Republikánská a císařská bitva podle Lexe


Probírám se internetem, novinami na něm, blogosférou a diskusemi v jejím rámci a zjišťuji, jak rozdílně lidé vidí stejné věci. Například vnitřní stav sociální demokracie, poslední dění v ní, role jednotlivých protagonistů etc. etc.  A zjišťuji, že většina lidí tady bojuje nějaké bitvy v tom nebo onom vojsku, pod tím nebo oním praporem.

A sotva koho zajímá, že ta bitva je jenom drobounkou sekvencí války, a že je důležitá ta dlouhá válka, ne ta bitva jako bouře ve sklenici vody.

 

Jak se mi zdá, všichni tady horují pro to, aby se do čela „republikánských vojsk“ postavil vojevůdce ze socanských infanteristů – a hrrrr na ně. Na koho, se ptám? A kdo je jeho vojsko?

 

Začnu těmi „republikány“. To bychom měli být my, dolních deset milionů zastoupení vojáky z české sociální demokracie, co v sobotu získali žold.

Proti komu má bojovat? – no proti „císařským“, proti pravici přece, ta má na svědomí ten marasmus, který se tu nahromadil za posledních víc jak sedm let. A také proti tomu marasmu samému. Jenže vyvstává otázka, zda ti „císařští“, ta pravice vůbec  CHCE v téhle době a za těchto podmínek bojovat. Chce? Ale kdeže, vážení. Ta pravice má nahrabáno, je zalezena v teple svých budoárů a opozičních lavic, bude ujídat ze svých bohatě prostřených stolů a radovat se z každého neúspěchu toho v čele republikánských vojsk, z každého padlého infanteristy. Jak jinak – vždyť po čem ta pravice – ODS a TOP 09 – a s nimi jejich hlásné trouby propagandy volají?  „ČSSD, rychle sestavte vládu a ujměte se vládnutí!„ – zažili jste někdy něco podobného?

 

Milí zlatí, jestli tu je někdo blbý, tak to jsme my, ne oni, ti „císařští“, ti setsakramentsky vědí své. Oni vládli dva roky s VeVerkami a pak ještě rok s jejich potraty. Jednou, a stačilo jim to. Dneska říkají – „Díky, my už jsme byli, my už jsme tančili!“.

 

A tím se dostávám k tomu vojsku, co stojí, padá a leží za svým republikánským vojevůdcem. Kdo ho tvoří? I kdyby nakrásně ti poslanci ČSSD byli jednotní jak je jednota sama, pořád jde o „posraných“ padesát poslaneckých mandátů!

Jak s nimi chcete nejen bojovat, ale především vládnout, a jak s nimi chcete realizovat sociálnědemokratický program?

Když sedmačtyřicetBabišových „jízdních“ je grupa narychlo posbíraných rezervistů nebo nově naverbovaných rekrutů, kteří o válce nevědí ani zblo? Vědí jen, co je – podle jejich názoru – zlo, a co je – podle jejich názoru – dobro. To, co je spojuje s těmi padesáti republikánskými infanteristy, je vědomí toho zla – to ale jen té části, kterou je onen marasmus. Že součástí toho zla je pravice sama, o tom jim nic nevyprávějte, jinak otočí a půjdou s císařskými.  I o tom, co je „dobro“, mají naprosto odlišné představy. Pro infanteristy je to solidarita a sounáležitost, obé podepřené nezbytným daňovým základem, který je třeba zgruntu změnit, ve kterém je třeba přejít k progresivnímu zdanění nejen příjmů fyzických osob (alespoň se trochu přiblížit systému a sazbám, jaké léta existují v té části rozvinuté Evropy, ke které se chceme blížit, ne k Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Rumunsku a Bulharsku), ale i právnických osob, kde je třeba oddělit zdanění příjmů těch, kteří tvoří potřebné hodnoty a s nimi i tu přidanou, od těch, kteří netvoří nic, jen finančními operacemi a – nebojím se říct – machinacemi vytvářejí imaginární jedničky a spousty nul na nějakých virtuálních účtech bank a dalších součástí finančních trhů. Dobrem podle infanteristů je také zrušení okrádání  budoucích důchodců nějakými druhými pilíři na hliněných nohách inflace, a těch současných, kteří co měli odevzdat za svého aktivního života, odevzdali, ale teď, namísto aby užívali vybojovaných výhod důchodového zaopatření,  mají být bráni u huby. Tím dobrem má být také podpora prorodinné politiky. K tomu všemu je ještě přidána revize národního daru církvím jako zcela jiným subjektům, než kterými byly v době, kdy jim byly (jako několikrát již dříve v historii, anebo podobně jako jiným – třeba šlechtě nebo občanům německé státní příslušnosti) odebírány státem nemovité a s nimi spojené i movité majetky.

 

Jenomže s takovým „dobrem“ nesmíte na ty „jízdní“. Ti o dobru mají úplně jiné představy, ty o 180  stupňů obrácené.

Podobně jako těch čtrnáct Bělobrádkových vojáků zařazených v trénu a oděných do černých kabátců a suknic. Ti sice nějakou daňovou progresi možná ano, ale na dary, co jsme jim dali – „dali jsme jim dary, dary jsme jim dali“ – na ty se neodvažujte sáhnout.

 

Jo, a ještě jednu podmínku mají ti jízdní a ti od toho trénu – nesmí se přijímat podpora od  třiatřicetičervenokabátníků, kteří  sice jsou v záloze v ležení za prvními liniemi většinou na straně infanteristů, ale nemá je rád ani jejich velitel sám, takže  raději nás dá všanc a padne i s celým svým padesátihlavým vojskem (těch třiašedesát jízdních a z trénu by už dávno bylo obráceno a v zajetí „císařských).

