Dušičkové téma I. – od paní Katy


Kalendář i počasí nemilosrdně upozorňují, že Dušičky už jsou skoro tady a tak je na čase zvolit nějaké odpovídající téma i pro fotopříběh. On to ale nebude moc fotopříběh – spíš něco na způsob vlastivědné vycházky. Ne, že bych si chtěla hrát na pančelku a vyučovat, ale nemám dostatek hezkých fotek k tématu a současné počasí jaksi nepřeje jejich urychlenému dofocení.  No a tak se budu tvářit, že to tak má být a nějak to okecám… 😉

Jak to tedy s kadaňskými hřbitovy bylo? Ano, úmyslně používám množné číslo – teď je tu sice jen jeden, ale krom toho současného víme ještě o dalších čtyřech místech, kde tu v minulosti byly hřbitovy. Bohužel víme jen, že byly, nic podrobnějšího.  Dá se předpokládat, že nejstarší z nich byl u řeky, kolem kostela Stětí sv. Jana Křtitele, kde bývala komenda řádu johanitů a špitál, který tu tento řád měl, v souladu se svým posláním pečovat o poutníky a pocestné.  Je to ten malý, bílý kostelík u řeky – před ním je ohavná nedokončená cihlová zeď.

obr.1

Tohoto místa se týká listina knížete Fridricha z dubna r. 1186, kde se uvádí „Fridericus dux ordini s Johannis burgum novum super Ogre fluvium situm, nomine Cadain tradit“ O vysvětlení pojmu „burgum novum“ se mezi historiky a archeology vedou nekonečné spory a já se do toho raději nebudu pouštět. V každém případě je to listina, kde se poprvé objevuje jména Kadaň (Cadain). Kolem kostela a špitálu se zřejmě postupně objevily další domy a řemeslnické dílny. Johanité ve svém sídle pečovali o duši a o zdraví pocestných, bylo ale potřeba postarat se i o koně a vozy, zajistit lidem ubytování a jídlo – a tak u brodu přes řeku (pravděpodobně byl v místě, kde je dnes jez) vznikla první osada jménem Kadaň.  Současná podoba kostela je z poloviny 18. století, archeologický výzkum však potvrdil, že je na původních základech z konce 12. století a dochovala se i část románského kvádříkového zdiva. Zároveň byly nalezeny také kosterní pozůstatky z bývalého hřbitova – bohužel se v hrobech nenašel žádný předmět, který by umožnil jejich datování.

obr.2

Johanitský špitál zaniknul úplně, ta cihlová ruina, která u kostela straší, měla za cíl obnovit stavbu na původních základech, i když s jiným určením, ovšem podnikavec, který akci rozjel, skončil s aktivitami v okamžiku, kdy vyschly dotace…(má toho tu na svědomí víc, proto píšu o podnikavci, ne o podnikateli.) Kostel byl v 90. letech opraven na náklady města a slouží jako koncertní síň.

S johanitským řádem souvisí i počátky nynějšího děkanského kostela na náměstí, který byl ve svých počátcích ve správě „bratří špitálníků“ – alespoň tak je zmiňován r. 1291. Zřejmě sem byla později přenesena i johanitská komenda, jak to naznačují dochované ranně gotické prostory v nynějších sklepeních pod děkanstvím.  Kostel byl původně zasvěcen Panně Marii, v polovině 17. století došlo ke změně zasvěcení na nynější Povýšení sv. Kříže. Hřbitov kolem kostela existoval zřejmě až do počátku 19. století – ohradní zeď kolem hřbitova byla zbourána  až r. 1807.

Tahle fotka náměstí s kostelem je z rána, kdy sice ještě nebylo moc světla – ale taky ještě nebylo na náměstí moc aut.

obr.3

A tohle je méně obvyklý pohled z parkánů… pod těmi dvěma malými baštami na hradbách je vstup do oné „slavné“ Katovy uličky (ve skutečnosti jde o pozůstatek středověké městské kanalizace) – údajně je to nejužší ulička v ČR, a je zapsaná do Guinessovy knihy. Ale to jen tak pro zajímavost.

