Datové schránky


Jako malý blesk i mne zasáhla reportáž o tom, že všichni živnostníčci si musí zřídit datovou schránku kvůli jedinému dokladu. Přehledu o příjmech za rok 2013 a další. Třeba mne se to nijak zvlášť nedotkne. Počítač mám, tu schránku snad zvládnu také. Ale je mezi námi živnostníky spousta takových, kteří tu „hračku“ k ničemu nepotřebují, protože je živí hlavně  jejich více či méně šikovné ruce. Zedníci, lesní dělníci, a kdovíjací  jiní řemeslníci, kteří jsou rádi, když umí vypsat papírovou fakturu a spočítat si peníze. A teď na ně ČSSZ vybafne s datovou schránkou.

Podobná situace překvapila i lékaře. Znám několik šikovných starších pánů, kteří došli nejdále k psacímu stroji, ale pokud vás dostanou „do rukou“, můžete se na ně plně spolehnout. A teď si mají pořizovat počítač s datovou schránkou a programem na vypisování neschopenky. ČLK se chystá do boje za tyto své členy, pro které by podobná situace mohla znamenat konec praxe a možná i konec blízkého a znalého, téměř rodinného, lékaře.

Jsem zvědav, zda se podobně zachová i Svaz živnostníků a zastane se těch, které má zastupovat. Nevím, ta informace o datovkách je příliš čerstvá.

Podle Listiny práv a svobod je jakékoli podání možné v jakékoli srozumitelné podobě. ČSSZ však odmítá i klasický PDF formát. Co vlastně chce, to nevím ani já, a že se v podobných situacích celkem orientuji. Což teprve ten chudáček řemeslný dělník.

A kdybyste náhodou nevěděli, kde se nacházíte, tak tady:

http://www.youtube.com/watch?v=9L3peodKiAc&feature=youtu.be

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

74 reakcí na Datové schránky

 1. Hudec napsal:

  Jsem na tom asi jako vy, pane Bavore.
  Osobně by mi to mohlo být úplně jedno, protože všechno zařídí můj ajťák (1500,- měsíčně), moje skvělá paní účetní (2 000,- měsíčně) a daňový poradce (6 000,- jednorázově za daňové přiznání) – a všichni rádi.
  Ale že to je sviňárna ála Drábek, o tom žádná pochybnost.

  To se mi líbí

 2. Jethro napsal:

  Nutit všechny drobné podnikatele do datových schránek je zhůvěřilost vyššího kalibru. To ještě ale potenciální oběti netuší, že pokud se do té schránky nepřihlásí po dobu tří měsíců, systém automaticky zneplatní heslo a jeho obnova na Digipointu ČP je zdarma jen při prvním výskytu, potom se už za tuto službu neslužbu platí! A to ne málo.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Což je další průser, protože jaký důvod bude ten řemeslníček, aby tu DS otevíral každé tři měsíce? 1x ročně kvůli sociálce bude stačit.

   To se mi líbí

   • oh napsal:

    Ten důvod je jednoduchý: Jakmile už jednou máte DS, všechny úřady vám své výplody musí doručovat přes DS. Doručená správa ve schránce vydrží jen těch 90 dní a pak ji systém bez dalšího upozornění smaže. Pokud si to pamatuju dobře, tak i u DS platí fikce doručení. A na řadu odvolacích lhůt proti rozhodnutím je jednou ročně málo.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     To je sice pravda, ale osobně nedostávám nic úředního častěji než je ten rok.

     To se mi líbí

     • oh napsal:

      Ono to vůbec nemusí souviset s vaším podnikáním. Ve spojitosti s novým OZ vám tam může přistát např. informace od katastru, že jste si právě prodal střechu nad hlavou. Když nenamítnete včas, že to je podvod, budete mít podle nového OZ smůlu. Podvodník vaší střechu neprodleně střelí dál nějakému „poctivému kupci“ a nový OZ upřednostňuje nároky „poctivého kupujícího“, spoléhajícího se na zápis v katastru, před faktickým vlastnictvím nemovitosti.
      http://bydleni.idnes.cz/novy-obcansky-zakonik-katastr-nemovitosti-fkh-/stavba.aspx?c=A130820_164237_architektura_web

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Teoreticky máte pravdu, ale prakticky je má komunikace s úřady omezena pouze na to podnikání a daň z nemovitosti. OP a ŘP jsem si musel vyřídit osobně a jiného nic nemám. Já vím, co není může být, ale bez DS mi musí úřad poslat posla písemně stejně, jako mi to pak pošle po drátech.
       To wiki.
       Dobrovolné zřízení DS je něco úplně jiného. Možná je to dobrá věc, ale pro spoustu těch uváděných řemeslníčků, kteří chodí domů tak maximálně do postele, je to trest za to, že pracují.