 

Takže tak, vážení.

Fakt si myslíte, že má cenu jít bojovat tu jednu bitvu jen proto, aby v čele mohl sedět vůdce na velkém koni Kramářovy vily? Jít bojovat tu bitvu předem ztracenou, protože polovina z těch jízdních a z toho trénu po prvních dotycích s „nepřítelem“ obrátí a zdrhne do nekonečných luhů a hájů, kde se ztratí, nebo  k císařským? Možná, že i část těch infanteristů, i když ne ausgerechnet  k císařským, ale třeba k vojskům sousedního zemana?

 

Na konci této bitvy nemůže být nic jiného, než prohraná válka. A to na sakra dlouho. Vina by totiž padla na ty infanteristy. A ti by po zpráskání v bitvě dostávali tím víc na frak od těch domácích. A po právu. Dlouho by si o ně nikdo neopřel ani kolo.

A protože doma by se poznalo,  z jakého kadlubu vlastně jsou i ti jízdní a ti z trénu, co zdrhli z boje nebo přímo zradili, ani oni by už další šanci v tom rozsahu nedostali. Na rozdíl od těch pravicových císařských, kteří se téhle bitvy, téhle taškařice s lidmi vlastní země nezúčastnili. To oni by byli vítězi té války.

Oni totiž, na rozdíl od těch infanteristů dokáží myslet strategicky, jak se osvědčuje již dvě staletí za hranicemi našeho království.

Jo, možná by se další větší podpory dostalo i těm červenokabátníkům, kteří také nebyli do bitvy zapojeni, ale ti by dále zůstali v zálohovém ležení před liniemi fronty tak jak tak. Na jejich červené kabáty je totiž strašně moc vidět a žádné maskování nemají.

Příspěvek byl publikován v rubrice Od přátel se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

51 reakcí na Republikánská a císařská bitva podle Lexe

 1. Občan napsal:

  Lexi, příteli, co mi to děláte?
  Vždyť se s tím, sakra, nedá polemizovat 😆

  Na Vašimi příspěvky v posledních dnech jen kývu, až mě z toho bolí za krkem. A tak Vám mohu jen poděkovat, že mi mluvíte/píšete z duše a že mi tím šetříte klábosnici.

  To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Ale přece jen něco.
   Každý sebenepatrnější zemánek, který vytáhl do lokální půtky maximálně se třemi pěšími čeledíny v prošívanicích a se zrezlými kopími, dobře věděl, že je musí nakrmit. A že i jeho třiceti ukoptěným poddaným musí po odvedení berně zbýt dost na to, aby uživili sebe, své rodiny i jeho s posádkou tvrze. Když se o to nestral, buď mu poddaní utekli, nebo pomřeli; a pochopitelně přišel i o tu svou opalisádovanou chalupu, kterou pyšně nazýval tvrzí.

   Dnešní „vojevůdci“ jako by si tohle neuvědomovali. Očekávají, že „lid“ branný i civilní se o sebe tak nějak postará sám a ještě bude nadšeně nastavovat krky za ně, aniž by mu to cokoli vyneslo.

   To se mi líbí

 2. rybářka napsal:

  Děkuju Lexi. Musela jsem dočíst, i když asi teď přijdu pozdě. Napsal jste nejlepší článek, co jsem kdy četla. V práci bude prodiskutován. Děkuju i za ty,co jenom čtou, co je článek tolik oslovil, jako mne.

  To se mi líbí

 3. Hudec napsal:

  Vážený Lexi,
  politicky stojím sice poněkud jinde než vy, jsa eklektikem, nicméně vám s úctou sděluji, že píšete moudře.
  Howgh.

  To se mi líbí

 4. Strejda Olin napsal:

  Problém všech těchto „operetních“ bitev a jejich vojevůdců spočívá v tom, že až na jednoho nedokáže žádný z nich pochopit hlavní strategickou linii a konečný cíl války. A hlavně – je nutné znát svého skutečného protivníka! Přesněji řečeno, rozpoznat, kdo to je, jakými zbraněmi vládne, jaké má prostředky, síly a slabiny, kam vést hlavní směr útoku, znát své vlastní možnosti. Protože jen odhodlání vést bitvu a zvítězit nestačí. Neméně důležité (ne-li nejdůležitější) je potom umět dobyté pozice udržet. To už je ale jiné téma.
  A tak se tu čas od času za víření bubnů a jekotu polnic svolávají pod různé praporce vojska nevalné kvality, protože jejich odhodlání bojovat je přímo úměrné velikosti žoldu a přesvědčivosti slibů o budoucích statcích. Všichni potom bojují proti všem a vítěz se chová podobně, ne-li stejně nebo hůře, než poražený. A tak se proti němu za čas opět zvedne nějaké vojsko a zase se bojuje.
  Jo, vážení, taková válka, je-li míněna vážně, není žádná sranda! Jenže mnozí si ji bohužel představují jako Hurvínek. A tak jsme po bitvě vždy tam, kde jsme být nechtěli.
  PS: Lexi, nezklamal jsi mě. Výborné, pravdivé a inspirativní.

  To se mi líbí

 5. Rosťa napsal:

  Lexi, smutné čtení. Smutné, protože pravdivé. A východisko není.

  To se mi líbí

 6. strejda napsal:

  Ach, Lexi. Napřed rezignace a pak toto. Beru to jako závěť a ona to závěť také je. Výborně s nadhledem napsané, snad to pochopí každý. Říká se tomu spadla klec. Ty boje které přijdou jsou nevyhratelné ale přesto se do nich musí jít. Rok se bude bojovat za stálých ztrát. Bude se taktizovat, asi jako Maďaři za Artúra Görgeye, a pak přijde Világoš a složení zbraní. Těžká porážka. My narození před měnovou reformou můžeme být již jen diváky. Konec nepoznáme.
  Lexi, jistě jste viděl film Sedm statečných. Na začátku i na konci je tam na kopci nad vsí moudrý stařík, který jen pozoruje a vlídně komentuje Komu fandí je jasné a lidské. Ale může jen fandit. Jmenuje se Lex, nebo strejda. I jiná jména by mu slušela.