obr.4

Druhým hřbitovem uvnitř městských hradeb byl hřbitov u kláštera minoritů a klášterního kostela sv. Michaela Archanděla. Jeho datování je také velmi neurčité – a souvisí, stejně jako u hřbitova u děkanského kostela, se založením královského města Kadaně, kolem kterého je zatím víc bílých míst, než těch zmapovaných – s největší pravděpodobností šlo o první polovinu 13.století (u minoritského kláštera se traduje datum 1234, ale je to údaj z písemností mnohem mladšího data) .  Klášter byl pravděpodobně založen téměř současně s městem a jak bývalo u minoritského řádu časté, stala se jeho budova součástí hradeb. Mnohokrát byl postižen požárem až získal lidový název „černý klášter“ a znovu a znovu byl obnovován. R. 1785 byl však Josefem II. zrušen a následujícího roku znovu vyhořel – dochoval se údajně pouze klášterní refektář. Obnovován už nebyl a jeho trosky byly rozprodány jako stavební materiál pohořelým měšťanům. Počátkem 19. století v budově, postavené na spáleništi, zahájilo činnost piaristické gymnázium, ovšem po několika letech následoval další ničivý požár. R. 1823 piaristické gymnázium v Kadani ukončilo činnost a budova byla později přestavěna pro potřeby okresního soudu a soudní věznice, po zrušení okresu Kadaň v r. 1960 byla předána do užívání okresnímu archivu. Podoba bývalého kláštera a kostela, i jejich přesná lokace jsou zatím tajemstvím. (viz také http://www.soalitomerice.cz/content/soka-chomutovkada – kapitola „historie“) Nikdo neměl ani tušení o existenci hřbitova – až při záchranném archeologickém výzkumu v r. 1998 bylo ve zkoumané části depozitářů a na jednom z archivních dvorů nalezeno něco přes sto hrobů, opět bez čehokoliv, co by usnadnilo datování. (Jen pro zajímavost, ve dvou z těch hrobů byly zdokumentovány zásahy proti upírům).

Toto je průhled z parkánů na archivní dvůr, který kdysi býval hřbitovem – další ilustrace si lze najít v odkazu.

obr.5

Poslední ze starých kadaňských hřbitovů byl vně městských hradeb – byl to původně hřbitov pro potřeby kadaňské luterské obce, který vznikl kolem poloviny 16. století. Koncem 16.století byl původní dřevěný kostelík nahrazen zděným. Později hřbitov i kostel převzala katolická církev.

obr.6

Současná podoba kostela, zasvěceného svaté Anně, je z r. 1804, od r. 1950 je pronajat pravoslavné církvi – jak je ostatně vidět i z pravoslavného kříže na vrcholu věže. Zdejší hřbitov byl údajně funkční až do r. 1883.

obr.7

Zřejmě v důsledku jednoho z hygienických nařízení císaře Josefa II., (který  23. srpna 1784 nařídil zrušit všechny hřbitovy uvnitř měst a požadoval také – zřejmě nepříliš úspěšně – zrušení hrobek v kostelech a klášterech) byl založen i v Kadani nový hřbitov, dostatečně daleko za hradbami, při cestě směrem na Tušimice, který slouží dodnes.

Ale vyprávění o něm si nechám až do příštího dílu.

obr.8

————————————————————————————–

Za týden tedy na cestu za svými předky vás pozve další povídání

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

58 reakcí na Dušičkové téma I. – od paní Katy

 1. Bavor V. napsal:

  Doporučuji vyrazit dnes na nějaký ten hřbitůvek a procházkou po něm se zklidnit z volebního běsnění. Vaši předci si tu pozornost zaslouží. Častokrát více než současní politici.

  To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  já vyrazím pravděpodobně až v úterý ráno… 🙂

  To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Omlouvám se K.-k.. Taky kultura… 🙂 .
  Udělám reklamu filmu na ČT 1 dnes v 15:20 – Bouřlivé víno. Jak je možné, že v roce 1976 věděl scénárista jak to bude vypadat v roce 1990 a poté až do dneška? O těch koženýchkotasechbabišech…
  Popiska filmu z tv programu : “Film se odehrává na jižní Moravě od jara do léta osmašedesátého roku. Hlavní psotavou je Michal Janák (Vladimír Menšík), odborník v pěstování vína a předseda JZD v Pálavicích, který je ale kritizovaný pro starý způsob hospodaření. Několik místních podnikavců se rozhodne obchodovat s vínem na vlastní účet. Janák odmítá vstoupit do takového vinařského podniku. Spor o firmu, jejímž jediným cílem je zisk na úkor státu, rozdělí dědinu na dva tábory. Část jich sedne na lep podvodníkovi, emigrantu Hrdličkovi. Ten si nechá zhotovit vizitky neexistující společnosti a s půjčeným Mercedesem vyrazí do Pálavic. Proč tu blamáž nikdo neprokoukne? Režie Václav Vorlíček 1976″
  Proč o tom píši dnes? Zvolili jsme si znova podnikavce ze Slovenska a z Japonska. Nebo snad ne? Nepoučitelní.