       To se mi líbí

   • wiki napsal:

    Kamarad NEPODNIKATEL si pred nekolika lety zridil datovou schranku pro komunikaci s uradem stran sporne pokuty za parkovani, a nemuze si ji vynachvalit,

    To se mi líbí

 3. Cech napsal:

  No ono je všechno složité ve své podstatě primitivně jednoduché.
  Pokud státní správu pokrývala ryze Česká firma Gordic,která nebyla limitována jakou míru zisku musí ročně zabezpečit potud se tento tlak ze strany ČSSZ nevyskytoval.
  V současné době,kdy tuto agendu převzala jiná firma se zahraniční a českou účastí(z České strany jsou to akcie na doručitele) je míra zisku,která musí být naplněna jasně limitována.
  Protože Rent seeking,který nastavil pro nové firmy(i své) do roku 2020 Dr. Ing. Jaromír Drábek je nyní naplňován.

  Těch pastiček na soukromníky, které nyní budou vyskakovat je obrovská řada,tak prosím se nedivte jako Gazdík když mu NS zrušil uzákonění roboty.

  To mnohem důležitější je pochopit nutnost, která stojí před budoucím ministrem financí panem Babišem a to prosadit přiznání majetku od roku 2015 a zabránit jakémukoliv sahání do minulosti.
  Konečně je jasné proč vznikl a musí fungovat soukromý politický projekt s názvem ANO.

  To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    no já nevím….řídit stát jako firmu? Cílem firmy je zisk – a cílem státu? Pokud zisk nebude, tak se provede reorganizace a neefektivní provozy se zruší? A lidé, kteří se nevyplácejí – co s nimi? Třeba taková důchodci, ti jsou vyloženě neziskoví! Propustit? Jak? „Zničil Bendu“? Jak? Že o něm řekl, že je to jen žvanil? No to už o něm ví i ODS! A že se naváží do Bárty? Není divu, dost často se Babišova strana srovnává s podnikatelským záměrem Bártovým – tak se Babiš zcela logicky hlasitě distancuje.
    ALE HLAVNĚ: Babiš se prohlašuje za pravicovou, či pravostředovou stranu a s levicí že nepůjde. Takže mu zbývá pravice – ODS a hlavně TOP. On sám asi vládu sestavovat nebude, ODS jde ke dnu, takže nám zůstává TOP. A s touhle vyhlídkou se pro mne Babiš stává absolutně nevolitelný…
    Možná se mýlím, ale zatím se mi to takhle jeví. 😦

    To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Paní K-k. tímto vstupem jsem chtěl pouze upozornit na to že volit Babiše nebo-li, chcete-li soukromou politickou stranu, je naprosto adekvátní volbě Kalouska.
    Ten jediný rozdíl v současnosti je, že Kalousek je i v případném vítězství TOP 09 a starostové na postu ministra financí poměrně těžko stravitelný pro celou řadu velkých podnikatelů.
    Těmi drobnějšími se nyní nikdo při aplikaci této masmediální manipulační šablony ve prospěch ANO nezabývá(ve skutečnosti ani nesmí).
    No a prosím to je ta Achillova pata Babišova volebního šrotovníku,pokud se podaří na jasně viditelném příkladu ukázat, jak hodlá Babiš jednoznačně převálcovat > = drobné živnostníky atd. je možné zabránit Babišově soukromé politické straně zabezpečit si pro sebe středového voliče.

    To se mi líbí

    • K-k. napsal:

     takže jsem si přišlápla vedení – omlouvám se 😉
     Ale obávám se, že nachytá dost lidí – sdělovací prostředky ho silně protlačujou. No, ostatně, koho chleba jíš…

     To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Pro dokreslení jak se používá masmediální manipulační substituce,tedy výměna jedné šablony masmediální manipulace za druhou aniž by na voliče polevil nátlak při výrobě souhlasu.

   Opravdu manipulační skupina kterou zapatil a stále platí Andrej Babiš pracuje matematicky přesně(Zde skládám panu Babišovi poklonu. No a můj povzdech,kdyby uměla třeba ČSSD alespoň z 50 % donutit své masmediální břidily k takovémuto exkluzivnímu výkonu).
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zemanuv-Nejedly-dirigoval-Haska-pise-Babis-Pry-to-ale-bylo-jinak-285103
   Prostě zde je možné se hodně poučit v tom že PR agentůrám se má platit za práci a né za flákárnu jak to doposud dělá ČSSD.

   To se mi líbí

 4. avespasseri napsal:

  Proč se vždycky v okamžiku, kdy začnu uvažovat, že zase obnovím svůj živnostňák, začnu dovídat takovéhle věci? Stále ještě nechápu, proč se musí jednoduché věci dělat složitě….

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Podnikání je dobrá myšlenka. Jen to chce teď ve volbách pořádně rozmýšlet, kdo je opravdu pro drobné podnikání a kdo tam vidí buď kuřata k oškubání nebo parazity. A nekoukat moc na název té partaje. Název není všechno. I takový „nazouvák“ je vlastně jen obyčejný pantofel.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Buďte klidný – pro drobné podnikání je podle programů kdekdo, vlastně všichni, podle reálné skutečnosti je známo, že drobní podnikatelé nikoho ze stran nezajímají. Takže si můžete hodit kostkou číslo volené kandidátky a neprohloupíte, resp. nic nezkazíte a nčemu nepomůžete – stejný výsledek, jako by jste hloubal kdo chce podpořit či kdo nechce … Tohle není téma pro rozhodování. Myslím si … 🙂

    To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Pane Bavore,já rozmýšlím seč mohu a nic mě nenapadá.
    Vlastně ano,vše nasvědčuje tomu,že se toho po volbách moc nezmění,ať dopadnou jakkoliv.
    V podstatě jde u voleb o to,že je potřeba pořádně oškubat zejména drobné živnostníky a malé organizace,což si „pravicová“ vláda celkem logicky nechtěla vzít na triko.
    Takže uvidíme za nějaké ty roky,že budou 4 se mi nejeví reálně.

