Fotopříběhy


Poprosil jsem paní Katy, jestli by mohla obohacovat naše neděle svými fotopříběhy. Slíbila, že se pokusí a tady je první „vlaštovka“. Věřím, že pokud se zadaří, bude vás buď po probuzení čekat dobré naladění pro celý den, případně před spaním malý balzám na duši. Takže teď už dávám prostor paní K-k.

Srpnový večer

Bylo to v srpnu 2005. Z bytu jsem měla staveniště, protože se vyzdívalo jádro a dělaly se ještě další úpravy a tak jsem se na kritickou dobu přestěhovala do kanceláře. Spala jsem na zemi na nafukovací matraci a vlastně mi tam nic nescházelo – a navíc jsem měla možnost vidět staré město v hodinách pro mne dost neobvyklých. A tak jsem si tak jednou seděla u počítače, společnost mi dělal pes a bylo mi fajn.

A pak jsem zvedla hlavu a podívala se z okna – ani nevím proč, snad jsem zaslechla cinknutí zvonku nebeského inspicienta – a úplně jsem ztuhla: na nebi právě začínalo představení!

obr-1

Ten výhled z okna jsem znala zpaměti, v té době jsem ho měla před očima dennodenně už devět let, ale tohle bylo něco úplně jiného. To byl pohled kamsi do jiného světa… Běžela jsem se podívat z okna na druhé straně budovy a i tam to kouzelné světlo čarovalo. Nejen klášter alžbětinek, ale dokonce i tovární komín či sloupy vysokého napětí na obzoru, ba i ty nešťastné paneláky v tomhle osvětlení získaly na půvabu.

obr-2

obr-3

A to už jsem zas utíkala do kanceláře, aby mi nic z toho kouzelného večera neuteklo. Ze zářícího mrakového válce se mezi tím stala jakási zářící manéž a člověk málem čekal, že do ní odněkud vjede svatý Jiří v třpytící se zbroji, aby svedl svůj zápas s drakem.

obr-4

Svatý Jiří nepřijel, drak se taky nekonal, manéž se zkroutila, ale stále červeně zářila. A pak se začala zmenšovat – večerní představení se chýlilo ke konci.

obr-5

Celé to trvalo sedm minut – od první do poslední fotky. Západy slunce tu bývají krásné, ale nikdy jsem neviděla takový, který by přebarvil celé město na červeno. Přátelé mne podezřívali, že jsem si ty fotky přibarvila – ale ono to takovéhle skutečně bylo!

obr-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Bavorův dodatek. Každý z nás se pravidelně dívá z nějakého okna. Ale zachytit ten pravý okamžik, na to musí být Bohem dáno. Paní Katy, díky a těším se na příští neděli

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotopříběhy se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Fotopříběhy

 1. Bavor V. napsal:

  Zdá se, že jste všem vyrazila dech. Hvězdičky jsou, ale komentáře chybí. Ono také co dodat. Snad jen ty hvězdičky

  To se mi líbí

 2. K-k. napsal:

  tohle nejsou články ke komentování, pane Bavore, s čím tam lze souhlasit nebo nesouhlasit, jaké argumenty předložit? Jestli to lidem udělá na chvíli radost, tak to účel splnilo! 🙂

  To se mi líbí

 3. rybářka napsal:

  Paní Katy, znám takto naprosto ohromující scénu, nenapodobitelně zinscenovanou oblaky a zapadajícím sluncem. Znám z přírody, kdy se vše zabarví do ruda a voda se zdá být krvavou.
  Ještě silněji působí podobná scéna poránu, kdy noc pomalu přepouští vládu dni a ten se probírá ve všech možných variantách, ohromujíc člověka tou nenapodobitelnou nádherou. Stále jasnější
  obrysy stromů a břehů, okamžik kdy na scénu vstupuje probouzející se fauna. Srny, ptáci, ryby,
  najednopu vše ožívá. Pak začnou zlátnout vrcholky stromů. A rudá barva oblohy začne mizet. Nad vodou se rozpouští zvolna opar. Znovu a znovu jsem udivena tou naprostou a čistou dokonalostí a to je přesně ten důvod, proč mi nevadí, že obětuji ranní spánek a ráno si přivstanu, tak abych tento okamžik mohla zažít. Je skvělé, že jsou lidé, jako vy, kteří svými schopnostmi dokáží tohle zvěčnit.
  A především mít cit a smysl pro tento dar přírody, která tento zážitek nabízí. Děkuju vám.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Pokud vás tyto fotografie nutí k takovémuto vyjadřování, díky jim a na vás mám dotaz. Bylo tohle jen chvilkové „vzplanutí“ nebo byste dokázala napsat i více? Pokud ano, i pro vás může být tento prostor otevřen.