  To se mi líbí

  • rybářka napsal:

   Strejdo, máte pravdu v tom, že nás čekají nepochybně boje, ale nemáte pravdu v tom, že můžete být, vy krapátko dříve narození, pouhými diváky, vlídně komentujícími nastalé události. Protože vy pro nás v sobě uchováváte kousek historie této země. Média, ani školy už nám tu historii nesdělují nezkresleně. Tak musíte vy. Vždyť čas ve vás nashromáždil takový kus lidství i hodnot, Strejdo, víte co vím určitě ? Že bez vás, co se jmenujete Lex, nebo strejda, i jiná jména, to nebude nic jiného, než soustavný pád dolů. Dnešní Lexův článek by měl být zařazen do školních učebnic. Emoční a emoce vzbuzující. Důvěryhodný. Skvělý…

   To se mi líbí

 7. Lex napsal:

  Děkuji Vám, přátelé, kterým se můj článek líbil, kteří jste mi ho pochválili (takže vlastně všem), jmenovitě našemu zde všeobecnému miláčkovi, rybářce, protože tolik chvály si nemohu zasloužit.
  Souhlasím i s Rosťou, že je to smutné čtení, protože pravdivé – tedy, aspoň já si to myslím s ním, a jak se tady známe, mám za to, že to tak vnímáme všichni (jestli i pan Hudec nevím, ale od něj beru jako chválu tu „moudrost“).
  Iritují mne všichni ti politikáři, kteří pro vidinu svých prebend a PRÝ v našem zámu, jsou ochotni i třikrát, než kohout zakokrhá, zapřít Ježíše, pro vidinu svých dočasných seslí zaprodat nás i s budoucností, a popřít svůj vlastní program s odůvodněním, že takhle jsme jim to nalinkovali.
  No, my, co se tu podepisujeme, určitě ne, ale to je jedno, nalinkovali to ti, co se opět nachytali na protestní populistické kecy, a tím to předurčili i nám. Jenže nikdo ty „infanteristy“ na čele se Sobotkou (bože, už zase zdrobnělina – jak ta politika má vypadat, když ne sobota ale sobotka, ne topol ale topolánek, ne kalous ale kalousek, ne paroub ale paroubek, ne zaoral ale zaorálek atd., – naproti tomu „Klaus“! a „Zeman“!) nenutí, aby do té smrtonosné pasti vstupovali. Nejsou ani devátým odvarem Bruce Willise, tím spíše Stevena Seagala.
  Tuto „bitvu“, se loseři, kteří se považují za vítěze, chystají vyhrát, ačkoliv nemohou nevědět, že to je jejich Waterloo, jejich prohraná válka. Jejich Waterloo a naše Bílá hora, resp. doba pobělohorská.

  Jak rád bych se mýlil!

  To se mi líbí

  • Hudec napsal:

   Lexi,
   abychom si rozuměli, já se od většiny zde zase až tak moc neliším. Nerovnost lidí ovšem považuji za normální a přirozený stav, ale stejně tak jsem bytostně přesvědčen, že ta nerovnost musí mít rozumné meze. Ty se ovšem obtížně definují, protože se v průběhu věků i podle teritorií mění a jejich rozpětí si navíc každý posuzuje podle svého rozumu/nerozumu.
   Myslím, že (nechám-li v této úvaze stranou globalizaci a porovnání zemědělce na okraji Sahary s londýnským bankéřem ve vztahu k nerovnosti u nás) nerovnost v naší historicky celkem rovnostářské zemi už překračuje rozumné meze a že bude taktické odstavit od vlády ty, kteří by ji chtěli ještě více stupňovat. Aby se sami vzpamatovali a nezakládali podhoubí zkázy pro sebe i ostatní. Jak zde opakuji, o socanech nemám žádné iluze, ale dospěl jsem k názoru, že na pár let budou menším zlem. Podobně jako jsem (s hlubokým vnitřním odporem a studem) hodil hlas Zemanovi, považuje ho za menší zlo než knížete – ostatně toto mé přesvědčení trvá.
   Ze socanova neuvěřitelného jednání jsem stejně smutný jako vy, byť, jak je zřejmé, z trochu jiných důvodů, než zdejší většina.
   Málo toho vím, ale zkušenost s oligarchy 90. let mi napovídá, že Babiš nebude dobrým řešením, Okamura jakbysmet.
   Co s tím? To kdybych věděl!

   To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Jak ráda bych vám tvrdila, že se mýlíte. 😦