    Já zřejmě zůstanu u mých oblíbených komunistů,tam mám totiž alespoň tu jistotu,že se dobře pobavím u politických „rozborů“ duševně nemocných politologů,kteří si marně lámou hlavu,kdo že to pořád ty komunisty volí…..

    Babišáci mě zajímají čistě pro to,abych si prakticky vyhodnotil objektivní vliv médií na české obyvatelstvo.
    Přál bych si,aby pan ANO utrpěl pořádný debakl,nijak nepřeháním když napíšu,že bych byl na to hrdý!

    To se mi líbí

 5. rybářka napsal:

  Pokud je systém DS dobře zpracovaný, t.j. zaručena perfektní integrace se systémy státní správy, garantována nezpochybnitelnost doručení, zajištěna dlouhodobější archivace a především bezpečnost přenosu údajů, pak je to, řekla bych, skvělá věc. Ale spustit povinně, až toto vše bude zajištěno. Jinak to dopadně jako s registry vozidel.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Integrace se systémy státní správy nějaká je, ale postižení úředníci vesměs tvrdí, že je to za trest – zejména zjišťování, zda Franta Vomáčka z Kobylis má či nemá datovou schránku, nebo zjišťování, který z Josefů Nováků je ten správný adresát.
   http://www.lupa.cz/clanky/datove-schranky-revoluce-statni-spravy-a-zoufali-picmundici/
   Doručitelnost snad zaručena je, dokonce si můžete nechat posílat SMS (3 Kč / kus), že vám dorazila zpráva do DS. Za dlouhodobou archivaci si ale musíte připlatit.
   http://www.ceskaposta.cz/cz/sluzby/datove-schranky/datovy-trezor-id40140/
   Nebo každé důležité lejstro autorizovaně konvertovat na CzechPointech a hezky za to zaplatit.
   Pokud chcete číst datové zprávy, vyžaduje to instalaci softwaru „602FormFiller“ – to je prohlížeč (s možností vyplnit kolonky) zdarma, ale ti, kdo formuláře vytvářejí – tedy státní správa – si už musí zaplatit za editor.
   A myslím, že je tam i jedna moc hezká časovaná bomba – dnes prakticky nelze, díky zabezpečení, padělat datovou zprávu. Ale za nějakých 20-30 let, při obvyklém nárůstu výkonu počítačů, budou dnes používané šifry a jejich klíče pro smích. Padělat třeba obsah důležité staré smlouvy zaslané touto cestou pak bude jen otázka platby e-padělatelům. A to bude teprve veselo…

   To se mi líbí

   • rybářka napsal:

    Používám datovou schránku. Stejně jako můj otec. Doručitelnost není tolik důležitá, jako její nezpochybnitelnost v případě prodlení různých lhůt, či neobdržení zprávy. Zjišťování, zda Franta má, či nemá DS je dalším důsledkem nepřipravenosti systému. Ale pokud někdo zašle elektronickou zprávu, na kterou je nutno odpovědět, pak se elektronicky odpovídá. Na písemnou se odpovídá písemně. Alespoň doufám. Státní správa není mým oborem. Také píšu o dlouhodobější archivaci, aby nebylo nutno spisy převádět do písemné podoby. Toto všechno jsou nedostatky. Odstranitelné. I přesto je to způsob rychlejší a určitě perspektivní, určitě levnější, než 12 Kč za obyčejný dopis, kterým důležitý dokument stejně neodešlu. Takže 26 za doporučený.
    Šifry a jejich klíče budou za 20 let k smíchu, možná, ale všechno se neustále vyvíjí. Tak jako zločinnost, tak i způsoby bránění se proti ní. Na písemný styk mezi úřady a malými podnikateli už nikdo nevzpomene.

    To se mi líbí

 6. Janika napsal:

  Myslím, že na rozdíl od open card a dalších pitomostí nejsou datové schránky takovým nesmyslem a proto se určitě rušit nebudou – nezbývá, než se s nimi smířit a snažit se využít jejich výhod. Už teď je využíváme u DPH a má to tu výhodu, že účetní může poslat přiznání a hlášení do půlnoci a nemusí shánět podpisy.

  Jinak jsem se s tím ještě moc nezabývala. Když uvažuju, jaké by to mohlo mít výhody a nevýhody pro účetní a její klienty drobné živnostníky, tak i tady ty výhody převažují. Napadla mě zatím jedna nevýhoda, a sice že účetní, které to dá podnikatel celé na starost, bude mít přístup k veškeré doporučené korespondenci fyzické osoby – podnikatele. Třeba exekuce, dopravní přestupky a co já vím ještě, a to si dovedu představit, že to by se podnikateli líbit nemuselo.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Ale to může být dost zásadní problém, zvlášť v situaci, kdy se živnostník s účetní rozejde. A třeba to také může znamenat, že vinou té účetní, která včas neinformuje (z jakéhokoliv důvodu) majitele DS, ten živnostník promešká nějakou důležitou událost. A nebo naopak, když živnostník nemá s úřady žádný jiný kontakt než tu sociálku, tak ani ta účetní nezajistí pravidelné přihlašování do schránky. Ale vypadá to nadějně. Doktoři už dostali odklad, o odkladu pro živnostníky se také jedná. Vždyť z cca 1 mil.má DS asi 41 tisíc.

