřejmě paradoxní – jako by problémy ČSR v roce 1938 házeli na Rakousko – Uhersko.
  Mediální tlak házení viny na děje, které se odehrávaly před 25 až 70 lety, je stále silnější, ale jeví se mi, že stále méně účinný. Realistická analýza by jistě odhalila chyby, k nimž docházelo (a že jich muselo být, když se na jejich základě režim zhroutil), ale v přechodném nedostatku toaletního papíru či banánů hlavní vady nepochybně nespočívaly. Taková analýza mi chybí, současné mediální výkřiky ji nahradit nemohou.
  Zná někdo takové pojednání, které by popsalo SKUTEČNÉ příčiny toho, že předcházející režim se zhroutil a proč jsme nakonec jako národ vylili příslovečnou vaničku i s dítětem?

  Život jen ve vzpomínkách by byl poněkud plochý, řekl bych. Ačkoliv minulost k životu patří, lepší je, myslím, žít především přítomností. A budoucnost moc nezkoumat, protože je neumíme předvídat. Alespoň mně predikce vycházejí jen málokdy.

  Hezký den přeju, vzhůru do procesu. Přítomného…..

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Shodou okolností dnes na A.cz vyšla zajímavá galerie http://aktualne.centrum.cz/domaci/grafika/2013/02/22/animace-nuselsky-most-praha-stavba-vyroci/ Doporučuji ke shlédnutí. Zejména těm, kteří pochybují o schopnostech našich techniků a dělníků.

   To se mi líbí

   • tresen napsal:

    Osobně neznám nikoho, kdo pochybuje o schopnostech našich techniků a dělníků, ale když říkáte, že takoví existují, tak vám věřím.
    Určitě to nejsou ti, co Nuselský most v roce 2000 ocenili jako dopravní stavbu století.

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Fakt, třešni? – jako že na Vás obvykle nereaguji, však Vy víte.
     Zkuste se zeptat kteréhokoliv z těch, co „jim dávají práci“, třeba Carlose V. apod.
     Sotva se setkáte s jiným hodnocením, než „líné socky“ (netvrdím, Carlosi, že ausgerechnet vy, ale netajil jste se nikdy s jejich hodnocením jako zaměstnanců).

     Jo, a pak jsou tu ještě jejich platy…….

     To se mi líbí

     • tresen napsal:

      Opravdu někdo mluví o šikovných dělnících a technicích jako o „líných sockách“?
      To musí být nějaký blbec.

      To se mi líbí

      • Lex napsal:

       Dík.
       Kdybyste nebyla na internetových diskusích „doma“, divil bych se Vaši odpovědi.
       Ale rozumím Vám, co jste tím chtěla říct, ne, že ne. Proto ten dík.

       To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Ale já myslel v tomto případě tehdejší techniky a dělníky. A pracovní morálku.

     To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Jen tak jsem to proběhl, hezké. Dvě poznámky:
    1. To je právě ono .- mnohdy skvělí technici, vědci, vynálezci ba i ředitelé (dnes bychom řekli manažeři – například ředitel koncernu Škoda Plzeň v letech 80.fakt nebyl žádný pitomec) – ale pak ta realizace, ten prachmizerný marketing a obchod. Ostatně mne napadá, že minulý režim dojel právě na zoufalý POLITICKÝ marketing. Vím o tom své, tři roky jsem v té sféře pracoval.
    2. Autor na aktuálne.cz píše „stovky sebevražd“ z Nuseláku. Nevím, ale zdá se mi to moc. Kdyby napsal „stovka“, pak bych věřil, ale za číslovka v plurálu…nevím nevím, ale hádat se nechci.

