Pokrok nezastavíš


Vzpomínám si na první roky po plyšovém podvodu. Vše, co bylo komunistické se likvidovalo a  hlavně pomlouvalo. Zažil jsem výlet tehdejších Zelených z Pošumavských okresů do Německého Deggendorfu. Program byl nabitý: prohlídka řízené skládky spolu s čerpáním a využíváním skládkového plynu, beseda s jakousi ženskou organizací a slavnostní posezení ve vesnické hospodě. Tehdy se u nás ještě nerušily školky, to přišlo později. A právě ta zástupkyně té německé ženské organizace nám záviděla systém školek s tím, že v Německu se snaží tomuto systému nějak přiblížit.

Jak šel čas a pokrok, u nás se zavřelo mnoho školek, jejich budovy se rozprodaly a změnily na jiná prospěšná  zařízení – například herny či stacionáře pro drogově závislé. Němci mezitím dospěli do stadia, kdy stát vydal nařízení (sic!), že všechny děti mají nárok na místo ve školce. A zařiďte si to, jak chcete. Inu, pokrok nezastavíš.

Když jsem ještě chodil do základní školy – bylo to v Budějkách – měly školy přesně určené spádové území, ze kterého musely přijmout děti do svých tříd. Na sever od náměstí stály blízko sebe tři školy, z toho dvě pouze přes ulici a dělilo je pouze to, že jedna z nich měla vchod z boční ulice, aby se nepletly jejich názvy. I spádovost byla dána právě tou ulicí. Děti, které bydlely na straně své školy prostě patřily do té „své“ školy. Ačkoli nás, na první pohled nelogicky, rozdělovala právě strana té dělící ulice. Ale nebyl možné, aby se stalo, že měl někdo z rodičů problém dítě do školy vůbec umístit. Dnes se musí prvňáčci – tedy jejich rodiče – doprošovat, aby se dostali do co nejbližší školy. Inu, pokrok nezastavíš.

CB_1952_cNa mapě je vidět zeleně označená škola J.Š.Baara, červeně škola Jírovcova. Pod ní ještě škola v Nové ulici a vpravo dolů od ní ještě škola Rudé armády. Barevnými nádechy označeny spádové oblasti jednotlivých škol.

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Pokrok nezastavíš

 1. Občan napsal:

  Kdo shlédl Mooreův dokument „Sicko“ a poslouchal pozorně, jistě zaznamenal řadu zajímavých údajů o službách poskytovaných z veřejných pojištění a daní.
  V části o Francii mj. zaznělo z úst několika matek, že veřejných školek a jeslí je docela dost, ale mohlo by to být ještě lepší; a že JESLE stojí jedno euro na hodinu (cca 26.- Kč)!. V ČR dnes vyjdou jesle (zbylo jich v celé republice asi 50) na 10 000.- Kč/měs a více (62.- Kč/hod – 2,5 eura). Takže to, co je v ČR luxusem, je ve Francii veřejnou službou dostupnou i ženám velmi nízkým příjmem nebo s příjmem ze zkráceného úvazku.
  Se školkami to je to samé v bleděmodrém.

  A protože mám z poslední doby řadu nových zkušeností a poznatků z oblasti služeb péče pro seniory, mohu „s potěšením“ konstatovat, že zkratka k jejich likvidaci již byla nalezena také. Vedle privatizace je touto zkratkou zdražování a současně snižování počtů pečovatelek, ošetřovatelek a sester.

  Ale, jak správně podotkl pan Bavor, „pokrok nezastavíš“. A tak se konečně musí každý postarat sám o sebe a za služby zaplatit plnou palbu nebo zhebnout bez pomoci. Na chudé musí být přísnost a bohatí přece mají nárok na kvalitní služby; vždyť si na ně poctivě vydřeli každou kachli vlastníma rukama…

  P.S.: Všechny vás zdravím a omlouvám se za nepřítomnost. Jsem „na praxi“ a je to docela vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky. Že práce pečovatelek není lehká, jsem věděl. Ale že je tak náročná, to jsem fakt nečekal. Už chápu, proč je průměrná „životnost“ pečovatelky 6 let a proč tuto práci dělá tak málo mužů; z průměrných 12 000.- Kč/měs. brutto se skutečně rodina uživit nedá.

