Jak jsem se stal nedůchodcem


Je vám ten pojem divný? Mně zase udivují předpisy a zákony v sociální a důchodové oblasti.

Protože jsem už dosáhl předdůchodového věku a stavařina je zatím v dlouhodobé krizi, usoudil jsem, že nejlepší řešení je předčasný důchod s drobným přivýdělkem. Že existuje určitá hranice přes kterou můj hrubý zisk – tedy před zdaněním – nesmí přeběhnout, to jsem věděl. Žil jsem v blahé nevědomosti, že do konce srpna budu vydělávat co to dá a od 1.září si začnu svůj výdělek hlídat. Problém v tom nevidím, protože v době krize se ve stavebnictví obecně vše zlevňuje, tedy upravím i já své ceny tak, abych se „vešel“. Protože však nejsem účetní, začal jsem se – pozdě – vyptávat, jakže se to rozdělení příjmů před a po technicky účetně provede.

Tady začaly nelogické rány osudu zvaného OSSZ.

Dnem, od kdy musím hlídat příjmy, je 1.leden roku ve kterém se stanu předčasným důchodcem. I kdybych do toho důchodu šel třeba 30.prosince.

Protože už koncem srpna mám „překročeno“, chtěl jsem důchod zrušit. Protože však rozhodnutí bylo starší jednoho měsíce, není možno.

Nepřebírat důchod nemohu, protože mi chodí na účet. A i kdybych mohl tak nemůžu, protože by s těmi penězi vznikl problém věci nepatřící nikomu. Tedy ani mně, ani státu.

Takže po podání přehledu na OSSZ nastane situace, kdy budu muset dosud vyplacený důchod vrátit. Ale ne, že bych toho dne „přinesl hromádku peněz“. Musím počkat, až k tomu budu vyzván z Prahy, což může klidně trvat i rok.

Do konce roku budu platit snížené zálohy a pojištění. Jenže po podání přehledu se mi vypočte nová záloha podle skutečného příjmu, kterou budu platit do konce dalšího roku. Až opět přinesu přehled, zaplacená záloha za rok se mi celá vrátí, protože se stane ze 100% přeplatkem.

Dnem do kdy musím hlídat příjmy není den, kdy mi vznikne nárok na řádný důchod, ale 31.prosinec téhož roku.

Takže jsem nebo nejsem důchodce?

A další aktuální písnička https://www.youtube.com/watch?v=terMBT2CuDA

„poprosíme vítr, aby mír přiletěl“

https://www.youtube.com/watch?v=aLAxbQxyJSQ

„wann wird man je verstehen?“

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Jak jsem se stal nedůchodcem

 1. Občan napsal:

  Což o to, důchodce asi jste, ale Kybersadistou „zreformovaná“ ČSSZ musí nějakou dobu předstírat, že s tím nemá nic společného, protože „úspory“ a „rozpočtová odpovědnost“.

  Mimohodem – gratuluji k velmi moudrému rozhodnutí; což myslím bez jakékoli ironie.
  Totéž doporučení jsem od pracovnice ČSSZ obdržel ve čtvrtek, kdy jsem si tam byl nechat udělat všemožné výpisy a vypočítat pravděpodobnou penzi. Doslova mi řekla – „mazejte do penze, jak to jen půjde, i kdybyste si měl pár měsíců doplatit. A pak pracujte pouze na živnosťák, abyste tomuhle státu nemusel dávat, pokud možno, ani korunu. On Vám také nic nedá“. Dále podotkla, že jsou agendou předčasných důchodů totálně zahlceni, protože je bez práce tolik lidí ve věku 50+, že jsou z toho docela zděšení.

  To se mi líbí

  • oh napsal:

   Také bych vám doporučil, abyste si do 1.1.2014 opatřili železné zdraví. Někdo vymyslel, že neschopenky na ČSSZ budou muset jít povinně pouze elektronicky. Ministerstvo jako vždy tvrdí, že pacientů se to prý nedotkne.
   http://zpravy.idnes.cz/neschopenky-lekari-podaji-uz-jen-elektronicky-fqj-/domaci.aspx?c=A130906_112502_domaci_hv
   Ministerská logika: „Je to pohodlnější, tak vám to nařídíme.“

   To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Žeby plíživá recyklace IZIPu?

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Ono to není tak jednoduché, jak se zdá. V úterý bude povídání o ČSSZ.

     To se mi líbí

    • oh napsal:

     Kdepak IZIP, tohle se mi spíš jeví jako nenápadná expanze debilních – pardon, vlastně datových schránek.
     http://www.lupa.cz/clanky/jak-se-dnes-datove-schranky-a-zakladni-registry-lisi-od-puvodni-velkolepe-vize/
     Až tohle skončí, bude to jako v jedné TV reklamě na seznam – hned po narození dostane mimčo mailový účet na seznamu a datovou schránku. A vlastní rodný list si bude muset doběhnout osobně do 90 dnů zkonvertovat (překlad do češtiny: ouředně vytisknout) na CzechPoint, nebo přestane pro úřad existovat.