    To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Neumím najít důvody proč se bývalý režim zhroutil.
   Ale v hledání bych vycházel z historických pramenů hovořících o tom proč se zhroutila existence a výsostné postavení amerických Indiánů na jejich území …
   http://www.historieweb.cz/marny-boj-americkych-indianu

   To se mi líbí

  • tresen napsal:

   V přechodném nedostatku toaletního papíru či banánů hlavní vady minulého režimu opravdu nespočívaly. To byl jen nepodstatný symptom. Symptom zoufalé nepružnosti jakožto jednoho z mnoha rysů, které vycházely ze samotného základu uspořádání našeho tehdejšího života.
   Větě o dítěti vylitém s vaničkou rozumím tak, že želíte ztracených jistot, které provázely jednotlivce od jeslí až po krematorium. Na jejich ztrátu většina lidí skutečně nebyla vůbec připravená. Dobré podobenství skýtá dnešní pocit Romů, že gadžové jim tam někde nahoře kradou jejich peníze. Kdysi je jednoduše přijali v kanceláři, vyplnili za ně všechny formuláře, dali jim do ruky lopatu a dovedli je k výkopu. Po šichtě jim ukázali palandu v ubytovně a prozradili jim, kde je jídelna. Věděli, že když nebudou kopat vůbec, půjdou do lochu. Když ale budou kopat aspoň tak, aby se neřeklo, bude všechno v pohodě.
   Když budeme mluvit vážně:
   Jak byste skloubil nutnost zvýšit výkonnost výroby při zachování dosavadní zaměstnanosti, když porovnání se Západem ukazovalo jasně, že na jednotku produkce u nás „makalo“ xkrát víc lidí? Tohle dítě muselo z vaničky chtě nechtě. Jiná věc je čas, potřebný na to, dát tuhle skutečnost lidem na vědomí a nějak je na to připravit. Jenže stejně jako většinové společnosti chybí empatie vůči Romům, lidem pružným a podnikavým chybí empatie vůči jejich pasivním, nesamostatným spoluobčanům. Sama empatie ovšem samozřejmě nic nevyřeší. Na místě je kompromis mezi tlakem na osamostatňování a aktivitu a mezi pomocí těm, kteří jsou na dně anebo k němu míří. Dnes to ovšem neblaze zhoršuje přetrvávající krize, takže přichází zvyšování daní, aby bylo na sociální výdaje, což na druhou stranu podvazuje ekonomiku….a tak dále, znáte to. Je to na draka, ovšem..
   ….chcete návrat k plné zaměstnanosti a k plánovanému hospodářství? Rychlejší cestu do pekel si v současné globální situaci neumím představit.

   To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Třešni,
    k Vám fakt naposled – připojuju se k příteli Faustovi níže – chápu, že Vás to baví, každý jsme jiný, ale normální člověk by měl znát své meze.
    To Vám fakt stálo za to ve své roli udělat ze sebe až takovou „trubku“, abyste vytvořila tuhle simplicitu?
    Nejste Vy náhodou samotná Laura Antonelli? – http://www.csfd.cz/film/37732-boze-jak-hluboko-jsem-klesla/

    To se mi líbí

    • Vladimír - Faust napsal:

     Lexi…
     je to marný, je to marný, je to marný… 🙂
     Zdravíme (Alan taky) Tebe (i pejska/čubinu… to mi nějak vypadlo)
     🙂