  To se mi líbí

  • Joda napsal:

   Také napíši něco mimo hlavního tématu. Včera ve 20,00 jsem dal před politickou besedou na ČT1 přednost pořadu o E. Benešovi na ČT2. Byl jsem překvapen (příjemně). Na to, že to bylo na ČT, byl ten pořad zajímavý a k Benešovi poměrně objektivní .

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Vidíte a já to prošvih. Snad to někdy opakujou.

    A TADY AKTUALITA.
    http://www.novinky.cz/domaci/317471-nejostrejsi-utok-haska-na-sobotku-na-jeho-miste-bych-odstoupil.html

    To se mi líbí

    • Cech napsal:

     Paní Švihlíková má pravdu v mnohém jak v postavení levice, jako státotvorné složky bez niž se ekonomika standardní cestou nezdvihne.
     Druhou stranou mince, která je schopna zlepšit ekonomiku je diktatura s cenou práce takovou jako ji pro Česko nastavil Foxsconn.
     Ta druhá cesta je cesta Babišova, proto vzhledem k tomu, že levice v Česku nevlastní masmediální manipulační prostředky tak jako pravice, proto není schopna zabezpečit potřebné antimanipulační bariéry.
     No a to neslavné prvenstvi v EU má opět Česko, protože ono si dobrovolně jako jediné v EU zvolilo přímo svého oligarchu.
     Je to úžasné a asi bych tomu dříve neuvěřil,že oligarchové budou přímo řídit tento stát.
     Bohužel jedinou záchranou v současnosti je nechat oligarchu vládnout.
     Již jsem to jedenkráte napsal ale dovolím si to zopakovat.

     Nevím ale to co čeká Sobotku nebo Haška, to je nějaké to gesto ala Paroubek, pokud chtějí zachránit ČSSD.
     Tuhle vládu musí sestavovat Babiš jinak jde ČSSD nenávratně a na mnoho let pod kytky.
     Následující vláda musí být pravicová, jinak bohužel bude vládnout celá pravice jako loutkovodič levice no a na to se Babiš připravoval.
     Proto jediné správné rozhodnutí ČSSD po těchto volbách, je nechat sestavit vládu Babiše.
     Pokud na to Babiš skočí, tak má levice vyhráno.
     Protože Babiš slepí sice stabilní pravicovou vládnoucí koalici ale ta jej tak do dvou let popraví.

     Pokud ČSSD udělá koalu s ANO,tak proti tomu byla opoziční smlouva naprosto čistá a pro občany užitečná věc.
     Bohužel pánové to zřejmě doposud nepochopili, Sobotka nebo nyní Hašek musí v zájmu přežití ČSSD udělat to co udělal Paroubek.
     Pokud to neudělají má celá slavná levice utrum na mnoho let.

     To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Nejlepší makro, v ČMKOS, Vratimov aj. Švihlíková. Lze rovnou tesat

    http://www.blisty.cz/art/70712.html

    To se mi líbí

 4. rybářka napsal:

