Kolik potřebujeme masérů?


Zaujala mne reportáž v našem veřejnonesvéprávném oblbovadle. Úřady práce s Národní vzdělávací agenturou pořádají rekvalifikační kursy pro nezaměstnané. Zároveň firma na výrobu chladících zařízení hledá zaměstnance a je ochotna přijmout i nevyučené. Řeknete si, že tohle je ideální kombinace na snižování nezaměstnanosti. Ale „hovno, hovno, slavný soude…“. Rekvalifikace probíhají na velice potřebné a žádané profese jako masér, kosmetička, poradce pro pozůstalé… Jenže ta firma by brala svářeče, páječe, elektropracovníky. Takže musí sahat do svých vlastních zaměstnanců a ty doškolovat a přeškolovat. A pořád hlásá, že bude přijímat. Ale ne maséry a kosmetičky. Zase jen ty „hrubé profese“.

Zdá se vám to divné? Mně se to chvíli také zdálo nepochopitelné. Ale pak jsem si uvědomil, že žiji v novém demokratickém státě, kde se každý musí postarat sám o sebe, tedy i ta firma se musí postarat sama o sebe. A na rozdíl od těch nezaměstnaných ta firma to udělá. Ti přeškolení maséři budou mít stále problém, protože dnes už máme přemasérováno.

Stejný problém asi řeší firmy Strakonicka. Technických profesí se nabízí celkem dost. A řemeslníci nejsou. Zato se každou chvíli otevírá nějaký ten masérský nebo kosmetický salon.

Kolik vlastně potřebujeme těch masérů?

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

129 reakcí na Kolik potřebujeme masérů?

 1. oh napsal:

  Dvě OT.: Pokud někdo měl problém naladit ČT D/Art, od středy se stanice vysílá i v multiplexu 3.

  A už je to tu zase, plná sdělovadla výňatků z nových odposlechů „kauzy Rath“:
  http://zpravy.idnes.cz/odposlech-kateriny-pancove-a-sefa-metrostavu-v-kauze-davida-ratha-p9q-/krimi.aspx?c=A131009_111436_krimi_jav
  Jsem přesvědčen, že zdroj úniku se opět nepodaří najít. Tedy pokud ho vůbec někdo hledat bude.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Mediální masáž ve věci MUDr. Rath pokračuje podle očekávání. Ach jo 😦 . Co s tím naděláme?
   A pak že nepotřebujeme maséry …

   To se mi líbí

 2. Cech napsal:

  No pro tento postup vládnoucí elity je několik příčin a ti co odborně za peníze daňového poplatníka + EU v 84 % „naprosto odborně“ přeškolují VŠ, na pracovníky ve službách a zcela vyjimečně na bezpečáky atd jsou pracovníky spřátelených agentur.
  Vzhledem k opatření prolobované právě v Topolánkově vládě, kde se přijala koncepce minimálního státu s cílem pokud možno všechny státní instituce nahradit soukromými agenturami, se na státní+EU prostředky přicucly vybrané soukromé agentury.
  Jejich program školení obsahuje právě ty služby kosmetička,kurzy typu štestí jako dovednost atd.
  prostě mám učebnu a jenoho lektora a ten je schopen odborně vyškolit jak kosmetičku tak maséra.
  Cena kurzu tak cca. 10 – 20 000 Kč.
  Málem bych zapoměl v poslední době církevní loby prosadila i kurzy ošetřovatelů a pečovatelů.Tento požadavek je naprosto logický vzhledem k tomu že církev si krom restitučně darovaného majetku potřebuje udržet poměrně velký počet „neziskových“ pečovateláků ale při Topolánkem nastavené dotační politice celkem výnosně přispívající k hromadění církevního majetku.
  No a někdo tam ty ošetřovatele dělat musí,přece to nebudou církevní pracovníci ti mají jiné starosti kolem správy nemovitého majetku,při jeho odprodejích a nákupech, jako třeba pozemků místo opravy kostela atd.
  No a najednou tady někdo potřebuje svářeče,ještěrkáře,chladírenské techniky,elektrikáře no prostě pracovníky, které na učebně s 1 lektorem neuděláš,na to je potřeba provoz a ten ta spřátelená agentura nemá ani náhodou, tak jak může vyškolit svářeče, když nemá kde a nemá na to lektory.
  Je naprosto jasné, že z toho množství houževnatých VŠ by se pravděpodobně přeškolilo a intelektuálně bez velkých problémů problamatiku zvládlo cca.99 % zájemců.
  No ale to by to školení nemohla dělat spřátelená agentůra a těch 25 – 28 000 Kč za svářeče by dostala nějaká svářečská škola či co a to je, to se na mne nezlobte pro spřátelenou agenturu naprosto nepřípustná prasárna.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Mohl bych opakovat mou repliku zde v 09:24 k Cechovi i k tomuto, a tak by to šlo u dalších nanesených problematik. Problémy známe, „jen“ víme, že jsou v tomto režimu-systému neřešitelné 😦 .

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Přečetl jsem práve od konce k začátku s potěšením konstatuji, že, i když se to na první pohled nemusí zdát, souzní konečná reakce Lexe (Holub napsal blábol, rozhoduje v kapitalismu zařazení do kasty a ne vzdělání) s touto mou.
    Jenomže Lex je schopen popsat problém výstižně a srozumitelně, já to jednak neumím, jednak jsem už rezignoval a ani se o to nepokouším. Mám odmala rád matematiku, a tam platí 1+1=2 ať to napíšete takto jednoduše nebo to popisujete na celou stránku…
    Ale je faktem, že Lexovy úvahy strašně rád sleduji a souhlasím s nimi na komunistických volebních 99,9 % 🙂 .

    To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Holub sepsal strašnej blábol.
   Dnes desetitisíce VŠ (zejména těch po padesátce) dělají ty nejhorší práce, jen aby se nějak uživili.
   Čímž berou práci nekvalifikovaným.

   Nezaměstnanost nám v září poskočila měrem vzhůru o dalších 5000 lidí, ÚP evidují asi 43 000 absolventů škol vč. VŠ, z evidovaných 560 000 nezaměstnaných jich pouze 18% bere podporu a mimo evidenci jen v září odkráčelo asi 47 000 nezaměstnaných, přičemž pouze 16 000 jich našlo nějakou práci.

   VŠ dnes nechrání nikoho před ničím. Ani rodiče, ani jejich děti.

   To se mi líbí

 3. Hairyfish napsal:

  Je tu jen jediné řešení situace s kosmetičkami. Je třeba dát ženám stejně vysoké platy jako mužům, a kosmetičky budou mít o práci postaráno ;).

  To se mi líbí

 4. Witch napsal:

  S rekvalifikacemi je potíž. Masérů moc není, aspoň ne tam, kde bych je brala – aby to byla specializace navíc, třeba u pečovatelů. Pedikérka by prý neměla zpočátku dělat samostatně. Kosmetička… no, to je věc ženám dobře přístupná, ale služeb obecně je na tohle konto hafo, suplují je i prodejci kosmetiky, do jisté míry. Firmy dělají své kurzy.
  Teď jsem lobbovala za široký přístup padesátnic ke kurzům pečovatelství, protože se při péči zbytečně strhávají a pečovat dříve či později budou i v rodině. Už je to stejně na cestě, naše doporučení prý jen doladí detaily.
  Asi vám kolem uší letěla zpráva o ISŠ v Chebu. Měli tam krapet tunelované EU fondy. Byla jsem u začátku programu, který s rekvalifikacemi umožnil i nějaké psychologické ošetření – tehdy jako uživatel. Dobrý. Ale už v půlce prvního roku programu se to ořezalo, měnili se vyučující (na známé), nutili nás opakovat stejný kurz, nezajistili pokračování… A nenabízeli nás firmám, jak slibovali.
  Pokud zhodnotím jako uživatel, tak mi pomohlo opáčko NJ, základ AJ, PC gramotnost, uvedení do podvojného účetnictví. Kosmetička-pedikérka byla trochu pofidérní, po letech se tomu věnují snad jen 2 kolegyně. IT správce sítě byl pofidérní, to prostě znamenalo jen schopnost sestavení PC a příslušenství. Mít trochu síly v rukou, podlehla bych naléhání rodiny a zkusila motorovou pilu 😉 Jinak ale se tam dala dodělat zdarma maturita, celkově se umožňuje získat certifikát, když něco prakticky děláte a nejste vyučeni.
  Účto jsem také nevyužila, protože všichni chtěli praxi… Ale dělám cosi podobného, takže vlastně ano, chápu, o čem mluví ekonomka. A vím, co jí dodat…

  To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Bejvávalo…
   V r. 2011 nechvalně proslulý Kybersadista vyjmul všechny kvalifikační kurzy z rekvalifikací a od té chvíle se lze „rekvalifikovat“ pouze na pomocnou sílu.
   Takže se „školí“ od všeho pouze základy a momentálně neexistuje žádný ÚP financovaný kurz, v němž by bylo možné se něčemu vyučit nebo dokonce získat v nějakém oboru maturitu.

   „Školení“ pečovatelek je chaotická změť náhledů do somatologie, psychologie, sociologie a dalších oborů, kde „výuka“ nikdy nepřesáhne 80 vyučovacích hodin. Pro „rekvalifikantku“ se základním vzděláním to je k ničemu, protože se všechno stejně učí za pochodu v praxi; a pro „rekvalifikantku/ta (občas se najde i nějaký muž) se SŠ nebo VŠ to je naprostá ztráta času.
   Dtto platí i pro „pracovníka v sociálních službách – výchovného nepedagogického pracovníka“.
   V obou případech vyleze z kurzu nedouk, protože „sociální služby“ nepotřebují „sociální pracovníky“, „aktivační pracovníky“ a další kvalifikované síly, neb na ně nemají prachy, ale „umývače zadků“ pracující za pár šušňů bez ohledu na dosavadní vzdělání.

   Nástupní plat v „sociálních službách“ je v Praze 13 000.- Kč/měs. brutto, mimo Prahu pak 8000-11 000 Kč/měs. brutto. Za dvanáctky ve dvou-třísměnném provozu vč. víkendů a svátků, kdy na lůžkových odd. a v terénních službách se pečovatelstvo skutečně nezastaví, nic moc (eufemismus). Není divu, že „životnost“ pečovatelky obvykle nepřekročí 6 let a chlapi tuto práci jsou dělat jen v nouzi nejvyšší a vydrží to obvykle tak půl roku.
   A to nemluvím o strhaných zádech, ramenních pletencích, kolenech a kyčlích, o zničené psychice a o tom, že pokud takový pečovatel/ka skončí v invalidním důchodu nebo jde do penze, čeká je doslova živoření v bídě.

   VOŠ a VŠ přitom chrlí ročně několik tisíc „sociálních pracovnic/ků“, „asistentů“ a dalších „odborníků“ (protože bez letitých zkušeností a vysoké míry empatie jsou zcela k ničemu), pro které není žádné uplatnění, neboť nejsou prachy.
   Situace se momentálně vyvíjí tak, že docházejí i prachy na pečovatelky, „sociální služby“ spíš propouštějí a na zbylé pracovnice nakládají stále víc práce. Je to důsledek nesmyslné privatizace „sociálních služeb“ a stejně nesmyslného „systému rekvalifikací“, kdy jediný, kdo z toho má vejvar, jsou „neziskovky“ (ve skutečnosti bezskrupulózní ziskovky) a „školicí firmy“ spřátelené s ÚP nebo rovnou s MPSV

   Proto je zcela vyloučeno rekvalifikovat se na řemeslníka a najít práci. Pokud vůbec ÚP proplácí nějaké „školení“ blížíí se řemeslu, pak jde o pomocné skladníky s VZV (retrak ÚP neplatí, ale skladové firmy řidiče retraků shánějí stále), zoufalce s papírem na JEDEN druh sváření, JEDEN druh operací na CNC strojích, ZÁKLADY práce v grafickém studiu nebo JEDEN typ zahradnických prací.
   A pak zde máme ty „maséry“, „kosmetičky“, „školitele“, „pracovníky volnočasových aktivit“ apod. A nátlak na „rekvalifikanty“, aby si pořídili živnosťák a vzali to zkratkou do dluhové pasti a bezdomovectví.