   To se mi líbí

   • Janika napsal:

    No, účetní by neměla povinnost ho informovat, přístup by měl přece i on sám.

    Jinak samozřejmě lepší varianta by byla, kdyby byla zachovaná možnost podávat vše v papírové podobě. Jako taková pojistka pro ty, co by s tím měli neúměrné a zbytečné potíže.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Už vidím toho lesního dělníka, který se s rukama roztřesenýma od pily dívá večer do DS. 😆

     To se mi líbí

     • Janika napsal:

      Pane Bavore, proč by nemohl? Tak, jako si kontroluje poštu. Taky tam jde nastavit tuším upozorňování na mobil, že něco přišlo.

      Jinak ale aby nedošlo k omylu, já samozřejmě stojím na straně těch nejdrobnějších živnostníků. Zejména těch, co prodávají jen svou vlastní práci. Házet je do jednoho pytle se skutečnými podnikateli není fér. Ale DS je v tomhle ohledu už prkotina.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Kolik vás stojí to upozorňování? To je také důvod, proč mám svého emila jinde, kde se neplatí. Víte, ono se nám „kancelářským krysám“ o některých věcech snadno píše jako o prkotinách. Ale pro ty řemeslníčky to opravdu je problém. Sám mám podobně „nevzdělaného“ ale jinak šikovného člověka v rodině. Počítač neumí ani zapnout, ale jinak má opravdu „šikovný pazoury“.

       To se mi líbí

      • Lex napsal:

       Janiko,
       já – na rozdíl od vás – stojím na straně jejich zákazníků.

       To se mi líbí

       • Minorita napsal:

        Jenže oni „zákazníci“, to je Lexi jaksi naprosto vytěsněná, de facto opomenutá až „neexistující“ „zapomenutá“ veličina, skupina, část společnosti … A navíc je hezky potichu v koutě, ani nešpitá, a nechá se lehce okřiknout …

        To se mi líbí

       • Janika napsal:

        Lex říká „zákazníci“ a myslí de facto „zaměstnavatelé“ ;-).

        To se mi líbí

 7. Lex napsal:

  No, asi teď nepotěším Bavora a další nepochybně poctivé živnostníky, kteří – jak Bavor píše – umí tak akorát dobře se zednickou lžící, hoblíkem, případně ohmatat tělo maroda a stanovit diagnózu – ale už nezvládají počítač.
  Tak vážení, já jsem stál celý profesní život na straně těch slabších, těch poškozených zločinem, těch podvedených podvodnými „podnikateli“, na straně těch, kteří – když se snažili domoci se plnění slíbeného, na co vyplatili nemalé zálohy, narazili jen na neexistující čísla telefonů, na adresy firem podnikatelů, na kterých je nikdo neznal a na kterých samozřejmě nikdy žádný takový nebyl, a když už, tak nějaký bílý kůň, který nic nevěděl, nic neuměl, možná tak leda s tou zednickou lžící.
  Takže, vážení – datové schránky pro „podnikatele“ – stejně jako registrační poklady – plně a bezvýhradně podporuji.
  Chce-li podnikatel podnikat a využívat prostředí – sociálního, kulturního, ekonomického, logistického a jánevímjakéhovšeho – pány doktory nevyjímaje – ať jsou tak laskaví, a NAUČÍ SE.
  Je to jen minimální požadavek na zprůhlednění podnikatelského prostředí. Prostředí, které je dneska zamořeno bahnem, jako ty proslulé „bílé skály“. Oni totiž ti podnikatelé tu nejsou pro zisk, ale proto, aby ho dosahovali seriózním podnikáním, bezporuchovým stykem se zákazníky i státem. To, co se požaduje od „socky“, je mnohem dál a výše, než o co se jedná tady.
  A devadesát dní není nic málo. Tu datovou schránku bude muset každý „vybírat“ když ne každý den, tak v cyklu ne o moc delším. Některé lhůty pro stížnosti či odvolání jsou sakramentsky kratší, třeba jen tři nebo osm dní.
  A to chválím.

