Glossarium minor


1/ Personální vyprahlost současné ODS se projevuje i tím, že do Nečasovy vlády byla schopna vygenerovat pouze dva ministry, kteří snesou aspoň nějaká přísnější měřítka. Jedním z nich je, dnes už bývalý ministr, Jiří Pospíšil, druhým je současný ministr průmyslu Martin Kuba.

Ministr Kuba je jediný, který si občas uvědomuje, co je pro veřejnost dobré, a snaží se to presentovat. Možná si ještě vzpomenete na jeho první takovou „akci“, kterou byla snaha o zlevňování telefonních hovorů. Sice nijak zvlášť neuspěl, ale i snaha se cení. V současnosti se vyslovuje proti  bankovním poplatkům s celkem logickou úvahou, že peníze mají zůstat mezi spotřebiteli a ne v bankách.

Ministr Kuba si toto může dovolit. Jemu to pouze může přidat politické body. Jiný účel to nemá. Protože i on si je vědom toho, že v Nečasově vládě vedené Kalouskem, stejně nemá ani tu nejmenší možnost cokoli prosadit. A tak mluví.

2/ Bulhaři se vzbouřili proti cenám energií. To my tady zatím neumíme. Ale nadávat na ceny elektřiny v hospodách a na sítích nám jde dobře. ČEZ opět zveřejnil, kolik dividend dostane státní rozpočet jako majoritní vlastník. Pěkných 14 miliard. A protože pro Kalouska je dobrá každá korunka, není snížení ceny elektřiny v dohledu. Vždyť to je vlastně taková skrytá daň. Peníze za elektřinu oklikou do státního rozpočtu. Nejsme ve Francii.

3/ Ministerstvo dopravy a BESIP neustále vymýšlejí nové a nové kampaně proti nehodám na  silnicích. Klipy, spoty a jánevímcoještě za miliony a miliony korun. Přitom existuje něco, co je v podstatě velice levné. Současná móda kamer do automobilů. Tady se přímo nabízí obrovská databáze záznamů z nehodových a nebo nehodu vyvolávajících situací. Na webu je dnes již dost podobných záznamů. Pokud by se za vhodné stimulace účastníků těchto reálných situací jejich nahrávky využily pro „nehodovou antireklamu“ mohly by být daleko účinnější. Jsou totiž reálné. A protože dnes se v podobné záznamové zařízení může pomocí vhodné aplikace změnit i chytrý telefon, je o klipy a spoty postaráno na hodně dlouho dopředu. Jen myslet.

Ačkoli jsou mezi námi tací, kterým nějaký záběr z průběhu skutečné nehody do mozku dojít nemůže. Není totiž kam.

4/ Blíží se čas, kdy OSVČ radostně poběží na své příslušné Finanční úřady odevzdat Daňové přiznání. Bude to patrně jediná radost, která jim zbývá. Na formuláři se totiž bude vyjímat jediná nula. Ale není to vinou živnostníků, není to špatně nastavené procento daňového paušálu. Je to špatně nastavená politika vlády. Nikdo sice neplatí daně rád, ale určitě by nikoho nebolelo, že má nějakou tu tisícovku nasypat do státní kasy, pokud by obrat onoho živnostníka takovému daňovému základu odpovídal.

Jenže poslední ministr financí, který byl také ekonomem byl jistý Rusnok. Od té doby se ministerstvu střídají pouze neumětelové a amatéři. Ačkoli právník měl přece jen lepší výsledky než zemědělec či chemik.

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Glossarium se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

34 reakcí na Glossarium minor

 1. moskyt napsal:

  Pane Bavore, než ponesete to daňové přiznání, pusťte si na uklidnění: http://www.youtube.com/watch?v=ZUN7nUEJDDM

  To se mi líbí

 2. Slim napsal:

  Jestli se nemýlím, tak Mlýnská kavárna je tam, co se slejzaj mladí VolimKarlové.
  On tam taky za nima mezi volbama chodil na pívo, lidovej Karlík

  Tahle mutace jednoho z nich mě zaujala. Dětský chirurg.

  (A pak bych měl ještě malý výtah z interview budoucího prezidenta. Kdyby don Bavor neměl nic proti tomu.)