  Mimořádně významné a aktuální téma. Dušičky jsou výrazem úcty k našim předkům, vzpomínek, návratů a také ticha. Hřbitov je místo, kde si člověk při pohledu na řady náhrobků uvědomí svou křehkost a smrtelnost. Náhrobky oznamují věk a jméno těch, kteří tu spočinuli. Od věku dětského až po věk „požehnaný „. Každý z náhrobků však ukrývá jedinečnou osobnost, její lásku, práci i bolest, dávanou i přijímanou, mezičlánek vedoucí až k životu našemu.
  Odjakživa mám ráda hřbitovní architekturu, hřbitovní sochy. Atmosféru ticha, klidu a spánku.
  Největší radost mi však způsobil komentář k historii hřbitova i kostela. Je skvěle napsán. Přečetla jsem v noci, brzy ráno a nyní znovu. A bude se tisknout, zaslouží si uchovat.
  Litvínovský hřbitov, mezi Lomem a Litvínovem nemá zatím ještě žádnou historii. Původní, který se nacházel v Horním Litvínovově a po němž se zachovala pouze Valdštejnská kaple, byl také zrušen. Na novém hřbitově jsou převážně urnové hroby a kolumbária. Kostelík je v Litvínově jeden a tuším, že je to kostel sv. Michaela-archanděla. Ale nejsem si jista.
  V Lomu, kde máme také hrobeček, je tomu jinak. Tam se duše milovníka architektonických skvostů potěší. Ale zesmutní, pokud projde úsekem urnových hrobů. Řada obětí důlních neštěstí.
  Otec a syn, vedle dva synové… kolik bolesti s hrstkou popela v urně zůstalo…

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   no tak to vás, rybářko, možná zaujme další dušičkové vyprávění, tam snad budou nějaké příběhy…
   Vidíte – a hřbitovy na Mostecku neznám a to jsem asi osm let působila v Mostě! Ostuda! Litvínovský kostel je skutečně sv. Michaela Archanděla – ostudně jsem si to musela najít na netu. Omlouvá mne snad jen to, že jsem tam už přes třicet let nebyla – a tak jsem i na ty fotky koukala užasle. A to jsem byla každou chvíli služebně hned vedle – v zámku, tehdejší pobočce mosteckého muzea…

   To se mi líbí

   • rybářka napsal:

    Tak to už se moc těším na příští týden. To snad ani nejde znát všechny kostelíky a hřbitůvky na Mostecku. Občas, když jedu k vodě, nebo od ní a jedu kolem kostelíka, nebo hřbitova, tak neodolám a zajdu na chvilku.
    Někdy, pokud je otevřeno, nakouknu do kostela. A prohlédnu si obrazy, sošky. Někdy pohovořím s knězem, jindy s kostelníkem, nebo i paní, co tam přišla uklidit a v takovém případě vím, komu, že je kostel zasvěcen, kdy byl postaven, otevře se mi kousek historie toho místa. Ale pamět uchovává jenom něco. To, co uzná důležitým. Několikrát jsem i zažila varhanní trénink, někdy dokonce i se sborem. To už pak bylo po rybaření. Stalo se však i to, že varhaník, či pěvecký sbor byl takových kvalit, že do dnešního dne ta místa pamatuju naprosto přesně a střežím se u nich, byť jen přibrzdit. Ale každopádně jsou ty chvíle, takto strávené moc fajn.
    A na pokračování dnešního tématu, který souvisí s našimi předky, jejich kulturou a který se jednou dotkne i každého z nás, se už těším.

    To se mi líbí

 5. věra napsal:

  Paní Katko, moc zajímavé povídání a jako vždy krásné fotky :-)..

  To se mi líbí

 6. cobolik pacholik vejlupek napsal:

  hrbitov to je spomienka na svojich,hrbitov je satisfakcia v jedinej pravde tohto sveta,vsetko pojde do prachu….

  To se mi líbí

 7. Bavor V. napsal:

  Na toto období mám také krásnou vzpomínku. Dělal jsem tehdy na Šumavě a jezdil skoro denně přes Strašín kolem tamějšího barokního kostelíka. Dlouho jsem si říkal, že se tam pojedu podívat. Až jednou konečně byl takový krásný den, kdy stálo za to, tam zastavit a zkusit pár fotek. Přišel jsem ke kostelíku, kolem něj pár starších náhrobků a lavička. Na lavičce seděl kdosi, kdo mi připomínal dávného známého. Začal jsem kostelík obcházet a pomalu jsem se k tomu člověku přibližoval. A když jsem přišel blíž, tak jsem skutečně potkal svého bývalého šéfa, kterého jsem už snad 20 let neviděl. A protože jsme spolu vycházeli v dobrém a ani on na mne asi špatně nevzpomínal, bylo naše setkání překvapivé a srdečné. On tam byl s manželkou na hrobě jejích rodičů, kam jezdívají 1x za rok. Protože žijí v Krumlově a Strašín už je na Sušicku. Prostě ta náhoda, že zrovna onoho dne jsem se rozhodl tam zastavit.

