ČESKO V EVROPSKÉM ÚPADKU, PODLE ŽUMPÁLISTŮ17. NEJBOHATŠÍ STÁT Z 27 STÁTŮ EU ?


Napíše-li někdo o současném Česku v Evropě, že svojí 17. pozicí mezi 27 zeměmi EU je 17. nejbohatší, ne 10. nejchudší, není nic jiného než propagandistický mopslík, panáčkující současné katastrofické vládě. Když jsem si přečetl v dnešním přehledu tisku, že někdo něco podobného mohl vypotit, zkusil jsem si zjistit o věci více ( ZDE http://www.rozhlas.cz/zpravy/ekonomikavevrope/_zprava/cesko-je-17-nejbohatsi-zemi-eu-dotahuji-nas-ale-slovaci–1226187 ) .

I dozvěděl jsem se, že nejvyšší autorita statistiků EU, úřad EUROSTAT vydal zprávu„GDP per capita, consumption per capita and pricelevelindices“, ( ZDE také v české verzi,http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/GDP_per_capita,_consumption_per_capita_and_price_level_indices/cs) česky „HDP na obyvatele, spotřeba na obyvatele a indexycenovýchhladin“. Pro ty, kterým ekonomické zkratky nic neříkají, HDP = hrubý domácí produkt, což je celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území.

Ještě je třeba dodat, že zpráva se týká vývoje ekonomik v letech 2009 – 2012 a to ve 27 zemích Evropské unie, plus 3 zemí EFTA ( Island, Norsko a Švýcarsko ), přistupujícího Chorvatska, kandidátských zemí ( Makedonie, Černé Hory, Srbska a Turecka ) a dvou budoucích pravděpodobných kandidátů na vstup do EU ( Albánie, Bosny a Hercegoviny ).

Když český tisk komentujezprávu EUROSTATU, převážně kladně hodnotí, že Česká republika v roce 2012 postoupila v pořadí zemí podle HDP na obyvatele o jedno místo nahoru, jen některé komentáře k tomu dodávají, že k této změně došlo díky významnému propadu tvorby HDP Řecka, nikoliv zlepšování tohoto ukazatele v ČR, ten rovněž upadá, ale ne tak rychle.

Dvě hlavní tabulky zprávy ( v anglické verzi do roku 2012, v české do roku2011 ) pracují s indexy odvozenými z celkové průměrné hodnoty evropské sedmadvacítky ( EU 27 = 100 % ).

Znamená to, že pokud ve čtvrtém sloupci tabulky „Gross domestic product“  za rok 2012 u země Česká republika ( CZ ) je uvedena hodnota 79, potom jde o 79 %  z absolutní hodnoty vytvořeného HDP na obyvatele ve 27 zemích Evropské unie.Obdobně tabulka „Actual individual consumption“, odráží individuální spotřebu na obyvatele dané země v indexu oproti průměru evropské sedmadvacítky.

GDP200613

Jaké že to klíčové závěry můžeme z obou tabulek vyvodit pro Českou republiku, včetně těch, které česká žumpalistika zamlčela ?

1.

Tvorba HDP v Česku ve srovnání s průměrem EU 27 trvale klesá ( vyjádřeno indexy 2009/83 %, 2010/80 %, 2011/80 %, 2012/79 % ). Skutečnost, že HDP na obyvatele nedosáhl ani v roce 2012 předkrizové úrovně z roku 2008 a nepřekročí tuto úroveň ani v letech 2013 a 2014 je známo. Lze tedy předpokládat, že nás čeká nejméně 6 let poklesu výkonnosti české ekonomiky ( 2009 – 2014 ) ale co je nejhorší, dojde za tuto šestiletku i k poklesu vůči průměru 27 zemí EU. Mezi 27mi zeměmi EU se  v roce 2012 Česká republika nacházela  až na 17. místě následována Slovenskem, které  za námi zaostávalo v roce 2009 o 10 %, v roce 2012 již jenom o 4 procentní body. Neplatí tedy výmluva vládních propagandistů, že zle je všude, tak musí být i u nás.

2.

Tabulka ukazatele individuální spotřeby na obyvatele je ještě katastrofálnější,  řadí Českou republiku v roce 2012 až na 22. místo mezi 27mi zeměmi Evropské unie s indexem 69% oproti průměru EU, opět s trvalým meziročním poklesem. Hůře než mi na to jsou již jenom obyvatelé Maďarska ( 61 % průměru EU ), Litvy ( 61 % průměru EU ), Estonska ( 59 % průměru EU ), Rumunska ( 48 % průměru EU ) a Bulharska ( 49 % průměru EU . Samozřejmě, že to znamená, že všechny okolní státy jsou na tom lépe a to včetně Slovenska a Polska.

Jestliže propagandistické články české žumpálistiky zmiňovaly hanebné 17. místo v tvorbě HDP na hlavu jako úspěch s ohledem na předstižení Řecka, o pořadí Česka v tabulce druhého ukazatele se zmínily jen několika slovy. Není divu, tak špatně na tom obyvatelé ČR ještě nikdy v minulosti nebyli.