   To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    Lexi,
    perfektní a hodně emocionální článek. Příliš vám ale nevěřím. Po volbách jste napsal něco v tom smyslu že je konec a od teď budete preferovat „individuálismus“ a starání se o rodinu a sebe a levice vám může být ukradená, nehnete pro ni ani prstem. Mno. V podstatě jste výsostně levicově zaměřený člověk a to vám nedá jen sedět a koukat se z povzdálí na to jako to tady ta nějvětší strana na levici dělá a hlavně jaký to má dopad na těch dolních 10 mio. A zrovna tak si nemyslím, že to co jste napsal, je jakási závěť jak napsal strejda. Tady bude soudcem čas, doba až opadnou největší emoce. Jsem dokonce přesvědčený, že ani teď to co jste řekl, nebyl výsledek uvažování chladného rozumu, ale je to odrazem zklamání a frustrace ze zku*vených voleb a chování SD věrchušky před i po nich. To jestli to bylo Waterloo či Bílá Hora anebo jen jedna prohraná bitva v dlouhé válce („dějiny lidstva jsou dějinami třídních bojů“) bude jasné až v budoucnosti.
    Věřím, že po čase znovu rozvážíte své rozhodnutí a budete opět takovým Lexem, kterého jsme dosud znali a máme rádi. Břitkým, exaktním a levicovým glosátorem dění kolem nás a hlavně neúnavným bojovníkem. Je pravda, že se asi nějakých převratných výsledků už nedočkáme, ale to naši dědové a pradědové také ne a přesto šli po té cestě dál. No a přestaňme si už myslet, že SD jsou socialisti. Valná většina z nich (alespoň těch nahoře) se toho slova bojí jako čert kříže. Chtějme tedy po nich, aby dělali alespoň to, co mají v názvu, politiku demokratickou a sociální ku prospěchu valné většiny tohoto národa. „Česká otázka je otázkou sociální.“ T.G.M. 🙂

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Ale ona přece sociální demokracie dělá „sociální“ politiku. Sociální ve smyslu „společenskou“ – tedy čajově dýchánkovou 😉
     Pro „dolních deset mega“ úplně k ničemu, protože povrchně žvanírenskou a nabízející pleťovou korekční tyčinku na těžce podebrané furunkly. Viz Sklenákův nápad s „řešením“ nezaměstnanosti prací za gastroturky.

     Když se to tak vezme kolem a kolem, „koalice“ TOP09+ČSSD+KDU-ČSL by nakonec mohla být skutečnou koalicí. Kalousek coby „zlej polda“, Sobotka coby „hodnej polda“ a sekerník Bělobrádek jako „hráz proti bolševismu“. Protože obsahově je rozdíl mezi nimi stále menší. Dokonalý triumvirát…

     To se mi líbí

     • pepan napsal:

      v odkazu, pro ilustraci, co v „blozích“ řeší taky jedna „stínová“ socanská minystryně:

      http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/michaela-marksova-tominova.php

      sem si prvně myslel, že se socani zbláznili. teď už to napevno vím.

      To se mi líbí

      • Občan napsal:

       No… 😆
       Speciálně tahle džendrtetka (v tom nejhorším slova smyslu) prokazuje ČSSD fest medvědí službu. A je úplně prd platný, že jí napsalo už hafo lidí, aby se laskavě věnovala problémům, které musí řešit normální ženské.

       Zrovna tahle postava je jasným důkazem povrchního kavárenského pseudolevičáství ČSSD. Místo školek, jeslí, platů většiny ženských, bydlení, uživení se nízkopříjmových a bezpříjmových rodin a dalších rodinných témat „řeší“, zda manažerky mají dost chův a jestli by neměly dostávat nějakou podporu.
       Lidé v Lidovém domě jsou fakt úplně odtržení od reality. V regionech a na obcích to asi bude trošku lepší, ale obávám se, že ne o moc.

       To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    Katy,
    je to na disku a pošlou to dokonce zdarma, protože to bylo zaplacené nějakým grantem včetně poštovného.

    To se mi líbí

 8. věra napsal:

  Smutné čtení..

  To se mi líbí

 9. Petrpavel napsal:

  strejdo, Vaše slova jsou moje slova : „Když se to tak vezme kolem a kolem, “koalice” TOP09+ČSSD+KDU-ČSL by nakonec mohla být skutečnou koalicí. Kalousek coby “zlej polda”, Sobotka coby “hodnej polda” a sekerník Bělobrádek jako “hráz proti bolševismu”. Protože obsahově je rozdíl mezi nimi stále menší. Dokonalý triumvirát….“ Vidím stejně.
  Lexi, pěkný text, pravdivý, tleskám, ale co zmohou texty v době temna?
  K ČSSD už zopakuji co jsem teď napsal i jinam :
  „Mnoho názorů, mnoho pohledů. Co je, myslím, sjednocuje?
  Kritika počinů ČSSD, kritika všech nebo většiny členů vedení ČSSD, kritika Zemana-levicového, at chcete nebo ne, prezidenta, nářky nad levicí, nářky nad povolebním vývojem.
  Hádáte s jeden s druhým, druhý s třetím, pátý s osmým…
  Většinou jste přece voliči ČSSD v posledních volbách!
  To jste před svou volbou nepřemýšleli, nesledovali vývoj v ČSSD v posledních létech, co jste vlastně čekali jiného?
  Mohl bych s lehkým srdcem uzavřít : já už od 2010 volím KSČM a vím proč, já tohle nezavinil. Jenomže není tomu tak : mrzí mě další pokračování šíleného blbnutí v nikoli sociálně demokratické straně, spíše odjakživa ve spolku kariéristů, který občas někdo schopný vyvedl nezaslouženě nahoru (neznám historii, stačí jména Zeman, Paroubek) a pak byl vyštván závistivými neschopnými kariéristy a neschopy. Sobotka není sice žádný zázrak, ale je to skutečný sociální demokrat. Jak skončí, vidíme. Buď bude vyštván také, nebo vytvoří, po tomto oslabení, neakceschopnou koaliční vládu s pravici ANO a KDU-ČSL. Skutečně terno pro levicového voliče 😦 .
  Kdy už si zapamatujete, že ČSSD není žádná levice, stejně tak jako ODS či TOP není pravice?“

