Kraj Hrdina


Za Husákovy éry se povídal tento vtip:

Letí Husák s Gorbačovem nad SSSR a zaletí nad Leningrad. Gorbačov ukáže dolů a říká:

– Město Hrdina. 900dní byli v obklíčení a přece přežili.

Letí dál nad Stalingrad, Gorbačov ukáže dolů a opět:

-Město hrdina Pět měsíců v obklíčení a přece přežili.

Za nějaký čas letí Husák s Gorbačovem  nad Československem.Když přelétají nad jihočeským krajem Husák ukáže dolů, udělá rukou veliký kruh a praví:

-Kraj hrdina. Čtyřicet let na ně sereme a pořád žijí

 

Proč jsem si na něj vzpomněl právě teď? V souvislosti se současnou sněhovou nadílkou. Když padá hustě sníh kdekoli jinde, jsou servery i televize plné bombastických reportáží o zapadlých obcích, stojících kamionech či autech v příkopech, vyzdvihuje se hrdinství cestářů a zároveň se na ně i nadává. A stačí, když napadnou v Praze tři centimetry a u Muzea čtyři. Tentokrát se ale husté sněžení vyhnulo všem preferovaným a sníh lehce v tloušťce pouhých 35 centimetrů pocukroval jih republiky, ale nikde ani zmínka. Televize se nenápadně zmínila a hned se pustila do sněhových katastrof v zahraničí. Ale kdyby toto bylo jediné „opomenutí“, ani by mne to nezaujalo. Bohužel tento stav absolutního nezájmu trvá více než Husákových 40 let. Trvá totiž stále. A pokud se snad něco o našem kraji objeví, pak to je převážně v souvislosti s centrem, tedy Prahou.

Matky s kočárky se pěkně nadřou. Autor-Deník_Petr Škotko

Matky s kočárky se pěkně nadřou. Autor-Deník_Petr Škotko

 

 

 

 

 

 

 

 

Nevyčítám ten stav rodilým Pražákům. Je to vina spíše těch odrodilých. Tedy našich, jihočeských. Kdokoli z nich se dostal do mocenských struktur, okamžitě na svůj původ zapomněl. A nebo se snažili být politicky tak korektní až blbí, že svůj kraj odsunuli do pozadí? Nevím…

S tím současným sněhem se zároveň omlouvám Jihomoravákům. I oni se užili své a pes po nich neštěkl. Ale jsem Jihočech a hájím si své.

Bavor podpis

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Bavorovy poznámky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

23 reakcí na Kraj Hrdina

 1. oldwomen napsal:

  Jsem Jihočeška domestikovaná na Hané. Mohu Vás ujistit, že Morava je na tom minimálně stejně, ne-li hůř.
  K aktuálnímu počasí. Dobře, na hranicích Olomouckého a Zlínského kraje je sněhem jen pocukrováno. Ale za to je tu silný vítr a mínus pět. Doma, na Jihu, jsem chodila i v mínus sedmadvaceti bez rukavic a čepice, na nákup klidně i jen v silnějším svetru. Tady, na Hané, už při plus pěti natahuju palčáky a nasazuju beranici, bez bundy upnuté ke krku ani na krok 🙂

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   oldwomen
   nejde o aktuální počasí, i když jsem se v poznámce zmínil i o Moravě. Jde o ostentativní přehlížení Jihočechů za všech dobrých i zlých situací. Sportovní fanoušci by se určitě přidali, protože na poli sportu se často jedná až o diskriminace hraničící s trestnými činy.

   To se mi líbí

   • oldwomen napsal:

    Bavore,má první věta také nebyla o počasí.
    Sport jde zcela mimo mne. Tedy – hýbu se, plavu, sem tam popoběhnu, na kole se projedu, něco zvednu… ale nejsem fanda a ani organizovaná. Nemohu proto posoudit, zda jsou tu lepší podmínky než tam či jinde. 🙂
    Ale mohu Vás, na základě osobních zkušeností, ubezpečit, že kvalita cest, dopravní obslužnost a nabídka v obchodech, jsou konkrétně v okresech Písek, Strakonice, Tábor a Plzeň podstatně na vyšší úrovni, než v okrese Přerov, Kroměříž, ale i třeba konkrétně v Brně.
    Zpět k počasí. Brrr. Hnus vichřičnej mrazivej. Vysoká vzdušná vlhkost. Ráno nebudou mít klempíři a karosáři co dělat, stejně tak i na ortopedické ambulanci bude nával. Mám obavy, že začíná další inverzní vlna.