   Tož tak…

   To se mi líbí

   • věra napsal:

    Občane, dcerka si před třemi roky musela kurs na masérku zaplatit, vyplázla 11000,-..

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Také jsem se „mohl“ stát zahradníkem.
     Jako VŠ bych si vystačil s „pouhými“ 34 000.- Kč za roční studium na SŠ zahradnické; jako nezaměstnaný již bez podpory, protože mi už vypršela podpůrčí doba, jsem to velmi rychle pustil z hlavy 🙂
     Na ÚP na mne koukali jak zjara, když jsem se přišel zeptat, zda by mi to mohli proplatit…

     To se mi líbí

   • Witch napsal:

    Tahle otázka je složitá, záleží na hospodaření organizace. My máme pečovatelky placené nejlíp v kraji, ale je jich málo a dělají kde co. Všichni sedíme na více židlích- ale prospívá to i péči. Pokud nejsou radosti jako malování a pod. Udivuje mne počet lidí, včetně managementu, u velkých podniků (130-150 klientů). Tam často mají pečovatelů dost, ale přepočty celkových zaměstnanců na poměr k nám mi nesouhlasí. Tam asi taky jdou větší dotace. Nám už jednou něco kraj sebral, že jsme dobře hospodařili…
    Ohledně školství nevím, jak jste v obraze, ale zákon 108/2006 prostě nařídil, že do letoška musejí mít soc.pracovníci VOŠ nebo VŠ a věřte nebo ne, obojí jsou velmi důležité školy. Záleží na kvalitě výuky, ale všechny předměty lze využít, včetně přezírané filosofie. Všichni museli studovat, pokud nechtěli být odejiti, což se také stávalo. Na kombinované studium jsou přijímačky tvrdé-právě kvůli oné empatii a schopnostem, ale v praxi se absolventi denní také ukazují dobře. Nebo jdou tam, kde „dozrají“. Nebo to odloží a dělají cosi jiného, ale za ztracené je nepovažuju. Život je vycvičí a vrátí se.
    Dnes je sociálka (nebo šéf s povinným vzděláním) podmínkou pro existenci služby a zodpovídá za sociální hlediska práce. Za práva klientů i personálu, za programy, které pomáhají, za vytváření nových cest pomoci, za spolupráci s dalšími obory i za změny, které se prosazují.
    Byly to právě řadové sociálky, které od října 2011 sbíraly a poskytovaly argumenty organizaci postižených, aby se mohla rvát o práva lidí se Šiškou a Drábkem – a to, co přece jen od r. 2012 nastalo, bylo už tak o půlku lepší, než hrozilo! V tomhle se jejich vzdělání už sakra vyplatilo… Už se vyžadují data a doporučení jak pro kraje, tak pro ministerstva, v rámci komunitního plánování se potom dělají programy – a v rámci zpětného remcání se pozměňují, aby byly pro lidi, ne pro zdání. Nic z toho není vidět, samozřejmě. Ale potvrzujete, co také víme – pořád se nad oborem mává rukou.

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Witch,
     pokud máte pečovatelky „placené nejlépe v kraji“ (netuším, co si pod tím představit a nevím o který kraj jde), pak mě překvapuje, že jich máte nedostatek. Protože „rekvalifikace“ na „pracovník v sociálních službách v přímé obslužné péči“ běží v celé republice a každé dva měsíce vyplivnou minimálně 50 nových pečovatelek v každém kraji. A inzerátů hledajících nové pečovatelky je minimum.

     Nevím, jak ve Vašem kraji, ale ve Středních Čechách je situace taková, že socslužby nejenže nehledají nové pečovatelky, ale spíš snižují počty těch stávajících, protože s chudnutím seniorů jim ubývá klientů.
     Soukromé DPS a penziony mají nedostatek klientů, inzerují volná ubytovací místa a některé už nabízejí garsonky k pronájmu komukoli.
     Totéž platí o „nepedagogických výchovných pracovnících“. A firma hledající „sociální pracovníky“ je v našem kraji naprostým unikátem; přitom DD, DPS, CDS a jiných sociálních zařízení je právě v našem kraji mraky. Pokud už nějaká „sociálněslužební“ firma nabírá jednoho či dva lidi, nástupní plat nikdy nepřesáhne 13 000.- Kč brutto.

     Počet „managementu“ není nic neobvyklého ani u firem rodinného typu.
     Dnes ráno jsem zrovna narazil na jeden DD se 60ti seniory. Na 34 zaměstnanců tam je 6 „managerů“, kteří zcela nepochybně nedělají za 13 000.- Kč brutto 🙂

     Co nařizuje zákon 108/2006 Sb. vím velmi dobře. Nešlo si proto nevšimout, jak si socslužební podnikatelé prolobbovali jeho prostřednictvím zabetonování vstupu osob s VŠ vzděláním v jiných oborech do sociálních služeb (myslím tím některá ustanovení části osmé) 😉

     Proti SŠ, VOŠ a VŠ se zaměřením na sociálno nic nemám. Bohužel všek velmi dobře vím ze svého okolí, že na tyto školy chodí většina jejich studentů až poté, co se nedostali jinam. A zejména ty soukromé vč. církevních berou výuku fest hákem; přičemž jen zcela bagatelní počet absolventů jde pracovat do sociálních služeb. Tam potkávám spíš lidi, kteří kdysi začínali jako pečovatelští nadšenci bez kvalifikace a postupně studovali při práci.

     Čím víc o tomhle oboru lidské činnosti a podnikání vím, tím víc mi připadá schizofrenní. Dílem proto, že na sociálno je stále méně peněz, dílem proto, že v oboru podniká stále víc lidí bez skrupulí a dílem proto, že klientela postupně chudne, protože do vyššího věku vstupuje stále víc lidí s velmi nízkými penzemi.

     To se mi líbí

     • Witch napsal:

      Máme je lépe placené, než jste uváděl, ale počet je limitován předpisem. Management má 4 lidi i s hospodářkou na 52 klientů. My bereme i lidi v zoufalé finanční situaci, holt se u nás šetří i kancelářským papírem. Máme velmi nemocné klienty, ale žijí u nás dlouho, tu a tam se již někdo mohl i vrátit do rodiny. Nebo na delší pobyt u dětí – zlepšil se. Ano, i my jsme omezeni kvůli „konkurenčnímu boji“, žádostmi pořadník nepřetéká, ale pověst leccos srovná.
      A souhlasím s Vámi, že některé církevní VŠ jsou běs. Opravdu zoufalé byly kolegyně(VOŠ), po kterých jejich vedení najednou chtělo titul Bc. Braly si 52000 půjčky, aby mohly dělat jen rok. A to byly motivovány dotyčnou školou slibem, že opravdu projdou státnicemi po 2 semestrech, ne jako ti loňští. Prý jim dokonce udělali zvláštní rozvrh, aby je vůbec bylo co učit…
      A schizofrenie panuje, o tom žádná 😦 Paní Šabatové jsem sdělila, že se díky nárokům u nás vytváří další znevýhodněná menšina – pracovníci v soc. službách. 😉

      To se mi líbí

     • Witch napsal:

      Ještě se chci ujistit: to na těch 60 lidí je 34 + 6 zaměstnanců včetěn manažerů?! No nazdar, to se nedá ufinancovat? Nás je o 12 méně…

      To se mi líbí

      • Občan napsal:

       34 včetně – 28+6 🙂
       Z toho je 11 pečovatelek, 6 sester, 1 sociální pracovnice, 1 aktivizační pracovnice, 4 uklizečky a zbytek jsou kuchařky a údržbář.

       Mně to na 60 lidí přijde tak akorát, aby se jim při nepřetržitém provozu skutečně bylo možné věnovat na nějaké úrovni, aniž by personál kolaboval vyčerpáním. Samozřejmě nevím, kolik má to zařízení úplných ležáků a jinak těžce handicapovaných.
       Také ale vím o zařízení, kde při noční směně a o víkendech je na 45 lidí jedna pečovatelka (dohromady tedy tři) a v celém baráku je jediná zdravotní sestra na 130 „klientů“. A také vím, jak za takových podmínek živořila má tchyně v jedné LDNce (což je sice jiný typ zařízení, ale jenom formálně), než ji vysvobodila smrt 😦

       Proto jsem psal o té schizofrenii v sociálních službách.
       Na jednu stranu „klienti“ platí jak mourovatí za „služby“, které nedostávají, a na druhou stranu o ně mají kvalitně pečovat doslova vykořisťované pečovatelky.
       Tady se prostě neví, co se vlastně od sociálních služeb chce. Pracovat zadarmo se seniory, mentálně postiženými a jinak handicapovanými lidmi nikdo nebude. Věkově a zdravotně postiženým lidem by se mělo dostávat dostatečné péče, která by jim stáří/nemoc ulehčila a učinila alespoň trochu snesitelným. Toho ale nelze dosáhnout s bídně placeným a totálně vyšťaveným personálem. Neřeší to ani nabírání pečovatelek z řad dlouhodobě nezaměstnaných, protože pro ty lidi to většinou není poslání, ale poslední způsob jak nezemřít hladem pod mostem; při první příležitosti prchají jako o život a já se jm vůbec nedivím. Z „platů“, které v socslužbách jsou, nelze žít jako člověk a na založení rodiny, placení studium, koupení bytu a podobné „kratochvíle“ mohou případní mladí zaměstnanci rovnou zapomenout.
       V sociálních službách všeho druhu by měli pracovat lidé vzdělaní, slušně placení a pokud možno prověření po stránce psychologické a sociologické. Navíc nelze počítat s dobrovolníky, protože zbohatlické paničky špinavou práci dělat nebudou a ostatní ženské mají dost práce s tím, aby uživily a opatřily rodinu a samy sebe. S rostoucí věkovou hranicí odchodu do penze bude šance na dobrovolníky stále menší. A stáří pečovatelek se zničeným zdravím, psychikou a almužnou místo důchodu, to bude také pocuc…

       To se mi líbí

       • Witch napsal:

        V tom se shodneme… U nás je sociálka členem vedení. Počet pracovníků v přímé péči bych zazáviděla… Myslím, že se velmi shodneme. Poslání, to je slovo, které nemám ráda, je děsně vyděračské. On se každý zaštítí posláním a pak se snaží z lidí udělat nějaké víláky, co se živí rosou…

        To se mi líbí

       • Občan napsal:

        Přesně tak!
        Nejí, nebydlí, ke spánku se ukládají mezi stránky knížek a živí se nektarem. A množí se dělením 🙂

        Tím posláním jsem myslel lásku k lidem. Tuhle práci mohou dělat jen lidé trošku šílení, pro které je péče o druhé součástí života. Anebo lidé, jejichž partner má takové příjmy, že si mohou dovolit dělat práci takřka neplacenou.
        Jinak se mi slovo „poslání“ také příčí, protože jím jsou vydíráni právě ti, kdo by si zasloužili sakra dobré finanční ohodnocení – pečovatelstvo, učitelstvo a sesterstvo.

        Zaujalo mě velmi, že ačkoli hromada zařízení je církevních, řádovou sestru a natožpak bratra jsem nepotkal ani v jednom. Zahlédl jsem je v pár špitálech; ale i tam spíš v administrativních a managerských pozicích. Možná se vyskytují v některých hospicech.

        To se mi líbí

       • Witch napsal:

        Rozumím, jen se u poslání už skoro 40 roků potýkám s tím, jak se toho vyu-zneu-žívá. Pro spoustu lidí je to však normální způsob existence ao je naprosto báječné vědění 😀

        To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Witch,
   Vám ÚP proplatil jazykové kurzy?

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Jo, občane, kdysi dávno před Kybersadistou a dalšími pravicovými spořílky ÚP proplácel i jazykové kurzy – někdy.

    To se mi líbí

   • Witch napsal:

    Ano, bylo to součástí onoho programu, který si ovšem zajišťovatelé ohnuli podle svých výhod. Proto to vyšetřovala Policie. A taky proto se to možná celkově později omezilo- průšvih se provalil kolem r. 2010 nebo dřív.
    Mně osobně to pomohlo a velmi. Během té doby se navíc zvedaly nároky zaměstnavatelů. Začínala jsem u požadavků „částečná znalostů a končila při „slovem i písmem, na což jsem jaksi opět… 😉 Na přijímačky z NJ to však stačilo, napovídala jsem i angličtinářce 😉

    To se mi líbí

 5. oh napsal:

  Další OT. Švýcarská justice rozdávala dárky:
  http://ekonomika.idnes.cz/soud-s-manazery-mus-ve-svycarsku-d45-/ekonomika.aspx?c=A131010_141125_ekonomika_spi
  Český I-Děs to logicky umístil až do rubriky Domácí ekonomika.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Oprava: už to přidali i titulní stránku webu.