     To se mi líbí

     • Občan napsal:

      Jo, s d…atovými schránkami mám pár docela adrenalinových zážitků 🙂
      Naštěstí to ve všech případech dobře dopadlo, ale bylo to o fous. Hlavně u VZ, kdy šlo o doslova minuty.

      Naprosto nechápu to „české novátorství“. Švédové to mají zařízeno tak, že kdo se tam narodí, dostane občanství nebo trvalý pobyt, nafasuje ze socsystému jedno číslo na celý život, a to mu pokrývá všechno – sociální pojištění, zdravotní pojištění, občanku, daně. Je to levné, srozumitelné a operativní.
      Ovšem nenakapsují se na tom zástupy privátních spřátelených firem, protože ten systém sakumprásk celý provozuje stát. Holt – jiný kraj, jiný mrav…

      To se mi líbí

 2. Hudec napsal:

  Jó, zamotat se se státem, z toho kouká
  1. kriminál
  nebo
  2. blázinec
  nebo
  3. bezdomovectví jako trvalý pracovní poměr

  Ale přivedl jste mne spolu s Občanem na myšlenku „předčasný důchod a já“. Ještě mám čas, ale v plánování je naše síla.

  To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  Pan Hudec má pravdu. Já občan rakouský, co víc se mi může stát…

  Vyjel k vám hudební komoň, Bavore

  To se mi líbí

 4. Rosťa napsal:

  Také jsem tam zdrhnul předčasně. I když je za to míň, tak přece je to určitá jistota v nejistotě rozpočtových odpovědníků chemického Alího.

  To se mi líbí

 5. Občan napsal:

  Něco pro uklidnění pocuchaných nervů 🙂

  To se mi líbí

 6. K-k. napsal:

  Jak to tak čtu, tak máme s Vladimírem-Faustem opět pravdu, když si pochvalujem, že jsme to s tím důchodem stihli na poslední chvíli! To co se teď děje, to je neskutečný…

  To se mi líbí

 7. věra napsal:

  I já jsem šla do důchodu cca o rok a půl dřív, nic jiného mi nezbývalo, práce nikde žádná..

  To se mi líbí

 8. tata napsal:

  DOVOLÍM si sem dát co jsem napsal na KOSE JAKO REAKCI na debatu na primě.
  UŽ že i zde jsou některé reakce levicových zaměřeny co nahrává pravici.

  POZNÁMKU

  trochu mimo k debatě na PRIMĚ.
  ano pravice vznesla nosné téma,bohužel vtomto se neshodnu s vlkem ani s mnohými jinak na vlně levice.
  SEM jen obyčejný člověk ale vtomto bych podle mě argumentoval mnohem lépe než SOBOTKA.
  proboha čeho se bojí třeba VLK A HODNĚ TO ROZVÍJÍ ve své podstatě dost podobnou argumentací jako KALOUSEK.

  kDYŽ by jsme připustili ….přesto že si myslím že tyto obavy jsou silně zveličovány …………………i všechny argumenty a při znalosti toho jak zde parlamentní demokracie fungovala posledních 7 let ona tady náká parlamentní demokracie byla?RESPEKTIVE taková která by se dala hájit?

  TĚCH PŘÍPADŮ OPAKU je mnoho a je zbytečné je znova vypisovat……….A ZDE JE proč nechápu retoriku vlka……….nebot oproti KALOUSKOVI JE vidí také

  NAVÍC SE ODTOHO rozvíjí ten základní argument co používá KALOUSEK a bohužel i vlk

  ŽE Rusnokova vláda byl nestandarntní krok,RESPEKTIVE ON nestandartní byl ,bohužel v nestandartní situaci nemužete chtít standartní krok a vtom je ten problém.

  KDYBY ZDE BYLA STANDARTNÍ PARLAMENTNÍ demokracie……….nemohla by mýt možnost ta vláda v demisi uvažovat že bude pokračovat…………..PROTO zde KALOUSEK A BOHUŽEL I VLK hrají s cinknutými karty………………U Kalouska je to jasný je to nosné téma pravice……..proč stím ale koketuje vlk………..dobře on sám tvrdí že s principu MIRKA Dušína,NEJSEM zastáncem nadržovat,odpoštět svinárny svým.

  ALE KONKRÉTNĚ TOTO……….JINÉ ŘEŠENÍ nemělo………ŽE TO NEBERE Kalousek je jasné ,že stím koketují ale co jinak KALOUSKA VIDÍ jako největší zlo to pochopit nedovedu.

  protože když připustím že opravdu že to spěje k prezidentskému systému pořád ZEMAN KDYŽ BYL U VESLA ŠKODIL MIN JAK ta banda kolem Kalouska……………ano kritizujme ZEMANA a je za co ale s největší pravděpodobností i ten nejčernější scénář……….nanaplní to co zde7 let bylo považováno za parlamentní demokracii……………ale vtomto případě ta vyváženost mě připadá…..že mě někdo brutálně napadne………kolemdoucí mě pomuže sice až dost drsně a já budu řešit že měl stím nasilníkem přece jen jednat v rukavičkách
  Odpovědět

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.