Evropské stavebnictví si na oživení počká, české je na tom zle


A ještě jedna stavařská zajímavost. Tentokráte z celé EU.

24.6.2013, Zdroj: ČTK

Oživení evropského stavebnictví lze očekávat nejdřív v roce 2015, bude ale tak mírné, že poklesy z předchozích let nevyrovná. Vyplývá to z nejnovější prognózy oborového sdružení Euroconstruct, kterou ČTK poskytla členská firma Euroconstructu ÚRS Praha. Černá prognóza se týká i České republiky, v níž sdružení očekává jeden z nejhorších propadů v Evropské unii.

Na začátku letošního roku Euroconstruct odhadoval, že česká stavební výroba loni meziročně klesla o 5,4 procenta, nyní odhad zvýšil na pokles o 7,4 procenta. Sdružení výrazně zhoršilo i výhled na letošní rok a čeká propad o 6,6 procenta, zatímco před půl rokem to bylo 1,9 procenta. V dalších letech se pokles českého stavebnictví bude podle Euroconstructu zpomalovat, ani v roce 2015 ale obor v tuzemsku nečeká růst.

Stavebnictví všech 19 zemí sdružených v Euroconstructu se loni podle aktualizovaného odhadu propadlo o 5,3 procenta. Klesat má i letos, a to o 2,8 procenta.

„Pro rok 2014 je očekáván pouze zanedbatelný růst kolem 0,5 procenta a mírné oživení o 1,7 procenta v roce 2015,“ uvádí zpráva Euroconstructu. „Odhadovaný růst je stále příliš nízký na to, aby vyrovnal poklesy z předchozích let, a stavební aktivita tak nadále zůstává hluboko pod vrcholy poslední dekády,“ dodalo sdružení.

Euroconstruct také předpokládá, že nejvýraznější rozvoj vykáže v příštích letech bytová výstavba, která by mezi roky 2013 a 2015 mohla vzrůst o 3,5 procenta. Inženýrská výstavba vykáže ve stejném období mírný růst o 1,8 procenta, zatímco nebytová výstavba stěží dosáhne růstu.

Podle sdružení je nutné brát v potaz velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, když například Česko patří mezi země s nejhorším výhledem. V letošním roce má horší prognózu než ČR jen Španělsko, Portugalsko a Irsko. V roce 2015 podle Euroconstructu bude tuzemské stavebnictví společně se španělským jediné ve sledovaných 19 zemích, které vykáže meziroční pokles. 

euroconstruct

Původní odhad z prosince 2012:

Euroconstruct
Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Přejaté, Stavebnictví se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

31 reakcí na Evropské stavebnictví si na oživení počká, české je na tom zle

 1. Anonymní napsal:

  A čemu se jako divíte či chcete divit, když je tam přes milion baráků, co půjdou zbourat v oněch zemích (jsou nové, ale nikdo je nechce, nemá na ně), tak k čemu stavět další, aby se zase bouraly? Co byste zde navrhoval pro příště ? Dokud nebude nějak „udáno“ oněch milon k ničemu, nebude nic nového.Tak jistě, i bourací práce jsou „od fochu'“ tedy stavební, jen poněkud naruby.Ta stavební prosperita od roku 1990 do roku asi 2005 byla jen na dluh , jako vše socialistické. Ale navrhoval bych oprášit projekt podmořského tunelu mezi Calpou a Abylou a propojit oba španělské břehy, to by zaměstnalo spoustu lidí, jen nevím, kdo to zacáluje.
  Tohle jediné by mělo smysl.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   „Ta stavební prosperita od roku 1990 do roku asi 2005 byla jen na dluh, jako vše socialistické.“ … tuhle blbinu (ano, pravda, první půlka věty je správně!) jste sám vymyslel, nebo opsal z nějakých bakalobabišonovin?

   To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Dobré ráno 🙂
    Šetřte písmenky, to je fakt ztráta času. Spíš přemýšlejte nad nějakou schůdnější zkratkou 😀

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Dobré! Právě jsem odeslal rodinku na dovolenou (já ležet na slunci a písku neumím 🙂 ) a tak dám písmenkům na týden pokoj, budu na chatě. Písmenek si užívám do zásoby …

     To se mi líbí

   • Anonymní napsal:

    A co byste tedy doporučil s těmi baráky ve Španělsku . Ty baráky byly právě (tehdy)postaveny všechny na úvěr, a proto je mají nyní banky a ty je , jelikož nejsou prodejné (ty domy), postupně zbourají. Takže úvěr = většinou z druhé strany dluh., to jste uznal. Ale můžete je jako správný socialista poskytnout sociálně potřebným černochům z Maghrebu, ti je obydlí hned zítra, ale nevím jestli budete spokojen, až se jako další nezaměstnaní budou hlásit o „své“, když jich tam je neoficiálně již 30 procent plus.
    A jaká myslíte, že tam byla vláda, když byl stavěny (tak jistě Juan Carlos tam vládne papírově a nemůže to ovlivnit). Nebo myslíte, že je postavil zlý fascista caudilo Franco y Bahamonde? Jeho 200 Pts mincí jsem platil ještě v roce 2000.
    Víte dobře, že Masaryk říkal, že socialismus je hezká věc, ale musí se na něj nejdříve vydělat.Socialismus na dluh v podobě těch baráků je to, co je ve Španělsku. A k tomu přes třicet procent nezaměstnaných. Takže chvíli byla euforie, že stavebnictví roste a s ním ekonomika, a teď kocovina.
    Navíc zničeno stavební činností spousta zemědělských pozemků, jež budou chybět a hlavně u pobřeží.Takže bych rád slyšel nějaké řešení.Socialistických vlád tam bylo více, převaha, třeba Felipe Gonzáles a další a tehdy „vše“ rostlo“, že na dluh, nevadilo, tak teď se to „vyrovnává .

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     V letech 1993 – 2002 vládli ve Španělsku lidovci a socialisté byli v opozici, od r. 2011 jsou opět v opozici. Tedy v době, kdy podle Vás probíhal „socialistický“ stavební boom a „socialismus“ se vyznačoval rozsáhlými pravicovými „reformami“.
     Co s tím? Bábovička v čudu…

     To se mi líbí

    • Anonymní napsal:

     To stavěla vláda? A proč? Bývá dobrým zvykem, že staví soukromí investoři s očekáváním zisku? Nebo stavěli pro vládu a ta jim teď odmítá platit?
     V tržní ekonomice platí zásada, že je každý za své činy a investice zodpovědný a nezáleží na vládě.

     To se mi líbí

     • Občan napsal:

      No to já nevím. Vy tu blábolíte něco o socialistech a o socialismu, který zavinil stavební boom, jenž nevyšel.

      To se mi líbí

      • Anonymní napsal:

       Felipe Gonzales byl socan jako Vy, Partido Socialista … Bábovička spadla, od 1982 do 1996 . Ten s tímhle přišel, a byl tam opakovaně, do 1996,asi 13 roků. V té době se s tímhle blbnutím za jeho vlád začalo, ostatní jen v tom „jeli“ umocněni EU a očekávaným eurem, až bábovička spadla. Takže očekávám, že jako správný socan podáte návrh „co s tím“ když socanská bábovička spadla , třeba rád pomůžete jiným kolegům.
       Vyhýbat se odpovědím je snadné.
       Vláda jistě nestaví, ale nastavuje podmínky, díky kterým se „vyrobil“ růst až socanská bábovička spadla. Ostaní se chovají pochopitelně „tržně“, dokud nespadne a „vezou“ se, ikdyž socan na chvíli je pryč, co poradíte nyní ?

       To se mi líbí

     • Minorita napsal:

      Juuuj, a to myslíte vážně, s tím, že je v oné „tržní“ekonomice každý odpovědný za své činy ??? A všechno je socialistické, a ti pánové z bank, šéfové stavebních firem, realitních a investičních společností jsou aus gerecht kompletní socialisté jako hrom , že 🙂 …
      Kdepak, alespoň se jeden zasměje …
      To je mi panečku taškařice, obzvláště k místní aplikaci onoho neochvějného pravidla 🙂 … Jen pro zajímavost – v kterém že roku se nacházíte, jde snad o hlas z relativně dávné minulosti, nebo ze stejně relativně vzdálené budoucnosti ???

      To se mi líbí

 2. Občan napsal:

  Euroconstruct má dost krotké odhady. Protože staťák vykázal za I.Q. 2013 meziroční pokles ve stavebnictví 11,4%, což je skoro dvojnásobek Euroconstructu.