   To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    A nejlepší je diskuse pod článkem. 😆

    To se mi líbí

    • Rosťa napsal:

     Moskyte, tak jsem si kousek té diskuse přečetl. Mno, i na pravičácký I děs silná káva. Brrr.

     To se mi líbí

     • moskyt napsal:

      Rosťo, trochu jsem asi mimo. Silný kafe jsou názory diskutujících? Nebo, že to pustila idnes?

      To se mi líbí

      • Rosťa napsal:

       Od každého trochu. To “ i “ mi tam vlezlo omylem. Ale v těch diskusích jsem byl překvapený, jak ta zocelená parta pravotočivých nadává na zloděje stejně, jako my. To na těchto stránkách nebývalo zvykem. Na ty “ úspěšné “ si nedali donedávna sáhnout.

       To se mi líbí

  • Slim napsal:

   To je pikantní, švýcarský soud rozdával za podvod na českém státu. Škoda, že jsme taky Casy nekoupili od Švýcarů. 🙂

   Koláček už měl domluvenej program na zítřek, a teď aby to zrušil

   To se mi líbí

 6. moskyt napsal:

  „Ráno jsem doma, připravte mi uzenáče.“ (Červený trpaslík). 😆

  To se mi líbí

  • věra napsal:

   :-). Teď to opakuji brzy ráno a já jsem ranní ptáče, takže většinou, a už po několikáté, koukám.. A zjišťuji, že jsem ještě sem tam nějaký díl neviděla..

   To se mi líbí

 7. táta napsal:

  rekvalifikační kursy………….JEDNODUŠE ŘEČENO………většinou tunel

  občane………..jak s VÁMI věčinou souhlasím v jednom rozhodně nemohu.přiliš jednorázově posuzujujete………….Holub sepsal strašnej blábol.

  myslím že co píšete o destisících vysokoškoláků je tak trochu skreslen VAŠÍM PŘÍPADEM,já ve svém okolí neznám jedinej případ ale to není duležité je jasné že se tento problém se bude prohlubovat a to také že stačí myt na školu peníze a na školu se dostane i ten co by neměl takže bude čím dál horší je všechny zaměstnat.

  ALE vy ho kritizujete respektive uvádíte něco o čem on nepíše……to co píše je podle mě hodně pravdy,už tím že je logické že v rodině vysokoškoláků je vzdělaní na prvním místě,a také většinou finanční otázka tam většinou je lepší………..nebudem si zastírat že peníze ty nužky budou rozvírat čím dál více

  To se mi líbí

  • wiki napsal:

   Tato, Holubova slova „Uzavřená elita vysokoškoláků“ mají základ podstatně hlouběji než v jednoduchém „stačí myt na školu peníze“, resp. „na školu se dostane i ten co by neměl“.

   Ostatně to píšete o odstavec níže sám: „… v rodině vysokoškoláků (a doplním: rovněž ve většině rodin v ČR žijících Vietnamců) je vzdělaní na prvním místě…“

   To se mi líbí

   • táta napsal:

    wiki napsal:
    11.10.2013 v 22:40
    nerozumím co mi vytýkáte………ja přece občanovi oponuji že HOLUB psal pravdu nikoliv blábol,jen on mu oponuje v jiném směru že i vysokoškoláci jsou čím dál ohrožený

    To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Tato,
   já opravdu nepotřebuji nic zkreslovat. Já ty lidi potkávám v agentuře, před kterou chodím brigádničit. A stejně tak s nimi sdílím zcela zbytečný a marný „rekvalifikační“ kurs.
   Co to je, kurvafix, za „rekvalifikaci“, kde z VŠ a SŠ dělají pomocné dělníky, „sekuriťáky“ a pomocné umývače zadků?

   VŠ, kteří dělají „agenturníky“, jezdí s autobusy a náklaďáky, hákují na pásech a balicích pultech montoven a skladů, ,akají jako „pečovatelky“ na nejhorších místech domovů důchodců a mentálně retardovaných a živí se jinou nekvalifikovanou prací JSOU desítky tisíc. Protože nikomu se nechce zhebnout hladem a přijít o to poslední, co ještě má – o střechu nad hlavou.
   Že Vy jste měl obrovské štěstí ještě neznamená, že je měli všichni. Naprostá většina má naopak sakra velkou smůlu a nakonec vezmou zavděk čímkoli.

   Většina našich známých a přátel jsou VŠ; přesto mnoho jejich dětí VŠ buď nestuduje, nebo dělá něco úplně jiného než co vystudovali.
   To, co sepsal Holub, jsou pindy pražského kavárenského povaleče, který se s realitou nepotkal ani z dálky.
   Ostatně – i ti Vietnamci, co je rodiče honili za premiatnstvím, obvykle končí v obchodech a stáncích svých rodičů. Eventuálně na nějakých pozicích „Pražského Vietnamu SAPA“. Často je poslední dobou můžete vidět i v poutech coby zatčené pěstitele a distributory marjánky…

   To se mi líbí

   • Občan napsal:

    …přes…

    To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    Občane,
    souhlasím s tím co jste napsal,je to tak.
    K poslednímu odstavci mám jen malou drobnost,nemyslím si,že je musí honit aby se dobře učily a ani nejsem toho názoru,že obvykle končí tak jak jste uvedl.
    S tím pěstitelstvím to ale bylo obzvláště laciné.
    Pokud by jakákoliv menšina byla takováto,tak je to naprosto SUPER.

    Vietnamští podnikatelé jdou z tržnic do čela firem

    Thai Ngoc Nguyen, majitel a zakladatel obchodního řetězce Sportisimo, je mezi česko-vietnamskými podnikateli nejvýraznější osobností. Jeho firma je jedním z nejsilnějších hráčů na trhu. Mezi sportovními řetězci působícími v Česku vyniká Sportisimo také tím, že se jedná o ryze „českou“ firmu, zatímco ostatní řetězce jako Gigasport, Intersport nebo Hervis Sports mají za sebou zahraniční kapitál. V tuzemsku zaměstnává Sportisimo přibližně 1100 lidí, z nichž většina jsou Češi.

    Chodovskou porcelánku, která se před zastavením výroby specializovala na výrobu růžového porcelánu, získali manželé Nguyenovi od věřitelského výboru jako první ze závodů Karlovarského porcelánu. Uspěli nejenom s nabídnutou cenou (25,6 milionu korun), ale také se svým plánem zachovat výrobu a dále ji rozšiřovat. Nguyen chce při rozjezdu výroby, který plánuje v nejbližších dnech, zaměstnat v první fázi minimálně sedmdesát procent ze zaměstnanců manufaktury, kteří jsou v současnosti evidováni na úřadu práce.

    http://euro.e15.cz/profit/vietnamsti-podnikatele-jdou-z-trznic-do-cela-firem-893924

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Čtenáři,
     Sportisimo je jeden z mnoha řetězců, prodávajících to, co slepili a sešili polootroci v Asii a co prodávají ruskojazyčné agenturní nádenice v ČR.
     Jinak to je jen pračka peněz nechvalně proslulého libušského vietnamského spolku SAPA.
     Sportisimo je od r. 2011 vlastněno společností LV Global a jednateli jsou Thai Ngoc Nguyen a Ing. Hong Son Do. Titíž vlastní i společnost LV Global. A titíž jsou i vlastníky nebo spoluvlastníky společnosti Saparia, a.s., která vlastní a provozuje tržnici SAPA.

     Jak dopadla chodovská porcelánka, si můžete přečíst zde (září 2013):
     http://ekonomika.idnes.cz/dve-porcelanky-v-kraji-zastavily-vyrobu-fdy-/ekoakcie.aspx?c=A130906_1973786_vary-zpravy_pl
     Nguyenovi (Huu Loi Nguyen s českou manželkou) ji vlastní od r. 2001. V r. 2013 čelí čtyřem rozsáhlým exekucím a insolvenci.

     Horší příklady jste snad ani nemohl vybrat…

     To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      tak to je smůla,ten případ porcelánky je smutný.
      no,alespoň je vidět,že tohle třeba ta pračka nebyla a bylo to myšleno vážně.

      K to kvůli tomu,že je to Sportisimo vlastněno tou společností,tak už jen z toho důvodu je to ta PRAČKA?

      PS: neprovokuji,ani přít,hádat,se nechci,jen mě to zajímá.

      To se mi líbí

    • Občan napsal:

     A teď jsem ještě ke všemu zjistil, že milej Nguyen jede na státních dotacích a na eurodotacích 😀
     http://www.sportisimo.cz/oplzz_2/

     To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      a kurva,pardon,tak to už je moc,jak slyším dotace,obzvlášť na školení prodavačů tenisek,tak to už je moc silná káva,svět se zbláznil

      To se mi líbí

     • čtenář napsal:

      doufám alespoň v to,že ta shoda jmen(Nguyen) v obou podnicích je jen náhodná a že to nejsou příbuzní,snad alespoň toto bude pravdou.

      jinak díky za to,že jste mě upozornil na ty dotace,fakt díky,on už si ani zaměstnavatel nemůže vyškolit zaměstnance za vlastní hrachy,ty programy eu jsou postavené fakt na palici.dotace na tenisky,ach jo.

      To se mi líbí

      • Občan napsal:

       Hustý, co?
       A to je jen jeden z mnoha.

       „Nguyen“ je něco jako „Novák“, takže to mohou i nemusí být příbuzní 🙂

       Co se SAPA týče, tak to je už v Praze docela problém a stále se rozrůstá. Majitelé si tu vybudovali stát ve státě a dnes už to funguje de facto úplně mimo oficiální správní a právní struktury; celníci a financové se mohou upátrat a stejně jejim to houbelec platný.
       I proto považuji Sportisimo jen za pračku peněz. Navíc mu stále rostou tržby (docela raketově), ale kdykoli přijdete do prodejny, je tam kromě nikterak četného personálu skoro nebo úplně prázdno. Čas od času zboží přes noc zmizí a objeví se úplně nové kolekce – jenže to původní zboží se neobjeví v outletech a jiných vyprodejích; prostě někam zmizne (lidé z inventurních agentur by mohli vyprávět).

       To se mi líbí

  • Witch napsal:

   Připojuji se k polemice. Poměrně nedávno jsem diskutovala se staršími ženami, na které dopadly dluhy, takže třeba přišly o byt a podobně. Byly bezdomovkyně, postupně 3 VŠ jedna dokonce nějaký čas učila na VŠ. Ta měla štěstí, z ubytovny odešla s prvním důchodem, obě další smůla, neměly nárok ani na invalidní důchod. Na ubytovnu bylo nutno sehnat denně 200 Kč. Přivydělávaly si sběrem, články do časopisů (volontérsky- pro nějakého redaktora), pomocnými pracemi. Shodovaly se v tom, že v Praze pro ženy 50+ práce není, pro některé jsou převzdělané, ačkoliv by braly i hajzlbáby, jen aby se vrátily mezi lidi se stálým příjmem. V Praze už není práce ani pro mladší, takže mnozí cestovatelé za prací se vracejí zpět do chudších onlastí Čech, na Slovensko. Pokud nejde sehnat práce ani pro lidi, co se v Praze znají s leckým a patřili do vrstvy, kde se kde kdo zná s kdekým (což jsem si ověřila, můj bratr do té sorty patří), není to sranda. Druhá věc je, že tyto donedávna zajištěné ženy se bezdomovectvím nechlubí, to by je úplně vyřadilo z okruhu známých. Takhle se snaží vrátit a potom, snad někdy, něco utrousí… Kupodivu se první vzmohla ta, kterou jsem považovala za alkoholičku.