  To v Anglii, pánové…
  Autor: Jan Trachta Zdroj: Respekt
  Před atestací z dětské chirurgie jsem tři roky chodil po chodbách motolské nemocnice a v obdobích nespokojenosti si v duchu opakoval mantru: „Až udělám atestaci, pojedu do světa a něco se tam naučím.“ Zdálo se mi, že mladým lékařům po škole se u nás nikdo cíleně nevěnuje a nikdo jim znalosti a dovednosti systematicky nepředává. Mladší kolegové se v mých očích dělili na ty, kdo časem zleniví a odpadnou, a na ty, kteří zůstanou ambiciózní a vydrží „držet hubu a krok“, aby je po letech pustili k zodpovědné a samostatné práci. Hrozilo, že spadnu do první kategorie.
  Časem jsem obměnil v mantře slovo „svět“ za Anglii, chodil do oblíbené Mlýnské kavárny na Kampě a všem po třech pivech vykládal, že „v Anglii, tam je to, pánové, lepší“. A měl jsem pravdu. Postgraduální vzdělávání mladých lékařů je v Anglii lepší. Jenom jsem ve svých představách zapomněl na jednu podstatnou věc.
  Začínám teď druhý rok v nemocnici v Oxfordu, létám do Prahy a v kavárně mě prohlášení zapálených debatérů „to v Anglii, pánové…“ zvedá ze židle. Větřím jako ohař v podtónu, že v Anglii je to lepší hlavně proto, že to mají lépe zorganizované, mají smysl pro fair play a zdravý rozum, respektují pravidla a nikdo jim přirozený vývoj nenaboural čtyřiceti lety bezpáteřního komunismu.
  Jenže v tom výčtu něco chybí. V Oxfordu mi po nástupu vysvětlili zdvořile a přísně, co se ode mě očekává. Mimo jiné zůstat v práci po pracovní době, psát články, připravovat přednášky, přihlásit se na kurzy, učit mladší lékaře,žádat pravidelně o evaluaci, nikdy nebýt unavený, být vždycky dobře naladěný, milý a pozorný ke všem okolo, efektivní v organizaci, jasný v komunikaci, rozhodný při stanovení priorit, vděčný za místo a nadšený dvacet čtyři hodin denně, protože takoví jsou tady už i medici. Prostě být dokonalý, protože jedině tak budu úspěšný – to je zase mantra v Británii. Začal jsem tedy pracovat a bylo to těžké. A tak jsem si doplnil ten chybějící poznatek. Jestli je v Anglii něco lepšího, pak je to proto, že na tom všichni tvrdě pracují. Nic se neděje samo a nic není zadarmo, ani ta lepší Anglie ne.

  To se mi líbí

  • jonáš napsal:

   Mlýnská kavárna je jeden z mála podniků na malé straně, kam se tuzemec nemusel bát chodit. Ale teď, když tam straší .. nevim 😉

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    No oni ti študenti taky maj hlouběji do kapsy. Ovšem karel je moh pozvat i do café Savoy, což je pár kroků, aby kluci viděli, co je čeká až se svou pílí a inteligencí vypracujou na knížata

    To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Bavor nemá nic proti ničemu, co se srovnává se slušností. Takže, Slime, sem s tím.

   To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  NO JE TO DLOUHÝ, TAK JSEM TO ASPOŇ TROCHU ZKRÁTIL. A NECHAL TAM BUĎ VĚCI PODSTATNÉ, NEBO SRANDOVNÍ, A VE 3 MÍSTECH DODAL SVOU POZNÁMKU. (KAPITÁLKAMI DO ZÁVORKY.)

  Pero za milion jsem vrátil
  4.3.2013 František Nachtigall, Miroslav Korecký, Týden
  NASTUPUJÍCÍ PREZIDENT MILOŠ ZEMAN
  …………………..