3.

Ale nejen shora uvedené je děsivou zprávou o důsledcích vlády české pravice. Pokud bude pokračovat trvalý sestup, nebo stagnace  české ekonomiky i po roce 2014, reálně hrozí, že i vysmívané Rusko nás předběhne v tvorbě HDP na obyvatele do roku 2017.

Hanba české vládě !

Laco Grőssling

20.6.2013

——————————————————————————————-

Prostě z pohledu našich oblbovadel je sklenice stále ještě poloplná

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Od přátel se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

49 reakcí na ČESKO V EVROPSKÉM ÚPADKU, PODLE ŽUMPÁLISTŮ17. NEJBOHATŠÍ STÁT Z 27 STÁTŮ EU ?

 1. cobolik pacholik napsal:

  ako som uz niekde pisal laci,ze nase finance institution vam vyjdu v ustrety spolu s government az tak,ze sa z toho vsetci obyvatelia zemegule poseru,mne imbencilovy financne negramotnemu,ako spravny finansista oznaci vsetky tie grafy,prognozy a prehlavne expertizy expertov na dalsi vyhlad s prognozou do buducncosti docista pripadaju,jak dalsi zjazd s vyhledem do dalsi petiletky.lebo jak tu ten chazarik od FED lakuje,ze je trochu stagnacie,trochu kolisania a podobne bludy spravneho lakirnika od zlateho prachu,po mojom,ze sa to serie,trochu smrdi,casom zavonia a kdesi som preletel clanok,ze tu v tej riti predloni zarobili vsetky financne institucie 240 miliard $ a uz na novy rok vyhlad na 310 miliard $ a ked ten mongoloid moore v san francisko minuleho roku sa zucastnil s tou negramotnou holotu na demonstarcii s podporou skupiny z wall street a prehlasil,jak oni uvadzaju kovanej socialista s pripecenym mozgom komunisty,ze za vsetko moze wall street a FED s ich prizdisracmi,tak ten zo CNN sa zhrozil,ze napada demokraciu v tej riti a ked ten mongoloid mu zacal sypat konstituciu v amerike,tak sa rychle urobil comercial brake,zvany reklama na najlepsi aleve,ktory ked zozeries dve tabletky na den,tak si 24 hodin taky odolny,jak dalmatska ocel a to ukazuju reklamu,ked sa v office modelka pohla s ritou a prestasne ju pichlo v krizoch,ja som zozral 8 naraz tych aleve a ani hovno,koleno bolelo dalej jak svina.
  PS.moj blud tu,co som dristnul bude pre mnoho financne gramotnych jasnou spravou,ze som obmedzeny buran,ale jedno viem naisto ze nemozno kradnut v nijakej acii
  na samy koniec laci nepis hanba ceskej vlade,ale prinajlepsom treba nastartovat holotu,aby aspon kamenom hodila,bo lepsi by bol granat,netreba pisat hanba ceskej vlade,ale hanba nam,ze stojime jak ovce a becime jak u nas v burakovoch po kopeckoch,lebo ja nie som nijaky terorista,ani nacista,len nenavidim niekoho,ked prisaha na svoju cest a svedomie,pre blaho svojich to ma privadza do sialu.

  To se mi líbí

  • Laco Grőssling napsal:

   Servus Čobi, tož to je tak, ani Juro Jánošík, ani Jan Sladký – Kozina co zvedli holotu nic proti vládám nezmohli. Za to žebro, to musela být hnusná smrt.
   Ty máš výhodu, že věci vidíš z té velké země, kde dnes už znamená včera a která tiskne nekryté doláče na rychlostiskárnách jako o závod, jen aby znehodnotila svůj hjůdž debt vůči šikmookým komunardům. No a když v této perspektivní zemi, která prohrála všechny velké poslední války, umí s holotou zatočit levou zadní, a té holotě nevadí, že je šmízovaná od rána do večera i na hajzlíku, tak není šance ani u nás. Po pravdě, nevím co s tím.

   To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Nemám moc rád statistiky, zvláště ty ekonomickosociální. Průměr je ošidný (my koloběžku, oni letadlo, průměr je auto, já nic, on kuře, průměr je půlka kuřete…).
  Proč?
  Zkusme si představit, zda na tom většinově my, čtenáři u Bavora, budeme lépe nebo hůře když ČR bude až 27. (tedy posledním) nejbohatším státem v EU a systém odměňování pro včechny bude za odvedenou skutečnou práci a za skutečně vytvořenou hodnotu jako za socialismu, či když budeme 17. jako nyní, či dokonce postoupíme na 15. místo (jakože nepostupujeme, klesáme, ale teoreticky vzato…), a stávající systém neodměňující práci a hodnoty, ale odměňující především kontakty, podvody, finanční transakce, politický vliv … bude rozvinut ke kalouskovskorittigovské dokonalosti.
  Pravdu má čobolík : „…netreba pisat hanba ceskej vlade,ale hanba nam,ze stojime jak ovce a becime…“