    To se mi líbí

    • oldwomen napsal:

     Zpět na stromy. Buď první odstavec nebyl o počasí a nebo druhá věta nebyla o počasí.
     Bavore, na svých slepičích cestách jezdím hlavně mezi Kotěhůlkami a Horní Dolní po psích mezírkách a myšími dírami. Opravdu, silnice druhé a třetí třídy jsou doma na Jihu hnusné. Na Vysočině jsou ještě o fous horší a ty moravské silně připomínají tankodrom a nebo komunikaci bezprostředně po úspěšném kobercovém náletu.
     Manžel dobu strávenou na Jihu považuje za noční můru, ale dodnes vzpomíná na to, že dobrá bašta byla všude a i v té nejzapadlejší Jednotě si vybral. Je to pitomost, ale když jedu domů, tak si při cestě zpět kupuju v Týně a nebo v Bechyni mouku. Je v ní nějak víc lepku, či co, lépe se z ní peče a není šedivá. Vlastně i mléčné kultury do sýrů a syřidla kupuji v Plané nad Lužnicí 🙂

     To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Dopravní obslužnost i zásobování v obchodech (nemohu posoudit mezikrajově) je naprosto nezávislé na centrálních sdělovadlech. A pokud by byla pravda to co píšete, pak je skoro dobře, že se o nás moc nepíše. Aspoň nás nikdo nemůže „vyjídat“ ;-). Prostě mne mrzí ten nezájem. Vždyť už kdysi kdosi napsal „Všude žijí lidé“. Ale my tu pro někoho asi lidmi nejsme 😦

     To se mi líbí

 2. rybářka napsal:

  Pane Bavore, ono nasněžilo docela obstojně, nespíš spravedlivě, všude. Já to považuji za dar od paní přírody. Co vám brání využít této nadílky, vzít běžky a hezky si protáhnout kostřičku malým tělocvikem. Já to udělala, včera i dneska, hezky si srovnala myšlenky při té kosterní protahovačce, teď si vezmu knížku, pustím si třeba Vanessu, nebo vokály, uvařím čaj a v naprosté pohodě těla i duše si přečtu další kus Ptákovin. Pozdě večer pak pojedu do Prahy a protože vím, co v pražském provozu dokáže natropit na komunikacích, byť jen 4 cm sněhu, tak doufám, že to silničáři zvládli a že není nutno o tom psát. Také bych vám to poradila, myslím že po takovéto terapii, by zítra vyšel váš článek “ Dnes už neváhám „. Neberte to jako drzost ode mne, jenom malou radu, jak udělat z nouze ctnost, pokud vám přijde trochu sněhu jako důvod k novinářskému zájmu.. My, Podkrušnohoráci jsme na sníh zvyklí, mrkněte na foto K-k, jak je to nádherné. Nebo třeba jenom se v té nadýchané čistotě projít s foťákem. Strakonice jsem navštívila jenom v létě, ale myslím, že zimní scenérie bude neméně půvabná.

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Milá rybářko
   mým tělocvikem bylo uklízení sněhu jednak z výjezdu a pak i ze dvora. Ze dvora jej uklízíme údajně proto, abychom při pozdějším tání nešlapali ve vodě a podobné břečce. ve skutečnosti se ten dvůr chystá pro další sněhovou nadílku. 🙂
   Ale mně skutečně nevadí sníh. Mně nevadí i jiné podobné nepříjemnosti. Pokud by mi vadily, nic mi nebrání odstěhovat se někam jinam. Mně pouze vadí to přehlížení. Občas mám vlastizrádný pocit, že by se Jihočechům lépe vedlo v samostatném státě.
   A co se týká zimní scenérie Strakonic, je asi všude stejná. Není kam šlápnout, protože všude leží rozčvachtaný sníh, případně není kudy jít, protože jsou všude sněhové bariéry. Nezaměstnaní otroci už uklízet nemusí a amnestovaní také ne.

   To se mi líbí

   • oldwomen napsal:

    A že by se zaplatilo brigádníkům, na to nejsou fondy… Jsme na tom stejně.

    To se mi líbí

   • rybářka napsal:

    Nezájem a přehlížení Jihočechů ? Já bych řekla, že z Třeboně jsme byli informováni až kam. Jihočeský kraj po té informační smršti znám lépe, než ten svůj. Právě nyní v televizi
    ve zprávách mluví o jihočeském kraji, o silnicích. Už pěknou chvíli.
    Uklízení sněhu, máte zcela pravdu, nepatří mezi činnosti, po kterých člověk prahne dnem i nocí. Také to občas dělám. A přiznávám, že také nerada. A že při té činnosti, se mizerně ke sněhu vztah buduje. Jsem ráda, že nezaměstnaní nechodí uklízet sníh. Naopak amnestovaní by mohli.

