Ministerstvo chce digitalizovat stavební řízení


17.9.2013, Zdroj: ČTK

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) plánuje digitalizovat stavební a územní řízení. Jejich účastníci by mohli stav svých žádostí sledovat online. Na dnešním setkání šéfů projekčních firem o tom mluvil náměstek ministra Miroslav Kalous. Přesný termín digitalizace ještě resort nestanovil.

„Máme připravenu a chtěli bychom zavést digitalizaci stavebních úřadů, stavebních i územních řízení a postupů podle stavebního zákona,“ prohlásil náměstek Kalous.

Žadatel o vydání jakéhokoliv stanoviska či rozhodnutí by tak mohl v reálném čase sledovat svou žádost, kde se nachází a v jaké je fázi. Systém by mu sdělil i důvody, proč dané rozhodnutí dostal či nedostal. Podle MMR by se tím také sjednotila rozhodovací praxe a resort by mohl lépe metodicky působit hlavně na nejmenší stavební úřady.

„Všem účastníkům stavebního řízení to otevře všechny procesy, které probíhají, a dá jim možnost ‚postarat se sami o sebe‘ tím, že se budou moci podívat, v jaké fázi se jejich žádost nachází,“ poznamenal Kalous, podle kterého digitalizace prospěje investorům, stavebníkům, projektantům i úředníkům.

————————-

Digitalizace na postupu. Ale musíme počkat, až vymřou poslední projektanti, kteří ještě kreslí „v ruce“. A nemyslete si, je jich stále dost.

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebnictví se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 reakcí na Ministerstvo chce digitalizovat stavební řízení

 1. wiki napsal:

  Nemyslím, že projektantů, kteří ještě kreslí “v ruce”, může být nějaká významná množina. A podobné to IMHO bude třeba u geodetů …

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Není jich významná množina, ale stejně jako u lékařů, kteří mají nejvýše psací stroj, je jich stále dost. Bohužel osobně neznám žádného v ruce kreslícího projektanta, abych mohl napsat o jakou se jedná věkovou skupinu. Protože důvodem může být i cena programu, která se pohybuje i v číslech dosahujících hodnoty lepší ojetiny. Ale přesto se s jejich díly potkávám. A přiznám se, že už s tím mám problém. Příliš jsem si navykl na CAD výkresy v počítači, jednoduché odměřování složitých ploch etc. Ostatně i sám ten papír zabírá v mé pracovničce příliš prostoru.

   To se mi líbí

 2. Bavor V. napsal:

  Sám sobě si plevelím, ale to co dneska napsal fanatik Heller na Stejskalovo.cz, tak to je unikát. Ten člověk už je fakt jen na jedno použití. Za vůz, aby hnůj nepadal.

  To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   máte na müsli ten Hellerův výkřik o tom, jak je jeho mužství ohroženo? 😀 😀 Je to PÍP! (Kdo si to nepřeloží, po 22:oo upřesním, co je Heller – to už se to může říct!) 😉

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Myslíte si, že to tady čtou i děti do 10ti let věku? Jinak, já bych mu poradil, ať si zajde na E55 a tam už mu to mužství uzdraví 😆

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Myslím, že pokud jde o to skutečné mužství, tedy to, co chlapi nosí v trenkách, tak to tam spíše může utrpět úhonu – podle toho, co se píše.
     Pokud jde o to, co halíř nosí v hlavě, tam ani E 55 nepomůže. Možná roky zkušeností se životem.

     To se mi líbí

 3. Lex napsal:

  Bavore,
  o počítačových kreslících programech nevím nic, střední školou jsem průmyslovák strojař, takže klasické prkno „IZIS“ a trubičkové pero.
  Digitalizace územního řízení či stavebního řízení je jistě přínosný počin (u toho „územního“ bude třeba asi ještě hodně práce s digitalizací katastrálních map, což – podle mého názoru je delší proces – naše area to prodělala loni na podzim – ale nevím třeba jsme byli jako Orient poslední).
  Nepochybuji ale, že to nebude hned zítra a že to nebude hned povinné. Jen prospěšné.

  Pokud jde o toho Halíře u Stejskala, myslím, že se s ním dost jasně vyrovnali (sic!) diskutéři, kteří mu to opleskali o drzé čelo.

  A nakonec – překvapilo mě, že jste nechal bez povšimnutí článek na novinkách – http://www.novinky.cz/finance/313973-zivnostnici-houfne-krachuji-drti-je-nedobytne-pohledavky.html

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Lexi
   nějak už nemám sílu a někdy ani čas číst na Seznamu. Takže na Centru bych to asi zaregistroval. Ale fakt je, že toto je také problém. A někteří živnostníci nejsou zajímaví ani pro vymáhací agentury, ani pro faktoring, protože ty faktury nepřesahují 10tis. A v součtu těch jednotlivých faktur to pak udělá likvidační číslo.