  To se mi líbí

  • Witch napsal:

   Občane, máte mé velké uznání. Za odvahu ke vstupu na praxi i za ten pohled a uznání pro naše kolegyně. My ve vedení dost narážíme na mantinely právě počtu pečovatelů, mzdové možnosti, kvality techniky, nemožnost sehnat třeba RHB pracovníka nebo maséra… 😦

   To se mi líbí

 2. avespasseri napsal:

  U Vás je problém, aby se děti dostaly do spádové školy? U nás je problém, aby se děti dostaly do jiné než spádové školy. Mají kapacity právě jen pro ty děti, které bydlí v okolí, a děti z jiných míst letos moc nenabrali. Vybírat školu podle kvality a ne podle místa jste si tedy letos moc nemohl. Naštěstí ta naše spádová je považována za dobrou… a já si zatím nemám nač stěžovat.
  Co se jeslí týká, možná je to ve Francii i dáno tím, jak je nastaven systém mateřských? Tam odcházejí ženy brzy do práce. Což se mi, z hlediska dítěte, nezdá úplně „košer“. Ale to je asi holt problém trhu, nejde o to, co potřebujete Vy, ale o to, zda je to rentabilní… Bohužel.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Mne se už tento problém netýká a moji vnuci (zatím sice jeden ale doufám že se to rozmnoží) možná ten problém mít nebudou, protože na malých obcích ta spádovost prostě nějak vyjde. Ten článeček vznikl na základě zveřejněných problémů současných rodičů. V okamžiku, kdy jsem na tu reportáž o problémech prvňáčků ve velkých městech koukal jako to tele na ta vrata. Právě proto, že sám jsem ve své době školáka bydlel ve „velkém“ městě.

   To se mi líbí

   • avespasseri napsal:

    Tak to je zajímavé. Já jsem tu reportáž neviděla, a tak mě to překvapuje… moje osobní zkušenost je jiná, jak jsem psala. Ale tuším jsem slyšela o problémech v satelitech, kde vlastní školu nemají a patří spádově do školy na okraji města, ale tam už pro ně není místo, protože prvňáčků je fůra. Se školkami je to ovšem hrůza, my jsme se dostali až téměř ve 4 letech. Naštěstí máme hlídací babičku. Přijde mi zvláštní, když se prosazují dvou a tříleté mateřské, ale když přijde čas jít zpět do práce zjistíte, že se sice myslí na to, jak na matkách ušetřit na mateřské, ale už se neřeší, kam máme ty děti dát. Ale upřímně řečeno, já jsem ráda, že dcera nešla do školky už v těch 3 letech. Nepřišla mi zralá. Později byl ten přechod naprosto bez problémů a říká se, že i imunita je mnohem lepší… nemocní jsme téměř nebyli.

    To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Co se satelitů týče – pokud tam rodiče nejsou přihlášeni k trvalému bydlišti, pak pochopitelně nemají nárok ani na ZŠ, ani na školku v místě a musí hledat tam, kde jsou přihlášeni.

   Ve Francii je mateřská „dovolená“ 16 týdnů, v ČR 26 týdnů. V obou zemích dostávají ženy státní příspěvek – v ČR nemocenskou, ve Francii dávku ze sociálního pojištění.
   Rodičovská „dovolená“ je ve Francii stejně dlouhá jako v ČR a po dobu jejího trvání vyplácí zaměstnavatel příspěvek vypočtený z posledního platu zaměstnankyně/ce; výše příspěvku se odvíjí ze zákona nebo z kolektivních smluv vyššího typu.
   Takže ve Francii nejsou ženy doma kratší dobu protože by od práce musely, ale proto, že mají k dispozici levná veřejná zařízení, která se o jejich ěti postarají stejně dobře nebo lípe než matky. PLUS státem dotované chůvy (tzv. „rodičovské asistentky“ – často učitelky na mateřské, které si přivydělávají, nebo studentky pedagogiky, nebo zdravotní sestry pracující na zkrácený úvazek a mající malé dítě/děti, nebo zahraniční pedagožky a sestry, které ještě nemají francouzskou odbornou registraci apod.).
   Do jeslí chodí hlavně děti chudších žen, ty movitější si platí „rodičovské asistentky“ – dohromady je takto pečováno o cca 55% mimin.
   http://www.vupsv.cz/index.php?p=france&site=default (novější údaje jsem nahonem nesehnal)