  To se mi líbí

 3. Občan napsal:

  A ještě v těch tabulkách není uvedeno, že máme absolutně nejnižší podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky v celé EU (v přepočtu na národní průměrnou mzdu i na kupní sílu jsme beznadějně skončili i za Bulharskem a Rumunskem), že máme třetí nejhůř placenou veřejnou správu (myšleni řadoví zaměstnanci do úrovně ředitelů odborů; za námi je opět jen Rumunsko a Bulharsko) a že poměr mzda/penze/životní náklady řadí ČR rovněž na chvost EU.
  Rovněž úředně stanovené životní minimum a minimální mzdy řadí ČR na úplné dno EU.

  Jaký má toto „šetření“ dopad na kupní sílu obyvatelstva a výkonnost ekonomiky, asi není třeba vysvětlovat. Jak se to promítá do situace zejména živnostníků a malých firem, je asi také jasné.
  A s neustálým růstem cen nejzákladnějších životních potřeb (jídlo, voda, bydlení a energie) to bude jen horší.

  Řada ekonomů již připouští, že makrodata vlastně o „zdravotním stavu“ národních ekonomik nevypovídají skoro nic; zejména pokud nejsou očištěna od nákladů na dluhovou službu.
  ČR by již teď měla být dávána za odstrašující příklad.

  Čobolda má pravdu – měli bychom vystoupit ze svého trpného mlčení.
  A tím, kdo by měl nejhlasitěji nemlčet, by měli být právě živnostníci a majitelé malých firem. Protože jim jde o přežití především.
  Jenže to by museli mnozí z nich nejprve pochopit, že se neobejdou bez koupěschopné věřejnosti a že jejich potenciální zákazníci se rekrutují právě z těch, jimiž tolik pohrdají – tedy z jejich zaměstnanců, ze zaměstnanců jiných firem, z řadových zaměstnanců eráru, z penzistů i z nezaměstnaných a jinak chudých. A tady se obávám, že toto nejsou schopni pochopit a přijmout.

  To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Ještě k těm údajům…
   Tady je přehled vývoje minimální mzdy od r. 1995:
   http://www.finance.cz/makrodata-eu/trh-prace/statistiky/mzda/

   Povšimněte si KDY rostla (jj, zejména za Paroubka 😉 ) a kdy stagnuje. Pro doplnění uvádím, že v r. 1989 byla 2000.- Kčs; jenže TEHDY se z ní dalo s přehledem vyžít a financovat i drobné radosti jako divadlo, nákup knih, občasný vandr/výlet, návštěvu hospy apod. A byla stanovena přesně v souladu s metodikami OECD a ILO – tedy 60% průměrné mzdy. DNES činí sotva 30% průměru, resp. 40% mediánu a nepokrývá ani nejnutnější životní náklady.
   Obzvlášť zajímavá je v poměru k cenovému indexu – 70% průměru EU vs. 8000.- Kč BRUTTO (320 euro, čistého 7200.- Kč = 288 euro).

   Ani v průměrné mzdě na tom není ČR lépe:
   http://flek.cz/clanky/dalsi-tipy-a-informace/prumerne-mzdy-a-platy-v-roce-2012
   Hrubá průměrná mzda je 9. nejnižší v EU, přičemž cenový index je 70% průměru EU a produktivita práce 76% průměru.
   V čisté PRŮMĚRNÉ mzdě je ČR dokonce ještě o dvě příčky blíž úplnému dnu.

   A co se týká průměrných celkových nákladů na pracovní místo, jsou v ČR OSMÉ NEJNIŽŠÍ:
   http://www.denik.cz/ekonomika/pracovni-sila-je-v-cesku-podstatne-levnejsi-nez-prumer-eu-20130412.html
   Jenom nevím, ze kterého prstu si to Eurostat vycucal, protože neznám ze svého okolí nikoho, kdo by bral 10,6 euro hod (265.- Kč/hod.) 🙂 Zato znám hafo lidí, kteří berou za plně kvalifikovanou a psychicky nebo/a fyzicky náročnou práci 2,4 – 3,6 euro/hod. (60-90.- Kč/hod. – hrubého).

   Živnostníci a majitelé malých firem, pochopte už konečně, že právě tato „komparativní konkurenční výhoda“ (česky – hanebně nízké platy, důchody i sociální podpora) znamená vaši smrt!
   Bez zákazníků se prostě neuživíte.