  * Od vašeho zvolení uběhl měsíc. Už jste si stihl zanalyzovat, proč jste vlastně porazil Karla Schwarzenberga? (TOHLE SPÍŠ VYPADÁ ŽE SI TO JEŠTĚ „NEZANALYZOVALI“ ONI. :-D)
  Bylo to klasické utkání pravicového a levicového kandidáta, tedy vyšší příjmové skupiny byly pro Schwarzenberga a střední a nižší spíše pro mne. Překvapením pro mě bylo, jak se Schwarzenberg dokázal odpoutat od své účasti v Nečasově vládě, kde je přitom prvním místopředsedou. Já jsem si myslel, že o to se povede hlavní střet v naší kampani, ale nakonec se tím hlavním střetem překvapivě staly Benešovy dekrety, což byla hrubá politická chyba mého protivníka, který toto téma otevřel. A významným momentem bylo, že některé přemýšlivější lidi znechutila mediální masáž pro Schwarzenberga do té míry, že se rozhodli volit mě.
  * Nepřekvapilo vás, jak rozdělenou zemi ukázala prezidentská volba? Čechy versus Morava, velká města proti venkovu, majetnější proti chudším…
  Nemáte tak docela pravdu, z velkých měst jsem získal kromě Ústí, Ostravy a Jihlavy v druhém kole i Olomouc a Pardubice, stejně tak se pás od jižních Čech na Liberecko v druhém kole přesunul ke mně, čili Schwarzenbergovi nakonec zůstala hlavně Praha a několik dalších oáz.
  * Mrzí vás, bytostného intelektuála, že elity včetně kulturní fronty stály tak výrazně na straně vašeho soupeře?
  Nemyslím si, že by ta převaha byla tak výrazná. Navíc ve většině případů ta kulturní fronta byla spíš druhá liga, která se jen chtěla zviditelnit. Levicová kulturní elita, tedy lidé jako Václav Bělohradský, Erazim Kohák či Jan Keller, se naopak přiklonila ke mně. A neslyšel jsem od nich tak hloupé výroky jako třeba od pana Hřebejka o rudých a hnědých prasatech, čímž byli míněni moji voliči.
  * Jak těsně před hradním střídáním vnímáte odchod Václava Klause, který se odehrává v až nečekaně negativních kulisách?
  Už v reakci na novoroční projev Václava Klause, když ještě nebyl znám rozsah amnestie, jsem vyslovil pochybnosti o její správnosti. A to jsem ještě předpokládal, že půjde o nějaké drobné trestné činy. Jsem odpůrcem amnestie jako feudálního přežitku, sám bych žádnou amnestii nikdy neudělil. A když jsem se dozvěděl o skutečném rozsahu amnestie, byl jsem k ní ještě daleko kritičtější, i já ji označuji za zločin. Dodnes nevím, proč to Klaus udělal.
  * Takže souhlasíte se snahou 28 senátorů žalovat Klause u Ústavního soudu pro velezradu?
  Ne, to pokládám za zcela hysterickou reakci, protože velezrada je přesně definovaný pojem a amnestie se do něho prostě nevejde. Být senátorem, usiloval bych, aby Ústavní soud zrušil amnestii jako celek, nebo bych jako realista žádal zrušit alespoň článek 2, který zastavuje dlouhá trestní stíhání.
  * Je to tedy spíše záminka, jak se vypořádat s Klausem?
  Je to trochu znak malosti těch lidí. Vědí, že Klaus končí za pár dní, a proto teprve nyní projevují svou odvahu.
  * Plánujete v budoucnu nějakou konkrétní spolupráci s Klausem?
  Je¬li tu člověk, který byl deset let prezidentem a za tu dobu nashromáždil obrovské množství zkušeností, byl by obrovský hřích se s ním nesetkávat a nevyměňovat si názory.
  ………………
  * Když národ Klause na odchodu poplive, bude to mít pozitivní efekt alespoň v tom, že to pomůže prezidentský úřad trochu zcivilnit, „odtatíčkovat“?
  Ale vždyť to neplive národ, to je jen několik hysteriků a mediální masáž. A ten Pojem zcivilnění je trochu bezobsažný. Rozhodně neznamená, že by se z prezidenta měl stát úředník, který jako František Josef I. podepisuje dekrety všem poštmistrům. Já si to spíš představuji tak, že prezident by neměl mluvit z jakéhosi obláčku, neměl by moralizovat, kázat, ale přicházet s aktivními návrhy, jak situaci v zemi zlepšit.
  * Říkáte, že amnestie je feudální přežitek. Jaké další monarchistické projevy na Hradě omezíte? Co fanfáry, poštovní známky, obrazy na úřadech a ve školách…
  Obrazy a známky považuji za součást tradice. Ať si tu známku nalepí, kdo chce. Kdo nechce, má na výběr mnoho jiných. Obraz ať si pověsí na stěnu také, kdo chce.

  ……………..

  * Stěžejní personou je také šéf poradců. Kdo jím bude?
  Nikdo, nehodlám mít žádné poradce, a tedy ani šéfa poradců. Předpokládám, že do Lán budu občas svolávat porady s různými experty, někteří budou stabilní, jiní ad hoc. V obou případech to bude čestná, tedy nehonorovaná funkce, jen spojená s určitou prestiží, ti lidé budou mít své vlastní zaměstnání mimo Hrad.