   To se mi líbí

 3. oldwomen napsal:

  Naši jednotřídku dělí od zrušení často jeden jediný prvňáček. Je přeci jen rozdíl přeběhnout s aktovkou náves a nebo cestovat za vzděláním někam do města. Do „velké“ školy jezdí až páťáci. Samo, že v blízkosti nádraží žádná není, že přestup na městskou dopravu je nutností.

  To se mi líbí

 4. pepík napsal:

  ke školkám:

  do většiny školek městských částí v mohou rodiče své ratolesti přihlásit od 3 let, podmínkou je trvalé bydliště v m.č. a dosažění věku, cena ca. 600 kč/měsíc ….

  pro makty, které nechtějí/nemohou zvolit 3 nebo 4 letou mateřskou dovolenou problém.

  ten se dá vyřešit pomocí
  a) příbuzných – k nezaplacení
  b) soukromé chůvy (která hlídá více dětí na osvč) – ca. 100 kč/h
  c) soukromou školkou/jeslemi – 80 hod. měsíčně = 6 tis.
  160 hod. měsíčně = 12 tis.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   pepíku
   to je ten pokrok proti onomu Německu. A nejen proti němu. Jak popsal Občan níže, jsme na tom „lépe“ i než třeba ve Francii 😦

   To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Hlídacím babičkám zvoní hrana, protože ženy již teď nesmí do penze dřív než v 60ti letech a odchod do penze se stále oddaluje. Žena narozená např. v r. 1961 se dvěma dětmi bude smět do penze až ve skoro 63 letech (62 let a osm měsíců) – tedy v r. 2023-24; pokud její dcera nebude mít děti hodně po třicítce, babička už nebude mít koho hlídat. A v době, kdy by hlídat mohla, bude hákovat jak mourovatá; pokud ovšem bude mít nějakou práci, pokud ne, bude stejně tak hákovat po brigádách nebo obrážet úřady a žebrat o sociální dávky.

   Soukromé chůvy jsou pro cca 65% žen chimérou, protože by vydělávaly jen na tu chůvu; případně by jim na ni nestačil ani celý plat. Dtto soukromé školky.

   To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  Teda…. nechci plevelit…. ale kam s tím?
  Aneb „je to marný, je to marný, je to marný“…… http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/clanek.phtml?id=791789
  Nečíst hned po obědě, byla by ho škoda…

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Matematicky zcela v souladu s použitou Hotellingovou teorií,naprosto učebnicově aplikovanou soukromým politickým projektem ANO.

   Jak jsem již napsal ANO díky svému otevřenějšímu přístupu (naprosto veřejně a bez obalu nabízí na svých předvolebních upoutávkách, jak si firma AGROFERT pronajme část české společnosti jmenovitě ministerstvo financí na dobu 4 let) je mnohem atraktivnější pro mládež než Bakalova zakuklená TOP 09 a starostové.
   Proto se také domnívám, že ani Kalouskova špičková rétorika nezabrání konkurenčnímu politickému projektu ANO ve vítězství nad Bakalovým politickým projektem, ač Bakalův má velkou výhodu v použití starostů pro poslední finální volební nástup.
   Nevím prozatím se Bakalův politický projekt soustředil na odpoutávku od ekonomického pádu Česka, který jednoznačně nese Kalouskovo razítko a tato masmediální manipulační akce se mu u mládeže zatím daří.
   No bohužel nejsem na tom časově tak dobře ale chtělo by to zveřejnit poznatky, které se specificky vážou k teorii parlamentní veřejné volby v Česku.
   Serie:
   2002 – strany bez soukromých politických projektů
   2006 – pouze v nástinu použití velmi zabaleného soukromého politického projektu
   2010 – použití dvou soukromých politických projektů
   2013 – použití čtyřech soukromých politických projektů