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   a) Feudální socialismus – „Aristokraté mávali proletářskou žebráckou mošnou jako praporem, aby za sebou shromáždili lid. Kdykoli je však následoval, spatřil na jejich zadku staré feudální erby a rozutekl se s hlasitým a neuctivým chechtotem.“

   b) Maloburžoazní socialismus – „…nezvratně dokázal (…) koncentraci kapitálu a pozemkového majetku, nadvýrobu, krize, nutný zánik drobných buržoů a rolníků, bídu proletariátu, anarchii výroby, křiklavý nepoměr v rozdělování bohatství, vzájemnou vyhlazovací průmyslovou válku mezi národy (…) Ve svém dalším vývoji upadl tento směr do zbabělé kocoviny.“

   c) Německý aneb „pravý“ socialismus – „Sloužil německým absolutistickým vládám s jejich suitou páterů, kantorů, krautjunkerů a byrokratů za vítaného hastroše proti buržoazii deroucí se hrozivě nahoru. Byl pocukrovaným doplňkem k hořkým ranám karabáčem a kulkám z karabiny, jimiž tyto vlády potlačovaly povstání německých dělníků.“

   d) Konzervativní aneb buržoazní socialismus – „Jistá část buržoazie by ráda odpomohla sociálním neduhům, aby zajistila trvání buržoazní společnosti (…) Tento buržoazní socialismus byl vypracován dokonce v celé systémy (…) Buržoazii se zdá svět, v němž panuje, pochopitelně nejlepší ze všech světů.“

   e) Kritickoutopický socialismus a komunismus – „Zavrhují proto jakoukoli politickou, a zejména jakoukoli revoluční akci, chtějí svého cíle dosáhnout pokojnou cestou a pokoušejí se drobnými, samozřejmě selhávajícími pokusy a silou příkladu proklestit cestu novému společenskému evangeliu.“

   Zdroj: M+E, MKS 1848 !!!

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   On to mé citovaní napsal Občan. omluva, spletl jsem se. 😦
   Oline, to je vážně poučné. Ne ovšem pro nepoučitelné…Díky. 🙂

   To se mi líbí

 10. vonrammstein napsal:

  Dost dobrý.

  To se mi líbí

 11. anna napsal:

  Oba ti pánové opravdu uměli a pořád mají co říct.A.

  To se mi líbí

 12. zdenekb napsal:

  Popis situace dobrý, ale trochu mi chybí odhlédnutí od toho, co bychom si přáli, a zaměření na to, co máme. Pokud to není konstatování, že válka je nadobro prohraná a nejlépe by bylo se čestně propíchnout bez boje.
  ČSSD si za „posraných 50 mandátů“ jistě z velké míry může sama, na druhou stranu ani volič se moc nepředvedl. Protestně naladěn nepochybně byl (viz výsledek Ano a Úsvit), ale kdo z levicově založených lidí hodil hlas dobrotivému miliardáři, bude mít, co zaslouží… Až si ČSSD vyjasní, co je zač (a vidím, že „havloidní sobotkovské křídlo kavárenských kecalů“ tu moc v oblibě není), může se umazat „kolaborací“ s pravicovými stranami, nebo odkráčet na další čtyři roky do císařské šatlavy s tím, že příště si na ni už málokdo vzpomene… To není příjemná volba.

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   zdenkub,

   protože tu nejste pravidelný, ale občasný návštěvník (tedy – aspoň píšící), dovolím si tu znovu přepsat to, co jsem napsal dříve pod jiným článkem – https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2013/10/28/volby-a-jine-tragedie-podle-asfalta/#comments 28.10. 19.53 hod.

   „Moskyte,
   podepisuji to o té střední třídě s holými řitěmi, s jistým zadostiučiněním beru skutečnost, že volební výsledek levice (ČSSD – sic! – a KSČM) je v letošních volbách téměř shodný jako v těch minulých v r. 2010, získali o něco víc jak dvanáct tisíc hlasů dokonce více. Zato ODS a TOP 009 dostala méně o více jak 978 tisíc hlasů. Jestliže KDU ČSL z toho získala proti minulým volbách více o 107 253 hlasů, znamená to, že autentická pravice přišla o více jak 870 tisíc hlasů. K nim připočtěme těch 569 339, které v minulých volbách dostaly VV, které letos nekandidovaly, pak mám k dispozici 1. 439 968 hlasů.
   Babišovci z toho dostali 927 248 a okamurovci 342 339, tj. dohromady 1.269 581 hlasů. Jak vidno, hlasy, o které přišla pravice (a VV) bohatě pokryly hlasy babišovců a okamurovců, a ještě zbylo třeba na Piráty a další.
   Proč to píšu?
   Aby bylo jasno, odkud se rekrutují ti, co si myslí, že patří ke střední třídě, ačkoliv mají holé řitě, takže klidně své hlasy dají populistům, co jim nejen dají koblihu, ale třeba slíbí, že jim darují kalhoty, aby nechodili na veřejnost s nahým ohanbím. Jsou to ti, co se sytí tím, co odpadne z panských stolů, a proto si myslí, že patří k panstvu.“

   Tolik stran té otázky kdo to „komu hodil“.

   A teď, kdybyste mohl a nastínil nám, co na rozdíl od vás, středového, volíme levici, jak byste si představoval, že má levice vylízat tu rozlitou polívku, kterou jste nám navařili a rozlili vy „středoví“ a pravicoví pohrobci.
   Já za sebe říkám – už jsem to použil v článku, leč na straně těch kuchařů a rozlívačů polívky, kteří to teď nahlas rozkřikují – „Děkuji, já už jsem byl, já už jsem tančil. Tu „moc topry polefka“, co jste si navařili, si vyližte sami. My si počkáme, až dojdete k rozumu i vy, co jste tam pod golgotou před týdnem měli koblihy a populistické kecy Babiše a Okamury.“

   Těším se na váš recept.

   S úctou,
   L.