   To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Jejda, se omlouvám za tři odkazy 😳

    To se mi líbí

   • Cech napsal:

    Musím naprosto souhlasit ale pokud se k tomu dostanu(vetknu to do článku) tak mám prozatím poskládáno cca. 45 % dat, která jednoznačně vypovídají o tom,že celá reforma současné vlády rozpočtové odpovědnosti byla namířena na jedinou konkurenční výhodu.
    Pro Česko (dovolím si volně citovat pana Kohouta) musí být konkurenční výhodou nízké ceny, opírající se o nízké mzdy, nízké náklady na sociální síť,třeba i absence norem bezpečnosti práce,nebo nízký stupeň ochrany životního prostředí atd..
    Pokud jste sledoval projev našeho nejliberálnějšího liberála,který v roce 2006 hodnotil výsledky růstu naší ekonomiky slovy:
    „Všechno je to dobré ale ještě je nutné snížit cenu pracovní síly alespoň o polovinu“.
    Proto Topolánkova,Nečasova a od roku 2014 Kalouskova vláda nedělala a nebude dělat nic jiného než naplňovat slova našeho nejliberálnějšího liberála.
    Ta zásadní otázka je zdali to Kalouskovi po 7 leté zkušenosti s těmito vládami lidé dovolí nebo ne.
    Prostě pokud se rozhodnou lidé volit ANO nebo další stranu podnikatelského záměru ať Bakalova nebo Babišova, tak pravděpodobně po roce 2014 Kalousek jako (Janota) jediný představitel reálného směru naší cesty opravdu myšlenku nejliberálnějšího liberála dotáhne až do toho smutného konce(konců).

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Ano, ano, ano! Zcela s Pavkou souhlasím!
     Českým živnostníkům a malým firmám je třeba nekompromisně podříznout krky důslednou eliminací domorodé kupní síly, tedy dalším snižováním mezd, importem „úkáček“ a vytvořením „úkáček“ i ze všech českých zaměstnanců.
     Dokud nebudou v ČR pracovní podmínky, veřejné služby a platy na úrovni Bangladéše, HDP neporoste a domácí podnikatelská sféra nebude prosperovat.

     Ten snaživý chlapec mi prostě mluví z duše 🙂

     To se mi líbí

  • čtenář napsal:

   že prý živnostníci pohrdají……,jste z těch diskuzí na netu úplně popleten,načisto mimo obraz.

   To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  Laco to rozebral velmi adekvátně, všechna čest. 🙂

  Všiml jsem si ve středu této (předběžné) statistiky na rok 2012 na Eurostatu také. Že nás dohání Slovensko v HDP p.c. nepřekvapilo, ale předehnání ve spotřebě poněkud ano a tak jsem si z databáze E-statu vytáhl čísla o složkách HDP v ČR a SR. Čísly o růstu reálného HDP se lze pokochat zde.
  http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&plugin=1&language=en&pcode=tec00115
  Jak patrno, na rozdíl od Slovenska jsme se nedostali zpět nad úroveň roku 2008.
  Trochou počítání lze zjistit, že průměrné tempo růstu v období 2008-2012 je u nás záporné , -0,4%, kdežto v SR kladné, +1,1%.
  Slovenská ekonomika má růst nejrychlejší v regionu, ovšem vidíme, že ještě v roce 2007 jsme rostli o 5,7%.
  Ano, „dozvuky Paroubka“; a to v v roce 2005 a 2006 jsme byli se SR rovnocenní. Růsty byly 6,8% a 7,0%, a v SR 6,7% a 8,3.
  Však to vidíte v tabulce HDP p.c., která jde dál do minulosti.
  http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&plugin=1&language=en&pcode=tec00114
  Povšimněte si rozdílu 19 až 15 proc. bodů před SR v letech 2005 až 2007.

  2.
  Pokud jde o spotřebu domácností, ta klesala na Slovensku vytrvale, tři z posledních čtyř let. Průměrný pokles za 08-12 je -0,4%. Kdežto v ČR ve stejném období rostla, a to o +0,4%. Ovšem v roce 2012 vláda tak uškrtila očekávání, že propadla o -2,7%, kdežto na Slovensku „jen“ o -0,6% . To společně s klesajícím HDP, způsobilo pokles AIC pod slovenskou hodnotu, jak vidět v článku. Tedy na Slovensku pro obyvatele vcelku bída, v ČR chvílema ještě horší.
  Bude zajímavé slyšet kolegu Rysa ostrovidného, co o tom myslí.

  3. Obě ekonomiky se svým výkonem stále víc visí na exportu a to v míře nebezpečné.
  V 2008-12 byl průměrný nárůst čistého exportu v ČR o 19,6% a v SR o neuvěřitelných 84% !
  (Ovšem u malých ekonomik se to zase může velmi rychle změnit, stačí když odejde jeden velký producent)

  Jen pro zasazení do rámce.
  V ČR je podíl spotřeby domácností na HDP kolem 48%, v SR kolem 53%.
  U čistého exportu je to v roce 2012 10% v ČR, 12,1% v SR. Ale v roce 2008 to bylo 4,8% v ČR a 1,1% v SR. Raketová (a nebezpečná) změna!
  To je to, kde se mýlí Zeman. Spotřebu je třeba podporovat, a ovšem také investice.