    To se mi líbí

    • Bavor V. napsal:

     Já nemám ke sněhu špatný vztah, pokud neleží na mém dvoře. Mám také několik zimních obrázků na které jsem docela hrdý.
     A co se týká informací o Třeboni, to je právě ten druh, který nám neprospívá, ale opět škodí. No a mluvit o jihočeských silnicích jak se udělá pár km silnic? Dokud nebudou otevřené, už se tomu ani nedá věřit. Stejně jako na severu či na Moravě.

     To se mi líbí

 3. Slim napsal:

  Čím si to vysvětlujete? Není redakce ČTV v ČB jenom moc pasivní?

  A chci upozornit, že pod článek o Váhání jsem dal jednu malou neplánovanou muziku. Slyšel jsem tuhle nahrávku dnes prvně a líbí se mi čím dál víc.

  To se mi líbí

 4. tresen napsal:

  Jihočechů jsem si vždycky vážila pro jednu prima vlastnost – že neradi fňukají.

  To se mi líbí

 5. aztli napsal:

  Dobrý den, zatím je tomu na severní polokouli ještě tak, že jelikož stále ještě nastává zimní slunovrat v okolí bodu perihelia (ale každý rok méně a méně) , tak díky této okolnosti je od podzimní rovnodennost k jarní rovnodennosti cca o 9 dní méně. Ale to se za necelých třináct tisíc let změní , až bude nastávat posléze zimní slunovrat v bodu apohelia , takže bude na severní polokouli zima naopak ještě o devět delší a léto samozřejmě naopak o devět dní kratší a navíc bude zima ještě chladnější, jelikož bude Země k Slunci blíže o 5 milionů km . Teď je v zimě téměř , spíše o něco méně než 147.098 milionu km , pak to bude téměř , spíše o málo méně než 152.097 milionu km . Takže bude teplota o několik stupňů vyšší v létě a naopak o několik stupňů nižší v zimě .
  Těch 9 dní proto, že když byl zimní slunovrat v periheliu, tak dny rovnodennosti pak nastávají na kolmici jdoucí středem Slunce , ta kolmice je kolmá na velkou poloosu a současně je rovnoběžná s malou poloosou dráhy a protože Slunce je blíže k periheliu ,tak od bodu na vrcholu malé poloosy k tomu průsečíku je cca 2.5 milionu kmy na obě strany méně a tu vzdálenost Země urazí za dva dny a ty jdou ve prospěch léta, dalších sedm dní proto, že Země padá na oběžné dráze blíže k Slunci rychleji a to je asi 3.5 dne na obě strany od perihelia , celkem 2*3.5 + 2*1 = 9 dní a od přesné poloviny roku se tedy odečítají , takže 4.5 dne a tím pádem pak létu to samé chybí a to je celkem 9 dní ,skoro.
  Asi jako, když je 100 poslanců v koalici a 100 v opozici, tak když jeden koaliční přejde kopozici , tak rozdíl není o jendoho poslance, ale o dvojnásobek , tedy o dva , tak podobně je tomu i na oběžné dráze .Takže sněhu bude podle všeho ještě více , než v současnosti , globální oteplení asi nepomůže , protože se asi nepřekoná vliv natočení zemské osy při pohybu Země kolem Slunce .

  To se mi líbí

 6. Petrpavel napsal:

  Kraj Hrdina (Jihočeský) je za osmnáct a kraj Nehrdina (Středočeský, Severočský, Praha …) za dvacet bez dvou ….zfialověli.

  To se mi líbí

 7. honzig78 napsal:

  Minimálně v České televizi o tom reportáž rozhodně byla – jak mají v Budějovicích rekordně nasněžíno, že nestíhaj uklízet a na některý místa přestaly jezdit autobusy, a že odvážejí sníh na náplavku. O Praze tam nebylo nic, nebo jsem to aspoň neviděl 🙂

  To se mi líbí

  • Bavor V. napsal:

   Nemohlo být o Praze, když tam ty čtyři centimetry ještě nenapadly. Podobné reportáže jako z ČB bývají v jiných situacích z každé zapadlé vísky. Tady jen zmínka den PO kalamitě. O jejím průběhu skoro nic a hned Rakousko a Německo.

   To se mi líbí

 8. Bavor V. napsal:

  A juž zasa padajú tie biele hovná

  To se mi líbí

Komentáře nejsou povoleny.