O paměti


„Pozapomeň, ale nezapomeň.“ Tuto průpovídku si psaly do památníčků ty dívčí největší kamarádky. A nutno přiznat, že tam někde hluboko v té paměti, ta kamarádka zůstává. Možná by se dnes už ani nepoznaly, ale při vhodném slově se i nějaká ta alotria vybaví. Jenže život běží svým tempem a směrem, který nám byl předurčen, případně který se snažíme nějak si držet. Dnes už nikoho nezajímá, že jsme svou první pusu vyzkoušeli v deseti letech, každému je jedno, že v prváku na bramborové/chmelové (nehodící se škrtněte) brigádě … (každý ať si doplní dle svých vlastních vzpomínek). Dnes každého zajímá, jak se umíme postavit k práci, problémům i k rodině. Jak se dnes umíme postavit k práci, problémům či rodině.

O Rakousko-Uherském c.a k. generálním štábu se tradovalo, že umí výborně naplánovat minulé bitvy. To si každý z bojovníků hned vzpomněl, jak a co se mělo udělat a k tomu také přizpůsobovali taktická cvičení c.a k. vojsk. Ostatně tato vlastnost byla dlouhou dobu přisuzována všem generálním štábům všech světových armád. Jenže zřejmě je to vlastnost nakažlivá jako infekční choroba. Také dnes se vyrojilo množství hrdinů, kteří bojují proti nebezpečí, které má už více než dvacet let úplně jinou podobu a zcela jiné charakterové vlastnosti.

Přesto se najde hodně těch, které naopak nezajímá, jak se kdo dovedl postavit k práci, k problémům a rodině během uplynulých dvaceti let, ale naopak je zajímá, co dělali před tím.

Ne , neměli bychom na tu dobu zapomenout, ale neměli bychom proti ní dnes ani bojovat. Tahle bitva už dávno skončila a před námi jsou bitvy jiné. Jenže jak to vysvětlit Rasochům a Hellerům?

Teď vás asi nadzvednu, ale jsem přesvědčen o tom, že krajský radní Kučera, který před více než dvaceti lety byl něčím u StB, během následujících let dokázal, že se dovede uživit i bez pomoci nějakých „řídících“. Dokonce byl i starostou. A dobrým starostou, kterého si místní chválí. A je jim zcela ukradena jeho minulost. Protože je zajímá to, co pro ně dělá současnosti. A měl dost času na to ukázat, že umí. Ale to nikoho jiného už nezajímá. Protože on kdysi …

V současné době se rozjíždí nové kolo boje o jihočeský kraj. A už se rojí mrchožrouti. Dáme jim šanci?

KuzeHejtmanaZimoly

A specielně pro pana Hudce http://bavor.blogspot.cz/2013/02/ultralight-1994.html

Bavor podpis

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na O paměti

 1. Hudec napsal:

  No to jste, pane Bavore, za hvězdu dne! Možná se mýlím, ale u té třetí fotografie bych si vsadil, že v pozadí je Katovická (Kněží) hora…?
  Ale je-li to z roku 1994, pak jsme se minuli. Já tam byl na nějakém předcházejícím ročníku, neb jsem si jist, že jsem tam jezdil ještě rozhlasovou bílou Škodou 105. A to muselo být do roku 1991, pak jsme vyfasovali Favority a na konci 1992 skončil celý Čskoslovenský rozhlas i s Favoritem.
  Na to, jak je důležité pořizovat si fotodokumentaci, jsem přišel až později, čímž jsem potvrdil svoji pověst generála po bitvě.

  To se mi líbí

  • Slim napsal:

   No pane Hudče,
   když jste „rozhlasák“, chtěl bych Vám, i ostatním, povědět, jak mě rozhlas potěšil dnes v 0.30. Začali dávat staré rozhlasové hry a vzpomínky na režiséry. Včera měli Přemysla Pražského.

   Kdybych si něco přál, byl by to přístup do rozhlasového arch(l)ívu a možnost poslechnout si některé staré rozhlasové hry. V tom STARÝ rozhlas dosáhl mistrovství. Doufám že uslyším některou hru Henkeho, Melče a dalších.

   Taky stará VKV, později Vltava byla výborná. Nepletli do hudby politiku, jako to dělají teď. Hodně jsem se tam naposlouchal, což dnes vydávám zpět coby dýdžej.

   Zdravím.