   To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Bavore,
   já mám ikony novin seřazeny následovně:
   novinky.cz (Právo) – když chci vědět, čím nás media chtějí manipulovat dneska
   i.Dnes.cz (Mf.Dnes) – když se chci podráždit
   Lidovky.cz (LN) – když si chci zvednout adrenalin
   aktuálně.cz (Centrum) – když se chci nasrat
   denik.cz (deník) – když chci vědět, co na to měkký bulvár
   prvnizpravy.cz (-?-) – když chci vědět, co na to echt pravice
   czech.ruvr.ru (Hlas Ruska) – když chci vědět, co na to „druhá strana“ (mi docela blízká)

   No, a pokud jde o ty „krachující živnostníky“ z důvodu „platební neschopnosti“.
   Osobně si myslím, že ta pravda je tam, kde se píše, že si navzájem dluží každý každému, jinými slovy „firmy“ „firmám“. Ti bohatší (nebo odvážnější ještě více se zadlužit) to ustojí (třeba jen trochu déle a pak s o to větší pozdější „dírou“ dluhů).
   Rozhodně si nemyslím, že by ty dluhy byly u koncových zákazníků – obyčejných spotřebitelů (nevylučuji, že něco také, ale v poměru k těm „každý každému“ marginalita).
   I tak ovšem ty počty „krachujících“ k počtům „nových“ jsou nicotné. A ti „noví“ – mnoho nových adeptů na krach.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    To je jiný problém s těmi novými. Jednak si mnohý takový myslí, že podnikání je jen natažená ruka a zakázky a peníze se sypou samy. A jiní jsou k tomu dotlačeni systémem různých „managerů“ a zástupců někoho či něčeho. Není to dobré. I já mám své dlužníky. Už jsem „odepsal“ takových dobrých 20tis. Což pro mne znamená docela slušný peníz. A hlavně chybějící.

    To se mi líbí

  • věra napsal:

   Asi, Lexi, u vás nebudete s digitalizací katastrálních map poslední, mám kousíček orné půdy v okolí Kyjova, a zatím to není hotové – mělo to být údajně loni v prosinci, zatím nic, zrovna nedávno jsem to zjišťovala. Hospodaří na tom zemědělská firma, zatím platí daň, tak si to hlídám, abych něco neprošvihla :-). Jinak na tom už několik let vydělávám opravdu „vejvar“ :)..

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    S tím „vejvarem“ v podobě placení daně máte vlastně štěstí : my máme u Budějic také kousíček a nevíme kdo na ní hospodaří. Původní, kdo užíval, tzv. zanikl, neodpovídá na dopisy. Kdosi orá, seje, sklízí, ale nelze, ani na OÚ, zjistit kdo vlastně. Daňovou povinnnost jsme přiznali a platíme samozřejmě my. Ve středních Čechách jsme zase ihned po vydání družstvu dle zákona vypověděli nájem, ale zabraňte jim, aby sklízeli… Daň jsme platili, možná i družstvo – nevím, až teď po digitalizaci se situace ustálila. Máme novou nájemní smlouvu s krátkou výpovědní lhůtou (nenechte si vnutit dlouhou) a je to v pohodě. Drobný střípek do mozaiky …

    To se mi líbí

    • věra napsal:

     PP, já mám to štěstí, že se nám firma, která na tom hospodaří, ozvala sama. Zdědili jsme to po tatínkovi, dědické řízení proběhlo 14 let po jeho smrti, vůbec jsme nevěděli, že měl taťka kousek pole a vypadá to, že to nevěděl ani on sám :-). Takže já (i za sourozence), komunikuji se stále stejným pánem a fakt si to hlídám..

     To se mi líbí

 4. oh napsal:

  Poněkud O.T. Buď má Karel von Číro povolení zabíjet, nebo topinkám někdo hacknul web.
  http://www.novinky.cz/domaci/314190-na-webu-top-09-se-objevil-karel-schwarzenberg-jako-agent-james-bond.html

  To se mi líbí

 5. K-k. napsal:

  Pan Bavore, vyrazil k vám pořádně naložený posel! 🙂

  To se mi líbí

  • Minorita napsal:

   🙂 Kdepak Laudát a spol… Je na pováženou, že figura jeho typu je mediálně presentovaná co by „ten správný“ , ale co se vlastně divím, že … 🙂
   DP je nenápadně připravován na privatizaci už dlouho …

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.