  * V této roli bude i Jiří Rusnok, kterého jste označil za svého klíčového člověka?
  Ano, protože to byl zdaleka nejlepší ministr financí v mé vládě, dokonce bych řekl, že jediný dobrý z těch tří. Jinak ale samozřejmě kromě těchto expertů využiji možnosti ústavy, že prezident má právo povolat k sobě ministry a radit se s nimi o problémech jejich resortu. Třeba se budu radit s ministrem zemědělství Petrem Bendlem, o jehož hlubokých znalostech oboru ani v nejmenším nepochybuji. (TO KOUKÁM!!) A budu rád, když mě na tuto poradu bude připravovat docent František Čuba.
  * Platí i po měsíci od zvolení vaše distance od Miroslava Šloufa? To vás opravdu tak zklamaly odposlechy, na nichž za vašimi zády vyjednával s kmotrem Františkem Mrázkem o prodeji společnosti IPS?
  Miroslav Šlouf zůstává mým osobním přítelem, protože přátel se nevzdáváme. Vážím si jeho minulé práce, kterou udělal například v souvislosti s autobusem Zemák. Na druhé straně právě ten odposlech vedl k tomu, že je pro mě něco jiného přítel a něco jiného spolupracovník. Šlouf zůstane přítelem, ale nebude spolupracovníkem, který mi radí v otázkách spojených s výkonem prezidentské funkce.

  * Budete mít rozdílné vztahy s velkými finančními skupinami? Zdeňka Bakalu jste už dopředu označil za nedůvěryhodného člověka.
  Ano a má to velmi konkrétní důvod – jeho zacházení s nájemníky v bytech OKD. Pro mě je důvěryhodný byznysmen ten, kdo své zisky reinvestuje, těmito reinvesticemi vytváří nová pracovní místa a řádně odvádí daně státní pokladně.
  ……………..

  * Oznámil jste, že 30 procent ze svého platu budete dávat na prezidentský fond, kterým chcete pomoci umořovat státní dluh. Už se našel někdo další, kdo vám přispěje?
  Ten fond musíme nejdříve zřídit. Před dvěma dny jsem pověřil Jiřího Rusnoka, aby do poloviny dubna strukturu fondu připravil. Všechny správní a dozorčí orgány budou opět čestné, bezplatné. Kromě těch mých 30 procent z platu tam bude minimální vklad 160 tisíc korun, protože každý obyvatel v zemi dnes na státním dluhu formálně dluží těch 160 tisíc.
  (TADY JSEM MĚL NÁMITKY, ALE PAK JSEM SI UVĚDOMIL, ŽE VLASTNĚ VÝŠE ZARUČUJE, ŽE TAM BUDOU PLATIT JEN VELKÉ FIRMY)
  * Jak chcete bohaté přimět, aby vám do fondu přispívali?
  Já nejpozději v květnu začnu odvádět těch 30 procent, což je asi 60 tisíc korun měsíčně. A vyšším příjmovým skupinám nabídnu účast v tomto fondu. Volně bych citoval tetu Kateřinu z Jirotkova Saturnina: „Chtěl bych vidět toho smělce, který by odmítl přispět na prezidentský fond, zvlášť když jména donátorů budou zveřejněna a já se s nimi na Pražském hradě rád setkám.“

  * Přímá volba znamená větší legitimitu prezidenta, protože vašich 2,7 milionu hlasů nedostala nikdy ve volbách žádná vítězná strana. Jak se konkrétně ta větší legitimita projeví?
  Řekl jsem, že chci být prezidentem všech občanů. A chci být prezidentem dolních deseti milionů občanů, tedy těch neprivilegovaných. Prezident tak bude jistou protiváhou proti dnešním institucím, ne nutně jejich korektivem a už vůbec ne jejich soudcem. Přímo zvolený prezident neskládá účty ani parlamentu, ani vládě. Bude se obracet k občanům a bude pravidelně skládat účty jim.
  * Jak se to dělá?
  Uvažuji o formě, jakou by to skládání účtů mělo mít. Samozřejmě budu pravidelně navštěvovat kraje a setkávat se s občany, ale stála by za úvahu i nějaká série televizních diskusí, nikoli nudné moralizující projevy, ale konkrétní skládání účtů.
  ……………..