  Tak teď do mě!
  Ale asi mě nezvikláte. A „Janice“ držím palce.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Lexi
   asi jste pořádně nesledoval celý ten poprask kolem DS a elektronických neschopenek.
   A u těch doktorů je ta DS vedlejší problém.
   1. Program na centrální evidenci neschopenek zaplatila EU – proč ho tedy má ten doktor platit podruhé?
   2. vypsání neschopenky ručně trvá cca 1.minutu v závislosti na potřebných reakcích pacienta (zaměstnání, zaměstnavatel)
   3. zkušenost s e-Neschopenkou dává mnohem delší zpracování, protože se musí najít a vyplnit IČO zaměstnavatele, což v současnosti není třeba

   A co se týká těch DS u opravdu méně gramotných živnostníčků, není to z důvodu jakéhosi zprůhledňování, ale pouze akce ČSSZ nekoordinovaná s žádným jiným ústavem. Čili Drábkovina.
   Pravdu byste měl v situaci, kdy by ta povinnost mít DS byla stanovená stejným předpisem, jakým je stanovená pro PO a advokacii.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   A ještě dodám. Sám bych spíše uvítal možnost zasílání na FÚ, jenže tam bych musel mít e-Podpis (samozřejmě obnovovaný rok co rok za peníze). Na OSSZ a VZP radši dojdu osobně a mám jistotu, že podání je v pořádku. Děvčata to se mnou projdou, případné chyby na místě opraví. A protože se mi vždycky objeví nějaký nedoplatek nebo přeplatek způsobený hlavně špatným posláním peněz při změně období, tak si i tenhle problém s nimi vyřeším. S úsměvem a osobně.

   To se mi líbí

   • rybářka napsal:

    Pane Bavore, je to nezbytný krok , v konečném důsledku výhodný pro všechny. Je to nejjednodušší, nejrychlejší a nakonec i nejlevnější doručení zásilky. Jenom znovu opakuji. že musí předcházet důsledná, dokonalá příprava celého systému. A to přípravy lidí, od kterých se bude žádat, aby DS používali. Možná to bude problém částečně generační a proto by zatím neměl být povinný.

    To se mi líbí

   • vittta napsal:

    Moje řeč,pane Bavore!

    To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Milý Bavore,
   mě fakt nezvikláte. Nechtějte po mě, abych nechtěl počítačovou gramotnost od těch, kdo se etablují k těm, co preferují individuální svobodu před kolektivní neodpovědností.
   Mě opravdu nezajímá, kdo co zaplatil (za koho) namísto něho. Já prostě nejsem ochoten akceptovat, že „podnikatel“, tj. ten, co tvoří „sůl ekonomiky“ není ochoten pracovat a komunikovat na bazální úrovni soudobého komunikačního prostředí, mj. – jak jste naznačil – proto, že to neumí. Neumí? – ať se naučí. Nikdo ho nenutí podnikat na úrovni komunikace „schwbachem“, ale na úrovni doby.
   A – prosím – vyplňováním „kladeňáku“ ať mi laskavě nikdo nešermuje před očima – titíž praktičtí lékaři – a nejen oni – vyřvávali, že žádný „kladeňák“ zadarmo vypisovat nehodlají, ať jim stát za to hezky na ručku zaplatí. Túúúúdle – říkám.

   Apropós,
   jestli se nemýlím, poněkud z mého komentáře zaniklo to nosné – totiž, že datové schránky jsou opatřením před nekomunikativností podnikatelských „špín“. A že jich je!
   Chceš využívat podnikatelského prostředí, vážený?
   Tak se mu musíš přizpůsobit, ne jen ho zneužívat.

   Drábkoviny bych do toho nemontoval.
   Podle mne je myšlenka naprosto správná a opodstatněná. Ta myšlenka ochraňuje ty slabší před zvůlí těch silnějších. V zaměstnaneckém vztahu jsou těmi silnějšími zaměstnavatelé, a slabšími zaměstnanci, v podnikatelské sféře jsou silnějšími podnikatelé a slabšími zákazníci.
   Opaření, o kterých je tu řeč, tu nerovnost jen trochu částečně rovná – ale jen minimálně. Na postavení silnějšího a slabšího se tím nic výrazně nemění.
   L.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Lexi
    nemíním vás zviklávat, ale současné opatření nemá s vaším názorem nic společného. To je opravdu jen soukromá akce ČSSZ bez dalších vámi požadovaných souvislostí. Proto to považuji za Drábkovinu. Jak už jsem uvedl, kdyby ta povinnost byla dána stejně jako u PO, pak je to sice blbé, ale má to smysl. Tohle smysl nemá.

    To se mi líbí

    • Lex napsal:

     Milý Bavore,
     datová schránka je nezbytný předpoklad pro řadu komunikačních kanálů. Neodvolávejte se na právnické osoby, ty jsou na tom stejně nebo ještě hůř, zkuste si prostudovat zákon č. 300/2008 Sb.,o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, nebo třeba Metodiku Ministerstva pro místní rozvoj o doručování do datových schránek při zadávacím řízení (UOHS01/2009) a další.
     Prostě – zvykněte si, že jako podnikatel se bez datové schránky neobejdete. Tedy, nejen vy, ale žádný živnostník. O živnostníka, troubu, co neumí komunikovat prostřednictvím IT, stejně jako o doktora, co je sice dobrý praktik, ale nedokáže vám vypsat „nemocenskou“ nutně přestane být zájem. Možná, že primárně zájem veřejný. Ale ten „veřejný zájem“ je tU od toho, aby chránil zájem nedefinovatelné množiny anonymních lidí.
     Máte-li nadále strach o lesního rubače, co večer neudrží myš u compu, nezbývá, než aby se nechal zaměstnat jako socka. Podnikání je činnost za účelem dosažení zisku pod vlastním jménem a NA VLASTNÍ ODPOVĚDNOST.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Lexi
      Myslíte si, že je lepši doktor, který sice umí vypsat e-Neschopenku, ale dokázal by i u muže dignostikovat horečku omladnic? A že o takového praktika bude veřejný zájem?