  I předpoklad, že poroste bytová výstavba, považuji za přehnaně optimistický. Připouštím, že někteří developeři si mohou dovolit stavět na sklad; ale kolik jich je? Už teď zejí spousty domů a bytů v dalších a dalších satelitech prázdnotou a transparenty „For sale/for rent“ na nich vlají stále beznadějněji; nemluvě o inzerci. Zvláštní je, že na ceny nemá krize skoro žádný vliv. V poslední době jsem se dočetl, že ve Španělsku a Británii jsou takhle prázdné celé nové městské čtvrti a developeři chystají jejich bourání.
  Na bourací práce však nemají peníze a spoléhají na STÁTNÍ DOTACE (bourání z bezpečnostních důvodů a dotace na pracovní místa). Takže nezaměstnaní, pracující dočasně na bourání, budou ZE SVÝCH DANÍ a za pomoci daní DALŠÍCH PRACUJĆÍCH platit dotace SOUKROMÝM PODNIKATELŮM na odstranění důsledků jejich přehnaných očekávání. Pervezita tohoto systému už přesahuje všechny meze.

  Infrastrukturní výstavba, pokud na ni budou peníze, bude doslova rájem korupčníků. Zvlášť ta popovodňová. Zakázek bude málo a dostanou se k nim jen ti, kteří budou schopni nabídnout dostatečné „protiplnění“. To nebude hezká podívaná.
  A navíc vzroste zadlužení státu, okrajů a obcí, aniž bychom měli šanci dozvědět se KOMU že to vlastně dlužíme a za jakých podmínek…

  Ale možná bude pád až na úplné dno právě tou potřebnou katarsí, jež umožní pochopit i Carlosům, Jezevcům, Čtenářům a dalším, že tohle není krize, ale definitivní rozpad systému od počátku stojícího na nadvýrobě, vykořisťování, dluzích, privatisaci zisků a socialisaci ztrát.

  To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   nějak si nevzpomínám,že bych zrovna já někdy tvrdil,že je nějaká krize.
   Není jen tak dobře jak bývávalo,že už tak dobře nikdy nebude většina asi tuší,ale prozatím si to nechce přiznat.
   Podle mne to není žádný rozpad systému,žádná krize,ale pouze vyvažování stavu.

   Můžeme akorát tak vzpomínat.

   V Moravskoslezském kraji je nedostatek cihel a izolací

   OSTRAVA – Nedostatkem stavebních materiálů trpí v poslední době stavební firmy v Moravskoslezském kraji. Nedostatkovým zbožím se vinou podstatě vyšší stavební aktivity staly například některé druhy izolačních hmot či keramické zdivo. Vyplývá to z ankety mezi majiteli stavebních firem.

   http://moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/20070725_stavebnictvi_material.html

   To se mi líbí

   • Bavor V. napsal:

    Jenže tahle zpráva je z roku 2007.

    To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     ano,vím to,vzpomněl jsem si na tu dobu,jak před stavebninami stála auta a čekala na ty cihly.Jak na skoro každých stavebninách po celé republice visely plachty s nápisy že cihly nejsou.
     Proto jsem napsal,že můžeme akorát tak vzpomínat,ta doba se už nikdy nevrátí,alespoň podle mne.

     To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Prdlajs „stavební boom“. Příčinou přechodného nedostatku některých stavebních materiálů na Severní Moravě bylo TOHLE:
    „…Všichni oslovení stavaři se shodují na tom, že nedostatek materiálu zavinil letošní stavební boom. Za tím pak podle odborníků stojí očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty ze současných pěti procent na 19 procent v roce 2007. „Lidi to hodně straší. Bojí se, že se jim pak stavby prodraží. Proto se nyní hodně rekonstruuje,“ řekl Procházka….“

    Takže se nezahajovalo proto, že by bylo tak obře a že by lidé měli perníze. Zahajovalo se POUZE kvůli OBAVĚ ZE ZDRAŽENÍ. Nešlo tedy o „stavební boom“, a o stracho o zákazníky.

    PO ZVÝŠENÍ DPH jde stavebnictví do hajzlu takovým fofrem, že z toho až oči přecházejí. A to i přesto, že v něm už snad nikdo nepracuje legálně a s dělníky se česky v podstatě nedomluvíte.

    To se mi líbí

    • wiki napsal:

     Občane, jeden OT ve věci našich dřívějších debat o legislativě na MPSV: http://respekt.ihned.cz/fokus/c1-60158190-ministryne-odvolala-urednika-ktery-chtel-zrusit-kojenecke-ustavy

     To se mi líbí

     • Občan napsal:

      Dík!
      Podmínečně dobrá zpráva pro děti. ZATÍM se z nich nestanou „batůžkáři“, protože nejsou peníze na „chovné stanice“.
      Špatná zpráva je, že nejsou peníze ani na Klokánky a DD a už vůbec ne na péči o odrostlé děti. Ovšem DD umějí improvizovat; mnohé jsou v tom docela úspěšné a budují svépomocí alespoň skromná zázemí pro „své“ dospívající a dospělé.