   To se mi líbí

   • Občan napsal:

    O to větší je pro ně úlevou, když takhle v noci u balicího pultu ve skladu zjistí, že kolega či kolegyně je inženýr, magistr, bakalář a že v těch sračkách nejsou sami. Někdy se sejde kolem jednoho stolu či linky i docela zajímavá intelektuální společnost a člověk se dozví leccos nového z lecjakých oborů.
    Studentům socilogie i hotovým socilogům bych pracovní agentruy velice doporučil. Možná by alespoň někteří přestali psát nehorázné bláboly o situaci, o níž vůbec nic nevědí.

    Ale zaznamenal jsem něco, co mi dělá docela starosti.
    Až se ti, co skončili na dně a mají vysoké vzdělání, opravdu dožerou, bude to tu hodně ošklivý. Protože tahle sorta lidí nepůjde ani za ČSSD nebo za KSČM, ani za TOP 09 nebo za Babišobakalisty, ale sáhnou po nejradikálnějších radikálech. Což není moje domněnka, ale slova těch, s nimiž přicházím při svém boji o přežití do kontaktu.
    Politické strany dělají velkou chybu, když předstírají a sobě nalhávají, že mezi VŠ prakticky neexistuje nezaměstnanost a pokud ano, pak že to není žádný problém. Keller a Bělohradský o tom píší a zatím marně; ovšem nikdo nebude moci tvrdit, že nevarovali včas před fašizací sociálně a ekonomicky deprivovaných vzdělanců.

    To se mi líbí

    • Witch napsal:

     V lidech s humanitním vzděláním vidím také potenciál pro intelektuálsky založený radikalismus-rasismus vzhledem k tomu, jak se šeredně spálí při spasitelství a nejsou ošetřeni při nebo po vyhoření. Už jsem na to tady narazila- lidi, zkušení a znalí, leccos mohou zpracovat. Lidi, kteří mají žitou víru, leccos nechají Bohu a dokážou nevyhořet, ale jak se příliš vzdělaný a inteligentní, leč nezralý a nevyspělý člověk zatne, oddělí se vnitřně na takového toho slušňáka a hned vedle toho je nekompromisní řešič. Dějiny ukazují, jak dobře je možné takhle fungovat a přitom si třeba libovat ve sbírce předmětů z tetované kůže… 😦
     Problém je v tom, že jsou to lidé vedení k výborné komunikaci, cvičení v cíleném působení, ba i manipulaci… Kdyby některý ne, má šanci se to rychle naučit podle historie.

     To se mi líbí

 8. oldwomen napsal:

  Tato, jsem VŠ, technik, už 50+ a jsem pátý rok klientem ÚP. Po doběhnutí půlroční podpory zcela bez příjmu. Máte pocit, že jsem lenoch, nebo nezaměstnatelný blbec, a že mi tento stav vyhovuje?
  Manžel (VŠ, technik, 50 rovných) má práci do konce roku, pak via pracák. Končí tu firma, která zaměstnávala převážně vysokoškoláky.
  Báby na pracáku jsou z toho jurodivé už teď.

  To se mi líbí

  • Občan napsal:

   A pro jistotu neudělají nic, pod čím by byl jejich podpis, protože samy žijí v panické hrůze z toho, že by se ocitly „na druhé straně stolu“. Protože velmi dobře vědí, co by to pro ně v jejich věku a s jejich kvalifikací znamenalo.
   Jedna mi to řekla zcela bez obalu, když jsem po ní chtěl písemné zdůvodnění, proč nejsou rekvalifikace pro kvalifikované nezaměstnané. Ústně mi sdělila pravdu, ale má žádost ji vyděsila a omluvila se mi s tím, že nechce skončit na mém místě.

   Mlýnské kameny, mezi nimž se nacházejí pracovnice ÚP, jsou dost nezáviděníhodné.

   To se mi líbí

   • Witch napsal:

    teď moje dobrá známá řeší další věc: dostala konečně práci na ÚP, protože je pouze SŠ ekonomka. Chce studovat, ale bojí se, protože tři předešlé kolegyně pod pláštěm zaměstnavatele vystudovaly (tedy nic moc sociální kvalita, minimálně dvě z nich) a poté zdrhly. Což se taky nedivím, za přepážkou je drsně. Jenže vedoucí úřadu je teď alergická na pojem „studium sociální práce“. Je šťastná z normální pracovnice. A že by ta dotyčná byla (jednou) sakra dobrá kdekoliv! Tu bych opravdu mezi sociálkami vidět chtěla. Věřím, že nevyhoří, ale může ohromně pomáhat. takže těch kamenů může být ještě víc 😦

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Pokud dá na Vaši radu, tak jí doporučte, ať se snaží zuby nehty udržet si práci, kašle na studium a snaží se být neviditelná. Až se jednou (možná) situace zlepší, bude moci studovat doaleluja.
     Sociální práci jí rozmluvte včas. Nebo alespoň její naivní představu o tom, že „sociálky“ jsou do toho, aby pomáhaly. Na to nemají a nebudou mít ani čas, ani prostor, ani prachy.

     To se mi líbí

     • Witch napsal:

      Vzhledem k tomu, že jsem „aktivní blbec“, tahle rada u mne úplně nevyzní 😉 Já vidím smysl v tom, co dělám, daří se mi objevovat krajiny, dosud přehlížené jako „hic sunt leones“ a vrací se mi zpětná vazba v tom, že jsem tu a tam někoho „pošťouchla“. Je na ní, kam se dá. Pokud se ptá, odpovím, seženu kontakty a pod. Ukazuju šance a možnosti – a lidi si už poradí sami. Podle svých šancí. Nebo ne – vždyť za svou cestu nesou odpovědnost sami. Naše práce smysl má, v mnoha úrovních. 😉

      To se mi líbí

 9. táta napsal:

  PROBOHA
  umýte číst když jste teda VYSOKOŠKOLÁCI A JÁ ANALFABET?

  občan,oldwomen napsal:
  12.10.2013 v 07:27
  KDE jste se DOČETLI………ŽE PÍŠU ……………………..Máte pocit, že jsem lenoch, nebo nezaměstnatelný blbec, a že mi tento stav vyhovuje?

  JÁ polemizuji Z OBČANEM A NESOUHLASÍM že HOLUB píše blábol nebo že to jsou kecy kavárenské.

  PÍŠI ŽE SICE já neznám případe VŠ KTERÝ DĚLÁ nádenika ale že já ho neznám není duležité,ano vypadlo tam že z tisku ty případy znám ,ale píši že se ta situace bude zhoršovat nebod dnes se většina tlačí na školu přesto že mnozí na to nemají a tolik práce pro VYSOKOŠKOLÁKY NENÍ……..KONEČNĚ toto už v zahraničí dávno je a mladí vysokoškoláci je jeden z nejohroženějších vrstev………pak si jen položme otázku proč tato skupina inteligetních lidí volí hlavně pravici…………ale to už je jiný okruch

  JAK JSTE DOŠLI že já kydám hnuj na vysokoškoláky to teda nechápu.

  DRUHÁ VĚC JE že občan nemá pravdu že to co píše HOLUB …JE blábol

  nebot at už vinou nevzdělaných rodičů….jejich děti mají zakonitě menší šanci na studie,nebot to rodiče nepovažují za priorítu ,a ne nepodstané je že na to nemají

  To se mi líbí

 10. táta napsal:

  OBČAN
  PS…………MĚL BYSTE pochopit že nezpochybnuji VÁŠE fakta ale upozornuji že jste otevřel jen jiný problém duležitostí možná zrovna tak duležitý jako ten co píše HOLUB……..JEN bohužel ten VÁŠ PROBLÉM stavíte nad všechno a to druhé nazývate blábolem i když je to minimálně stejně závažné……….to byl muj smysl příspěvku

  To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Tato, kdyby Holub napsal článek na základě VLASTNÍCH POZNATKŮ a konkrétně je zmínil, pak by si nezasloužil odsudek. Ale protože to je jen snůška číchsi domněnek, sepsaná od stolu a z několikrát přežvýkaných zdrojů, je to blábol nad bláboly.

   To se mi líbí

 11. oldwomen napsal:

  Tato, Občanovo označení Holubova myšlenkového potratu blábolem je velice lichotivé.
  Přestalo pršet. Jdu kydat opravdovskej hnůj. V každém případě je to zdravější, než brejlení na monitor.

  To se mi líbí

 12. táta napsal:

  JESTLI FAKTA jsou blábol……….konečně není to poprvé čím dokážete překvapit

  občane nezlobte se ne všechno v životě mužete zažít,nejsem poslancem přesto je kritizuji na základě dostupných faktů,je to teda blábol.

  NEJVÍCE MI VADÍ na lidech když neumí přiznat že v něčem přestřelili…….první reakce se dala považovat že jste mi nepochopili týká se to VÁS a oldwomen ………DALŠÍ REAKCE UŽ JASNĚ dokazují určitou nadřazenost…………protože problém rozevirání nužek v přístupu rovnosti ke studýjím je fakt a zrovna tak je to minimálně zavažné jako problém co jste zminoval nazývat to blábolem už nechám na jiných kdo má pravdu

  To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Tato,

   protože Holub nepoužil fakta, ale několikrát přežvýkané domněnky, které účelově shňácal z kdovíjakých zdrojů.

   Fakta jsou zde: http://skills.oecd.org/skillsoutlook.html
   Sice několik let stará (pokud jsem koukal pořádně, studie pracuje s údaji z let 2006-2009), ale alespoň je tam podrobně popsáno jak byla sbírána a ja s nimi bylo naloženo.

   To se mi líbí

  • Witch napsal:

   Myslím si, že pan Holub něco vyňoumnul, co se mu k úvaze hodilo. Nemám čas nějak studovat do hloubky ten výzkum, ale z plenéru vím o tendenci už od dob socíku, že matky, hlavně rozvedené, s nižším vzděláním, směřovaly úmyslně děti do škol (v průmyslových oblastech) buď učňovských nebo rovnou do práce. Vlastně mi takový neoficiální výzkum v rámci několika let dělala kamarádka, učitelka ZŠ, i v půli 90.let. Shodly se s kolegyněmi a chvíli to sledovaly, že se tyhle ženy chtěly co nejdřív zbavit starostí o děti a mít od nich další příjem. Dohadovaly se mezi sebou, zda jde skutečně o úbytek starostí se školou nebo o ty peníze – které jen málokterá při rozhovoru přiznala.
   To je jenom jeden opomíjený moment.
   Dále tu působí devastace a znehodnocování VŠ jako těch, co musejí sloužit lidu, když vystudovali za jejich peníze a být rádi za nízký plat. Proto také byl takový únik mozků při každé krizi. Lidé, co by s chutí využívali svého vzdělání a měnili průmysl, medicínu a podobně, byli udušeni a ušlapáváni do šediva. Ano, tihle vysokoškoláci podporovali své potomky, protože poznávání a učení umí být veliká radost a dává vnitřní svobodu.
   Na druhé starně se zastavilo a posléze upadalo to, co bylo přítomno ještě za první republiky. úcta ke knize, vzdělání, cesta k tomu, aby se měl synek nebo později i dcerka líp. K čemu vzdělání, když řemeslník, ale především řadový dělník je mnohem víc? Bohužel právě tohle se hodně rozšířilo jako mor a pokud se právě v rodinách ukazuje, že ta úča je blbá a jako já, tkadlena, by se teda neuživila, je to těžké. Dále jsme se stali oblastí montoven, kde se dělá jedno a to samé a na vzdělání nezáleží. Zdánlivě ne. Ale vydělají se velké peníze, větší, než ta učitelka.
   Je v tom spousta faktorů, našly by se další. A tak, samozřejmě, je jednoduché napsat článeček o jediném úhlu pohledu, co se mi zrovna líbí. Proto ta diskuze a proto tolik oponentů. Všichni ale píšeme jen o něčem, protože téma je na několik velice tlustých knih. A z těch zkratek snadno vzniknou rozepře. Takže nic ve zlém- naopak. Váš pohled je často hodně cenný.

   To se mi líbí

   • táta napsal:

    Witch napsal:
    12.10.2013 v 12:10
    abych pravdu moc nerozumím i když stím co píšete naprosto souhlasím………nerozumím tomu závěru…………protože když napíšete co jste napsala defakto to co napsal HOLUB se nemůže napsat že je blábol………..určitě by se dalo oponovat v mnoha směrech že ten jeho pohled se dá považovat upřený jen jedním směrem nikoliv ovšem jak blábol.
    NEZLOBTE SE nemám ve zvyku někomu mazat med kolem ust…………minimálně vtomto případě ale nazvat to HOLUBOVO BLÁBOLEM JE ale srovnatelné když druhá strana oponuje stejně

    kdyby napsal…………co VY……….A tak, samozřejmě, je jednoduché napsat článeček o jediném úhlu pohledu, co se mi zrovna líbí.

