Perspektivy stavebnictví


Stavebníci letos očekávají propad do 5 pct, situace se nezlepší

23.4.2013, Zdroj: ČTK

České stavebnictví, které je už pátým rokem v recesi, letos očekává propad do pěti procent. ČTK to dnes na stavebních veletrzích v Brně řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Podle něj nelze očekávat obrat ani v příštím roce.

Podle Matyáše chybí dostatečné množství státních zakázek i prorůstová opatření vlády. „Protože známe, jaké zakázky mají nasmlouvané stavební firmy, letos obrat nenastane, bude naopak ještě hůře než v loňském roce. Hodnota nových zakázek je oproti roku 2012 nižší o 18,5 procenta, v dopravním stavitelství o jednu třetinu,“ uvedl Matyáš.

Nedostatečná jsou podle něj prorůstová opatření vlády. Matyáš uvedl, že například program Panel 1 přinesl šestinásobný objem stavebních prací oproti vložené státní podpoře. Další programy ale chybí. Obor čeká na změnu investiční politiky státu. „Peníze tak, jak jsou nastavené, jsou nedostatečné, jedná se o stovky milionů, ne miliardy,“ uvedl Matyáš. Doplnil, že například v programu zelená úsporám nejsou peníze žádné.

„To vše hovoří o tom, že letošní rok nebude o odražení ode dna, ale že recese bude pokračovat. Navíc nic nenasvědčuje tomu, že se v druhé polovině roku stane zázrak a už vůbec ne v roce volebním, tam se zázraky nestávají,“ uvedl Matyáš.

Současná situace v oboru může mít podle něj v budoucnu pro odvětví fatální důsledky. Velká část stavebních společností je nucena propouštět. Některé se ještě snaží udržet své zaměstnance alespoň na základních mzdách. „Firmy je přitom nechtějí ztrácet, protože jsou jejich největší hodnotou,“ uvedl Matyáš.

Pokles oboru letos očekávají i stavební firmy. Podle analýzy CEEC Research má obor klesnout o 4,4 procenta. Loni stavební výroba v Česku klesla o 6,5 procenta. Od začátku finanční krize neustále přibývá bankrotů firem, ve stavebnictví je situace obdobná.

Stavební firmy získaly letos v prvním čtvrtletí od veřejné správy zakázky za 14,3 miliardy korun. Meziročně je to o 31 procent méně.

Program panel 2013+ může získat dalších 500 mil. Kč

24.4.2013, Zdroj: SFRB ČR (www.sfrb.cz)

Vláda dne na začátku dubna schválila návrh změny rozpočtu SFRB s žádostí o zvýšení výdajových limitů.

SFRB při otevření programu Panel 2013+ deklaroval, že podle zájmu vlastníků je připraven navýšit původních 210 mil. Kč až o 0,5 mld. Kč.

Změna rozpočtu byla schválena výborem Fondu a dne 3. dubna 2013 také vládou ČR.

SFRB žádá o zvýšení výdajových limitů, kterými je vázán, aby mohl vlastní prostředky do programu vložit.

Nyní bude vládou schválená změna předložena také Poslanecké sněmovně.

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebnictví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Perspektivy stavebnictví

 1. Občan napsal:

  Předevčírem jakási ženština z ČNB velkohubě tvrdila, že už je vlastně pohodička, protože ceny nemovitostí nejenže už neklesají, ale dokonce rostou.

  S čímž je v zajímavém rozporu jak páně Bavorův článek, tak moje osobní zjištění z několika firem na vlastní stavebnictví navázaných. Ony firmy – zahradnické a „pozemkoupravovačské“, ačkoli konečně začala sezóna, propouštějí i kmenové zaměstnance a sezónní vůbec nebudou nabírat. Nemají zakázky.

  A já nemám důvod nevěřit panu Bavorovi a dalším představitelům stavebních i navazujících firem.
  Zato mám plno důvodů nevěřit ani slovo postavám z ČNB.

  To se mi líbí

 2. moskyt napsal:

  OT o p.B. http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Moderator-ktery-odstartoval-pad-Martince-Jak-to-doopravdy-bylo-270192 Nevím jestli to tady už náhodou nebylo.
  Jinak podle mé osobní zkušenosti se řeči vedou a pivo pije, co se týče stavebnictví. Můj bratranec v loni na podzim zabalil stavební firmičku, kterou začal provozovat už v roce 1987 nebo 1988 a odjel i s mančaftem do Anglie a tam provozuje činnost. Po odečtení všech nákladů na tom není o mnoho líp než tady, ale mají práci. A statistika v dnešní době by měla být považována spíš za umění než exaktní vědu, zrovna tak jako předpovědi a fundované odhady mainstreamových ekonomů, protože jejich výtvory jsou tak reálné jako zamrzlé peklo.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Že by moje neviná poznámka jak se Bradáčová jeví měla reálnou podstatu?

   To se mi líbí

   • moskyt napsal:

    Jak jsem poznamenal již dříve, tady u nás v ÚL, neměla nijakou vynikající pověst.
    Dneska je tady nějak poklidno, až by se dalo říct mrtvo. Že by počasím, tady je pošmourno, 12 °C, žádná sláva po včerejším letním dnu.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Tady je naopak pěkný polojasný den s výstrahou na silné bouřka, ale zatím už 8 hodin ani náznak.

     To se mi líbí

    • Občan napsal:

     U nás – cca 15 km od Prahy – je příjemných 18°C, víceméně polojasno, ale tlak je asi -400 milibarů. Mám uši zalehlé jak kdybych seděl na Lomnickém štítu a pocit, jako bych měl hlavu nacpanou vatou 😀

     To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Já jsem netrousil nevinné poznámky 🙂
    Já jsem rovnou uvedl konkrétní veřejné zdroje popisující rozsah OBOU zakázek Hájka-Bradáče, i to, že byly zadány BEZ výběrového řízení, a to na zcela identickou dodávku a v rozsahu 5ti let. Na A.cz jsem tyto zdroje zmínil dvakrát pod dvěma blogy a uvedl, že Veselý nemusel nikde nic dolovat nebo kupovat, protože si lze zcela volně zjistit, jak se to se zakázkami Hájkovy firmy (NEJEN pro MPSV) má.
    Reakce mě docela překvapila – aniž se kdokoli vyjádřil k obsahu zakázek a způsobu jejich zadání, následovala po uvedení zdrojů zuřivá obhajoba Bradáčové.

    Takže já si o té personě myslím své a můj názor je momentálně nepublikovatelný.
    A nebo takto – ve světle posledních událostí se mi Vesecká začíná jevit jako křišťálová studánka 😉

    To se mi líbí

    • moskyt napsal:

     Jestli to nebude tak,že je jedna za 18 a druhá za 20-2, protože obě na mě působí jako ten typ lidí, který je ochoten pro kariéru, slávu, moc etc. pošlapat jakékoliv zásady, zničit jakékoliv vazby přátelské, rodinné…). A to jsou pro mne lidé naprosto nepřijatelní, kteří dokážou vyvolávat proti sobě odpor a pak už záleží jen na notné dávce hereckého umění aby se dokázali prezentovat na veřejnosti jako ti neúplatní, čistí, nezištní…lze dosazovat tyto mimikry ad libitum. No a když k tomu mají dostatečnou mocenskou podporu…co si přát vic.

     To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.