  4.
  Nápadný v ČR je rozdíl mezi spotřebou na hlavu a HDP na hlavu. MŮŽE (ale možná nemusí) to svědčit o větším vyvádění zisku z Čech. Ale ve srovnání se SR?? Podivné.
  Všimněte si poznámky, kterou Eurostat uvádí u Lucemburska, kde je tento rozdíl enormní.
  The high GDP per capita in Luxembourg is partly due to the country’s large share of cross-border workers in total employment. While contributing to GDP, these workers are not taken into consideration as part of the resident population which is used to calculate GDP per capita.

  Kratší to nešlo, omlouvám se.

  To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Já bych na tím vyváděním zisku z ČR zase tak hlavou nektroutil.
   Pobočka pobočky pobočky pobočky nadnárodního anonymního majitele tvořeného elektronickým záznamem na některém z exotických atolů prožene prachy kudykoli a jakkoli.
   Čím víc poboček, dcer, neteří, organizačních složek atd., tím menší šance vystopovat cokoli konkrétního. A protože česká legislativa je taková, jaká je (zejména pro ČR extrémně nevyhodné bilaterální smlouvy o ochraně invesic), prachy proudí z ČR tolika děrami, že je už ani nelze evidovat; natožpak se snažit je zaplácnout. Slováci to asi pochopili rychleji a některé díry v cedníku už stihli zaletovat.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Já nekroutím, ale ono to je na seriózní rozbor. Možná taky, že je na vyšším HDP p.c. vidět ta práce Ukrajinců, kteří se přitom nepočítají do obyvatelstva. Jako u toho Lucemburska.

    To se mi líbí

    • Občan napsal:

     Jo, to má rozhodně nezadebatelný vliv. 400 000 pracovních a „podnikatelských“ povolení (a 400 000 ztracených pracovních míst pro domorodce) se musí projevit.

     Zajímavé je, že ještě nikoho nenapadlo to postavit proti propadu výběru DPH, SD, daní z příjmu i odvodů na ZP a SP od domorodců. A ostatně i mezd, které se postupně srovnávají s „platy“ úkáček.
     Jenže to by si nakonec někdo mohl položit otázku, ODKUD se vlastně ten HDP vlastně bere. A to by nedělalo dobrotu; takové otázky se ve „slušné“ společnosti přece nekladou 🙂

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Jenže ti Ukr. suplují některé nezaměstnané a ti se zase do obyvatelstva počítají.
      A pak je tady taky práce načerno. Nakolik je ale vidět v HDP?
      Takže jak pravím, není mi to jasné ten rozdíl mezi 69 a 79% .

      To se mi líbí

      • Občan napsal:

       Nesuplují, Slime.
       Protože oni tady skoro nespotřebovávají. Bydlení si pronajímají od „svých“, jezdí „svými“ spoji, chodí ke svým doktorům, jídlo a spotřební zboží si nechávají vozit v co největší míře z domova a dokonce už si tu budují vlastní školy.
       To není výmysl, to mám z první ruky o Ukrajinek a Bělorusek, které tu pracují. To, co tu provozují, je čistý parasitismus, založený na sociálním dumpingu. Pouze ti, co se tu oženili nebo vdaly, platí daně a povinná pojištění. Ostatní pracují buď úplně načerno, nebo na švarcák, nebo za „plat“ blízký minimální mzdě (a něco navrch na ruku).

       Práce načerno by se teoreticky neměla v HDP projevit. Protože pokud ano, pak by měla sakra haprovat numera. Tou prací přece vzniká nějaká přidaná hodnota, jež je následně nějak zobchodována, která by se měla objevit v DPH a SD. A pokud se neobjeví i v dani z příjmu PO či FO a v odvodech, pak to znamená, že české výkaznictví pracuje s totálními hausnumery a HDP je také hausnumero.
       Protože když se objeví jen částečně nebo vůbec, tak to popírá fyzikální zákony o zachování hmoty a energie 🙂

       A nikomu z „analytíků“ vč. MF ČR to nepřijde divný…

       To se mi líbí

    • Občan napsal:

     A jsem hodně zvědav na výsledek dnešní tripartity.
     Podle toho, co naznačoval Zavadil, budou odbory krotké jak čerstvě narozený beránek. O tom, že by odbory konečně začaly usilovat o vyprovození 95% gastarbeiterů do zemí původu, ani necekl.