  * Takže prostě přijdete na vládu, řeknete tam, co si myslíte, oni odhlasují pravý opak a vy zase půjdete domů…
  Zaprvé se může stát, že vláda svými argumenty přesvědčí mě, nebo naopak vládu přesvědčím já. A pokud obě strany zůstanou na svých pozicích, zbude mi už jen jednání s parlamentem. Třetí varianta je právě prezidentské veto, ale to si myslím, že by mělo být používáno jen ve velmi výjimečných případech.
  * Máte už nějaký konkrétní tip?
  Zatím jeden, budu vetovat zákon o jednacím řádu sněmovny. To má jediný důvod: strana LIDEM, která je součástí vládní koalice, si vymohla jakýsi barter, kdy se jí odsouhlasilo, že může mít poslanecký klub, protože se snížil minimální počet jeho členů z 10 na 6. To já pokládám za podporu přeběhlictví – a to já dlouhodobě odsuzuji.
  * A přeběhlictví v Senátu, kdy zástupci ČSSD přešli k SPOZ, vám nevadí?
  Ale SPOZ přece není vládní strana. Takže pokud si senátoři vytvořili vlastní klub na základě existujícího, nikoli speciálního zákona, je to jejich právo. Kdyby si strana LIDEM vytvořila desetičlenný klub, neřeknu proti tomu také ani slovo.
  * Prezident je díky právu veta spíše brzdičem zákonů než jejich autorem. Pokusíte se přesto některé zákony zprostředkovaně prosadit?
  Ano, budou tři. První – zákon o majetkových přiznáních včetně možnosti zabavení nelegálně získaného majetku. Druhý zákon by byl o změně volebního systému, jehož jádrem by bylo takzvané panašování, kdy by si občané mohli i na centrální úrovni vybírat osobnosti z více kandidátek najednou. To by vytvořilo obrovský tlak na všechny strany, aby na své kandidátky dávaly osobnosti, ne šedivé myši. A třetí je zákon o státním rozpočtu, kde prosazuji zvýšení podílu investic ve výdajích rozpočtu, a to i za cenu, že by bylo zavedeno progresivní zdanění. To jsou tři moje prezidentská témata.
  ………………..
  * Koho z ministrů současné vlády si vůbec alespoň trochu vážíte?
  V této vládě považuji za velmi zajímavou osobnost ministra školství, pana profesora Fialu. Pokud jde o ostatní ministry, pak zdvořilost, která má být prezidentovi vlastní, mi velí, abych nikoho dalšího nejmenoval.
  * To tedy není mnoho.
  No, zaplaťpánbůh, že je tam alespoň ten jeden.
  * Předpokládáte, že byste se mohl někdy setkat i Karolinou Peake?
  Obávám se, že prezident zase nemá tolik času, aby se setkával s těmi, které jako prognostik považuje za mrtvé.
  * Občané podle průzkumů považují za správné předčasné volby. Měl by se občany zvolený prezident snažit k nim zemi popostrčit?
  Seznámil jsem se s názory ústavních právníků, z nichž část (uznávám, že menšinová část) cituje článek ústavy, kde prezident jmenuje i odvolává premiéra. Nicméně současný vůdce opozice Bohuslav Sobotka v televizi prohlásil, že podle jeho výkladu ústavy prezident toto právo nemá. Já to respektuji, protože když si ani vůdce opozice nepřeje, aby vláda byla svržena a byly předčasné volby, pak prezident nemá moc silný základ pro to, aby mohl namísto svržené vlády jmenovat novou.
  ……….
  * Na výběr šéfa ČSSD přímou páku nemáte, ale vyberete budoucího premiéra. Budete striktně ctít to, že premiérem má být předseda vítězné strany?
  Prezident má sice právo vybrat premiéra, ale je¬li příčetný, samozřejmě nebude postupovat tak, aby vybral člověka, který nedostane důvěru sněmovny. Má tady určitý manévrovací prostor, může jednat sjednotlivými stranami i jednotlivými frakcemi uvnitř těchto stran, může to být předseda strany, stejně jako může dojít k rozdělení funkcí předsedy strany a vlády. Ale záleží to hlavně na ČSSD, koho mi v případě volebního úspěchu navrhne.
  * Respektujete Bohuslava Sobotku jako politika a ekonoma?
  Nechci se vracet ke starým válkám. Kdysi jsem citovával náměstka Eduarda Janotu, který sloužil pod deseti ministry financí a který říkával, že Sobotka byl jednoznačně nejhorší ministr financí. Ale já chci zakopat válečnou sekyru. Vážím si toho, že mi Sobotka na základě jednomyslného usnesení předsednictva ČSSD vyjádřil podporu před druhým kolem prezidentské volby. A já na vstřícné gesto vždy odpovídám vstřícným gestem, ne vždy tedy dělám aligátora.
  * Opravdu jsou všechny křivdy zapomenuty a seznamy zrádců smazány?