     To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Nemohu s vámi souhlasit.
    a) v socialismu chyběla pružnost. Ano, ale teď se jí zase vyžaduje vyčerpávající a nedůstojná přemíra.
    b) vypadla vám tam (v tom, co zaviňuje současné problémy) neuvěřitelná míra zlodějny v řádu desítek a stovek miliard. To už nejsou pochybení jedinců, ale chybný systém, chcete-li pak tedy genetická vada systému. Toho konkrétně našeho českého, ale obávám se, že to platí i v širším měřítku.
    c) plánované hospodářství? No ono v mnoha oborech prostě je nutné, alespoň v podobě nastavení podmínek a mantinelů. Například energetika je v současné v ČR, ale i v celé EU právě z důvodu absence správně nastavených kritérií a plánů v žalostném stavu, jehož důsledky teprve poznáme. A ono se plánuje, ne že ne. Viz například nedávný zásah ČNB do ekonomiky. Ideálem je nechat bežet trh, ale když se se to nehodí, tak zasáhnout. Privatizovat tržní zisky, ale socializovat tržní ztráty. Takže se plánuje, otázkou je v čí prospěch.
    d) řeči o návratech tam či onam jsou okoralou a zbytečnou figurou. Žádné návraty nikam nikdy nejsou, řeka se valí dál a řečiště nikdy není stejné. Právě takové poznámky, jako je ta vaše poslední, vyvolává, myslím, mnohdy vůči vám averze. Píšete tu větu sice z otazníkem, ale automaticky mi implikujete myšlenky na nějaké návraty, což se mi jeví jako ne zcela korektní. Je to, jako bych já vám napsal: „Chcete návrat k původnímu dravému kapitalismu s dětskou prací a dvanáctihodinovou pracovní dobou? Rychlejší cestu do pekel si v současné globální situaci neumím představit.“

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Příteli Hudče,
     chopil jste se (dobrovolně!!!) balvanu, který nikdy na horu nemůžete vykutálet.
     No, nezávidím vám.
     Mnoho štěstí!
     L.

     To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Ale ne, to je dobré. Mám teď dost blbé životní období, které bude trvat asi ještě pár měsíců (vážná choroba v rodině). Odreagovávám se prací (které je – sláva! – až moc) a také sem tam vstupem do nějaké diskuse. Z té se dá ale utéct kdykoliv. Třešni se, na rozdíl od smrti, dá naštěstí vyhnout 🙂 .

      To se mi líbí

    • Laco G. mlynář napsal:

     Já bych všem kapitalistickým pružňákům doporučoval přečíst si poslední článek Petra Robejška na A.cz . V zásadě píše, že už líp být nemůže, máme si zvyknout, že bude jen hůř a tak se máme soustředit na jiné, než materiální hodnoty.
     Bu, ha, ha, tak to kdyby řekli na Václaváku cinkálistům, ti by je roznesli v zubech, že Třešni ?

     To se mi líbí

     • Lex napsal:

      Přirozeně, Laco,
      na to, aby 90 procent vlastnictví mohlo být kumulováno v rukách 5 procent lidí (a kumulovat znamená samozřejmě rozmnožovat, protože jinak se ta hromada začne zmenšovat – naprosto přesně to vyjádřil Michal Viewegh ve „Výchově dívek v Čechách“ – a ve stejnojmenném filmu říká Lasica tomu Pavelkovi), musí se těm dolním brát – přesněji, nemusí se možná přímo brát, ale na benefitech z vytvářeného produktu při zvyšující se produktivitě práce se musejí podílet stále nižším procentem. Protože ty „hromady“ už jsou tak velké, tak obrovské, že jinak by se začaly zmenšovat.
      O „vlastnictví“ politické moci touto cestou ani nemluvě.
      Poznáme to i na postavení církví u nás, vbrzku.

      To se mi líbí

     • Hudec napsal:

      Cožpak v a.cz, ale na České pozici ze 4.1.2014. To je vskutku robustní rozhovor s P. Robejškem.

      To se mi líbí

      • Laco G. mlynář napsal:

       Děkuji za odkaz, přečetl jsem, pana Robejška dlouhodobě obdivuji. Má pravdu, tzv. elity, které se baví mezi sebou, zejména mediální a nepíší o světě jaký je jsou k ničemu.

       To se mi líbí

       • Hudec napsal:

        Ano, je surový a pragmatický až za hrob. Já mám takové realistické přístupy rád. Iluze patří do romantických filmů, ne do politiky, především pak mezinárodní.
        Niccolo tu na mne hledí ze zdi – kopie obrazu z jeho pracovny ve Florencii.