   To se mi líbí

   • zdenekb napsal:

    Je mi líto, ale asi si mě s někým pletete (možná proto, že jsem píšící jen občasně). Volil jsem v drtivé většině voleb (i v těchto) ČSSD, a nehlásím se ke „středu“. Takže ani nevím o tom, že bych „vám“ (jako skupině patrně jediných autentických levičáků) cokoliv navařil nebo rozléval. Ostatně, několikrát jsem i sem dával odkazy na články a vystoupení např. Kellera na téma ‚jak se volič s holým zadkem cítí být součástí střední třídy, jen když to hodí TOPce (nebo nyní Babišovi)‘. Nezastírám ale, že je mi v rámci socdem bližší tzv Sobotkovo křídlo, než škromaši a účastníci zájezdu do Lán. A trochu mě děsí, jak jsou tu lidé jako já cejchováni jako ‚havloidi‘ a ‚kavárenská levice‘, a považováni za málem největšího nepřítele. S takovým přístupem se výsledkům všech přístích bitev a válek (snad jen pomyslných) nedivte.

    Recept nemám. Při současném rozdání karet uvítám vládu socdem s Babišem a KDU. (Raději bych menšinovou, s podporou KSČM, ale to nám jaksi matematicky nevyšlo, že…) Bude jistě lepší než Kalouska a Nečase-Nagyho, nebo ANO-TOP-ODS-KDU, která také klidně hrozí. A pokud napraví alespoň něco z minula, zabrání některým hrozbám současna, budu rád. Je to málo, ale realistické málo. Lepší než to sebepropíchnutí bez boje.

    Až dojdu rozumu, dám vědět. Ale to se „pravicovým pohrobkům“ snad ani nemůže stát.

    To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Je mi líto, že jsem si vás spletl se „středovým“ s podobným nickem. Fakt líto, to poslední, co potřebujem , je přít se sami mezi sebou. To potřebují „oni“ – každý nechť si dosadí.
    Nevím ale tady o žádné „skupině patrně jediných autentických levičáků“, tedy primárně o tom, že by se někdo do takové skupiny sám pasoval anebo se za ni prohlašoval. Vím, že
    Bavor tady rád vítá i hosty jiného „vyznání“, pokud píší slušně (byť pro mě jsou někteří nebo některý „kafemlýnkem“ – pro někoho jiného jím být nemusí)
    Pokud jde o ty „holé zadky střední třídy“, já jsem ten odkaz zde měl od Moskyta, kterému jsem na něj i reagoval – viz výše.
    Také by mě dost zajímalo, kdo vás tu označuje za „havloida“ nebo „kavárenského levičáka“, případně nepřítele.
    Co se týče příštích bitev a válek, tady se skutečně neshodneme, a mě docela těší, co v tomto smyslu psali jiní zde komentující.
    Nezastírám, že já bych v blízké budoucnosti (rok dva) raději viděl fiasko vlády slátané pravici se 103 či kolika to mandáty ve sněmovně, než v téže době fiasko vlády s účastí a s kardinální odpovědností ČSSD, k němuž je primárně nakročeno, pokud Sobotka skutečně u ten post v Kramářově vile usiluje (stejně tak, jestli o něj usiluje Hašek nebo kdokoliv jiný z ČSSD).
    O tom, že by se té pravicové slátanině mohlo podařit prosadit něco, čím by mohli významně škodit naší myšlence (chcete-li, programu ČSSD), tomu nevěřím, na to jsou představy ODS, TOP 09, KDU-ČSL, babišovců a okamurovců natolik protichůdné, že jen strach může mít velké oči. Prostě by byli v klinči.
    Bohužel, totéž – jen v obráceném gardu platí, podle mne, pro nesmiřitelný slepenec ČSSD s babišovci a KDU-ČSL. ČSSD neprosadí NIC ze svého programu. Jen ponese ty důsledky.
    Tak o tom je můj článek.

    Ale jako u každé mé myšlenky, pokud neobsahuje prokazatelná fakta, se mohu mýlit, tak jako se může mýlit každý. Je to jen můj názor a nikomu ho nenutím.

    To se mi líbí

  • oh napsal:

   Volič byl protestně naladěn, ale Sobotka & spol. měli bojovné nálady asi jako ocelový ingot. Začínali silnými slovy a končili zřeknutím se referenda o církevních restitucích a nesmělými úvahami o možné koalici s TOP09 a prokládali to nevýraznou kampaní o fungujícím státu. Pro běžného protestně naladěného voliče, čerpajícího informace jen z veřejných sdělovadel, byli čitelní jako text v akkadštině. Na rozdíl od dobrotivého miliardáře.
   Podle toho, že na Sobotkovu podporu veřejnoprávní TV vytáhla Paroubka – do nedávna pro mladší fejsbůkovou generaci pravzor všech papalášů – a křišťálově čistého Standu, si myslím, že Sobotku jeho případné vítězství vyjde asi hodně draho.
   Problém není jen v tom „havloidním sobotkovském křídle kavárenských kecalů“, ale převážně v tom, že ty dvě party nezvládají už nějaký čas ani v době voleb tahat za jeden špagát stejným předem dohodnutým směrem.

   To se mi líbí

 13. táta napsal:

  LEXI
  JAKO skorem jediný nemohu souhlasit,přesto že jste složil střípky pravdivě,vystižně jako celek to pravda není,určitě se nevyrovnám vaší srozumitelnosti.