   To se mi líbí

   • K-k. napsal:

    ono to není poprvé, pane Bavore, co rybářka takhle krásně píše – myslím, že by se měla osmělit a napsat nejen diskuzní příspěvek! 🙂

    To se mi líbí

 4. rybářka napsal:

  Děkuji, velmi si vážím. Ti všichni, kteří tu píší, jsou skutečnými mistry psaného slova. Já žasnu nad
  jejich způsobem vyjadřování a to nejen v samotných blozích, ale i v diskuzních příspěvcích. Mám hrozně ráda tyto stránky, protože všichni, kteří sem píší, jsou nejen mistry slova, ale i mistry ve znalostech. Jsem 2 roky po škole, a opravdové znalosti získávám až tady.
  Děkuji ještě jednou, jsem poctěna, ale vzplanula jsem při pohledu na fotky paní Katy. Najednou jsem se octla na břehu řeky a na chvilku zažila ten naprostý a dokonalý pocit okouzlení, požitku, pokory a úcty k přírodě, jako největšímu výtvarníkovi. Ti lidé, kteří toto umí v člověku vyvolat, tak
  to jsou ti, co by sem měli psát. Jsou vzácní a my, většina průměru, je vděčně čteme, posloucháme, prohlížíme a obdivujeme a učíme se od nich.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   No dobrá, beru to stejně, jako bych se asi vyjádřil já k mým fotkám. Ale i tak jsem rád, že tak mladý člověk dokáže být „normální“ na rozdíl od jistých Hellerů. Já, jakožto skoro kmet, zase oceňuji váš přístup. A dáváte mi naději, že naše mládež není zkažená. 😀

   To se mi líbí

  • K-k. napsal:

   Rybářko, smekám před vámi! Chytrých lidí je dost – ale moudrých je velice málo. Vy mezi ně patříte!

   To se mi líbí

   • rybářka napsal:

    Né vy přede mnou, já smekám před vámi. Tím, co umíte tak skvěle, jste pro mne velká osobnost a vzor. Není to fráze, je to fakt.

    To se mi líbí

 5. Cech napsal:

  V těchto případech osobně používám pouze hvězdičky, protože popsat krásu, na to musí být velký umělecký talent a ten bohužel nemám.
  Mohu li pouze hodnotit; zachycený okamžík == 5 hvězdiček paní K-k.

  To se mi líbí

  • Miluše napsal:

   Milá rybářko, připojuji se k těm, kterým se moc líbí vaše komentáře. Jste velmi talentovaná a zároveň skromná a pokorná. Chodím sem nakukovat nejen kvůli muzice, ale i kvůli vašim poznámkám. Souhlasím s Bavorem, s jeho slovy o dnešní mládeži. Mohla bych být vaší babičkou a chtěla bych mít vnučku jako jste vy.
   A víte, jak by musela být krásná knížka fotografií paní Katy s vašimi texty? Už teď bych si ji objednala. Přeji vám hodně štěstí. 🙂

   To se mi líbí

   • rybářka napsal:

    Děkuju, paní Miluško. Nezasloužím si takovou chválu. A červenám se. Děkuju za přání, i Vás ať provází štěstí. Děkuju.

    To se mi líbí

 6. věra napsal:

  Krása, Katy. Dík za pohlazení..

  To se mi líbí

 7. Petrpavel napsal:

  A pak že život není krásný …. jen se umět dívat a mačkat spoušť.
  Taková maličkost, řeklo by se. Jo, ale komu není shůry dáno …. K.-k umí. Těším se.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.