        To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Treseni, píšete,“…že na jednotku produkce u nás “makalo” xkrát víc lidí?….
    Ano, máte stoprocentně pravdu. Vystihla jste přesně problém kapitalismu.
    Stále méně a méně lidí, vzhledem ke zrychlujícímu se tempu rozvoje techniky a vědy, je – při tupé aplikaci jeho zásad vzniklých v jeho počátcích – zaměstnatelných . Trvalý růst produkce, trvalý stále se zvyšující zisk pro stále se zvyšující, leč vždy relativně malý, počet oligarchů (minulá vláda věděla, že jediným zdrojem našeho bohatství je podnikatelská sféra) vytvářený stále se zužijícím, leč vždy relativně velkým, počtem pracujících. Co s vysokou produkcí když klesá kupní síla populace? Kam až zvyšovat pracovní a organizační tempo, produktivitu práce? Naskýtá se otázka : a proboha PROČ?
    Není lepší cestou trocha té poklidné radostné práce za přijatelný peníz postačující poklidnému životu pro každého?
    To ale není kapitalsimus. To je socialismus. Tfuuj …

    To se mi líbí

 10. Vladimír - Faust napsal:

  Už nemůžu… pane z Bavorů. promiň a když, tak tohle smaž…
  Pro tresen: to Tě hanba nefackuje, že pořád a pořád lozíš po místech, kde dopředu víš, že nejsi vítána? Nefackuje, já vím…
  Nicméně: jsem dalek od toho, abych Tě, milá tresen, považoval za placenou „analytičku“ typu S.Š. To si myslím, že tedy nejsi – nicméně… proč to tedy děláš?
  tresen, tresen… bývali jsme skoro přátelé (už z dob NP i ZT), ovšem teď je pro mne Tvoje jednání docela dost nepochopitelné.
  Já nemám zájem o aktivní diskusi obecně, tím méně s Tebou – rád si jenom čtu – ale stejně by mě zajímalo, co kohokoli (tedy i Tebe) žene na křížové výpravy? Opravdu Tě nepodezírám, že jsi za to placená…
  „…ostatní prominou, nestojím o jinou… “ tohle je opravdu OT mezi tresen a mnou.
  Fakt by mě to zajímalo…

  Další nicméně: sluníčko přímo tahá mne a kokrčíka Alana ven… takže až za chvíli…

  To se mi líbí

  • Laco G. mlynář napsal:

   Pane Fauste, ted s Vámi nesouhlasím, je třeba trpělivě předkládat argumenty, kdo toho není schopen holt neuspěje. Vyhánění nemá smysl.

   To se mi líbí

 11. Bavor V. napsal:

  Trochu to odlehčím jedním gospelem https://www.youtube.com/watch?v=cNoKFcQZL5c

  To se mi líbí

 12. tresen napsal:

  Omlouvám se. Baví mě hrát si na Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru či na Opravník obecně oblíbených omylů, ale o roli vyvolavače duchů nestojím. Takže zase někdy, až bude čistý vzduch.

  To se mi líbí

  • Vladimír - Faust napsal:

   Aha, tresen, aha…
   No, soudíš-li. že „čistý vzduch“ zde kalím já, tak neboj… už si mě odnesl Mefisto komínem. Ještě, že je dobrodiním vlád povinně vyčištěn.Ten komín, tedy.
   Takže jsem se dozvěděl, že nejsi maloměstská panička (c) Geon u Tribuna, ale že jsi Saturnin (o dědečkovi neuvažuju). Fajn…
   A co kdybys zkusila dělat Saturnina na nějakém echt pravicovém blogu – třeba na Šumavákovi – to ne, že?
   No nic, jak jsem napsal výše, venku je příliš krásně na to, abych se dohadoval s tresen…
   Máš zas volné pole, tresen….

   P.S, Akorát mě udivuje míra Tvé arogance: soudíš, že Ty jsi ta, která má PRAVDU a tedy že musíš uvádět omyly ostatních na správnou míru? Nonononono… všimněte si, jak jsem tolerantní (c) Forbína….

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Třešni, nechci lézt do vašeho sporu, ale ten čistý vzduch tu nelikviduje Faust. Další text si odpustím, musel bych být neslušný. Ale důležité je, že jste sama se sebou spokojená. Gratuluji.