  ANO PRAVICE klidně počká ale ne zduvodu že nechce ale zatím nemuže jen když najde skulinku už okamžitě nasadí zbroj………..ona by chtěla ale nemuže zatím tak klidně počká.
  BOHUŽEL I PROTO ŽE ZNAČNÁ ČAST má krátkou pamět…………takže NEZLOBTE SE i když nepudem do té malinké bitvy nic se nezmění jen se dostanou dřív k moci.
  BOHUŽEL naše vojska pracují s ideou,v století kde rozhodujou peníze nemáte moc šancí…………..ač normálně v vjiném smyslu nemám rád řeči jak se ted máme dobře v tomto chápaní TÉ BITVI
  musí velká část voličů padnout na hubu…………..zatím ty opravdové sračky má jen malá část.

  píšete jak snimi chcete akceptovat program zde je právě duležité pokusit se ne za každou cenu ale taky né za každou cenu se nepokusit.
  psal sem jinde BABIŠOVI NEVĚŘÍM ale šanci by měl dostat dokázat třeba že je lhář,kdyby to šikovně dojednali hlavně by mohl stratit on nebo naopak dokázat že to myslí upřímně.

  VE VSVÉ PODSTATĚ stím co předvedla ČSSD,KDYŽ VZDÁ TU BITVIČKU jak píšete,stratí víc než když se pokusí dokázat jak Babiš lže.

  to co píšete vlastně řikáte o předčasné volby to by při této konstalaci bylo horší než se tou bitvičkou propracovat k vylepšení zpackaného

  To se mi líbí

 14. táta napsal:

  Lexi
  Jako já Váš……..asi se shodnem že tento stav je katastrofa pro levici a muže za to celé vedení ČSSD nemá osobnost.BOHUŽEL nevidím nikoho co by to změnil

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Tato,
   tento stav je katastrofa pro tento stát. Pro levici to bude katastrofa jen tehdy, pokud se Sobotka, bažící po hlavní sesli ve Strakovce a po bydlení v Kramářově vile nechá natlačit do sestavení vlády, resp. pokud tu vládu sestaví, lhostejno, zda menšinovou s padesáti mandáty, nebo v koale s kýmkoliv, a pokusí se skutečně vládnout.
   Znovu se budu opakovat, nevzešlo by z toho nic jiného, než ŠMÍRA, žádná šance pro realizaci sociálně demokratického programu.
   Takový premiér by byl jen pajdulákem v rukách Babiše, Bělobrádka, Okamury, Myruny a Kalouska.
   Jestli Sobotka volal po silném mandátu a naproti tomu dostal nejslabší mandát, jaký tu kdy vítěz voleb měl, tak ať se fakt nedrží své ctižádosti jak hovno košile.

   Více pod článkem Bavora o tom, jak čas letí.

   To se mi líbí

   • táta napsal:

    LEXI
    SOUHLAS že duležitější je to katastrofa pro STÁT………..NEVÍM jestli jste nepřehlédl že sem psal pokusit by se měl ale dojednat né za každou cenu.
    A ZDE AČ SEM levičák nemusí být vyloženě levicovej ale kdyby zatočil s korupcí byl bych spokojen,oproti VÁM vemě dřímá nepatrná naděj že BABIŠ NĚKTERÉ VĚCI MYSLÍ UPŘIMNĚ…….OD TOHO JE ALE POKUS…….jinak se to nedovíme…..ano nevěřím…..ale předem vše negovat není muj styl……….přesto že sem na to věčinou doplatil

    To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Tato,
    mě nikdo nezviklá v tom, že seriózní parlamentně demokratická republika, její politický systém, musí být založen na systému politických stran s tradiční světonázorovou orientací a strukturou výstavby členské základny. Nemůže fungovat na základě populistických keců skupin lidí, které nemají vybudovaný demokratický systém organizace členů.
    Kritizoval jsem to před čtyřmi lety u VV a nikdo mě nepřesvědčí, že v něčem takovém může spočívat „záchrana“ země!
    Probůh, kdy se lidé probudí?!
    Já vím, nikdy.

    To se mi líbí

    • táta napsal:

     Lexi
     JÁ SE NEPŘU……NEVOLIL JSEM JE,nevěřím jim,při současné situaci defakto nemáte jinou možnost,navíc jsou jen špatné možnosti

     To se mi líbí

     • Lex napsal:

      Tato,
      já jsem přesvědčen, že ta možnost je – hodit to na krk PRAVICI – ať se znemožní ona.
      Už jsem to psal včera, ani ta pravice by nic nedokázala, nedokázala by dále škodit, jako do pádu vlády Nečase, natolik jsou jejich představy s představami populistů rozdílné. Jen se vyvarovat převzetí odpovědnosti za to selhání voličů bezmozků a koblih levicí.

      Jistě, také se mohu mýlit. Třeba spojením s ANO a KDU-ČSL sláva ČSSD znovu naroste do nebývalých výšin, takže za čtyři roky úžasného vládnutí získá sama 51 procent.
      Nebo chcete radši tu „O Červené Karkulce“?

      To se mi líbí

      • táta napsal:

       LEXI
       Nebo chcete radši tu “O Červené Karkulce”?
       to už považuji za dost nefér,něco jako mermocí ze mě udělat hnupa……já se s VÁMI NEPŘU ,ONO to co píšete má logigu ale také to muže být uplně jinak,ona pravice bohužel není rozhádaná a není to banda blbců.
       UMÍ SI SPOČÍTAT zrovna tak to cO VY NAVRHUJETE……..TAKŽE PAT………….PŘEDČASNÉ VOLBY………NIKDO TOTIŽ NEBUDE CHTÍT VLÁDNOUT

       jak asi dopadnu pro rozhádanou levici.

       takže kde vidíte selhání koblih……..oni si obhají proč nemohli sestavit vládu…..ale jak sem napsal je tolik variant tolik možností jak ovlivnit lidi………jestli ted volili takto jak budou volit po přesně naservívované neschopnosti ČSSD

       To se mi líbí

       • Lex napsal:

        Tato,
        na vašem místě bych v naší konverzaci, pokud možno, vynechal expresivní výrazivo typu „hňup“ apod.
        Ani já se s vámi nepřu a váš názor vám nevyvracím. Jen představuji své.
        A zkouším se dívat dál, než na konec „jedné bitvy“, ale to už se nekonečně opakuju a stávám se trapným sám sobě.
        Jestli vy nevidíte v tlaku pravice a pravicových medií na převzetí vládní odpovědnosti sociální demokracií podraz a faleš, možná přesněji VYCHYTRALOST, pak já to tam vidím. Stejně tak ve vytváření bezmála národního hrdiny z Bohuslava Sobotky. Počkejme měsíc, pak uvidíme toho hrdinu, jak o něm budou mluvit pravicoví politici a psát pravicová media a roztrubovat televize. A potvrzuje mi to přesně to, co vy se snažíte uplatnit, totiž že – na rozdíl od levice – „pravice bohužel není rozhádaná a není to banda blbců“.
        Zcela s vámi souhlasím. Není.
        A co my?

        To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Všiml jsem si níže výsledku „politické kalkulačky“ našeho táty. Vyhrál u něj Filip. Měl bych mít radost, ale nemám, naopak hodně mi zatrnulo. Tata je člověk kterému věřím každé slovo, který přemýšlí nad svými závěry, který jistě svoje zažil, mnohé překonal, a pro odmítání volby komunistů má své důvody. Ke změně by jej určitě donutila jenom zoufalá situace, beznaděj. A to je to, co si nepřeji. Chci,aby takovým lidem jako jsme my bylo lépe, ne hůř a hůř. A nemyslím tím hmotné statky, o ty se on postarat jistě umí. Jde mi o jeho, mé, naše vnímání společnosti jako takové. Vím také, že ani komunisté by mnoho ve stávající politickoekonomické situaci nezměnili i kdyby měli 99,9 %. Jsem si jist, že by tata byl pak zklamán. Nebyla by to důvěra, spíše vztyčný ukazováček : tak se ukažte! Každému soudnému člověku je jasné, že převzít teď břímě vlády je nadlidský úkol, tedy pro stranu která by chtěla skutečně povznést naši zem. Cesta pomalá a s miliony překážek od těch, kdo ji do těch sra..k zavedli. Cesta brzděná a zaarasená nejen zevnitř, ale i z venku. Nejsem znalcem, ale myslím že jsou na světě státy a národy které by mohly vyprávět o bratrské pomoci NATO či sankcích.
       Proto radím : nevolte KSČM, volte toho kdo vám naslibuje před volbami nejvíc, ať to bude poněkolikáté ČSSD či jiní populisté a karieristé. BoBo se jistě poučí s bude kandidovat až do zemdlení, Klaus také ještě neřekl poslední slovo, Bakala ješte je kupodivu mimo PS, mezi šikovnými Vietnamci se jistě najde nový ukecaný vůdce, v novodobých chrámech kterým říkáme obchodní centra se jistě najdou kněž-manažeři hovořící o chudobě a bažící po moci… Že nic pak nesplní? Aspoň
       bude o čem se přít a na koho to hodit.
       Nakonec přání : kéž by to horké veslo Sobotka dokázal nechat v rukou těch, co to tu nejvíc zpackali. A sotva jsem jej napsal, říkám si, že je to hloupost. Bylo by hůř. Chceme to? Potřebujeme to? Asi ano.
       Na dobrou přeji ať se vám zdá o Jánošíkovi ze Slovenska, který v Čechách ke štěstí přišel … bohatým bral a chudým dával 🙂 .

       To se mi líbí

 15. táta napsal:

  DAL SEM SI POLITICKOU kalkulačku,kdo je můj předseda…

  FILIP 89 SCHODA,Sobotka 83 Babiš 63 NĚMCOVÁ 37 KNÍŽE 32
  http://www.premierskakalkulacka.cz/

  To se mi líbí

 16. vittta napsal:

  No…jsme tady ale přece ještě „my“.
  I když nemáme lepší informace,než jaké jsou nám předkládány našimi nepřáteli-přece s nimi umíme pracovat tak,že se dopídíme blízko pravdě.
  Každý možná trošku jinak-ale v celku to vidíme stejně.
  Když se nevrhneme do marných bojů-navíc někoho jiného-těžko můžeme být poraženi.
  Alespoň ne „na hlavu“.

  Hodně se v této souvislosti nadává na Čechy,že nezvednou své líné prdele a nedemonstrují.
  Že jsme blbí,zbabělí,malí.

  Ale ne-lidé jen nevědí,za koho se bít,a neradi se bijí za své nepřátele.
  To je-jakkoliv to tak nevypadá-spíše pozitivní vlastnost.
  Nepřítel totiž nemůže využívat mocnou zbraň-zdivočelého stáda.
  Těch pár blbců,demonstrujících proti jedné učitelce či proti prezidentovi vypadá-i přes notnou snahu médií o opak-spíše trapně.

  Lidé nejsou dokonalí a bránili se dle mého špatně-volili Babiše.
  Je otázka,měli-li jinou možnost.
  Je ale také otázka,jestli je to skutečně porážka.
  Babiš něco udělat bude muset-začíná poměrně netakticky tím,že útočí na prezidenta a tváří se,že o tom nic neví.
  Se samotným útokem na prezidenta si ale nevystačí-a antikomunistickou rétoriku zrovna ON moc používat nebude-nemůže.
  Tak se zdá,že zaútočil i na Okamuru (nikdy nepochopím,proč tam toho Bártu bral) ,ten svou práci už udělal,sebral % komunistům,měl by se poroučet.
  Útočí s beránčí kůží na hlavě a snad zapomíná,že prostě bude muset i vládnout.
  Uvidíme….

  A volby přátelé-ty tady mohou být klidně za rok….

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.