  Ale mně přece ČSSD neukřivdila, mně paradoxně prospěla, protože mě poslala na deset let na krásný rekreační pobyt na Vysočině. ČSSD ukřivdila sama sobě, což dokázaly ty trapné stojedničkové koalice, trapní předsedové v jejím čele a hluboký propad preferencí.
  ………………
  * Je podle vás vůbec zdravá ta sílící dominance levice v české politice? Už dnes drží kraje a Senát, má prezidenta a po parlamentních volbách zřejmě ovládne i sněmovnu a vládu.
  Odpovím otázkou: když tady před časem byla podobná dominance pravicová, také vám to, pane Korecký, tolik vadilo?
  * Nevadilo. Ale není právě po těch zkušenostech možná bezpečnější, když se strany a jimi obsazené ústavní pozice více vyvažují?
  Ale vyvažování vždycky existuje, to politické kyvadlo se jen pohybuje zleva doprava. To je zdravé a v pořádku, mně tato dominance nevadí, mně vadí četné aféry jak levicových, tak pravicových politiků. A každá taková aféra vyvolá právě pohyb toho politického kyvadla. Vezměte si případ Stanislava Grosse, kdy měla ČSSD – zcela zaslouženě – necelých deset procent preferencí.
  * Letos vás čeká úkol protlačit Senátem postupně deset jmen ústavních soudců, aby Ústavní soud personálně nezkolaboval. Václav Klaus v tom moc úspěšný nebyl, jak na to půjdete vy?
  Tento úkol pokládám za svou prioritu číslo jedna a věnuji se mu ještě před inaugurací. Sešel jsem se s Pavlem Rychetským i Milanem Štěchem, mám připravené a prokonzultované konkrétní návrhy soudců, první čtyři předložím už v březnu, další čtyři v červnu. Jména vám zatím neřeknu, ale jde o natolik respektované osobnosti, že by se na nich měl Senát sjednotit. Kromě toho se po inauguraci na toto téma setkám i s předsedy senátních klubů, protože když jim prezident jen hází jména, může to být jeden z důvodů, proč je některý kandidát odmítnut.
  ……………
  * Co hlava České národní banky Přežije éru levicového prezidenta pravičák Miroslav Singer, jakkoli mu mandát končí až za tři roky?
  Ale mě vůbec nezajímá, jestli je někdo pravičák, nebo levičák, mě zajímá, jak rozumí své práci, protože, jak říkal Gerhard Schröder, hospodářská politika není pravicová a levicová, ale jen rozumná a hloupá. Levice od pravice se liší v sociální oblasti, a pokud vím, tak ČNB není sociální instituce.
  * A pan Singer patří k těm rozumným – nebo k těm hloupým?
  Já pana Singera znám poměrně málo, nicméně nevím o žádné podstatné chybě, kterou by v čele bankovní rady udělal.
  * Před jaký nejobtížnější úkol se můžete jako prezident dostat?
  Dosáhnout toho, aby se politická atmosféra uklidnila natolik, že by spolu parlamentní strany začaly mluvit. A já chci nabídnout prezidentský úřad jako neutrální pole k takovému dialogu, protože nejsem svázán s žádnou parlamentní stranou a navíc mám zkušenosti s tím, jak se dvě programově velmi odlišné strany dokázaly dohodnout.
  * Postkomunistické trauma stále staví před prezidenta otázku: jmenoval byste vládu založenou na komunistech?
  Dlouhodobě jsem propagátorem menšinové vlády a naopak mám velkou skepsi k většinové koalici. Tedy pokud ČSSD vyhraje volby, budu respektovat její rozhodnutí, ale přátelsky bych jí doporučoval vytvořit menšinovou jednobarevnou vládu. S tím, že by měla uzavřít opoziční smlouvu s druhou nejsilnější stranou. Budou¬.li to komunisté, ať uzavře tu smlouvu s KSČM. Přesně to jsem v roce 2002 doporučoval Vladimíru Špidlovi, když ve sněmovně bylo 111 levicových poslanců. On ale tehdy poslechl Václava Havla, udělal trapnou stojedničkovou koalici, která se potácela od neúspěchu k neúspěchu a ČSSD tam byla zajatcem svých slabých koaličních partnerů.
  * Představuje pro vás nějaký práh přijatelnosti přímá účast komunistů ve vládě?
  Pokud výsledky voleb budou takové, že nebude jiné řešení, a bude si to přát vítězná strana, pak to budu respektovat.
  ……………
  * Už je – pár dní před inaugurací – jasný model, jak se budou po vašem boku objevovat a střídat první dáma a „první dcera“?
  První dámou bude v plném rozsahu moje žena, dcera by mohla spíše tvořit doprovod mé ženy při některých příležitostech. Ona totiž musí především dostudovat gymnázium a příští rok odmaturovat čili její zastupování mé ženy bude spíše výjimečné.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Pro přehlednost jsem zvýraznil dotazy, jak bývá a novinách zvykem.