    PAK NENÍ CO KRITIZOVAT………..JESTLI ALE napíše že je to blábol………pak ten druhý pohled nemužu považovat za přinosný a musím ho kritizovat

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Nojo, no… Šteffl má asi trošku problém, protože na přímých státních dotacích letos dostala „www.SCIO.cz“ s.r.o. „jenom“ 16 mega Kč, což je oproti předchozím letům propad skoro o polovinu.
     ERUDIS, o.p.s. nafasovala dokonce jenom 1,1 mega, což je pouhá čvrtina oproti předchozím letům.

     A ty VZ už taky nejsou, co bejvávaly 😉
     Dokonce se letos několikrát nezadařilo: např. http://www.csicr.cz/getattachment/35397c9d-62f9-464b-873d-03f0f3e4f386
     Ale zase se pochlapila EU, tak ten rok nebyl až tak špatnej:
     http://www.fondyeu.eu/prijemce-dotace/21946-www-scio-cz-s-r-o
     (Podpora vzdělávání žáků prostřednictvím průběžného hodnocení –
     19 742 100 Kč
     Komplexní systém rozvoje jazykové gramotnosti žáků ZŠ ve Středočeském kraji – 15 668 400 Kč
     Nauč se učit se (rozvoj klíčové kompetence k učení) – 15 445 500 Kč
     Vývoj metodické pomůcky pro výukovou aktivitu zaměřenou na environmentální vzdělávání – 15 013 000 Kč
     Evaluace informační gramotnosti – 13 439 800 Kč
     Vývoj metodické pomůcky pro výukovou aktivitu zaměřenou na multikulturní výchovu – 10 127 200 Kč
     Každý se cítí ve škole dobře – klima školy – 8 446 540 Kč
     Seznámení s učebními styly a kompetencí k učení – individualizace přístupu k žákům – 8 064 060 Kč
     Přednost přednostem – 5 845 970 Kč
     Zvýšení kvalifikace a profesionality středoškolských pedagogických pracovníků v oblasti kariérové poradenství – 2 846 390 Kč)

     To je skoro lepší než eurodotace Nguyenovi na prodavačství kecek 😀

     To se mi líbí

     • Občan napsal:

      ERUDIS, o.p.s. se taky neflákala:

      Podpora základních škol při zavádění vyučovacích metod rozvíjejících klíčové kompetence žáků – 7 880 350 Kč
      Lidé a získané poškození mozku v sítích ČR – 6 040 820 Kč
      „Psychologie jinak“ – projekt na podporu DVPP a výuky psychologie na středních školách – 6 038 810 Kč
      Internetové kluby při ZŠ – 5 413 770 Kč
      Internetové kluby – rozvoj komunikace, kompetencí a ICT dovedností znevýhodněných žáků – 3 786 520 Kč
      Podpora učitelů při zavádění inovací do výuky – 2 582 430 Kč

      To se mi líbí

     • Lex napsal:

      Občane,
      prosím vás, nemáte náhodou tuchu, jaký EFEKT pro českou společnost, pro obyvatele České republiky (Czechie) či pro kohokoliv, než pro majitele těch společností, ty desítky a stovky milionů měly, anebo to byly miliony vyvalené jen a jen do bezedné díry nenažraných boháčů?

      To se mi líbí

      • Občan napsal:

       b) je správně 😉
       Spřátelé privátní firmy píší „proudžekty“, spoluspřátelé firmy je „zmanágují“ nebo je rovnou těm prvním prodají „na klíč“ a mnisterstva spolu s EU (tedy daňoví poplatníci) to zatáhnou. Pochopitelně za provizi, která plyne náměstkům a vrchním ředitelům spřáteleným s dodavatelskými firmami. Dtto územní samosprávy.
       Mezitím proběhnou samozřejmě řízení o veřejných zakázkách, která „administrují“ opět soukromé firmy spřátelené s nejvyššími úrovněmi státní správy a územních samospráv.
       A protože peněz není dost a zájemců mnoho, funguje systém „tlačenek“ i v privátní sféře. Kdo namaže, ten dostane alespoň subdodávku. Kdo ne, musí se nějak uživit sám a u veřejné bradavky si ani neškrtne.

       Pokud mám povědomost, tak „efekt“ se nezjišťuje průzkumem, kolik žáků se naučilo učit se nebo kolik se jich stalo „multikulturalisty“, ale počtem „proškolených“ učitelů, počty odpřednášených „učitelohodin“ a „kvalitou“ brožurek či powerpointových prezentací.
       Školy to dostávají befelem a málokterý ředitel si troufne takové „vzdělávání“ odmítnout. I on svou sesli brání zuby nehty.

       To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     já jsem asi nějakej divnej anebo úplně blbej,pane Bavore,co ten člověk myslí tímto?

     „Nyní například spoléháme na to, že desetitisíce lidí zaměstnáme v montovnách konvenčních automobilek. Nechci ani domyslet, co se u nás stane, až někdo vymyslí levný akumulátor a svět přejde na elektromobily. Může se to stát za dvacet let, za pět let, ale může k tomu dojít i příští rok. Pro naši ekonomiku to bude těžká rána. Ti, kdo jsou pružnější a budou umět víc než jen své řemeslo, na tom budou určitě jen líp.“

     jsem blbej anebo ten člověk chce tomu kdo to čte vsugerovat,že až někdo vymyslí levný akumulátor,tak nebudeme jezdit v autě,ale budeme jezdit na tom akumulátoru?

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      čtenáři
      je prostě vyčuranej a jde mu jen o příjem ze státního. Protože jinak by takovou hovadinu napsat nemohl. Myslím, že podobně i někdo zareagoval.

      To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       tak s tím souhlasím,vyčuranej,vzdělávejte se,vzdělávejte se,když budete kuchař s maturitou,popřípadě vš a znalostí několika jazyků,tak budete mít velkou naději,že až nebudete vařit,tak půjdete na linku kde se montují elektromobily.
       Kdyby alespoň vynechal tu kritiku,že se chystají podporovat to učňovské školství.
       Když jsem si před 7lety nechal dělat okna,tak už tenkrát majitel konstatoval,že až mu odejdou staří truhláři,tak že to může zavřít,protože každý mladý co přijde by místo práce na kterou ho přijmul nejraději seděl v kanceláři a řídil mu jeho podnik podle svého.

       Podpora učňovského školství je krok správným směrem,pokud to ale vrchnost opět nedomrví.

       To se mi líbí

       • Občan napsal:

        Jsem nad tím zoufalým majitelem firmy fakt zaslzel dojetím…
        Proč SI nevychovává VLASTNÍ učně, aby za čas nahradili ty do důchodu odešedší okenáře?

        Do pol. 90. let vychovával učně podnikavům stát, a to vč. praktického vyučování. Pak Kadlik Dybů usoudil, že SPV (střediska praktického vyučování) nejsou třeba a zrušil je nebo zprivatizoval (stejně jako zlikvidoval řadu škol, které dnes krutě chybí a jsou neobnovitelné). Od té doby je na podnikavcích, aby si laskavě učňovský dorost vychovávali sami. Teorii jim dodávají stále ještě víceméně veřejné (byť mnohé zprivatizované, ovšem státem dotované) učňovské školy (učiliště); ty ovšem jaksi většinou nemají prostory pro praktickou výchovu, případně na jejich provoz nemají peníze.

        Podnikavci by hrozně moc chtěli zkušené řemeslníky, prodavače apod., nejlépe s dlouholetou praxí. Kupodivu se takoví nevyskytují na ovocných stromech ani v zeleninových zahrádkách, nýbrž potřebují někde tu praxi získat. Jenže podnikavci se zuby nehty brání tomu, aby SI učně a „tovaryše“ cvičili sami. Je to taková schizofrenie – na jednu stranu furt fňukají, že nejsou zkušení řemeslníci, a na druhou stranu o ně vlastně nestojí.
        Stát by to za ně možná i mohl udělat. Ale musí to z něčeho zaplatit a jsme obloukem zpět u daní a poplatků, ze kterých má české podnikavectvo permanentní osypky.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Jenže, proč by ten podnikatel platil ze svého učně někomu jinému, který by pak je slízal smetanu? Tady je skutečně systémová chyba. A stát by v rámci školství měl těm podnikatelům přispívat na výchovu, protože oni s těmi vychovávanými ztrácejí na rychlosti, někdy i na kvalitě a samozřejmě na penězích. A pak přijde čas, kdy se učeň stane tovaryšem a práskne do bot k někomu jinému. Bohužel tohle funguje i v ostatním školství. Doktor vystuduje a pak uteče třeba do Němec.

        To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        ale to nemusíte,slzet dojetím,on ani nebyl zoufalý,pouze to konstatoval.
        víte Občane,nechte to plavat,já se ani s člověkem který každého nazývá podnikavcem bavit o ničem nechci.
        PS: moje branže je maloobchod-velkoobchod a svého jediného zaměstnance jsem si dovyučil k obrazu svému,žádný vyúční list jsem od něj nepotřeboval vidět,nezajímal by mě a stejně ho ani neměl.A nevyměnil bych ho za nic na světě,ani za dva mladé,i kdyby mě na kolenou prosili.Já nejsem jeden z těch „sportissimo“ co berou dotace na školení prodavačů tenisek.Takže trochu prrr,brzděte a navíc máte pěkně rozjetou diskuzi na tom aktuálně,tak se nezdržujte.

        To se mi líbí

       • Občan napsal:

        Z to nějak nejsem moudrý. Komu jinému než sám sobě by ty učně vychovával?
        Dám příklad:
        UČŇOVSKÁ SMLOUVA

        Já, nížepodepsaný Ferda Vořežkudla, majitel firmy Festovní vokna, poskytnu praktické vyučování Jožkovi Fidrmucovi po dobu tří let vč. přiměřené učňovské odměny odstupňované podle kvality práce odvedené v rámci praktického vyučování.
        Nížepodepsaní Jožka Fidrmuc a jeho zákonný zástupce se zavazují, že Jožin odpracuje v mé firmě tři roky poté, co obdrží výuční list. Bude pracovat jako montér oken, ve kterémžto oboru se vyučí.
        Pokud Jožin výuční list nezíská z důvodu nesplnění studijních povinností, odpracuje si učební dobu jako pomocný dělník. Pokud jej nezíská z důvodu mého nekvalitního vedení, zaplatím mu odškodné ve výši … Kč.

        Takovéhle (zhruba) učňovské smlouvy existovaly až do pol. 90. let, než stát přistoupil k likvidaci učňovského školství. Zda existují nyní a jak vypadají, to netuším.

        Pokud se podnikavci nebude chtít SI vychovávat učně, tak za to holt někomu zaplatí. Státu nebo jinému podnikavci. Stát by na to měl přispívat jen v případě, že obnoví státní SPV a tam bude prakticky vyučovat učně PRO podnikatele, kteří si na to pochopitelně připlatí.

        To se mi líbí

       • bara napsal:

        Proč by měl vychovávat někomu jinému? I za bolševika platilo, že každý učeň měl smouvu s nějakým podnikem a součástí té smlouvy bylo, že tam bude x let pracovat. Vyvázat se z toho šlo jen dalším studiem nebo když daný podnik neměl zájem. Nic nebrání podnikatelům stanovit ve firmě nějaké platové tabulky, aby měli mlaďoši nastupující za menší mzdu představu o postupu na základě praxe v dané firmě.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Jenže tenkrát patřilo všechno všem. Dneska musí každý koukat na svou kapsu. Takže ten, kdo vyučuje, by měl mít právo na přiměřené dorovnání. Přiměřené.

        To se mi líbí

       • bara napsal:

        Tohe jsou věci, které se dají smluvně ošetřit. Když to funguje v profesionálním sportu, proč by to nemělo fungovat třeba u truhlářů?

        To se mi líbí

 13. táta napsal:

  ps……..je snad blábol že mín vzdělaný lidi dost často nepovažují diplom za to nejduležité oproti většině VŠ.