     To se mi líbí

  • Rys Ostrovid napsal:

   Pán Slim, len, prosím Vás, neočakávajte odo mňa žiadne ekonomické expertízy 🙂 . Skúsim len slovkom – dvoma niečo: rast slovenského HDP v posledných rokoch je spôsobený predovšetkým rastom vývozu (napríklad produkcie automobiliek). Preto sa rastúce HDP žiadnym výraznejším spôsobom neprejavuje ani v zamestnanosti ani v náraste príjmov obyvateľstva (v roku 2012 polovica odvetví hospodárstva bola v recesii!). Naopak, proti spotrebe obyvateľstva pôsobia 2 momenty: pomalší rast príjmov než je rast inflácie (vlastne až tento rok sa očakáva po dlhšom čase vyšší rast príjmov než je inflácia) a až do februára narastajúca nezamestnanosť (medziročne okolo 1%, nemám teraz čas hľadať presné čísla, máme závar v práci). Tá síce posledné 3 – 4 mesiace začala klesať, ale poklesy sú mierne (0,1 – 0,2% mesačne). Napadá ma ešte, že asi by bolo dobre pozrieť sa aj na to, ako sa na Slovensku vyvíjali v sledovaných rokoch úspory obyvateľstva. Všeobecne: očakávania verejnosti vo vzťahu k ekonomickému vývoju domáceho hospodárstva sú skôr negatívne a to už dlhšiu dobu, čo tiež motivuje obyvateľstvo k nižšiemu míňaniu. Takže ono ten rast slovenského hospodárstva je do určitej miery „klamlivý“ (robia ho hlavne automobilky).

   K vyvádzaniu ziskov: nedávno som čítal také „zamyslenie sa“ jedného autora, keď porovnával vývoj „vratiek z DPH“ práve s českým vývojom a dával to do vzťahu s rastom HDP. Vyšli mu medzi oboma krajinami výrazné rozdiely, z čoho na Slovensku ako výrazný „odtokový kanál“, ktorým tečú preč peniaze, definoval práve podvody na DPH.

   Takže ono to bude pri tom porovnávani našich dvoch krajín asi tak, že „jeden za osemnásť a druhý bez dvoch za dvadsať“. 🙂

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Ďakujem, pán Ostrovid, vidno že sme celkom „v akorde“. Rad som si počítal po slovensky. Dovi. 🙂

    To se mi líbí

 5. Cech napsal:

  No a pro budoucí volby je zde jasný komentář:
  http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/senat/Jiri-Cunek-drsne-k-afere-Nagyova-Je-to-bezpravi-trestejte-zalobce-Istvana-276444
  Takto v duchu liberálním se povede kampaň za zcela novou stranu zvanou TOP 10 či TOP 11.
  Prostě musí se to nějak vydržet do 2014 a potom se provede bezstrátová substituce K = J a všechno bude jak má být i Jirka to tak mezi řádky vlastně řekl.

  To se mi líbí

 6. Petrpavel napsal:

  Děkuji za další zajímavé údaje, ale…
  Podstatné, myslím, napsal Občan : „…tím, kdo by měl nejhlasitěji nemlčet, by měli být právě živnostníci a majitelé malých firem. Protože jim jde o přežití především…“ a dále „…400 000 ztracených pracovních míst pro domorodce (díky gastarbeitrům z Ukrajiny apod.) …“.
  A poněvadž jsem si jist, že v těchto bodech se nic nezmění k lepšímu, naopak k horšímu (Mládek a omílaní paraziti, falešný multikulturalismus hodící se podnikatelské chátře zaměstnávající cizince bez povolení), bude hůř. To je ta jediná kapitalistická jistota 😦

  To se mi líbí

 7. Strejda Olin napsal:

  Na mě je tahle ekonomika příliš složitá. Pořád se zdůrazňuje ekonomický růst, výška HDP, velikost spotřeby. Vyrábí se ne pro POTŘEBU, ale pro SPOTŘEBU. Ohromné množství lidské práce, surovin a energie se spotřebovává zbytečně, neúčelně, marnotratně a nehospodárně. Vyrábějí se věci, které ke svému životu člověk vůbec nepotřebuje, křížemkrážem přes kontinenty a oceány se dopravují miliardy tun zboží. Do každého města a obce se dováží potraviny, bez kterých tamní obyvatelé byli schopni plnohodnotně a bez újmy žít po desítky a stovky generací a o jejichž existenci neměli ani potuchy. Stavějí se stále luxusnější, ale také stále dražší stavby. Každý z nás zná supermarkety Kaufland, Lidl, Albert, OBI, Tesco, Hornbach atd. a s údivem zírá na to neskutečné množství a sortiment veškerého zboží. Bohužel vesměs všelijak ošizeného jen proto, aby bylo prodejné.
  Vůbec si nemyslím, že bychom měli žít „jako v době kamenné“, rezignovat na pokrok a „utrhávat si od huby“. Ale skutečně potřebujete k životu dům o šesti místnostech, nebo byt o 150 m2? Potřebujete se krmit chobotnicemi, mangem, olivovým olejem, tuňákem, piniovými oříšky nebo krevetami? Musíte mít auto s palubkou a volantem ze vzácného amazonského dřeva a dosahující 250 km rychlosti? Musíte se napájet vodou z ledovců a mít na výběr z 15 druhů chleba a pečiva?
  Vzpomeňte si, jak fungovalo bankovnictví a peněžnictví – banka, spořitelna, vkladní knížka, půjčka. Vše jednoduché, přehledné, spolehlivé a bezpečné. Žádní osobní bankéři, finanční poradci. K čemu potřebujeme desítky bank a zdravotních pojišťoven? Myslím, že jedna VZP pro povinné pojištění by stačila a kdo na to má a chce si připlatit nadstandard, ať využívá soukromou zdr. pojišťovnu. To, že existuje tolik zdr. poj. svědčí o tom, že je to zřejmě výborný kšeft. A pak je prý zdravotnictví ztrátové!
  Jak jsem řekl, tahle vysoká ekonomika je pro mě nesrozumitelná. Měli bychom se vrátit k jednoduchým kupeckým počtům, k reálným penězům, k poctivé výplatě za poctivou práci, k poctivé a reálné ceně za kvalitní zboží a služby, dovážet jen to, co sami nejsme schopni vyrobit a vypěstovat, spotřebovávat jen to, na co jsme si vydělali a co skutečně potřebujeme.