   To se mi líbí

 13. Strejda Olin napsal:

  Hudec se ptá na příčiny zhroucení socialistického režimu. Myslím, že existuje řada publikovaných teorií a názorů, ale že ucelená, opravdu vědecká a skutečně odborná, nestranná a objektivní analýza ještě provedena nebyla.
  Příčiny byly za 1) objektivní, vnější a za 2) subjektivní, vnitřní.
  ad 1) Důsledky 1. světové války a poválečný vývoj v Evropě a ve světě, příčiny uchopení moci a důsledky vlády NSDAP, Mnichovská zrada, 2. světová válka a poválečný vývoj, Jalta, Postupim, Železná opona, Trumanova doktrína, Studená válka, Marschallův plán, Stalinismus, Reaganova doktrína, Gorbačova perestrojka a glasnosť, pád Berlínské zdi, revoluce a pád režimů v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, NDR. A samozřejmě po celou dobu miliardami dolarů světového kapitálu živený antikomunismus.
  od 2) Asociální a antikomunistická politika pravicových prvorepublikových stran v rozporu s humanitními idejemi TGM (a s jeho víceméně mlčenlivým souhlasem), Košický vládní program, Benešovy dekrety, volby 1946, Únor 1948, nepochopení a nerespektování Marxismu, ignorování dohod z KVP a volebního programu KSČ, potlačení demokracie, násilná kolektivizace, likvidace drobného podnikání, stalinismus a chyby v práci KSČ, potlačování některých lidských práv a dalo by se jistě pokračovat ve výčtu toho, co a jak se mělo dělat a nedělalo.
  Tento příspěvek jsem „vypálil“ jen tak od boku, na nějakou hlubokou a odbornou analýzu intelektuálně nemám. Jsem si ale jistý, že „zhroucení socialistického režimu“ není relevantním důkazem o jeho neživotaschopnosti, nijak nezpochybnilo jeho základní principy a že stojí za to o něj v nových podmínkách usilovat. Je však nutné se poučit, rozvíjet dobré a osvědčené, neopakovat chyby a zavrhnout to, co se ukázalo jako špatné.

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Oline,
   a přesně to dobré jsme zavrhli a na tom špatném postavili svou zabedněnou zlodějskou chýši. A přitom se stačilo poučit od těch, kde ten vývoj byl nepřerušený, evoluční.

   To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   Strejdo, ten rozpad uklohnil Reagan s Gorbim. Proč na to tehdy Gorbačov přistoupil je ve hvězdách. Ironií je, že si jej na Západě považují, ale doma ho nemohou vystát. Výsledek celého handlu by se dal popsat tak, že kolaps Západu se oddálil o 20 let, my tu máme přebanánováno, ale prakticky nám tu již nic nepatří. Tedy mimo dluhů. Nejsem si jist, zda to byl dobrý kšeft.

   To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Ano, četl jsem někde nedávno, že zhroucení Východního bloku, otevření hranic a nových trhů oddálilo zhroucení západní ekonomiky a vypuknutí další velké hospodářské krize. Byl to kšeft století, ale ne pro nás. Teď je ještě potřeba zatáhnout do toho kšeftu Ukrajinu, státy bývalého SSSR a Balkán.
    Tenkrát jsem nevěřil, že poznám M-L učení o kapitalismu a imperialismu v praxi na vlastní kůži. Už je mi jasné, proč je to učení prohlášeno za kacířství, proč by bylo nejraději vhozeno na hranici, zadupáno a pohřbeno na věky.

    To se mi líbí

    • moskyt napsal:

     Po dobu existence kapitalismu v jakékoliv podobě není šance na zadupání. Kdysi jsem četl něco v tom smyslu, že kapitalismus si vychovává svého hrobaře sám. V minulosti se tomu říkalo proletariát, dnes je módní říkat tomu kognitariát, v budoucnosti bůhví jak, ale podstata je stejná. Pořád jsou ti dole, kteří musí hrbit hřbet a držet hubu.