  NENÍ SNAD pravda že většinově VŠ MÁ PŘECE JEN lépe placené místo nekritizuji jen konstatuji fakt…………a čím dál více je problém ufinancovat dítě na vysoké

  chcete snad tyto fakty dál nazývat blábolem………….a to v kostce psal HOLUB

  To se mi líbí

 14. Občan napsal:

  Trošku, ale opravdu jen maličko off-topic:
  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/daniel-munich.php?itemid=21250

  Když to řekl Mládek na plnou hubu, bylo to špatně. Jenže co s tím, když to teď napsal i Münich a potvrdil IDEA Cerge-EI?

  Click to access viewer

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Občane,¨
   s tímhle tématem jste tu špatně, tady je TABU. Takže nevířit vášně.
   Jen připomenu, že ani Münich si neodpustil zmínit vysoké procento odvodů (zvyšujících náklady na cenu práce), ale zapomněl to objektivizovat realitou, že cena práce je u nás i při těch vysokých „procentech“ tři až čtyřikrát nižší, než v zemích EU patnáctky, ke kterým se chceme poměřovat, nikoliv k Pobaltským zemím bývalého Sovětského svazu či k Rmunsku a Bulharsku (Balkánu). Ačkoliv produktivita práce je vůči té patnáctce někde na nějakých 55 – 65 procentech.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Lexi
    ač nemám žádný relevantní údaj, myslím si že s tou produktivitou na tom nebudeme tak zle.
    Když vynechám takové neo, které dokáže pracovní dobu prokecat na blogu, tak se domnívám, podle mých známých, že jsme na tom podstatně lépe. Až na tu cenu té práce.

    To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Zareaguji, ale ostatním už to nedoporučuji, neb jak správně podotkl Lex, téma je zde TABU.
    Článek opět porovnává jablka s hruškami. Kolik těch podnikatelů s „vysokým hrubým příjmem“ je skutečně těch jednoosobových OSVČ. Je to míchání advokátů Sokolů se zedníkem na stavbě. Další jsou opět ty různé odvody, ale i různé výhody. Zase neporovnatelné. Čím je myšlena ona „hrubá mzda“. A nakonec se pořád zamlčuje zásadní problém. A tím jsou příjmy skutečných živnostníčků. Ty jsou totiž na úrovni té „hrubé mzdy“. Tedy příjmy, myšleno obraty. Od nich se teprve odečítají výdaje a vzniká základ pro daň. Takže jednoduchá matematika. Čím vyšší obrat, tím více zbyde na daňový základ.

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Jsem o tom, co je uvnitř, ani nešpit´ 😆

     Mně šlo spíš o jinou, malinko širší souvislost.
     Blíží se volby a je stále hlasitěji slyšet volání po tom, že je třeba dál snížit cenu lidské práce; nejlépe dalším snížením odvodů na socko a zdravko.
     Současně s tím ale slyšíme, že VZP je v platební neschopnosti, že hrozí zavření 30% špitálů, že firmy dál propouštějí, že na důchody chybí asi 20 giga Kč, že těm, co ještě mají práci, klesají nominální i reálné příjmy, že přibývá lidí pod hranicíc hcudoba (a to vč. pracujících na plný úvazek), že není na sociální péči o staré a zdravotně postižené a hlavně – že nerostou tržby nebo dokonce klesají, že lidé nestavějí a nekupují domy a byty, že se moc neprodávají autam že nejdou na odbyt úvěry, spoření a pojištění, že krachl projekt soukromých penzí.

     No, a čím víc bude nezaměstnatelných „masérů“ všeho druhu a mizerně placených „pečovatelů“ všeho druhu, tím nižší budou jakékoli odvody do veřejných systémů. Pokud bude ještě „pomoženo“ některým podnikavcům tím, že budou ještě víc sníženy už beztak nízké odvody, poletí ti nejhlasitější podnikavci do pekel mezi prvními.
     Protože bez peněz penzijní, sociální a zdravotní systém zkolabují a lidé budou odkázáni ta to, co budou mít našetřeno nebo co vydělají – se systémy zmizí zákazníci z řad seniorů, nemocných a sociálně postižených.
     Jako první to naplno schytají všichni drobní a střední podnikatelé vč. OSVČ, kteří přijdou i o zbytek zákazníků – protože jak sociálně deprivovaní, tak zaměstnanci budou muset obracet každou korunu a jako první odepíší všechny služby, řemesla, veškeré zbytné spotřební zboží, veškerá pojištění a spoření. Těch pár Janečků, Janoušků, Bendlů, Kellnerů, Babišů a podobné verbeže české podnikavectvo neuživí ani omylem.

     Stejně to ovšem dopadne i v případě, že zaměstnavatelé ještě víc sníží mzdy. Jenom se tím úpadková spirála trošku zrychlí.

     To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   nás živnostníky takové řeči Mládka a studie Daniela nechávají už chladnými.
   My už dávno víme,že takové studie jsou udělány na zakázku sponzorům,čili větším a významným zaměstnavatelům a odborovým svazům.

   Jsem si otevřel ty podrobnosti,na konci našel sponzory:
   Deloitte,KPMG,Pricewaterhousecoopers,Cyrrus,generální ředitel Warex,zakončil to jménem nějaký advokát.
   No a zase jsem to zavřel,nač to vůbec číst,když závěr z toho je jediný a to ten,že mají pravdu.

   Ano,mají,mají tu jejich pravdu,my na druhém břehu ale zase máme tu naši pravdu.

   Co s tím?
   NIC,každý se ponecháme tu svoji pravdu a necháme to plavat.

   To se mi líbí

   • čtenář napsal:

    v minulosti je také podpořili:
    IBM
    a obzvláště chutné sousto: Nadace Zdeňka Bakaly.

    „hluboce se klaním a poníženě ruku líbám autorům studie,jejichž zaměstnavatel přijímá podporu od těchto firem“.

    pane Bavore,už mlčím.

    To se mi líbí

 15. Lex napsal:

  No tak já nevím, jestli je pořád řeč o tom Holubově článku na Aktuálně, jak tu na něj dal odkaz Bavor 10.10. v 9.07.
  Předpokládám, že ano.
  V tom případě ten článek za blábol nepovažuji, ale považuji za zavádějící zaměření toho výzkumu – kapitalistická společnost není uspořádána strukturálně podle vzdělání lidí, ale podle TŘÍD – che-li někdo vyloučit pojem „třída“, tedy do „vrstev“, na jejichž vrcholku jsou usazeny „elity“. A pro zařazení potomků do „příjmových“ úrovní je rozhodujícím faktorem příslušnost do té které vrstvy, ne jejich vzdělání (samozřejmě, aniž vylučuji tu a tam potřebu vzdělání jako kvalifikační požadavek pro některá speciální povolání – třeba lékař, soudce, jaderný fyzik – no, u toho fyzika už si s příjmovou úrovní nejsem moc jistý, konec konců ani s tím lékařem). Zcela zvláštní sortou jsou přitom politikové. Jedna bývalá za komunistů kantýnská, co si dodělala střední školu, měla velmi dobrá místa třeba u Nečase, u kterého získala i diplom z nějaké vysoké školy (chtěl bych vidět její přítomnost v té škole, její zkoušky a tak). Jedna prodavačka knížek ze Žďáru, co má, myslím, střední zemědělskou, byla předsedkyní Sněmovny a neustále se tlačí na post předsedy vlády – ale to jsem odbočil.
  Panu Holubovi (kterého jsem kdysi měl za vcelku solidního novináře) asi uniklo, že českou společnost po převratu trvale ovládá (i příjmově) možná stovka rodin a jejich vazeb. A že tak tomu je asi v každé z těch „demokratických“ zemí, kde si ten, co se narodil „pod lávkou“, může o „high society“ nechat jen zdát svůj americký sen, i kdyby měl titul ze dvaceti vysokých škol. Naproti tomu omezenec z restitucemi obdařeného degene aristokratického rodu se o svou budoucnost bát nemusí. Samozřejmě, ani příjmovou.
  A dalo by se pokračovat.
  Doporučoval bych Mr. Holubovi, aby si přečetl něco ze sociologie od profesora Jana Kellera.

  Takže – vlastně, jo, vcelku je ten článek typickým blábolem, který nemá s podstatou problému nic společného.

  To se mi líbí

 16. táta napsal:

  Lexi
  vaše rozvedení aspon vysvětluje proč to je možno považovat za blábol……….sice nesouhlasím s pojmem blábol………..ale ty argumenty jsou věcné…………přesto že to HOLUBOVO výceméně považuji za SPÍŠE JEDNOSTRANÝ UHEL..POHLEDU

  je otázka jestli to byl záměr pak by víceméně blábol byl,ovšem nemám dojem z článku že chtěl naznačit rozbor toho co mu občan a bohužel i vy podsouváte……….podle mě HOLUB napsal článek o jednom problému ale uznávám že s uhlu co jste napsal..aspon vysvětluje proč to LIDÉ JAKO VY MUŽOU TAK CHÁPAT….

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Tato,
   možná jste nečetl od začátku, kde v úvodní větě píšu – „V tom případě ten článek za blábol nepovažuji, ale považuji za zavádějící zaměření toho výzkumu.“
   Jenže ve světle toho, jak jsem problém posléze rozebral, to blábolem JE.
   Protože „úhel pohledu“, jak to nazýváte, je ve skutečnosti záměrně ohnutá muška na mířidlech, aby výstřel mátl čtenáře.
   Prostě – Holub se zabývá „quasiproblémem“, protože se zabývá něčím, jak problém vůbec nestojí.
   Až udělá výzkum těch „vrstev“, až pojmenuje skutečné příčiny, proč potomkům chuďasů zbývá znovu jen a jen (až na výjimky) cesta chuďasů, a potomkům boháčů (až na výjimky) znovu jen a jen cesta boháčů, pak teprve ten článek přestane být blábolem.

   Nicméně, Holub si klidně může ušetřit práci, tohle už dávno udělal Marx (a pokud jde o existenci „tříd“, tak Lenin), aniž tušil, že nějaký Holub kdy bude pindat své rozumy, a v současnosti Jan Keller, kterému je nějaká Holub taky u ….. – no, však víte kde.

   To se mi líbí

 17. oldwomen napsal:

  Uf, ještě že jsem dorolovala až do konce. Lexi, dík za obsáhlou odpověď tatovi. Má krátká odpověď by se mu nelíbila. (Na faktech nic špatného není, ale ne jejich interpretaci páně Holubem ano.)
  Bez práce nejsou doláče, ve stáji čistěji než v obýváku, mizím k herduli.
  Chluby chlub a héč – jukněte se ke mě na poslední příspěvek. Daří se mi šála – šperk.

  To se mi líbí

 18. Strejda Olin napsal:

  Každý, kdo se někde „zasvěceně“ vyjadřuje proč je to tak a ne jinak, mudruje nad příčinami toho či onoho a snaží se nalézat cesty, jak z toho marasmu ven, by si měl, když ne prostudovat, tak alespoň pečlivě přečíst (samozřejmě kromě jiného) Marxův a Engelsův nadčasový „Manifest Komunistické strany“.
  Tak jako se spousta ateistů kriticky vyjadřuje k náboženství a křesťanské církvi, aniž by zalistovali v Bibli a vše, co o problematice vědí je, že existoval jakýsi Ježíš, který byl synem Boha, byl ukřižován a vstal z mrtvých, že Bůh stvořil Zemi, Adama a Evu, které vyhnal z ráje a pár dalších, dokola omílaných náboženských dogmat, stejně tak se někteří antikomunisté vyjadřují ke komunismu, aniž by kdy zalistovali v Manifestu, Kapitálu a některých dílech Leninových. Jen donekonečna papouškují fráze o znárodňování, rovnostářství, totalitě, zločinech, toaletním papíru a banánech. A tak jen „klouzají“ po povrchu problémů, kritizují, nadávají a ve skutečnosti si jen vystýlají a zahřívají své maloměšťácké a moloburžoazní pelíšky.