      To se mi líbí

      • Občan napsal:

       A tohle – http://denikreferendum.cz/clanek/14342-eticky-stret-zajmu-odmitam – může být důvod.

       On je to vůbec takový chrudimsko-pardubický kmotřík. Obchodní rejstřík je fajn čtivo 😉
       Mimo jiné usvědřuje soudruha bratra Macelu ze lži, protože ona „vobecněprospěšná“ vznikla až 6. 10. 2010 ,což už bylo dávno PO volbách. A je to HODNĚ zajímavá „vópéeska“, protože jsou v ní nasáčkovaní mino jiné i mediální bratr Czendlik , Šimáček z ČvT a Ing. Michal Malý – finanční a nemovitostní velkošíbr. Takže kterým směrem se má ubírat profesionální pěstounská péče je jasné. Jj, lidovci byli, jsou a zůstanou prevíty non plus ultra.

       To se mi líbí

    • čtenář napsal:

     tak to tedy ti dotazovaní odborníci byli odborníky na svém místě.
     Zvýšení DPH nemělo na cenu bytové výstavby žádný vliv.
     Tzv. „sociální bydlení“ i nadále zůstávalo přece v 5% sazbě.

     Že to lidi strašilo?Ale nikoliv,přesně řečeno „lidi se nechali zmanipulovat“ od těch stavebních firem debilními slogany že mají poslední možnost stavby ve snížené sazbě.
     Stejně tak se nechávali léta před tím zmanipulovat tím,že je mít lepší vlastní bydleni než bydlet v nájmu.
     Takový je můj názor.

     Stejně nechápu jak se v této zemi mohlo postavit tolik nových bytů a domů k bydlení když je nás tak nějak pořád stejně,také mi z toho stavění na každém rohu oči přecházely.
     Už od roku 1990.

     To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      To nebyly slogany firem, ale zcela reálný plán vlády, která chtěla zrušit výjimku pro „sociální bydlení“ a skutečně převést veškeré stavebnictví do vyšší sazby.

      To se mi líbí

      • čtenář napsal:

       nevím,chápal jsem to tak jak je uvedeno v tomto,že právě vláda to „sociální bydlení“
       zavedla.

       Realitní experti: Zvýšené DPH na stavební práce a řešení „po česku“

       Po skončení výjimky, od ledna 2008, přejdou v Česku stavební práce do standardní sazby DPH (tj. z 5% do 19%). Podle naší vlády se však není čeho obávat. Pokud jsme se s Evropskou unií nedohodli po dobrém, však my si už najdeme nějakou kličku, jak z této lapálie ven! A tak vznikla definice sociálního bydlení.

       „To, že se naší vládě nepodařilo výjimku vyjednat není optimální řešení. Trh s byty se v České republice rozvíjí a dobré by bylo, kdyby se podařilo výjimku vyjednat a zůstat alespoň do roku 2015 v kategorii 5% DPH na stavební práce. Pokud se toto nepodařilo, pak buďme rádi, že vláda našla možnost, jak většinu bytů v této kategorii udržet.“

       http://byznys.ihned.cz/c1-17958090-realitni-experti-zvysene-dph-na-stavebni-prace-a-reseni-po-cesku

       Takže jsem to chápal tak,že se nepodařilo vyjednat stavební práce ve snížené sazbě a aby se i nadále mohly bytové objekty stavět ve snížené sazbě,tak se zavedlo to „sociální bydlení“,které si myslím platí dodnes.

       Souhlasím s tím,že ve zdravé společnosti je taková výstavba naprosto přirozená,měl jsem jen trochu připomínky k tomu,že se to stavebnictví v jednu chvíli jakoby utrhlo ze řetězu a že mi nepřišlo zdravé když to bylo nahuštěné do tak krátké doby,což 17let je velmi krátká doba.Ono,oni se mnohdy utrhly ze řetězu sami ti co toužili po vlastním bydlení,stěhování z panelákových 65m2 do nesmyslně velkých domů v satelitu pro zdravou společnost není typické.
       Pane Bavore,jen se nad tím zamýšlím,nad tím,jestli se ta doba ještě může někdy vrátit,myslím si že nemůže,že je vyčerpáno.I když chápu,že bychom si to všichni přáli,já také,jen nevěřím že to je ještě možné.

