Strakonické náměstí


Strakonice vznikly sloučením několika vesnic. Nevznikly tedy vysazením na pravidelném půdoryse jako ostatní města v okolí. A jako pozůstatek svého dávného vzniku mají typicky vesnické ulicové založení. A v tomto založení jsou i návsi pouhým rozšířením průjezdní komunikace. Stejná jsou i dochovaná náměstí ve Strakonicích. Dochovaná proto, že z dalších původně samostatných částí toho k dnešku mnoho nezůstalo.
Na území současného města se původně nacházely tyto vsi: Velké Strakonice ležící nad původní mlýnskou stokou, Malé Strakonice na ostrově mezi mlýnskou stokou a řekou Otavou, Bezděkov mezi Otavou a Volyňkou proti Malým Strakonicím a Žabokrty, které se nacházely pod hradem. Směrem na Volyni leží Ptákovice a v místě dnešního vlakového nádraží a hřbitova byla ves Lom. Ostatní části dnešního města buď ještě neexistovaly nebo nebyly původní součástí. Ze všech uvedených vesnic se do dnešního dne zachovaly v původním půdoryse pouze oboje Strakonice. A zůstalo po nich i historické označení „Malé město“ pro oblast kolem dnešního Palackého náměstí a kostela sv.Markéty.
Jak docházelo k přeměně z původních vesnic do městského celku, staly se i návsi náměstími. Ale nezměnil se jejich půdorys. Ani nemohl, nebylo jednak kam, ale nebyla ani potřeba. Nikdo z okolních měst se pro tato náměstí Strakonicím neposmíval, prostě jsou taková, jaká jsou. Ostatně i nejslavnější české náměstí, Václavské v Praze, není ničím jiným než podobně rozšířenou ulicí vystavěnou původně jako koňský trh.
Jenže s novou dobou vtrhlo do Strakonic „nové“ myšlení. Chceme náměstí stejné, jako mají v Písku. Chceme náměstí čtvercové. Ale kde vzít a nekrást? Palackého náměstí, kterému se neřekne jinak než „Na malém městě“ je sice původní ulicová náves, ale je to jen „malé“. Zato Velké náměstí musí být prostě Náměstí. A nebo musí být Náměstí jinde. Co na tom, že Velké náměstí je zažitým místem a zůstává centrem města. My chceme čtvercové náměstí.
Je tu sice ještě jedna možnost, a tou je vybourání části města mezi Velkým a Malým náměstím, čímž by vzniklo možná největší náměstí v republice. Tady je ovšem problém jednak v tom, že ne každý majitel dotčených objektů by se zbouráním souhlasil, jednak v tom, že výškový rozdíl mezi oběma náměstími je dost podstatný na to, aby se takový prostor mohl stát skutečným prostorem pro uvažovanou funkci.
Dalším „zásadním problémem je“ doprava. Po provedené rekonstrukci části Velkého náměstí byla doprava v tomto prostoru výrazně omezena a umenšil se i počet parkovacích míst. I to je však problém. Jenže tento problém vznikl především proto, že se došlo k řešení polovičatému, podtrženému jakousi obavou z protestů podnikatelů provozujících své provozovny právě na Velkém náměstí. Přitom podobný problém je již dávno vyřešen na „obdivovaném“ náměstí v Písku. Stejná situace je i v celém historickém centru Českého Krumlova. A proslavená Lannova třída v krajském městě snad hovoří za vše.
Český Krumlov je průjezdný jednosměrně jen na povolení a zásobování je povoleno od sedmi do deseti hodin dopoledne a ještě jen vozidly do nosnosti 1,5tuny. Protesty pokud byly, tak neměly šanci na úspěch. Lannova třída v Českých Budějovicích je čistě pěší zóna. Také bez protestů. Jenže ve Strakonicích si každý potřebuje dovézt zadek až před obchod. Přitom jsou právě tady parkovací místa ze všech uváděných měst nejblíže k případnému cíli.
A dalším problémem je malý pohyb osob po náměstí. Třeba po Lannově třídě se pohybuje spousta pěších právě proto, že tam nemohou jezdit. Navíc to je spojnice k vlakovému nádraží. Po Českém Krumlově se pohybují hlavně zahraniční turisti, kteří ve Strakonicích také chybějí. Na náměstí v Českých Budějovicích, kam je vjezd také omezen, je celou letní sezonu několik předzahrádek, které lákají kolemjdoucí k posezení.
Jenže Strakoňáci nejsou ani na to posezení ani na ty procházky. Takže tenhle problém by nevyřešilo ani náměstí na kterémkoli jiném místě.
Komu se strakonické Velké náměstí nelíbí má prostě smůlu. Jiné nebude. A budou-li se na něm vyskytovat nezajímavé obchodní aktivity, nezlepší se ani jeho využití. Ale to není vina radnice. To je vinou nezájmu jak se strany podnikatelů tak se strany Strakoňáků.

Bavor ze Strakonic, toho jména pátý.

Příspěvek byl publikován v rubrice Strakonice se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.