   To se mi líbí

  • moskyt napsal:

   Slime, ten výrok o Bendovi bych osobně bral jako normální Zemanovskou ironii.

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    Jo, já už to taky pochopil. 😀
    Je to svině, ten Milda, abych takhle sežral naviják, to teda…

    To se mi líbí

    • moskyt napsal:

     Já si myslím, že nejsme ani první ani poslední, kdo na ten špek skočí. Představte si ty hloubavce a kombinátory, kteří v tom třeba vidí jasný náznak budoucí opičí, že mne huba nebolí, oposmlouvy mezi klausovci (obecně pravicí) a Sobotkovci (obecně levým středem).

     To se mi líbí

     • rybářka napsal:

      Já na to skočila a skoro mě to zabilo. Ten příšernej diletant, profík od hasičů, Bendl, že by radil Zemanovi se zemědělstvím ? Ten o zemědělství ví asi jenom tolik, že by zbytek lesů a polí šlo zprivatizovat s pořádnou ztrátou pro stát, stejně jako zprivatizoval nemocnice ve středočeském kraji. Pod cenou o třičtvrtě miliardy, neodborník, diletant, spousta lidí šla do kolen, když ho instalovali na ministra zemědělství, navzdory tomu, že u voleb propadl.

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       Mimo téma přidávám, že Laco Groesling na kose právě klasicky odrovnal téma žaloby na klause. Podívejte se
       A věře a rybářce a anně připomínám, že v 8 je na Vltavě Prokofjev a Stalin. Co maj dnes spolu výročí, jaxem psal už ráno

       To se mi líbí

       • anna napsal:

        Slime, díky za upozornění, hned jsem naladila (a L.G. na Kose včetně Vašich komentářů jsem už „absolvovala“).A.

        To se mi líbí

       • Slim napsal:

        No dobře. 😦
        Tak abych napravil tu spoustu polopravd co tam navykládal ten uvědomělý hudební redaktor o politice, dám jedno malé číslo z Prokofjeva.

        Pochod z Lásky ke třem pomerančům je na druhé pozici. Věra(?) tu jednou dávala tu známou scénu z baletu R&J. Taky na ní dojde.

        BTW. Na konci je komická vložka. Emil Grigorjevič má potíže s vlasy.

        To se mi líbí

       • věra napsal:

        Slime, vlastně jsem se teď v noci po asi čtyřech dnech probrala ze spánku, ještě pořád to není dobré, už mám strach, že trpím narkolepsií :-). A jdu zase spát, jen jsem chtěla vědět, jak se tu máte.

        To se mi líbí

       • věra napsal:

        No, byla jsem to já, co jsem dávala do placu Prokofjeva – M a K, tuším při nějaké „dramatické“ politické události.. A Slime, Lásku ke třem pomerančům nahrál svým osobitým způsobem i Marian Varga, ale to bylo jediné, co se mi z jeho věcí nepovedlo dohledat na youtube..

        To se mi líbí

   • Občan napsal:

    No, já myslím, že si ho klidně pozve – aby ho nechal příšerně se znemožnit 😉

    To se mi líbí

  • Občan napsal:

   Veliký dík Slimovi a Bavorovi!

   Zeman potvrdil, že JE státník. A tenhle rozhovor dobrou vizitkou státníka – myslím tím opravdu pozitivní vizitkou.
   Uvidíme, jak se ukáže v zahraniční politice. Z toho mám veliké obavy a Zeman v tomto ohledu hrobově mlčí.

   To se mi líbí

 4. Slim napsal:

  No, já si myslím, že Sergej Prokofjev si zaslouží zasvěcenější výklad než od toho blba..

  2. díl

  To se mi líbí

  • věra napsal:

   Bože, ti M a K jsou i v klavírním podání úchvatní. To je úžasně silný motiv..

   To se mi líbí

   • Slim napsal:

    No to víte, že jo. Když to umíte jako Andrej.

    Vidím, že už jste se vrátila do Rudolfina (BTW, Bavore, asi uděláme někdy tuhle budovu. Jako sobotní hudbu. Vy máte rád stavby.) a já vám pod muzikou radil, co si máte dát za frťana.

    Ale samozřejmě jsem zapomněl na tu kontušovku. Vítejte zpět!

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Rudolfinum by bylo dobré téma pro ZdenkaB. Mohl by se konečně pochlapit a něco napsat. 😕

     To se mi líbí

     • Slim napsal:

      Obložil bych to trochou muziky. Měl jsem na mysli něco takovéhohle:

      http://www.google.cz/search?q=snape+maltings+concert+hall&hl=cs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=mFo4UcyaBImCtAb04YD4Bg&ved=0CCsQsAQ&biw=1024&bih=622

      Jak se ze staré sladovny Snape Maltings v Aldeburghu stala, přičiněním mnohých, zejména Benjamina Brittena (a taky trochu S. Richtera, který tu hrál některé své nejslavnější kreace a Yehudi Menuhina) slavná koncertní sínň

      To se mi líbí

     • zdenekb napsal:

      Já vím, že jsem slibotechna… ale mám poslední dobou potíž si rozumně rozložit práci, a setrvale nestíhám. Navíc mi vyschla psací slina i na diskuse a politiku, a to je co říct. Nicméně – pokusím se o pochlapení.