  To se mi líbí

 19. táta napsal:

  Lexi
  četl nebojte proto také píši co sem napsal…………….proč to LIDÉ JAKO VY MUŽOU TAK CHÁPAT….rozdíl našeho vzdělání je že vy věci promýšllíte do hloubky,někdy tam ta hloubka je někdy ovšem ta hloubka je zavádějicí

  oldwomen napsal:
  12.10.2013 v 13:46
  OVŠEM ŽE NELÍBILA protože je naprosto zkreslující,jako uplně nemohu souhlasit že tak problém nestojí jak napsal LEX.

  určitě to popsal lépe určitě to nejsou jediné a nejduležitější věci tohoto problému ale jsou součástí…….to že vzdělaní respektive jeho přístupnonost obyčejným lidem se vzdaluje,on popsal proč to je možno vidět i z jiné perspektivy……..OTÁZKA je jestli to byl HOLUBUV záměr vychýlit mušku……………ovšem VAŠE JEDNODUCHÉ Přitakávaní že je to blábol,ani konstatovaní že záměrně zkresluje fakta muže a nemusí byt pravda já žiji mezi lidmi kde vidím že se strachují jak zvládnou když jejich děti budou chytré………jsem jednoduchý člověk nehledám za popisovaním faktu jako vy že citace……………Máte pocit, že jsem lenoch, nebo nezaměstnatelný blbec, a že mi tento stav vyhovuje?

  já za slovy hledám co tam čtu

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Tato,
   prosím, Holubův článek VŮBEC NENÍ o vzdělání těch dětí, těch potomků, ale o predikci, kterou dostávají tím, že vzdělaní jsou JEJICH RODIČE.
   Článek také není o přístupu dětí ke vzdělání, ano z těch chudých, ani z bohatých rodin, dokonce konstatuje, že ta děcka z bohatých rodin (resp. z rodin, jejichž rodiče NYNÍ mají oba nebo jeden VŠ vzdělání – a tedy ti rodiče jsou na tom profesně dobře) jsou blbější než ta z chudých rodin nevzdělaných rodičů (jsou ve srovnávacím hodnocení až na čtrnáctém, kdežto ta chudá na dvanáctém místě !)
   A přesto ta děcka z bohatých rodin mají sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít dobře placené místo, než ta z rodin chudých a nevzdělaných rodičů.

   Tato,
   Holub blábolí, protože mu uniká podstata problému, ne proto, že formálně správně vyhodnocuje ŠPATNĚ ZAMĚŘENÝ průzkum.
   Ještě jednou opakuji – ti podomci z rodin VŠ vzdělaných rodičů nemají tu sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že dostanou dobře placené místo proto, že jejich rodiče mají VŠ vzdělání, ale proto, že jsou členy nějaké třídy, vrstvy nebo kasty, což je typické pro společnost kapitalistickou.

   To se mi líbí

   • Carlos V. napsal:

    Hm. Životopisy lidí dostávám už léta. Můžu říct, že stovky. A za posledních 20 let jsem tam neviděl – ono za komunistů běžné – zaměstnání rodičů.

    Tak nevím, jak bych vůbec měl vybírat lidi podle kast…

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Carlosi,
     vždy jsem vás měl za dobrého protivníka. Pravičáka s „gulama“.
     To, co jste ale napsal výše, je tak hloupé, že musím vážit, jestli jsem se nemýlil.

     To se mi líbí

     • Carlos V. napsal:

      Pročpak to ? Systém „tlačenek“ funguje snad co vím ve státním, ale tam to není o (legálních) penězích (s vyjímkai). V korporátu se hodně jede na korporátu – a tlačenka pak může být výhodou, zdaleka nikoli ale postačující podmínkou. Ba naopak – je tendence se tlačenkám bránit, protože se takoví lidé hůře vyhazují.

      To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Například v Nepálu je dodnes společnost tradičně rozdělena do kast a je jen mizivá pravděpodobnost, že narodíte-li se třeba v kastě řemeslníků, bude z vás státní úředník, který se již tradičně rodí v kastě úředníků a státních zaměstnanců.
    Mimochodem, jedním z pravicových názorů je lpění na tradici, „starých pořádcích“ a „osvědčených“ hodnotách uspořádání společnosti.
    Neplatí to 100%, ale podívám-li se na „rodokmen“ příslušníků tzv. elity (nebo také lepší společnosti), málo kde najdeme jejich rodiče, prarodiče a praprarodiče mezi tzv. sociálně slabými (kočí, bezzemek, posluhovačka, pacholek, děvečka, dělník…). Je to spíš výjimka, která potvrzuje pravidlo. Když se po převratu začala objevovat v médiích jména disidentů, Chartistů, politických vězňů a lidí persekuovaných, jen pro zajímavost jsem si je našel na internetu (nebo to o sobě sami řekli). Jistě není náhoda, že hodně z nich má kořeny právě ve vyšší a střední společenské vrstvě (podnikatelé, obchodníci, statkáři, šlechta, živnostníci, umělci, státní úředníci, intelektuálové). Většinou jejich rodiče přišli po válce o majetek a společenské postavení (a s tím spojené výsady). Právě oni nejvíce a nejhlasitěji volali po svobodě a demokracii. Není těžké uhádnout, co si pod tím představovali.
    Oblíbeným klišé bohatých a mocných je, že ke svému majetku přišli těžkou prací, úsilím, odříkáním a pílí. Mám-li být osobní, moji pra…rodiče, rodiče i já sám jsme se nikdy neflákali, nebyli jsme líní ani hloupí a neschopní, celý život jsme, troufám si říct, tvrdě pracovali, žili jsme víc než skromně, peníze jsme nepropíjeli ani neprohýřili a přesto z celého širokého příbuzenstva nikdo nikdy nedosáhl žádného velkého majetku.
    Pomalu a jistě se opět obloukem vracíme do minulosti, kdy vzdělání bylo výsadou bohatých a potomek, narozený se „stříbrnou lžičkou v puse“ to měl v životě snazší a pohodlnější, měl lepší šance i příležitosti.

    To se mi líbí

    • Carlos V. napsal:

     Co jsou velké peníze ? Znám dost lidí, co vydělali desítky milonů bez loupeží a úplatků – a neměli žádné „podnikatelské“ ani podobné zázemí. Znám chlapa, co prodal firmu za půl miliardy (opět vše legální) – a pocházel ze zcela chudých poměrů.

     V této relaci mi Vaše pravidlo nesedí. Možná mluvíte o miliardářích, ale nikoho z nich tak dobře osobně neznám…

     To se mi líbí

     • Strejda Olin napsal:

      Carlosi, já také takové lidi znám, ale pro sichr bych na jejich podnikatelskou bezúhonnost nesázel. Vsadil bych ale boty, že podstatnou roli u nich hrála také náhoda a štěstí, což jsou faktory, na nichž se nedá stavět život. Ale asi se shodneme, že tu nejde o žádné konkrétní jednotlivce, ani o čestné výjimky, ale o obecný a doložitelný stav, existující desítky a stovky let. Bez vykořisťování práce jiných bychom tu nikdy neměli aristokracii, otroky, nevolníky a poddané, první, druhý ani třetí stav, ani buržoazii s jejich dělníky a proletariátem. Já vím, je to zprofanovaný slovník, ale jak to lépe říct?

      To se mi líbí

      • Carlos V. napsal:

       Štěstí a náhoda ? Jistě, podmínky nutné – nikoli ale postačující.

       Bezúhonnost ? No, ruku do ohně bych nedal za nikoho, ale znám takové, kteří jsou rámcově slušní. I takové, o kterých to říct nemohu.

       A vykořisťování ? Záleží na definici. Jestli myslíme robotárny, či za vykořisťování považujete jakékoliv zaměstnávání kohokoliv. To jsem kdysi rozebíral tuším zde, kdy se mi někdo snažil kdosi vnutit, že zisk z pronájmu činžáku by měl patřit jedinému zaměstnanci – domovníkovi na velmi částečný úvazek 😉

       To se mi líbí

 20. Lex napsal:

  Není to tak úplně k věci, ale OT to také tak úplně není – Jan Keller v dnešním Právu:

  „Prosperita s ručením omezeným

  Zní to až neskutečně, ale mezi politiky u nás se stále ještě najdou takoví, kteří v předvolební kampani slibují, že v případě svého zvolení zařídí pro naši zemi prosperitu.
  Vyloženě komickými se takové sliby stávají v kombinaci s programy příslušných stran. Zpravidla navrhují zeštíhlení veřejného sektoru, snížení pojistného pro firmy i zaměstnance, více peněz pro ty, kdo pracují, a další zpřísnění při rozdělování sociálních dávek a pomoci těm ostatním. Všechna tato opatření byla postupně vyzkoušena v průběhu posledních více než třiceti let ve Spojených státech. Byla doprovázena sliby o prosperitě pro ty, kdo si ji zaslouží.
  Letos koncem září byly v USA publikovány údaje o vývoji životní úrovně domácností. Výsledky šetření ukazují, že ti, kdo slibují prosperitu po americkém způsobu, jsou v lepším případě hluboce neinformovaní lidé.
  Medián příjmů mužů (střední hodnota platů, nikoliv průměr) byl v roce 2010 ve Spojených státech při zohlednění inflace stejný jako v roce 1964. To znamená, že téměř půl století prudkého vzestupu produktivity práce nepřineslo zaměstnancům prakticky nic.
  Smetanu z růstu ekonomiky shrábly firmy, jejichž zisky jsou v současné době, tedy v době doznívající hospodářské krize a vrcholícího zadlužení státu, nejvyšší od konce druhé světové války.
  Zaměstnanci odevzdávají ze stagnujících mezd stále víc na soukromé pojištění, které kvete na troskách sociálního státu. Jen za poslední dekádu stouply příspěvky na zdravotní pojištění o 90 procent, poplatky za studium na veřejných vysokých školách o 27 procent.
  Větší přísnost na chudé, snížení pojistného a vyhladovění veřejného sektoru nepřinesly více peněz pro ty, kdo pracují. Přinesly pouze výrazné zbohatnutí několika procent příslušníků nejvyšších vrstev. Prosperita při současném útlumu sociálního státu je tak rezervována pro ty, kdo slovy jednoho z ministrů bývalé Clintonovy vlády „dokončili své odtržení od americké unie“.“

  Tak Carlosi – to je vaše parketa. Přece patříte k těm z „high society“. Na rozdíl od nás, líných socek, co jenom rozhazují, co jste vy, pravičáci, nashromáždili – samozřejmě, neskonalou prací, úsilím a odříkáním.

  To se mi líbí

  • Carlos V. napsal:

   Ono povídání o mediánu je hezké. Ale vemte to komplexněji – díky novým technologiím a poklesu cen mají lidé takové možnosti, o kterých se jim dřív ani nesnilo. Počínaje ledničkou, úatředním topením, přes televize a počítače po o deset tříd bezpečnější auta.

   Mediány zůstanou mediány, ale životní úroveň je o řády výše. Nejen pro střední třídu, ale i pro chudší, kteří většinou užívají mnoha z vymožeností viz výše (o homeless nemluvím).

   To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Opět nepochopil nic, co je tam psáno.
    No, tak to se nedá nic dělat.

    To se mi líbí

   • Strejda Olin napsal:

    Tak to jste mě uklidnil. Jeden by řekl, že jsme na tom prachbídně a ejhle! Takový dělník za R-U na tom byl nesrovnatelně hůř – neměl elektřinu ani vodovod, mikrovlnku, televizor, mobil ani auto s navigací. A půjdeme-li dál do minulosti, zjistíme, že společenské sociální vrstvy a propastné rozdíly mezi nimi se díky vymoženostem vědy a techniky úplně smazaly. Nakonec, nebylo to heslo VFR „Volnost, rovnost, bratrství“?

    To se mi líbí

    • Carlos V. napsal:

     Ale jistě. Porovnejte běžně obývané metry na hlavu, dni o hladu, možnost odpočinku pro pracující….

     Je nesmyslné si stěžovat, že boháč jí koroptve – když já mám kuře a nikoli hlad
     Že boháč má palác – když já pokol (nebo půl) na hlavu a teplo.
     Že boháč letí na Mauricius – když já můžu buď do Chorvatska – a hlavně, nepracuju 16 hodin šest dnů v týdnu

     Dnešní bědování hraniší s rozežraností, závistí a tupému společenskému kastování.