  To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Oline, skládám hold. Jistě víš, proč je ta vysoká ekonomika tak složitá a nesrozumitelná… My si nemusíme nic vykládat.
   Až se budou zakládat vesničky klidu, prosperity a zdravého rozumu, půjdeš tam se mnou (na Brejlích se o tom vedla řeč)? 🙂

   To se mi líbí

  • strejda napsal:

   Je toho mnoho co bychom měli. Čas ale dávno vypršel a my jsme si již zvolili svoji cestu ze které není uhnutí. Vžívám se do pocitů německého vojáka u Stalingradu. Napřed šel s odhodláním a za jásotu národa na Rusa. Za vidinou své jasné a krásné budoucnosti. První vystřízlivěli až když dostali po hubě. Ti poslední nevystřízlivěli nikdy.
   Nás ještě ten Stalingrad čeká, nedělejme si iluze. Místopředseda vlády a předseda strany, která nás do toho marasmu dostala, patří k nejoblíbenějším politikům v zemi. Skoro všechna velká média a mnoho významných lidí stojí pevně za naší čestnou vládou a brání ji před zvůlí plukovníků.
   Pamatujte, pokud lid chválí, tak se nic nezmění. To, že lidé soukromě nadávají, nic neznamená. Brečí nad svým osudem, osud státu a národa je jim zcela lhostejný.
   Valná většina diskutujících zde, jsou lidé inteligentní a proto se dokázali o sebe postarat. Nevede se jim špatně. Především jim vadí katastrofa do které kráčíme. Ostatním vadí jen jejich bída do které se mnohdy dostali vlastní naivitou a neschopností. Za pár blýskavých cetek, peníze nedostanou, jsou ochotni tančit a podporovat ty „pravé“.
   Procitnuvší voják u Stalingradu neměl na výběr. A podle toho dopadl. Máme my na vývěr?

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Trefné přirovnání.
    Na otázku máme-li na výběr jste si vlastně sám odpověděl v odstavci předtím : „…za pár blýskavých cetek jsou ochotni podporovat ty pravé…“ Nemáme.

    To se mi líbí

 8. Lex napsal:

  Mne na tom „krásném“ sedmnáctém místě ohledně průměru EU se 79 % vadí i jiná věc. Řeknu to takhle – to číslo 79.
  Protože kdybychom do EU přijali Albánii, Kosovo, Ukrajinu, Bělorusko, Kazachstán, Moldávii, Azerbajdžán, Gruzii, Uzbekistán, Tadžikistán etc. etc. (jmenovat Turecko se bojím), pak by to číslo klidně mohlo být třeba 105 procent.
  Protože rozhodující je, podle mého názoru, náš poměr k zemím EU 15 jako k jedinému pro nás relevantnímu ukazateli – nejsme přece ani balkánskou zemí, ani zemí dřívějšího Sovětského svazu, aby oni byli předmětem našeho srovnávání, a to nejen v tom HDP, ale i těch dalších ukazatelů podle druhé tabulky. My totiž neoddělitelně patříme k těm zemím střední a západní Evropy, No, a v poměru k zemím EU 15 je náš HDP necelých 65 %. Není to málo, ale ten problém je, že to číslo KLESÁ, místo aby rostlo. My se nepotřebujeme přibližovat PRŮMĚRU EU, který se neustále snižuje s přibíráním chudších a chudších zemí, ale průměru vyspělých a tradičních zemí Evropy. Žel, vinou pravicových vlád od roku 2006 se nám vzdalují. Jako kdysi – dohnat a předehnat! Smělý cíl, který se dařil v dobách prvních pětiletek. Pak se křivka obrátila a rozdíl rostl.

  Ano, Oline – konzum jediný pánbíček.
  A teď si představ, kolik toho skončí ve „šmelcu“ jako neprodané zboží. Nejen proto, že má nějakou lhůtu spotřeby jako u potravin a jiných komodit k potravní spotřebě, ale prostě proto, že to zboží nebylo tržně upotřebitelné. Nikdo ho nekupoval.
  Jistě, i za bolševika se nakonec řada věcí vyráběla „na sklad“, aby se splnilo. Rozdíl v tom vlastně není, vždy to musíme zaplatit v cenách jiného zboží nebo svými daněmi.