   Prostě zveřejnit jak rekonstrukce státu je vlastně soukromý projekt „přemluv bábu za naše peníze“.
   Neb „pošlete nám peníze a my přemluvíme bábu za Martu Issovou a Jiřího Mádla“ a těchto specialit je v Česku opravdu celá řada.
   Pokusím se na některé upozornit ale opravdu s časem musím velmi, velmi hospodařit.

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Mediálně jsou babišovci mimořádně zdatní, i když to tak na první pohled nevypadá. To je právě to umění, aby to na první pohled nevypadalo. Zatím především MFD, ale ono na Lidovky také dojde – tam zatím jen náznaky.
    Škoda, že teď zrovna je období, kdy nemám čas se tomu věnovat.

    To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Já tu muziku teď vůbec nestíhám 😦 Jsem rád, když přelétnu články a diskuse. Ale snad to ještě někdy bude lepší…

   To se mi líbí

 6. Občan napsal:

  Ještě k tomu nezastavitelnému „pokroku“ – http://www.novinky.cz/ekonomika/315060-zakaz-mluveni-piti-odpocivani-takhle-se-udajne-pracuje-v-pardubickem-foxconnu.html

  Tak, jak jsou popsány pracovní podmínky v pardubickém Foxconnu, to funguje ve většině montoven a skladů v ČR. Zákaz mluvení je naprosto běžný, zákaz pití na pracovišti také. Na toaletu se musí zaměstnanec pokorně dovolovat a je mu to stopováno.
  Pracovní normy jsou nastaveny tak, aby nebylo možné je splnit. Uvedu příklad – před vánocemi je spousta zboží opatřována „dárečky“. Což spočívá v tom, že na krabičku s výrobkem je ručně přilepena nějaká drobnost (tictac, žvýkačky, sirky, notýsek apod.). Norma je 5 „slepenců“ za minutu; tož znamená vzít jednu krabičku, druhou krabičku, odlepit pásku, slepit dohromady tak, aby se hrany pěkně rýsovaly a nebyla dotčena značka výrobku. Fyzicky nemožné a proto zaměstnanci jen ve zcela vyjímečných případech dosáhnou na „odměnu“.
  Jinak jde o fyzicky namáhavou, avšak naprosto tupou a monotónní práci. Po 10-12tihodinové směně je zaměstnanec naprosto vyšťavený a je rád, že se dopotácí domů (eventuálně do nálevny, kde si „vylije“ mozek) do postele. Noční jsou obzvlášť výživné a i jinak docela drsní milovníci adrenalinu jsou rádi, když to peklo skončí.
  To vše za „pěkných“ 50-70.- Kč/hod. BRUTTO a BEZ příplatku za noční směny.

  To se mi líbí

  • Občan napsal:

   A aby toho „pokroku“ nebylo málo, tak se v řadě montoven a ve většině skladů pracuje ve stoje.

   Jo, a Zaorálek se asi definitivně zbláznil 😀
   http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/lubomir-zaoralek.php?itemid=21154

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Jsem vážně na rozpacích : máme vůbec na nějakou dobrou vybranou? Myslím, že ne.
    A mám-li si vybírat mezi principy kapitalistické EU a principy „nejsvobodnějšího“ státu světa kapitalistických USA popř. „nejsvobodnějším“ trhem s lidmi v kapitalistickém Somálsku, vybírám se Zaorálkem a ne s Klausem.
    Je ta asi jako s reálným socialismem : reptal jsem a viděl tisíce špatností, nevěda, že teď to bude mnohem horší … aneb pozdě bycha honit.

    To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.