     To se mi líbí

     • táta napsal:

      Lexi
      k poznání že už malokdy má cenu s CARLOSEM debatovat sem došel už před několika měsíci………..to co poslední dobou píše jako třeba dnes

      Carlos V. napsal:
      12.10.2013 v 20:08
      je lepší nechat bez komentáře ……….jen se musíte usmát sice hořce

      To se mi líbí

     • Strejda Olin napsal:

      Tak to jste mě pobavil 🙂
      Rozežranost, závist a kastování jsou vlastnosti a produkt koho a čeho? Dělníka nebo zaměstnance, pracujícího za polovinu průměrného platu, nebo lidí pobírajících pěti nebo deseti násobek? Jste opravdu přesvědčen o tom, že si někdo poctivě zaslouží příjem půl mega měsíčně? Jaké hodnoty asi vytváří 28letý muž, který u ING pobírá měsíčně 6 000 € plus auto, mobil, notebook, stravenky v hodnotě 90 Kč a jiné prebendy?

      To se mi líbí

      • Carlos V. napsal:

       Ano, spousta lidí si poctivě zaslouží půl mega měsíčně. Řízení velkých poboček korporací není žádná sranda a mnohžina lidí, kteří to úpěšně zvládnou, není velká.

       Mimochodem … leze to na mozek. Těžce..

       To se mi líbí

       • Lex napsal:

        Takové České dráhy, to je docela velká fabrička. Takže nějaký Žaluda měl těch půl mega měsíčně. Ale podnik ze ztráty do ztráty. „Za co, pane bože, za co….“!!!
        Taková Sazka, to byl taký docela dobrý podnik. Vlastně měl takové zákonné prostředí, že nemohl zkrachovat, protože příliv prašulů měl zajištěn a na výhry mohlo jít max 50 procent.. No, a třeba Hušák, tomu to sypalo s benefity takových nějakých tři mega měsíčně. A dokázal nemožné. Firmu přivedl do frcu.

        Máte pravdu, těch, co to zvládnou ÚSPĚŠNĚ, je jak šafránu. Ale i ti neúspěšní ty prachy berou.
        O to tragičtější to je, když je to na úkor klientů nebo dokonce daňových poplatníků.
        Koukněme do Emériky, kolik bankovních manažerů bralo neuvěřitelné prachy (třeba asi jako všichni naši ministři dohromady, resp. i s tím, co si dokázali nasypat bokem), jenže banky šly do pr…yč, že jo. A ještě hůř – firmy, co provozují důchodové „pilíře“, manažeři milionové platy a pilíře se nějak rozsypaly, pojištěnci nedostali ani pengö.
        Fakt to musí lézt na mozek.

        To se mi líbí

       • Carlos V. napsal:

        🙂
        Ano, ředitel Českých drah by měl určitě půl mega dostávat. Ale nikdy jsem netvrdil, že tím ředitelem měl být Žaluda 😉

        To se mi líbí

       • Lex napsal:

        Žádný ředitel podniku ve vlastnictví státu by neměl mít základní plat vyšší než předseda vlády. Žalud, Předkožka ani Mr. Penis. Ten výsledný plat by klidně mohl být půl mega, ale jen a jen jako „podíl na hospodářských výsledcích“.
        Jste ale nějak minul toho Hušáka a ty emerické bankovní a pojišťovací manažery.

        To se mi líbí

       • Petrpavel napsal:

        Stačilo by, kdyby se pro dobrou kvalitu lidského stáda použily
        „VŠEOBECNÉ ZÁSADY PRO KRMENÍ DOJNIC“, nikoli se snažit té lepší, nebo nedejbože vyčůranější, dojnici dát stokrát víc než té s nižší dojivostí :
        Jde o shodu mezi krmiváři , farmáři, zootechniky a dalšími profesemi, které mají co do činění s krmením dojnic.
        – Vždy zajistíme kravám dostatek čisté vody ve správně dimenzovaných napáječkách.
        – Budeme krmit své stádo podle stejného postupu každý den vyrovnanou krmnou dávkou, která bude dostupná kravám v dostatečném množství po maximální dobu.
        – Vyhneme se náhlým změnám ve složení krmné dávky.
        – Ujistíme se, že adekvátní množství efektivní vlákniny je kravám podáno a jimi zkonzumováno každý den. (Jinými slovy ujistíme se, že množství jádra a rychle rozpustných cukrů je v dávce kontrolováno a optimalizováno.)
        – Nekupujeme nekvalitní krmivo jen proto, že je levné.
        – Ze všech sil se snažíme zvyšovat kvalitu objemných krmiv.
        – Budeme pravidelně zjišťovat sušinu objemných krmiv.
        – Budeme pravidelně kalibrovat váhu svého míchacího vozu a provádět jeho celkovou údržbu.
        – Budeme neustále zvyšovat své vzdělání ve výživě a managementu stáda.
        – Budeme pravidelně sledovat kondici krav a stav jejich končetin.
        – Budeme spolu s veterinářem a ošetřovatelem paznehtů zlepšovat zdravotní stav stáda.
        – Nebudeme hrubě zacházet se zvířaty nebo je rušit, obzvláště ne v době dojení a krmení.
        – Zabezpečíme svým kravám pohodlné místo k odpočinku (dobře nastlané lehací boxy, pastvina atd.).

        Stručně řečeno „neobětujeme zdraví svých krav pro pouhé zvýšení produkce.“ “

        .

        To se mi líbí

       • Carlos V. napsal:

        Lex : byť nesouhlasím (trh manažerů a politiků jsou dvě rozlišné věci), pravdou je, že plat třeba předsedy vlády je nesmyslně nízký.

        To se mi líbí

       • Lex napsal:

        Plat ZAMĚSTNANCŮ je TRAGICKY nízký.
        A protože jsme na fóru živnostníka, musím poznamenat, že živnostníky neživí předsedové vlád a pár desítek vrcholových manažerů, ale masa lidí s příjmy ze závislé činnosti.
        Takže živnostníci chcípají na úbytě.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        Lexi
        někteří, podotýkám, někteří živnostníci jsou si toho vědomi. Někteří ne. Ale ten vrcholový management jak firemní tak státní to ještě nezaregistroval. Proto musím hlásit že „voko bere“

        To se mi líbí

       • čtenář napsal:

        Carlosi,
        klidně ať dostává těch půl mega,ale nemusel by pokladní nahrazovat automaty.
        Vloni bylo vypsáno výběrové řízení na ty krámy a o práci může přijít 400 zaměstnanců.
        Takže klidně půl mega,třeba i 3/4,ale nepropouštět zaměstnance,obzvlášť nyní.
        Ty krámy mají stát 360milionů.

        To se mi líbí

 21. Lex napsal:

  Bavore, Občane, baro,
  ten problém „výuky učňů“ je mnohem širší, než jak ho tu prezentujete, resp. má více rovin.
  Ano, jedna rovina je taková, jak ji staví Občan – „Proč by měl stát zadarmo vzdělávat učně, dodávat jim kvalifikaci, kterou pak bude exploatovat za pár korun měsíčního platu a jinak zadarmo podnikatel, v horším případě podnikavec?“ Navíc – což svědčí ve prospěch Občanova pohledu – zkuste si zjistit, kolik kvalifikovaných vyučenců našlo po vyučení zaměstnání v profesi, ve které tu kvalifikaci získal? Naproti tomu se podívejte, kdo vám přijde dělat kvalifikované řemeslné práce, když nezbytně potřebujete „řemeslníky“, když už vaše vlastní síly a grif na to nestačí (já si většinu prací dělám sám, mé zkušenosti jsou trestní) – kdo asi – zaučený, nekvalifikovaný makač, možná i středoškolák gymnazista, absolvent soukromé střední školy v oboru „vysokého manažeringu“ atd., anebo dokonce i vysokoškolák, kterého nikdo nechce. Zatímco ti kvalifikovaní, pokud našli zaměstnání, makají někde na lince v TPCA, v Hyundai nebo ve skladu či balírnách. Nebo jsou prostě na pracáku (mám nedávnou zkušenost s kamarádkou – její vnuk se vyučil něco jako mechanizátor práce v lesnictví – rozumí dřevu, sadbě, pěstování lesa i jeho kácení, má zkoušky na veškeré nářadí, které se v lesní výrobě používá, včetně těch nejsložitějších strojů na kácení, odkorňování, přibližování apod – připomínám, že žijeme v samotném centru Beskyd, tj. dosud ještě stále „státních“ lesů – zanedlouho už opět „arcibiskupských“. Co myslíte, kde našel zaměstnání, kdo ho přijal s tímto vzděláním v místě, kde se lidé odjakživa živili prací v lese? Odpovím – dělá jako pomocník u zedníků!).

  Jenže – jenže pak je tu druhá rovina, proč se bavíme o učních, proč nemluvíme o studentech středních a dokonce ani vysokých škol, jejichž studium stojí mnohem víc, než ten učební obor, a nikdo se neptá, kde se student po maturitě nebo po státnici uchytí, kdo ho zaměstná, a dokonce jak k tomu přijde podnikavec, který za pár šupů zaměstná toho absolventa a exploatuje jeho vysokou kvalifikaci?

  No, a pak je tu třetí rovina, která protíná obě předchozí, a to je otázka, jaký je důvod, že stát poskytuje svému dorostu a mladým dospělým ZADARMO vzdělání – od základního, přes učňovské a střední až po vysokoškolské.
  Ta odpověď je jednoduchá a kardinální zároveň – protože je to vklad státu (a tím státem není nikdo jiný, než my sami) do budoucích generací. Je to vklad státu, který jim dává do vínku základní předpoklad pro to, aby se uplatnili na trhu práce, tj. aby si mohli najít slušnou obživu, vést rodinný život, rodit a vychovávat další generace.

  Tož tak to, podle mého názoru, je. A že to u nás (ale většinou ani jinde v „demokratickém“ světě) nefunguje? No, to už je na jinou diskusi. Nemůže to fungovat v společensko-ekonomickém systému, jehož jediným hodnotícím kritériem je ZISK (si nějak nevzpomínám, že bychom „tehdy“ řešili podobné problémy, že by někdo měl potíž s uplatněním své kvalifikace)- Ale to víte, to bylo v diktatuře, v době nesvobody, kdy si KAŽDÝ MUSEL prostředky ke své obživě opatřovat poctivým způsobem.
  A dalším důvodem, proč tomu tak je, je PRODUKTIVITA PRÁCE, která je v primární výrobě i sekundární sféře tak vysoká, že prostě není třeba tolik lidí.
  OK, to by také mohlo být, jenže to čertovo kopýtko je v tom ZISKU, který není využit na to, že by se kupř. zkracovala pracovní doba bez krácení odměny za práci (protože to ta produktivita pokrývá), ale na to, že naprostá většina takto vytvořeného bohatství odtéká do rukou pěti procent nejbohatších, zatímco ti chudí dále chudnou (modropernatí zase budou vyskakovat, že „nechudnou“, že mají oproti době, kdy byla skutečná „chudoba“, kupř. televizi, pračku, chladničku – chce se mi říct s Ježíšem – „Blahoslavení modří chudí duchem!“).

  To se mi líbí

 22. Petrpavel napsal:

  Teď jsem právě probíral se ženou, čte sobotní Právo, jak byl požádán jistý developer v Praze o úplatek 50 milionů za zprostředkování změny v územním plánu. Prostředník zorganizoval schůzku na magistrátu s odpovědnými nezodpovědnými úředníky či zastupiteli, policie už byla developerem informována a schůzku monitorovala. Tam se účastníci pohádali a „obchod“ neproběhl. Nic se prý tedy nestalo, nebylo uskutečněno, a postih nebude. Typické.
  Včera si zase jistý starosta stěžoval v televizi, že jeden pozemek v obci zvící jeden a půl hektaru má mnoho desetiletí vlastníka nezvěstného. Prý jediné místo pro možnou výstavbu, takže obec díky tomu, že soud jej pořád nechce prohlásit za mrtvého nemá co nabídnout stavebníkům. Ti staví jinde. Asi si pan starosta nevšiml, že v té obci, jako kdekoli jinde, je určitě několik desítek jiných soukromých vlastníků možných stavebních parcel. Ovšem z toho by starosta neměl žádný džob…
  Další systémový problém : územní plán není cesta jak dosáhnout rozvoje obce, města, ale pouhý nástroj na zisk starostů či zastupitelů. Čest možným výjímkám!

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.