  To se mi líbí

 8. K-k. napsal:

  Když byli kluci malí, tak jsme se rádi toulali Pahou – Starým městem, Malou stranou a tak – vlezli jsme do kdejakého zapomenutého dvorku a průchodu a objevovali jsme mezi popelnicemi a šňůrami na prádlo zapomenuté poklady – kluci jsou už dávno dospělí, ale pořád na to vzpomínají. A jednou jsme seděli na lavičce u Kotvy a zaslechli jsme varhany – tak jsme šli po zvuku a bylo to z Týnského chrámu. Sedli jsme si vevnitř do lavice a poslouchali – nevím, kdo to tam hrál a proč, chrám byl prázdný, ale kluci z toho měli oči navrch hlavy a uši jak lopuchy…konec konců, týnské varhany jsou pověstné. Pak hudba skončila, varhaník odešel – a mně se kluci z toho kostela odmítli hnout: „Třeba ještě přijde a bude hrát…“
  Jsem ráda, že jsem tohle mohla s klukama absolvovat, dokud byla Praha Prahou a ne divadlem pro turisty.

  To se mi líbí

 9. věra napsal:

  OT, omlouvám se, ale teď sleduju, co se děje u socanů den po pofidérně vyhraných volbách. Je to naprostá katastrofa, ale myslím, že se to dalo od Haška čekat. Ne, že bych Sobotku nějak obdivovala, ale Hašek je naprostý slizoun, achjo…

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   je to naprostý otřes, Věro – já se snažím na to raděj ani nemyslet. No, můžeme počítat že tu nadále bude panovat Kalousek s Němcovou. Socani se snad už úplně zbláznili…

   To se mi líbí

 10. Slim napsal:

  Přečtěte si tu Švihlíkovou. Tam to je v kostce. A nějak se tím moc netrapte, momentálně můžeme jenom přihlížet a pamatovat si.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   už jsem četla – ale stejně mě to štve!

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Je to prasečina, jak Zeman tlačí na Sob. A je to i zbytečné, ztrapňuje se taky.
    Bohužel, politika je řezničina.

    A všimla jste si, jak se Z. zbavil Mynáře? Holt být s Milošem ve spolku, to je jízda na tygru. Hašek si taky zahrává.

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Stejně jsem dnes přesvědčen, že v pozadí všeho je neúspěšný kandidát mladý Dienstbier. To on svým naprosto nepochopitelným odporem vůči Zemanovi vyvolal socanské štěpení. A že to někde muselo vyústit je jasné. Takže teď nám nezbývá než čekat.

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     ono by k tomu asi stejně došlo, pane Bavore – ale nejspíš pozdějc a ne s takovým ohňostrojem. Ale mladej Dienstbier se mi velmi znechutil už od prezidentské volby…on i knížepán, dva, co nedostali svoje vysněný korejtko…

     To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Pane Bavore, Dienstbier je ten hnací motor likvidace socanů a je otázka, kdy to volič pochopí.

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Jasně. Přesto jsem ho v prvním kole volil. Moc jsem ho neznal, ale byl mi podezřelej svou dikcí. Ale o to nejde.
      Šlo o taktickou volbu, byl jsem si skoro jist, že nepostoupí a nakonec to dostane Zeman, ale nechtěl jsem to Z. hodit rovnou, aby moc nezpych, Ovar.

      V politice je to často složitý, osobní sympatie musí stranou

      To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Což volič. Hlavně aby to pochopili sami socani a vyštvali ho. Dříve než je rozklíží úplně.

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Je to ještě zamotanější myslím si.

       Co píše Švihlíková to jsem viděl v Liďáku už v r. 90, 91, (Od tý doby jsem tam raději nechodil, jen jsem to občas slýchal od známých, co tam dělali.) Že tam chybí odborné zázemí i snaha ho vybudovat.
       A potom, i při pohledu z dálky to vypadalo stejně. 3/4 energie vyplýtvali na vnitřní boje

       Příležitostně jsme jim to (neradi) odpouštěli a volili je, např. kvůli Zemanovi, nebo já kvůli Paroubkovi. (Grosse bych byl v 06 nevolil). Ale s tímhle vedením už to nešlo.
       Je to velká otázka kam máme s hlasy emigrovat příště.