     To se mi líbí

     • Rosťa napsal:

      Kdo někdy hrál hru Monopoly a porovná to se systémem, který nám vládne, nemůže pochybovat, že je jen otázka času, kdy přetáhnou strunu a bude problém. Sakra problém.

      To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Pravda se zadupat nedá. Naštěstí. Jen to někdy dlouho trvá, než se prosadí.

     To se mi líbí

 14. tresen napsal:

  Pane Hudče, vypadlo mi pochopitelně mnoho věcí. Všechno do pár vět nenacpete. Šlo mi hlavně o to předpokládané mimino vylité s vaničkou.
  V tom, co píšete o zlodějnách, se bez problémů shodneme, stejně jako v mnoha dalších věcech – třeba v tom, že je když jde o to, co naplánovat a co nechat trhu, je lepší rozhodování ad hoc než podle ideologických pouček.
  S potěšením beru na vědomí, že návrat nepřivoláváte. Ostatně to nebylo mířeno přímo na vás. Jestli to tak vyznělo, omlouvám se, moje chyba.

  To se mi líbí

 15. Bavor V. napsal:

  A jedna dnešní aktualitka http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=798977#utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_campaign=B&utm_term=position-2 Tak koukám, že po Drábkově zmatku na ÚP nám zbyl další průser. Tentokrát po taxikářovi.

  To se mi líbí

 16. Strejda Olin napsal:

  Bavore, už jsem přišel na to, co mi podvědomě nesedělo – název článku „Žijeme jen ve vzpomínkách“. Neřekl bych, že JEN.
  Máme možnost konfrontace, nejsme ještě natolik blbí, že bychom zapomněli na svůj život, v jakém prostředí jsme vyrůstali, co jsme osobně prožili, co jsme viděli a slyšeli. Měli jsme sousedy, známé, spolupracovníky, studovali, pracovali, bavili se. Za, řekněme 25-30 let, jsme toho dost prožili i zažili. Víme JAK jsme žili, a když nám dnes někdo říká, že to bylo jinak, nelze reagovat než zalovit v paměti, vybavit si to či ono a zavzpomínat. Tady nám nikdo bulíky na nos věšet nemůže.

  Konfrontujeme TENKRÁT a DNES. To může být, přiznávám ošidné. Protože s odstupem a přibývajícím věkem se můžeme dopustit sentimentu, idealizování, ale i neúmyslné nekritičnosti. Máme třeba dojem, že některé jídlo nám chutnalo víc než dnes a vyvodíme z toho, že tenkrát bylo lepší a poctivé. Byli jsme mladí, „velká“ ani „malá“ politika nás nezajímala, šla mimo nás, uměli jsme se jí vyhnout a také mnoho věcí, které jsou dnes téměř senzací, bylo samozřejmých a nijak jsme se jimi nezabývali (zaměstnání, výplata mzdy, půjčky a vklady bez rizika, nemocenská, lázně, lékař, halířová a korunová MHD, anonymní ministři i poslanci, žádný bulvár, jistoty a perspektiva). Možná, že zpětně některé věci vidíme v růžových barvách. S jistotou však můžeme říct, že dnešní mladé to také postihne 🙂

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Já vím,že to není „jen“, ale to si o nás spousta blbců myslí.

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Oline, je to tak, byli jsme mladí a žádná politika nás nezajímala, politikou pro nás byl náš život, ne zákony, ne vláda, ne strany. A ten život se, alespoň v mém případě, a v případě mé rodiny, neustále zlepšoval, ať už možností studovat pro rodiče i pro mě, možností nemyslet – ve smyslu obávat se, na ztrátu práce, výdělku, bydlení, mohli jsme si pořídit kopu dětí bez obavy o jejich výchovu a uplatnění…
   Při svých diskusích s tátou si často říkám, a z vrozené slušnosti mu to nevytýkám : nebyl jsem to já, nynější volič KSČM, kdo kdysi v padesátých létech věřil bezmezně KSČ, jako on (nynější volič prorežimní ČSSD) o sobě píše, a zklamal se. Mě byla ukradená, prostě tady ve volbách 1946 vyhrála a vyhrávala dál, za pomoci SSSR vládla do 1989, mě se nežilo špatně, a konec. Teď, po zkušenostech a vnoření se do vnímání politického dění jejich představě, ať se mi hlupáci vysmějí, socialismu s lidskou tváří v kontextu s evropskými sociálnědemokratickými (nikoli blairovskými) proudy věřím. Prorežimním stranám nevěřím ani slovo.