   To se mi líbí

   • Hudec napsal:

    Pane Slime, já skončil v ČRo 31.12.1992 a to už je fakt dávno. Do Českého rozhlasu se mi nechtělo, neb tam se ve zpravodajství ujalo vlády duo Musílek (později celkem profláknutý starosta tuším na Praze 8, maminka Musílková VZP) – Honys (později TV NOVA).
    Ano, rozhlasové hry, to byla legenda. Moje Labuť (také kdysi rozhlasačka) dost kamarádila s režiséry Janem Bergerem a Karlem Weinlichem (to je ten desetkrát ženatý) – ti točili hlavně pohádky a Labuť jich také pár napsala.
    Vzpomínky starého zbrojnoše… Ta druhá půlka 80.let a začátek 90. to byla docela dobrá práce. Ledy nejdřív povolovaly a pak praskly úplně, ale ještě to nebyla taková divočina, jako od poloviny 90.let.

    To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Přiznám se, že si samozřejmě nepamatuji, z kterého místa jsem tenkrát fotil. Bohužel se mi povedly asi jen ty tři snímky, protože jsem další už nikde nenašel. A co se týká roku, tak si nejsem tak úplně jistý, jen jsem ty fotky našel mezi ostatními z toho roku. Takže kdož ví…?

   To se mi líbí

 2. Petrpavel napsal:

  Tady není co dodat. Jen přikývnout.
  Kdo slyšel včera Filipa v Událostech komentářích, má jasno. Klidná morální a faktická převaha nad moderátorem i hellery …

  To se mi líbí

 3. Občan napsal:

  On hlavně Václav Kučera nebyl u žádné „politické policie“, ale u vojenské kontrarozvědky.
  Což je ve všech státech venkoncem velmi užitečná tajná služba. Takže POKUD se nedopustil vraždy nebo podobného zločinu, není mu absolutně co vyčítat.
  Pochopitelně to všelijací ti „věční bojovníci“ nejsou schopni rozlišovat a tak musejí hulákat o „StB“.

  Horší je, že jihočeská ČSSD se zřejmě intenzivně připravuje na vypovězení koalice s KSČM, takže je vysoce pravděpodobné, že se „hellerovití“ nakonec do krajské rady přece jen prohulákají.

  My si tu historii asi fakt budeme muset zopakovat, aby se nám v makovicích rozsvítilo. Jen jestli už nebude pozdě…

  To se mi líbí

  • tresen napsal:

   Jestli nás čeká opakování historie, tak se o kariéru lidí vzor Kučera bát nemusíte.

   To se mi líbí

   • nettle napsal:

    Ale no tak, tresen! Jste přece natolik inteligentní, že víte, že to tentokrát bude s opačným znaménkem, takže tam budete mít Hellery a Rasochy s planoucíma očima a jedinou skutečnou pravdou. Kučera nekučera, doplatíte na to i Vy coby duch svobodomyslný.

    To se mi líbí

  • wiki napsal:

   Občan napsal: … u vojenské kontrarozvědky. Což je ve všech státech venkoncem velmi užitečná tajná služba….

   Občane, až tak moc bych to neidealizoval. Většina zdejších návštěvníků byla na vojně přinejmenším jako „špagáti“, a tak se na působení „kontrášů“ u prvosledových jednotek může sama pamatovat …

   http://zpravy.idnes.cz/kontrarozvedka-jedna-nula-donasela-na-jinou-nulu-rika-historik-pv8-/kavarna.aspx?c=A080806_235221_kavarna_bos

   To se mi líbí

   • Občan napsal:

    Já s tím opravdu nemám problém. Činnost rozvědek a kontrarozvědek je založena na sběru a vyhodnocování informací. JAKÝCHKOLI informací – roto je sbírají a vyhodnocují – zda mohou nebo nemohou být využitelné, zda mohou nebo nemohou signalizovat něco, čemu by měla být věnována pozornost nebo co by mohlo být ohrožením PRO STÁT.

    Zrovna ČR totiž velmi krutě dojela na opakované rozkrytí svých tajných služeb a rozbití sítí. Dnes BIS zoufale a neustále shání lidi – v době krize, kdy denně přicházejí o práci stovky lidí, tato instituce každý týden vyvěšuje inzeráty, že přijme lidi. Říká si „státní organizace“. Něco takového by bylo ve FUNGUJÍCÍM státě zcela nemyslitelné, protože tam si tajné služby lidi opatrně vyhledávají a doslova vyzobávají ze VŠECH sfér lidské společnosti.
    ČSR, ČSSR i ČR tvrdě platila a platí za to, že svoje tajné služby už 4x za pouhých 70 let rozbila, zveřejnila jejich pracovníky, diskreditovala celé sítě a zavinila újmu a smrt pracovníků a spolupracovníků. Právě proto je DNES ČR bezpečným útočištěm všech možných mafiánů, kriminálníků a extrémistů a svým okolím považována za nespolehlivý a nebezpečný subjekt.