       Zajímavý příklad nakonec dala Švihlíková. Ne že bych si myslel, že budu někdy volit Babiše.

       To se mi líbí

 11. Rosťa napsal:

  Nechcí Vám do toho vrtat, ale to společenství Sobotka, Špidla, Dienstbier táhla socany ke knížepánovi. A toto je hlavní problém nevýhry socanů ve volbách. Za to nemůže Zaman, ani Hašek. A pokud Zeman nechce pustit do hry zpět kreatury typu Kalouska, já osobně je soukromě podpořím. Politiky nemusím, věichni nevoní, nicméně Hašek v JM kraji má výsledky. Až přijdou lepší, půjde se živit jinak.

  To se mi líbí

  • Rosťa napsal:

   oprava
   …osobně ho soukromě ….

   To se mi líbí

  • zdenekb napsal:

   Vím, že tu budu v menšině, ale za problém „nevýhry“ ČSSD považuju právě vnitřní frakci Zemanových příznivců a obdivovatelů, kteří Sobotku jako lídra od počátku kampaně zpochybňovali, čímž znejisťovali (a zdánlivou – či skutečnou nejednotou strany odrazovali) voliče, a teď se tváří, jako by se voleb vůbec neúčastnili a za výsledek mohl pouze předseda.
   Nevadí mi jiné názory, vadí mi, když ze mě někdo dělá vola – a to vlezdozemanista Hašek dělá už minimálně druhý den. Nejprve tajná schůzka se Zemanem hned po volbách, pak ujišťování, že sestava vyjednávacího týmu platí, dnes Zeman u Moravce naznačující „všechno je jinak“. Nedělám ze Zemana žádného strašáka (nakonec jsem jej přeci jen volil), ale minimálně byl o chystané rituální oběti Sobotky dobře informován (pokud není iniciátorem).

   Ne že bych z tria Sobotka, Špidla, Dienstbier byl kdovíjak odvázaný, ale jsou pro mě představiteli přeci jen nějakých myšlenek, postojů. Hašek je pro mě pouze synonymum slizu, oportunismu a křiváctví v jednotkách mnoha megaPeake… Pokud má být spolu s Škromachem, Hulínským a Vaňhovou tváří moderní ČSSD, pak sbohem, mé sympatie…

   Omluva paní Katy. Fotky i povídání jsou (tradičně) krásné…

   To se mi líbí

   • zdenekb napsal:

    PS: Kdyby voliči od ČSSD utekli pro její přílišnou pravicovost a náklonnost k TOP, přesunou se pravděpodobně ke komančům či SPOZ. To, že mnohem víc (pro mě nepochopitelně) naletělo na koblihy a úspěšného byznysmena z ANO ve mě budí spíš dojem, že hledali silného, nezpochybnitelného lídra, za nímž všichni stojí. Nic takového Hašek Sobotkovi příliš neumožnil.
    Ale jsem jen psycholog a politolog amatér, mohu se mýlit.

    To se mi líbí

    • Slim napsal:

     Uvidíme. Kohovolit.eu měli minule model kdo kam odešel a odkud.

     To se mi líbí

     • zdenekb napsal:

      Zatím čerpám ze zveřejněných čísel (samozřejmě beru s rezervou). Ale 10-15% bývalých voličů socdem pro Babiše mi připadá zatraceně moc.

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Je to problém. Ten model je jen nějaké (optimalizační, řekl bych, pravděpodobnostní) přiblížení.
       Ale opravdu dlouhodobé průzkumy (snad se jim říká omnibus), které by měly pevný vzorek voličů a ti volby po volbách říkali koho volili se nedělají. PAK BYCHOM VĚDĚLI TÉMĚŘ PŘESNĚ, co se děje.

       To se mi líbí

   • věra napsal:

    Zdenkub, naprosto s vámi souhlasím – Hašek je pro mě nepřijatelný, ať je to jakkoliv úspěšný hejtman (už jen ta kumulace funkcí je otřesná), a další jsou Škromach a Urban – to je totéž v bleděmodrém, jsem ráda, že jsem to tentokrát hodila komoušům – i když to bylo houby platné..