   To se mi líbí

 17. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, posel jede…:)

  To se mi líbí

 18. Firefly napsal:

  Možná žijeme ve vzpomínkách, možná ve snech o budoucnosti. Nakonec jsou to všechno sny. A zbývá jen otázka : kde jsi ?

  To se mi líbí

 19. Lex napsal:

  Jsem si všiml, že dneska je „tam“ velká absence zdejších. Škoda, „tam“ to dneska ŽIJE! A za chvilku se stahují rolety.

  To se mi líbí

 20. Petrpavel napsal:

  Věco věcného, ale marně (politická rada ČT, politický ředitel Dvořák…) volajícího po nápravě, o České televizi :
  http://www.blisty.cz/art/66932.html

  To se mi líbí

 21. Anonymní napsal:

  http://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/clanky_rozhovory/media_2014/cl_14_140106_singer_hn.html

  Ačkoliv jsou tady často značně amatérské diskuse o ekonomii, dotyční „experti“ by asi nebyli rádi, že tvrdí tutéž prosto(ne)pravdu, jako K. Schw.

  Komentuje Jan Macháček

  Tříkrálový projev Karla Schwarzenberga …

  Zásadní výhrady mám pouze k této pasáži: „…Došlo k hospodářské krizi. Nevyřeší ji finanční kejkle. Vyřeší ji úsporný režim a práce, a proto musíme pracovat a na čas se trochu omezit. Došlo k politické krizi. Vyřeší ji nereálné sliby populistů? Ne, ale skutečný zájem o dění ve společnosti. Někdy mi připadá, že došlo i ke krizi myšlení, kdy jsme ztratili schopnost samostatně uvažovat. Necháme za sebe myslet často velmi povrchní a prvoplánové komentátory?…“

  Za prvoplánové komentátory bych dodal, „došlo“ ke krizi. Ano, krize přišla před pěti lety zvenčí. Ale některé země se vzpamatovaly z hlediska růstu velmi dobře, jako třeba Slovensko, jiné se do recese za celou dobu ani nedostaly, jako třeba Polsko. Jedním z důvodů, proč se Česká republika dostala do nejhlubší a nejvleklejší krize v regionu, je fakt, že v době propadu soukromé poptávky začal ještě stát prudce omezovat poptávku a investice.

  Slyšeli v TOP 09 někdy něco o tzv. paradoxu spoření? Když jednotlivec v době krize či ohrožení spoří, chová se zdánlivě logicky. Když si začnou utahovat opasky všichni jednotlivci, jde ekonomika do háje. Když do toho začne prudce šetřit ještě stát (a nesmyslně strašit Řeckem) a banky omezovat úvěry, jde do háje dvojnásob. Představa, že se „máme na čas omezit“, nám prosperitu nezajistila a stav veřejných financí ve výsledku zhoršila. Člověk chápe, že se tím vším nechce TOP 09 chlubit, ale asi je lepší mlčet.

  A co myslí KS těmi „finančními kejklemi“? Oslabení koruny rozhodnutím ČNB? V tom případě je třeba připomenout, že to, čemu říká KS „kejkle“, tedy experimentální měnovou politiku, dnes provádí skoro celý svět, od Japonska, přes Británii po Ameriku, a potíž České republiky je, že s odvážnější měnovou politikou na podporu ekonomické aktivity měla začít o dost dříve.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.