       To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        To, že se „naší“ vládě nepovedlo vyjednat výjimku je zásluha právě Topolánkovy partičky, která naprosto otevřeně podtrhla snahu Paroubkovy vlády tuto výjimku dotáhnout do úspěšného konce. A pak si sami hráli na spasitele.
        Co se týká stavebnictví, tak není vyčerpáno. Jen se zatím nedokážeme přeorientovat tam, kam bychom měli. Ne nové a na „zeleném“, ale tzv. brownfields, tedy rekonstrukce, přestavby nebo výstavby na znehodnocené stavbě, tedy již stavebním pozemku. V tomto směru závistivě koukám na Anglány a jejich londýnské Docks – přestavěné doky na zcela jiné využití, Battersea Power Station – přebudovanou elektrárnu v Battersea atd.

        To se mi líbí

       • Minorita napsal:

        Myslíte tzv. loftové byty Bavore ??? Tak v Praze, a myslím i v Brně k podobným skutkům došlo, ale cena byla „jinde“, vyšší než u novostaveb … Nevím, do jaké míry takové bydlení cenově konkuruje běžnému např. v té Anglii – tady jde o jiné cenové pořizovací náklady ,a běžnou bytovou to suplovat nemůže – myšleno zde v Čechách. A jedním dechem přiznám, že neznám relace za takové bydlení za kanálem. Nicméně z hlediska stavaře jde určitě o výzvu a chuťovku …

        To se mi líbí

       • Bavor V. napsal:

        To nejsou jen lofty. Vezměte si takovou Olympii v Plzni. Obchodní středisko z nějaké staré fabriky. Taky nádhera. A hlavně to nezabralo nic ze zeleného. Nebo aspoň jen minimum na parkovací plochu. A asi by každý ve svém okolí našel podobné míst, kde by se něco dalo přebudovat. I tady ve Strakonicích je takových míst „neurekom“

        To se mi líbí

       • Minorita napsal:

        Popravdě přiznám, že jsem ono centrum neznal a foto na mne působí velmi dobrým dojmem. Souhlasím s Vámi, že tudy určitě cesta alespoň z části vede ( jsme v Čechách, že … ) , a podobné revitalizace, rekonstrukce, by zasloužily mnohem větší nejen publicitu. Já vycházel z místních reálií, a to je věru věc.
        Svoji nemalou roli mimo jiné také hraje marže, jenž je obsažena v prodejní ceně, rozdíl mezi skutečnou cenou stavby ( píši schválně skutečnou ) a prodejní …
        Souhlasím i s tím, že s půdním fondem se zachází neuvěřitelným způsobem , což se může v dlouhodobějším horizontu vymstít, jenže když on ten momentální zisk, že …
        Oklikou se dostaneme k místní cenotvorbě, a to je panečku v Bohemii téma …
        Proto ona moje skepse..

        To se mi líbí

     • Bavor V. napsal:

      Kromě toho ve zdravé společnosti je taková výstavba naprosto přirozená, protože se vyvíjí požadavky na komfort bydlení a protože ve zdravé společnosti jsou i peníze, tak se ten komfort může realizovat. A tím komfortem myslí samozřejmě komfort úměrný kapse stavebníka. Takže každý si pod tím pojmem může představit cokoli dle svého.

      To se mi líbí

 3. Petrpavel napsal:

  Soukromník (soukromá firma) staví přece podstatně levněji než státní podnik. A tak se staví, prodává (nekupte to za tu cenu!), létají hypotéky, levné dálnice přibývají po stovkých kilometrů…
  Nebo že by to nebyla pravda, a naši asociální inženýři se zmýlili?
  Každá vesnice už má honosnou radnici, šestkrát předělané náměstí, sportovní halu či stadion pro místní profíky, bazén, satelitní městečko … co by se pořád stavělo?
  Kdyby to bylo u vlka, tak buď by takový článek vůbec nevyšel, nebo by měl dodatek : takovou extrémně levičáckou propagandu příště zatrhnu 🙂

  To se mi líbí

 4. Petrpavel napsal:

  Mizím, jdu dělat pritipovodňová opatření. Zbourat dřevěnou kolnu u potoka a udělat novou výš. Po předminulé povodni si sousedé naproti zvýšili břeh (proto se zatopila), já musím také 😦 . Jsem vlastenec, chci podpořit růst HDP 🙂 .
  Neměl bych požádat o dotaci naši vládu v demisi nebo snad dokonce EU? Neměl, já vím. Na to jsou tu jiní kosové.

  To se mi líbí

 5. lujjza napsal:

  „Bohouši, přestaň blbnout a mazej k pumpám!“ – Martin Kunštek….. http://blisty.cz/art/69127.html

  To se mi líbí

 6. lujjza napsal:

  Dárek na rozloučenou pro odcházející členy vlády od vděčných občanů ČR: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=527933887256049&set=a.190370977679010.42685.188950254487749&type=1&relevant_count=1&ref=nf

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.