    To se mi líbí

 12. Miluše napsal:

  Paní Katko, děkuji moc za pěkné obrázky z Kadaně. Byla jsem jednou ve Vašem městě na výletě (Žatec, Kadaň – královská města). Na tento výlet jsem jela hlavně proto, že můj manžel v Kadani sloužil a hodně mi o tomto městě vyprávěl. Takže jsem viděla i Katovu uličku a měla jsem radost, že jsem se do ní vešla :-). Budu se těšit na příští vyprávění.
  Ta vzpomínka na zážitek z Týnského chrámu s Vašimi syny je nádherná, na takovou se nedá zapomenout. Téma na povídku.
  Ještě jednou díky a pěkný zítřejší sváteční den přeji všem.

  To se mi líbí

 13. moskyt napsal:

  Dva citáty z Outsidermedia: „…blogger “ptačí chřipka” vyhodnotil českého voliče naprosto kouzelně: “Čeští voliči jsou jako houbaři z Prahy. Co vidí, to seberou, a po třetí otravě se vyhlásí za znalce.”
  „Blaničtí rytíři konečně vyjeli! Prý byli spatřeni, jak se snaží nepozorovaně opustit republiku…“
  A na povolební kocovinu: http://video.yandex.ru/users/stpositive2010/view/14728/user-tag/pink%20floyd/#

  To se mi líbí

 14. moskyt napsal:

  Katy, také já jsem se nechal okouzlit vaším vyprávěním a obrázky a zašel jsem si popovídat na hřbitov se svými, kteří už tady nejsou. Dost se zlobili, protože foukal silný vítr. A zbytek listí na stromech jakoby jejich hlasy říkal: „Co to tam bez nás vyvádíte, copak vám schází historická paměť?“ A mně nezbylo než svěsit hlavu a stydět se, mnohem víc, než když jsem dostal za nějakou rošťárnu na zadek.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Já jdu za těmi mými zítra ráno – mám tu rodiče a babičku. Dovedu si představit, jak by je ta současná situace štvala – táta by nejspíš připomenul historické zkušenosti se socdem. Raději jim budu vyprávět, jak roste malej Kuba a co se mu zrovna povedlo za brepty…

   To se mi líbí

 15. moskyt napsal:

  Katy, mám jeden technický dotaz. Zjistil jsem, že litoměřický archív vydal publikaci, která je neprodejná. Je tam odkaz na příslušnou archivářku. Poraďte co mám udělat abych tu publikaci získal. Díky. 🙂

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Oni toho vydávají docela dost: http://www.soalitomerice.cz/pub – mohla bych vědět, o co konkrétně vám jde? Obecná rada by byla napsat jim a požádat o tu knihu. Asi bych to adresovala buď přímo na ředitele, nebo na jeho asistentku, paní Kasíkovou…

   To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    Kdo byl kdo v Říšské župě Sudety. Biografická příručka A-Z, a odkaz je na tuhle paní Hana Struhová

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     Aha, tak to vyšlo, když už jsem v archivu nebyla – ono to vyšlo ještě před tím, v nějaké zúžené podobě, papírové a mám dojem, že u toho bylo přiložené CD. Tu první verzi jsem měla – ale momentálně netuším, kde to mám. Z těch dvou adres mi ta „Struhová“ vůbec nic neříká. raděj bych to asi poslala na to „info“ – pokud je to elektronická publikace, tak to by snad mělo být k dispozici. Kdyby ne, dejte vědět, pokusila bych se to získat někde u archivních známých.

     To se mi líbí

     • K-k. napsal:

      tak ta Struhová je archivní knihovnice, Tady je na ni i telefon http://www.soalitomerice.cz/personal?page=3 – zkuste jí zavolat a domluvit se, co a jak,

      To se mi líbí

     • moskyt napsal:

      Děkuji. Zjistím a dám vědět. Myslím, že je to papírová verze, protože je tam obálka a rok vydání 2008.

      To se mi líbí

      • K-k. napsal:

       jenže vysloveně píšou „elektronická“ : „Elektronická publikace obsahuje celkem 59 707 biogramů osob, které působily ve státní a politické správě jako vyšší úředníci, zejména vedoucí nebo jejich zástupci v úřadu Říšského komisaře pro…(atd)“

       To se mi líbí

 16. moskyt napsal:

  Tak to mi nějak uteklo. Asi budu muset jít pro nové brýle. 😉

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.