      To se mi líbí

      • oldwomen napsal:

       Bavore, horečkou omladic bohužel může onemocnět i muž. Není to nic jiného, než otrava krve. Nejčastější typ přenosu, proto její název, byl tento – medik šel z pitevny, aniž by si umyl pazoury kontaminované nekrofilní tkání (na jednorázové latexové rukavice v těch dobách ani nemyslete) rovnou na porodní oddělení špitálu, kde hrábnul do rodičky, proč se s porodem tak fláká…
       Ignaz Semmelweis tuto souvislost objevil a naučil doktory drbat si ruce a před vyšetřením rodičky si je i namočit do desinfekce. Přišel na to náhodou. Teď nevím přesně, zda medik a nebo kolega, se při jedné pitvě fiknul skalpelem do prstu a umřel na učebnicovou „horečku omladic“. Ono tenkrát ženský chodily raději rodit k jeptiškám, protože u nich se tolik neumíralo, než do „fakultek“, kde byla mortalita příšerná. Až Semmelweis ji stlačil pod jedno.procento. Z pomalu třiceti.
       Ještě jeden mýtus – i muž může onemocnět rakovinou prsu.
       Ale jak by si poradil s elektronickou neschopenkou…… netuším.

       To se mi líbí

     • Lex napsal:

      Bavore,
      sestupujete diskusně do suterénu.

      To se mi líbí

      • Bavor V. napsal:

       Možná proto, že se mne to přímo dotýká a považuji to za jednoúčelovou akci. Nemá to tu provázanost jako u PO.

       To se mi líbí

       • Lex napsal:

        Zkuste se posunout do čela toho procesu. Za rok budete mít náskok.
        Kňučením nikdo progresu nepomůže.
        Vzpomínám si na počátky elektronické komunikace v rámci mého profesního systému. Nelehké.
        Dneska – a nejen dneska, ale už před deseti lety – k smíchu.
        Ke stejnému smíchu budou za dva roky stesky na „datové schránky“. Jejich přednosti jsou nezpochybnitelné.
        A opět zdůrazňuji – podnikatelé tu nejsou pro sebe, ale pro své zákazníky.
        O těch jejich svinstvech jsem už psal.
        I jich se hodláte zastávat s odkazem na svůj nezpochybnitelný zájem stran komunikace (doručování)?

        To se mi líbí

       • wiki napsal:

        Lex napsal: …Vzpomínám si na počátky elektronické komunikace…

        Doplnil bych ještě jeden příklad analogický současnému zavádění DS: počátky zavádění bezhotovostní formy vyplácení mzdy.

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        wiki
        špatný příklad. Dodnes se někde mzda vyplácí hotovostně. Ze zákona. Bezhotovostní výplata (tedy její příjem) není povinnost. Povinnost je mzdu vyplatit dohodnutou formou.

        To se mi líbí

       • Cech napsal:

        Ne pokrok musí být to je jasné ale bezhotovostní vyplácení mzdy je sice pro Vás zanedbatelný ale pro Váš peněžní ústav jistý zisk bohužel.
        DS je také pro Vás zanedbatelný ale pro provozující firmu opět jistý zisk bohužel.
        Povinné přimíchávání řepkového oleje do nafty a benzínu je pro Vás u čerpadla zanedbatelné ale pro Babiše obrovský zisk.

        Proto bude li tyto služby tedy DS provozovat stát a jeho státní zaměstnanci beru to.

        Budou li tyto služby Outsourcingem předávány jako doposud spřáteleným firmám a my je budeme pouze jako několika násobně předražené platit no a u DS navíc ještě do zahraničí,tak to se mi opravdu příčí více než panu Bavorovi V.
        Prostě nechápu proč by měla tento těžko zkoušený stát do roku 2020 podojit i taková firma jako je iDTAX.

        To se mi líbí

       • wiki napsal:

        Bavore, já svůj příklad bezhotovostních převodů mezd uváděl nikoliv jako ukázku vynucování elektronizace, ale jako příklad opatření, které se po letech pro řekněme 90% zástupců obou stran (=plátců i příjemců) ukázalo jako výhodné.

        A jeden off-topic k tématu, které se i zde před časem relativně bouřlivě řešilo:
        http://www.novinky.cz/finance/313000-berete-penize-na-ruku-tak-si-pak-nestezujte-na-maly-duchod-rika-socialka.html

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        wiki
        ale to je opravdu mimo. Můj článek se naopak týká vynucování. A v poledne to ještě doplňuju. Spor totiž částečně vyvolalo moje opomenutí jedné, pro OSVČ spíše nezajímavé skutečnosti.

        To se mi líbí

    • Janika napsal:

     Jak tak čtu některé komentáře, začínám Vám dávat za pravdu, pane Bavore. Moje „obhajoba“ DS je prostě racionálním smířením se s tím, co nemohu změnit. S postoji některých komentátorů, kteří to vydávají za jakýsi svatý boj proti těm darebákům nepoctivým či líným a neschopným podnikatelům nesouhlasím a obdivuji Vaši trpělivost :-).