  To se mi líbí

  • Strejda Olin napsal:

   Moje rodina je na tom v poměru k rodině v Chánově o 500% lépe a v poměru k rodině v Bangladéši o 10 000% 🙂
   Za bolševika bychom se měli jak prasata v žitě, kdyby to nevedli blci. Kdybychom se řídili rozumem a ne přáním. Přesto jsme se měli v podstatě dobře (s čímž mnozí nebudou jistě poprávu souhlasit). Dnes již víme (a mnohé jsme věděli už tenkrát) v čem se dělaly chyby, co se mělo dělat jinak a současně nevíme, kde bychom byli dnes, nebýt listoPÁDU.
   Jo, jen tak naokraj – v Brdech a na Křivoklátsku již rostou! Dnes mám flíčky s hřiby dubovými, které jsem nasbíral u chaty v podstatě za plotem.

   To se mi líbí

   • Petrpavel napsal:

    Nemyslím, že by to bylo tím, že to tenkrát vedli blci od nás. Vedli to blci odjinud. Nuceně. Teprve teď to u nás vedou blci odtud. Podle blců odjinud. Bez nucení.
    Ano, nerostly, rostou. Heč, já už měl obalované smažené dubáky 🙂 A malé vysvětlení : na chatu jedu dnes, ale pozděj.

    To se mi líbí

 9. Petrpavel napsal:

  Ještě než odjedu, tak si tipnu zítřejší Zemanův návrh předsedkyně vlády : kdo jiný než stávající místopředsedkyně vlády, oblíbená ODS i TOP 09, samořejmě že i lidem a LIDEM, Karolína Peake!?
  Je to mnohem jednodušší cesta k předčasným volbám než je úřednická vláda, o které spekuluje vlk, než vláda Němcové o které spekuluje ODS a TOP a všechna naše „nezávislá“ média, než vláda ČSSD kterou nechce logicky ČSSD sama.
  Třikrát se sešli, ta koza bezostyšná sedla starému politickému bardovi na lep a těší se ….

  To se mi líbí

  • Cech napsal:

   Nevím je to na tolik ujeté,že by to mohlo být funkční protože ve smrtelném nebezpečí jako že ho Míra cítí klidně těch 92 Ačko i Béčko ODS prostě Karolíně dá.
   No na totální devastaci současné koalice tak, že by si neškrtla dalších 6 let, by místopředsedkyně vlády jako premiér byla naprosto ideální.

   To se mi líbí

  • Cech napsal:

   No je zde ještě jedna ujetější myšlenka co takhle navrhnout na premiérské místečko to co musí ODS&TOP+LIDEM zaručeně odhlasovat,tj. musí dát důvěru vládě kterou by sestavoval sám velký největší liberál nad liberály.
   To by byl podrázek na úrovni jak likvidovat opozici v samém počátku možného obratu.

   To se mi líbí

  • bara napsal:

   Ty jo 8o
   To by mi ve snu nenapadlo, ale v podstatě to odpovídá tomu, co už Zeman, dle mého, několikrát udělal – pustit vola k lizu a nechat ho se znemožnit vlastníma silama…

   To se mi líbí

 10. K-k. napsal:

  OT: Pane Bavore, posílám nějakou maličkost a dotaz k tomu… 😉

  To se mi líbí

 11. Laco Grőssling napsal:

  Na Aktuálně uveřejnil blog „globální profesor“ Milan Zelený. Stojí za to si článek přečíst.

  To se mi líbí

 12. Bavor V. napsal:

  Lexi
  že vy umíte číst příspěvky, které ještě nejsou publikované dokonce ani v systému 😉

  To se mi líbí

  • Lex napsal:

   Neumím. Ale jestli to nebude „vlnovou délkou“ nosné, na které běží naše uvažování. Působí tam interference. Někteří také říkají „vibrace“.
   Primárně to mám společné se Strejdou Olinem. Hodně i s Faustem – Vladimírem. A vůbec nevadí, že oni jsou více vlevo ode mne, vůbec ne. I já jsem nalevo.

   To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nakonec se z Nečase stane národní hrdina boje proti kmotrům 😆 ❗

   To se mi líbí

   • Lex napsal:

    Někde jinde jsem k tomu napsal: „Viděli jste dnešní záznam po tripartitě, jak Zeman mluvil o minimální mzdě a pak také Nečas? Jak je uvolněný, když předal vesla? Ten bonmot s “politickou mrtvolou” nebyl hraný! Myslím, že to je efekt podobný tomu, když se pachatel dozná. Spadne to z něj jako deka. Děj se co děj.“

    Myslím, že on už se politických intrik snad ani nezúčastní. Že už se bude jen snažit chránit kůži, i když třeba takhle blbě. Možná, že čím blbější obrana, tím má větší naději na úspěch.

    To se mi líbí

 13. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & help different customers like its aided me. Good job.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.