    To se mi líbí

 4. tresen napsal:

  Lidi s planoucíma očima nikdy nepředstavovali největší nebezpečí. Horší je chladný kalkul, ať už je znaménko takové anebo onaké.
  Pro mě by bylo nejvarovnější indikací odstavení vyšetřovatelů mafiánských kauz.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Lidé s planoucíma očima způsobují ty nejhorší škody. O to větší, že jsou vlastně manipulováni těmi chladně kalkulujícími, které dokážou slepě poslouchat.

   To se mi líbí

  • oh napsal:

   Lidé s planoucíma očima jen ochotně a bez špetky pochybnosti či slitování nasbírají dříví, podpálí hranici a nadšeným oslavným řevem překryjí jakoukoli snahu odsouzence sdělit, že je opravdu nevinný. Najděte si záznam projevu žalobkyně ze soudu s Miladou Horákovou – jedna taková velmi mladá osoba s ohněm v očích a bez sebemenších pochybností tam tehdy žádala co nejpřísnější trest pro sprosté obviněné.
   Právě takoví nadšení a přesvědčení fanatici jsou nutnou podmínkou toho, aby chladný kalkul lotrům všeho druhu vycházel.

   To se mi líbí

  • Petrpavel napsal:

   Budu souhlasit s treseni.
   Ti s planoucíma očima sice nadělají také škody,ale mají šanci, a většinou tomu tak je, že se vzpamatují a litují, ba i odčiňují své chyby. Jsou prostě impulzivní a snadněji manipulovatelní. Chyby, ale lidské.
   Ti druzí nikdy! Jsou prostě chladní kalkulátoři a umí manipulovat. Chyby,ale lidské.
   Naučme se rozlišovat mezi těmito dvěma škůdci lidské společnosti.
   Jenom ne zcela souhlasím s indikátorem v podobě odstavení vyšetřovatelů mafiánských kauz. To už je krajní mez, kde chladný kalkulátor váží, zda mu to nepřinese víc škody než užitku. Ale faktem je, že v české kotlině snesou ovčané snad všechno …a i to je v takových rozhodnutích zakalkulováno. Viz páteční podpis Nečase s církvemi.

   To se mi líbí

   • nettle napsal:

    Podle mého názoru kdyby nebylo lidí s planoucíma očima, kdyby prostě lidi dali najevo, že to chladným kalkulátorům nebaští, ti chladní kalkulátoři by se tolik neodvážili. Nebylo by za co se schovat. Chápu ovšem, že to není uskutečnitelné.
    Ale od tresen byla ta reakce jen úhybný manévr. Na podstatu – na to, že o nějakého Kučeru vůbec nejde – neodpověděla. Problém je, co udělá, až chladní kalkulátoři namíří ty s planoucíma očima na ni, protože nebude vyznávat jejich pravdu.
    Mimochodem – jak ví, že vyšetřovatelé mafiánských kauz nejsou potichu odstavování? Copak náš tisk o takových věcech informuje?

    To se mi líbí

   • Občan napsal:

    PetřePavle,

    a kde berete jistotu, že chladní kalkulátoři nemají zárověň planoucí oči a hruď dmoucí se bojovým odhodláním? Už jich pár v historii bylo a i teď je najdete mezi politiky a vůdci protestů.
    Chladný kalkulátor totiž něco vymyslí, pak zorganizuje a vede prvotní aktivity (to předvede ten planoucí zrak a dmutí hrudi), načež se stáhne do pozadí a už jenom řídí. Tu a tam se ukáže a přednese plamenný projev, aby povzbudil planutí a dmutí u svých poskoků.
    Právě tihle jsou vůbec nejnebezpečnější.

    To se mi líbí

    • Petrpavel napsal:

     Jistota to nemůže být, ale pravděpodobnost velká, že chladný kalkulátor neumí vzplanout pro věc.
     Myslíte snad, že Kalousek věří ve spravedlnost církevních „restitucí“, Klaus ve fungování volného trhu, svazák Nečas v mafiokapitalismus jako nejlepší režim? Jenom kalkul.

     To se mi líbí

     • Občan napsal:

      Já jsem neřekl že plane a dme se, ale že PŘEDVEDE planutí a dmutí. V rámci manipulace 🙂
      Ne, to si opravdu nemyslím. Ale dmutí a planutí čas od času a veřejně (a účelově) předvádí zdatně vždy, když je třeba. Což je, v souvislosti s tím, jak se jinak snaží být neviditelný, docela pozoruhodné.

      To se mi líbí

 5. Slim napsal:

  Bavore, jezdec se prodírá závějemi.

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.