      S Rudolfinem mám jeden dost dávný, nepříjemný zážitek, a sice že jsem jeho průčelí nepoznal při testu u přijímaček na fakultu. Ale bylo mi to jako vandrákovi z moravských dálav nakonec komisí odpuštěno… Tak bych si jej koneckonců měl trochu víc nastudovat – dlužím mu to… 🙂 .

      To se mi líbí

      • Slim napsal:

       No a co udělat z Rudolfina SPOLEČNÝ PROJEKT?? Celého „Bavorska“. Čili workšop.. 🙂

       Jak já to vidím, mělo by to ASPOŇ 4 dimenze: architektonickou, historickou, politickou (byl tam parlament, na schodech zvedal Gottwald pěst, zvolili tam Háchu, potom to KDOSI vrátil(?) hudbě) a hudební; bylo tam 67 Pražských Jar.
       Je tu několik Pražáků, je tu fotografka, jsou tu lidé se zájmem o politiku. Není na spěch, můžem Rudolfinu to tabló vyrobit do začátku léta.

       PP se jistě chce zúčastnit, K-k asi taky, všechna hudební děvčata též, a další už se hlásí a přispívají svými trochami. Byl by v tom čert, aby se taky nenašla souvislost s Otavou a Strakonicema.
       Sám tam vídám na koncertech jednu dámu ze Štěkně…

       To se mi líbí

       • zdenekb napsal:

        Já jsem pro vorkšop všema dvaceti… 😀 …ale ta moje trocha asi opravdu nebude větší než malá…

        To se mi líbí

 5. Slim napsal:

  Já vím, že to všichni znáte, ale kdyby přece jen někdo ne. Falešné karty nehrát!

  To se mi líbí

 6. Slim napsal:

  Doplněk: MARIA VENIAMINOVNA JUDINA,
  byla zřejmě výstřední žena a svérázná pianistka. Nakonec Rusko je plné extravantních, ale nadaných lidí. (Jestli Rybářko koukáte The Enigma, jak jste vyhrožovala, tak už jste slyšela, co o ní říkal Richter. )

  A říkají se o ní 2 půvabné historky.
  Jednou večer hrála v moskevském rozhlase snad Mozartův koncert a Vožď poslouchal. I zazvonil pozdě večer telefon u ředitele rozhlasu a známý hlas mu blahopřál; a pak se ptal. Ten koncert jste soudruhu nahráli na desku, že? Ano soudruhu Staline. Tak mi tu desku pošlete.
  Oni samozřejmě nic nenahrávali, ale ještě v noci všechno zbubnovali, nahrálo se to a ráno odvezli do Kremlu.

  Druhá historie je o tom že S. jí poslal nějakou dost velkou sumu (50 tis. rublů?) jako dar. A Judina, která byla tvrdě věřící, mu poděkovala dopisem:
  Děkuji za Vaši laskavost, Josife Vissarionoviči. Peníze jsem dala kostelu do kterého chodím, potřebuje opravit. Budu se tam za Vás modlit, aby Bůh odpustil vaše těžké viny, které máte před Ruskem a jeho lidem. Gospoď bog je milosrdný, snad Vám odpustí.

  No a nic se nestalo.

  Takže ono je to vlastně taky o Stalinovi.

  A píše to podobně i truecrypt, a on je referenční kapacita. Takře to bude pravda,

  Ale ukázku bych dal jinou.

  To se mi líbí

  • rybářka napsal:

   Můj děda, profesor, mi kdysi o S. vyprávěl, má nastudováno o 2. sv. válce téměř vše. Říkal, že bez S. by válka dopadla jinak. A Sulika je oblíbená píseň i dědy. Kdesi se dočetl, že ji zpívali ruští vojáci na frontě. Je to krásná píseň .Maria Judina byla velká klavíristka, a děkovný, písemný dopis S. ukazuje, že uměním diplomacie byla nepolíbená. Fantazie od Mozarta v jejím provedení je excelentní. Znovu opakuji, Slime Vaše znalosti mě neuvěřitelně a znovu, velmi udivují. Děkuji
   Přeju vám pěkné sny.

   To se mi líbí

  • věra napsal:

   Čistá krása, díky..

   To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.