     To se mi líbí

  • oh napsal:

   Lexi, nechci vás viklat, počítačová gramotnost by k 21.století patřit měla. Ale myslím si, že právě DS si řemeslníci opravdu nezaslouží.
   Náhled na to, jak problém zaručené elektronické komunikace nejen se státem řešili jinde:
   http://www.lupa.cz/clanky/de-mail-rozumnejsi-nez-datove-schranky/

   To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Příteli – viz můj vstup Bavorovi 22.35.
    Apropós – dovedete si představit, že ti „řemeslníci“, podle vašich představ, by byli zaměstnavateli jiných osob.
    Strašná představa!

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     A proč by tito řemeslníci měli kohokoli zaměstnávat?

     To se mi líbí

     • Lex napsal:

      Nemusejí zaměstnávat. Ale o negramoty fakt není zájem. Budoucnost není „jejich“.
      Zkuste si přečíst ten zákon a související předpisy. Nesnažte se o demagogii.

      To se mi líbí

      • Petrpavel napsal:

       Lexi, „maličkost“ : není tu stát od toho, neplatíme si jej proto, aby VŠEM jeho občanům pomáhal v jejich činnostech a aktivitách? Přinejmenším aby neškodil.
       Jsou přece společnosti užiteční lidé, kteří se celý život topí v papírech a sedí v kancelářích, a jsou lidé, kteří celý život dělají rukama a tráví pracovní čas na vzduchu. Netroufám si posuzovat společenskou potřebnost těch či oněch. Co ale, ve smyslu příkazů zdokonalovat svou počítačovou gramotnost pro ty druhé, chtít od těch prvních také fyzický výkon a zkoušku šikovnosti, třeba doběhnout s výkazy a papíry do příslušného místa státem stanoveného v určitém limitu, postavit přitom zeď která nespadne, vykachlíčkovat odborně podlahu, spravit kapající kohoutek …? Nesplní-li, nazvat je nešiky, lenochy, lemply, negramoty … a vyobcovat ze společnosti.
       Možná jsem jen špatně pochopil … 🙂

       To se mi líbí

       • Lex napsal:

        „….aby VŠEM jeho občanům pomáhal….“ – s tím sloganem nelze nesouhlasit, nicméně ty datové schránky se netýkají „občanů“, ale subjektů se zvláštním postavením upraveným speciálním zákonem (obchodní zákoník), jak rozebírám níže.

        To se mi líbí

    • oh napsal:

     Lexi, moje námitky se netýkají samotné elektronické komunikace, ale toho, jak je řešena v DS z hlediska uživatelského komfortu, dlouhodobé archivace (ta byla součástí původního záměru, ale z mě neznámých důvodů byla z projektu vypuštěna) a dalších problémů. Datové schránky jako princip jsou dobrý nápad, ale za jeho konkrétní provedení by autoři podle mne zasloužili přinejlepším pětadvacet… Pokud má nějaký systém moderní elektronické komunikace všeobecně fungovat (což považuji za žádoucí) jinak, než pod hrozbou zákonných sankcí, bude muset být rozumně použitelný i pro neúředníky a neajťáky. Bude muset být intuitivní a použitelný pro laika, bez absurdních náhodně generovaných přihlašovacích jmen (napsaných na lístečku společně s heslem) a bude muset umožňovat komfortní vyhledání „adresy“ i subjektů, od nichž jsem žádnou zprávu zatím nedostal a píšu jim poprvé.
     S e-mailem většina lidí už pracovat umí, včetně značné části těch řemeslníků. Existují možnosti, jak s DS pracovat komfortněji a téměř všechny jsou založeny na integraci systému DS do e-mailových programů a doplnění systému DS o možnosti mailových klientů – dlouhodobá archivace, třídění a vyhledávání podle zadaných kritérií – třeba všechny zprávy od určitého odesilatele, k určité věci, atd., které přes vlastní webové rozhraní DS nejsou možné.
     http://www.lupa.cz/clanky/software-pro-datove-schranky-jde-to-i-komfortne/

     To se mi líbí

 8. Petrpavel napsal:

  Se zájmem jsem si přečetl diskusi až na konec. Mé poznatky :
  – jsem rád, že tato problematika se mě už v žádném případě netýká
  – jak je možné, že někdo zavádění vítá a někdo protestuje?
  – neumím se přiklonit ani na stranu Lexe ani Bavora, ale nezávidím oběma, poněvadž cítím (vážně už nesleduji problematiky které se mě nedotýkají, a nedovedu tedy posoudit) že každý z nich má SVOU pravdu, jednoduše řečeno někdo je spravdlivě spokojen a někdo spravedlivě nespokojen – je to tak správné když oběma věřím dobré úmysly? Myslím že není. Neměli by být v hodnocení ve shodě? Není náhodu tento stát, pod rouškou pokroku a demokracie a svobody, víc dirigistický než je nutno, víc než je slušné, víc než je demokratické, pokrokové, svobodné, potřebné? Nejsme náhodou svázáni víc než si myslíme? Svázáni úmyslně složitým, úmyslně nepřehledným, úmyslně stále se měnícím, úmyslně námi „malými lidičkami“ neovlivnitelným systémem … ? Orwelovská situace : bdí nad námi bedlivé nevyzpytatelné vše sledující a ovládající oko několika (desítek, set, tisíc..?) vládců, a my, cítíce se svobodnými, jsme vláčeni od situace k situaci, od problému k problému, od změny je změně … hádajíce se mezi sebou. Dobrá taktika pro ovládání,
  co?

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Petřepavle,
   s vaším hodnocením situace jako orwelovským osobně nemohu souhlasit (podobně jako s některými názory jiných o přílišném dirigismu a omezování „svobody“ ze strany státu). Někteří zapomínají, že datové schránky se týkají (jejich potřeba zřízení a provozování za účelem komunikace s orgány veřejné moci) výhradně – kromě těch orgánů veřejné moci samých – jen právnických osob a podnikajících fyzických osob (ostatní fyzické osoby si je sice mohou nechat zřídit, ale nikdo po nich – na rozdíl od těch podnikatelů – nemůže žádat, aby s orgány veřejné moci komunikovali jejich prostřednictvím, anebo aby do nich – a z úrovně orgánů veřejné moci JEN do nich – byly doručovány obsílky).
   Jinými slovy, datové schránky jsou pro podnikatele plnohodnotnou a významně zjednodušující formou „poštovní schránky“. Zda si „obsílku“ vyzvedne je plně v jeho moci, záleží jen a jen na jeho rozhodnutí – ale v případě nevyzvednutí nese veškerou odpovědnost. Stát (orgány veřejné moci) se nemusí opakovaně pokoušet doručit papírové lejstro cestou „státní“ pošty nebo soukromých doručovacích služeb, „pošťáci“ se nemusí snažit osobu opakovaně shánět a nahánět, aby si laskavě převzala obsílku do vlastních rukou.
   O tom, kolik je v Česku „podnikatelů (živnostníků)“ bez vlastní adresy resp. s adresou na obecním či městském úřadě nebo na magistrátu, ani nespekuluji. Kolik podnikajících právnických osob má sídlo firmy na adrese už neexistujícího objektu nebo objektů, kdy nikdy nefungovaly?
   Můj postoj se opírá o názor, že chce-li někdo v prostředí tohoto státu vykonávat „soustavnou činnost vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku“, musí pro něj jít určitý díl „občanských svobod“ stranou. Je výsostným právem státu, aby podmínky onoho prostředí stanovil.
   Dnes nikomu nepřijde divné, že každý, opravdu každý, musí mít pro styk se státem resp. s orgány veřejné moci „doručovací adresu“ (těžkosti s doručováním písemných obsílek v in natura podobě jsem už zmínil).
   Považuji jen za přirozené, že stát vůči určité skupině subjektů (charakteristických podnikáním) stanoví povinnost elektronické formy komunikace.
   A je lhostejné, jestli doktoři protentokrát dosáhli odložení zavedení elektronické neschopenky o dva roky, i jestli případně živnostníci dosáhnou odložení e-styku s ČSSZ.
   Probůh, kdo z nás dneska přes internet nenakupuje a nepíše si e-mailovou poštou nejen s přáteli, ale i s úřady? A datová schránka není nic jiného. Jen „autorizovaná“ a zabezpečená internetová adresa s výhodou úřední platností do ní a z ní komunikovaných zpráv a dokumentů.
   Je to jen krůček k pokroku, jehož velikosti (a žabomyším válkám s ním spojeným) se budeme za deset let už jen smát.

   Si myslím.
   Ale je to jen můj názor, nikomu ho nevnucuji. Jen si jej také nenechám vzít.

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Lexi
    tetokráte budu reagovat jen krátce. Dnes výjimečně v poledne vyjde můj nový článek, kterým chci reagovat na vás a na nepochopení problému. Víc až v poledne.

    To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Ale ano, Lexi, máte v tom, co píšete, pravdu. Tedy, myslím si já.
    Teď si připadám jako „středový volič z Kosy“ které upřímně nemám rád, poněvadž dávám za pravdu i Bavorovi. Rozumím argumentům vás obou.
    Co je proboha špatně, že si nerozumíte?

    To se mi líbí

 9. Jos napsal:

  Diskuse k datovým schránkám je zde tvrdá. Podle mne je neuvěřitelně morbidní, pokud je cokoliv v těchto státních službách zpoplatněno. Ať už se jedná o uchování zpráv déle než 90 dní, elektronický podpis či cokoliv dalšího. Úspory které plynou z elektronické komunikace jsou totiž obrovské a bohatě pokrývají náklady. Soukromé firmy se svou filozofií zisku za každou cenu nemají na tomto poli, poli styku občanů daňových poplatníků se státem, co pohledávat. Stát, který soukromé firmy, i s jejich obskurní ideologií urvat co nejvíce, do těchto služeb zapletl, se provinil na svých občanech.

  To se mi líbí

 10. Petrpavel napsal:

  Kdyby byl jenom problém s DS, bylo by to dobré, ale není a nebude : http://www.novinky.cz/finance/313000-berete-penize-na-ruku-tak-si-pak-nestezujte-na-maly-duchod-rika-socialka.html

  To se mi líbí

 11. Pingback: Filipica contra Lei | Poznámky pana Bavora

Komentáře nejsou povoleny.